KWART EEUW OORLOG VIETNAM BI I „Beheerste escalatie totaal mislukt" H. J. Neuman (wflfc ZATERDAG 18 DECEMBER 197! wiji[# Amerikaanse patrouille in het Vietnamese land: geen Idee van de vastbeslotenheid van de tegenstander. DOOR (DIRECTEUR NED. INSTITUUT VOOR VREDES VRAAGSTUKKEN) Johnson en Westmoreland: „Resolutie 30 ruim als grootmoeders nachtjapon" ii het najaar van 1946 kwamen de leiders van het Franse koloniale Bo Indochina tot de slotsom, dat de inheemse nationalis- ische beweging die zij eerder hadden getracht te paaien, de Viet- ih, hèèr deel van de gemaakte afspraken niet nakwam. Zij beslo- - ten de legendarische leider van die beweging, Ho Tsji-minh, een les- 's te geven. Op een kwalijke dag in november gingen ze daarom Tjjover tot een bombardement uit zee van de noordelijke havenstad aifong, waarbij volgens sommige berichten zesduizend mensen om t leven kwamen. Ho Tsji-minh achtte een oorlog met Frankrijk nu ivermijdelljk. Bj gaf opdracht aan de bevelhebber van zijn geregelde strijdkrach- i, de in zijn soort geniale generaal Giap, om met rijn mannen de 'ietnamese steden te verlaten. de bergen van kin in te trekken en daar, overeenkomstig de guerrilla-theorieën Mao Tse-toeng, steunpunten te bouwen. Deze Vietminhsoldaten en het, die in de avond van 19 december 1946 in dichte golven Franse garnizoen te Hanoi aanvielen. Men kan dit het begin SSpoemen van de Vietnamese oorlog, al was het dan voor Ho en Giap nc igeen erg fortuinlijk begin. Hun plannen waren namelijk verraden en f 4de Fransen slaagden er mede daardoor in deze eerste aanval af te stomj6laan. Men kan echter ook, in navolging van de aanhef tot het Unes- co-statuut, het standpunt huldigen, dat oorlogen hun oorsprong vin- !rwou<Jclen in de geesten der mensen. En dan ligt het begin .van de Vietna- strijd vermoedelijk ergens in de jaren dertig, toen Ho Tsji- minh als 'n bekwaam medewerker van de Komintern z'n weg zocht J van de ene samenzwering naar de andere, van 't ene boek van Mal- eertraux naar de volgende gevangenis, en dat alles met slechts één doel ■vi Ivoor ogen: de vestiging van onafhankelijke socialistische republiek 5^2 Ifietnam. iek. tie uit die periode vast te houden. Zo is allereerst opmerkelijk; dat het de Fransen allengs is gelukt de Amerikanen voor hun strijd te inte resseren. Als het aan president Roosevelt had gelegen, dan zou Frankrijk na afloop van de Tweede Wereldoorlog nooit de kans heb ben gekregen zijn koloniale macht in Indochina te herstellen. Van hem moaht desnoods China in dat gebied een overheersende rol spe len, zoals het dat ook vroeger al had gedaan. Maar na de dood van Roosevelt werden de „policy makers" in Washington veel minder stellig in hun opvattingen. Zij raakten vatbaar voor hel argument, dat ook in Indochina de rode vloedgolf van het wereldcommunisme moest worden weer- itaan. Zou de Franse dam bezwijken, dan zouden wellicht heel Zuid- oost-Azië, het Indische subcontinent en het Midden-Ookten spoeld worden. Onder president Truman gingen de Verenigde Staten belangrijke mate bijdragen in de kosten van de oorlog. En als president Eisenhower geen ..neen" had gezegd, dan zouden de Ver- 3enigde Staten in mei 1954, op aanraden van de voorzitter van het comité van stafchefs, misschien zijn overgegaan tot 't gebruik van een of meer atoombommen om pp die manier het ingesloten Franse garnizoen van Dien Bien Phoe te ontzetten. De conferentie van Ge- nève, waar men overeenkwam Vietnam voorlopig te verdelen in een communistisch noorden en een niet-communistisch