Kerken in Leidse dekenaat komen vier ton te kort Kritische boekhandel moet van Walenkamp vertrekpunt worden van politieke acties Spreekverbod Leidse p agenda Nieuw fenomeen in binnenstad: FrantsHetty en Ben Kritisch bij de koffie' Leidse bioscopen LEIDSE COURANT ZATERDAG 18 DECEMBER LEIDEN Leiden is sinds enige tijd een „kritische boekhandel" rijk. Ben Walenkamp, Hettie Leijdekkers en Frants Geraedts drijven Boekhandel „Oktober" tegenover Bens koffiebar in de Nieuwsteeg, nr. 4. „De koffie bar was me te weinig; we wil den meer informatie verstrek ken, maar dat kwam daar niet over", zegt Ben. „Leiden loopt achter op alle gebied. Je kunt hiqr geen informatie krijgen zoals in andere steden, waar ze kleine uitgeverijen en boekhan dels hebben, bijvoorbeeld in Amsterdam, Nijmegen en Til burg", vult Hettie aan. Frants: „Deze boekhandel is er niet, omdat we zo graag een boekhandel wilden hebben, maar omdat we allemaal zo'n groot sociaal bewustzijn hebben. Dat klinkt een beetje van hup peldepup wee wee, maar dat is gewoon zo. Frants is de enige, die van de boekhandel moet zien te leven. Het is de bedoeling,dat alle winsten gaan naar sociale ak- ties: onderwijsakties of politieke aktiviteiten in het buitenland, van Black Panthers of andere groeperingen, die in politieke brandpunten leven. Ben: „Akties, die in Leiden plaatsvinden zullen we even goed steunen, of misschien ook aan de gang kunnen bregen. Daar hebben we een kollktief voor nodig. Met z'n drieën raak je anders op een dood spoor. We willen zoveel mogelijk men sen erbij halen, die gezamenlijk met ideeën kunnen komen en mee kunnen beslissen over wat we gaan doen". „Misschien kunnen we ook eigen uitgaven gaan verzorgen. „Marx voor scholieren" of zoiets; we willen grote groepen mensen proberen te bereiken; inleidingen maken op schrij vers, die nu alleen maar toe gankelijk zijn voor geoefende le zers; want scholieren en wer kende jongeren kunnen geen boeken lezen met termen als „repressieve tolerantie" enzo". Frants: (onder gelach) „We wil len eigenlijk een soort alterna tief sociologisch, filosofisch en psychologisch instituut zijn. Dat is een hele mond vol, maar daar willen we wel naar toe. Het is gewoon belachelijk, dat er hier in Leiden, waar dan zo genaamd gedemocratiseerd aan sociologie wordt gedaan, ze een of ander onderzoekje doen over zigeuners of gastarbeiders of over de politie. Dat onder zoek wordt dan door een profes sor beoordeeld en die zegt dan: Voor dit of dat tentamen krijg je zus of zo'n cijfer. Maar het gaat er niet om, dat er bepaal de cijfers gehaald worden, maar dat ook de sociologiestu- denten aan verandering werken. De boeken, die werkende jonge ren en scholieren nodig hebben zij nu in vreemde talen ge schreven, bovendien in vakjar gon en vaak nog te duur, en daarom willen wij leesbare din gen gaan maken". ,Nu al komen er mensen, die zeg gen: ,,Ik heb gehoord, dat jullie ons kunnen helpen met het een of ander". Met werkende jonge ren, die op hun bedrijven, pro blemen hebben, zou je dan sa men een stuk op kunnen gaan stellen. Het is voor die mensen ook niet gemakkelijk om een De bemanning van de kritische boekhandel, van links naar rechts: Frans Geraedts, Hettie Leijdekkers en Ben Walenkamp: „boekhandel vanwege ons grote sociale bewustzijn". twee drie een stuk uit te gaan ty pen... Ook mensen, die zelf nu al een bedrijfskrant uitgeven, willen wij de bedrijfskrant hel pen verkopen". De boekhandel