ALPHENSE POLITIE HAD DRUK JAAR Wennen aan zelfstandig wonen op kamers in St.-Maartenhuis Dit jaar veertien dodelijke ongelukken Binnenkort vrouw elijke eerste agent Lisse stroomde leeg voor meester Strik Regionaal ambulance vervoer Bureau Culturele Raad - zelfstandig- krijgt directrice LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 DECEMBEll ALPHEN AAN DEN RIJN Met de snelle groei van Al phen is dit jaar ook het aantal ongevallen op de weg be langrijk toegenomen. Het jaar 1971 boekte wat het aantal dodelijke ongelukken betreft een triest record: 14 doden tegen drie ongevallen met dodelijke afloop in 1970. In de eerste negen maanden van dit jaar moest de Alphense po litie bijna 600 maal uitrukken en het valt aan te nemen dat het aantal keren dat de politie bij verkeersongelukken moet optreden, in 1971 dicht de 900 zal naderen. Vorig jaar werden 727 ongevallen genoteerd. LISSE Na twee dagen van vaak bijzonder spannende poulewedstrijden zijn onder een geweldige belangstelling en een gezellige sportieve sfeer de kaarten voor de fi naledag van het scholentour- nooi in de sporthal in Lisse geschud! Bij de jongens zijn tot de laat ste acht doorgedrongen: Fio- retti 1 en 3; St. Paulus 4, Oranje Nassau 1, Don Bosco 1, St. Bernardus 1. Dom. Sa- vio 1 en Leeuwenhorst 1. De poulewinnaars zijn voor noemde ploegen geworden, met uitzondering van Fioret- ti 3, dat als beste tweede, dank zij het doelgemiddelde, naar de laatste 8 is overge gaan, vooral dank zij een zege van 20-0 op St. Paulus 3. Bij de meisjes is het ook een spannende aangelegenheid geworden. Daar plaatsten zich: Fioretti 1, 2 en 5, St. Bernardus 1, alsmede Dons Bosco 1, 2 en 3. De finalewedstrijden beginnen donderdagmorgen om 8.30 uur, terwijl de wedstrijden om do 1ste tot en met de 4e plaats aanvangen om 13.00 Telegram van bisschop Simonis LISSE Het was voor niemand een verrassing wanneer er ve len op de receptie van het gou den echtpaar Strik aanwezig zouden zijn, maar dat zóvelen van hun warme belangstelling blijk gaven ging alle verwach tingen te boven. Een gouden huwelijksfeest is ei genlijk een intiem persoonlijk feest, maar uit alle lagen van de Lisser bevolkiag hebben „meester en mevrouw Strik" talloze gelukwensen, brieven en telegrammen ontvangen, ge paard gaande met een evengro- te stroom van attenties en ver rassingen van vrienden en ken nissen, maar vooral ook uit het organisatieleven van Lisse. Bij dc gelukwenstelegrammen was er óók een bij van de bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A.J.Si- monis, een oud-leerling van de gouden „Meester Strik." Onder de vele receptiegangers, die één lange keten vormden, merkten we o.a. op weth. A.J.Mosman, namens het ge meentebestuur van Lisse, heren doktoren en geestelijken, vele soos-Ieden en vrienden van de gouden jubilaris, deputaties van verenigingen waarin de heer Strik een aandeel heeft gehad; de vroegere V.V. Lisse, nu Sportclub Lisse, Het Oranje-Co mité van Lisse (de heren Tib- boel, voorz. en J. van Dijk, secr.); de heer H, M. Paardekoo- per namens de Spartaan-Bollen streek; bestuursleden van de IJsclub Lisse; een deputatie van het bestuur van de Nat. Bloemententoonstelling Keuken hof. De heer en mevr. Strik en hun gezin zijn getroffen door een zo overweldigende belangstelling bij hun gouden huwelijksfeest waardoor het een zonovergoten dag werd. Het merendeel van de ongelukken gebeurde met personenauto's (588). Het gemeentebestuur van Alphen ontgaat de steeds nijpender wor- Noodsituatie dende verkeersproblematiek niet. Burgemeester en wethouders vin den overigens niet dat