Extra-klasse bij Ajax besliste Weimar moet kiezen tussen FC Den Haag en zijn werk PSV KWAM CRISIS TE BOVEN TEGEN VERBLEEKT FEYEN00RD WEERGALOOS MOOI DOELPUNT VAN EUROPA'S VOETBALLER NR. 1 GEHOORD: DEN HAAG. De kersverse Europese voetballer van het jaar staafde zijn ver kiezing met een wonderschone actie. Zo juist had hij van verzorger Salo Muller een stuk band gekregen om zijn kous mee vast te binden. Hij had de reep stof nog in zijn hand toen een afschuwelijk draaiende bal naar de zijlijn zweefde, waar Kees Weimar ook stond. Technisch wonder Johan Cruyff stak zijn voet uit en terwijl Weimar als bevroren toekeek, werd hij met één vloeiende beweging waarbij de bal „dood" werd gemaakt, ge passeerd. Het kunststuk van Cruyff kreeg nog een vervolg. De weg naar het doel was vrij, Thie kwam iets naar voren en op dat moment „schaafde" de rechter voet van Cruyff langs de bal, die zulk een onmogelijk effect meekreeg dat Thie hem nog slechts even kon aanraken. Ajax was op 21 gekomen, een score die beslissend zou worden. DEN HAAG De dramatiek van Kees Weimar bereikt een hoogtepunt. Als full-prof leek hij dit seizoen zijn carrière een nieuwe stimulans te geven, maar doordat FC Den Haag de financiën miste, ging dat plan niet door. Dan doe ik maar alles tegelijk, dacht Kees Weimar, leraar aard rijkskunde aan een Haagse MAVO-school! Studeren, les geven én voetballen. Maar met zoveel eerzucht neem je snel te veel hooi op de vork. En dat is momenteel met Kees Weimar het geval. - In de wedstrijd tegen Ajax was die onvrede met ziohzelf de oor zaak van doeipunten, die niet hadden mogen vallen. Bij het eerste was het stapje vooruit te laat gepland en bij die tweede miste hij de fanatieke inzet om de weergaloze actie van Cruyff te breken. Later, toen hij nog eens nadacht over wat hem was overkomen, stelde hij zelf vast: „Dit was mijn slechtste wed strijd van dit seizoen. Van de veertig ballen speelde ik er ne genendertig verkeerd af." De geladenheid van zijn spreek trant was voelbaar. Kees Wei- mar, de „dooie", zo als ze hem wel noemen, stond op het punt zijn lakonieke instelling te ver wisselen voor een genadeloze uitbarsting. „Maar wat moet ik? Als ik nu niet snel thuis ben, kan ik de tentamens voor morgen niet voorbereiden?" Dat uitblijven van een financiële impuls, die nu door een raads commissie aangepakt zal wor den, vindt zijn dieptepunt in de dramatiek van een speler, die niet weet wat hij wil en kan. Moet hij ermee stoppen, omdat hij in zijn ambitieus streven ge remd wordt? En dan bij een amateurclub pleziervoetbal gaan bedrijven? „Ik denk er in derdaad wel eens aan. En ik zeg het ook. Maar dat doe je •natuurlijk niet." Of moet hij an ders zeggen Nou goed, dan zien we wel. Want zo was de situatie tot gisteren toch. Iemand, die zo praat op een leef tijd (22) waarop een ander naar een topvorm toegroeit, heeft het (moeilijk en zoekt vaak uitvluch ten in laconisme. Maar dè moei lijkheid is daarmee niet opge lost. Kees Weiimar, de zaken man met een ADO-hart, moet zekerheid hebben. Anders is ook het volgende seizoen bij voor baat verloren. En dat gevaar zit er nu levensgroot in, als een voornaam deel van zijn eisen pakket afhankelijk is van de ambtelijke molen, die voor FC Den Haag nog maar zeer lang zaam draait. In redelijkheid is voor de problematiek van Kees Weimar natuurlijk wel een op lossing te vinden. Hij weet wat hij waard is, doet daar als goed zakenman nog een schepje bo venop, en verlangt dat er dan begrip voor zijn situatie los komt. Een alternatief moet dan haalbaar zrijn. Zeker in het licht bezien van de salarispolitiek van Den Haag, die aanvoerder Aad Mansveld en doelman Ton Thie een langdurige contract bracht. technische fout van FC Den Haag, in de zaak Weimar, school in de voorbereiding. In