vertrekt van een duidelijk socialistisch uitgangs punt. Dat blijkt ook aan de in deling. De boeken, die stuk voor stuk bij de importeurs en de be langrijkste Nederlandse fondsen worden uitgezocht, zijn onderge bracht in rubrieken als: arbei- dersstrijd, theoretisch ekono- mie, ontwikkeling van het kapi talisme, het militair-industrieel kompleks (neo-) kolonialisme, imperialisme, milieuverontreini ging, opvoeding, onderwijs, ar- beiderszelfbdstuur, Dolle Mina, socialistische praktijk in Cuba en China, studentenbeweging. Over onderwijs, opvoeding en het beleid van de boekhandel hier omtrent is Frants zeer beslist. „We vestigen onze hoop op een nieuwe generatie; dat er in het onderwijs en in de gezinnen meer aandacht besteed gaat worden aan het kritisch en on gehoorzaam zijn van de kinde ren; dat ze meer de mogelijk- heid krijgen hun eigen keuze te bepalen wat ze eigenlijk in deze maatschappij willen gaan Dan volgt een verhaal over anti- autoritaire kindercrèches, waar in kinderen langzaam maar ze ker hun rol in de kindermaat schappij gaan ontdekken. „Achtennegentig procent van de mensen hebben niet zelf geko zen wat ze nou eigenlijk voor werk willen gaan doen. Alleen hier in deze buurt rond de Nieuwsteeg zijn er al een heel stel mensen, die zeggen: ik ver dom het om geld te gaan ver dienen of voor iemand te wer ken, waarvan ik helemaal niet zie wat er het nut van is". Boekhandel „Oktober" vreest geen concurrentie met de ande re Leidse boekhandels, omdat nergens anders zo'n gespeciali seerde kollektie socialistische li teratuur bij elkaar is gebracht. Het enige wat er tussendoor fladdert zijn een aantal strips en een kastje Nederlandse lite ratuur. De bel van de antieke kassa is afgezet, en zelfs na enig prutsen krijgt de beman ning van Oktober hem niet aan de praat. „Zo'n kassa met een harde kling van een bel en KASSA! dat is ook niets voor hier eigenlijk" zegt Frants be rustend. MICHAEL VAN DER PUTTEN LEIDEN De wedstrij den tussen RVC en Roodenburg lijken niet onder een gelukkig ge sternte te kunnen wor den gespeeld. Aan de vooravond van de re turn-derby tussen UVS en Roodenburg is een te rugblik, gekoppeld aan een prognose niet weg te denken. Een van de hoofdfiguren in het „fel realistische" voetbalduel was André Ooyendijk, die zeven minuten voor het einde, naar zijn zeg gen, de Rijswijker Ger- rie Hup als een brie send paard achter zich hoorde: „Ik draaide me om en stootte met mijn elleboog in zijn gezicht. Gerard Dubbeldeman, die hem zag aankomen, waarschuwde me". De Haagse visie, die in houdt dat Ooyendijk zou hebben geslagen staat er lijnrecht tegenover. Zoals Roodenburgers en RVC'ers altijd wel als twee vijandelijke kampen (de plastische sportuitdrukking, die hier wel heel goed op gaat) tegenover elkaar zul len blijven staan. „We spe len straks de zeven minuten uit en dan zijn we van RVC gelukkig weer af. Waar schijnlijk spelen we na dat restantje een vriendschappe lijke wedstrijd". Doelman Mattie Keereweer, die en dat willen zijn teamgenoten wel toegeven als een der weini gen een zeer ruime voldoen de haalde, voorspelt een re habilitatie van zijn team: „Er is niet best gevoetbald. Veel slechter kan het niet. Tegen UVS moet het weer goed gaan". Krijgt Keere weer andermaal de gelegen heid zich in de schijnwerpers te plaatsen? Isaac van Weer- lee: „Er wordt altijd gezegd dat wij zo defensief spelen. Niet aantrekkelijk voor het publiek. Maar Smits heeft Gerard