Onverwachte wending metaaloverleg k- Girodienst bereikt 2,5 miljoen rekeninghouders Jahja Khan blijft onder bewaking Invalide genas als gevolg van mishandeling m 'g Kruiden dokter weer in arrest Attentie! Oudejaarsavond 21 uur Gratis reizen 2 januaridagen op uw 65+ kaart bank lenen levert aringen op Bij juiste besp Zieken fondsen duurder 55 DEN HAAG De Postche que- en Girodienst heeft zijn tweeëneenhalfmiljoen- ste rekeninghouder. Het is een echtpaar uit Schiedam dat vanmiddag zou worden ontvangen en toegesproken door de directeur van deze dienst de heer G. F. J. A. Groen, in het directiekan toor aan de Prinses Bea- trixlaan 6 in Den Haag. De Postcheque- en Girodienst werd op 16 januari 1918 opge richt. De aanvankelijke organi satie was door een ver doorge voerde decentralisatie zo inge wikkeld dat al spoedig besloten werd tot centralisatie. In 1923 werden alle rekeningen naar Den Haag overgebracht. Dit resulteerde in een zo grote chaos, en achterstand, dat de dienst op 4 oktober van dat jaar moest worden gesloten. Ook fi nancieel ging het de dienst in die tijd niet voor de wind, er werden jaarlijks behoorlijke verliezen geleden. Op 1 oktober 1924 kon de sluiting worden opgeheven. Het aantal rekeningen begon te stijgen van 113.000 in 1925 tot 266.000 in 1935 en 495.000 in 1945. Na de Tweede Wereldoorlog ontstond er weer een achter stand die een nieuwe rekenin genstop noodzakelijk maakte. Het duurde dan ook tot maart 1948 voordat de half miljoenste rekeninghouder kon worden geaccepteerd. In 1955 dreigde het opnieuw volko men mis te gaan omdat er in Den Haag en omgeving niet vol doende personeel geworven kon worden. Besloten werd tot de opening van een tweede kantoor in een stormachtige toeloop van de automatisering de dienst te hulp. Dit leidde ertoe dat eind 1964 voor het eerst in de ge schiedenis geen achterstand meer bestond in de verkeersaf wikkeling. De beperkingen wat betreft aan tallen rekeninghouders kon wor den opgeheven. Het resulteerde in een stormachtige loop van zo'n 200.000 man per jaar, mede door maatschappelijke ontwik kelingen (girale salarisbetaling was in opkomst, traditionele be talingswijzen aan de deur ver dwenen) Begin 1968 kon de dienst al ruim anderhalf miljoen reke ninghouders registreren, nu zijn dat er dus 2.5 mlljien en naar verwachting zullen dat er in 1985 zes miljoen zijn. Een Zuidvietnamees gevechtsvliegtuig dropt twee 500-ponds bommen, zogenaamde „s!ange-ogen", boven een gebied waar vijanden u-orden vermoed. De vinnen van de bom ontplooien zich. rxlat de val van het projectiel vertraagd wordt en het laagvliegende toestel gelegenheid heeft buiten dc gevarenzone te komen. RAWALPINDI (AP) De afge zette president van Pakistan, generaal Mohammed Jahja Khan tal het presidentieel pa lels moeten verlaten en zich in een particuliere woning In Ra walpindi moeten vesügen, waar hij onder bewaking zal staan. Dit is vandaag meegedeeld door het Engelstalige dagblad „New Jahja zul zeker drie maanden bin- I nenshuis moeten blijven. In die tijd moet een regerlngscommla- I sie een onderzoek voltooien nuar het militair debftcle" in Oost-Pakistun. De nieuwe president van Pakis tan, Bhoett». die al rrrder had aangekondigd dut hij spoedig naar Peking zal gaun. heeft verklaard, dat hij ook Moskou en vermoedelijk Washington zal bezoeken. Bhoetto sprak ook over zijn ont moeting met sjeik Moedjiboer R ach man, die hij ..de gekozen leider van Pakistan die het veM» van Dost-Pakistan vertegen* woordlgt" noemde Het ontmoe ten van d<- ijeik noemde ht) geen gemakkelijk stap. maar het wa» noodzakelijk, deze stap te nemen. Ik wilde dut deze al lang geleden was genomen. „Ik kan met* meedelen over het gw- sprek. Al