Ard was de grootste in „FAMILIEVETE" WIPTE RIDDER UIT HET ZADEL HUILENDE DOGGEN NA FATALE MISSER Y00R JAN DE WILDE Russisch trio op kop in damstrijd Nakken bevestigd SPORTBIJLAGE MAANDAG 20 DECEMBER 1971 AJ sterk gereden vijf- londerd meter in 39.8 als basis, evolgd door een sprekende verwinning in een rechtstreeks uel op zijn grote rivaal, de weed Goeran Claeson, winnaar de Gouden Schaats in 1968. Schenk zaterdag reeds een ergelijk comfortabele voor tong op de concurrentie, dat iemand aan een der anderen "S»g een kans toedacht. „Tegen leze macht is niet op te tor- len", hoorde men allerwegen, owel in het kamp der tegen- tanders, als onder het matig pgekomen publiek. „Ard is de itste," wie twijfelde daar aan. Dit bewees hij zondag ogmaals op de vijftienhonderd neter. Met bij de start aan zijn ijde de Fin Kimmo Koskinen, ie hij al zeer spoedig in zijn joor liet, snelde hij naar een ".08.4, die onaantast- Wederom benaderde lloeson hem het dichtst Met slik stel Erhard Keiler, de sprinter, met het kostbare kleinood in zijn 2.11.0, welke tijd tot stand kwam in een scherp duel met Jan Bols, waarin de Hoogevener echter in de laatste ronde sterk terugviel. En toch zou Schenk niet al het goud tot zich trek ken. Op de vijfduizend meter vergenoegde hij zich er in de eerste rit mee. Claeson te klop pen. Had hij de Zweed op de drie kilometer reeds dadelijk verrast met een snelle opening de eerste zeshonderd meter reed hij in 51.5 op de vijfdui zend meter, zonder een richt- tijd, bepaalde Schenk zich tot het consolideren van zijn pun- tenvoorsprong. Ontspannen rij dend kwam hij tegen de regen en wind optornend tot een tijd van 7.51.5 tegen Claeson 7.55.4. Op deze bakens richtten de stayers Eddy Verheijen en Jan Bols hun streven. En met suc ces. Verheijen en Bols eisten met respectievelijk 7.45.4 en 7.48.5 de eerste plaatsen voor zich op en de Deventer onder wijzer sleepte in zijn jacht naar winst de in deze wedstrijden verrassende, vierentwintig-jari ge Drentenaar Harm Kuipers mee naar een tijd van 7.50.6, die goed was voor de derde plaats. Het slachtoffer van Schenks strategie werd.... Goe ran Claeson. Zaterdag nog wilde hij het best weten: ,,Ard Schenk is te sterk voor mij. Zolang Ard er nog is, zal hij regeren." Toen hij daarom op de vijf kilometer het verlies tot 3,9 seconden had weten te beperken, kon hij nog alle hoop vestigen op de tweede of derde plaats in de eindklasse ring, welke met een zilveren en bronzen schaats werden gehono reerd. In hun opmars liepen Verheijen en Bols de Zweet ech ter onder de voet en zij waren het tenslotte, die bij de ceremo nie protocolaire de grootmeester flankeerden. Claeson stond naast het erepodium als vier de. De eerste krachtmeting van portantie dit seizoen heeft nog eens duidelijk aangetoond dat er een grote kloof gaapt tussen de nationale top (Schenk. Bols. Verheijen en Verkerk, die door een val op de vijfduizend rr enigszins de aansluiting verloor) en de tweede/derde garnituur, waartoe inmiddels ook Peter Nottet schijnt te behoren. Wi bleven de overige leden van kernploeg? Jappie van Dijk achtste (met bij na zes punten achterstand op Schenk), Piet Kleine elfde, Not tet dertiende en Piet Vink zes tiende. De sprinters Jan Bazen, Marten Hoekstra en Jos Valen- tijn manoeuvreerden zich zelfs in een kansloze positie. INZELL De Nederlandse da meskernploeg heeft zaterdag in Inzeil tijdens het eerste gedeelte van internationale wedstrijden geen slechte indruk gemaakt. Zowel op de 500 als op de 1500 hielden de Nederlandse en Russische dames, die mo menteel ook in Inzeil trainen, elkaar