Huren Ridderveld baren veel zorgen Burgemeesterswijk in angst voor ruitentikker Voorschoten zet vraagtekens bij functie Leiden Ruzie over ambtenaren tussen het college en raadsleden OOK LEIMUIDEN VINDT DAT STREEK PL GROEITEMPO TE LAAG HOUDT Beschouwingen Alphense Raad Ook poging tot brandstichting Op vijf plaatsen ruiten ingegooid TERDAG 18 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT U vo^HEN AAN DEN RIJN Alle acties in de Alphense gemeen- raad hebben vrijdag in een :ies drie uur durende verga ring bedenkingen geuit tegen hoge, soms zelfs onbetaalba- huren van de woningwetwo- gen in Alphens nieuwbouw- - ijk Ridderveld. De bezorgd- ,J bij de KVP-fractle bleek zo groot, dat door raadslid Kortmann werd voorge- een telegram te sturen n de minister, waarin wordt lidelijk gemaakt dat werkelij- sociale woningbouw in Al- n nauwelijks meer tot de lelijkheden behoort in ver- d met de hoogte van de endkosten, die aanvaardbare iren onmogelijk maakt. beer J. H. van der Vlies van PvdA merkte op dat de hu- zo hoog zijn, dat het later isschien nodig zal zijn om ad- rtenties te plaatsen om de huizen van huurders te kunnen voorzien. CHU'er W. van Brenk verklaarde er voor te vrezen dat de nog te bouwen woningwetwoningen slechts be trokken kunnen worden door mensen met een jaarinkomen van ongeveer 20.000. ..De rijksbijdrage voor de sociale woningbouw zal dan ook om hoog moeten", aldus de heer Van Brenk. Het merendeel van de woordvoer ders bij de algemene beschou wingen op de begroting, pleitte er voor dat spoedig een plan ning wordt gemaakt op korte en middellange termijn. Mevrouw A. F. R. Hardijzer-Neef van D'66 kon weinig waardering op brengen voor de manier waarop het indienen van een meerjaren plan steeds wordt uitgesteld. Hoewel een speciale ambtenaar voor het planwerk is vrijge maakt, is er nog niets van de grond gekomen. Algemeen was het gevoelen van de raad, dat men pas prioriteiten kan stel len, voldoende inzicht de taken die in de itgevoerd moeten bestaat o toekomst worden. Veel werd ook gesproken over het milieu in Alphen. VVD'er H. J. van den Berg vroeg onder meer aandacht voor de geluidshinder (het „derde vuil"), die naar zijn mening krachtig moet wor den aangepakt. Verder vroeg hij om een nota, waarin een in ventarisatie wordt gegeven van alle bedrijven die bijdragen tot het milieubederf. Van verschil lende zijden werd het college van B. en W. gevraagd om te bekijken of de instelling van een reinigingspolitie zinvol zou zijn. Volgens de heer Kortmann zou door de woonblokken aan de Rijn minder vuil worden aange boden. Hieruit zou z.i. geconclu deerd kunnen worden dat er nogal wat huisvuil in de Rijn wordt gestort. De vuilafvoer en -verwerking was eveneens onderwerp van ge- In de Kuip in Noordwijk-Binnen treedt vanavond het cabaret van Ivo de Wijs op. De or- in handen van „Join". Aan het cabaret werken mee Ivo de Wijs, Pieter Nieuwint, Aggie i Richard Fritschy. Het gezelschap is vrij bekend. Men vaart onder de vlag van studen- „Ivo de Wijs" trad enkele malen op voor radio en tv in Nederland en België. Aanvang sprek. Sommigen waren van mening dat de VAM hierin een belangrijke rol kan gaan spelen, anderen meenden dat, in sa menwerking met andere ge meenten, gestreefd moet worden naar de stichting van een vuil verbrandingsinstallatie. Bijna algemeen was de stemming van de raad. dat het gemeente bestuur met kracht moet