Feyenoord moet de tol voor gesol met publiek betalen Van Eeden eindelijk niet meer Winst Vitesse door aanwinst m fl ÏSt MAANDAG 20 DECEMBER 1971 Al EHOORD: ij Goahead: t was Bar(rv) en boos ROTTERDAM Het is bij Feyenoord al jaren gewoonte dat in de rust het aantal toe schouwers aan de pers wordt medegedeeld. De heer Jan sen riep ditmaal: negenen twintig. Dat leek zeer ruim geteld want er gaapten grote open plekken op de eerste ring en de tweede was scha mel bezet. Niettemin, als er 29.000 zijn geweest, is dat voor de Kuip een dieptere cord in dit seizoen en lijkt het er sterk op dat Feyen oord de tol moet gaan beta len voor het matige spel en het gesol met het publiek dat het onderste uit de kan wenst indien Feyenoord op permachtig is. En dat gebeurt niet. Tegen FC Groningen faalde Feyenoord in het afmaken van kansen. Tegen Excelsior op Sparta werd slecht gespeeld. Af gelopen woensdag (27.000 kij kers) werd in de oefenwed strijd tegen Haarlem een on- dermaatste prestatie gele verd. Manager Brox was dan ook des duivels. En tegen NAC zou dan, want het gaat Feyenoord nu geld kosten met de verminderde belang stelling, uitgepakt moeten worden. Men ging er dus eens voor zit- Dat ten toen Henk Wery na een fraaie voorzet van Maiwald even fraai vallend inkopte, vlak na het begin. Maar Feyenoord kon niet doorgaan want het zit in een impasse. De ploeg draait niet. Het sterke middenveld is ver zwakt, lijkt zelfs „over werkt". Menige foutieve pass doet het aanvalspatroon voortijdig afbreken. De su blieme oplossingen die Feyenoord eens vond voor moeilijke situaties, waarbij werd gesteund op de grote individuele kwaliteiten, zijn verdwenen. Moeizaam wordt steeds de weg door het mid den gezocht en daar had Na het doelpunt van Wery, waarbij hij zijn rug bezeerde en daar de gehele wedstrijd last van ondervond, bleef NAC rustig doorspelen. Trai ner Ben Peeters had zijn mannen (natuurlijk) afdoen de kunnen instrueren. Hij had hen ook gezegd dat het geen zin had afbraakvoetbal te spelen want dat winst in de Kuip niet was weggelegd voor NAC. Een slimme ma noeuvre want daardorr bracht hij een ijzige kalmte in de ploeg. Hij had ook Brouwers op de rechter vleu gel geposteerd „omdat ik weet dat hij Van Duivenbode niet ligt". Van Brouwers kwam dan ook de voorzet. Bish en Treytel sprongen naar de bal, er werd wat ge duwd waardoor Treytel on voldoende wegwerkte zodat Mandziara in het lege doel kon koppen (11). „Op zo'n moment", zei Pee lers later, „zit er meer in dan je tevoren denkt". Zijn doordacht spelende formatie bracht Feyenoord zelfs in het nauw. Maar de schoten Bakker en Schrijvers kwamen wel van zeer ver. Er werd ook wat grimmiger gespeeld en scheidsrechter Beek gaf Delmotte (NAC) „opzettelijk ten val brengen van een tegenstander nadat ik al een berisping had gege ven" en Israel „een ge baar maken waaruit blijkt dat hij het met mijn beslis sing niet eens is" een offi ciële waarschuwing. Omdat Van Hanegem woensdag werd opgeschreven, zal dat Feyenoord in het eerstvol gende duel wellicht twee spe lers kosten. En dat kan de ploeg, die evenwichtigheid mist omdat er te veel spe lers zijn die de adem van een „tweede man" voelen, nauwelijks hebben. Dat de heer Beek nadien wat vreemde beslissingen nam en grote overtredingen weg wuifde en onschuldige geval len bestrafte Ben Pee ters: „Ik zal nooit ageren le gen een scheidsrechterlijke beslissing maar er moet wel uniformiteit komen want zoals het nu gaat, lijkt het nergens op" moest het pu bliek maar op de koop toe nemen. Het zag in elk geval nog twee (Rotterdamse) doelpunten. Toen de bal over de Bredase defensie werd ge lepeld evenals eerste keer een „gruwelijke dekkings- fout", zoals Peeters het ka rakteriseerde weifelde De Jong en toen hij uitliep, had Maiwald bekeken de bal naast hem in het doel