Nieuwe aanwinst van de Lakenhal Katholieke middelbare school in Ridderveld Uw Mening LEIDSE COURANT MAANDAG 27 DECEMBER De ruïne van de abdij van Rijnsburg EIDEN Dank zij financiële steun van het Provinciaal Be stuur van Zuid-Holland heeft het Stedelijk Musteum de Lakenhal te Leiden kort geleden een schilderij kunnen aankopen, dat van groot belang is voor de his torische- en topografische verza meling van het museum. ot het verzamelgebied van de Lakenhal behoort ook Rijns burg, dat in de collectie voorna melijk vertegenwoordigd was met bouwfragmenten van de destijds zeer bekende Abdij van Rijnsburg, gesticht in de 12e eeuw door gravin Petronella, echtgenote van Graaf Floris II van Holland, en verwoest in 1573 of 1574 tijdens de woelingen was Prins autodidact; in 1785 werd hij bestuurslid van de Haagse Confreriekamer van Pic- tura, een vrij deftig schildersge- nootscbap en vervaardigde een aantal stadsgezichten, die deels wel en deels niet met de werke lijkheid overeenkomen. Prins kwam op tragische wijze aan zijn eind: hij verdronk bij Utrecht in 18015. Ook dit schilderij is het op schrift ten spijt maar gedeel telijk werkelijk geobserveerd. Onderzoek bracht aan het licht dat Prins een aantal prenten en tekeningen mede als voorbeeld heeft gebruikt, zodat het resul taat wel in grote trekken, waarschijnlijk niet geheel en i de situatie van 1782 weergeeft. Bomans chrijver dezes, niet behorende tot de regelmatige schrijvers van protestbrieven, is thans dermate getroffen door een ern stig tekort aan informatie door racfio en t.v., dat de pen als het ware op het papier wordt ge dwongen. .Is groot bewonderaar van wijlen Godfried Bomans was ik jl. vrijdagmiddag aanwezig bij zijn uitvaart en begrafenis in Bloemendaal. Duizenden hebben de eucharistie mee gevierd onder wie vele prominenten uit alle sectoren, een ontroerende belevenis die allen nog lang in herinnering zal blijven, len overvolle kerk, vele honder den daarbuiten en 'n onoverzien bare menigte in de avondscheme ring op de begraafplaats. Het "in memoriam" uitgesproken tijdens de dienst door de cele brant, Bomans' broer, pater Ar nold, zou eigenlijk in zijn geheel als blijvend grafschrift moeten dienen: geen pathos, niet reto risch en niet magistraal, doch alleen een zuivere uiting van onvolmaakt en beperkt begrip met betrekking tot dit plotselirfg overgaan naar een ander leven, daarbij niet verbloemende, dat Godfried "de Zoeker" met dit grote mysterie tijdens zijn in tense leven niet is klaar geko men. Het was in al zijn eenvoud een prachtige schets van een groot man met niettemin twij fels en onzekerheden waarmede zich ontelbaar velen verwant voelden, ook zij die hem niet persoonlijk kenden doch zijn ge schreven gedachten op zichzelf projecteerden. >an het slotwoord door zijn vriend Harry die 42 jaren vriendschap, vanaf een rumoeri ge studententijd, beëindigde met een tot ieders hart sprekende laatste groet. nformatie voor de honderdduizen den in het land: NOS-journaal met luttele seconden Geen prikje uit de woorden van pater Arnold, niet vermeldt de aanwe zigheid van Haarlems bisschop, geen vermelding van acte de presence van o.m. pater Van Kilsdonk, de schrijvers Wolkers en Mulisch, Mies Bouman, Pola, Ferry Hoogendijk en noem maar op, kortom niet de sfeertekening die bij een goede verslaggeving past. ik heb de overtuiging, dat degenen die het persoonlijk hebben beleefd al thans een klein beetje meer daarvan aan de rest van de be langstellende kijkers hadden ge gund. In Bussum is men m.i. hiermee ernstig in gebreke ge zien kan daar wellicht nog wel iets achteraf goed maken, wat de schrijvende pers er aan doet is op dit moment nog niet be kend. i.v.m. de Kerstdagen. Ho- penlijk zullen zij. zoals meestal gebruikelijk, hun taak beter be seffen. Dick Jansen (Leiden) rondom Leiden. In de kapel de abdij lieten de graven Holland zich over het algem begraven. zijn verschillende tekeningen en prenten