Erhord Keller is 's werelds snelste WAGENAAR WON OP NIPPERTJE Avery Brundage begint '72 met dreigementen EERSTE OVERWINNING VAN SCHAKER DIEKS Baljon kansloos in Groningen Japanner aankop Tatran Presov bekertoernooi Veteranen van Oranje op schot Wildeboer op vierde plaats MAANDAG 3 JANUARI 1972 A3 LAUSANNE Van Ave ry Brundage aan het begin van 1972 geen goede wensen. Integen deel. De grijze, 84-jari- ge president van het Internationaal Olym pisch Comité dreigt met rigoreuze maatre gelen tegen degenen die de regels van het IOC overtreden. In een ongewoon scherp ge steld rondschrijven aan de nationale Olympische Co- mité's, van de landen die volgende maand deelnemen aan de Olympische Winter spelen in Sapporo (Japan) zegt de Amerikaan: „Ik deel u mede dat elk land dat door de inschrijving van een bepaalde atleet of ploeg de IOC-reglementen overtreden blijkt te hebben de uitsluiting van zijn gehe le afvaardiging riskeert." Hiermee waarschuwt Brun dage de nationale comité's, die zelf bepalen of een deelnemer als amateur kan worden beschouwd of niet. De brief van Brundage luidt letterlijk: „Nu de winter spelen van Sapporo nader bij komen, voel ik het als mijn plicht u te herinneren aan de regels die bij dit evenement worden gehan teerd, zodat u uw afvaardi gingen daarvan op de hoog te kunt brengen. Volgens de reglementen van het IOC is generlei vorm van reclame toegestaan tij dens de Olympische Spelen, dus noch op kleding, noch op materiaal. Tijdens de openings- en sluitingscere monie zijn de atleten on derworpen aan een strenge discipline. Zij mogen geen foto- of filmcamera's met De Nieuwjaarswens van Avery Brundage was het uiten van dreigementen aan de natio nale Olympische Comité's. zich meebrengen. Het is voorts niet toegestaan de rijen te verlaten, waarin wordt opgemarcheerd. De chefs de mission zijn ver antwoordelijk voor de nale ving van deze bepalingen. Ik deel u mede dat elk land dat door de inschrij ving van een bepaalde at leet of ploeg de IOC-regle menten overtreden blijkt te hebben, de uitsluiting van zijn gehele afvaardiging riskeert. Wij zullen rigoureuze maatre gelen nemen om te waar borgen dat de spelen in de ware olympische geest af gewerkt zullen worden." Aldus de brief van Avery Brundage. GRONINGEN Gyula Sax, favoriet voor de Eu ropese jeugdtitel in het internationale schaak toernooi te Groningen, heeft in het nieuwjaars- weekeinde zijn favorietenrol helemaal waar ge maakt met overwinningen op Natalucci en Han sen. Van zijn achtervolgers zijn eigenlijk alleen nog Velikov en Borngasser in de strijd. De an deren, die aan elkaar te veel punten kwijt ra- i achterstand van ten minste In de b-groep behaalde Roy Dieks zijn eerste overwinning. De zege van de nationale jeugd kampioen betekende echter dat hij zijn tegen stander, de Groninger Christofoor Baljon, kansloos maakte voor de eerste plaats. De Japanner Yukio Kasaya lacht al zijn tanden bloot nadat hij in Oberstdorf beslag had gelegd op de eerste plaats in het Vierste den toernooi schansspringen. OBERSTDORF De 28-jarige Japanner Ykio Kasaya heeft zich opgeworpen als een ernsti ge kandidaat voor de gouden medaille skispringen op de Olympische Winterspelen van Sapporo. Gisteren won hij ook de derde wedstrijd van het „Vierschansentoernooi," maal in Oberstdorf. De tweede