Daniel Wayenberg omstreden middel tot vernieuwing onderwijs Toppop met extra- lange aflevering ONDERWIJSTELEVISIE Chopins préludes hoogtepunt Askenase's kerstrecital TERUGBLIK Hou het scherm in 't oog PAGINA 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 27 DECEMBER UTRECHT Zeven uur televisie ten behoeve van het onderwijl per week. Een begroting van twee miljoen gulden per jaar. En toch klaagt het onderwijs, zeker waar het gaat om de basisscholen over het feit dat er te weinig tv-toestellen te krijgen zijn, die overigens door de ge meente betaald moeten worden. Ook wachten vele basisscholen op een uitzending die voor hun leerlingen te gebruiken is. Is schooltelevisie bij deze uitzen ding misschien te duur en wat vindt het onderwijzend perso- nel hiervan? We hebben ons licht opgestoken bij de Stichting Nederlandse Onderwijs en Tele visie in Den Haag. Drs. van Zon: „Het is onzin dat een school niet in staat zou zijn om van de onderwijstelevisie te profiteren. Er is een koninklijke besluit uitgevaardigd in decem ber 1970 waarin duidelijk staat dat onderwijs en televisie een onderdeel is van het onderwijs. Er staat letterlijk in, dat door de aanschaf van een televisietoe stel de normale eisen, te stellen aan het geven van lager onder wijs en van buitengewoon lager onderwijs aan debielen, niet meer worden overschreden. Elke gemeente, die zich beroept op dit koninklijk besluit, kan gelden verkrijgen om de onder wijstelevisie op de scholen te verkrijgen. Per 31 oktober 1971 profiteerden 4273 scholen in het basisonder wijs van de programma's, die door de Stichting Onderwijs Te levisie werden uitgezonden. Dat is meer dan de helft van het to tale aantal basisscholen, dat er in Nederland is. Voor het bui tengewoon lager onderwijs ging het om 254 scholen. Het be roepsonderwijs kwam er met 354 scholen niet eens slecht af en het MAVO. HAVO en VWO, dat met 339 scholen deelnam aan de schooltelevisie, was ze ker niet slecht vertegenwoor digd. Tot nog toe waren de program ma's van de Nederlandse On- Stefan Askenase, de Brusselse Pool die in juli 75 jaar werd, is al meer dan veertig jaar een ge regelde gast in dc Haagse con certzalen. Op Eerste Kerstmid dag speelde hij In de voor onge veer een derde gevulde zaal van het Congresgebouw. Mis schien zou Diligentia net wat te klein zijn geweest om deze luis teraars te bevatten maar, toch zouden we hem liever daar heb ben gehoord, niet eens zozeer omdat zijn spel er akoestisch beter zou zijn uitgekomen als wel omdat een volle zaal stimu- lerender Is en meer sfeer heeft dan een goeddeels lege ruimte. Askenase speelde Chopin. Het is niet waar dat hij dat altijd al leen heeft gedaan, want vroeger gold hij ook als een Mozart-spe- cialist maar Chopin lag hem wel altijd heel na aan het hart. De grammofoonplaat die hij omstreeks 1955 voor DGG maakte en waarop hij zijn visie op Chopins preludes vastlegde, behoort nog altijd tot de heel bijzondere interpretaties van deze weliswaar geen samenhan gende cyclus vormende maar elk in hun soort heel fijne en dichterlijke miniaturen met hier en daar verrassend Wagne riaanse modulaties. Op zijn Kerstrecital speelde Aske nase weer alle preludes, de 24 van opus 28 en de eenzame een ling van opus 45. Helaas liet hij de stukken zonder voldoende adempauze te snel op elkaar volgen, maar overigens was hij hier vaak op zijn best. Tech nisch werd zijn spel begrijpelij kerwijs voorzichtiger en minder gaaf. artistiek werd het medi tatiever en introverter, maar er waren nog altijd passages van een indringend uitbeeldingsver