Dubbeldeman en mij opdracht gegeven soms mee naar voren te gaan. Goten te trekken voor de voorhoede. Het is misschien niet altijd uitgekomen, maar de laatste weken dacht ik wel". Een verrassende uitspraak. Al te strikte mandekking zal tegen UVS niet worden toegepast. Eerder een zonedekking. An dré Ooyendijk: „Als Gerard Desar weer in de aanval speelt dan zal hij echt geen speciale bewaking krijgen". Nestor Isaac van Weerlee wil in de nadagen van zijn voet balcarrière dan eindelijk wel eens een zege op UVS. Hij herinnert zich een krantevér- slag dat een 2—1 overwin ning van Roodenburg ver meldt. Op UVS, zij het in een vriendschappelijk duel. De welhaast „historische" datum herinnert Van Weer lee zich niet meer. Zo ver geeld is het document. Straffen, die op het veld worden uitgedeeld aan spe lers gelden niet voor het zaalvoetbal. De beide afde lingen zijn strikt gescheiden van elkaar. „Alleen als er geslagen is. of iemand wordt voor een lange termijn ge schorst kan hij ook een het toenemende aantal inci denten zegt hij: „Er moet veel strenger opgetreden worden dan op het veld. Er mag totaal niets worden ge nomen. Het wordt tijd dat het scheidsrechterscorps wordt aangevuld. Maar dan ook qua kwaliteit". Goed, zij het wat blafferig nieuws van Rickey, de bou vier die LFC sinds kort tot het bewakingspersoneel re kent. Het geschenk van de Leidse Politie Sport Vereni ging heeft een appartement betrokken achter de be stuurskamer van waaruit hij zijn luidruchtige instructies het complex opzendt. Rickey is een curiositeit, die niet al leen ontzag inboezemt, doch ook nieuwsgierigheid opwekt. Dat hij nog altijd niet als 'n volwaardig lid van de LFC- speelverbod opgelegd krijgen voor het zaalvoetbal", aldus de voorzitter van de scheids- rechterscommissie Th. v.d. Klugt. Niettemin zijn in de Groenoordha! wekelijks jon gens actief, die eeti veldstraf van een, soms wel vijf jaar uitzitten. Een zuiveringsaktie van de tijdelijk „buiten dienst" geweest zijn de v.d. Klugt is te verwachten. Over familie kan worden gezien blijkt uit de waarschuwing van de leden: „Door nervosi teit en andere factoren kan de hond agressief zijn met alle gevolgen vandien. De hond bevindt zich namelijk in een periode waarin hij „gezet" wordt naar drie vas te begeleiders. Ook een hond kan weinig poeslief zijn voor „kanaries". HOTTHEATER, DEN HAAG - se comedie: 3x Woyzeck", 20,30 uur. KATHOLIEKE MIL. TEHUIS, JIS, t I J vj Ij CAMERA: .De nachten van Di nin, do vr en dl 14.30, 19.00 uur; „De man met het zwan* ker" a.l. za. wo 1-1.30 en zo a 16.15 uur; Nachtvoorstelling lijks. Zo 14.30, 16.45, 19.00 EXPOSITIES OPENBARE BIBLIOTHEEK WEST" - T/m 7 jan. expo san Mlzée-Asperslaeh want en poppenopeningstijden za. 10.00—12.30 uur; ma. vrij. 14.00—17.20 uur ;dl. dcau", schilderijen van Ki Car la de Jong. met wandkl>-den en pastels. Symak met bronsplastieken. Hendrik Sispen met etsen, van de Meer met bronsplasüt Willem de Zwart met etsen. werken van Renze Hettema RIJKSMUSEUM VOOR VOIj NEDERLANDS bollek ln gedachten vorn PERMANENTE AGENDA LJJS ir Jongeren bover van twee tot hall zes aan weg 114. GAB Gebouw - Inlichtingen, part-time werk Man Vrouw I schappij dl. 9.30-10.30 19.30—20.30 uur. Binnenstad - Koopavond L 121.00 in vesting dag. erkëndoP jongeren OegstgeestSoos voor kam tel. 51794. Vrijdag zaterdag daz van 2u.00-l.00 uur. Oude Rijn 190 Morssingel I vragen v_ I UJks spreekui LEIDEN In navolging van alle andere bisdommen