Glas Konzila" onder druk Huisarts privé op walvis jacht Wat meer leven in de brouwerij Korte metten Gelijkberechtiging gevraagd van kerken in Polen LEIDSE COURANT PAGINA Een groep katholieken in Joe goslavië is een campagne be gonnen tegen het tijdschrift „Glas Konzila", de stem van het concilie, het grootste katholieke tijdschrift van Joegoslavië. Het is hun be doeling dat de huidige redac tie aftreedt of dat desnoods het hele blad wordt opgehe- Tot woordvoerder van de te genstanders van het blad, onder wie zich ook een hoog geplaatste kerkelijke autori teit zou bevinden, heeft zich dr. Cedomil Cekoda opgewor pen, een bekend katholiek journalist uit de dertiger ja- In een brochure onder de titel „Gemiste kans het ver schijnsel Glas Konzila" stelt Cedoka dat 't tijdschrift 't gezag van paus en bisschop pen niet erkent, geen ver ering heeft voor Maria, de deur wijd open zet voor sexuele immoraliteit en ook op andere terreinen afwijkt van de kerkelijke leer en traditie. Cedoka bepleit het ontslag van de totale redactie maar zo dit onmogelijk zou blijken dan moet het blad losge maakt worden van de amb telijke kerk, waardoor de fi nanciering door giften en ga ven van weduwen, van vro me gelovigen en kerkelijke fondsen achterwege zou blij- De bewering dat Glas Konzila daarmee wordt gefinancierd, wordt door de redactie „een infame leugen" genoemd. Het blad kan zich bedruipen uit de normale verkoop. Het tijdschrift ontvangt van katholieken, maar ook van buitenkerkelijken grote waardering aldus de redactie die meent dat dit te danken is aan het feit, dat men het dilettantisme, de clericale aggressiviteit en de politiek van het niet-informeren van de katholieke pers van voor de oorlog niet heeft overge nomen. Het beëindigen van de uit gave van het vooruitstreven de katholieke weekblad „Pu- blik" door de Duitse bis schoppen, waarvoor als re den geldgebrek werd aange geven, blijft de gemoederen in Duitsland bezighouden. Zo zelfs dat 87 leden van de sy node der Duitse bisdommen aan het centrale comité van de synode om een buitenge wone zitting hebben ge vraagd. Het centrale comité zal zich dinsdag over het verzoek beraden. De week van het christelijk denken en de dialoog, die volgende week in de Spaanse stad Bilbao gehouden zou worden, mag van de Spaanse regering niet doorgaan. Vol gens de organisatoren heeft het ministerie voor informa tie en toerisme indertijd ver lof voor de manifestatie ge geven. Vooraanstaande theo logen, publicisten en sociolo gen uit de hele wereld waren ervoor uitgenodigd. De rege ring heeft geen reden voor het verbod gegeven. De plaatsvervanger van paus Paulus in het bisdom Rome, kardinaal Dell'Acqua, heeft zijn priesters voorge houden om in het openbaar altijd de officiële priesterlij ke kleding te dragen. Zonder toestemming mogen ze niet naar theaters en bioscopen. De kardinaal acht het de plicht voor diegene die zich geheel en al aan God gege ven hebben, om ook in hun uiterlijk gedrag ervan te ge tuigen dat ze Christus navol gen. In een officiële verklaring heeft het Vaticaan de ter reur, het geweld en de inti midatie van beide partijen in het conflict in Noord-Ierland veroordeeld. Volgens het Va ticaan kunnen de ernstige problemen van historische, politieke en sociale aard slechts met rechtvaardigheid en liefde worden opgelost. Gesprek christendom en islam Als uitvloeisel van het cultu rele akkoord dat begin decem ber is gesloten tussen Egyp te en Oostenrijk, zullen bin nenkort gesprekken beginnen tussen katholieke en islamiti sche theologen. Deelnemers aan het gesprek zijn de Alhazaruniversiteit van Cairo en theologen van Islam en christendom, niet meer op afstand de katholieke universiteit van Innsbruck. Het is de be doeling dat de contacten duurzaam zijn. Kardinaal König van Wenen is al verschillende jaren be zig gesprekken tussen islam en christendom op gang te brengen. Reeds zeven jaar geleden heeft hij de basis ge legd voor de gesprekken door een lezing te houden aan de universiteit van Nu de Poolse regering bezig is om tot een normalisering van de betrekkingen met de rooms katholieken kerk