er een speciale commissie moet worden geroepen, maar wel zijn enkele maatregelen getroffen. Het politiekorps gemeentelijk - gaat binnenkort gebruik maken van radar-controle om te hard rijdende automobilisten te kunnen opsporen. De nu in gebruik zijnde elektronische snelheidsmeter zal gebruikt gaan worden om de snelheid van bromfietsen te controle ren. Dat een deugdelijke en eigentijdse radar-controle geen overbo dige luxe is, werd onlangs duidelijk toen in ruim twee uur zestien hardrijdende automobilisten op de Prins Bernhardlaan werden be over geheel 1970), de politie kreeg 11 aangiften van mishan deling (11), 131 zgn. eenvoudige diefstallen (95), 112 zgn. gekwa lificeerde diefstallen (40) en verder nog onder meer 14 ge vallen van vernieling (8). Van de 313 gevallen werden door het Alphense politiekorps 149 tot een oplossing gebracht. Dit per centage van 47 steekt gunstig af bij het landelijk percentage, dat over het eerste halfjaar 37 pet. bedraagt. De politie van Krim pen aan den IJssel heeft dezer dagen vijf jongelui van buiten Alphen aangehouden, die be trokken zijn geweest bij zes in braken, in Alphen gepleegd. In gebroken werd bij drie particu lieren en verder bij Braat Bouwstoffen, de Rijnstreekhal en de Chr. Mavo-school aan de Anna van Burenstraat. Centrale alarmpost Bovendien zal waarschijnlijk in de loop van 1972 een centrale alarmpost in Alphen worden in gesteld. Later zou het wellicht mogelijk zijn om in de gehele streek één hulpverlenings dienst op touw te zetten. De vol gend jaar geplande regionale regeling voor het ambulancever voer in Alphen en omgeving zal moeten gaan functioneren in: Alphen aan den Rijn (met de dorpskernen Zwammerdam en Aarlanderveen), Hazerswoude, Koudekerk aan den Rijn, Lei- muiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijnsaterwoude, Ter Aar, Wou- brugge en Zevenhoven. Het ligt in de bedoeling de post dag en nacht te bemannen en mis schien te vestigen In de nieuwe brandweerkazerne. De Alphense huisartsen beschik ken al enige tijd over een ge meenschappelijke alarmerings regeling. Daartoe hebben zij de het leven 0ver de huisvesting van de poli tie, in de catacomben van het raadhuis, wordt van een noodsi tuatie gesproken. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft Het gebouw kortgeleden steun verleend voor de verbouwing en inrichting van het al enige tijd geleden aange kochte pand aan de Oudshoorn- seweg. Een tijdelijke oplossing - b.v. huisvesting in het oude postkantoor - acht men niet goed mogelijk. Bovendien is er geen geld voor. De kosten van de verbouwing van het gebouw aan de Oudshoornseweg wor den geschat op ruim 3,7 mil joen. Om in aanmerking te ko men voor een buitengewone uit kering van het rijk moet het pand geschikt gemaakt worden voor de huisvesting van een korps ter sterkte van 90 tot 100 Alphen waar de politiepost nu nog is gehuisvest zaam in de dorpen Aarlander veen en Zwammerdam. Uitbrei ding van het aantal wijkagenten acht het gemeentebestuur zeer gewenst, maar de toegestane korpssterkte laat dit nog niet toe. Misschien zal in 1973 een wijkagent kunnen opereren in de grote nieuwbouwwijk Ridder- veld. kleine uit- Wijkagent semafoor. On- Het systeem langs stelde het gemeentebe stuur bovendien 5700 ter be schikking voor de aanschaf van twee portofoons. Hiermee kun nen verschillende instanties bij ongevallen, branden e.d. draad loos contact met elkaar hebben. en W. deelden op vragen van een raadslid mee, dat de politie niet beschikt over apparatuur om de geluidssterkte van brom fietsmotoren te meten. „Overi gens biedt de wet ook