„DE MENS IS EEN WOLF VOOR ZIJN MEDEMENS" OMZIEN IN 1971 Slachtoffers van geweld: een Vietnamese vrouw huilt bij het stoffelijke overschot van haar man, als gevolg van oorlogshandelingen Een gelukkige ontdekking: een onbekende mensenstam op de I om het leven gekomen. niet wetend dat er nog andere mensen bestonden. de openbaarheid, Moord, aanslagen en brandstichting aan de orde van de dag in Noord-lerland. De brandweer stond machteloos tegen de vlammenzee van een in brand gestdken pakhuis in Belfast. Deze Amerikaanse weggebruiker had dit jaar geluk. Bij een verkeersongeluk raakte hij bekneld lussen een geslipte vrachtwagen en een brugrand. Hij kwam er ongeschonden af. Dat de mens een wolf kan zijn voor zijn mede mens wisten de oude wijs geren reeds: homo ho- mini lupusHet afgelo pen jaar heeft er voor beelden te over van gegeven en er is weinig reden aan te nemen dat deze trend zich in de naaste toekomst zal om buigen. Het aantal ont voeringen om politieke of financiële redenen zal eerder toe- dan afnemen. Mogelijk dat het getal van de vliegtuigkapin gen vermindert omdat de maatschappijen be ter op deze zaken voor bereid raken. Slachtoffers van geweld: de 43 doden in de Attica- gevangenis, waar een uitgebroken opstand op ongenuanceerde wijze werd neergeslagen: de 25 vermoorde fruitpluk ker in een Californische plantage waarvoor thans een koppelbaas in het gevang zit. Slachtoffers van collectieve vervol gingswaanzin: neger leidster Angela Davis, die bereid is geweld met geweld te beantwoorden en de Zuidafrikaanse do minee ffrench Beytagh, die weigert de apartheid te zien als een ideaal toekomstbeeld. Bedrijvers van geweld: luitenant William Cal- ley, die destijds de bur gers van My Lai (Zuid- Vietnam) als gras neer- maaide en liet neer- maaien hoorde zich tot levenslang veroordeeld. Door persoonlijk ingrij pen van president Nixon staat een geriefelijk of- ficiersverblijf tot zijn beschikking. Ter dood veroordeeld werden Charles Manson en zijn vrouwelijke volgelingen wegens de bestiale moord op Sharon Tate en nog zes personen. Calley c.s. en Manson c.s.; eerstgenoemden in de ban van de militaire discipline (opdracht is opdracht) met oorlogs- noodzaak als schijn van gelijk; de anderen on der de ban van schizo frene warhoofderij ge paard aan een diepe haat tegen de gevestigde maatschappelijke orde. Maar geen van allen in staat om de mens als me demens te zien. Dagelijks toenemend ge weld in Noord-lerland, waarbij men zich mag afvragen wanneer een wellicht hooggestemd ideaal doorslaat naar nietsontziend fanatisme. Daartegenover gelukkig de neiging om in grotere gemeenschappen het welzijn van de mens te bevorderen: Engeland trad toe tot de Europese Economische Gemeen schap, maar zal in de komende tijd nog veel .splendid isolationge- voelens" van de Britten mort.Ti overwinnen. En op het Filippijnse eiland Mindanao trad een onbe- kende mensenstam uit het duister van het oer woud in de openbaar heid, niet wetend dat buiten hen ook nog an dere mensen op de we reld bestonden. luit#nont William CaHey. de slachter von My loi, op weg r Calley hoorde zich tot levenslang veroordeeld. ir de rechtszaal vergezeld van zijn psychiaters i en tweede van links). De drie ter dood veroordeelde harpijen van de Charles Mansongroep Potricio Krenwinkel (links), Susan Afkins (midden) en Leslie van Houten (rechts). Zij werden schuldig bevonden oan de moord op de filmster Sharon Tate.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13