van Polen te komen, hebben de in de Poolse oecumenische raad verzamelde protestant se en orthodoxe kerken de autoriteiten gevraagd hun dezelfde rechten te verlenen als de rooms-katholieke kerk worden toegekend. In de Poolse grondwet wordt ge sproken over „de kerk", waarmee alleen de r.k. kerk wordt bedoeld en „religieuze gemeenschappen", waarmee protestanten en orthodoxen worden aangeduid. De rooms-katholieke kerk heeft in Polen grote invloed. Van de drieëndertig miljoen Po len zijn er achtentwintig mil joen praktiserend katholiek. Ruim zeventienduizend pries ters zijn thans werkzaam in parochies, tegenover achtdui zend in de tweede wereld- De protestanten, die door de regering op gelijke voet be handeld willen worden, beho ren overwegend tot de lu therse kerk. Van de onge veer honderdduizend protes tanten in Polen zijn er vijf- entachtigduizend luthers. In het afgelopen jaar zijn veel protestanten weggetrokken naar de Bondsrepubliek. De lutherse kerk van Polen is bezig aan een hergroepering. Het jaar 1972 is tot evange lisatiejaar verklaard om de kleine, door het hele land Taizé blijft werken aan jeugdconcilie Prior Roger Schutz van protestantse kloostergemee» schap Taizé in Frankrij! heeft meegedeeld dat dt voorbereidingen van het gr» te oecumenische jongeren concilie, met deelnemers ui de hele wereld zullen worda voortgezet. Reeds twee jaar geleden ni de gemeenschap van Taiö het besluit om een dergelijk jongerenconcilie te gaan hou den. Over de datum e plaats van samenkomst nog niet gesproken. Taizé m dan ook in dit stadium no| niets doen, omdat eerst onde de jonge christenen in allt landen de zaak moet wordet doorgesproken. Afgelopen zomer kwamet tweeënveertigduizend jongt mensen uit vijfenzeventig landen naar Taizé ter be spreking van het komende concilie, dat geheel interker kelijk van opzet zal zijn. In Nederland is de hervormde vicaris drs. Maria de Groot uit Den Haag een sleutelfi guur voor het oecumenische wereldconcilie van jongeren. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Hij zegt: „Ik verzamel Scrim shaw. U weet toch wat dat is?" Later vertel len zijn Nederlandse vrienden, dat dr. Jac ques Soulaire zijn huls van onder tot boven vol scrimshaw heeft. Scrimshaw je zoekt het tevergeefs in de encyclopedie, maar het Engelse woorden boek onthult, dat daarmee ontspannings werk van matrozen op zee bedoeld wordt. Schelpversiering, enzo voort. Er staat niet bij, wat de kenners van walvissen en walvis- Jacht er in het bijzon- der onder verstaan en wat dr. Solaire be doelt. De scrimshaw in het huis van de Parijse huisarts, die 'n harts tochtelijk walvisjager is, bestaat uit tanden van potvissen hij heeft zelfs een potvis- tand als deurkruk") en beenstukken van andere walvisachtigen, waarin voorstellingen van allerlei aard zijn gegraveerd. Een merkwaardig stuk volkskunst. Je kunt het vinden bij de Eski mo's. „Maar dat ook te vergelijken is met de zeer zeldzame voor stellingen van de oude Groenlandvaart, ge graveerd in walvis- baard (balein), die in het maritiem museum te Rotterdam en in het historisch museum „Oud-Dordt" te Dor drecht te vinden zijn. Scrimshaw is vooral be kend van de Ameri kaanse potvisjagers, die in de vorige eeuw op uiterst primitieve manier de geweldige tandwalvissen te lijf gingen. De reizen van deze woeste kerels, zoals Herman Melville ze onsterfelijk heeft gemaakt in zijn roman „Moby Dick" - de wit te walvis" (1851), duur den soms wel twee jaar en voerden dan rondom de wereld. De langste tocht, van de .