zuiden en waar Franse episode" min of meer werd afgesloten, kon zeker niet rekenen op de enthousiaste medewerking van de Verenigde Staten. Na verloog van tijd deed Eisenhower aan de „nieuwe sterke man" van Zuid-Vietnam, Ngo Dinh Diem,' de toezegging dat hij hem zou helpen bij het ontwikkelen en handhaven van „een krachtige vensvatbare staat".! Hij stimuleerde Diem in diens verzet tegen het houden van algeme ne verkiezingen in 1956, zulks in strijd met hetgeen op de Geneefse conferentie was overeengekomen. En geleidelijk-aan namen de Ame rikanen de taak van de Fransen over om de Zuidvietnamese strijd krachten op te leiden en uit te rusten. Toen president Kennedy stierf was het aantal Amerikaanse militaire adviseurs in Zuid-Vietnam op gelopen tot 16.000. erbar. onder Tran* grol righe; ppers iplant TONKIN-INCIDENT Onder het presidentschap van Lyndon Baines Johnson speelden zich In augustus 1964 de nog altijd niet volledig opgehelderde gebeurte nissen in de Golf van Tonkin af, die in de berichten van de Ameri kaanse regering werden aangeduid als een Noordvietnamesc aanval op twee torpedojagers van de Verenigde Staten, de „Turner Joy" en de „Maddox". In de emotionele sfeer, die daardoor werd geschapen, verleende het Amerikaanse Congres aan de president een blanco-volmacht om in Vietnam alles te doen, wat hij voor de verdediging van Amerikaan se belangen en de bescherming van Amerikaanse levens noodzake lijk achtte. Johnson moet van deze resolutie hebben gezegd, dat ze n?t zo ruim was „als grootmoeders nachtpon". Achter deze constitu tionele dekking heeft hij in Vietnam Amerikaanse gevechtseenheden geïntroduceerd, die in 1968-1969 een totale sterkte beliepen van meer dan een half miljoen man. Uiteraard heeft de president voor deze actie redenen aangevoerd cn zijn medewerkers hebben hun vernuft ook laten werken: Amerika was in Vietnam om het communisme in bedwang te houden, om agressie tot staan te brengen, om commu nistische leiders duidelijk te maken dat agressie niet loont, om een volk in staat te stellen zijn eigen regering te kiezen en om een hul peloze natie voort te helpen op de weg naar welvaart en maatschap pelijke vooruitgang. Minder officieel, maar niet minder illustratief, was de uitlating, die aan president Johnson wordt toegeschreven. Bommen en ontbladering. dat h;j niet de eerste Amerikaanse president wilde rijn, die een oor log verloor. Maar toch zat er nog wel wat meer achter. Onder de presidenten Eisenhower en Kennedy was in Amerika het inzicht ge rijpt, dat het kernwapen vooral sedert ook de Sowjet-Unie het be zat geen aanvaardbaar middel zou kunnen zijn voor het voeren van oorlogen, waarbij andere dan de meest vitale belangen op het spel stonden. Vandaar, dat er naar middelen gezocht moest wor den om oorlogen van beperkter kaliber te voorkomen en. als ze tóch uitbraken, een nucleaire ramp te verhoeden. Bovendien had de me ning postgevat, in Washington, dat de concurrentie met het commu nisme zich zou verplaatsen naar de z.g. Derde Wereld, waar de vroegere koloniale mogendheden zich in snel tempo terugtrokken cn waar tal van national.stische verlangens en grieven bestonden .Het voornemen van de Sowjet-Unie en van andere communistische lan den om steun te verlenen aan „nationale bevrijdingsoorlogen" werd in Amerika gezien als een regelrechte uitdaging aan de z.g. „con tainment"' of indanumngspolitiek van de Verenigde Staten. Eerst richtte de regering-Kennedy, in het licht van deze overwegingen, met de nodige tam tam het „U.S. Strike