Hotelbrand Seoel eist 157 doden Trieste records in '71: misdaad stijgt Nier uit Amerika redt Nederlander arrestaties na overval 'in Den Haag BIJNA GEEN VOETBAL WEL WAARSCHUWINGEN Brood cent duurder 9 slepers trekken tanker los Zwarte kerst SPORT- TRIBUNE Patiënt vermist DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. r?rten!'es. <yg*J»*T*W.). f 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.23. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.63, maand 6.95, kwartaal 20,65, Jaar 80.1V Per pust: 63e jaargang, no. 18.578 MAANDAG 27 DECEMBER 1871 T.V.-SELECT1E HEDENAVOND Ned. I: 19.30 uur Op blote voeten in het park. 22.35 uur Ten huize van kardinaal Alfrink. Ned. II: 21.10 uur Artiestengala. In Televizicr samenvatting van de bokswedstrijd tussen Cassius Clay en JUrgen Blin. Ned. II, 22.00 uur. TIJDELIJK REGEN Veel bewolking met plaatselijk regen. Eerst weinig wind. later overwegend matige wind, draai end naar noordelijke richtingen. Min. temp. rond 3, maxima on geveer 6 graden. SEOEL (Reuter/AFP) De hotelbrand van eerste kerst dag in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel heeft aan 157 mensen het leven gekost. Dit is het hoogste dodencijfer dat ooit bij een dergelijke brand is geregistreerd. Honderden redders zijn 24 uur lang zonder onderbreking be zig geweest zich een weg té banen door de resten van verkoold meubilair en ver wrongen ijzeren staven. Zij konden 116 doden bergen waarvan er enkele zodanig waren verbrand dat ze niet kunnen worden geïdentifi ceerd. Van de overige slacht offers zijn de meesten te plet ter gevallen nadat zij uit de ramen van het 22 verdiepin gen tellenden gebouw waren gesprongen. Voorzover be kend zijn er 49 gewonden. Op het moment dat de brand uitbrak waren er 296 perso nen in het hotel, namelijk 207 Koreanen, 15 Japanners, 2 Chinezen, 1 Amerikaan. 1 Indiër en zeventig perso neelsleden. De hotelleiding heeft laten weten dat aan de familie van elk slachtoffer een bedrag van ongeveer 8500 gulden zal worden be taald. Tevens zal voor elke dode iets meer dan 4000 gul den beschikbaar worden ge steld als begrafeniskosten. Op het hoogtepunt van de brand, die men pas na acht uur meester was omdat de brandladders niet hoger reik ten dan de negende verdie ping, stonden vele gasten in de ramen van de hoogste etages gillend en zwaaiend om hulp. Meer dan honderd mensen sprongen in doods nood naar beneden. Sommi gen wisten op het dak van het hotel te komen vanwaar zij door helikopters van het leger konden worden gered. Eén van hen slaagde er niet in het todw onder de helikop ter vast te houden en maak te van een hoogte van hon- De politie van Seoel schrijft het grote aantal slachtoffers niet alleen toe nnn In i f. u dat het vuur zich zo snel heeft uitgebreid; op talrijke belangrijke punten in het ho tel bleken brandblusnppa- raten en veiligheidsuitgangen te ontbreken. (Van een onzer verslaggevers) [W/I een vuurzee een nieuw hotel in de Koreaanse hoofdstad Seoel lringt, proberen enkele gasten zich met wanhoopssprongen uit de jere verdiepingen te redden. Door de vlammen heen is een man 'itbaar die zich op een matras naar beneden stort. Uit een raam tt een ander toe, eveneens met een matras bij de hand. inessjVan een onzer verslaggevers) HAAG De Haagse politie .'ft vrijdagavond drie mannen infarresteerd, die dezelfde avond een roofoverval ge- egd hadden in het gebouw de Coöperatie De Volhar- aan de Delftselaan te Den ag. Zij maakten ruim 30.000 Iden buit. In het kerstweek- heeft de politie nog twee