TOON HERMANS: Ik kom straks met een verschrikkelijke knal weer terug VPRO BRENGT EEN NEDERLANDSE PERSONALITYSHOW Hou het scherm in 't oog Kabel-tv in Kamer Johan Kaart voorlopig niet TERUGBLIK mu- As LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 DECEMB Toon Hermans: De jonge mensen zijn momenteel de witte stippen in de wei. die geloven in de liefde. Links Wim Bary van de KRO. TELEVISIE HEDEN Fred Haché en zijn trouwe assistent Barend Servet presenteren vanavond hun eerste daverende show met speciale medewerking Harry Touw als Fred Ha ché, IJf Blokker als de as sistent Barend Servet, Tina Charles Okidoki, Dick Hil- lenius, Toni Boltini, de heer Willems, Dolf Ephraim en vele anderen. De erg Amerikaans aandoende show wordt gepresenteerd van uit een soort woonvertrekje. Fred Haché zal in elke show een belangrijke persoonlijkheid interviewen. Het is de bedoeling dat vanavond oppositieleider Den Uyl plaats neemt op de ka- napee. Ned. I, 21.40 uur. Baden Powell De Braziliaanse gitarist Baden Powell verzorgt een studio-op treden. Hij zal worden begeleid door zijn ritmegroep. Ned. I 19.13 uur. Laurel en Hardy Stan en Ollie worden ontslagen als orkestlid wegens onbehoor lijk gedrag. Ze besluiten het straatbeeld wat op te vrolijken met hun muziek. Het blijkt al gauw dat hun muziek niet zo'n succes heeft en de gevolgen zijn niet te overzien. Ned. I 20.35 Fred Haché en Barend Servet in hun woonvertrekje Wereld op wielen danser Tommy Tune, Adré Ta- hon en zijn poppen en de mime- speler Julian Chagrin. Ned. II 21.10 uur. Voor de kinderen Voor de kinderen in verband met de kerstvakantie morgenmiddag het volgende programma. Om 15.30 uur Hey Cinderella, één muzikale bewerking door Tom Wheden en Jon Stone van bekende sprookje "Assepoes ter". Om 16.20 uur Winter, een natuur film uit de serie "Vier Seizoe nen" van CBS. Om 17.10 uur Charlie Chaplin als brandweerman. David Levine Davld Levine, de wereldberoemde Amerikaanse cartoonist vertelt over de zorgen van een politiek tekenaar in Amerika. Levine werd bekend door zijn cartoons in The New York Review of Books, het Engelse zondagsblad, The Observer, het Franse week blad Le Nouvel Observateur en Vrij Nederland. Ned. I 20.55 Marty Feldman uur. In deze aflevering wordt de BMW Touring - 2000 getest. Een film pje waarin de nationale coureurs de zgn. "Zandvoort jongens" op zanderige bospaadjes laten zien wat onder een crazy race wordt verstaan. Verder een kijkje tij dens de voorbereidingen en de training van de Nederlandse equipes van de rallye van Monte- Carlo. Ned. II 21.10 uur. Kleine mensen „Ik kom straks met een ver schrikkelijke knal weer tevoor schijn. Met eon groot orkest. Zes, zeven man, met trompetten en trombones. Ik ben nu een maal die jongen, die leeft van koper. Ik ben een herboren mens. Ik heb het gevoel, dat ik gereïncarneerd ben. Ik kan je twintig nieuwe liedjes laten ho ren. De laatste maanden heb ik als een waanzinnige gewerkt geschilderd, teksten gemaakt, gecomponeerd. Ik popel om het toneel weer op te gaan, om de mensen het bewijs te leveren, dat Toon nog lang niet kapot is. De spanning van de laatste maanden, de zware longontsteking die mij velde, dat alles heeft achteraf toch een positieve kant gehad. Ik heb nu tenminste volop tijd gehad om na te denken, om de dingen die per te beleven. Wat dat betreft zou je eigenlijk blij moeten zijn met droefheid. Het Is als met de bomen. In de herfst