zonder deze apparatuur voldoende mo gelijkheden om tegen dit euvel op te treden." zo antwoordden b. en w. bij de behandeling van de gemeentebegroting. Tot 1 ok tober van dit jaar werden 55 processen-verbaal opgemaakt tegen bromfietsriiders. van wie de voertuigen gebreken vertoon- Kleine uitbreidinq Het Alphense gemeentebestuur is enigszins teleurgesteld over de door de minister van Binnen landse Zaken toegestane orga- nieke sterkte van het politie- .korps, dat per 1 januari 1972 53 man mag bedragen. De Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten heeft al eerder laten weten, dat de korpssterkte in het alge meen moet worden uitgebreid met 20 pet. In Alphen was de sterkte op 1 april van dit jaar 50 man. De verhoging met drie man betekent slechts een uit breiding van 6 pet. Leiden van gaan, wordt algemeei tief ervaren. Twee functionarissen zijn start zal als posi- van deze al werk- Over niet al te lange tijd zullen het Alphense publiek en de ruim 50 Alphense mannen van Her mandad kennis kunnen maken met de eerste vrouwelijke poli tieagent in hun gebied. Deze jongedame zal vooral te maken krijgen met taken die verband houden met dc verkeersopvoe- dlng en de regeling van het ver keer. Het aantal botsingen op gevaarlijke kruisingen zal dan, naar men aanneemt, sterk kun nen worden verminderd.... Mej. drs. M. Fos benoemd Meester Strik rechtsschudde tijdens de receptie veelvuldig handen van oud-leerlingen. Van bijni c.tniqnrle criminaliteit Uit de cijfers, die de gemeente onlangs publiceerde bij de be handeling van de gemeentebe groting, kan geconcludeerd wor den dat de criminaliteit in Al phen dit jaar sterk is toegeno men. Hierbij moet dan wel wor den aangetekend, dat de bevol kingsgroei ook tot het stijgend aantal delicten heeft bijgedra gen. In de eerste tien maanden van 1971 kwamen 313 straf recht-delicten ter kennis van de politie. Over geheel 1970 was dit aantal 191. ieder wist hij zich iets bijzonders te her- Het aantal zedendelicten was in I de eerste tien maanden 29 (20 LEIDEN - Met ingang van I maart a.s. is benoemd tot derectrice van het bureau van de Cul turele Raad Lelden mej. drs. M. F. J. Vos. Het is de bedoeling, dat het bureau van de Culturele Raad Leiden gevestigd wordt in de bovenvertrekken van het Waaggebouw aan de Aalmarkt. Tot i gevestigd op de afdeling cultu rele zaken van de gemeentese cretarie. Mejuffrouw Vos, in 1935 geboren te Venlo, volgde gymnasium-al pha aan het „Marianum" al daar en bekroonde in 1965 haar studie sociologie aan de Katho lieke Universiteit te Nijmegen met het doctoraal examen. Na dat ze een jaar lang een voor lichtingsfunctie had bekleed bij de NOVIB, trad ze in 1966 in dienst bij het ministerie voor Onderwijs en Wetenschappen. Van daar kwam ze bij het mi nisterie voor Cultuur Recreatie en Maatschappelijk werx, waar ze hoofd was van het bureau Oost-Europa van de Centrale Afdeling voor Internationale Be trekkingen. In die functie is ze belast met de voorhereiding en uitvoering van het departemen tale beleid inzake bilaterale sa menwerking met de Sowjet Unie, Polen, Tsjechoslowakije. Hongarije, Roemenië, Zuidslavië, Bulgarije en Albanië. t het secretariaat Dat werk omvatte het redigeren riUj van brieven, grotendeels in vreemde talen, het voeren van besprekingen met ambassades, het voorbereiden en organiseren van overleg en conferenties op ambassade-niveau, het geven van adviezen en het mede-voor bereiden van beleidsadviezen en voorts het nakomen van repre sentatieve verplichtingen Mejuffrouw Vos als „Tante Mies" zeer gezien bij liet perso neel van de afdeling