nannen aangehouden bij wie in geld van de overval gevon- werd. In totaal is nu na de restatie van de vijf mannen [eveer 29.000 gulden, afkom- van de roofoverval terecht, vijf mannen hebben allen licht- l<" dii >-Sul vol- tra at i ach- i wijzing van de Ioswerkman werd in een rioolput in een an der deel van Den Haag het pi stool gevonden waarmee de klappen zouden zijn toegediend. In het kerstweekeinde arresteerde de politie een 18-jarige opper man en een 31-jarige Marok kaan, bij wie geld van de over val gevonden werd. Prijzen voor Katwijkse vissers DEN HAAG (ANP) Het pro-' duktschap voor vis en visproduk- ten heeft volgens traditie prijzen toegekend aan schippers van vissersvaartuigen, die in de periode 1 november 1970 t/m 1 oktober 1971 de best verzorgde haring en andere zeevis hebben aangevoerd. De prijzen voor de best verzórgde haring en andere verse zeevis gingen ondermeer naar de schip pers D. Hoek van de Katwijk 29 ,.Ada" uit Katwijk, G. Vooys van de Katwijk 137 „Maartje Jacoba" Uit Katwijk. De prijzen voor gezouten haring ging naar de schipper K. Kuyt van de Katwijk 43 ..Francina" uit Katwijk. Den Haag In het nu ten einde lopende jaar zijn een aantal trieste records be reikt. Er kwamen in totaal 3222 mensen door niet natuurlijke oorzaken om het le ven. Dat is ruim 500 meer dan het jaar daarvoor. Het grootste aantal doden ver oorzaakte het verkeer, namelijk 2394. De misdaad heeft in 1971 hard toegeslagen Werd in het aantal overvallen op banken, Overigens maakt de politie zich zorgen over het teruglopend aantal criminele zaken, dat door haar kan worden opgelost. In 1960 werd nog ruim 52 pro cent van het aantal misdaden opgehelderd, maar in 1970 was dit reeds gedaald tot ruim 40 procent. Wat de verkeersonveiligheid be treft: bij ongevallen met perso nenauto's en vrachtwagens ver ongelukten 1173 personen, ter wijl 706 bromfietsers en fietsers en 425 voetgangers omkwamen. De maand met de meeste slachtoffers was juli: 287 ver keersdoden en 87 doden als ge volg van andere oorzaken. Het Pinksterweekeinde vestigde een record: 25 verkeersdoden. Tot 26 december van dit jaar kwamen er enkele honderden grote en kleine branden voor branden met een schade onder de ƒ20.000.- niet meegeteld met een totale brandschade van ruim 241 miljoen gulden, ruim 100 miljoen meer dan in 1970. Verreweg het grootste aandeel hadden de fabrieksbranden, met een totale schade van ruim 126 miljoen gulden. Er werden in 1971 39 personen van hun geld of goederen be roofd. Diefstallen waren aan de orde van de dag: vele tientallen postkantoren en geldtransporten reeds een record van boven de 100 bereikt, ook het aantal mensen dat op gewelddadige wijze om het leven kwam, was hoger dan ooit tevoren, namelijk 68 mensen, tegen 47 in 1970. Lang niet alle geweldplegingen konden worden opgelost. Officieel houdt de politie zich nog bezig met ongeveer 10 moorden: Dit is de Noorse mammoettanker Elisabeth Knudsen, die na een aan varing vanaf vrijdag tot zaterdagavond aan de grond heeft gezeten voor Hoek van Holland. ROTTERDAM (ANP) Haven en scheepvaartdrskundlgen In Rotterdam zijn een uitgebreid onderzoek begonnen naar d« oorzaak van de uanvarlng. vrij dagmorgen. tussen de Noorss mammoettanker ..Elisabeth Knudsen" (107.000 brt) en de Liberiaanse tanker „Theogennl- lor" (24.00# brt). Deze aanvaring leidde tot ds stranding van de Noor. vin mijl west van Hoek van Hol land. Het schip zat daar een dag nun de noordelijke rand vun de geul vast, totdat neger Europoortslepers de mum moei zaterdagmorgen