mogen. K-S. Frits Schiller overleden IMSTERDAM (ANP) De be kende Amsterdamse hotelier en kunstschilder Frits Schiller Is vrijdagochtend in een kliniek te Bussum overleden. Hij is 85 jaar geworden. »e heer Schiller was tot medio november 1970 directeur en mede-eigenaar van het hotel-res taurant Schiller aan het Rem- brandtsplein. In zijn leven heeft de heer Schiller veel stillevens, portretten en landschappen ge schilderd. die onder meer wer den geëxposeerd in het Stedelijk Museum. De hotelier werd pas donderdag in de Bussumse kli niek opgenomen. Hij woonde sinds oktober van dit jaar in het Rosa Spierhuis te Laren. Kerstmis is het feest van de goe de wil. Het past daarom juist in deze tijd dat we ons extra en praktisch bezig houden met mensen aan wie wij onze goede wil kunnen bewijzen. Op t.v. ge beurde dat o.m. in twee uitzen dingen die de zorg betroffen voor het „menselijk wrakhout" uit onze samenleving. Het treffendst sprak dat element in Ad Langebents Interview, ge sprek met twee zusters Augusti- nessen. Die beoefenen onbaat zuchtige liefde op nuchtere, on sentimentele manier. Een hart verwarmend gesprek, vooral door het element van vanzelf sprekendheid dat er door beide nonnen in werd gelegd. Koos Postema sprak in „Een groot uur U" gisteren met zamen en met een tweetal des kundigen over de wijze waarop zij praktisch geholpen kunnen worden. Een „gerichte" uitzen ding, maar voor de groep tot wie ze gericht was erg nuttig. Het kerstspel „Zij hielden getrou we de wachte", de eerste kerstdag bij de KRO, viel ons niet mee. Kerstspelen doen dat meestal niet, omdat ze bijna al tijd voor de gelegenheid in me kaar gestoken zijn, maar hier werd ook de opvoering teleur stellend. We kregen de Indruk dat er door regie en spelers niet erg hard op was gewerkt. Alle clichés bleven clichés. Vakman Van Hemert, de man van sfeer precisie, leek er zo'n beetje met de pet naar te hebben gegooid, zijn spelers schenen het als een gemakkelijke schnabbel te heb ben opgevat. Als enige vrouw in een dor man- nengezelschap was het voor Thérèse Steinmetz overigens vrij gemakkelijk om met kop en schouders boven het middelma tige niveau uit te steken. Plezier hadden we om Oebele (doodjammer dat het afgelopen is!). Daar werd een speelse kerstsfeer gehanteerd die ons, en ook de kinderen nemen we aan, wel aansprak. Wel heel iets anders dan het enge lichte bomenfeest" uit De Fa beltjeskrant, de dagelijkse ver valsing van een kleuterpro- grnmma dat alleen vor volwas senen echt-leuk wil zijn. Een paar regels over vrijdag: De Kleine Waarheid lijkt span kracht te gaan missen. Hopelijk een voorbijgaand verschijnsel. Rudi Carrell bracht een leuke show. maar die was eigenlijk te sterk afgestemd op Duits bin nenlands verbruik om ons goed te kunnen aanspreken. Vg. derwijs Televisie voornamelijk gericht op het buitengewoon la ger onderwijs en voortgezet on derwijs. In het komende cursus jaar gaat hier iets aan verande ren. De middelbare scholen zul len wat uren tv-onderwijs moe ten laten vallen ten gunste van het basisonderwijs Was de verhouding eerst 2:1, in het ko mende cursusjaar is het zelfs denkbaar dat de verhouding omgedraaid wordt 1:2. De re den: het basisonderwijs heeft uit hoofde van de constellatie waarmee het onderwijs is inge richt meer mogelijkheden om de televisie bij het onderwijs in te schakelen. Lastpost Drs. van Zon: „Bij het voortgezet onderwijs hebben wij te maken met vakleraren. Zij maken zelf uit of ze televisie al dan niet willen gebruiken als onderdeel van hun onderwijsprogramma. Tot nog toe is gebleken, dat