V.N.EN GROTE MOGENDHEDEN MACHTELOOS IN CONFLICTEN "s* Op 24 september 1971 was alles nog goed met Lin P<ao (rechts) tezamen met Mao Tse-toeng (midden) en Tsjoe En-lai (links). Waar In Oost-Pakistan door de Indiërs gemaakte krijgsgevangenen na de laatste grote slag bij Khoelna. Handen op de rug geh is Lin Piao heen? En waar gaat China heen? bewaakt door een grimmige Indiër. A i Mr. Josef Luns, het langste en de langste minister van buitenlandse zaken, verwisselde van functie en werd secretaris-generaal van de NAVO als opvolger van Manlio Brosio. Als zodanig is hij nauw betrokken bij de pogingen van Oost en West om meer tot elkaar te komen. Hij kon bij één gelegenheid beschikken over een van de duurste piloten ter wereld: de Duitse NAVO-generaal Johannes Steinhoff (rechts). Het Midden-Oosten was dit jaar roerig en zal roerig blijven. President Sadat samenzwering tegen zijn persoon tijdig ontdekte en neersloeg, zorgt er met zijn voor dat de wereld dit niet vergeet. Op de foto: Israëlische militairen doorzoeken Arabische guerrilla's na een actie over de grens van Libanon. Het beschamende in de oorlog tussen India en Pakistan, die in het be gin van de laatste maand van dit jaar los barstte is niet alleen dat twee delen van een voor malige kolonie elkaar naar de keel vliegen als of dat alle moeilijkhe den oplost, maar vooral dat de grote mogendhe den, in zichzelf ver deeld, noch de Verenig de Naties ook maar enigszins in staat waren een matigende invloed op dit gewapende con flict uit te oefenen. Eenzelfde soort onmacht en verdeeldheid bestaat ten aanzien van het Mid den-Oosten en, onder ge wijzigde omstandighe den, kan men ook stellen dat een land als Groot- Brittannië met dezelfde machteloosheid kampt als het gaat om het om streden Noord-Ierland. Hoewel de mens voet op de maan kan zetten en het (mechanische) oog op martiaanse bodem kan richten, is hij nog niet in staat om zijn ei gen leefmilieu op deze planeet in meer dan een opzicht zuiver te hou den. Het verlies van Oost-Pakistan was de soldij, die de militaire regering van Pakistan moest betalen voor naar kortzichtige en domme politiek. Pakistan tracht te de in watersnood ge boren Bengaalse schreeuw om meer vrij heid gewapenderhand te smoren, terwijl miljoe nen door honger en cho lera geteisterde hindoe vluchtelingen over de Indiase grens het vege lijf trachtten te redden. De aanwezigheid van deze vluchtelingen was voor India althans één aanleiding voor een veldtocht die eindigde in een totale capitulatie van het Pakistaanse le ger in Oost-Pakistan, het aftreden van presi dent Jahja Khan en de vorming van een bur gerregering onder lei ding van Bhoetto. Maar het oude zeer tussen In dia en Pakistan, tussen hindoes en moslims, blijft bestaan. Met de intrede van China in de volkerenorganisa tie kan de vraag gesteld worden of deze organi satie aan slagkracht gaat winnen. Het ant woord moet voorlopig ontkennend zijn. China is voorlopig te zeer met eigen problemen bezig om zich met die van an deren te bemoeien. Het „Rijk in het Midden" maakt opmerkelijke ontwikkelingen door met als symptomen: terug draaien van de Mao-cul- tus en het geheimzinnige lot van Mao's kroon prins Lin Piao. Mogelijk dat president Nixons be zoek hierover meer op heldering geeft. Een ..mariage h. trois" (Rus land, VS en China) is niet het beeld dat zich in de toekomst aftekent. Be tere perspectieven biedt Europa, waar de centra le mogendheid, de Duit se Bondsrepubliek, de achterdeur naar Oosten wagenwijd opengezet. De vei ding Oost-West voorlopig gekenmf door een zeker wantifj wen, maar aan ontsj ning is, vergeleken 5 een jaar of tien gelec{ aanmerkelijk veel wonnen. Het Mid<f Oosten zal ook komi jaar een bron van voj durende spanning ven. Een Oostpakistaanse vluchteling met zijn aan cholera stervend Verzoening tussen Oost zoontje. Uit de ellende van miljoenen kwam een oorlog voort. West: de Russische partijleider Leonid Brezjnev begroet kanselier Willy Brandt op Russische bodem. I In mei van het afgelopen jaar vierde deze pijprokende 1 woonachtig in een bejaardentehuis in Chicago, haar I15< jaardag. Het geheim van Mary Guess is: een rechtschapen I geen zorgen en overal de tijd voor nemen

Leidse Courant | 1971 | | pagina 10