uitstekend in evenwicht. Vera Krasnova won de 500 me ter in 44.31 seconden voor haar landgenote Ljoedmilla Tltova in 44.36. Atje Keulen-Deelstra bleef slechts weinig achter. Met 44.70 seconden noteerde zij een van de beste tijden van haar loop baan. Opvallend was ook de tijd van Elly van de Brom, die enige tijd over een heup/rugblessure klaagde. Met 44.92 bleef zij voor de eerste keer binnen de 45 se conden. Wil Schenk was zelfs sneller dan Nina Statkevitsj 45.19 om 45.21. Atje Keulen was de snelste op de 1500 meter: 2.19.48. Ook op deze afstand lagen alles dames dicht bij elkaar. De enige die uit de toon viel was Stien Baas Kai ser. Haar 500 meter was even eens zwak. UTRECHT Een sportieve familievete in huize Ridder heeft voor de jongste telg van het Haarlemse badmintongeslacht grote konsekwenties gekregen. Gisteroch tend moest Rob Ridder in het strijdperk treden tegen broer Plet. De inspanningen die Europees jeugdkampioen en titelver dediger Rob Ridder zich moest getroosten om zijn eerzuchtige broer uit het zadel te lichten kostten hem waarschijnlijk prolon gatie van zijn titel, 's Middags ontnam Ruud van Ginneken hem het vaandel" door met 15—7 en IS—5 te zegevieren. Bij de dames prolongeerde Joke van Beuse- kom met tamelijk groot gemak haar titel door leeftijdgenote Marian Luesken met 118 11—1 te verslaan. De voor het eerst door een be hoorlijk aantal toeschouwers bijgewoonde nationale badmin tonkampioenschappen in sport hal Hoog Catharijne in Utrecht op de finaledag ruim duizend kijkers hebben bij de heren weinig of geen vooruitgong te zien gegeven. Rob Ridder, de onttroonde kampioen, geeft dit ronduit toe. ,,Ik ben sinds vorig jaar vrijwel niets vooruitge gaan. Er is voor de heren veel te weinig internationaal contact. Op die manier ontworstel je Je nooit aan het peil waarop je op een gegeven moment staat". Ruud van Ginneken is het met zijn tegenstander eens. ,,Ik heb twee jaar geleden voor het laatst in het buitenland ge speeld. Dat is toch wel tekenend voor de aanpak van de herentop 4n ons land. Je krijgt geen gele genheid je met buitenlanders van een beter niveau te meten. Vorig jaar behoorde ik zelfs niet bij de nationale selectie. Daar vonden ze me te zwnk voor. Ze wilden de jeugd een kans geven. Daar is op zich na tuurlijk niets tegen. Maar ze na men wel jongens die zelfs natio naal nog vrijwel niets bereikt hadden". Dat er in de badmlntonwereld op het punt van begeleiding nog wel het nodige moet veranderen is duidelijk. Zelfs nu nog moet het geld dat nodig is om iemand naar het buitenland te sturen goeddeels van eigen oudere ko men. Imre Rietveld is zo groot geworden en nu maakt Joke van Beusekom eenzelfde ontwik keling dooi-. Na een drie maan den durende trainingsstage In Denemarken, die door haar ou ders werd betaald, toonde het Haagse meisje zich gisteren su perieur. Na een onzekere start, waarin de zelfverzekerde Marian Lueeken een voorsprong van 20 nam, sloeg Joke van Beusekom hard en doeltreffend terug. Met op li chamelijke kracht gebaseerd spel wees rij haar rivale op de zwakke plekken, wat na 23 mi nuten resulteerde in 116 en 11—1. „In het begin", vertelde Joke van Beusekom na haar vierde achtereenvolgende titel, „was ik wel nerveus. Tk was een beetje bang voor Marian, want ze heeft de laatste tijd goed gespeeld. Toen ze echter fouten ging maken ging het ech ter vrij vlot. Ik had helemaal naar dit toernooi toegeleefd. De laagste twee dagen had ik geen racket meer aangeraakt en al leen maar dnd tieoefeningen ge daan. Daardoor was tk gebrand op de overwinning". Ruud van Ginneken dankte zijn ti tel