gekopt (12). De derde treffer was een juweeltje. Israel was on deruit gchuald en Schneider nam de vrije trap. Rechts stelde Hasll zich vrij op en „het muurtje" hield hem (ook) in de gaten. Schneider knalde evenwel laag langs de muur feilloos in: 31. iren dan twee punten maar het publiek droop, let terlijk. ontevreden af. Ernst Happel had door een „gehei me uitgang" het stadion ook ijlings verlaten, op weg naar Wenen. Hij en Feyenoord, kunnen de rust met de Kerstdagen opperbest gcbrul- HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 3. Wery I0, 24. Mandziara 1—1, Maiwald 2 —1, 78. Schneider 3—1. Scheidsrechter Beek. Toe schouwers 29.000. Feyenoord: Treytel; Schnei der. Israel, Laseroms, Van Duivenbode. Hasil, Jansen, Van Hanegem; Wery, Mai wald, Moulijn. NAC: De Jong; Van Gorp, Vermeulen, Schrijvers, Bak ker; Delmotte, Quaars, Mandziara; Brouwers, Bosch, Bouwmeester. '•j iN BOSCH Hans van Eeden is zijn schuchterheid kwijt. Dit is misschien wel de belangrijkste ontdekking van de wedstrijd tegen FC Den Bosch. Zoals hij het eerste doel punt regelrecht scoorde uit een corner, meehielp aan de voorbereiding van die tweede treffer en uiteindelijk, binnen vijf minuten allemaal, de bal met een beheerste lob over doelman Hans van der Pluym schoot, duidde erop dat hier een andere Hans van Eeden aan het werk was. Een meer volwassen, onbevangen en stijlvolle artiest, die zich als vervanger van de zaterdag weer geblesseerd geraakte Paul Roodnat steeds meer als een aanwinst Dntpopt. Toen hij uiteindelijk kort voor het einde vanwege ;en lichte blessure de kleedkamer opzocht, kreeg de kleine linksbuiten terecht een ware ovatie. De beloning van zijn ^aar v'iegf de vo,le wmst inzet. FC Den Haag in de touwen. Hans van Eeden heelt een hoekschop zo scherpgenomen dat de hal. zonder dat iemand er verder aan te pas het doel zeilde. Doelman Van der Pluym zeilt ook. maar in het luchtledige. Van Rooyen probeert met het hoofd nog iets er aan te doen. Vergeefs en Korevaar (voor d. Pluym) grijpt naar het hoofd om in juichen te kunnen uitbarsten. FC Den Haag was op 3-2 gekomen. „Ik sta daar in het belang van het elftal. Maar bevallen doet het me niet. Zodra ik echter ook ervaar, wat Peter Knowles heeft meegemaakt, dat hij zich st gaat elke week beter. Ik oei dat. Mijn vrees heb ik verwonnen. Vooral dat derde oelpunt had ik anders nooit ge laakt. Om die bal over de «Iman te schieten, heb je zelf- trtrouwen en grote rust nodig, ok die eerste treffer was daar bewijs van." En dat klopt. m Eeden, die in de wed- Irijd tegen FC Aris Bonneweg zijn kans kreeg, maar toen schrik van zijn leven onder- ind door een onhandigheidje. ingevolge waarvan de Fran' heidsrechter hem wegzond, pvft nadien enkele weken nodig im zijn zelfvertrou fewinnen. Door een verstandi- begeleiding van manager artmann en trainer .lezek 'fit de jonge linksbuiten de op- lande lijn in zijn spel doorge- okken. waarvan gisteren het aan het licht kwam. De 'dere Hans van Eeden stapte in de openbaarheid, dit experiment, dat trainer Hek al wekenlang aan de 'fiktijk toetst, was niet het eni- i in het elftal dat naar FC tn Bosch trok. Ook Joop Kore- die Couperus de vorige in Volendam in de spits p- „Ti rrP~ sr. aankon. Een opnieuw int»- «ante test. vooral tegen d-> teergrond van zijn geloofsn Wuiging. oTen FC Den Haac Wolverhampton zijn Jehova- lega Peter Knowles ontmoet- iegde de Gouwenaar uit. dn oppen met voetballen voor ..ten actuele zaak was "dat m zijn gedachtenpatroon "dedigen geen strijdigheden !CI zijn overtuiging opriep anvallen echter wél. Nu stond 'P Korevaar gisteren zelf in •Pits. Het was aan zijn spe' ■"erken, dat hij met angst en aan zijn opdracht begot r1"- toen alles voorbij wax h'j een zekere oplchtinc "Wijk meer onderdrukken. na bepaalde tackles niet meer kan beheersen, dat