deze vakleraren de tv meer een lastpost vinden dan een hulp middel. Daar moeten we in de toekomst Iets aan gaan doen. Dat lukt ons niet door vermin dering van lesuren, maar moge lijkerwijs wel door verandering van programma's". Niet iedereen is zo gelukkig met de onderwijstelevisie. Enquêtes door de stichting Nederlandse onderwijs televisie mogen dan uitwijzen, dat 1,40 van de aan geschreven scholen enthousiast is voor het medium, er zijn te- vee! andere die bezwaar tegen maken tegen de stijl waarin de programma's gebracht worden en tegen de inhoud van de pro gramma's. Leggen we ons oor teluisteren bij de leerlingen, zo wel bij het basisonderwijs als bij het voortgezet onderwijs dan is daar ook een zekere diversi teit. Het valt op dat veel leerlin gen van het basisonderwijs per tinent enthousiast zijn voor de schooltelevisie. De wat ouderen, die in het voortgezet onderwijs thuishoren hebben kritiek. Kri tiek berustte meestal op het ge bied van de wijze van program ma brengen. Het is niet de in houd van het programma, die een rol gaat spelen, maar de wat „kinderachtige" manier waarop het onderwerp naar vo ren gebracht wordt. Als we drs. van Zon, voorlichter van de Nederlands Onderwijs Televisie nog een keer aan het woord mogen laten: „Hierbij komen nog veel andere faktoren aan de orde. Als het gaat om het middelbaar onderwijs, dan gaat het om de vakleerkrach ten, die heel vaak menen dat ze het zelf allemaal wel weten. Bij het basisonderwijs is dat alle maal veel gemakkelijker". Sinds de jaren, dat de Nederland se Onderwijs Televisie een onder deel van het lesprogramma van zowel de basisscholen als de voortgezette opleiding is, is het een niet meer weg te denken object. Een in zoverre niet meer weg te denken object dat het financieel gezien voor de scholen weinig meer uitmaakt of zij wel of niet aan het project bij koninklijk besluit moeten betalen. GERARD CRONé Middle of the Road maakte e i jaar en komt vanavond in Toppop NEDERLAND I NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal KRO 19.05 uur Lippy de leeuw 19.10 uur: Pebbles en Ban Bamm 19,30 uur: Op blote voeten park, t.v.-serie 20.00 uur Journaal 20.20 uur Gamma 21.10 uur Smith and Jont t.v.-serie 22.00 uur: André v. d. Hei liedjes 22.35 uur: Gesprek met ka Alfrink 23.25 uur Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal AVRO 19.05 uur Toppop 20.00 uur Journaal 20.20 uur Peyton Place 21.10 uur Artiestengala 22.00 uur Televizier 22.50 uur: Journaal TELEVISIE MORGEN NEDERLAND I In het door Ad Visser te presente ren A.V.R.O.'s Super King Size Toppop-programma van van avond komen de meest gekozen artiesten van het (bijna) afgelo pen jaar, uiteraard met de nummers waarmee zij hoog op de hitlijsten zijn verschenen, nog eens op het scherm. Het zijn de Golden Earring met She flies on strange wings, Rod McKuen met Soldiers who want to be heroes. Les Poppys met Non, non rien n'a changé, Midd le of the Road met Soley, Soley, Redbone met The witch queen of New Orleans, Mouth en McNeal met How do you do, Pop Tops met Mamy Blue, Earth and Fire met Storm and Thunder, Rod Stewart met Mag gy May en Shocking Blue met Blossom Lady. De produktie en regie zijn in handen van Rien van Wiik en Egbert van Hees. Ned II 19.05 uur. Gamma De KRO-televisierubriek Gamma wijdt een aflevering aan leven en werken van dr. W. C. Rönt gen, die ruim 75 jaar geleden zijn ontdekking van de z.g. Röntgen-stralen deed. Dr. Rönt gen was op dat moment in 1895 50 jaar oud. Hij werd op 27 maart 1845 in het Duitse plaatsje Lennep geboren en stu deerde