plaats was voor de Noor Ingolf Mork, de derde voor de Zwitser Hans Schmld. Kasaya zal het Vierschansentoer nooi niettemin niet kunnen win nen. Vandaag reisde hij name lijk met zijn ploeg naar Japan, omdat de skispringers daar nog een serie van vier tests zullen moeten ondergaan, voor zij wor den aangewezen voor de Olym pische Winterspelen. Kasaya mist dus de laatste wedstrijd in Bishofshofen. Ka dale wedstrijden Is de stand: 1. Kassaya (Jap) 796.0 2. Monk (Noor) 685.6 3. Kaeyhkoe (Fin) 681.4. lei d'lscre De tradimora-lo sJd- tampi' icnsoha/ppen der lage landen voor heren cn dames uit Emgetamd. Beïglë, Nederland en Denemarken Bullen van 6 tol en met 10 Jaji. In Val d'Isere gehouden worden. IRATISLAVA Tatran Presov, de Tsjechische zaalhandbalkam pioen, heeft zich gisteren in Bratislava geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de Europese beker, n de halve eindstrijd komt Ta tran Presov uit tegen Gum- mersbach (W-Dld) de andere halve finale gaat tussen Parti- zan Bjelovar (Ibego) en Mai Moskou (Rusl). Uitslagen: Groep a: tweede ronde (afgebro ken partij): Marjanovic (Joeg.) Stean (Eng) 1—0. Derde ron de: Velikov (Bul)—Marjanovic afgebroken, Gortsjakov (Rusl.)— Pujol (Spa) 0—1, Kaiszauri (Zwe)Hansen (Den)10, Sax (Hon)—Natalucci (Ita) 1— 0, Stean (Eng.)—Borngdsser (Wdl) 0—1. Groep b: tweede ronde (afgebro ken partij): Scheichel (Oos)— Bielczyk (Pol) 01. Derde ron de: Poutiainen (Fin)—Fieks (Ned) 1—0, BielczykSchau- wecker (Zwi) afgebroken, Mei- klejohn (Sch)—Scheichel 0—1, Spacek (Tsj)—Bassler (Wdl) 0, Biriescu (Roe)—Baljon (Ned) Groep c: tweede ronde (afgebro ken partij): Milbers (Lux)—Ire- ton (Ier) 0—1. Derde ronde: Zo- tos (Grk)—Nemlioglu (Tur) 1— 0, Cronick (Wal)Naeser (Noo) 1—0, Bjarnason (IJsl)—Crux (Por) 10, IretonLuminet (Bel) 1—0, Haik (Fra)—Milbers 1/2-'/2- De uitslagen van de partijen van zaterdag zijn: Groep a: derde ronde (afgebroken partij): Velikov—Marjanovic 1—0. Vierde ronde: Marjanovic —Borngasser 0—1, Natalucci— Stean *4—46. Hansen—Sax 0—1, Pujol—Kaiszauri >/2Velikov —Gortsjakov J4- De stand na vier ronden is: 1. Sax V/i pnt., 2. Borngasser en Velikov 3 pnt.: 4. Gortsjakov, Kaiszauri, Marjanovic en Pujol 2 pnt.: 8. Natalucci en Stean 1 pnt., 10 Hansen *4 pnt. Groep b: derde ronde (afgebroken partij): Bielczyk—Schauwecker 10. Vierde ronde: Dieks Baljon 1—0, Bassler—Biries- cu >414, Scheichel—Spacek 1 —0, Schauwecker—Meiklejohn 10, PoutiainenBielczyk 10. De stand na vier ronden is: 1. Poutiainen en Schauwecker 3 pnt. 3. Bielczyk 2>4 pnt., 4. Bal- jon, Biriescu, Scheichel en Spa cek 2 pnt.: 8. Bassler 1*4 pnt., 9. Dieks en Meiklejohn 1 pnt. Groep c: derde ronde (afgebroken partij): ZotosNemlioglu 10. Vierde ronde: NemliogluMil bers Zi—M, Luminet—Haik 0— 1, Cruz—Ireton 0—1, Naeser— Bjarnason J4—1/4. Zotos—Cro nick 10. De stand na de vierde ronde is: Bjarnason. Haik en Zotos 3*4 pnt., 4. Ireton 3 pnt., 5. Cronich 2 pnt. 6. Naeser 1*4 pnt., 7. Cruz en Milbers 1 pnt., 9. Luminet en Nemlioglu *4 pnt. HASTINGS De Russische scha ker Anatol Karpow heeft de lei ding genomen in de grootmees- tergroep van het internationale schaaktoernooi te Hastings. Hij won zijn afgebroken partij te gen de Engelsman George Bot ter III. Karpow heeft nu de leiding met 2*4 punt. De tweede plaats wordt gedeeld door de Brazi liaan