Internatio nale Betrekkingen heeft een uitstekende kennis van enkele Slavische talen! Ze werd uit en kele tientallen candidaten gese lecteerd om leiding te geven aan het nieuwe bureau van de Culturele Raad Leiden. LEIDEN „We zoeken al heel lang naar een opvangmogelijk- held voor meisjes, van wie wij weten en die ook van zichzelf weten, dat zij niet meer passen in de verticale groepsindeling, die we in kindertehuizen ken nen. Meisjes die echt wel wat meer zelfstandigheid aankunnen. Niet meteen echt op kamers wo nen, dat zou een te grote stap zijn, maar ook niet meer in de groep. Daarom zijn we erg blij dut we naar een tussenweg ge zocht hebben en die ook gevon den hebben. We hopen dat dit experiment, want dat Is het nog, iets van blijvende aard kan worden." De tussenweg waar Zuster Ser vanda, directrice van Huize St. Maarten aan de St. Jacobs- gracht, het over heeft is een sy steem waarin meisjes van veer tien tot achttien jaar op een ka mer kunnen wonen, maar nog wel de begeleiding krijgen, die ze juist in deze periode van hun leven zo hard nodig hebben. „De meisjes die bij ons komen, wonen nadrukkelijk niet op ka mers". vertelt Zuster Servanda. „Ze krijgen een kamer in een aparte vleugel van het tehuis, waar ze ook een eigen ingang hebben maar zijn door kleine dingen toch aan het huis ver bonden. Het is hijvoorbeeld zo dat ze de maaltijden met z'n allen in een soort eetkamer ge bruiken. Ook kunnen ze 's avonds daar met elkaar praten, of televisie kijken. Maar voor de rest leren »e in deze over bruggingsperiode. dat het nog niet zo gemakkelijk zal zijn om op kamers te wonen. Ze moeten daarom allerlei kleine dingen zelf doen. Hun kamers bijhou den bijvoorbeeld. Een kleinig heid maar voor sommige echt niet makkelijk. En zo zijn er tientallen dingen. Ze zijn voor een groot gedeelte vrij. Het is echter niet zo dat ze van het huis een hotel kunnen maken, waar ze naar eigen goeddunken in en uit kunnen lopen. Dat zou een absurde zaak worden. In gezinnen gebeurt het ook niet da; meisjes van een jaar of vijf tien, zonder dat de ouders het weten, om middernacht thuis komen. Wij willen echt wel op de hoogte zijn van het doen en laten van onze meisjes. We heb ben de verantwoordelijkheid voor ze. Ik geloof dat dat een normale zaak is. Het is wel zo, dat bepaalde regels in overleg met alle meisjes en de leiding veranderd of vastge steld kunnen worden. Iets kan om praktische redenen beter gaan als het anders is dan in de rest van het huis. Een maaltijd bijvoorbeeld. Omdat er nogal wai werkende meisjes op de ka mers komen, zou het tijdstip voor hen wal later kunnen liggen dan bij de rest. In hun eigen kleine groep kan dat". Wat voor meisjes ziet u op de eerste plaats als de toekomstige bewoonsters van de vleugel aan de Raamsteeg? Ik geloof niet dat het de bedoeling is. dat iedereen die thuis weg wil, maar op kamers wonen toch nog een griezelige bedoe ning vindt, bij u aan kan klop pen. „Nee, dat beslist niet. De regeling is bedoeld voor die meisjes, waar het thuis echt niet meer mee gaat. Dat hoeft niet altijd aan het meisje zelf te liggen. Er kunnen verschillehde facto ren een rol spelen. De meisjes die voor een kamer in aanmer king komen, zijn diegenen, die door een bevoegde instantie naar ons toegestuurd worden. Die bevoegde instanties zijn voor ons dan meteen de waar borg dat er op financieel gebied geen moeilijkheden komen. Want ook scholieren moeten een plaatsje bij ons kunnen vinden. Vaak hebben zij juist erg de rust, die zij op deze manier kunnen vinden, hard nodig. Een van de eerste vereisten is wel. dat de