door gaan om een cultureel centrum van de grond te helpen. Zoals bekend hebben Gedeputeerde Staten goedkeuring onthouden aan een maatregel om jaar lijk» een ton voor dit doel vrij te ma ken uit de saldi-reserve. Daar naast werd aandacht gevraagd voor een derde zwembad, atle- tiekaccommodatie en een goede huisvesting voor de jeugdvereni gingen. Veel waardering heeft de Alphen se raad voor het politiecorps. Daarom sprak men er zijn te vredenheid over uit dat het mi nisterie van Binnenlandse zaken medewerking verleende bij de bouw van een nieuw politiebu- I reau aan de Oudshoornseweg. Lof bestond er ook voor het per centage opgeloste misdrijven, dat in Alphen hoger ligt dan het landelijk gemiddelde. Onder meer de heer P. van der Neut (AR) achtte een aparte commis sie voor de verkeersproblema tiek een urgente zaak. Mevrouw Hardijzer vroeg zich af of de huidige vrijwillige brandweer niet versterking nodig zou heb ben in de toekomst, met een vaste beroepskern. De onderwerpen die in Alphen bij de begrotingsbeschouwingen aan de orde kwamen, waren alle van zakelijke aard. Alle fracties toonden waardering voor het werk en het beleid van het ge meentebestuur met hier en daar kritiek op detailpunten. Als er sprake was van fundamentele kritiek, dan gold het niet zozeer het gemeentebestuur, maar meer de centrale overheid. De landsregering zou te weinig be grip tonen voor de problemen waarmee een groeigemeente als Alphen zich geconfronteerd ziet. Iets van „politiek" werd overi gens nog bedreven door de libe raal v. d. Berg, die er aan hef begin van zijn beschouwing op wees dat het hoofdbestuur van de PvdA een polarisatie in de gemeenteraden propageert. De Alphense WD acht deze polari satie in een gemeenteraad min der gelukkig, aldus de heer v. d. Berg. „Wij zullen de gedra gingen van onze PvdA-fractie dan ook met belangstelling blij ven volgen". Donderdag, te beginnen om 's morgens 9 uur, zullen burge meester en wethouders ant woord geven op de gestelde vra gen en reageren op gemaakte opmerkingen. Daarna krijgt de raad de gelegenheid op de ant woorden van het college In te gaan. LEIDEN Nog een paar dagen en het is kerstmis. Het feest, waar de mensen geen raad meer mee weten. Om kerstmis te vieren moet men beschikken over het vermogen, zich „klein" te voelen. En dat gevoel ligt niet zo goed in de markt. Voor velen zijn de kerstdagen n ergernis. Om daartegen een medicijn te r een kerst-mngeorganiseerd te Leiden, de voormalige school aan de Boommarkt. ;n wel op het dak. i bron van verveling t bieden, wordt ook nu wee Hart van de happening is Enfin, waar het is leest m VOORSCHOTEN De .gemeente raad van Voorschoten sprak gis teravond waarderend over de deelnota uitgebracht door de Ver. van Nederlandse Gemeen ten in opdracht van het Gewest Leiden. Toch waren er vele kri tische kanttekeningen. Zowel Mr. Italianer (PvdA- als de heer Marcelis (KVP) plaats ten een groot vraagteken achter de centrumfunctie van Leiden. Ook uit de deelnota van het Ge west Leiden komt naar voren de gerichtheid van Voorschoten op Den Haag. Dat stemt tot na denken, aldus de heer Marcelis (KVP). Leiden mi|t thans een bereikbaarheid per auto. de sfeer en heeft geen recreatief- sociaal aspect en dat zijn juist de functies, die een gemeente kenmerken als centrum voor een geweest, i De gebruikelijke afkorting voor het Cultureel Centrum, de C.C.. zal Mr. Goosens (D'66) in