konden lostrek ken. Als gevolg van de aanvaring met de Theogennttor liep het schip een gat op aan bakboord boven het laadruim, wanrult enige tijd ruwe olie in ree stroomde. Deze werd door Rijkswaterstaat met aucces bestreden. De patiënt heeft in feite zijn leven tc danken aan dc naar Amerika geëmigreerde Ncdorlandse me dicus dr. F. O. Belzer. met wie Leiden zeer nauwe medische re laties heeft. Dr. Belzer had Ne- Deze man, wiens naam men niet bekend wil maken, is de eerste Ne derlander die een transatlantische niertransplantatie onderging. 37 uur voor de operatie kwam de nier in Californië ter beschikking. Door middel van een „perfusie-apparaat", hier links van de patiënt, kon de nier geconserveerd worden. LEIDEN (ANP) Dank zij uit Amerika overgevlogen nier van een kort ervoor gestorven 40-jurlge Amerikaan kon op Eerste kerstdag het leven ge red worden van een 40-)arlge inwoner uit Dordrecht. Het medisch team van het Leldse Akademisch Ziekenhuis toonde zich na afloop van de geslaagde operatie zeer verheugd over de afloop ervan. Even verheugd was de 40-jarlgc Dordtcnnar, die 's avonds zijn dank over bracht aan het Leldse operatie- Dr. Belzer vloog persoonlijk mee team. van het vliegveld Kennedy naar Schiphol. Vandaar werd de nier door een arts van het Lelds akademisch ziekenhuis met diens auto naar de operatleuf- deling overgebracht waar het medisch team al gereed stond. derland uitgekozen voor de eer- Lelden maakte overigens weinig ste nier. die met een door hem ontwikkeld „perfusic-npparant" zou worden overgevlogen. Het was slechts toeval, dat dit op eerste kerstdag gebeurde, om dat toen een patiënt beschikbaur ophef van deze zeer geslaagde operatie, al toonde men zich wel verheugd, dat Juist in Lelden een patiënt lag, waarvoor de nier met dit weefsel geschikt was. De operatie was de 84ste In Lelden, waar in 1966 ook de eerste nieroperatie ln Neder^ land uitgevoerd werd. en postovervallen niet meegere kend. evenmin als de gevallen dat de buit minder dan ƒ10.000 was). diefstallen in warenhuizen, wo- Nog altijd blijkt dc juwelier een ningen, kantoren, fabrieken en begeerd object voor de mis- winkels. De dieven gingen er ge zamenlijk met een bedrag van bijna 9 miljoen gulden aan geld en goederen vandoor (de bank- daad. Er waren 49 inbraken en overvallen op Juweliers, met een totale buit van ruim 2 mil joen gulden. (Van een onzer verslaggevers) ZOETERMEER Bewoners van de Zoetcrmeerse schilders- en zee heldenbuurt hebben de eerste kerstdag geen witte maar een zwarte kerst gehad. De gehele ochtend regende het klachten bij de Zoeter- meerse politie over enorme roetmassa's die de buurt onder een zwarte deken verborgen. De bewoners van de Van Ostadestraat, Van Goghstraat, Molenstraat, Frans Halsstraat en De Ruyterstraat kon den de ramen en deuren niet openen of dikke roetvlokken kwamen de woningen binnen. De Zoetermeerse politie noemt als oorzaak het ontroeten van schoor stenen door Nutricia en heeft de bewoners verzocht het Zoetermeer se gemeentebestuur van de klachten op de hoogte te stellen. overvallars: een 25-jarige l.tesificeerder (gastarbeider), 16-jarige Ioswerkman en 15-jarige jongen waren via i zij-ingang rechtstreeks naar op de eerste verdieping van gebouw gevestigde adminis- truimte gelopen. Daar irvielen ze de 57-jarige me- frouw M. J. Verbeek, hoofd- de administratie-afdeling, bezig was met het opmaken de kas, bestaande uit de >r de bezorgers eerder afgele- de dagopbrengsten van de peratie, die als voornaamste iwe ierdeel een