A Gerard Cox en Trudy Labij in musical in hogere sferen Geheime liefde van Fernandel z Terugblik Hou het scherm in 't oog MP Ajax-Feyenoord meeste bekijks Malcolm Frager LEIDSE COURANT i de I gefilmde buitenopnamen duidelijk mindere kwaliteit dan de in de studio vastgelegde scènes. Dat Is wellicht een geldkwestie. In bij voorbeeld Amerikaanse routinc- produkties zal dat niet voorko men, omdat men daar over rui mere middelen beschikt, in zo'n Amerikaans produkt zal men zelfs voor een scène van enkel sekonden geen genoegen nemen met een duidelijk papie ren dekor. zoals óók in deze laatste aflevering het geval Kado-plaat! die heel speciale LP M/ORIETEN FESTIWL kost maar 10,- Zwarte tulp van Dumas bewerkt voor t.v. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Te beginnen op dinsdag 12 december brengt de VARA-t.v. zes weken achtereen de t.v.-bewerking van het be roemde verhaal De zwarte tulp van Alexandre Dumas op het scherm. Achtergrond voor deze nieuwe spannende serie biedt het 17e eeuwse Nederland, dat werd be heerst door twee hartstochten, n.l. het behoud van de onafhan kelijkheid en de zorg voor de kweek van tulpen. Dit laatste leidt tot de kweek van een nieu we fatale tulp, de zwarte tulp. Daarmee ontstaan tevens poli tieke verwikkelingen. Maar eigenlijk zijn dat kleinighe den die nauwelijks afbreuk doen aan deze meesterlijke herschep ping van een meesterwerk. Van een Nederlands meesterwerk, met karakters die ons veel dich terbij staan dan de mensen die we in zo'n technisch gladgestre ken Amerikaanse produktie te genkomen. Wat ons betreft moet er een t.v.-1 mirakel gebeuren als Walter v.d. Kamp voor dit werkstuk de Nip-1 kov-schijf niet zou krijgen. Hem hoeven we verder niet te prij zen, zomin als de top-acteurs die van 'Karakter een t.v.-eve- nement maakten. Prijzen willen we wel de 'kleinere mensen' die welgekozen tot top prestaties kwamen. Lex van Delden, die slechts in één scène missloeg, doch het verder voor beeldig deed. Rudi Falkenha- gen, ongewoon-goed als Jan Maan; zelfs Jan Blaaser die een mager rolletje voortreffelijk uitspeelde... Ook buiten 'Karakter' was het een prijzenswaardig t.v.-week einde. Met 'Een van de acht' in haast superieure vorm bijvoor beeld. Zaterdag zagen we overi gens ook 'Wilma's kerstdroom' bij de TROS met een overvloed aan plastic sneeuw en karton nen kaarsen Maar gisteren was Simon van Collem's AVRO'scoop, gewijd aan James Bond. erg plezierig. We willen Van Collems verdien sten niet overschatten. De pro ducers van de Bondfilm geven royale medewerking als het om de promotie van een nieuwe film gaat. Maar het werd wel een programma om je vingers bij af lel ikken VARA's Achter het Nieuws zat zaterdag nauwelijks achter het nieuws aan. Het werd Nieuwer- sluis en Wiegel. Achter het Nieuws is duidelijk een magazi ne aan het worden waar echt nieuws nauwelijks Inzet is. MAANDAG 20 DECEMBER lij TELEVISIE HEDEN I» J V NEDERLAND I AVRO 19.05 u Fernandel heeft maar een liefde: de operette In de serie „Herinneringen aan Fernandel" zendt de KRO-televisie vanavond de film „Mam'zelie Nitouche" uit, die in 1953 werd gemaakt en de eerste kleurenfilm was, waarin Fernandel optrad. De film „Mam'zelie Nitouche" laat een nieuw facet zien van de veel zijdige persoonlijkheid, die Fernandel was: hij treedt er n.l. niet alleen in op als acteur, maar ook als zanger. De film is de verfilming van een operette van Hervé, een tijdgenoot van Offenbach, die er enkele