staan ze er ontredderd bij en geef Je geen stuiver meer voor ze. Maar in het voorjaar vieren ze feest en branden er kaarsen In htm takken. Zo is het ook in mijn leven. Ik leg me niet meer op een datum vast. Dat heb Ik voorgoed afgeleerd. Ik laat mijn bootje nu wat vie ren. Ik zeil het liefst wat rond. Maar die knal komt. Hou het maar op de earley spring. Dan ben ik voorgoed terug in het theater." In zijn huis aan de Maastrichtse Stokstraat heeft Toon Hermans bovenstaande monoloog enkele weken geleden toevertrouwd aan de bandrecorder van zijn vriend Wim Bary, die voor ex- werkgever KRO een Toon-uur componeerde uit een lang ge sprek van ruim 200 -minuten (uitzending oudejaarsochtend van elf tot twaalf via Hilversum 1). Volgens een oude planning zou Hermans op deze oudejaars avond zijn one-man show op de televisie brengen, maar zijn ziekte heeft deze hooggestemde plannen volledig doorkruist. Om het rampjaar 1971 niet geheel in mineur te laten eindigen stemde Hermans er na veel dubben mee in om bij het scheiden van de jaarmarkt toch nog even wat handwarme filosofietjes en gloednieuwe kolderteksten via de oude vertrouwde stoomradio te ventileren. Het resultaat is dat groot Toon-uur U gewor den, waarin Hermans vlindert tussen ernst en humor, tussen hemel en aarde. Per ongeluk Pierre Bayleprijs voor filmcriticus ROTTERDAM De Pierre Bay leprijs van de Rotterdamse kunststichting is dit jaar door voorzitter dr. J. Bartels uitge reikt aan een filmcriticus. Deze onderscheiding viel te beurt aan C. B. Doolaard voor wat de jury omschreef als „De helderheid in zijn werk". Cees Doolaard begoa vjn journa listieke loopbaan 29 jaar gele den bij het Maags Dagblad, schreef teven» enkele Jaren over film in Vrij Nederland en is al jaren filmcnticus bij het Parool. Wij hebben hem leren kennen als een voortreffelijk collega en een eerlijke criticus, die zoals hijzelf ook in zijn dankwoord zei steeds ge tracht had een discussiepartner voor zijn lezers te zijn. Dool aard was van mening dat film uit twijfel ontstond. De maker hoopt dat de toeschouwer zijn werk in zijn hoofd voltooit. „Ei genlijk moeten filmkritieken pas gelezen worden na het zien van de film", was zijn oordeel. Ove rigens vond hij deze onderschei ding wel erg belangrijk „Omdat de film steeds meer de kant van de kruidenier uitgaat". le plechtigheid werd bijgewoond door vele vertegenwoordigers van het filmbedrijf en door col lega's van de heer Doolaard. De Amsterdamse fllmpers wus slechts mager vertegenwoor digd. Over zijn vak zegt hij: „Er zijn verschillende manieren om theater te spelen. Je hebt men sen, die alles tevoren uitreke nen, elk sfeertje thuis al hebben bepaald. Ik heb voor mijzelf het gevoel, dat bij mij altijd alles per ongeluk gebeurt. Ik maak elk programma met opzet vaag. Ik had ook eigenlijk Klaas Vaag moeten heten. Het enige wat ik weet is dat ik van het leven houd. Ik speel op de warmte van de mensen. Bij alles wat ik doe. speelt de liefde in het On derbewustzijn een verschrikke lijk grote rol. Alleen de liefde is voor mij interessant. Zinvol. En dat geldt zowel voor de wereld, als voor de zaal. waarin je op treedt. Ik ben gelukkig niet de enige, die droomt van een we reld, waarin de mensen van el kaar houden. Als ik om mij heen kijk is het een verademing om te zien, hoe het plan van de liefde opnieuw in jonge mensen gestalte krijgt. Het lijkt op het voorjaar: witte stippen in het