Mecking, de Rus Victor Korchnoi, de Westduitser Wolf gang Unzicker en de jonge Zweed Ulf Andersson. Zij hebben allen twee punten. De afgebroken partij van Mecking tegen de Zuidslaaf Gligoric ein digde na 42 zetten in remise. De Argentijnse grootmeester Naj- dorf speelde een slechte partij tegen de Amerikaan Robert Byrne. Najdorf, met zijn tweeënzestig jaar de veteraan van het toernooi, beoordeelde het eindspel verkeerd en verloor in 41 zetten. OSLO Na de traditionele nieuwjaarswedstrijden in Oslo is het nog niet duide lijk van wie de Nederland se schaatsenrijders de grootste concurrentie heb ben te duchten. De over winning in deze tot dusver belangrijkste wedstrijd van het seizoen, ditmaal zonder Nederlanders, ging naar de Noor Sten Stensen, een erkend stayer. De tweede plaats was voor Dag Fornaess, die, zonder tot opvallende verrichtin gen te komen, toch hoog in het klassement eindigde, en de derde voor de Fin Kommo Koskinen, die blijk baar weer eens een rede lijk seizoen wil maken. De Zweed Johnny Hoeglin impo neerde eigenlijk het meest in het Bislet-stadion. De pupil van Kees Broekman voerde na drie afstanden de ranglijst aan: eer ste op de 500, tweede op de 5000 en derde op de 1500 meter, maar liet de 10.000 meter voor wat hij was. Hoewel geen typi sche sprinter Hoeglin is nog steeds Olympisch kampioen 10.000 meter won de Zweed de 500 meter voor toch redelijk snelle rijders als Tveter, Erik- sen en Groenvold. Stensen nam de beide lange afstanden voor zijn rekening in goede tijden en Tveter reed de sterkste mijl. Verdere opvallende feiten: de zwakke 500 meter van Fornaess (41.9 sec.), de 5000 meter van Groeneveld (9.21.3 met driemaal een val), het middelmatige prestatieniveau van Goeran Claeson en de redelijke come back van Stiansen op klasse mentsniveau. INZELL Met een in triomf hoog geheven rechteram heeft de Münchener Erhard Keiler gistermiddag in Inzeil zijn ere- ronde gereden voor 3500 wild enthousiaste toeschouwers. Even tevoor had de Olympische kampioen zijn eigen wereldre cord op de 500 meter met 12/100 seconde verbeterd en gebracht op de fantastische tijd van 38.30 seconden. Keiler reed deze race met een provisorisch gerepa reerde rechterschoen. „Bij mijn val (zaterdag) was er een scheur van tien centimeter in HILVERSUM Met zo minimaal verschil, dat hij zelf dacht verloren te hebben, heeft Jan Wagenaar gistermiddag Hilver- sums Midwinter Criterium gewonnen. Tot centimeters voor de eindstreep had Ilina, die vrijwel van start af het tempo had be paald, de leiding. Maar Wagenaars Fla mingo Six kwam in de laatste halve ronde weer voortreffelijk snel opzetten. Slechts Ilina kon de druk lang weerstaan, echter niet lang genoeg. Bij de amatrices bleek club-voorzitster mevrouw Metzlar met Hadewych de zaken erg goed te be kijken. Na een halve ronde nam zij sprintend een lengte of wat en daar heeft zij verder op ge teerd: ook toen H Bond fanatiek afkwam met een slotaanval. De allereerste overwinning van het jaar ging naar Cees van der Lubbe die zijn Iwan steeds in de buurt van de leidende Jorna Beroone hield. Toen Jorno in de laatste bocht een foutje maakte, sloeg Iwan toe om ruim te winnen. De tweede zege behaalde Van der Lubbe met Frits du coc d'or die op de mijl zeer fors doorzette en voor Gieteling S en de slecht gestarte Hea