het vervolg vertalen als Commer cieel Centrum. De raad had wel enige moeite met de blijvende verhuur van het C.C. voor com merciële doeleinden. Drs. Van der Laan (KVP) vond commer cieel verhuur eventueel toelaat baar indien de kostprijs voor de verhuur betaald zou worden, maar zag eigenlijk liever geen handelactiviteiten in panden die daarvoor niet geschikt zijn. Met 10 stemmen voor en 9 tegen nam de raad het besluit om be zwaar te maken bij de Kroon tegen het bestemmingsplan „Landelijk gebied Zuid 1971" van de gemeente Zoeterwoude. Langdurig sprak de rand ovei rijksweg 11, het aantusten van het landgoed „Berblce" en wet houder De Vos van Steenwljk (VVD) kreeg met moeite do kleinst mogelijke meerderheid van de raad aan zijn zijde. Fel tegen het bezwaarschrift waren Mr. Begeer (WD), d o heer Zandee (PC) en de heer Marce lis (KVP). Het voorstel om de weekmarkt op de vrijdagavond te vervangen van een middag en avandmarkt tot een dagmarkt, bracht hele romantische gesprekken op gang. Vier leden van de raud stemden tegen de dagmarkt. Aan het slot van de vergadering werd officieel afscheid genomen van de gemeente-secretaris A. Eveleens, die een functie heeft aanvaard bij het ministerie van Binnenlandse Zaken en hoofd van de afdeling gemeente-finan- ciën wordt. Hazerswoude Pp donder dagavond 23 december, van af acht uur, wordt in restau rant Groenendijk een kerst- klaverjasbijeenkomst gehou- ui ;di EKERK a.d. RIJN De begrotingsvergadering de gemeenteraad heeft gis- ivond en vannacht een on- rwacht sensationele wending Al direkt na de ope- de vergadering trok rgemeester Van der Linden «d< Lisse steekt vijf mille in '°i 'loriadegrond ei— De afd. Llsse van de Alg. Ver. voor Bloembol- i cultuur besloot onder leiding i de heer Harry Vreeburg op komende Floriade te komen I een buitengewone inzending i o.m. 20.000 hyacinthen, •00 tulpen en 5000 narcissen ten rond 5000,—). contributieverhoging werd ogenomen na een pleidooi hoofdbestuurslid Paul Se- Er gingen wel bezwaren tegen de onevenredige verde- *48 en opstelling. Het bedrag X 50.000 voor het ..projec- cst fonds" kon geen bijval vin- iari Er wordt een nieuwe op mat Hing van de begroting ver- cht. aangepast aan de juiste '0 j Kributieafdracht. F! ';C Udo Jürgens in Leiden 'noi aan de vleugel begeleiden- yi artiest Udo Jürgens komt JJ°da6 20 december naar Lei die sinds zijn t.v.-succes- V°P festivals al enkele jaren n r ?er een groot publiek een uit- n*s* *eide populariteit geniet, is dagen in ons land in ver- televisie-optreden, ig komt hij van 2 tot 3 *'i" grammofoonplaten sig- hij discoshop Mie, Haar- ;traat 139 a. tot verbazing van raad en pu blieke tribune, waarop o.a. een aantal gemeente-ambteparen had plaatsgenomen, fel van leer tegen de, naar zijn zeggen, zeer negatieve kritiek die de fracties dinsdagavond hadden geuit op het ambtelijk apparaat. Daar mee was dan een ambtenaren- rel geboren, die de raad tot vanmorgen half twee danig heeft beziggehouden. ,Wij willen", aldus begon Van der Linden op vinnige toon na mens het college een zeven kwartier durende toespraak, „duidelijk stellen dat we dit on gerechtvaardigd vinden. De vaart in het bestuur zou niet mogelijk ztjn geweest zonder dit, ambtelijk apparaat. De negatie- ve manier waarop jiierover is gesproken bevordert de goede I arbeidssfeer niet". „De verwijten geven b. en w. het gevoel, dat we aan de lopende I band ambtenaren