gras, toverbomen in de wei. De Jonge mensen zijn momenteel de witte stippen in de wei, die geloven in de liefde. Ik weet dat het verrekte pastoorsachtig klinkt, maar dat interesseert me geen bliksem." Van zijn eigen jeugd herinnert hij zich: ,,Ik heb als kind een hoop verdriet moeten verstoüwen. Maar gelukkig had ik de kermis altijd om te vergeten. Ik stond 's morgens om elf uur ademloos bij de paradetent te wachten op de clown met rode wangen. Dat was mijn toverwereld, mijn kitsch-blijheid. Op de kermis was ik even uit de narigheid, had ik geen honger meer. Als het weer grijs om me heen word dacht ik: gelukkig is er altijd nog een wereld, waar ze op de grote trom slaan. Dat heeft me, geloof ik, op de been gehouden. Beroemde gekken die van de geëngageerde enter tainers. Ik heb over datzelfde onderwerp enorme gesprekken gehad met beroemde gekken uit ons vak. Met Popov en Cheva lier, noem ze maar op. Ze dach ten er precies hetzelfde over als Ik: op die paar vierkante meter van het theater is het onze taak om de mensen te laten lachen. Daar wordt niet van ons ver wacht, dat wij kritiseren, sar castisch zijn, mensen neersabe- lan en geloof me: het ls stukken moeilijker om echt grappig te zijn dan om 25 moppen uit de krant te halen en daarover te badineren. In feite is dat laatste een bruiloftsprocédé. Hermans, onlangs 55 geworden (ik heb echt het besef niet dat ik ouder word. Daar ben ik te naïef voor. Ik heb misschien een te kinderlijke geest om oud te worden) filosofeert ook npg over de kerk: „Je hoort overal roepen: de kerk moet weg. Maar dat is kolder. De kerk moet juist moier ver sierd worden. Het huis van Ca- ransa is ook mooi. Waarom zou den we dan niet het huis van God een beetje mogen optutten. Ik vtnd trouwens dat er veel meer kerken moesten komen. In elke straat een café en daar naast een huisje van God. waar je neerknielt en bid. God, ik ben weer een zak geweest. Er is nog nooit zo'n honger nnar God geweest als juist in deze hopelo ze tijd. Ik persoonlijk kan niet leven zonder geloof, zonder die kleine meditatie voordat ik het toneel opga. Als dat ouderwets is, ben ik trots, dat ik ouder wets ben". LEO THURING De Golddigers, Marty Feldman en Charles Nelson Reilly bren gen een show vol muziek en vrolijke sketches. Aan deze afle vering werken o.a. mee zanger- De BMW-touring-2000 wordt vanavond getest HEERLEN Burgemeester drs. F. Fey van Mellck-Herkenbosch verwacht, dat minister Engels (CRM) spoedig een voorlopig verbod van lokale televisie-uit zendingen zal uitvaardigen. De burgemeester, initiatiefnemer van een aantal experimentele televisieuitzendingen in zijn ge meente van onder meer de ge meenteraadsvergadering, vertel de dit na een gesprek met mi nister Engels en het hoofd van de directie radio, televisie en personen van zijn departement, mr. M. P. Bajetto. Het is de bedoeling.dat minister Engels t.z.t. de kwestie van de lokale tv voor overleg in de Ka mer brengt, onder meer aan de hand van de nota regionale om roep, die zijn vorgangster me vrouw Klompé heeft voorbereid. In Melick-Herkenbosch is inmid dels al een werkgroep ingesteld die de verzorging van kabel-tv- uitzendingen in midden-Limg ter hand zou nemen. Johan en Hans Boskamp bezochten Johan Kaart in het ziekenhuis. Johan Kaart brak, zoals we al meldden, vlak voor de kerstdagen zijn heup. Hij ligt nu in het Amsterdamse Wilhelminagasthuis en zal daar naar men verwacht nog twee