Alkes- tis van E kon blijven. Grand Geste bewees zijn vorm door vlak bij de tweede en derde de vierde plaats te grijpen. Het is voor trainer Bouwhuis bijzonder jammer dat hij dit koersjaar in moet gaan zonder Eberdine Th. Dit paard won in de laatste maanden van haar carrière bijna net zoveel ais het daarvoor in totaal verdiende. Maar de reglementen zijn nu eenmaal onverbiddelijk en Eberdine moet verder haar weg in de fokkerij zoeken. Bouwhuis kan intussen zoeken naar een andere topper. Misschien dat Hea Alkestis VE dit wordt. Die heeft de laatste maanden ook veel verdiend en morgenavond kan zij weer een eerste prijs toevoegen aan de winst. Zij heeft in de gesplitste Coasterprijs het eerste startnummer hetgeen een belangrijk pluspunt is voor een snelle starter. In de andere afdeling van die koers moet Fabiola Kitty het kunnen halen, al heeft zij tegen, dat zij twintig meter moet voorgeven bij de start. Om zes uur wordt begonnen. Het programma: Barkprijs (2400 m., autostart, met trio): Jacaran du Bois - Indicator S - Ivan. Outsider Incare Trix. Brigantijnprijs (2000 m., autostart): Janny van Al kestis - Jitske D - Josje du Maire. Barkasprijs (2000 m.. autostart, met trio): Hanover Cavaljos - Ivonne Hanover - Junibes B. Leerlingen - wonterkampioenschap I (2040 m., eerste afd.): Haroldine - Iwan - Iwan Spencer. Coasterprijs (2040 m., eerste afd. met trio): Fabio la Kitty - Feny Hollandia - Fabiola Spencer. Fregatprijs (2000 m., autostart): Ilina - Hazleton B - Hertogin van Gelre. Outsider: Fina. Feloeknriis (2440 m met trio): Indra Shadow - Helios CH - Ideal Buitenzorg. Outsider: EI Cid d' Aster. Coasterpriis (tweede afd.): Hea Alkestis VE - Do- rus van Rood en Noot - French Mac. Dungypriis (2000 m„ autostart met trio): Hidea way - Golden Wish - Ike Hollandia. Leerlingen - Winterkampioenschap I (tweede afd.): Hanover D - Hermien - Joan Baker. gekomen", aldus de Westduit- Dat was overigens niet de enige handicap die de snelste schaat senrijder ter wereld moest over winnen op deze tweede dag van het vierbanentoernooi. Zijn di recte tegenstander Janos Toel- gyesi (Hongarije) was ten min ste vier klassen minder en bood Keiler geen enkele stimulans. Eigenlijk ging Keiler dus alleen over de baan, maar dat verhin derde hem niet de optimale con ditie van het ijs ten volle te be nutten. De eerste honderd meter legde hij af in 9.68, „tweemaal dreigde ik uit mijn evenwicht te raken, maar dat is bij een der gelijk tempo geen wonder". De Zweed Hasse Boerjes tot fe bruari 1971 wereldrecordhouder met 38.46 die wegens een in de training opgelopen blessure niet startte, kon een wat bittere opmerking niet voor zich hou den toen hij Keiler feliciteerde. „In maart is het mijn beurt". Keiler zal het amper gehoord hebben. Hij filosofeerde over de mogelijkheid om onder de 38 se conden te komen. .Misschien lukt het me, maar onder de 37.9 zal ik niet komen. Dat is wegge legd voor de volgende schaats- generatie. Naar mijn mening rijdt men dan ongeveer 37.4". Wat betreft de Olympische spelen vreest Keiler alleen nog de Ja panner Takayuki Hido, die al eens 38.7 heeft gereden. Opmer kelijk is echter ook wel, al schijnt Keiler daar zich niet druk over te maken, de op komst van de Finnen. Zoals Seppo Haenninen als Leo Lin- kovesi bleven onder de 39 secon den: 38.69 en 