„Nile", duurde zelfs meer dan tien jaar (1858-1869). lussen de jachtperioden in hadden de matrozen alle tijd om zich met het ivoorsnijden bezig te houden. De (verder waardeloze) tanden van de potvissen lever den het materiaal. Ge duld en oefening baar den de kunst. Ook be werkte men doppen van kokosnoten. Er Is wel beweerd, dat de scrimshaw, afgezien van de prestaties van Indianen, de eerste originele Amerikaanse kunstuiting is. Ook al is er ajle reden om aan te nemen, dat de potvisjagers die kunst van de Eskimo's of andere primitieve vol keren afgekeken had den. Want scrimshaw wordt nog steeds gemaakt, zoals er nog steeds op uiterst primitieve wij ze op walvissen ge jaagd wordt. Daar kan dr. Soulaire ons alles over vertellen en voor al: over laten zien. Camera en harpoen Voor een groepje Neder landse zoölogen en his torici is dr. Soulaire met zijn charmante vrouw overgekomen, om zijn films te verto nen. Het groepje vult een klein bioscoop zaaltje in Arnhem. De eerste film is gewijd aan een enorme slachtpartij. Dr. Sou laire is er toeschouwer bij geweest. Hij heeft beelden opgenomen van de manier, waar op vissers van de Fa- roer-eilanden walvis sen vangen. Het gaat om de Griendewal, een middelgrote walvis, die acht meter lang kan worden. Hoewel hij tanden heeft is het een bijzonder goedaar dig dier. Veel te goed, zo blijkt uit de film. De Grienden zwem men in scholen en de vissers zien kans om door stenen in het wa ter te werpen, een hele kudde walvissen de haven of een fjord in te drijven. Daar, in het ondiepe water, springen de mannen uit hun bootje en wa dend of zwemmend tussen de dieren, be ginnen ze hun moorde naarswerk. Later als de slachtpartij ten einde is, worden de gedode dieren aan de staarten de wal op gesleept. Er is weer voedsel op de Faroer, Waar elke dorpsbewo ner een gelijk aandeel van de buit krijgt. Zo gaat het al sinds eeu wen, elke zomer, wan neer de „zwartvis" ge signaleerd wordt. Dui zenden en nog eens duizenden Griendewal- len zijn in de fjorden van deze koude Deen se archipel roemloos aan hun einde geko men. Duizenden wal visschedels, tot tuin muurtjes opgestapeld, zijn de stille, lugubere getuigen van dit wrede Op Madeira, gaat het anders. Daar is het echtpaar Soulaire zelf op walvisjacht ge weest. Hier gaat het niet om goedige grien den, maar om de felle potvissen. De potvis is de enige walvissoort, die in staat geacht kan wor den, Jonas te hebben doorgeslikt. Vroeger konden de manlijke dieren 24 meter lang worden. Na dt meedo genloze jacht, die de lang op gemaakt heeft, zijn de oudste en dus grootste dieren uitge roeid, maar er worden nog altijd knapen van 18 meter geschoten. Onze eigen „Willem Barentsz", al was die voornamelijk op de in middels ook gedeci meerde blauwe vinvis uit, heeft heel wat pot vissen geschoten. Rus sen en Japanners zet ten de jacht met fa- briekschepen en grote vongboten nog altijd voort. Zij het dan dat bij gentlemensagree- ment alleen op manlij ke dieren gejaagd wordt. Tot het laatst voeren er potvisjagers met zeilschepen en gingen zij de prooi met een open sloep en een handgeworpen harpoen te lijf. Op deze primitieve ma nier ging het tot voor kort ook in de wateren rondom Ma deira toe. Dr. Soulaire heeft het op de film vastgelegd. Het diepblauwe water slaat in hoge golven tegen de kust van het eiland. Lage bergen op de achtergrond en ver der een lege zee, waarover enkele boot jes met hulpmotor va ren. In elke boot ten minste vier mannen, van wie de voorste met harpoen in de hand gereed staat. Dan begint de zee te leven. In de verte spe len dolfijnen cn even later zien we ook een paar potviskolossen. Als ze boven water ko men en hun blaasgat opeqen, spuit er een straal tot mist ver dichte waterdamp om hoog. Een potvis kan tot dui zend meter diep dui ken. Dat is gebleken bij het herstel van on derzeese kabels, waar in men de dieren ver ward heeft aangetrof fen. Maar zoals alle zoogdieren moet elke walvis toch telkens weer boven komen om lucht te scheppen. Op dat moment verraadt hij zich door zijn spuit, die de mensen eeuwenlang voor een waterstraal aangezien hebben. Wit en rood De boot met de camera glijdt behendig en snel tot vlakbij een kudde potvissen. De harpoe nier seint met armbe wegingen hoe de stuur-, man nog iets meer naar bak- of naar stuurboord moet. Dan stoot hij toe en meteen wordt de lijn, waar mee de harpoen aan het schip verbonden blijft, gevierd. De gewonde potvis gaat er razend snel van door, terwijl hij de boot achter zich aan trekt. De blauwe zee kleurt zich wit van schuim en rood van bloed en dan ontstaat een vele minuten du rende strijd, die de potvis bijna altijd ver- Een gevangen walvis. Vrijwel niets van het dier blijf