aan ztjn taktiek. „Ik weet", vertelde hij later, „dat Rob aan het net sterk is. Sterker don ik. Daarom heb ik hem van het be gin af achterin gehouden, waar door Ik. het spel kon dicteren". Ondanks zijn oude armblessure, die hij opliep in militaire dienst en waarvoor hij pas enige tijd later werd behandeld, kon de 24-jarige Ruud van Ginneken op beslissende momenten punten ren smash. „Ik heb me bewust ingehouden, maar soms moet je wel een rallye wel met een smash afmaken", aldus Van Ginneken. Naarmate het duel vorderde ging Rob Ridder steeds meer fouten maken, waarvan Van Ginneken gerouti neerd profiteerde. FRANK WERKMAN Ex ALWIJK Er zal altijd twijfel blijven bestaan hoor Ver de vraa8 Rini van lracht wel de rechtmatige de riebandenkampioen van Vi it seizoen is. Niet dat Van erl tracht, die de titel dank 'j een beter algemeen ge middelde dan Joop de Wil- 1 prolongeerde, geen goed ijampioen is. Zijn zes K; rtnstpartijen, vaak tot tand gekomen vanuit on- riesJ l08elijke positie, zijn ge- \l5sd roeide zelfvertrouwen en an frchtlust en een eindge- it Adelde van 0.972, zijn daarvoor wel de beste be- Tp 'ijzen. De twijfel ontstond Nj Kbter toen Jan Doggen In ,j nabeurt van de finale 'gen de Waalwijker. na ai hij de acquitstoot had Ittnaakt, het zestigste punt Kitte. t*ijfel rees naar aanleiding de wijze waarop Doggen ,u; 14 positie behandelde. Er lag geen eenvoudige fi guur, maar ook geen onover komelijke hindernis op het bil jart. Had Doggen die zestigste carambole wel gescoord dan zou de vijendertig jarige Delfte naar Joop de Wilde met de titel zijn gaan strijken. Doggen ech ter stootte veel te zacht af om een kans te maken. Was het op zet of was het gewoon een on der deze omstandigheden wel begrijpelijke misser? Velen in de overvolle biljartzaal geloof den in 't eerste. Ook Joop de Wilde, die in 'n opwelling de are na wilde binnenstormen maar gelukkig door zijn supporters van dit idee werd afgebracht. Doggen, In wiens andere zo be trouwbare handen als het drie banden betreft het lot van Van Bracht en De Wilde had gele gen. was ontzet door de van vele kanten tot hem komende kritiek. Met tranen in de ogen vertelde hij, dat de keu hem uit de hand was geschoten. Hij ver wierp elke nantiiging. Maar er bleef twijfel heersen. Deze jammerlijke gebeurtenis vormde het onbevredigende slot van een grandioos toernooi, dat een ongekend spannende ontkno ping had. Tegen de achtergrond van de enerverende slotpartijen viel alles wat tevoren was ge beurd eenvoudig weg. De ge beurtenissen van zaterdag, toen Doggen met een slotserie van negen De Wilde pardoes de eer ste nederlaag had toegebracht en vervolgens zelf door Brosens van de tafel was geveegd (60— 36) en Van Bracht al kampioen had kunnen zijn als hij na een ruime zege tegen Brosens niet tegen De Wilde was gesneuveld (57—60), vervaagden tegen de finalepartijen. Daaraan begonnen Van Bracht en Doggen met iets betere kan sen dan De Wilde, die zijn lot niet meer in eigen hand had. Hij had weliswaar evenveel matchpunten als zijn twee con currenten maar stond in moyen ne achter. Hij kon alleen kam pioen worden bij een remise tussen Van Bracht en Doggen of bij winst in veel beurten van de .aatste, waardoor de Delftenaar hem in gemiddelde kon voorbij gaan. Om dat laatste te berei ken moest De Wilde uiteraard zelf een zo kort mogelijke partij v Yan onze sportre dactie) UTRECHT - BIJ de vier halve fina listen van de bad- mlntonstrljd in Utrecht prijkte de naam van Hon Nokken, oud- bondsconch van de nationale he rentop. Vorig Jaar telde Nakken (31 zijn functie ter beschikking, om dat de leden