Kennedy's score vliegt omhoog Zou Mary Jo op hem stemmen? £eklóe(Soma/rtt IRA-campagne onder Ieren in Engeland JVTERDAG 18 DECEMBER 1971 (Van onze correspondent) ASHINGTON „Mijn eigen leven is een serie tragedies geweest die haar invloed op me heeft gehad, maar de belangrijkste redenen waarom ik me voor 1972 niet kan didaat stel zijn mijn verantwoordelijkheden jegens ande ren niet verantwoordelijkheden jegens mezelf". LEIDSE COURANT n de eikehouten muurpanelen ran Edward Kennedy's kantoor de Senaat hangen foto's van _n overleden broers. Met een weifelende stem benadrukt Ken nedy dat Chappaquiddick niet de belangrijkste factor is waar om hij besloten heeft om vol- ;end jaar de kandidatuur te vermijden. ids Mary Jo Kopechnes dood wee en een half jaar geleden heeft hij honderd, zo niet dui- end maal moeten herhalen dat lij niet van plan is om mee te lingen naar de Democratische lominatie. Toch wordt zijn niet aangekondigde kandidatuur met de dag een grotere factor om ekening mee te houden. De laatste Galiup polls (opiniepei- ingen) hebben uitgewezen dat ïij bij de mensen die Democra tisch zouden stemmen 5 punten voorsprong heeft op senator Muskie en dat hij in een race met Nixon en gouverneur Wal- ïu maar drie punten bij Nixon zou achterblijven. Naar gelang Kennedy's score om- ioogvliegt in Californië, de geboortestaat van Nixon, heeft hij nu een ruime voorsprong op de president worden de stem men die hem opjutten om in de voorverkiezingen uit te komen of om in ieder geval de kandi datuur te aanvaarden steeds lui der. Eze jongste der Kennedy's, die door zijn broer Jack de beste politicus van de familie is ge noemd, heeft niets gedaan om deze opwellende steun te be dwingen. De afgelopen weken heeft hij zich een aantal malen duidelijk uitgesproken. Hij he kelde de regering voor haar pro-Pakistaanse houding; hij wraakte de president, omdat deze niet genoeg zou doen om de vrijlating van Amerikaanse oorlogsgevangenen te verzeke ren; en hij eiste de onmiddellij ke terugtrekking van de Britse troepen in Noord-Ierland. Kiertje Door zijn glorieus bezoek aan de staten in het Mid-Westen vorige maand, dat was voorzien van alle kenmerken van een volledi ge verkiezingscampagne mu ziekgroepen van High Schools, gejuich-opwekkers, menigten op vliegvelden zijn de pennen der politieke commentatoren niet bepaald tot zwijgen ge bracht. Bij iedere halte herhaal de de vlasharige senator van Massachusetts, die op eee streng dieet is om een aankomend buik je te bestrijden, zijn vaste ver zekering dat hij zich niet kandi daat zal stellen. Maar volgens een aantal schrandere waarne mers laat hij met zijn zorgvul dig geformuleerde ontkenning nog net een kiertje open een kiertje dat groot genoeg is om de kandidatuur te kunnen aan vaarden indien de Democrati sche conventie in Miami vol gend .jaar in een impasse ge raakt. Kennedy wendt voor niet geïnte resseerd te zijn in de specula ties over zijn toekomst. ,,Ik ben van nature een activist en ik heb een brede belangstelling, dus sommigen zullen natuurlijk gaan geloven dat ik kandidaat ben", zegt hij in de lucht geba rend. „Maar ik heb mijn stand punt aangegeven. Ik wil niet proberen te voorspellen hoe sommige mensen mijn daden gaan ontleden. Ik laat degenen die geïnteresseerd zijn in spe culeren gewoon daarmee door- gelost. niet zinnen door het gesprek een andere kant op te sturen. Hij weigert om op de man af te praten over het belang dat Chappaquiddick en vrees voor zijn persoonlijke veiligheid heb ben gehad in zijn