wat ik sou willen zeg gen is. dat hij me geen klap in het gezicht g.it en dat Ik het niet nodig vond een revolver op hem te richten". Gesprek Nixon en Brandt EINDHOVEN - De „specialist in geneeskrachtige kruiden" W. J. A. van de Moosdijk uit Castrum bij Eindhoven is opnieuw gear resteerd. Deze aanhouding schijnt samen te hangen met het niet voldoen aan een herhaalde oproep van de curatoren, mr. Van der Mee- ren, om enige sieraden en ande re waardevolle voorwerpen te komen afdragen. Van de Moosdijk is failliet ver klaard, omdat hij de belasting aanslagen, de opgelegde boeten en de civiele vorderingen van gedupeerde cliënten niet kan betalen. ARNHEM (ANP) „Ik ben nu veel beter dan ooit. Voordat B. mij tegen de grond gooide en Ik mijn heup brak, was ik een invalide; nu ben ik helemaal fit en ik loop als een jong veu len. Ik heb alle reden om mijn aanvaller dankbaar te zijn", aldus sprak dinsdagmiddag de 65-jarige Arnhemmer G. de Bree, die op 19 februari slachtoffer was van een spontane mishandeling door de 34-jarige Laurens B., op het terrein van het Arnhemse slachthuis. Laurens B. stond voor dit feit terecht voor de Arnhemse recht bank. Er was die dag ruzie ontstaan tussen enkele mannen, onder wie B., van de bloedplasma-afdeling op het slachthuis. De heer De Bree werd er op uit gestuurd om de zaak te sus- B. voelde zich op een gegeven moment bedreigd door iemand, die een deksel op zijn hoofd wilde slaan. Hij draaide zich om en greep de eerste de beste man, die hij zag. Dat was toeval lig de invalide vredestichter G. de Bree. Hij pakte de man beet. hief hem op en liet hem op het wegdek vallen. Vele weken lang heeft het slachtoffer in een Arnhemz ziekenhuis gelegen, maar hij genas volledig. „Een medisch wonder", noemde de officier van Justitie, mr, J. A. Kopp het. Omdat alle getuigen de zaak thans veel roos kleuriger voorstelden dan in februari het geval was, meende de officier, geen hoge straf te moeten eisen. Hij dacht daar om aan een boete van 300 en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. laatste trein ■ekken omslr I Nederlandse] |Spoorwegenj Brasilia (EFE - Tweeënder tig dienstweigeraars lijn gisteren in Brazilië van hun burgerrechten verval len verklaard krachtens een presidentieel decreet. Dit lot zal allen treffen, die geen militaire dienst willen verrichten. Amerikaanse bombardementen gaan door SAIGON (AFP) - Voor de vierde dag achtereen hebben Ameri kaanse bommenwerpers vandaag Noord-Vletnam bestookt, aldus is door de Amerikaanse leger leiding In de Zuldvletnamese hoofdstad bekendgemaakt. Het doelwit zijn bevoorrodlngsdepots, munitieopslagplaatsen, luchtdoel- Installaties en andere militaire objecten. De hervatte Amerikaanse lucht aanvallen op Noord-Vletnam worden de hevigste genoemd, die door de Amerikaanse strijd krachten zijn uitgevoerd sinda de stopzetting van de grote bombardementen, waartoe pre sident Lyndon Johnoon op 1 no vember 1968 besloot In Ameri ka is gisteren op verscheidene plaatsen tegen de bombarde menten gedemonstreerd. (ADVERTENTIE) be (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De werkgevers In de groot-metaal hebben gisteren bij de hervatte c.a.o.-onderhan- deiingen bereikt, dat een deel van de metaalbonden (ongeveer de helft van het aantal metaal- werknemers) met de werkge- vers-voorstellen akkoord gegaan Tijden»^hetJn'ormeJje^owrleB,wm Is. Welke gevolgen dit in het A"' voor na 1 januari, zijn er nog den, maar we staan acher ons informele contacten geweest voorstel (zie ook voorpagina). de gesprekspartners, die Vijf bonden (Sint Eloy, de Chris- tenslotte leidden tot nieuwe voorstellen van de werkgevers. Deze kwamen gisteren onver wacht in een nieuwe formele on derhandelingsvergadering aan de orde. werknemers-overleg zal hebben Is niet te voorzien. Wel is het zo, dat zowel de werkgevers-on derhandelaars als de werkne mers-vertegenwoordigers over de resultaten van gisteren eerst nog overleg met hun achterban' moeten plegen. Men heeft tot 12 januari de tijd, want dan komen de delegaties weer bijeen. De onderhandelingen over de c.a.o.