maan den moéten liggen. Hij speelde met Johan Boskamp sinds kort weer de succesklucht Potasch en Perlemoer. Hans Boskamp, een zoon van Johan Boskamp, heeft de rol van Johan Kaart overgenomen. Directeur van Ev. Omroep legt functie neer (Van onze radio en tv-redacteur) HILVERSUM De heer J. J. Akkerman heeft verzocht zijn funktie als direkteur van de Ev. Omroep per 1 februari a.s. te mogen neerleggen. Het bestuur van de E.O. heeft aan dit ver zoek voldaan. Het verzoek werd gedaan om persoonlijke rede nen. Het vertrek van do heer Akker man spijt het bestuur, aange zien hij in de beginperiode van de E.O. veel goede diensten heeft bewezen aan de organisa tie. Het bestuur prijst zich ge lukkig, dat de heer Akkerman heeft toegezegd zich als advi seur voor de E.O. beschikbaar te houden. Dit aanbod wordt daarom graag geaccepteerd. Dubbele stereofonie op radio HILVERSUM (ANP) De FM- zenders Hilversum 1 en 2 kun nen dubbelstereofonlsche uitzen dingen (via vier kanalen) ver zorgen. Ingrepen in de zend- techniek zijn er niet voor nodig, zo verklaarde een medewerker van het NOS-laboratorium in een uitzending over stereofonie. Enige belemmering voor het vier- kanalensysteem: de benodigde apparatuur is nog niet in de han del. De uitzendingen vergen in de studio grammofoonplaten met vier geluidsinformaties in één groef het Amerikaanse SQ-systeem en een zgn. qua- dro-decoder, geschakeld achter de afspeelapparatuur. De ont vanger heeft een normale ste reoapparatuur nodig, voorzien van eenzelfde quadro-decoder. AVRO's keuze van „Sportman van het jaar", geleidelijk uitge breid met -vrouw, -ploeg -stad, ls nooit helemaal losge komen van het feit dat het Initia tief tot deze jaarlijkse bekronin gen stamt uit de tijd toen AVRO louter „radio" was. Gisteren was het de twintigste keer dat stad (Amstelveen), ploeg (het nationale dames- hockyteam), vrouw (Willy StSh- le) en man (voor de derde maal Ard Schenk!) bekroond werden. Zo'n vierde lustrum vraagt om iets extra's. Dat werd gevonden in het per film vertonen van een kwarteeuw topsport, aange vuld met commentaar van de „helden van weleer". We den het een aantrekkelijke op zet. Waarbij we moeten aantekenen dat die opzet gestalte kreeg twee dagen voor we ter gele genheid van oudjaar ook per t.v. aan het herdenken slaan. Nogal ongelukkige samenloop van herdenkingsomstandigheden derhalve. In het overzicht van die kwart eeuw vonden we het aardigst dat duidelijk bleek hoe snel sommiger helden roem tanen kan. Fanny Blankers-Koen, Wim van Est en nog een paar namen uit een nabij verleden spraken ons nog aan. Maar er werden ook wereldkampioenen op de buis gebracht die we ons nauwelijks of helemaal niet her innerden. Sportroem bleek dui delijk een erg vergankelijke zaak Onze bevinding' van een vorige maal dat AVRO's „Sex in wor ding" vooral is afgestemd op oudere kijkers werd gisteren be waarheid in een aflevering die nauwelijks vrijmoedig aan vrijen" was gewijd. We vonden het opmerkelijk dat jongeren veej openhartiger, en kennelijk ook eerlijker gemeend, over het onderwerp praatten. Nog opmerkelijker, en nogal te leurstellend, vonden we dat in de diskussle er geen sprake van koppeling van de begrippen erotiek en liefde. Het ls modern om „stoer" te doen als jeugd- erotiek in het geding ls, dat de den de meepratende jongeren. Het is gewenst om de elementen liefde en erotiek met elkaar te verbinden. Dat deden de be daagde