bakkerij bevat. !t onderzoek bleek dat ruim half uur voor de overval de jarige Ioswerkman een ex- rknemcr van het bedrijf zich bij de vrouw vervoegd had. vertelde haar toen een vaag haal over achterstallig sala- en werd door haar verwezen de afdeling personeelsza- De Ioswerkman verklaarde 'rap de volgende week wel "g te zullen komen. •olitie trof de jongeman bij onderzoek niet thuis. Ook 15-jarige vriend was afwe- Bij deze laatste werd bij 'zoeking op zijn kamer wel er een stapel wasgoed een 'rag van 10.000 gulden gevon- >- afkomstig van de overval «f op de avond werd hij ,r de bemanning van een sur- "ancewagen in de nabijheid rijn woning op straat aan- toden. Harige vriend werd om half bij zijn thuiskomst in zijn >ing door postend politicper- «1 aangehouden. De 25-jari- classificeerder die als hoofd- 'er wordt bestempeld, werd tóchts om drie uur bij thuis- [t in zijn woning aangehou- In de woning van de classi- Een achttienjarige bijrijder Is ln de nacht van zaterdag op zondag aangehouden wegens diefstal van en- *fder die acht maanden in j kele klapstoelt/es in een consumptietent in Kijkduin. De jongeman, die op heterdaad was betrapt door land verblijft, werd 2500 de nachtveiligheidsdienst, nam met enkele andere mannen de vlucht in een auto. Op de Dedemsvaart- in uit de kas van de coöpe- I weg in Den Haag kon de auto worden aangehouden. De bijrijder zat op dat moment nog alleen in dc Vt kas gevonden. Op aan-1 wagen. Zijn mededaders waren tijdens de rit uit de auto gestapt. Het bijna voetballozc weekein de heeft toch nog de sensatie gebracht dat Volendam de eerste uitwedstrijd In een zege omzette. FC Den Bosch, dat had gehoopt en verwacht zich veiliger te stellen, werd het slachtoffer van de aan- valsdrift van de Volendam- mers, die In de nieuwe aan winst Walter Ferrelra de maker van het doelpunt kon den begroeten. Ook de man die in het boekje van scheidsrechter Van der Kroft belandde, evenals Bos schenaar Schuurman. Want wat zou een (gedecimeerde) voetbaldag zijn zonder offi ciële waarschuwingen? Daar aan kan zelfs de Kerstsfeer scheidsrechter moest ingrij- gen, weer volop In nctie. Leo Duyndam won met René Pij- ru n de traditionele gala in Antwerpen. Dansfeest 1 Jan. LISSE 8 uur (Leerlingen Oudleerllngen) t evert castelelr Hoogland»* Kortgrac* 1 LoldM - Tol. OtrilaUbMr* In Eypte maakte het voetbal publiek het overigens nog bonter dan da spelers. Daar zal de competitie voorlopig zelfs worden stopgezet na twee enorme voetbalrellen. Voortijdig gestopt werden ook de bokswedstrijden die In ZUrich werden georgani seerd. Cassius Clay vermor zelde de aspiraties van de Westduitser JUrgen Blin en Rudi Lubbers deed weer een stap naar zijn Europese titel gevecht. dat toch niet lang meer kon uitblijven, door Keita al in twee ronden zo danig te overklassen dat de DEN HAAG (ANP) De Nederlandse Bakkcrljstlchtlng zal hnar le den adviseren met Ingang van 3 januari de broodprijs met één cent te verhogen per brood van 800 gram. De prijsverhoging wordt noodzakelijk geacht in verband met de kos tenstijgingen, die veroorzaakt worden onder andere door stijging van dc pensioenpremies en andere sociale lasten In het bakkersbe drijf. De prijs van het brood bedraagt thans In grote -teden 92 cent, In middelgrote gemeenten 93 ct. en op bet platteland 94 ct. BELGRADO (DPA) In Belgra do wordt sinds drie weken «en 70-jarige aslmapallënt vermist. Hij moest van het ene zie kets- overgebracht, nooit aangekomen. maar ia daar

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1