-1972 voor de groot-metaal zijn tot gisterem moeizaam ver lopen. Nadat op 10 december de onder handelingen waren afgebroken en de bonden al gezamenlijke akties op papier hadden gezet al gebleken, dat men het schijnlijk wel over de immate riële geschilpunten op enigerlei wijze eens zou kunnen worden, al had met name de NW-bond daarover nog zo zijn twijfels. Het ging gisteren dan ook om dc materiële punten, die uitein delijk tot tweespalt binnen de metaalvakbeweging voerden. Voorzitter Ir. A. Prins van de werkgeversdelegatie zei na af loop: ..We hebben dit nieuwe voorstel met grote aarzeling en eigenlijk nog voorwaardelijk ge daan. omdat we als delegatie verder zijn gegaan dan waartoe achterban ons gemachtigd telijke Metaalbewerkersbond drie kleinere beambtenbonden, die ook leden in de metaalsector hebben) vonden dit een aan vaardbaar pakket, als ook de niet materiële zaken tot een be vredigende regeling zouden ko men. De heer P. Brussel van Sint Eloy: „Wat nu uit de bus is ge komen zullen wij met een posi tief advies aan onze beleidsor ganen voorleggen, omdat het pakket positieve zaken inhoudt voor de laagstbetaalden. We hebben wat moeite gehad met het toch nog binden van de prijscompensatie aan een maxi- aan de ook hi onze ogen procent was overeengekomen. Vandaar dat de heer Groenevelt i in de nieuwe cao geen gelimi teerde compensatie aanvaardt, doch volledige prijscompensatie verlangt De verhoging van het minimum-vakantiegeld vindt hij onvoldoende, omdat hij via die „vloer" juist Iets extra's voor de laagstbetaalden wilde berei ken. Hij erkende, dat herstruc turering van het pensioenfonds een belangrijke zaak is, maar volgens hem geeft de daaruit voortvloeiende preroieverloging slechts éën jaar voordeel. Het daaropvolgend Jaar treedt zelfs een premieverzwaring op. Ook de werkgeversbijdrage voor het metaalfonds vindt hij te laag, al ziet hij dit niet als een onoplos- bare zaak. onvoldoende stijging had. We moeten dus nog in- (iuat wij toch werkgeversbijdrage aan het me taalfonds (waaruit gepensio neerde vakbondsleden uitkerin gen krijgen) en tegen de te be perkte stijging van het mini- •n-vakantiegeld". de Intussen zitten de bonden met e stemming hebben geweldige hoeveelheid pamflet ten, die vandaag bij de bedrij ven uitgedeeld hadden zullen worden en waarmee de metaal arbeiders tot vastberaden akties zouden worden opgeroepen. Het t>het werkge- was een pamflet, dat door alle versvoórstcl akkoord zijn ge- bonden was ondertekend.... gaan is in belangrijke mate ver- A|g <je NW-bond alleen akties t>EN HAAG (ANP) Men kan honderden guldens besparen door bij de juiste bank geld te lenen. De Consumentenbond Is tot deze slotsom gekomen na een onderzoek naar de rente waartegen, en de voorwaarden waaronder persoonlijke leningen worden aangeboden. D* ene bank. zo is gebleken, vraagt maar 10 procent aan rente. maar er zijn ook banken, die hun cliënten 25 procent ren te laten betalen. Vrij veel ban ken hanteren het maximumta- rief van de geldschieterswet, dat varieert van 14'^ tot 26 procent en sommige banken vragen *elfs meer dan die wet toestaat. Het zijn de grote handelsban ken, die voor bijna elke lening het maximumtarief van de geld schieterswet vragen. Goedkoper zijn de Boerenleenbanken, de Raiffeisenbanken en enkele klei ne handelsbanken, zoals