autobiografische gegevens in verwerkt heeft. Vlei zopas nog een Maagd van het Dak, een smadelijke smak die vooral werd beweend door meestentijds montere musical-makers, een lustige liefhebber staat alweer gereed het hogerop te zoeken. Deze durfal is Gerard Cox in de rol van de amoureuze jongeman, die als bezitter van een vrijge- zellenflat een sleutelpositie inneemt in de musical Promises Promises, - een Ameri kaans kasstuk, door Alexander Pola even als de tekst kiankwaardig verhollandst tot Promotie-Promotie. Guus Oster, door tomaten en theaterpolitiek verbunnen uit zijn toneelpaleis, waarbij hij met grandeur de eer aan zichzelf hield, re sideert als regisseur van deze musical mo menteel in Carré. Samen met Fred Hebert, de man van de oor spronkelijke uitvoering in de States, schrijft hij woord voor woord van de tekst op het lijf der uitverkoren acteurs, onder wie Trudy Labij, Tonny Huurderman, Joan Rcmmelts en Tom van Beek. Als meester In de magische suggestie van de toneelver beelding wikt hij de waarde van elk woord, bestudeert hij de uitwerking van de bewegingen en gaat als een hogepriester voor in de handeling. Guus Oster:. „Ik regisseerde eerder Sweet Charity met Jasperina de Jong in de hoofdrol. Ik weet dus wat ik doe en wat Fred Hebert betreft bestaut er nauwelijks verschil van opvatting over de aanpak. Het is onze volksaard ons le bewegen op zijn elf-en-dertigst. Dat halen we er hier uit. De Hollandse toneelspeler heeft wat de Fransen ook hebben, het zware tillen aan het woord, de gedragen behandeling van de tekst. Dat moeten we niet hebben. Het spel moet er gedreven uit. Dat kan als je eerst de spanning erin brengt. In deze mu sical worden geen woordjes gezegd, maar een fragment leven gespeeld". Dit fragment van leven is rechtstreeks uit New York naar Amsterdam overgeplaatst, getrokken in de sfeer van Ajax-Feijenoord en van de dancipgs in de Leidsedwars- straat. Kenners van onze zindelijke volks wil beweren, dal dit tien jaar geleden nog niet had gekund. Ergens ver weg accepte ren wij, dot een jongeman zijn vrijgezel- lenflat beschikbar stelt aan zijn bazen die in ruil voor promotie daar aangenaam ver pozen met hun dames. Dichtbij huls kan dit intussen ook door de beugel, temeer waar men hier door de film The Apart ment me-t dit gegeven vertrouwd is ge raakt. Acceptabel wordt deze gesohiedenis voorts door de benadering van de stof. De nadruk valt niet op de scènes, maar op de mensen die zich daarin bewegen, hun reac ties, de grote ontnuchtering en deze dan weer overstraald door de diepe liefde tus sen de jongeman en het meisje (Trudy La bij). zolang voorbestemd om langs elkaar heen te draaien en blijkens de afloop voor het leven verbonden te blijven. Reputaties Er staan nogal wat reputaties borg voor deze gelukkige verbintenis van het theater met het volle leven. Nell Simon putte zich uit op de dialogen, Burt Bacharach zette het in een wolk van muziek en Hal David prikte de liedjes als vluchtige vlinders tus sen de scènes, die in rijdende décors wer velend van vulling worden voorzien doot danseressen, die doorkneèd zijn in dit vak onder de handen van Lynn Slmonson. Ro gier van Otterloo en Jan-Willem ten Broe- ke zullen op uitnodiging van producer René Sleeswijk de melodische touwtjes in handen houden. Het filmverhaal The Apartment is in grote lijnen aangehouden, maar aangezien de to neelenscenering heel andere eisen stelt dan de film zijn er aanzienlijke verschuivingen