meisies goed g<- >ti- veerd zijn ten apzichte keuzi i het i if willen. Anders geloof ik it ze het aankunnen. De s. r de hele groep zou er onde. in nen lijden. Niet dat de groep primair is. Beslist niet. Het gaat er ons vooral om de incidentele gevallen te helpen en deze een zo groot mogslijke kans te ge ven. Die gemotiveerdheid speelt ook een grote rol bij de meisjes die vanuit ons huis overgaan naar de andere vleugel. Het moet eerst allemaal goed door gepraat worden. Het kan best zo zijn. dat het kind zelf dol graag wil. maar van wie wij ze ker weten dat het het niet aan kan. Dan is het veel beter voor haar om nog een jaartje te wachten. De een is sneller vol wassen dan de ander. Ook is hier de mogelijkheid om toch nog terug te gaan. Als bijvoor beeld na eea paar maanden blijkt dat het echt niet gaat. Dat is het voordeel boven het oude systeem, waarin de kinde ren vanuit de groep in het te huis, ineens in een tehuis voor werkende of studerende Jonge ren kwamen. Ze werden dan plompverloren voor het blok ge- Zuster Servanda, zet. Ik hoop echt dat dit experi ment zal lukken". initiatiefneemsters van het plan Wat u ook moet weter Uit een rapport van I aartsbisdom Barcelona bi dat iets meer dan zeveis procent van de katholia op zondag naar de 1 gaat. Het bisdom telt i miljoen katholieken ziet zondag slechts iets dan 500.000 mensen kerk. Zoeterwoude De bibliolA is in plaats van op vri/i avond op donderdagen van 19.00-20.00 uur ZOETERWOUDE. jaarsdag houden burgem ter en wethouders terwoude van 15.00 tot I uur de gebruikelijke NiJ jaarsreceptie op het gem Hazerswoude De kers) men worden op 3 januai de speeltuin ,,De Wip" zelfde tijd gaat ook in I de vlam erin, nabij de bare basisschool. Leiden De Zijl-LGB oj niseert morgen in de ..0» dekte" nog enkele zwem* •trijden. Deelnemers ztjnl LZ'86 en BZPC. P Noordwijk De MSV. volleybal organiseert op S derde strandloop. Voor schrijving twee gulden, de start een rijksdaalder, schrijven is mogelijk bij van der Berg, St. Jero4 v/eg 10. Noordwijk Bini P. van Dam. Kerkstrai Noordwijk Binnen, Kan. Hoofdstraat 127, wijk Zee en S. van Meng den. Rembrandtplein Poe!po!der-Lisse. Leiden In verband de geleidelijke liquidatie de draadomroep zullen in Leiden en omgeving groot aantal draadom netten opgeheven wordei liquidatie heeft plaats het einde van 1972. De kenhuizen. beinardentehui en verzorgingscentri in staat gesteld worden,! de installatie tegen een ringe vergoeding i men. Ontvangst en distr 1 tie van de program tl moeten dan echter zelf zorgd worden. In Leiden ren in het begin nog 765 draadomroepinsM ties, in Leidschendam 555. Wassenaar 341 schoten 431. Langeraar Meisjes van Ter Aar-Laf raar gaan met oudej I weer flink wat oliebollen appelflappen bakken langs de deur verkopen, doen dit onder het ..doe de bak- en oliegeur deur i VOORHOUT De secr resse van de tennisclub, vrouw De Groot-Wengef verhuisd naar egstgeest. voor haar bestemde cod pondentie kan afgegf worden bij mevrouw Jul let-Groeneveld, Churd laan 45. VOORHOUT Foreh houdt op nieuwjaarsdag middags om drie uur ceptie in de kantine. VOORHOUT Het co" van B. en W. houdt nieuwjaarsreceptie op mi dag 3 januari tot negen uur 's avonds. VOORHOUT De ker men worden op 4 januari brand op het terrein aai Boekhorstlaan. Tenslotte iets nieuws. Een onze lezers, de Zilkse die res Magna, heeft zich ba verklaard voortaan deze briek af te sluiten. Zij in op een Actuele Gebeu nis. Vandaag de volh ling. U weet, de worden tenslotte toch m niet vervolgd. 1 i 1971 el door de regel mei

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4