in ons land, gaat nu ook het bisdom Rotter dam aan alle parochianen een bijdrage van l'/2% van hun net to inkomen vragen. De vraag naar deze bijdrage is nodig ge worden, omdat de inkomsten van de kerken, mede door het afnemende kerkbezoek, schrik barend achteruit liepen, terwijl de kosten met grote sprongen omhoog gaan. Als we als voorbeeld de zeven Leidse parochies nemen, dan zien we, dat zij een gezamenlijk tekort hebben van 316.00'J gul den. Dit ligt niet op de laatste plaats aan het feit, dat er van die parochies verscheidene een nieuw kerkgebouw hebben, wat een extra belasting oetekent. Van de rest van de parochies, Anneke Leenen, kandidaat Zesdaagse-miss VAN DER KLUGT: harde aanpak Pim van der Meer heeft af gelopen zondag niet meege speeld in het duel tegen Al- phense Boys. Afgelopen za terdag ontvouwde Pim van der Meer in onze rubriek Sportvariëteiten zijn plannen, die er op neer komen dat hij er veel voor voelt het ko mende seizoen te willen uit komen voor de regionale jeugd van Roodenburg. Dat was tegen de afspraak die drie maanden geleden ge maakt werd. Toen werd nl. meegedeeld dat de spelers geen interview mochten af staan aan welke krant dan ook. Voorzitter Van Duyke- ren: „Het spreekverbod is op verzoek van de spelers". Van der Meer: „De voorzit ter kwam drie maanden ge leden de kleedkamer binnen zei tegen ons dat wij niets meer mochten zeggen. Van een verzoek van de spelers weet ik niets". Omdat Van der Meer zich niet aan de af spraak hield werd hij afgelo pen zondag niet opgesteld. Het bestuur zal zich nog be raden welke gevolgen deze overtreding nog zal hebben. Trainingsadvies van Willem Noordam van DOCOS: „Het gaat niet om de pits-klaver- jassers, maar zuiver om klassestraining in dieptepas- ses, boogballen, kopdreuners, doelloeiers en vooral lopen. De 16-jarige, in Leiden wer kende. Haagse Anneke Lee nen zal naar alle waarschijn lijkheid als rondemiss funge ren bij de eventueel te hou den wielerzesdaagse. Anneke is bevriend met LDWS-doel- man Van der Steen en zal vast ook wel bij de wielren ners in de smaak vallen. Overigens vraag je je wel af of het wel belangrijk is welk uiterlijk een renner wordt voorgezet. Afgaande op de geringe belangstelling, die de winnaars doorgaans aan de dag leggen, lijkt het een on beduidend ritueel. Ronde- misses kunnen beter bestem peld worden als mispoezen. Cijfertips KNVB: UVS- Roodenburg 3; CW-Lug- dunum 1 ;ODBLFC 3; DHL—Blauw-Zwart 3; Bode graven—ADS 3; Spel. Lisse —DOCOS 3; Alphen—Teylin- gen 2: RKAW—Westlandia 3; ForeholteArchipel 3; Hillegom—WSB 2: Van Nis pen— SJC Rijpwetering— Altior 2; UDO—Concordia D i- VTL—Warmunda 2; SJZ 3; Kranenburg—Al- ParaatESTO 3. JAN PREENEN -ASC phia Oegstgeest, Wassenaar, Voor schoten, Leiderdorp en Zoeter- woude Meerburg die ook tot het dekenaat Leiden behoren, wordt het gezamenlijk tekort ge schat op 400.000 gulden. Een niet gering bedrag, wat met de jaren hoger wordt. Daarom begint men deze week in het Dekenaat Leiden niet de ..116%" actie. Die zal er voor moeten zorgen dat de kerken uit de penibele toestand komen. Uit ervaringen weet men. dat men wel iets kan verwachten. Men heeft de 1%% bijdrage in enke le plaatsen van het dekenaat al wat langer geleden ingevoerd, o.a. in Oegstgeest en Voorscho ten. Vooral in Oegstgeest loopt het prima, en ook Voorschoten, waar men ongeveer een maand geleden gestart is, geeft goede resultaten te zien. Men hoopt, dat de andere paro chies