Command" op, waarvan la ter weinig meer Is vernomen, en vervolgens kwam zij ertoe de in middels weer uitgebroken Vietnamese oorlog het bewind van Diem was inmiddels zó autoritair geworden dat het alt het ware een bur geroorlog uitlokte als hét schoolvoorbeeld te zien van de „beperk te oorlog" waarmee zij in de toekomst te maken zouden krijgen. Met deze strategische erfenis werd president Johnson belast, die ook. zon der 't te weten, 't merkwaardige manco overnam, dat de regering- Kennedy zich nooit had afgevraagd, of een van de belangrijkste in grediënten van zo'n nieuwe strategie wellicht de Instemming zou moeten zijn van de eigen bevolking. OPKLIMMING Wat zich vervolgens in Vietnam afspeelde, zal in de geschiedenis van de strategie wel worden aangeduid als een poging tol „beheers te escalatie". Dat wil zeggen, dat Amerika in een geleidelijk op klimmingsproces steeds meer geweld toepaste tegen Noord-Vietnam, met het doel om dat land tot concessies te dwingen, evenwel zonder dat derde mogendheden (de Volksrepubliek Chinu of wellicht de Sowjet-Unie) zich gedwongen zouden zien rechtstreeks ln te grijpen. Dat geweld nam enerzijds de vorm aan van bombardementen uit de lucht tegen doelen in Noord-Vietnam. Deze operatie droeg de code naam „Rol ng Thunder" en ze nam een aanvang op 2 maart 1965. De grote ommekeer kwam op 31 maart 1968, toen president Johnson aankondigde, dat hij geen nieuwe ambUtermijn meer begeerde en dat de bombardementen ten noorden van de 2de breedtegraad zou den worden etopgezet. Het slot volgde op 31 oktober van datzelfde jaar, toen er aan Alle bombardementen tegen Noordvietnamesc doe len een einde kwam. Ten tijde van Johnson» verkJurlng van 31 maart had hij ook afwijzend beschikt op een verzoek van do bevel- 'hebbbcr van de Amerikaanse strijdkrachten In Zuid-Vietnum, gene raal Westmoreland, om zijn numerieke sterkte van een half miljoen nog eens te mogen vermeerderen met 206.000 man. En dat brengt ons op de rol, die de Amerikaanae landstrijdkrachten hebben vervuld In het kader van de beheerste escalatie. Sinds de eerste bataljons Amerikaanse mariniers hun posities innamen in Da- nang, is het de verklaarde toeleg vun de VOTHlfdo Staten gewee-.t om door de Inzet van militaire middelen te voorkomen dat de rege ring in Saigon ten val kwam (ln de periode tussen de vermoorde Diem en de huidige president Nguyen Van Thieu ia de samenstelling van die regering herhaaldelijk gewijzigd). Daarnaast hebben do Amerikaanse militairen ook deelgenomen jttn de z.g, „search and destroy"-operatles, die ten doel hadden de guerrilla-strijders van do Vletcong af te matten op te decimeren. Door eon onbeperkt gebruik van munitie en bommen (ruw geschat: 13 miljoen ton), door de toe passing van ontbladeringsmiddelen (ten zevende deel vun het opper vlak van Zuid-Vietnam is ermee bewerkt en ofschoon de Amerika nen ermee zijn ge«topt, de Zoldvietnamese regeringsstrljdkrachtcn houden nog hele voorraden In pe'.to) en door het afkondigen van z.g. „free fire zones" hebben de Amerikanen geprobeerd de tegenstan der zo ln het nauw te brengen, dat MJ „au" riep en het hoofd in de schoot legde. Alleen al oan militaire z.ijde (dus van alle betrokken partijen te zamej hebben de afgelopen zes Jaar een miljoen mensen de dood gevonden. Maar de operatie „Rolling Thunder" noch de in zet van een huif miljoen Amerikaanse militairen heeft het ver wachte resultaat opgeleverd. De regering In Hanoi Is steeds bereid geweest grotere verliezen te ondorguan cn te uccepteren dan do Verenigde Staten