Fotoclubs meten eikaars krachten LTERDAG 18 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT Een aantal weken achtereen binden fotoclubs uit ons verschijningsgebied de strijd met elkaar aan om de beste inzending van fotowerkstuk ken. Zes foto's in totaal, die elk een apart onderwerp trachten uit te beelden, is de opdracht. Voor deze kracht meting van fotoclubs stelde de directie van ons blad ne gentien geldprijzen beschik baar: drie per onderdeel en een prijs voor de club, welke op de jury (o.a. Zilveren-Ca merawinnaar Simon E. Smit en de bekende Leidse foto graaf Joop Pieëte) de beste totaalindruk maakt. Per ru briek worden drie geldprij zen beschikbaar gesteld: 50 25 en 10. De beste vereni ging ontvangt bovendien een geldprijs van 100. De heer Jagtenberg fotografeerde wolken vanuit een vliegtuig. Tesamen met het negatief van een vragende hand maakte hij er deze combinatie van. Noordwijk Voor fotogroep „X 65" uit Noordwijk is fotograferen niet zo maar een bezigheid. Be ginners die nog nooit de af- drukknop van een fototoestel be dienden worden bij aanmelding niet de deur gewezen maar toch streeft men er in Noordwijk naar zoveel mogelijk mensen aan te trekken die van fotogra fie al wat kaas hebben gegeten. Aspirant-leden die al zover zijn gevorderd dat ze met hun talen ten vallen onder de categorie „zelfafwerkende fotografen". Die vaste lijn heeft sinds de op richting in 1965 een kerngroep van 16 leden opgeleverd. Een min of meer selecte groep die als uitgangspunt heeft gehad het experiment niet te willen schu wen? Het werken met dubbel- drukkingen en samenvloeingen is slechts een gedeelte van hoogstandjes op fotografiegebied die door X 65 worden uitge voerd. De creatieve inspannin gen zijn In die afgelopen 6 jaar niet zonder resultaat gebleven. Duidelijk voorbeeld van de capa citeiten van 6x5 werd door de werkgroep geleverd in mei 1970. In verband met de eerste lus trumviering werd toen in de Kapel aan de Hoofdstraat in Noordwijk een expositie gehou den. Ruim 1400 belangstellenden kwamen er de ongeveer 150 ver zamelde werken bewonderen. De ^tentoonstelling werd een grandioos succes. De culturele raad van Noordwijk maakte van de gelegenheid gebruik om X 65 uit te nodigen om tijdens het bezoek van Mr. Klaa- sesz, commissaris van de koninging in Zuid-Holland, we derom in de kapel te exposeren. Niet alleen als groep heeft X 65 zijn sporen op het gebied van de amateurfotografie verdiend. Ook individueel hebben leden van X 65 van zich laten horen. Simon Alleman bijvoorbeeld presteerde het om hoge ogen te gooien tijdens een grootse portretwedstrijd in Den Haag. Honderden stuurden hun foto's in en o.a. Simon Alleman werd door de jury beoordeeld als een van de beste inzenders. Bartelt de Jong is een ander visitekaar tje van X 65. Ondanks zijn jeugdige leeftijd (18 jaar) gooide hij zeer hoge ogen toen hij foto's inzond voor een fotowedstrijd over de milieuhy giëne. Zijn onderwerp had hij zo treffend op het papier weten vast te leggen dat de jury in werkstukken bekroonde met een bronzen plak. X 65 is niet van plan op haar lau weren te gaan rusten integen deel zelfs voor de nabije toe komst zit het boordevol nieuwe ideeën. „In Noordwijk", zegt se cretaris Jagtenberg, „zijn we mee gaan tellen m het cultureel leven. We hoeven niet meer in huiskamers onze vergaderingen te houden maar kunnen nu in de Kuip wat makkelijker uit de voeten. Als vereniging zijn we een grafische tendens demon- X 65, dat in haar werken duidelijk een grafisch tendens demon streert, weil in de nabije toe komst als experiment ook de naaktfotografie gaan beoefenen. ZSS-penningmeester Hans Wassink drukte dit groepje bomen af met behulp van extra hard papier. Bartelt de Jong met zijn creatie „staaf/es van betonijzer

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5