ederhndse sportwereld kwam niet kwaad weg OMZIEN IN 1971 j van!9 Applaus voor Jan de Vries op het circuit van Zandvoort. Hij was de eerste wereld kampioen op de motor. Dameshockeyploeg wereldkampioen in Nieuw-Zeeland. Peter Prijdekker draagt een van de zwemcoryfeën, brachten op handen. Anke Rijnders was een Na Rotterdam was Amsterdam oan de beurt. Ajax was nu de sterkste Europese voetbalclub, dat moest gevierd worden. Burgemees ter Samkalden helpt Johan Cruijff bij het tonen van dè Beker aan het volk. Joop Zoetemelk heeft dit jaar niet stil gezeten. In de Tour de France bleef hij het dichtst al wos het op vele minuten bij fenomeen Eddy Merckx. ank Weggedrukt door „belangrijker" sportnieuws **am zij er bekaaid van af. Toch werden haar *aterskiprestaties beloond met de wereldtitel, y Staehle, de jonge wereldkampioene door brok de Amerikaanse hegemonie. Ard Schenk verdrong met zijn onblusbare wilskracht voetbal tijdelijk naar de achtergrond. Door zijn vele krachtexplosies bracnl hij ook alle wereldrecords op dat van de 500 meter Steeds sterker wordt de Indruk dat Nederland In het Olym pisch Jaar geen overdonde rend grote ploeg zal kunnen formeren voor MUnchen. Dat kan licht de Indruk wekken dat wij er nis sportland mnar zo'n beetje bijhangen. Een pertinente misvatting want al zijn het niet alle Olympische sporten, In het totaal kwam Nederland be slist niet kwaad weg. Er hoeft slechts gegrabbeld te worden In de, voor een klein land, opzienbarende reeks successen, die gestalte kre gen In het veroveren van do Europa Cup door Ajax. van het wereldkampioenschap hockey dat de damesploeg In Auckland In de wacht sleep te, van de Europese- en we reldtitel zwaargewicht van judoka Wlm Ruska, van de hoogste plaats op het erepo dium voor Ard Schenk In het wereldkampioenschap en daarenboven nog eens hou der van alle wereldrecords op dat van de 500 meter na, de tweede plaats van kano vaarster Mleke Jaapies In de strijd om het wereldkam pioenschap, Leljn Loevesljn met zijn wereldtitel sprint die voor het eerst sinds 1057 weer in Nederlandse handen kwam. Joop Zoetemelks tweede plaats bi de Tour achter het fenomeen Merckx, Jan de Vries dJe de eerste Nederlandse wereldkampioen op de motor (50 cc) werd. Met de meeste van die toptroe ven zal Nederland niet in MUnchen kunnen verschijnen maar het is te pessimistisch geredeneerd dat wij in het koor van de toppers nauwe lijks meetellen. Jawel, In de turn-, atletiek-, boks-, volleybal-, basketball en (amateur) tenniswereld liggen wc in een bescheiden positie. Maar daar staat te genover dat hockeyers, zei lers,. polo'ers, zwemsters (zie de ..nieuwe lichting" Enith Bripltha, Hansje Bunschoten, Anke Rijnders, Marjan Ver- maat, Annemarle Groen, Jo den Elzerman, Henny Pen- termann als enige van de „ouden") met ten minste een redelijke kans op succes naar MUnchen kunnen wor den afgevaardigd. En welke sporten zijn er dan wel die nog niet zo lang gele den goede posities Innamen of maar niet naar hoger kun nen reiken? Voetbal: het Nederlands elftal; kanovaarders, schaatstere, atleten, judoka's achter „grote man" Ruska. Maar dat Is een ander chapiter. Dat zijn dan ook uitgerekend de sporten waarin het orga nisatorisch minder florissant ging. Want er Is een hemelsbreed verschil tussen de sporttech- nlsche prestaties en die op org anlsa tori sch-bestuurlijk niveau, indien bij dat laatste het woord niveau mag wor den gebruikt. Want zoals aan de ene kant de Nederlandse sportwereld niet kwaad weg kwam In bet afgelopen jaar, zo liep een deel van diezelfde sportwereld wel kwaad weg. En het zijn helaas vrijwel al tijd dezelfde bonden die blijk geven van een zwakke be stuursstructuur. Daardoor wordt het pluspunt dat de sporters vergaren zonder meer dicht naar een minpunt getrokken. Leijn Loevesijn slak mei kop en schouders boven alle sprintprofessionals uil. In Varse veroverde hij mei overmacht de wereldiitel.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13