eenzelfde beeld opgaan le veren. Men is deze week begon nen met een actie in de Petrus parochie, waar men de zaak ge degen heeft aangepakt. Er zijn 'n vijftigtal vrijwilligers op pad "gegaan die alle parochianen thuis bezoeken, om hen de nodi ge voorlichting te geven, over het hoe en waarom van de 114%. Zii vullen eveneens kaar ten in waarop staat of iemand wel of niet bereid is mee te doen. De Petrusparochie heeft aan de hele aktie namelijk ook een soort enquête gekoppeld, waardoor men te weten wil ko men hoe het er in de parochie voorstaat. Behalve het informatiepakket krijgen alle parochianen een Bisschopskrant, die ook nog bordevol inlichtingen staat. Bo vendien wordt zondag in de preek op de aktie gewezen. R.-k. vieringen Leiden en bejaarden hulp: Oude RU DIENSTVERLENING LEIDEN Do poliklinische bebandcUng na valkn wordt van dinsdag 12 u middags) tot woensdag 12 uur genomen door het Dlaconesse Vrijdag 12 uur tot zaterdag 1 door het St.-Ellzabeth (Hooigracht). Op andere v en op zondagen door h< mlsch Ziekenhuis. Doktersdlenst: 5 maal 2 (za voormiddag tot zondag Brandweer: 5 maal 3. 1 maal 4. EHBO: 20645. randgemeenten LEIDENSint Bonaventurakapel lii.Od uur. In do week: 8.00, S.00 t kerk Timorati 11.00 uur. II. Lenminliis: Zaterdagavond 19.00 u.. zondag 9.00 uur Latijnse hoogmis; 10.-15 uur (mis met Ned. gezangen). 12.00 en 19.00 uur. II. LoilowljkZaterdagavond: 19.00 uur; zondag 8.30. 9.46. 10.00 en 18.00 uur. Door de week: 7.30, 8.00 en Zaterdagavond: 19.00 ln de Hooglandse Zaterdagavond 19, ur. Op werkdagen i LEIDERDORP Wat u ook moet weten Alkemade Burgemeester Smolders en echtgenote hou den op zondag 2 januri van twaalf tot een uur nieuw jaarsreceptie ln het gemeen tehuis. Wasenaar De Schaak vereniging Wassenaar orga niseert aanstaande maandag 20 december 's avonds kwart voor 8 in het jeroenhuis een siultaanwedstrijd, waaraan iedere Wassenaarse schaa kliefhebber kan deelnemen zonder dat dit kosten met zich meebrengt. Menswording: Zaterdagavond 19.00 uur: zondag 9.00 10.30 en 12.00 uur In de week: dinsdagmorgen 7.30 - donderdagavond 19.30 uur. ir; zondag 10.30 uur. VOORSCHOTEN li. Laurenllut: Zaterdagavond 19.00 uur: zondag 8.30. 10.30, 12.00 N-ord- hofland 11.30 uur. In de week: 9 00 ZOETERWOUDE Parochie 8I.-Jana Onthc terdagavond 19.30 uui tiding: Zondag De Leidsche Courant, Decei 1921 De Leidsche Duim Maatschappij Het hooge terverbruik van den li tijd, wettigt het vermoeden een groot gedeelte verloren tengevolge van lekkage. Di vooral des avonds en 's w waarneembaar door gerui* de huisleiding. Zij. die der| geruisch in de leiding me op te merken, worden verzocht hiervan kennis te ven aan het Bureau Statii 12 (telef. No. 212.) Advertentie Reklame Al ding Kousen, pr. Wollen 0 mire p.p. 135. 1.25, 1.15 - O lijfjes Trikot p. kwaliteit, 1 en 35 ct. - Combination 1 pr. kwaliteit 1,75 Gerzon. Oog De 17-jarige D.M. I lingen, wien als jongen bil spelen een oog is uitgestoki dezer dagen met het goed< tegen een stoel terecht I men, met het noodlottig ge dat ook dit oog geheel veil is. Panne-wenken Naar aanl» van het verzoek der Leiden heeft het hooft der Ned. Vereniging voor I vrouwen zich tot de verscfc de fabrikanten van emaille nen en ketels gewend tering in hun fabricaat, di«' de Vereeniging waren uahf ven, aan te brengen. Van scheidene fabrikanten is 1 uur avondmis. Zondag H.H. Missen voor de gegeven wenken.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4