beslissing om niet mee te doen, maar ze heb ben duidelijk een rol gespeeld. Kennedy is het zich ook goed be wust dat hij, in geval hij vol gend jaar toch de Democrati sche kandidaat wordt, zichzelf, zijn gezin en zijn partij in één der bitterste en smerigste cam pagnes uit de Amerikaanse poli tieke geschiedenis zou storten. Een aantal Republikeinen, die verontrust zijn door zijn sterke positie in Californië, hebben het al op hem gemunt. De vice- voorzitter van het Republikeins Nationaal Comité liet onder de Republikeinse Congresleden een memorandum verspreiden waar in o.m. wordt gezegd; „Het feit dat een man met Senator Kennedy's reputatie van bedrie- gerij, leugens lafheid en nege ren van de wet, de brutaliteit kan hebben om persoonlijke aanvallen tegen hem (president Waarschuwing Het Witte Huis heeft de verant woordelijkheid voor deze aanval afgewezen en zijn spijt betuigd. Ondertussen worden wel al de eerste autostickers met leuzen als „Zou Mary Jo op Ted stem men?" en „Gedenk Chappaquid dick" gedrukt. De waarschu wing voor wat hem te wachten staat als een in impasse geraak te conventie hem de kandida tuur opdringt, is duidelijk ge- Edward Kennedy met zijn Joan, hier tijdens een bezoek in dit najaar aan Zweden. Naast hem de Zweedse premier Palme. noeg. Kennedy weigert om zelfs hij wenst niet direct te antwoor den als ik hem vraag of hij, zo niet voor het volgend jaar, dan misschien voor 1976 de kandida tuur zou overwegen. „Ik ga in mijn gedachten van mijn gezin uit. Ik heb geleerd om niet ver vooruit te plannen", zegt hij. (Copyright „The Guardian") Draaien om de hete brij E'EN van de weinig opmerkelijke feiten in het Kamerdebat over *-* Onderwijs vinden we de veel gematigder kritiek van ons parlement op de bezuinigingen bij het wetenschappelijk onderwijs dan op het beleid van minister Van Veen. Dat komt omdat de bewindsman voor Onderwijs een groter aantal dubieuze produkten in zijn koffer had zitten dan zijn collega De Brauw; het komt o.i. ook, omdat althans op het politieke vlak ook het aantal groeit van mensen die begrijpen dat een ongeremde expansie vun het wetenschappelijk en hoger beroepsonderwijs een kwade zaak is. Hopelijk niet alleeti vunwege de financiële consequenties. Ook de toekomstmogelijkheden en de kwestie van de vraag op de arbeids markt moet namelijk haar rol mee "spelen. Want het wordt een zinloze zaak om enerzijds de jongere generaties voor te bereiden op een samenleving waarin velen enkele muien van beroep zullen moe ten verwisselen en aan de andere kant dure voorzieningen te treffen voor een hogere studie die uitloopt op een kundigheid waurnaar er al bij het afstuderen op de arbeidsmarkt geen vraag meer is. Een betere coördinatie tussen wetenschappelijk en hoger, beroeps onderwijs zal straks een belangrijke maatregel tot verbetering zijn, maar het probleem is daarmee kwalitatief noch kwantitatief op- Opgeschroefd DIJVOORBEELD niet omdat, onder druk van wetenschappelijk en hoget beroepsonderwijs, het voortgezet onderwijs al aurdig do richting in koerst var specialisatie. Met name de druk op prioriteit voor exacte vakken is een griezelige geschiedenis aan het worden; de noodzakelijke tegendruk oefent hierbij onvoldoende kracht uit. Mede onder deze druk worden in het voortgezet onderwijs bovendien de eisen voor deze vakken opgeschroefd, als gevolg waarvan vak groepen en docenten om meer uren smeken. En dit allemaal op een moment, waarop minister Van Veen het aantal weekuren Juist urn laag haalt. Terecht vrezen velen