opgetreden. Niet minder geldt dit voor de twee hoofdrollen van Gerard Cox en Trudy Labij. Zij kunnen niet als bij de film van shot tot shot in de hand gehouden worden door de regisseur. Zij moeten als een twee-eenheid op eigen kracht door de scè nes zwemmen. Trudy Labij: ,.lk heb het gevoel, bijna de zekerheid, dat dit heel goed zal lukken. In het begin was ik er alleen maar bezorgd voor hoe ik mijn rol van het verliefd-wor dende meisje zou spelen. Allengs komt er meer tekening in en dan moet je eigen rol glans krijgen door de respons van je te genstander. Dat gaat uitstekend met Ge rard Cox. Van huis-uit is hij geen toneel speler. maar het is voor het eerst dat ik iemand op de planken ontmoet met wie ik zo diep contact heb. Hij heeft op mij voor, dat hij als cabaretier zangervaring heeft. Maar ook bij de liedjes vangt hij mij hele maal op. Hij is een uitgesproken persoonlijkheid, maar loopt daar niet mee te koop. Hij maakt ruimte voor je, zodat ook mijn spel meer vorm krijgt. Hij heeft weinig aange leerds en veel naturel. Hij werkt met een persoonlijke interpretatie van de rol van onhandige jongeman en speelt mij daar mee precies in de kaart. Als ik op hem de zelfde uitwerking heb vormen we een ge slaagd musical-duo". Verliefd Gerard Cox: „Je zal mij geen kwaad woord horen zeggen over Trudy. Een schat van een meid om mee te werken. In mijn rol wordt van mij verlangd, dat Ik verliefd op haar word. Nou, Ik kan je zo zeggen, dat ik daar niet de minste moeite mee heb. Zij is dan wel geen zangeres, maar zij zoekt in de melodie de steun van mijn aanzet en dat klinkt dan zo echt en persoonlijk, dat zij mij compleet ontroert. Ook al is zij dan geen Dlonne Warwick of zo. Zij zingt met heel haar hart en dat is altijd prettig om naa rte luisteren. Uiteindelijk moeten wij samen dit stuk maken. Als Trudy en ik elkaar niet op gelukkige wij ze zouden aanvullen konden wij wel met de Maagd op het Dak gaan zitten. Ook in de momenten dat Trudy niet in de scène staat is zij in dc geest aanwezig, want bij alles wat de jongeman in dit spel doet speelt in zijn achterhoofd zijn geliefde mee. Zonder haar zou de droom, van waaruit hij leeft, als een kaartenhuis in eenzakken. In de samenwerking met Trudy staat onze musical-taak er zo en niet an ders voor". Mist Gerard Cox zijn cabaret-genoot Frans Halsema niet met wie hij twee seizoenen lang Met blijdschap hoogst humoristische kennisgevingen deed, temeer waar die twee elkaar blijkbaar moeilijk kunnen ont lopen? Overdag staat Gerard in Carré op de musical te oefenen, terwijl 's avonds in hetzelfde Carré Frans Halsema de lichte lijk ontredderde jongeijtan staat uit te han gen in de musieul En nu naar bed van An nie M. G. Sahmidt. Voor de een binnen komt is de ander al naar huis. Naar ver luidt laten zij opgeprikte briefjes voor el kaar achter in de kleedkamer. Gerard Cox: „Waarom zou ik Frans briefjes schrijven. Ik heb nu Trudy toch". TON OLIEMULLER Gerard Cox en Trudy Labij komen vanavond in Muriefe is troef met enige liedjes uit hun nieuwste musical Promotie-Promotie. Deze week gaat deze musical in première. Pas volgend jaar komt zij naar Den Haag/Scheveningen toe. (Zie ook elders op deze pagina). Het verhaal gaat over een muziek leraar, die overdag meisjes op een kostschool muziekles geeft en als organist optreedt, maar 's avonds en 's nachts zijn ge heime liefde koestert: het ma ken van een operette. Tussen de leerlingen van muziekleraar Cé- lestin