aan het be- Damclub Lisse kampioen LDDB Lisse De Lisser dammers van de damclub Lisse zijn kampioen geworden in de Hoofdklasse van de LDDB. Zij behaalden dit suc ces voor het derde achtereen volgende jaar. Met 119 werd gezegevierd over de dammers uit den Hoorn (Al phen a.d. Rijn). Het was een felle strijd om de top ditmaal, met WDG uit Wassenaar als voornaamste concurrent. :ijn; dat verwijt ver werpen wij zonder meer' Ach tergrond van de hele „ambtena- renrel" is in feite het aanzienlij ke begrotingstekort. Door enke le raadsleden was zelfs gesug gereerd, dat twee drie man eigenlijk wel konden afvloeien. Het feest kwam pas goed op gang toen Mr. Vreugdenhil (PCP) en R. Dorrepaal (Gemeentebelang) het woord kregen. Vreugdenhil gaf de burgemeester een fikse réprimande. Ik heb met stij gend ongenoegen naar uw be toog geluisterd. U doet net alsof we een stoute schoolklas zijn". Zeer fel reageerde hij op de mededeling van de burgemees ter dat er volgend jaar een se cretarieambtenaar bijkomt. Diep in de nacht kwam de anti climax met een complete open bare biecht van burgemeester, mr. Vreugdenhil. Ir. van der Pols en mevr. Le Large. De burgemeester erkende ruiterlijk de sfeer niet te hebben bevor derd. Hij toonde zich zelfs blii met de felle reacties van de raadsleden. Deze woorden werk ten zo aanstekelijk, dat ook Mr. Vreugdenhil woordeh tekort scholen om te vertellen dat hij het allemaal niet zo had be doeld. Van der Pols had ook Spijt, maar trok zijn woorden niet terug „die zijn gezegd". Leiden Angst hangt in de Bur gemeesters- en Professorenwijk. Vooral onder de wat oudere be woners. Gisternacht zijn er op nieuw op vijf plaatsen de ruiten ingegooid. Dat gaat nu al .enke le weken zo: steeds in de nacht van donderdag op vrijdag gaan er een paar ruiten aan diggelen. Maar nu ziet het ernaar uit dat ook een poging tot brandstich ting is ondernomen. Hoewel deze raadselachtige vorm van vernielzucht al enkele weken aanhoudt, is gisternacht om streeks twee uur voor het eerst een schim van de dader gezien op het moment dat hij in een wachtende auto zou zijn gestapt. weken geleden werden de uiten van een huis aan de Bak huis Roozeboomstraat met een fles vernield. In de r.acht van donderdag op vrijdag. Twee we ken geleden was opnieuw in de Bakhuis Roozeboomstraat een huis het doelwit en sneuvelden in de Hugo de Vriesstraat op twee plaatsen de ruiten. Boven dien gingen de ruitjes van een in die straat geparkeerde auto aan scherven. Weer in de nacht van donderdag op vrijdog, stelt de buurt achteraf vast. En nu waren vijf huizen in de Van 't floffstraat. op het rijtje tussen Zeemanlaan en Hugo de Vries straat, het doelwit. Eerder moesten een etalageruit van Zirkzee en van de Amrobank, beide aan de Zeemanlaan, en ruiten van woningen aan de Van den Brandelerkade, de Lorentz- kade en de Lammenschansweg het ontgelden. Do bewoners van de wijk leggen daar verband tussen en tonen zich ongerust. Want toen drie wegen geleden de politie in de si tuatie gekend werd, zou intensie ver surveillance toegezegd zijn. Tot nu toe heeft men niets van 'n bijzondere politiebescherming gemerkt. In tegendeel: toen ge dupeerden nadien melding mankten van het feit dat hun ramen waren vernield, zouden ze te horen gekregen hebben dat ze hun klacht het beat offi cieel in het politiebureau aan de Zonneveldstraat konden depone ren. Maar gisterochtend was het de eerste