ongebruikt. Filmcamera legt spannende, maar ook huiveringwekkende beelden vast iiest. Zodra zijn krach ten verminderen, be ginnen de mannen in de boot de lijn in te palmen en dan wacht de harpoenier stoïcijns tot de prooi weer bo ven water komt. Daar duikt de machtige staart uit de golven op en meteen stoot de voorste man weer toe. Het water spat de het kleine, smalle zaaltje is het, alsof je zelf ook in de boot zit. van zo dichtbij heeft dr. Sou laire de strijd ver filmd. Onwillekeurig grijp je naar je stoel leuning, wanneer de potvisstaart de boot raakt en de andere mannen de harpoenier te hulp komen. Als het dier geen beweging meer vertoont wordt het snel naar de kust gesleept, want de jacht gaat verder. Op wat grotere afstand zien we nu andere bo ten bezig. Een getrof fen potvis „blaast oranje", zo luidt de oude wolvisvaarders- ternn voor het ver schijnsel, dat een ge wond dier bij het uita demen bloed meespuit. Het volgende bedrijf is het verwerken van de vangst. Via een gepla veide helling slepen mannen met blote be nen de potvis aan een lijn met houten knevel, die door een in de staart gehakt gat be vestigd is, op het land, waar het „flensen" be gint. e camera laat zien, hoe lange repen spek van het lichaam ge sneden en met behulp van takels verder af getrokken worden. Dan ontwaakt de zoö logische belangstelling van de cineast-medi cus. De enorme maag komt uit het lichaam ■tevoorschijn en bij het opensnijden zien we duidelijk hoe de in houd uit de resten van inktvissen bestaat. Ook de littekens op de huid van de potvis, daaar achtergelaten door de zuignappen van grote inktvissen, die zich niet zonder meer aan hun aanvaller gewon nen hebben gegeven, verschijnen op het scherm. Zeepokken hebben zich op de huid gehecht en met hen ook parasie'.en. die het de potvissen lastig ma ken, maar alleen de mens is hun werkelij ke vijand. Er is niet veel, dat de jagers van een potvis niet gebruiken kunnen. Het spek, de kostbare spermaceti of walschot (een vloeibare olie, met emmers vol uit de kopholte geschept en de beste grondstof voor kiss-proof lip stick) terwijl de rest, op de tanden na, tot vleesmeel verwerkt wordt. Die tanden wor den dan veelal be werkt tot de scrim shaw, waarmee dr. Soulaire zijn huis heeft volgehangen. Ook oude prenten en andere his torische herinneringen aan de walvisvaart heeft hij verzameld. Of hij alleen met de ca mera jaagt? Dr. Sou laire bekent, dat hij ook het harpoen wel eens geworpen heeft, maar de harpoeniers zien het niet graag en nog grotere bezwaren had men tegen het meevaren van me vrouw Soulaire. Totdat er eens drie minuten nadat zij aan boord was, al een potvis ge harpoeneerd werd. Een zware slag voor het oude walvisjagers- geloof, dat een vrouw ongeluk aan boord Nu is op Madeira de „sportieve" walvis- jacht ten einde. De manlijke potvissen la ten er zich niet of nau welijks meer zien en men heeft zich op vrouwtjes en jonge dieren geworpen. De internationale regels laten dat voor plaatse lijke bevolkingsgroe pen toe. Met behulp van lawaai makende motorboten worden de dieren het strand op gejaagd, waar ze een heel gemakkelijke prooi vormen. Alleen in de verbijsterende filmbeelden van dr. Soulaire leeft het be drijf van de onver schrokken harpoeniers van Madeira voort. Damrak van week tot week Van onze financiële medewerker Amsterdam De Amsterdamse beurs had deze week niet te klaj over nieuws. Belangrijk nieuws zelfs. In de eerste plaats natuurl de aankondiging van de Verenigde Staten, dat de dollar gedei lueerd zal worden, althans als het Amerikaanse Congres hient akkoord gaat. Hoe belangrijk deze beslissing ook is, er blijft veel onzeker. Bijvoorbeeld dat de hoogte van de devaluatie niet bekend is, dal Euromarkt concessies zal moeten doen, dat het Iandbouwregime Europa onder druk zal komen te staan, dat niet bekend is met veel de overige valuta's zullen gaan revalueren. Ondanks deze kerheden is de principiële Amerikaanse beslissing voor de wi economie van grote betekenis en daardoor indirect ook voor In de tweede plaats noemen wij de fusiekoorts, die weer is in de eerste plaats door