dat hierdoor voor een belungrijke groep de instructie bij het voortgezet onderwijs de vorming in de hoek gaat drukken. En dit allemaal omdat het wetenschappelijk en hoger beroepsonderwijs een deel van zijn eigen problematiek op het voort gezet onderwijs probeert af te wentelen. Dc laatste twee jaren op atheneum en gymnasium beginnen op die manier voor sommige pakketgroepen al verdacht veel op „unlversi- teitje spelen" te lijken; een ander gevolg is dat gymnasiasten met een B-pakket niet meer kunnen kiezen uit mogelijkheden, maar tussen het ene of het andere kwaad. Variatie IJET financiële vraagstuk, dat het wetenschnpsonderwijs sterk be roert, is een niet weg te cijferen probleem, maar hei is van ma- teriële aard. Gewichtiger nog vinden wij het andere probleem: wat I op langere termijn gezien de bedoeling van het hogere onderwijs is I Alleen maar specialisatie, waaraan de maatschappij straks minder behoefte heeft, met het gevolg dat er parn-speciuiisaties gecreëerd I worden om het wetenschapsbedrijf druuiende te houden? Ergens draaien overheid en onderwijs een beetje om de hete brij heen. En met name het voortgezet onderwijs, dat vanwege zijn vormingswaarde een terrein met veel variaties behoort te zijn, wordt er de dupe van. Niet vanwege de twee uurtjes die minister Van Veen nu kapt, maar vanwege het opportunisme waarmee deze onderwijs sector tussen maatschappij, pedagogen en het politiek bedrijf heen en weer geslingerd wordt. Doodt elke dag een Brit (Van onze'correspondent) LONDEN De IRA is een grote actie begonnen om geld in te zamelen onder Ierse fabrieksar beiders in Engeland. Er worden vergaderingen georganiseerd, waarop de arbeiders te horen krijgen, dat van hen een goede daad verwacht wordt onder het motto: „Dood iedere dag een Britse soldaat". Deze campagne heeft een dubbel doel: vrijlating van alle Noord ieren. die s.rds augustus opgeslo ten zitten in concentratiekam pen en terugtrekking van alle Britse troepen uit Ulster. De mi litairen worden beschuldigd van gruweldaden ten aanzien van de bevoking. De geïnterneerden zouden nog steeds gemarteld worden. De actie wordt geleid door een antl-interneringsliga. Op natio naal vlak is zij het werk van de 25-jiirige John Gray, die gestu deerd heeft aan de universitei ten van Belfast en Oxford. Gray zegt, dat zijn actie gesteund wordt door beide vleugels van de IRA, dc internationale socia listen. de internationale marxis ten. de Noordierse vereniging voor burgerrechten, de Noord ierse volksdemocratie en talrij ke afdelingen van de Britse communistische partij. De liga heeft 380 duizend vlugschriften en 15 duizend posters verspreid. In Engeland en Wales werden al meer dan 300 vergaderingen be legd, waarop telkens gemiddeld 500 personen aanwezig waren. De aansporing om Britse solda ten te doden, oogstte bijna even veel goedkeurend applaus als scherpe afkeuring. Volgens Gray hebben 25 Ierse ar beiders van een fabriek in de Londense gemeente Acton beslo ten om drie gedetineerden var Ulster te „adopteren". Zij stu ren deze gevangenen boeken, si garetten en voedselpakketten en ontvangen brieven, waarin het leven in de kampen en de ge vangenissen uitvoerig beschre ven wordt. Gray zegt. dat de Britse overheid deze brieven niet streng censureert, zodat zij voldoende gegevens bevatten, die handig gebruikt kunnen wor den in de propagandacampagne tegen internering. Aan de verbruikers van gas, water en elektriciteit der gemeente Katwijk I.v.m. liet vaststellen van de Jaarverbrulken voor gas water en elektriciteit zullen m i.v. dinsdag 21 december t/m vrijdag 24 december in onderstaande w(|ken de nieterstanden worden opgenomen. De Gemeentebedrijven van Katwjjk verzoeken do verbruikers dl© woonachtig z(Jn In genoemd.