keer dat In het politierapport een melding van de raadselachtige vernielin gen voorkwam. Het rapport vermeldde ook niet, dat de bewoners van een van de „bezochte" huizen gistermorgen schroeiplekken ontdekten op de houten vensterbank en flarden verbrand papier, die onder het gat in de ruit op de grond la gen. Men vraagt zich af waar om de dader steeds op donder dagnacht toeslaat: komt hij dan van zijn vaste club-avond je? Is het 't werk van een drugskelder-bezoeker of van ie mand. die er tot nu toe niet in geslaagd is, zijn naum In de kranten te krijgen. Hoe dan ook: het is zo wéér donderdag- Dri S. Hage nieuwe lief van CRM Katwijk Drs. Van Raalte, fractieleider van de CCP in de Katwijkne raad, ontvouwde deze week nieuwe plannen voor de bebouwing van de Schutterswel (foto). Deze plannen, waarvan wij de tekening toon den, wijken sterk af van de opzet die de gemeente maakte De CCP wil meer huizen bouwen, het grootste deel eengezinswoningen. Dat wil men doen onder andere op de ruimte die het gemeentebe stuur had uitgetrokken voor een jachthaven en een camping. c LEIDEN Dezer dagen hebben Burgemeester en Wethouders besloten de heer S. A H;ige te Boskoop Vrijdagmiddag heeft mevrouw A Onstein-Taat in het Fivorpark een beeldje onthuld ter Terneuzen te benoemen tot chef nagedachtenis aan haar broer, wethouder Taal. Het beeldje stelt voor een men,, gebogen over een van de nieuwe secretarieafde- schelp en werd vervaardigd door de Belgische kunstenaar E Kimme in 1924. Het is bedoeld als sym hng Cultuur, Sport, Jeugd. Re- boot. dat de zorg van wijlen mr. dr. J. F. Taat vertolkt voor de mensen in het algemeen m m het bij creatie. Wijk- en Samenlevings- zonder voor de Boskopers. Burgemeester Van Dedem nam het beeldje namens de gemeente m out opbouw. vangst van het Comité wijlen mr. dr. Taat. I.HMUIDI N Nadat de avond tevoren de raad van Rijnsuter- woude zich had uitgesproken te gen het groeitempo, zoals wordt aangegeven in het streekplan Piasscngebicd. heeft ook de raad van Leimuiden tot uiting gebracht dat de gemeentelijke groei van I pet. over hel alge meen te laag wordt geacht. I eimuiden heeft een grotere grom nodig om de leefh arhc d aan vaardbaar te maken. V.ortltter Burgemeester H. I Breen was van mening, dat alle gemeenten zich praktisch instel len. Het advies van Stud en Landschap is ook ons advies Het is nodig dat de woningbouw een bep. aid tempo blijft hou den. dit is mede noodzakelijk omdat de gezinsgrootte steeds beperkte wordt. Zonder woning bouw zou er ontvolking ont staan. Het stomme cijfer van 1% is mede daarom volstrekt onaanvaardbaar voor Leimui den, aldus de burgemeester. oelofarendsveen In het kerkgebouw van SI. Petnis Banden zal de muziekvereni ging Liefde voor Harmonie samen met hel parochieel zangkoor een kerstconceit geven, waaraan de sopraan Lize Schoo solistisch zal meewerken. Aanvang 7 uur. Acties voor jeugd Altior Langeraur De jeugdcommissie van Altior organiseert vandaag en woensdag een tweetul aktivi- - leiten ten bnta van de Jeugd. Vanavond is er voor de gehuw den in hel parochiehuis een dans avond. die om acht uur begint. Woensdagavond om acht uur is <r een kcrstklaverjaswedstrijd. Vanavond bestaat tevens de gele genheid kaarten te kopen voor Je gekostumeerde urnavals- avonJ op 5 februari, waarvoor nog slechu een beperkt aantal kaarten voorradig is.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3