vervaardigd, o.m. door Hercules Seghers. Van belang kennis van de abdij, een bouwval nog tot 1811 bleef bestaan, is het schilderij van Jan Huibert Prins, dat dit jaar aangekocht werd bij kunsthandel Douwes te Amsterdam. Het is geschil derd op paneel en meet 44.5 x 52 cm en is rechts onderaan ge merkt: „J. H. Prins ad vivam pinxit" (naar het leven geschil derd). Er bestaat een pedant van dit schilderij, dat in 1782 gedateerd is, zodat het waar schijnlijk is dat ook het schilde rij uit de Lakenhal in dat jaar ontstond. Prins heeft de ruïne vanuit het zuiden weergegeven en de bouwval gestoffeerd met vee en menselijke figuren, geheel de eis van de tijd. Hij was ge boren te Den Haag in 1757, stu deerde te Leiden en promoveer de er tot doctor in de wijsbe geerte. Als tekenaar en schilder Noord krijgt bibliotheek .EIDEN De openbare biblio theek „Reuvens" heeft van de gemeente toestemming gekre gen samen met de R.-k. Biblio theek een filiaal te vestigen in Leiden - Noord. teeds lange tijd had men het pand Corantijstraat 2a op het oog, maar de toestemming om aan de verbouwingen te begin nen. bleef uit. Dlrekteur Hariot vermoedt dat met de voorberei dingen een jaar voorbij gaat. Het is de bedoeling er een vol wassen- en jeugdbibliotheek te vestigen. Noordwijk Verkade heeft zich in Noordwijk de kaas kaas niet van het brood la ten eten. In ruil voor een ge deelte van het. oude r.k. ju- venaar had het magazijn ruimte elders afgedongen echter precies op de plaats waar de gemeente een trans formatorhuisje had gepland. Omdat dat transformator huisje weer weer elders te krijgen was een crediet no dig van 4000 gulden en over dit bedrag is in de Noord- wijkse raad nogal gerede twist. Er werd gesproken over uitbuiting en over een onsmakelijke zaak maar uit eindelijk kwam Verkade toch uit de bus. Voorhout De houten brug in de Oude Herenweg in Voorhout heeft zijn langste tijd gehad. De gemeen te is van plan dit karakteristieke punt op deze hobbelige landweg te vervangen door een duiker. Nieuwe bouwstromen in Alphen op gang Raadsagenda Nieuwkoop iieuwkoop De gemeenteraad zal morgen onder meer de vol gende punten behandelen: Beëindiging verpachting gronden sportveldencomplex Subsidie cursus Welfare-werk Wijziging samenstelling raads- Beveillging bocht Achterweg Samenstelling woningkartotheek Verhoging tarieven knmpeerter- I rein ,,De Roerdomp". Noordwijk Snackbar 't Kikker tje in Noordwijk heeft het de laatste tijd niet makkelijk wat betreft de publieke opinie. Vele omwonenden klagen name lijk over geluidshinder door auto's en bromfietsers, die 's- avonds laat nog even bij 't Kik kertje langs gaan om iets te eten of te drinken. In de gemeen teraad van Noordwijk is reeds een voorstel van b. en w. be sproken om de sluitingstijden van de snackbars en cafés ge lijk te stellen zodat de geluids overlast een stuk minder zal LEIDEN De finale om het districtskampioenschap bil jarten 2e klasse. Iibre klein biljart, zal gehouden worden op maandag 10 januari (aan vang 19.30 uur), dinsdag 11 (aanvang 19.30) woensdag 12 januari (aanvang 19.30) en donderdag 13 januari (aan vang 19.30) in clublokaal van de b.v. Royal Sport te Noordwijk, Voorstraat 76. Voor deze eindstrijd wisten zich de volgende spelers te plaatsen: P. Vermolen b.v. I.UTO; J. J. van Kampen b.v. Piet Gijs; C. Dofferhof b.v. De Engel: F. Hopman b.v. De Krim, W. Versteeg b.v. Concordia; H. Mooye- kind b.v. De Turk; J. Hop man b.v. l)e Turk; Th. Landwehr Johan b.v. Sassen- gaan worden. Het voorstel voorlopig ingetrokken omdat bin nenkort een gesprek zal plaats vinden met alle betrokkenen. Het zwaard van Damocles blijft echter hangen boven de hoofden van de snackbarhouders. Geen subsidie voor speelzalen in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Het laat zich aanzien dat de Stichting Zoeter- woudse Kinderspeelzalen geen subsidie zal ontvangen. De Stichting begroot het tekort over 1971 op 1.900 en deelt daarbij mede dat