tegenstelling tot Hans van Ee- den, die langzaam naar Ajax werd gebracht, kreeg hij geen kans tot een geleidelijke groei naar zijn vorm. In het tweede elftal natuurlijk wel, maar niet in het eerste. En daar knapte Kees Weimar gisteren op af. In de basisopstelling nam Piet de Zoete zijn plaats in. Hij had zich er helemaal op geprepa reerd. Eindêlijk was De Zoete dan.ook bikkelhard, en niet al leen voor zichzelf. Tot de voor sprong van FC Den Haag werd geconcretiseerd. Toen husselde trainer Jezek, die van zijn spe lers een fullprofmentaliteit ver wacht, het elftal door elkaar. Zond Weimar het veld in, haal de De Zoete naar het midden veld, waar hij toen ging „zwem men," en 'liet Korevaar als back terugkomen. Een op pa pier sterkere basis. Maar de psychologische effecten Van deze omzetting wogen zwaar. En voor Weimar én voor De Zoete, wat voor een semi-prof verklaarbaar is. Temeer tegen de achtergrond, die werd ge schetst. „Je moet er in krakers als tegen Ajax bij zijn. Maar in de andere wedstrijden, waarin je zelfvertrouwen kan opdoen, ontbreek je." Een uitspraak van Kees Weimar, die eens temeer typeert, dat een elftal op full- en semiprofbasis tijdens de huidige evolutie van het Nederlandse topvoetbal te kort schiet. De verschillen in benadering van deze problema tiek zijn te groot, althans als beoogd wordt een Europese top club te bereiken. Daarom ont brak het venijn, dat Weimar vroeger juist had, toen Cruyff zó weergaloos eenvoudig de tweede treffer maakte. Een we reldklasse-goal. Dè sombere verdediger staande zich daarom gisteren blind op de briljante te genstander, prees hem zelfs, maar eigenlijk moest hij zich schamen. Hij kwam tekort. Een verklaarbaar tekort, dat wel, maar niet aannemelijk. Het wordt de hoogste tijd, dat FC Den Haag dit soort zaken recht zet. HANS DE BRUYN Met die onnavolgbare, grandioze treffer, die de volgestouwde tri bunes met stomheid sloeg, on derstreepte Johan Cruyff tevens volledig de woorden van de ma nager van FC Den Haag, Eddie Hartmann. „Je kunt nog zo te gen die top drukken maar het verschil heet Cruyff en Keizer. Zij kunnen met één actie een wedstrijd beslissen en als je het verschil tussen Ajax en ons wilt wegnemen, moet je zulke spelers kunnen aantrekken." Het waren ware woorden, die vol komen uitdrukten wat de marge is tussen goede voetballers, klassespelers en de extra-klas se, die wordt vertegenwoordigd door o.m. Cruyff en Keizer. Want FC Den Haag herbergde gisteren beslist opvallend goede spelers: Hans van Eeden, de technisch begaafde Harald Berg, de veel en sterk aan de bal zijnde Dick Advocaat Ajax-trainer Kovacs: „Bij ons waren alle drie spelers op het middenveld goed, bij FC Den Haag moet ik Advocaat een compliment maken" Paul Roodnat in de eerste helft, Leo de Caluwé die Swart behoorlijk in bedwang hield. Maar die in dividuele kwaliteiten waarborg den nog geen eenheid, geen compacte ploeg die de onbevan genheid (in het begin) en de ver betenheid (opvallend hierbij Piet de Zoete) als grote wapens hanteerde. Die kwaliteiten, hoe gewaardeerd ook, vertegenwoor digden niet de extra-klasse, die de strijd besliste. Dat was een kwestie van luttele minuten. Ajax speelde in het be gin het bekende „kat uit de boom kijken." Kovacs: „We moesten afwachten hoe het met de conditie stond want we had den negen dagen niet getraind." FC Den Haag had het trainings programma, op het kerstweek einde na, normaal gehandhaafd. Ajax speelde derhalve „behou dend" en had opdracht gekre gen na de rust alles te geven. In die periode kwam dan ook de kwaliteit zonneklaar boven drij- Op het harde, hobbelige veld, stel de FC Den Haag zich sterk te weer en had de ploeg zijn aan deel in de levendige strijd, een prettig kijkspel waarin nochtans niet zo bijster veel gebeurde. Tot FC