bevindt zich een meisje dat haar leraar graag wil hel pen en daar zelfs haar aan staande huwelijk met een luite nant voor in de waagschaal stelt. Hoewel Célestin in eerste instantie haar hulp niet waar deert, eindigt het verhaal van zelfsprekend in een happy-end. De rol van Célestin wordt ge speeld door Fernandel. Zijn te genspeelster is Pier Angeli, die enkele maanden geleden op 39- jarige leeftijd overleed. „Mam'zelie Nitouche" werd ge registreerd door Yves Allegret. Ned. II 21.10 uur. Toppop De vaste kijkers van dit program ma krijgen weer de hitlijst voorgeschoteld, die zij zelf heb ben samengesteld. Ned. I 19.05 uur. Boekje open Ditmaal komen de werken van Cees Buddingh' en Adriaan Morriën aan de beurt voor kri tiek door een jeugdig publiek. Ned. I 19.25 uur. Peyton Place De netelige gesprekken duren voort. Nu samen met mensen als 'Betty, Rodney. Norman, Rita, Harrington, Webber e.v.a. Ned. I 20.21 uur. Muziek is troef In dit programma maken o.m. hun opwachting Los Antillianos, Harry Mooten, Frans van Ber gen, Schellebellen, Paula van Alphen. Ronnie Tober, Mieke Telkamp. Voorts zingen Trudy Labij en Gerard Cox enige lied jes uit hun nieuwe musical Pro motie-Promotie. Ned. I 21.10 In dit bijbels programma komt nu aan de orde de vraag van de betekenis van het kerstfeest. Ned. 1 22.50 uur. Papoea's Onder de titel „Papoea's van de Baliem" zendt de KRO-televisie vanavond een documentaire uit van de Japanse televisie over het Centrale Bergland van West-Irian. Deze documentaire, die van maart tot juli van het vorig jaar werd gemaakt, laat die stammen van Papoea's zien die nog in het stenen tijdperk leven. In het programma zijn boeiende beelden verwerkt van de gewoonten en tradities van dit volk, dat bijzonder krijgshaf tig is, maar zij trekken alleen ten strijde als het gaat om het stelen van vrouwen en vee; zij zijn er zeker niet op uit, land te veroveren of anderen aan zich te onderwerpen. Ned. I 20.21 uur. Voor de kinderen Voor de kinderen is er morgen middag een speciaal vakantie program: Om 15.30 uur Het geknakte gras klokje. een korte film uit Tsje- cho-Slowakije over twee jonge tjes. die in hun vriendschap al lerlei gevaren wetei Om 15.35 uur Ongetemde rivieren, een film over een familie die met zes rubberboten en twee kajaks de snelstromende Zalm rivier in Noord-Amerika afva ren, daarbij tientallen stroom versnellingen passerend en le vend van wat de natuur hun te bieden heeft. Om 16.25 uur Julian Bream speelt gitaar, een programma rond de Engelse gitarist en luitspeler Julian Bream. Om 17.15 uur De Grote Giller, een lachfilm met de beroemde ko mieken Andy Clyde en Billy Be- van in de hoofdrollen. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Reportages van voetbalwedstrijden be hoorden in het seizoen 1970-1971 wederom tot de meest be keken televisieprogramma's. De grootste kijkdichtheid haalde in de periode van 1 oktober 1970 tot 31 mei 1971 de wedstrijd Ajx—Feyenoord, die door de TROS werd uit gezonden. De kijkdichtheid bedroeg 79 procent. 20.00 u 20.21 u 21.10 i Toppop Boekje open Journaal Peyton Place Muziek is troef I 22.00 uur: Televizier 22.30 uur: Wie ben ik?, Lj godsd. progr. 23.00 uur: Journaal NEDERLAND II 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Lippy de leeuw j 19.10 uur: Pebbles en Bamm-Bamm 19.30 uur: Op blote voeten park, t.v.