indien niet tot subsidiëring zal worden overge gaan de stichting genoodzaakt zal zijn haar activiteiten te beëindigen. In januari van dit jaar besloot de raad een eenmalige bijdrage te verstrekken van ƒ,350 als start subsidie B. en W. conformeren zich nu aan het advies van de commissie voor de financiën. Deze deelt desgevraagd mede dat de stichting op grond van het profijtbeginsel de te maken exploitatiekosten op de belang hebbenden moet verhalen. ALPHEN De kans is groot dat Alphen op korte termijn verrijkt zal worden met een verpleegin richting voor lichamelijk gehan dicapten en psychisch gestoor den. Het geheel zal in één com plex worden ondergebracht. Voor Alphen zit er voor het vol gende begrotingsjaar nog veel meer onder de kurk. O.m. de volgende zaken krijgen de aan dacht: Een vrouwelijke politie-agent, de eerste voor Alphen. Verbetering van het onderko men van het filiaal van de openbare leeszaal en bibliotheek in Ridderveld In de plaats van het huidige houten gebouw zal mogelijk worden verhuisd naar een andere nccommodatiet. Aanpak van de bebouwing rond het toekomstig winkelcentrum in Ridderveld. Tevens zal in Ridderveld de houw van 1250 woningen van start gaan. In plaats van het aanvankelij ke plan om in Alphen een cen trum te maken gens komt er voor 40 als vol is zal naar een uitwijk mogelijkheid worden gezocht. Gedacht wordt hierbij speciaal aan de Coupé-polder. De documentatie voor de open bare scholen zal opnieuw wor den bezien. Er wordt gestreefd naar een centrum voor eikei school. In Ridderveld komt de nieuwe r.k. havo alsmede een depen dance van het christelijk ly- In het eerste kwartaal van het komende jaar krijgt Ridderveld er een derde tandarts bij. De Bruins Slotsingel wordt ver breed tot vier rijbanen met middenberm. Overwogen wordt in de nabije toekomst duinwater te gaan betrekken van de LDM. Zuster Maria veertig jaar in professie SASSENHEIM Gisteren vierde zuster Maria, Margaretha, die In de r.-k. pastorie in Sassen- heim de huishouding verzorgt, haar 40-jarig professiefeest. Om half tien was er een heilige Mis uit dankbaarheid, waarbij ze vergezeld was door twee zus ters van haar congregatie t.w. zuster Paula, de overste en zus- ter Magdalena, beiden uit Utrecht. Na de kerkelijke vie ring was er in de pastorie gele genheid haar de hand te druk ken. Uiteraard ontbraken hier bij de bloemen en cadeau's niet. 's-Avonds om half zes werd het j feest in „de Bernardus" met de zusters voortgezet. Warmond Een actiecomité in Warmond heeft protest aangetekend tegen een plan van de provincie om het nieuwe tracé van de provin ciale weg 6 te laten lopen over de Oranje-Nassaulaan. Een alternatief plan moet er voor gaan zorgen dat de mooie Oranje-Nassaulaan ge spaard zal blijven voor het drukke verkeer. Raadsagenda Zoeterwoude Zoeterwoude De gemeenteraad komt a.s. donderdag 30 decem ber om 20.00 uur bijeen. De j agenda vermeld om.: - Voorziening in een vakature in de woonruimte-adviescommissie l de commissie openbare wer- n vaste geldle- i het periodiek - Het aangaan ningen. - Naamgeving i informatieblad. - De vaste aanstelling van de heer C. H. Manson, onderwijzer aan de openbare basisschool. - Tegemoetkoming in de jaarlijkse kosten van een aan te kopen woning, - Wijziging van de Bezoldigingsver ordening en toekenning garan- tiewedde, - Wijziging van de Algemene Poli tieverordening, i - Het vormen van een overlegor- gaan inzake de vestiging van Heineken Brouwerijen N.V.. - Wijziging van de regeling van de verordening op de exploitatie van bouwterreinen betreffende gronden van de Fa. L. J. Bos man en Zn. - Wijziging van de Bouwverorde ning. - Voorstel inzaken de verkeerssi tuatie Dorpsstraat-Dr. Bouw- 1 dijkstraat-Kerklaan. - Medewerking inzake het opstel len van een verkeers- en ver voersplan in de Leidse Agglo meratie, Voorstel inzake subsidie Stich ting Kinderspeelzalen Zoeter woude. Wijziging van de studiekostenre geling. - Medewerking aan