van dc selectie wei gerden met hem samen te werken. In zijn halve fina leplaats ziet Nak ken de bevesti ging van rijn theorieën die door de topspelcrs wer den verworpen. „Ik zie veel meer heil in toepassing van krachttrai ning", vertelt Nukken. „Maar daar voelde vrij wel niemand iets voor. Verder wil de Ik een specifie ke aanpak van de looptechniek. l>e spelers hebben bovendien een he kel aun conditle- tranlng. En dan gaan ze je tegen werken." Over een maand beëin digt Han Nakken zijn studie psy chologie. Daarna wil hij graag In de sport werk zaam blijven. „Ik sta In principe niet afwijzend te genover een nieu we periode als bondscoach. Er moet dan echter wel aan een groot aantal voorwaar den worden vol daan. Er moet In leder geval mede werking rijn van de spelers". tegen Brosens spelen. Hij ver raste met een zege in 46 beur ten, de kortste partij van het toArooöi. Met Van Bracht hield niemand meer rekening na de zestigste beurt, 5158. Doggen zou dus in de volgende beurt de resterende twee punten moeten afmaken om de titel veilig te stellen. Er kwam een kink In de kabel. Vrn Bracht, die moreel en fy siek een stuk beter vorbercid aan dit tournooi was begonnen dan aan de voorgaande kam pioenschappen, was bereid om nog een keer in het diepst van zijn arsenaal te tasten. Het resultaat was een verbijste rende serie onder deze omstan digheden van acht. waarmee hij opeens weer kampioenspreten dent werd. Toen Doggen vervol gens als eerste die zestig vol maakte hing het van de West- Brabander af wie er kampioen zou worden. Door die twijfel op werpende stoot werd het Rlni van Bracht, wiens door de span ning van de finale aangevreten Dankzij een beter gemiddelde kaam Rini van Bracht in het bezit van het Nederlands kam pioenschap driebanden. Delftc- naar De Wilde zat hem op de Waalwlikse supporters zich on der wild gehuil in de arena stortten om hun held te feteren. Van Bracht mag nu van negen tot en met 13 februari in het Europese kampioenschap in Dortmund zijn vooruitgang we derom demonstreren. AMSTERDAM Slechts vier positieve resultaten leverden de eerste twee ronden van het derde internationale Sul- kerdamtoernooi in Amsterdam op. Die kwamen dan nog op naam van Russische spelers. Annatoli Gantwarg nam er twee van voor rijn rekening, waardoor hij alleen de leiding heeft genomen. Overklaste hij zaterdag de Jonge speler Faal uit Gambia, niet veel beter verging het giste ren de Franse kampioen Hlsard die langzaam maar zeker door het superieure aanvalsspel van de Rus alle illusie* verloor. Schotanus heeft In de openings ronde goede kansen op eon zege gehad tegen de Zwitser Kuyken. Door de oanvol Iets te vroeg in te zetten kon zijn tegenstander rich herstellen. Koepermon be reikte In een nadelig eindspel tegen zijn landgenoot Tsjegolev door secuur spel remise. In de tweede ronde had Ts'egolev ruim zes uur nodig on uul in een lang eindspel te verslaan. Andrelko. onlangs weer I us- aisch kampioen geworden, •peelde tegep Koeperman een zeer sterke partij die de laatste slechts met de grootste moeite in een puntendeling kon laten eindigen. SriM^gchntanuii (Had) ~J£7j Baba 8y (Senegal* 1-1; HcrmWink (Ned.)-' fiferts (Ned) 1—1; H.«rd drclko (Riu) O 3Gantwi Stand na twa* m id«n pnL; 3 Tsjegolev en Andrelko 3 pnt» L'lte'aCTi Intern*'>»aal jeurUt/nr*. pW«v.»ohap (ofdrteua werrtdknnv Kenschapi: Mi-Ujanskl (Kus)— art'nl (It) >- O*M. (N.-di— mm (Ned) i-O. Jubel (Fra»— B>4istvvrdaki (Bus) dsdn—MetalasWlo 1-d; MaslltW-Jo- bil O-O. Joëwiaf (Sur-l-O-w* O 4. Starrf 1 GauM 1 1 Jut*.! om

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15