presentatoren niet. „Sex in wording" is wellicht geschikt om binnen gezinsverband ge spreksstof aan te dragen. Maar het duo Van Swol-Musaph vormt bepaald geen ideaal tan- drager steam Vg. Diter Rot komt in het Haags Gemeentemuseum De Zwitserse graficus Diter Rot die de promotor is geweest van diverse internationale kunst- groeperingen zal zijn werken tentoonstellen in het Haagse Ge meentemuseum van 8 januari tot 12 maart. De collectie zal ruim 300 stuks omvatten: grafiek, en boeken. Dit zal de eerste ,.eenmans"-ex- positie van Rot rijn die wel deelgenomen heeft aan groeps tentoonstellingen als „Bewogen beweging" (1961. Stedelijk Mu seum te Amsterdam)" Schrift en Beeld (eveneens stedelijk Museum in '63) en de Edition Hnnsjürg Mayer (Den Hang 1968). De tenioontelling zoals die nu in Den Hang wordt sa mengesteld gaat tot 1974 op reis naar 10 andere musea in Duits land. Zwitserland, Engeland, Canada en de Verenigde Staten. NEDERLAND I NOS 18.45 u 18.55 u 19.05 u 19.13 u 20.00 u 20.20 ui 20.35 u 49 20.55 u 21.40 li IKOR 22.45 tl 23.15 u Fabeltjeskr Journaal Popeye Baden Pow Journaal Berichten uit samenleving Laurel en H David Lev Fred Haché Paulus, woon gezant Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Fabeltjes 18.55 uur: Journaal TROS 19-05 uur: Zorro 19.30 uur: Kleine ra grote wens-ti] 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Mission impt 21.10 uur: Wereld op 21.45 uur: Marty Feldn NOS 22.40 uur: Journaal 22.45 uur: Buitenlands overzicht MORGEN NEDERLAND NOS 15.30 uur: Hey Cindere! 16.20 uur: Winter 17.10 uur: Charlie Chap 18.45 uur: Fabeltjeskra 18.55 uur: Journaal EO 19.05 uur: Anno Dor 19.45 uur: Ten slotte 20.00 uur: Journaal AVRO 20.20 uur: Voor de 21.30 uur: Russisch i 22.30 uur: Met meka ouwejaar 23.50 uur: Oudejaarst NOS 24.00 uur: Met nieuwe jaa 00.15 uur: Geprolonge NEDERLAND II 18.45 uur: Fabeltjeski 18.55 uur: Journaal KRO 19.05 uur: Voor een 1 op de eerste] NOS 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Binnenlam KRO 20.50 u 22.30 u 23.45 u Don Camillo Brandpunt I Tot besluit I RADIO HEDEN Hells (gr). 19.05 <S) K«l fare-orkest 30 O vervolghoorspel dio Actief: gevarieerd pn 23.20 Avondovcrdenkinj Nieuw*. 2J.40 Den Haag 22.60 Nietzsche* Oudejaar» zing. 23.10 Toppers in U mee: liedjesprogramma, j cc-spraJoon brief. KOR: 1SJ vragen rondom schrift enl ving. AVRO: 30.00 NmiM. Radiojournaal. 23.20 Ik l wat u ntee hoort, eer c grammofoonpl.23.65-24.00 Brussel <824 m> Nederll Nieuws. 16.08 Uit- soldaten. 18.28 Paa 18.30 Wegwijs wezen. 08.5ö Taalwerken. 18.67 1 19.00 Nieuws en actuall"' Zlgeuncrmuzlek; 20.00 zlok. 22.00 Nieuw* e sten. 22.30 Jazz: Nieuws. 33.10 Kamen: MORGEN I KRO- 7.00 Ni» land: 12.26 Mededelingen en tuinbouw; 12.30 Nieu 12.60 Actualiteiten: 13.00-13 maar...) 14.05 (3) Drie-I programma. 14.30 (SI Ir •n. 17.30 Nieuw*. 17.83 een gaatje: licht gramme» mi met reportage* en Inter-"* 8.00 Nieuws, oen S la I en om 8.30 De Groen tem» <11.00 Nieuws.) lli bouw. 13.40 iS) Lichte grt Aetna! Met ten NOS: 13* tnortstljehe Informatie iS en buitenland. 13.50 <S> zek (gr.). 14.38 Spiegel land: Informa»-» pn mui Bond «republiek. EO: UJ dr^hT 7 mer.tnren, berichten en (1000-11.00 Nieuw*.) Nieuws. 12.03 The Joe NOS: 13 00 Nl.m 15.00. 18.00 en 17.00 12 OS Interme* itkronfek 12"" persoverzicht. 13 00 n eel agenda. 13 BRT-. 13.55 Beursberichten. 14| 16' 00 Nieuws In

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2