haar wensten toe te brengen. Met undero woor den: de beheerste escalatie is ln Vietnam mislukt. VITALE BELANGEN Daarvoor zijn allerlei redenen uan te voeren. Toen de Amerikanen hun strategie ontwierpen, kenden zij hun tegonstander onvoldoende. Zij beseften muar hall, hoe groot zijn zelfvertrouwen was, nadut hij tot tweemaal toe van de daar behaalde resultaten was beroofd. Men had aanvankelijk geen idee van de machtsverhoudingen binnen het Centraal Comité In Hanoi en wist bijgevolg ook niet op wie do beheerste escalatie In het bijzonder moest worden gemunt. Verder was de vastbeslotenheid van de Vietnamese tegenstanders uiteraard groter dan die der Amerikanen, die altijd moeite hadden zichzelf en anderen duidelijk te maken, dut zij vochten voor vitalo nationale be- langen. In het oktober-nummcr van Europa-Archlv" heeft Andrew Pierre aangetoond, dat de beheerste eacalatie veel teveel aandacht vroeg van de Amerikaanae politieke top (soms stelde president Johnson persoonlijk vast, welke doelen de volgende dag gebombar deerd zouden worden). Maar bovenal la de Amcrikuanse oorlog in Vietnam vastgelopen omdat de eigen publieke opinie, verontrust door de zware verliezen en door het uitblijven vsn duidelijke succes sen of helder geformuleerde doelstellingen, niet langer bereid was mee te doen. Het thuisfront stortte in. WESPENNEST Nog altijd zijn er Amerikanen ik denk uan prof. Frank C. Dar ling in het augustus-nummer van „Asian Survey" die van oordeel zijn, dat de politiek van hun regering in feite juist is geweest en nog is. Prof. Darling heeft zelfs een hele theorie ontwikkeld over vijf z.g. „schokgebieden" (quakclands) in de wereld, waar de Verenigde Staten altijd geroepen zullen zijn de Sowjet-Unie en/of de Volksrepu bliek China partij te geven. Hij noemt LulIJns-Amerika, Europu, het Midden-Oosten, zuid-oost-A- zië en dc beide Korea's. In het licht van de indo-Pukistaanse oorlog zou men zich kunnen afvragen, of Darling misschien nog méér sahokgebicdcn over het hoofd heeft gezien. Muar dc meerderheid van zijn landgenoten heeft toch haar bekomst van dit soort inne ming en alom wordt de leuze aungeheven „No more Vietnams". Preeident Nixon heoft die leuze eigenlijk overgenomen In zijn be faamde Goeam-doctrinc, die zegt dat Amerika voortaan nog wel be reid is regeringen te helpen hun vrijheid te verdedigen, muar dat zulks bij voorkeur niot zal geschieden door de Inzet van Amerikaan se strijdkrachten. Maar voorlopig heeft hij het nog moeilijk genoeg om zich uit dit wespennest te bevrijden. In snel tempo repatrieert hij weliswaar <le Amerikaans.- militairen in Vietnam: maar omtrent de uiteindelijke afloop hult hij zich in onduidelijkheden. Een auntal staande houdt, is na de volledige terugtrekking van dc Amerikaanse strijdkrachten niet te verkrijgen of te «oarborgen. En „volledige te rugtrekking" is weer iets anders dan het handhaven van een ..resi dual force", een overschot dat met naar huis zal gaan, zolang de Noordvictnnmezen niet alle Amerikaanse kri)gsgevangenen hebben vrijgelaten. Officieel staan I 623 leden van de Amerikaanse strijd krachten geboekt als vermist of krijgsgevangen Onlangs publiceer de het „New York Times Magazine" een interview met enkele echt genoten van deze mannen. Toen een hunner werd gevraagd, of ze tevreden was over de pogingen van de Amerikaanse regering om haar man en zijn collega's weer vrij te krijgen, antwoordde zij: „Ik ben niet verbitterd, Hc geef alleen iedere dag over".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 17