een aantal aangekondigde fusies: mingsbedrijf BAM neemt twee bouwbedrijven over, de OGEM twee sanitair leverende bedrijven, DSM (staatsmijnen) heeft meerderheid gekregen in het confectiebedrijf Macintosh land Amerikalijn neemt een transportbedrijf over om ons maar de beursfondsen te beperken. Dan hebben wij de aankondiging dat papierfabriek Van Gelder handelingen voert met het Amerikaanse concert Crown Zeil over nauwere samenwerking. Prompt werd de notering gesc nadat de koers al enkele dagen was aangetrokken: vorige vrijdag nog 61,50 en afgelopen dinsdag als laatste notering I Tot zover de fusiefeiten. Nu de fusiegeruchten die woensdag plotse! opdoken en betrekking hadden op Elsevier en de VNU. Elsei steeg die dag niet minder dan 24,- (120 punten) en VNU 5.- punten). Er gingen geruchten dat een groot Engels uitgeversc cern (International Publishing Company werd genoemd) belang* ling zou hebben. Het bleek een eendagsvlieg te zijn want dond dags was de rust maar dan toch wel op het hogere koersniv: teruggekeerd. Overigens was het opmerkelijk dat ook andere geversaandelen aantrokken. De Boer in vier dagen 7V2 punt, de derlandse Dagblad Unie 8 punten en Wegener 4,- (40 punten). Dat fusies ook ontbonden kunnen worden en soms zelfs moeten den, bewijst de uitspraak van de Europese commissie dat het Af rikaanse bedrijf Continental Can de overneming van Thomassen Drijver ongedaan moet worden gemaakt. Het laatste woord hierover nog wel niet gesproken zijn daar continental Can verm: delijk bij het Hof van Justitie in Luxemburg in beroep zal gaan. Van belang voor de beurs is natuurlijk ook dat de onderhandeli over de cao voor de metaalindustrie zijn mislukt en dat de bond zich thans over verschillende akties beraden. Dit kan uiteraard onrust in het bedrijfsleven alleen maar verhogen en het klimi verslechteren. En als laatste nieuws noemen wij de introductie door de Steenko! Handelsvereniging van de surplus obligatie. Dit concern waar* de aandelen niet op de beurs noteren wil vijftig miljoen gu'i aan surplus obligaties uitgeven. Dat wil zeggen dat op de basisrft (die een half procent hoger ligt dan het rendement op staatsie' gen) nog een surplusrente komt die geleidelijk aan oploopt van procent van de basisrente tot 40 procent van de basisrente. Het ste jaar van de looptijd wordt de rente 9,3 procent. Tegenover die extra-rente staat wel een nadeel en wel dat de b<! ger een iets groter risico loopt dan bij een gewone obligatie door de surplusobligatie bij die andere schulden van de onderneo wordt tenachtergesteld. Tot zover het vele, belangwekkende nieuws. De beurs kon het wel P bruiken omdat de handel maar beperkt bleef en de beleggers rus aankeken hoe de zaken zouden gaan. Nadelige invloeden in de vofl van dalende koersen had dit echter niet. Integendeel, de stemffljj was over het algemeen prijshoudend met hier en daar nog verscfc lende winsten. Uitgeversbedrijven hebben wij hierboven al als vwf beeld genoemd. Bij de chemische bedrijven liepen Erdal, ACF, O du en Van der Grinten behoorlijk op. In de scheepvaarthoek was®! het geval met Van Ommeren en met maatschappij Weiand. In levensmiddelen- en drankensector zijn dat Heineken, Bols, Simon Wit, Nutricia, Schuitema en Bensdorp. Een goede ruggesteun vormde de bedrijfsberichten. Pakhoed vertf dat de winst dit jaar drie miljoen gulden hoger zal liggen (hetgf* de koers maar heel weinig beïnvloedde). International MUller drd met een tien percent hogere winst te kunnen afsluiten (ook maar weinig koersverbetering op het mooie bericht). Borsumij wacht een gelijke winst terwijl bij Scholten Honig de netto dertig pet. is gestegen en het dividend hierdoor van 8 pet. naar procent zal lopen. De koers bleef desondanks onveranderd maar dit houdt natuur verband met het bestuursconflict waardoor twee directeuren t aftreden. Uitgesproken slecht nieuws kwam van de KLM, die een belani verlies over het lopende boekjaar verwacht. Ook volgend jaar de moeilijkheden voor het bedrijf nog voortduren. Gelukkig dit uitzondering in het scala van berichten.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6