wordt het voor mij ook moeilijk. Maar zo ver ben ik nog niet." Achter dit experiment zit waarschijnlijk een praktisch voordeel. Doordat Joop Korevaar nu moet gaan. of hij wil of niet, hoopt trainer Honduras. Begin december maakte FC Den Bosch het trans ferbedrag over aan zijn voethalbond de FIFA is nog geen toestemming ontvan gen dat hij voor Den Bosch mag spelen. Daarom zat Abrussez- ze gisteren op de tri bune te huiveren. Hij was blij dat hij nog niet hoefde te spelen met die kou. Hij zat liever met zijn kraag op te kijken, al was dat (voor hem) ook al koud. Jezek dat zijn conditie weer zal verbeteren. Straks, als Coupe rus hersteld is. zal hij dan als een speler in vorm in de verde diging terugkeren. Een ander blij gezicht behoorde toe aan Rene Pas. Toen Kila bij een vrije trap een „boddv- check" van een tegenstander onvoldoende incasseerde en naar de zijlijn duizelde, mochi de „vergeten" reserve van FC Den Haag weer in actie komen. Het gevolg was onthullend. Door zijn aanwezigheid kwam er meer snelheid in het elftal. Er ging ook meer dreiging van uit. Precies, in die periode, nam Hans von Eeden zijn aanloop tot zijn „explosie in vijf minu ten." ei van de Hagenaars, die voor de rust zo groot was. ver dween daarna vooral in de ach terste lijn. De pech was toen. dat Dick Beek zich moest waar- maken. Hij werd losgelaten om I vanuit een bijkans geslagen po sitie nog iets van de Bossche eer ie redden. En dat zo n gestimuleerde speler gevaarlijk kan zijn. werd twintig minuten voor het einde duidelijk, toen de ex-Holland Sporter Mitic een draai-voorzet gaf. De attente Beek sprong achter Mansveld op Voor een venijnige kopstoot: 1—3 Nóg leek er niets aan de hand, als aanvoerder Aad Mansveld geen onverantwoorde risico's had genomen. Terwijl een door de toeschouwers geest driftig aangemoedigd overwicht losbarstte, ging Mansveld naar voren. Hij wilde zijn voorhoede een extra impuls geven. Juist toen dook Leo Ouwens voor de Haagse defensie op. Een mis verstand tussen doelman Thle kend, werd zich bewust van de unieke kans die hun favoriete club nog kreeg. Het stond dan ook als één man op om zich de kelen schor te schreeuwen. In die fase veranderde de Haagse ploeg weer. De hoogmoedige werd de knokkende. Met een maximum aan inzet, waardoor Hans van Eeden voor de rust de slalom naar het succes vond, begon het de geringe voor sprong fanatiek te verdedigen. Sjaak Roggeveen, die de laatste Fc Den Bosch: Van der Pluijm; weken excelleerde, vond zijn Van de Lev. Schuurman. Van ritme en ook Harald Berg. die Roojj (Beek) Van de Hout) Cl- het volgende seizoen waar- rjc< Krijgh; A. Graaumans, Ou- schijnlijk blijft bij FC Den wens Verhagen. Mitic Haag. kwam telkens terug om zijn verdediging meer steun te FC Den Haag: Thle, De Caluwé, geven. Uit die kritieke ogenblik- Mansveld. De Zoete. Wijngoar- ken kwam FC Den Haag als de; Berg. Kila (Pas). Advo- triomfator te voorschijn. Al had caat; Van Eeden (Van Vliet), het niet veel gescheeld, toen Korevaar, Roggeveen. Schuurman uit de laatste hoek schop aanlegde. De bal werd door Thijs Wijngaarde vanaf de doellijn weggekopt. HANS DE BRUYN Scoreverloo 33 Van Eeden 0—1. 34 Berg 0—2. 40 Van Eeden 0—3, 70 Beek 01, 73 Ouwons 2—3, Scheidsrechter Klopper. Toe schouwers: 8500. Verheugenc De Nederlandse Badminton Bond heeft juist gehandeld door de nationale kam pioenschappen voortaan elk laar op dezelfde plaats te houden. Vorig Jaar experi menteerde men door de toeschouwers gratis entree te verlenen. Een bevredi gend aantal bezoekers was het gevolg. Het afgelopen weekeinde moesten de kij kers wel betalen, maar dat had geen enkele invloed op de toeloop. Niet minder dan bijna elfhonderd toe schouwers volgden de fina ledag. Een onbekend aantal bij de nationale titelstrijd. Badminton blijkt aantrek kingskracht op het