-serie 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Papoea's, doe. 21.10 uur: Fernandel, film 22.40 uur: Journaal 22.45 uur: EHBO kleur TELEVISIE MORGEN NEDERLAND I 15.35 uur: i 16.25 uur: 16.50 uur: 17.15 uur: VARA 19.05 uur: 19.30 uur: 20.00 uur: 20.21 uur: 20.50 uur: 21.30 uur: 22.20 uur: 22.45 uur: 22.50 uur: Het geknakte klokje Ongetemde riviejj Charlie Brown Julian Bream, De grote giller, T lachfilm Fabeltjeskrant Journaal Volgende patiën De zwarte tulp Journaal Klatergoud Sociale woningl Jason King De ombudsman Journaal Esperanto NEDERLAND II De wedstrijd Ajax—Atletico Ma drid haalde een kijkdichtheid van 70 procent en Celtic-Ajax kwam tot een kijkdichtheid van 69 procent. Op Nederland I trokken vooral de VARA-programma's in de serie „Een van de acht" veel kijkers (gemiddeld 68 tot 69 procent) en hoge waarderingscijfers. Tot de meest bekeken programma's op Nederland I behoorden voorts ertkele afleveringen van „De kleine waarheid" (NCRV), en kele Mounties-shows (AVRO), een Johnny en Rijk-show (KRO) en de voetbalwedstrijd Vorwarts Berlin—PSV. Naar Ned. II wordt minder geke ken dan naar Ned. I. Op Ned. II kregen vooral afleveringen van de serie „Dubbeldekkers", de wedstrijd Real Madrid-PSV, de Tweede Kamerverkiezingen, een paar uitzendingen van „Voor de vuist weg", Studio Sport en Peyton Place hoge kijkcijfers. De meest populaire serie bleek opnieuw Peyton Place. De ge middelde kijkdichtheid bedroeg 50 procent. Daarna volgen „Fa bian van Fallada" met 39 pet., „Dubbeldekkers" en de „Goud- dieven" met beide 38 procent en Memorandum van een dokter met 33 procent. „Peyton Place" heeft het meest trouwe publiek. Van de televisie-kijkers zag 18 procent alle afleveringen. Koffieconcert van saxofoon kwartet Hoe zou de vaste kern van de Vereniging voor Kamermuziek gereageerd hebben op het zeld zame kwartet dat zondagmorgen- In Diligentia concerteerde? Het zo'u voor de kenners van strijk kwartet en houtblazers beslist de moeite waard zijn geweest kennis te nemen van wat vier bekwame saxofonisten qua sa menspel en artisticiteit preste- Het optreden was aan Leo van Oostrom (sopraan). Ed Bogaard (alt). Adri van Velsen (tenor) en Jacques Landa (bariton), ge vieren het Nederlands Saxofoon kwartet vormend. Hun samen spel is virtuoos en in de weke klank van hun instrumenten we ten ze een bont patroon van schakeringen te scheppen. Hun program bracht het kwartet van Glazounov met een kostelij ke Chopin-imitatie en een wer velend presto, variaties op een volksmelodie van Pierné. een saxofoonkwartet van de 25-jari- ge Tristan Keuris (dat qua har monie soms aan Hindemith doet denken) en een kwartet van Jean Franfaix, die met zijn be kende humor uitstekend voor deze combinatie het Nederlands Saxofoonkwartet uitstekend ma teriaal verschaft. Voor intermezzi zorgde accordeo nist Harry Mooten met bewer kingen van Bach en Scarlatti en stukjes welke Mozart en Haydn voor bijzondere instrumenten als glasharmonica. Flötenuhr en speeldoos hebben geschreven. Mooten doet meer dan Bnch en Scarlatti imiteren; hij schept hun sfeer op een ander instru ment. Bach klinkt op zijn accor deon beter dan op menig elek tronisch orgeltje. G.v.L. Kado-plaat! dis heel speciale LP MkORIETEN FESTIWL kost maar 10," NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal NCRV 19.05 uur: Zo vader, zo do 19.30 uur: Per ongeluk 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Met liedjes het 21.35 uur: Hier en nu 22.10 uur: Beethoven, bio; 22.35 uur: Klassieke disco 22.45 uur: Journaal 22.50 uur: Den Haag vand 22.55 uur: Economie kleur „In de Dansen van de Davidsge- zellen zijn veel motleven huwe lijksgedachten, geboren uit de mooiste ogenblikken van geest drift, waaraan ik de herinnering draag. Zo ik ooit gelukkig was aan de piano, dan was het. toen ik die stukjes op 6,1837- Aldus Robert Schumanns com mentaar: de pianist Malcolm Frager had dit gistermiddag in een tot in de uiterste hoeken ge vuld Diligentia waar te mama ken: hij deed dit met een artis tieke en daardoor volledig ont wapenende eerlijkheid. Na de pauze: een eerbetoon aan Weber (1786-1826). Hij presen teerde diens Sonate in d (1816): we hebben de overtuiging, dat deze voor 90 procent in de zaal aanwezigen een première bete kende Première die insloeg! Weber bleef aan bod met „klein goed" waarbij natuurlijk de Aufforderung zum Tanz, ver tolkt met een brille, die de luis teraars diep en intens gelukkig maakte. Een weldadig pianore cital. B. R. Verdienstelijke Pinter van Caroussel Dat Pinter een toneelschrijver is die voor een niet zo groot pu bliek bestemd is, neemt niet weg dzt de toneelzaal van het Congresgebouw in Den Haag af gelopen vrijdag behoorlijk ge vuld was. De speelgroep „Ca roussel" zette er onder leiding van regisseur Reinier Heideman een verdienstelijke Pinter op het toneel. Mevrouw Dory Lancée en Binnen hof-redacteur en striptekenaar Otto Milo hadden de taak het echtpaar uit Pinters „minnar" te spelen. Een taak. die zij ove rigens met succes volbrachten. Voor een deel van het publiek ging echter wel verloren dat de heer Milo tevens de minnaar speelde: hij wed vrij onherken baar door zijn bril af te zetten. A V D (ADVERTENTIE) RADIO HEDEN i.lll UlUuml e de Anti Revolutionaire NCRV: 18.41 Toelichting nieuws. 18.47 (S) Bandstand: nuk' Brass Bund. K.O. hebben een woord voor muziek. Informatie en i 19.05 Retor 19.-0 Klankbord: 19.41 NCRV: 20.0" In torn vljv. moderne onderwijsvormen. 2( progr: Jsvorme r Orkest: klj jnkbei'kl 22.20 V Nieuws. 22.40 boeken. £=f 18.25 Ik verbind Ui" i'-U'.frasmcnte: koor en het Promenade Ork i solisten. NVSH: 19.10 Sextanl Nieuws. 20.05 (S) Weei dors: minder bekend bi pertoire. 20.60 (Si llobbysco populair programma over e 23.00 (S) Metro's Music. delingen. 23.00 Nieuws. AVR Radiojournaal. NOS: 23.20 mn: Operation Match. 1 RADIO MORGEN HILVERSUM I KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Hetl woord 7.07 <S> Bndlnrrlr: muziek (gr). (7.30 Nieuws: Actualiteiten) st van Luik en solist: itzlck. (10.30-10.32 Nleu K.r de zieken. 11 30 Be. amma. 11.65 Mo<1edeHn| Van twaalf t«.t tv ogramma. .12.22 -ui: 12.26 Medcdelln tuinbouw: 12.30 Nieuw ■V) Actualiteiten. I3.0n-18.< aar...14.05 Schnnli lerlokaal op dinsdag: middag Nieuws) m... M M Antilliaanse volksmuziek kor: dr. G.D. van Wens 17.10 (S) Metropole Orke Voor de kind' (S) nctualltcl' HILVERSUM TI Nieuws. 7.1 °0 (Sl DO t 17.30 NIS AVRO: 7.00 Nln nustiek. 7 20 <i Je (gr.) 8.00 Nieuw: naai. R 90 (S) Har (vervolg) (S(ils2( De irnn.i 8.50 Morgenwlt PlTioreelt.ilH.t V r .40 <S> Ra' k" on nuk r ,1e kluit kwartet: Ditishet recept: Kaasfonduevan Nederlandse kaas. Oanuelon inwrijven met wat knoflook. Dan 4 dl halfdrogs witte wijn in dc pan verwarmen tot de wlin gaat bruisen. Nu 600 gr fijngesneden Jon* belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena en op smaak afmaken met scheutje kirsch. 1.30 Rondom 12' 1.0.1 Een opvallend ilemvs 13.03t De 5.03 Drie-draal. 6.03-18.00 Mix. (17.00 f

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2