HUN Zacht water uit de kraan en slechts één uniforme zeepsoort grootste riool van Europa Strijdbare dames trekken aan de (zeep)bel Fosfaten moeten om zeep worden gebracht TOEKOMSTMUZIEK De wasmiddelenfabrikanten zijn be hoorlijk geschrokken van de acties van het comité „Anti witter-dan-wit", waarvan mevrouw Vonk-Turkstra uit Groenekan de grootste gangmaakster is. Het advies van de strijdbare da mes aan de Nederlandse huisvrouwen om zeepmiddelen te gebruiken, die geen vervuilende fosfaten bevatten, is nogal aangeslagen. En dat konden de fabrikanten van de „witte tornado'*" en andere „witter-dan-witte" waspro- dukten goed aan hun omzet merken. Deze fabrikanten haastten zich dan ook in de dagbladen een geruststellen deadvertentie te plaatsen, waarin werd verklaard, -dat ook zij de mlilieu verontreiniging als probleem nummer één zien. Hierop schreef het comité weer een open brief, waarin gevraagd werd de daad bij het woord te voe gen; of de fabrikanten nu maar eens willen stoppen met het toevoegen van fosfaten aan hun zeep. Die fosfaten echter zijn nodig om het water minder hard te maken. In grote delen van het land stroomt immers hard water door de leidingen. En daar zijn nogal wat nadelen aan verbonden. Ondertussen heeft een commissie van de Neder landse waterleidingbedrijven een rap port uitgebracht, waarin wordt gead viseerd het leidingwater centraal te ontharden. Het ziet er naar uit, dat de waterleidingbedrijven dit advies zul len opvolgen, maar voordat de nood zakelijke maatregelen zijn getroffen, zullen we wel een paar jaar verder zijn. Milieugevoelige hutsvrouwen als mevrouw Vonk-Turkstra hebben geen zin om zolang te wachten. Het is natuurlijk een afschuwelijke toestand, dat steeds meer open water zo vervuild is, dat het gevaar oplevert voor de gezondheid. HAAG In de toekomst l ons land slechts één uni- t zeepsoort gemaakt behoe- le worden. Dit werd gezegd introductie van het rap- over de centrale ontharding het leidingwater. Die zeep- weinig of geen fosfaten Iten, waarmee de verontrei- g van ons oppervlaktewater een niet onbelangrijk deel erminderen. uniforme zeepsoort moet ieaal zijn van de anti wit- n-witte huisvrouwen. Ze ren immers nu al zich nog te laten meeslepen door nes die „witte tornado's", superglimmende aanrechten en huishoudbacterievrije gootstenen als onmisbaar voorhouden. Zij vragen zich sterk af of met het wegtrekken van grauwsluiers het algemeen belang werkelijk wordt gediend. Waarom doen die wasmiddelfa- brikanten nu eigenlijk fosfaten in hun wasmiddelen? Volgens de zeepfabrikanten be vatten de huidige wasmiddelen naast de eigenlijke detergenten. (afbreekmiddelen) als voor naamste bestanddeel fosfaten, die dienen als onthardingsmiddel en als reinigingsmiddel. De was middelen, die in ons land wor den geleverd, zijn afgestemd op een waterhardheid van 6,5 milli-equivalenten per liter (meq/1); één meq/1 komt over een met 20 mg/1 calciumionen en met 12 mg/1 magnesiumio- Om overal in het land met het wasmiddel een goed wasresul- taat te krijgen hebben de fabri kanten zich gebaseerd op de ge bieden met de hoogste water hardheid. Zou de hardheid van het water overal in het land even hoog zijn (öf laag), dan zouden de wasmiddelen daaraan aangepast kunnen worden. In het rapport over de centrale ontharding van het leidingwater wordt een maximale hardheid genoemd van 2 meq/1, waardoor de hoeveelheid fosfaten in was middelen aanzienlijk terugge bracht kunnen worden. Dit betekent niet alleen, dat de fabrikanten hun wasmiddelen goedkoper kunnen maken, maar bovendien, dat de huisvrouw een kleinere hoeveelheid wasmidde len hoeft te gebruiken om toch hetzelfde wasresultaat te krij gen. De waterleidingbedrijven hebben