Den Haag een voor sprong nam. Swart stond, bui tenspel en de heer Boogaerts, die meer dan eens aanvechtba re beslissingen nam, had het ge zien. Dicht bij de middenlijn nam De Zoete de vrije trap en Paul Roodnat stond op de juiste plaats. Via het been van Blan kenburg zwak, vooral omdat hij slecht afspeelde en te veel liep met de bal waar snelle pas ses geboden waren verander de Stuy, die zich naar de „lange hoek" strekte waarop Roodnat scherp, en goed-gezien, had ge mikt, in een geheel verslagen man (1—0). De Caluwé, tevoren pijnlijk op de hiel getrapt door Haan, liet zich vervangen door Weimar. En toen moest trainer Jezek gaan schuiven. Korevaar, als spits opgesteld, nam zijn oude plaats in de defensie in, Roggeveen werd de rol van „afmaker" op gedragen. Hij won menig duel in de lucht, zijn doorgeven was zijn sterkste zijde maar niet zijn doordrukken. Tweemaal kwam hij in een positie waarin anderen, hoe dan ook, zouden hebben doorgedrukt. Roggeveen deed het niet. Hij spaarde doel man Stuy. „En," zei Jezek, „hij laat zich te gemakkelijk eraf zetten." Zodoende kon hij zijn rol van afmaker niet vervullen. Het meedogenloos toeslaan was voorbehouden aan Keizer en Cruyff. Vlak na de rust bereikte Haan met een verre pass Piet Keizer. Jezek: „Ik zeg nooit iets van scheidsrechters en het is ook moeilijk te zien vanaf de bank maar dit doelpunt was buitenspel, dat zag ik wel zui ver." Niettemin, Ajax stond op 1—1. FC Den Haag zakte weg. Weimar, die nog iets had kunnen redden maar verzuimde naar voren te stappen toen Keizer vrij kwam, was eensklaps nergens meer, en hij stond er nog maar zo kort in. Enige minuten later had Ajax de winst binnen met die beauty van Cruyff. De onbevangenheid was bij FC, FC Den Haag leidt. Paul Roodnat (tweede van links) heeft scherp op de ..lange hoek" gemikt. Stuy bewoog zich in de richting daarvan maar Horst Blankenburg (12) kreeg de bal tegen zijn been en in de andere hoek bereikte FC Den Haag de voorsprong die in enige briljante minuten van Ajax na de rust verloren ging. Verder op de foto Neeskens (7), Mühren (9), Roggeveen, Korevaar (achter Blankenburg) en Haan. Den Haag verdwenen. De ver betenheid kwam terug na een periode, waarin Ajax de „Stei- gerung" die Kovacs had bevo len, ten volle etaleerde. Maar die verbetenheid resulteerde te vens in het nemen van risico. Weimar en Mansveld waagden zich (te veel) naar voren. Daar door ontstonden kansen voor Ajax: de lob van Keizer net over, het schot van Cruyff, die het tegen de snelle Wijngaarde niet eenvoudig had, in het zij net, de kopbal van Swart even later vervangen door Rep, „omdat Swart moe was", aldus Kovacs, „en ik een snelle man nodig had" op de lat, het schampschot van Haan langs de lat. FC Den Haag de gelijkmaker in de lucht hing. Hij bleef er han gen want het schot van Advo caat stuitte precies tegen Stuy, Roggeveen „hield in", en een vlijmend schot van Van Eeden was iets te hoog gericht. Ajax had meer kansen gehad maar die waren ook blijven liggen. Ook die laatste toen Thie knap getimed de bal van de voet van Keizer grabbelde. Die geschapen kansen -evenwel rechtvaardigden de zege van Ajax, dat de klasse nog kan op schroeven omdat het over ex- tra-klasse beschikt, Cruyff in de eerste plaats met zijn fabelach tig doelpunt dat wellicht in het hele jaar niet meer wordt ge maakt. HERMAN VAN BERGEN Scorevcrloop: 41. Roodnat 1—0. 50. Keizer 1—1. 53. Cruyff 1—2. FC DEN HAAG: Thie; Wijngaar de, De Zoete, Mansveld, De Ca luwé (Weimar); Advocaat* Berg, Roggeveen; Van Eeden, Korevaar, Roodnat (Pas). AJAX: Stuy; Suurt>ier, Blanken burg, Hulshoff, Krol; Neeskens, Mühren, Hoon. Swart, (Rep)* Cruyff, Keizer. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN Trainer Ernst Happel weigerde ook in Eindhoven enig commentaar te geven op de nederlaag van zijn verbleekte formatie tegen PSV, dat door twee doelpunten van Johan De- vrindt in het laatste kwartier van dit spektakelstuk de vol le winst opeiste. De suppor ters van PSV in het met 20.000 toeschouwers volledig uitverkochte stadion verkeer den uiteraard in een jubel stemming. En er bleek bo vendien dat hun ploeg, na de winst van vorige week in Brussel op Anderlecht (43) de crisis zo goed als zeker te boven Is. Er viel weinig aan te merken op de overwinning van PSV, tot stand gekomen door een zorgvuldig door trainer Un der uitgestippelde taktiek (4- 4-2), met Devrindt en Hoeke- ma als enige aanvallers. Van dit patroon werd nimmer af geweken. Feyenoord legde onverdroten het accent op de aanval, maar werd tenslotte geveld door de Eindhovense contra-attacks het wapen waarvan de tegenstanders van PSV zich voordien be dienden en' er succes mee boekten. Andere invloedrijke factoren waren het uitstekende ingrij pen van doelman Van Beve- ren in de eerste helft, het verdwijnen (al na tien minu ten) van Schneider, met een „geschonden" gezicht nadat hij door de schoen van De vrindt was geraakt, en voor al de afwezigheid van de ge schorste Van Hanegem. Ha- sil mocht bij de Rotterdam mers dan op het middenveld uitblinken, Feyenoord miste er niettemin zijn „Spielma- cher", met het gevolg dat er geen sprake was van een verrassingselement in de breedvoerig opgezette Rot terdamse aanvallen. Wellicht zou alles toch nog an ders zijn uitgevallen als Van Beveren niet in de tweede minuut schitterend had ge reageerd op een kogel van Hasil en als Schoenmaker In de tiende minuut niet tegen de paal had geschoten. Hal verwege de eerste helft hield Van Beveren Hasil wederom van een treffer af, maar daar stond tegenover dat Johan Devrindt (rechts) had al eens succesvol uitgehaald en Feyenoord op de weg naar de nederlaag gezet. Dit is zijn tweede treffer waardoor hij zijn ploeg de winst definitief in handen speelde en de formatie van Happel op vrijwel niet te overbruggen achterstand op Ajax zette. Treytel door de insponningen van Devrindt, Dijkstra, Hoe- kema en Van der Kuylen ook al volop werk had gekregen. In de tweede helft is het con stant offensieve Feyenoord vrijwel niet meer gevaarlijk geweest. Heit wilde een doel punt forceren en verwaar loosde bij die pogingen de defensieve taak. Riskant, zoals een kwartier voor het einde van deze matig door scheidsrechter Van Ravens gelelde wedstrijd bleek. Toen Laser-oma slechts op onregle mentaire wijze Hoekema van een doelpunt kon afhouden, zag Van Ravens er ten on rechte geen strafschop in. PSV mopperde nog na toen Laseroms weer een overtre ding tegen Devrindt beging. Van der Kuylen lepelde de bal uit do vrije trap over de Rotterdamse muur. Devrindt dook op en Treytel stond machteloos (I—0). Drie mi nuten later nam Van der Dungen een vrije trap. Trey tel kon in eerste instantie Hoekema van een doelpunt afhouden, maar daarna niet Devrindt (2—0). Tussen beide doelpunten In had Happel nog Van Rijsber- gen, ingevallen voor Schnei der, geruild voor aanvaller Posthumus. Maar dat was een maatregel zonder effect. Het zwijgzame Feyenoord besefte dat het met een tot vier punten gestegen achter stand op Ajax nog slechts weinig hoop op de titel mag koesteren. Scoreverloop: 78. Devrindt 1 0. 82, Devrindt 2—0, Scheids rechter Van Ravens. Toe schouwers: 21.000. PSV: Van Beveren; v.d. Dun gen, Strik, Radovic, Kern- per; Van Kraay, Dijkstra, Van Stippent; Van der Kuy len, Devrindt, Hoekema. Feyenoord: Treytel; Schneider (Rijabergen, later vervangen door Posthumus), Israel, La seroms, Van Duivenbode; Jansen, Hasil, Wery, Bos kamp, Schoenmaker, Mai- wald. Op Ockenburgh: Flaterkoers MAANDAG 3 JANUARI 1972 Al

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13