de Hol landse Koopmansbank, Lipp- mann Rosenthal, de Nederland se Credietbank en de Crediet Maatschappij Venio. Deze ban ken werken ook landelijk en vragen vaak een aanzienlijk ln- oorzaakt door het feit, dat bij een afwijzen van het pakket de reconstructie van bet pensioen fonds in 1972 niet zou doorgaan. Door die reconstructie krijgen de reeds gepensioneerden en zij, die met pensioen gaan hogere uitkeringen terwijl voor de laagstbetaalden de premielast wordt verlicht, wat verhoging van het netto-inkomen betekent. Voor die laagstbetaalden is ook de betere „vloer" in het vakan tiegeld van belang, al geven de werkgevers minder dan ge vraagd is. Als totaal vonden wij het aangeboden pakket aan vaardbaar, ook in het licht van onze verantwoordelijkheid als „loontrekker" voor alle overige cao's en in het kader van het matigingsbeleld". De voorzitter van de NW-metaal- bond, de heer A. Groenevelt. die de voorstellen afwees, noemde als zijn bezwaar in de eerste plaats het feit, dat de metaalar- gaat ondernemen dan zal dat zeker niet voor 12 januari a.s. gebeuren. Op die dag komen de onderhandelaars opnieuw bij een. om elkaar het resultaat van de consultaties van de ach terban mee te delen. Klee uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of saterdag (behalve zaterdag 1 Januari). jaarkaart p.p. f 50.- voor echtpaar f 75.^ 3-maandskaart p.p. f 20.- voor echtpaar f 30.- NB-legltlmattebewfja of paefotoCs) èn een bewijs waaruit uw leeftQd blijkt (paspoort of trouwboekje), meebrengen. Vraag de folder aan het loket. 'V voordelig uit met NS Amsterdam (ANP) Op twee na alle ziekenfondsen hebben met ingang van 1 januari 1972 de premie voor de vrijwillige zieken fondsverzekering verhoogd. Hierdoor stijgt de gemiddel de premie per maand per verzekerde van 16 jaar en ouder van ƒ48 tot 59,20. De stijging bedraagt 23,3 De reductiegrens voor vrij willig verzekerden met ge ring draagkracht is opge trokken van 10.850,- tpt 11.700,-. gere rente dan de grote ban- beiders vorig jaar 2.3 procent delsbanken. Hetzelfde geldt voor prijsstijgingscompensatie rijn te- een aantal gemeentelijke kre- kortgekomen. die hij alsnog ge- dietbanken en een aantul spaar- heel verrekend wil zien. Dit me- banken, waarvan enkele voor j ningsverschii is veroorzaakt. Mosje Dajan, die zich dezer dagen De vermoedelijke nieuwe vrouw sommige bediagen of looptijden doordat in de oude cao een van zijn vrouw heeft laten schei- van Mos;.- Dajan. Rachel Ko ulis nog goedkoper rijn. I maximum-compensatie van 6 den. ren Vergoeding exploderende limonudefles Amsterdam (ANP) De civiele kamer van de rechtbank In Amster dam heeft Van Tuyn'a limoiuidcfabrieken NV (producent van o.m. Exota) uit Dongen veroordeeld tot het betalen van schadevergoe ding aan bet zoontje Willem van de familie De Meijer uit Amster dam. Medio 1967 werd het toen 1-jarige jongetje getroffen door rondvliegen de glasscherven van een exploderende fles Exota. Beide partijen dienen volgens het vonnis onderling tot overeenstem ming ie komen over de grootte vnn de schadevergoeding. De vader van het slachtoffertje, dat aan een oog ernstig werd gewond, heeft in tottaai vier jaar geprocedeerd. KEY BISCAYNE, <DPA/Reuter> In rijn bungalow op het et- landje Key Blscnyne bij Miami heeft president Nixon bondtkaiv •eller Brandt van West-Duits* land ontvangen voor tweedaaga overleg. Daaraan nemen ook deel de ministers van buiten landse taken van de twee lan den, Rogers en Scheel. De sfeer bij het overleg Is ont spannen It zijn geen belangrij ke geschillen luswn Washington »-n Bonn. en Nixon en Brandt* kunnen zich concentreren wereldproblemen op langere termijn.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7