aan de Universiteit van Straatsburg. Hij woonde vele jaren in de universiteitsstad WUrzburg, waar inmiddels zijn huis werd gerestaureerd. In zijn geboorteplaats Lennep werd een museum aan hem gewijd. Hoe dr. Röntgen ontdekt heeft, dat de toen nog door hem genoemde X-stralen het onzichtbare zicht baar maken, is niet bekend om dat hij de daarop betrekking i breed repertoire aan liedjes hebbende papieren eigenhandig André V d Heuvel heeft verbrand. Ned. I 20.21 De KRO-teievisie zendt een pro- uur- gramma uit, waarin de acteur zanger André van den Heuvel ernstige en vrolijke liedjes zingt. De teksten en muziek van deze liedjes zijn afkomstig van René Louis Lafforgue. Jan Theelen, Jacques Denbronc- kart, Tom Paxton, Henk van der Molen. Henk van Dijk en Jean Ferrat. Originele liedjes werden geschreven door Ernst van Altena, die ook de buiten landse liedjes vertaalde. André van den Heuvel zingt in dit pro gramma: De grote Manitou, Ballade van een nog niet ver wekte dochter. Natuurlijk hou ik van je. Jimmy Newman, Zeeuws bruidje, Ik heb 't goed. Van hel tot hemel, Ik heb voor jou een meer, en Nacht und Ne- bel. Choreografie: Douglas Squi res met assistentie van Barry Stevens. Ned. I 22.00 uur. Op blote voeten Met Scoey Mitchell en Tracy Reed komen we vandaag in de rechtszaal terecht. Ned. I 19.30 Smith en Jones Postkoets zeven staat centraal in deze aflevering van de serie. Ned. I 21.10 uur. Kard. Alfrink Prof. Joos Florquin, hoogleraar te Leuven, voert een gesprek met kard. Alfrink. Ned. I 22.35 uur. Peyton Place Jack Chandler blijft Elliot Carson intrigeren. Uit een rapport van een detective komt men meer te weten over Betty. Chandler wordt in het nauw gedreven, omdat men zich door hem be dreigd voelt. Ned. II 20.20 uur. Artiestengala Diverse artiesten laten ongewone dingen zien. Een tijger wordt getemd door Juliette Gréco, Gert Froebe oefent met stoelen en Vittorio de Sica toont zijn paard, om maar een en ander te noemen. Ned. II 21.10 uur. Voor de kinderen Voor de kinderen met kerstvakan tie is er ook morgenmiddag een speciaal tv-program: Om 15.30 uur Glamador, een kor te film over wilde paarden van het eiland Glamador. Om 16.05 uur Tale of the mail, een tekenfilm die laat zien hoe in de loop der eeuwen de Cana dese post werd verzorgd. Om 16.20 uur De Jaargetijden, een korte Russische film die in gestyleerde tableaus, op muziek van Peter I Tsjaikowski, het verglijden van de jaargetijden verbeeldt Om 16.30 uur Koeboe de Koe: be levenissen van het trouwe die- rentrio Koeboe de Koe, Hammie het varken en Mekkie de geit, dat de circusdirecteur Salto Mortale een loer draait. Om 17.00 uur Kijkkast. De Kijk- kastman heeft ditmaal behalve Babar, de Fluitertjes, Gompie en zijn vriendjes ook een sil- houettenfilm van Lotte Reiniger in zijn kast zitten. Pianist van formaat Juliette Gréco zingt nu eens tijgertemster. Met stijgende belangstelling heb ben wij, en met ons een groot aantal belangstellenden, die gis termiddag Diligentia tot op het podium bezet hielden, gevolgd, wat Daniel Wayenberg (42) in zijn pianorecital had mede te delen. Dat bleek heel veel te zijn en heel belangrijk. Beginnend met Mo- zarts Sonate in a K.V. 310, door hem in het voorjaar 1778 in en voor Parijs geschreven, waarin het raffinement van het rococo verrassend tot zijn recht kwam, vervolgde hij met Schumanns Kinderszenen (op. 15) van 1839 daterend. Bleek wellicht de hierin levende intimiteit soms een weinig afwezig, feit is. dat hij deze dertien schetsen bracht als één geheel: het was zo, dat ze één boek vormden, waar