38.82. Ex-wereld recordhouder Valeri Moeratow bleef steken op 39.01. Bijzonder goed weerde Keiler zich gisteren ook op de 1000 meter. Slechts 19/100 seconde bleef hij boven Ard Schenks wereldre cord van 1.18.80. De 1.18.99 van Keiler was natuurlijk wel een nieuw Westduits record. Ondanks het feit dot Keiler zater dag zijn 500 meter niet kon vol tooien door een val (hij raakte met zijn schaats in een scheur tje) won hij de sprintersvier kamp toch. Hij zegevierde na melijk in drie van de vier wed strijden. Gerhard Zimmerman (West-Duits- land) won de kleine vierkamp (500, 3000, 1500 en 5000 meter) voor all-rounders. Hij behaalde een puntentotaal van 172.317. MUNTELIER De Apeldoornse wielrenner Gertie Wildeboer is gisteren tijdens een internatio nale veldrit in de Zwitserse plaats Muntelier op de vierde plaats geëindigd. Winnaar werd wereldkampioen Eric de Vlaeminck. die voor de 22 kilometer een tijd van 57 mi nuten en 33 seconden nodig had. Wildeboer die een achter stand had van vijftien seconden maakte deel uit van de kop groep van vier renners, maar kreeg driehonderd meter voor de finish een defect aan zijn fiets. I De uitslag is: 1. Eric de Vlae minck (België 22 km in 57.33. 2. Voitek Cervinek (Tsj) z.t.. 3. Herman Gretener (Zwi) z.t. 4. Gertie Wildeboer (Ned) op 15 j seconden. 5. Klaus Joerdens (W.-DId.) op 36 seconden. De traditionele Nieuwjaarswed strijd tussen de oud-internatio nals en de KHFC eindigde in een overwinning van 4—0 'door de ..oudjes". Mick Clavan is de ver dediger van de Haarlemmers te snel af, maar zijn schot zal geen doel treffen. HAARLEM. Het elftal van de oud-internationals heeft op Nieuwjaarsdag de traditionele wedstrijd tSgtO KHFC in HUb lem met 10 gewonnen. De ruststund was I0. Het score- verloop was: Van der Linden (38e minuut) 10, Lugthart (65) 2—0. Van der Linden (67) 1—0, Schouten (72) 40. Dat (gerekend Tonny van der Linden en doelman Andries van Dijk de uitblinkers waren in de traditionele nicuwjaarswed- strijd tussen de oud-internatio nals en het elftal van de Ko ninklijke HFC in Haarlem, was niet zo verwonderlijk. Zij draaien resp. bij Elinkwijk en Xerxes, nog lustig mee in de competitie van de hoogste ama teurklasse. Met de nog vrij Jon ge kem (Schouten, Lugthart en Kreyermuat) konden de oud-in ternationals de strijd conditio neel gezien gemakkelijk aan. et meeste applaus van de 1600 toeschouwers kwam bij het tweede doelpunt van Van der Linden, die met een onnavolg bare reeks schijnbewegingen de gehele verdediging inclusief doelman Ackerman omspeelde. Contracten Liefhebbers van cyclocross hebben in de Katerkoers de enige veldrit van impor tantie rondom Den Haag tevergeefs uitgekeken naar Nederlandse toprenners. De Haagse wielervereniging De Spartaan heeft moeten ervaren dat In de tegen woordige tijd amateurs niet meer voor de eer willen strijden. Prominenten als Gertie Wildeboer, Sjaak Hulst startten In Zwitser land omdnt men hen daar aantrekkelijke contracten had aangeboden. De Spar taan bood ook contracten aan, maar alleen ran de Belgische vedetten Pouwels en Vermeire. Evenals de KNWU wist ook De Spar taan al drie weken geleden dat het Nederlandse drietal In Zwitserland zou starten en niet op Ockenburg. Niet temin heeft De Spartaan haar reclamecampagne voor de Katerkoers 1972 op deze drie renners