berekend, dat dit jaar lijks per gezin een besparing op levert van 20 gulden. De verwachting is dat bij cen trale ontharding van leidingwa ter de hoeveelheid fosfaten in wasmiddelen met 1/3 terugge bracht kan worden, hetgeen de totale vervuiling door fosfaten in ons land met tien procent terug brengt. Dit percentage kan ver der opgevoerd worden tot 30 procent als er een goede metho de gevonden wordt om de fosfa ten, die via wasmiddelen in het afvalwater komen, terug te win nen en te gebruiken voor bemes ting van het land. De fabrikanten van wasmidde len hebben er alle belang bij met hun maatregelen te wach ten tot het leidingwater centraal is onthard. Zouden zij nu al minder fosfaten in hun produk- ten stoppen, dan zou dat ten koste gaan van de waskracht. Voorlopig ziet het er naar uit, dat het merendeel van de huis vrouwen een superwitte was op prijs stelt, alle acties van an dersdenkende huisvrouwen ten spijt. De hardheid van leidingwater manifesteert zich door 'c vor ming van neerslagen r zeep. Hardheid manifesteert i ook nog door de vorming van neer slag bij het koken van water. Hard water leidt daarom tot een hoger gebruik van zeep en was middelen. verhoogt de slijtage aan textiel door de afzetting van kalkzeep op de weefsels, is on aangenaam bij de lichaamsver zorging (meer kans op huidirri tatie en droge huid), maakt extra onderhoud noodzakelijk aan waterverwarmingstoestellen zoals geisers, wasmachines, stoomstrijkijzers, koffiezetma chines door neerslag op leidin gen en overige apparatuur. Bij vaatwasmachines wordt dit euvel dikwijls ondervangen door het bijleveren van een onthar- dingsapparaatje. Zo'n apparaat je kost doorgaans 100 gulden. Erger is het, dat deze apparaten met zout werken en zodoende het water extra verontreinigen. Samenvattend kan gesteld wor den, dat hard water leidt tot een grotere verontreiniging en tot hogere kosten. Het centraal ont harden van het leidingwater zal de kostprijs van water met 10 procent verhogen. De vele reeds genoemde voordelen staan daar tegenover. De toenemende verontreiniging van het water doet op haar beurt ook de hardheid van het water toenemen. Dit wordt geïl lustreerd door het Rijnwater, dat ons land de grootste hoe veelheid vuil water bezorgt. Dit water had in 1945 een hardheid van 3.9 meq/1, terwijl die in 1970 al tot 5,4 meq/1 was opge lopen. Het begint al aardig op een vi cieuze cirkel te lijken. Centraal ontharden van leidingwater kun meehelpen die cirkel te doorbre ken. Als de wasmiddelenfabri kanten er dan ook nog in slagen fosfaatvrije zeep op de markt te brengen, dan is een belangrijke bijdrage geleverd in het bestrij den van de gevreesde milieu verontreiniging. De fabrikanten van wasmidde len /.eggen al Jaren naar een goede vervanging van fosfaten voor zeep te zoeken. Een zeepfa briek in Deventer, de NV Senso- ra. meent zelfs de oplossing al gevonden te hebben en is deze week met een fosfaatvrij en bio logisch volkomen afhreekbaur waspoeder geko.men, dat voorlo pig nog getest wordt in twee wasserettes, één in Kampen en één in Zwolle. De eerste reacties van gebruiksters zijn positief. Zij vonden hun was schoon, de vlekken waren eruit en het was goed had nu het wassen een goede tint. Als de proef slaagt, dan zal het nieuwe fosfaatvrije waspoeder nog voor het eind van het Jaar op de markt ge bracht worden. Uiterlijk valt het nieuwe was poeder niet van de andere wns- poeders te onderscheiden. Het ruikt alleen anders, omdut een under „parfum" is gebruikt. In het poeder is de fosfuutvervan- ger ,.NTA" verwerkt. Het Insti tuut voor Gezondheidstechniek TNO in Delft heeft het waspoe der getest op biologische af breekbaarheid en hiervoor een certificaat afgegeven. De