mets in gewijzigd of verplaatst kon of mocht worden. Maar na de pauze legde hij zijn sterkste troeven op tafel. Aller- niet op het scherm, maar verschijnt in Artiestengala als eerst in de door chopin in 1842 gecomponeerde Fantasie in f (op.49), opeenvolging van stor men en stilten, waar de stilten, waarschijnlijk door de kontrast- werking, het sterkst tot onze verbeelding spraken, tenslotte in Ravels „Gaspard de la Nuit" (1908), het drieluik, dat de pro zagedichten van een Aloysius Bertrand op een soms adembe nemende wijze verklankte. We wisten niet, wat hier het meest te bewonderen: de ee ge mobiliteit van het water in „Ondine", de obsessie van eeuwige Bes-toon in „Gibet" met de soms pijnlijk daarom heen rond zwevende harmo nieën. het optreden van dwerg „Scnrbo" in het derde deel, die. hoe verrassend tel kens opnieuw, ons overtuigde van de ondoorgrondelijke ironie van zijn schepper: meester Maurice Ravel. Eén konklusie: we wisten ons ge- konfronteerd met een Neder lands pianist van een waarlijk internationaal formaat B.R. NCRV 15.30 uur: 16.05 uur: 16.20 uur: 16.30 uur: 17.00 uur: NOS 18.45 uur: 18.55 uur: NCRV 19.05 uur: 19.30 uur: 20.00 uur: 20.20 uur: 20.50 uur: 22.15 uur: 22.50 uur: 23.00 uur: 23.05 uur: Glamador Tale of the mi De jaargetijden Koeboe de koe Kijkkast Dier en vriend Little women Journaal Kijk mij eens Pickwick (film) Hier en nu Ander nieuws Journaal School-tv NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VARA 19.05 uur: De zwarte tulp 19.30 uur: Tik Tak Tor 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Klatergoud 20.50 uur: Achter het ni 21.15 uur: 2 voor 12 (quiz) 22.00 uur: Gilbert Bécaud 22.40 uur: Zendtijd Humai tisch verbond 23.10 uur: Journaal 23.15 uur: Den Haag vai RADIO HEDEN Hilversum I 18.00 <S) Hert CM) 69. Politieke en: 18.19 Uitzending van A~ partij toot Vrijheid en D< NCRV: 1630 Nieuws. 18.41 tin* bij het nieuws. 18.47 <S> stand: G.U.S. (footwear) JE.O.19.00 Wij hebben een 8.00 Nieuws. 18.111 RadU 18.36 (S) Operetteconeert: de ortcestradtoknor en NVSH: 19.10 Sextant: radio van de NVSH. RVU: 19.3 titernnnrr ln Betgjë. Spreker, de Wispetaerc NOS: 20.00 N 30.06 (S) Kippen, document** gramma. 31.00 (S) Werre V een samenspel, in Je f-4 RADIO MORGEN muziek (gr)- <7 30 Nieuw»; li Actualiteiten). 8.3» Overweg.n» Nieuws. 8.40 Voor de huif» 10.00 (S) Aubade: fesö' Vlaanderen 1971: I. Pi»' klassieke muzlvk, IINCRV-' Ensemble: "ude liederen. 10 33 Nieuws). 11.00 Voor de 13.30 Bejaardenr rogram ma. Mededelingen. 13 00 (S) Van tot tweegevarieerd progl in.32 WVJ van het land: 12.36 delingen tb.v. land- 13.30 Nieuws; 1241-13.» ten: 13.0043.06 Raden m Svh Irndk> 14 30 (Sl InterV* dVrrsdavmuzikaal mlddagm» (15.30-15.32 Nieuw»), OvertM» lichting: 17 00 Nieuws uit de landse Antillen. Spreker: rnr. Braam. KRO: 17.10 <S> M* Orkest. 17 25 Voor de tónden-a Nieuws 17 33 (S) ActuaUtrtteaK naai. 630 (Si Da* r (vervrtg). (Om 8.306 man). 650 Morgenwijding. 9< Plano en harmonium: klnsdrtt Ilek 9 35 Waterstanden. 9 40 i» dkdooor. 10.00 Voor dc kleutet* Art., ids vitaminen populair platenprogramma. jfg 12.30 ig r.'7 ending vrt* 12 40 Knipperlicht J MWrazJne 13 00 N 3.11 Radtojournaal. 13.30 |S> Titmoetksten met Jonge N« e kunstenaar» 14.06 <S> J grammofoonplaten NOS 15.00 Zoc-Wil 5 16 50 Progrt r.vV'O ÏSA v% 7 tc Da* oOnderwt*^ nvs 9 03 .•■'es Een opval vr - Jke visite. <12.00 Nieuwst. 13.00 N U"i De Eddy Beleer Show- Nieuws). 15 00 Nieuws. l6.®— druil; 16.00 Nieuw»; l8.03-tf-<® (17.00 Nieuws). TELEVISIE HEDEN

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2