afge stemd, al werd dan wel een slag om de arm gehoudn.e slag om de arm gehouden. Omdat men bij De Spar taan niet met alternatieve contracten kwam kon komen was het voor in siders duidelijk genoeg dat Spetgens en Cock van der der Hulst de voorkeur aan Zwitserland zouden geven. De voorzitter van de sport- commissie van de KNWU, mr. J. P. A. van Balle- goyen de Jong, hierover: „Het Is de schuld van De Spartaan. Als je buiten landse renners contracteert en Nederlandse toprenners voor niets wilt laten ko men, is dat niet correct. De tijden zijn nu eenmaal veranderd. Ik ben er van overtuigd dat met steun van een enkele sponsor zo wel do Nederlanders als de Belgen hier hadden kunnen rijden". Wankel De intimidatiepoging van de KNAU heeft succes gehad. Toen voorzitter Frans Jutte op de bewogen Unicraads- vergadering van 10 decem ber aankondigde dat het bestuur aftrad na de door enige leden ingediende motie van wantrouwen in zake de kwestie-Mleke Sterk werd reeds de twi|fel voel baar bij de afgevaardigden. Eindelijk was er de moge lijkheid een bestuur te for meren dat ook de nieuwe stroming In de atletiekgelo- deren zou kunnen vertegen woordigen, maar de Unie raad deinsde terug voor de consequenties. Men ver zocht het demissionaire be stuur terug te keren. We derom gaf het KNAU-be- stuur vnn een wankel en weifelachtig beleid blijk door op dit verzoek In te gaan. Met de mededeling dat het bestuur de affaire- Mleke Sterk toch wel door de strafcommlssie wil laten behandelen terwijl de heren op 10 december per tinent verklaarden hier voor totaal niets te voelen Is aan de zoveelste rel een einde gekomen. Een onbevredigend besluit van een ophefmnkende affaire, die echter de weg opent naar deelneming door de veelbesproken atlete aan de Olympische Spelen. Het is Immers niet aannemelijk dat de strnfcommissle tot dezelfde uitspraak zal ko men waarvan de KNAU-be- stuursleden na veel gedraal zijn teruggekomen. Zwak Bil tijd en wl|!e doet de AVRO de boksfans een ge noegen door in de rubriek „Telcvlzler" een wedstrijd aan te kondigen. Dat ge beurt dnn altijd op opval lende wijze, met voor-publl- clteit. Als het Clay betreft, kan Televlzler op meer be langstelling rekenen dan al leen van de boksfans. En altijd wordt dnn dezelfde procedure gevolgd. Men Is verplicht, zoals vorige week maandag, eerst vijf tig minuten min of meer interessante reportages aan te zien alvorens er een vijf tal minuten taksen komt. Het zou velen welkom zijn indien zou worden aange kondigd dat taksen om vijf voor elf komt. Maar wat doet de AVRO. Zij kondigt met veel bombarie aan: tien uur. Zwak, om op der gelijke wijze zich ie verze keren van 'kijkdichtheid. Zorgvuldig De KNVB heeft geen com missie van beroep meer. De kwcstle-OVVO wel of niet betalen van spelers Is naar de mening van de commissie, die al bijna ze ventien jaar in vri|wel on gewijzigde samenstelling functioneerde, niet op be vredigende wijze opgelost. Vraug: waar haalt d KNVB een aantal juristen vandaan die bereid zijn de opengevallen plaatsen In te nemen. Andere vraag: zou enigszins meer zorgvuldig heid bij het behandelen van precaire zaken niet aan te bevelen zijn zodat een com missie van niveau zich niet gedwongen voelt de zetels ter beschikking te stellen?

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15