fos- faatloze zeepbel zal niet uiteen spatten. GUI DO HALLEEN DEN HAAG Erg grote pessi misten zien in de stinkende slo ten voorbodes van het totale af sterven van het leven op aarde. Zover is het nog niet en als we met z'n allen een beetje verstan dig zijn, dan zal het ook nooit zover komen. Het besef, dat de optredende verontreiniging van het milieu een bedreiging vormt voor het menselijk welzijn, heeft echter mede door alle sombere voorspellingen de laatste jaren snel ingang gevonden. De ver ontreiniging van het oppervlak tewater is een belangrijk facet van de milieuverontreiniging. Die vervuiling van het opper vlaktewater kan op den duur dusdanige vormen aannemen, dat het zijn geschiktheid voor de drinkwatervoorziening en de recreatie verliest. De stoffen, die het water vervui len zijn van zeer verschillende herkomst. Zij komen van de in dustrie en landbouw via afval- wu er, van de riolen met afval uit keukens en toiletten en van he: grootste riool van Europa: de Rijn. logische zelfreiniging van het water wordt overbelast en niet meer functioneert. Het gevolg is zuurstofarm, stinkend water. De in het water levende pionten (flora) kunnen de kwaliteit van het water eveneens aantasten. Deze flora, waaronder de algen een belangrijke plaats innemen, kan zich onder bepaalde omstan digheden zodanig ontwikkelen, dat ..waterbloei" optreedt. Dan ontstaan grote aantallen algen, die het biologisch evenwicht ernstig kunnen verstoren. Zo'n „bloeiperiode" wordt op den duur gevolgd door een massaal afsterven. De biologische of- braak van de zo ontstane dode organische stof onttrekt veel zuurstof aan het water, hetgeen weer leidt tot vissterfte, rotting en smaakbederf. De algen hebben naast koolzuur eenvoudige minerale stoffen no dig ais voeding. Deze laatste stoffen worden in het water gfe- vormd als eindprodukt van de biologische afbraak van afval stoffen. De problemen ontstaan als het water te veel van deze voedingsstoffen gaat bevatten en de algengroei onmatig gestimu leerd wordt. De mooie Rijn is Europa. veel bezongen rivier. Nu wordt hij gedoodverfd als hef grootste liool De geleerden zijn het er niet over eens welke stoffen nu pre cies tot massale algengroei lei den. Toch zijn velen tot de con clusie gekomen, dat vooral fos faten en daarnaast nitraten een hoofdrol spelen. Vandaar de het ze tegen de fosfaatbevattende wasmiddelen. Diverse onderzoekingen hebben aangetoond, dat foslaten voorko men in de lucht, de grond, het rioolwater en de rivieren. De aanwezigheid in lucht en grond is te verwaarlozen. Een mens brengt jaarlijks via urine en uitwerpselen 1.25 kg fosfaten in het rioolwater, via huishoudelijk n/volwutcr nog eens 0.25 kg en via vuil afwas- water 1.75 kg. Op het ogenblik wordt dus meer dan de helft van de fosfaten in de riolen ge bracht door het gepruik van wasmiddelen. In 1950 was deze laatste hoeveelheid nog te ver waarlozen. Van het huishoudelijk ofvulwa- ter wordt 5 procent rechtstreeks In zee geloosd en de rest op zoet oppervlaktewater. Totaal een derde van het afvalwater wordt biologisch gezuiverd, waardoor 10 procent van de fosfaten eraan wordt onttrokken. Samenvattend wordt derhalve 95 procent van de fosf aten op oppervlaktewater geloosd. Zouden de fosfaten uit de was middelen verdwijnen, dan zou dat dc vervuiling met fosfutcn voor de helft verminderen. Een verdere vermindering zal be reikt kunnen worden door de zuivering van afvalwater. Voor al dat laatste is een kostbare zaak. Ondertussen zorgt de Rijn voor de grootste hoeveelheid vuil wa ter in ons land, zodat internatio nale aanpak minstens zo wense lijk is als maatregelen op natio naal niveau. G.H.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13