publiek te hebben gekregen. Een verheugende ontwikkeling. Klacht Na de beschouwingen van da begroting sport en recrea tie is de klacht In de open baarheid gebracht, dat do raadsfracties onvoldoende over de stand van zaken bij FC Den Haag worden ingelicht. Zij willen daar toe geen initiatieven ne men. omdut ze dat tot de competentie van de Haagse profclub achten. FC Den liuag stelt zich echter op het standpunt, dat het op de weg van de raadsfrac ties ligt om uit (e zoeken wat ze nodig hebben. Bo vendien. redeneert het clubbestuur, hebben twee gemeenteambtenaren zit ting in het bestuurscollege genomen om de gemeente te informeren. Aan deze communicatie blijkt het no dige te hebben ontbroken. De ruudsfractics waren niet op de hoogte van het meerjarenplan, dat FC Den Haag In november ten stadhuize deponeerde. En dat Is toch een tekortko ming. die voorkomen had moeten worden. Pluim De Judobond is erin geslaagd telefonisch van het Neder lands Olympische Comité de goedkeuring voor een reis naar Japan van vijf Nederlandse iiidoku's te krijgen. Zij heeft duarmee een eerste slup op de weg naar MUnchen gezet. Do hele aanpak, die de Olym pische ploeg daarna onder gaat, blijkt op een solide leest geschoeid te zijn. Het vertrouwen op ereme dailles lijkt dan ook gewet tigd. I)c Nederlandse Judo- bond verdient duurvoor een pluim. Verloren Tafeltcnnlstalent Ellen Kluit is verloren voor deze sport. Hoe groot dat verlies Is. bleek tijdens het toernooi van Wibats in Den Haag. Daur liet zij twee topspccl- sters, Veronlque van der Ijian en Aukje Coltof, kansloos. Toch zal Ellen Klall er In februari bij de Europese kampioenschap pen in Rotterdam niet bij /mi Nadat zij dit jaar ook werd verplicht overigens terecht nan de dumes- compclltle deel te nemen, stopte de speelster van Steeds Hoger/TSB op het hoogtepunt van haar car rière met tafeltennis ilaar studie preveleer! en boven- heeft zij intussen andere ■•portin leren ki nnen, die volengs haar aantrekkelij ker zijn. Efn compromis met de NTTB schllnt on mogelijk te ri|n, een ver sterking van de ploeg voor de I urnpi se tilelslrild is er dus niet bij. Toch jammer. ARNHEM De nieuwe aanwin sten van Vitesse. Co Pnns (ex- MVV) en Henk Vleeming (ex- NEC). hebben in hun eerste wedstrijd een ruime voldoende gehaald. Het duo had een fors oandeel in de overwinning (de tweede in dit seizoen) op DWS Piet de Zoete gaf de Bos-Vleeming. scherp opgesteld, be- schenaar de kans te scoren: 2 wees zijn slagvaardigheid toen —3. een van de Amsterdamse verde- Er ontstond een waar pandemo- digers vlak voor de rust te slor- nium in De Vliert. Het publiek dig op doelman Jongbloed te- dat nergens meer op had gere- rugspeelde: 1—0. Acht minuten na de rust stelde Vleeming middenvelder Veenen- daal in staat de voorsprong tot 2—0 te vergroten. Vitesse, dat wederom een enorme werklust toonde, was schijnbaar „binnen. Zoals vele clubs In een dergelij ke situatie meende Vitesse stoom te moeten afblazen, waardoor het technisch betere DWS door Gerry Dêijkers en Jaap Visser gelijk kon komen: In de plotseling ernerverend ge worden slotfuso hadden de Arn hemmers de langste adem. Co Prins, die de nodige rust bracht in de onervaren gelederen van Vitesse, nam twee minuten voor tijd een hoekschop zo geraffi neerd. dat het Ben Gerritse niet de minste moeite kostte om met een simpele hoofdbeweging matchwinner te worden. Scoreverloop: 44 Vleeming 1—0, 53 Veenendaal 2-0, 65 Deijkerx. 2—1, so Visser 2—2, 88 Gerrit sen 3—2. Scheidsrechter Boog- aerts. Toeschouwers: 8.000. Vitesse: Bias, Hcvnoman, Gerrit sen, Van Kerkhof, Kunst, Prins, Melchers, Veenendaal. Van To ledo (Meeuwsen), Stovers, Vlee- DWS: lungbloed; Muller, Over weg, Kamminga. B.anchi. Dek ker (Visser), Nuninga. Men- sink; Vrauw

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13