- wjjken op de vermelde duta hun medewerking te willen verlenen door de gelegenheid te geven de benodigde meterstanden te laten opnemen. Voor Uw medewerking, waarvan w(J ons overtuigd weten, In-tuigen w(J U gaarne onze erkentelijkheid. DINSDAG 21 en WOENSDAG 22 DECEMBER: Troelstrastraat - Thorbeckestraat Nolenstrant - Gr. van Prlnstererweg gebied 't Heen - Zeowe,- Het nog niet op genomen d.-.-l van Katwjjk a. d. R(jn - Nieuwe Dulnw<-K gebied „De Koestal" liggend ten oosten van de Kon. Jullanalnnn tussen de Nieuwe Duinweg en de Pr. Beatrlxlaan. DONDERDAG 28 en VRIJDAG 24 DECEMBER: Het overige deel van het gebied „De Koestal" t/m de W. de Zwügerlaun - Het „Witte Hek" - Randweg - Dulnrustpleln en de straten liggende in het gebied omsloten door Karei Doormanlaan, Pr. Hendrikkanaal, H. v. d. Hoovenstrant. Sta. tionstraat, R. v. Limburgstraat, Secr. Varkevlsserstraat, Mecu- GEMEENTEBEDRIJVEN VAN KATWIJK De Direkteur, J. L. RIEZEBOSCH. De minister van CRM heeft een reisbeurs verleend aan Hans de Jong te Den Haag en stipendia aan Jurjen de Haan, Alfred Ei kelenboom en Adriaan Boon eveneens te Den Haag, aan Pie- ter Geraedts (Warmond) en de Werkgroep Speelbouw te Voor burg. Studie over economische macht /.-Amerika Den Haag De bisschoppen van Brazilië gaan samen met de bis schoppen van andere Latijns-A merikaanse landen bestuderen j hoe de economische macht, die 1 nu in handen van enkelen ligt, gedecentraliseerd kan worden. De studieopdracht wordt gegeven aan de landelijke commissies I Rechtvaardigheid en Vrede in I de landen van Latijns-Amerika. Voorts aan regionale commis- i sies in Mexico, de zuidelijke punt van Zuid-Amerika, de lun- j den rondom het Andesgebergte, l Brazilië en de rnïbiscSe ini.- den. De commissies moeten daarnaast bestuderen hoe de kerk het tweede tienjarenplan van de Verenigde Naties voor I de ontwikkeling van de landen van <te Derde Wereld het beste 1 kan helpen. fADVERTENTIE stichting HET ZILVEREN KRUIS JaeMekasteiMRekering juist nu een goede keuze Vree ff Inlichtingen: Centrale afdeling Leiden Noordelnde 17. tel. (01710) 42441 of bij. afdeling Alphen a/d Rijn Raadhuisstraat 102, tal. (01720) 75541 Vestigingen te: Alphen a/d Rijn, Delft, Dordrecht, Gorinchem. Gouda, Haarlem, Maassluis. Middelburg, Mijdrecht, Schie dam. Terneuzert, Woerden. Zaandam, Zeist, Zierikzee en Zwijndrecht. Ida V\ usscrinau moet rust houden De actrice Ida Wasserman zal haar werkzaamheden bij de Haagse Comedle op medisch ad vies met ingang van 3 januari moeten onderbreken. Dit heeft ten gevolge dat nu 2 Ja nuari, tot nadere aankondiging, geen voorstellingen meer gege ven zullen worden vnn ,,'t Is voorbij" van Albee. Ida Wasser man zal op zondagmiddag 19, zaterdag 25 en woensdag 29 de cember en zondagmiddag 2 Ju- nuurl nog haar rol spelen van de „echtgenote" in dit .stuk. In januari zal de Haagse Comedle „Mooi weer vnndmig" vnn Da vid Storey woer op het repertol- l.nnl u door ons rrn rollrrtlc hcrrnhorloffestan n ter au timen., de gr distin (jr er dr modrllm van llaumr m Mercier(wereld beroemd merk in interessante prijsklassen) Dan ziet u het ideale antwoord op de vraag: Hoe chic kan een herenhorloge zijn JlL BAUME MERCIER Welkom b|j: BEGEER. VAN KEMPEN VOS v/h MAARTENSE

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11