de instelling van een vlekkenplan (scholenon derzoek) - Beschikbaar stellen van een kre diet voor de restauratie van de Burmaatse Verlaat. - Restitutie bijdrage 2e sportveld aan de rksv Meerburg - Benoeming van de heer J. Win- gelaar tot ambtenaar van de Burgerlijke Stand I - Vaststelling van begrotingswijzi gingen. Wat u ook moet weten Zoeterwoude Op de voor avond voor Kerstmis werden twee auto's vrijwel onher stelbaar vernield bij een bot sing nabij het Don Bosco- huis. De chauffeur van een ANWB-auto die uit de Jan van Banningstraat kwam verzuimde voorrang te verle nen aan een Zoeterwoudse automobilist, de heer V., die vanuit de Zuidbuurtseweg deze kruising naderde. De wagen van de Zoeterwoude- naar werd in de flank gegre pen en totaal ontzet. Per soonlijke ongelukken deden zich wonderwel niet voor. Zoeterwoude Bij gelegen heid van het feest van de H.H., Onnozele kinderen is er morgen in de Sint Jan en in de Christus Dienaarkerk om 9 uur kinderzegen en na afloop van de H. Mis tracta- tie van de kinderen. Zoeterwoude De Herv. Jeugd raad organiseert op Oude jaarsdag weer een verkoop van oliebollen en appelbeig nets. Men heeft daarvoor een bestellijstje ontvangen dat dezer dagen wordt terugge haald. Ter Aar Een volkswagen busje en een personenauto zijn dit weekeinde bij geluk in de buurt van de Aardamsebrug zwaar be- schadigd. Persoonlijke onge-ie" lukken deden zich niet voor. ild Woubrugge De jaarlijkse kerstboomverbranding heeft maandag 2 januari plaats op het terrein tegen- de katholieke kerk. De lei jeugd wordt verzocht de bo oe de loop van dezef^ maandag op te halen Ja Sassenheim Op het kruis- n punt Sassenheim-Noord zijn *r gisteravond omstreeks kwart over acht twee personenwa- n gens vrij ernstig beschadigd. De bestuurder van een Bode j graafse wagen gaf vanaf de Provinciale weg, geen rang aan een wagen uit Ha- zerswoude. Persoonlijke gevallen deden zich niet|j.; Aarlanderveen De mu ziekvereniging „Door Samen werking Sterk" heeft van h< Anjerfonds de toezegging gi had dat zij een subsidie va 2.000 ontvangt. Een bijdra ge in de aanschafkosten het geheel vernieuwde strumentarium. Lisse Het ziet er naa dat de spoit-instuif die wt dag in de sporthal ge den wordt een groot succetp»: gaat worden. Tot nu toe hebf-p ben zich 250 deelnemers gc meld. De jeugdcommissie van Sportclub Lisse heef voor een attractief program, ma gezorgd. De denktekst ilp, er weer. de herkenningswerf^, strijd en natuurlijk enkelL^ onderdelen uit Sport-ZesQ, kamp en „Een van de acht'ye De staf die moet zorg drage(_ voor een goede organisatii bestaat uit meer dan 31 jeugdleiders. Katwijk In de Sportha van Katwijk worden dezt kerstvakantie diverse inten scholaire toernooien gehou( den. Bij de meisjes 5de klal en 6de klas kwamen resp,*, Marjan Steenbeek en Jenni Noort als eersten uit de bu^H Bij de jongens warei Dik van Dijn en Bas Variubi i«d Voorbereidings* besluit De Burgemeester van Lelden maakt bekend dat ter gemeen tesecretarie (Bree9traa voor een Ieder ter inzage ligt het besluit van de Gemeente raad van 13 december 1971, waarbij Is verklaard, dat een P herziening van het geldende i bestemmingsplan wordt bereid voor t op de tekening St 4393 aangegeven gedeelte van het Morskwartier Boekhorst'' (ongeveer gelegen tussen de Haagse Schouwweg - v.m. rijksweg 44 - toekomstige doortrekkingen van Plesmonlaan. Warmonden weg en de Dr. Lelylean), Voorbereidings* besluit De Burgemeester van Leide maakt bekend dat ter gemeee tesecretarie (Breestraat 93 voor een leder ter inzage lig het besluit van de Gemeente raad van 13 december 1971 waarbij is verklaard, dat i herziening van het bestem mlngsplen „Leiden-Zuldwest" herziening 1959, wordt voorb» reid voor het gebied dat r een stippellijn is aangegevi op de tekening St 4022 (or qeveer begrensd door o Haagweg. de Boshuizerwete ring en het nieuwe 6che«g vaartkenaal). Leiden. 27 dec. 197'

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4