KVP WERKT AAN DEFENSIESTANDPUNT Uitbreiding van HBO moet studentenstops tegengaan CcidóGSoUACMlt BRIEF AAN JONGEREN PERSOONLIJKE VISIE 139.53 Geen ingreep in Ionen-prijzen Studenten dreigen met acties 670 miljoen dollar voor Indonesië Onthulling monument iongarije in greep van griep 0 duizend igrarische jedrijven erdwijnen 55 gulden voor u! Mgr. Simonis verduidelijkt: Mevr. Meir met dood bedreigd INDERDAG 16 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 9 HAAG (ANP) De moge- kheid is niet uitgesloten, dat de komende maanden in ver- lillende steden studentenac- i worden ondernomen. Indien Kamerdebatten over de on- rwijsbegroting in de komende gen niet naar de zin van de identen verlopen, dan zullen overleg met andere orga- s initiatieven nemen tot idelijke en massale acties. En zullen onvermijdelijk acties ;en het regeringsbeleid zijn. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag De KVP zal als partij haar visie op de defen- sieproblematiek zo tijdig bepalen, dat de Defensie-studie commissie-van Rijckevorsel er rekening met kan hou den bij de opstelling van haar rapport. Aan het KVP- standpunt wordt gewerkt door een commissie van het Cen trum voor Staatkundige Vorming, het wetenschappelijk instituut van de KVP. De opvattingen van het KVP-Twee- de-Kamerlid van Eisen, die in de fractie zelf nogal om streden zijn zullen tot de meningsvorming bijdragen. bepleit door VVD en DS'70 is volgens de KVP te geforceerd en niet realiseerbaar. „Een langzamer tempo is beter", al dus loonspecialist Van der Gun. Dit zei waarnemend KVP-fractie- leider Mr. Andriessen gisteren tijdens een persbijeenkomst. De KVP zal zich aan de defen sieafspraken in het regeerak koord houden en bij de begro tingsbehandeling geen moeilijk heden veroorzaken. Ten aanzien van latere jaren zal de KVP-op- stelling mede afhangen van de resultaten van de commissie- Van Rijckevorsel. Ook voor wat de regeling van het abortus-vraagstuk betreft zal de KVP staan op naleving van het regeerakkoord. Dat houdt onder meer in dat er bij abortusgeval- len een multi-disciplinair team moet worden ingeschakeld. Een team van twee man, een arts en een deskundige, zal wel zeer minimaal zijn, aldus mr. An driessen. Minister Stuyt (Volks gezondheid) zou aan een twee mansteam denken bij de voor bereiding van zijn wetsvoorstel. Het haastige verlangen van DS'70 voor regeringsingrijpen in de lo nen en prijzen wordt vooralsnog door de KVP afgewezen. Een afneming van de loonkostenstij ging van 13 naar 9 procent, als DJAKARTA (AP) - Een lachen de president Soeharto heeft het besluit van de Intergouverne mentele groep inzake Indonesia (IGGI) geprezen om Indonesië het volgende jaar 670 miljoen dollar steun te verlenen. „Hieruit bleek het grote vertrou wen dat de donorlanden tegen over Indonesië hebben ge toond," aldus de president. Het bedrag waarover de donorlan den in Amsterdam overeenstem ming hebben bereikt stemt overeen met het verzoek van Indonesië. Indonesië heeft dit jaar 640 mil joen dollar ontvangen van de donorlanden, waaronder de V.S., Japan, West-Duitsland, Nederland en Groot Brittannië. Ti, dachten deze vier varkens in Wenen, toen de truck waarin zij ter slachtbank geleid werden een gelukje kreeg. Ze trekken zich dan ook weinig aan van de kreten van de .zwijntjesjager" achter hen. t hun ongeluk vielen ze in de handen van ongeveer twintig brandweerlieden, die de toekomstige ham- i spekken in een andere truck overbrachten. Taak gemeente bevordering milieubesef (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De gemeenten kunnen meer doen aan bevorde ring van het milieubesef bij de burgers. Dat staat in een nota die vanmiddag is aangeboden aan CRM-staatssecretaris Von- hoff. De nota, opgesteld door een Nederlandse werkgroep waarin ook CRM-ambtenaren zitting hebben, is bestemd voor het congres van de Raad der Europese Gemeenten, dat in juni in Nice wordt gehouden. Bij deze raad zijn meer dan de helft van de Nederlandse ge meenten en vrijwel alle provin cies aangesloten. De sectie Nederland van de raad heeft bovendien een onderzoek laten instellen door de Nijmeeg se universiteit naar wat de ge meenten al doen aan vergroting van het milieubesef. De resulta ten van dit onderzoek zijn bin nen enkele maanden bekend. Koningin Juliana heeft gisteren in Apeldoorn een monument onthuld ter herinnering aan de slachtoffers van de Japanse vrouwenkampen in de tweede wereldoorlog. Het beeld is tot stand gekomen op initiatief van de Stichting Nederlandse Slachtoffers Japanse Vrouwenkampen. Het beeldhouwwerk is vervaardigd door Frans Nixs. De vele kleintjesdie samen 'n last vormen |Xet zijn gebeurtenissen als een huurverhoging- het duurder wor den van kleding en essentiële levensmiddelen plus de forse aan spraken van onze alomtegenwoordige fiscus welke in het gesp;- thuis of daar buiten de meeste stof aandragen voor klachten over tl betrekkelijkheid van het verbeteren van persoonlijke welvaart persoonlijk welzijn. Politici en publicisten die knap zijn in het sturen van de publieke opinie spelen hun kritiek niet zonder reden over band van de huur, de sigaret of de benzine, het brood en de mei Toch ontdekken gezinnen en alleen-staanden, als zij eens een uurn- ervan af nemen om rustig te rekenen, dat er naast deze kostensi gingen welke de vóórpagina halen, vele anderen zijn van het sooi der „vele kleintjes" die te samen een behoorlijke lastenverzwarin kunnen betekenen. Soms zelfs zodanig dat er geschrapt moet worden in deze categorie var bestedingen. Het is dan meestal een bestedingsbeperking welke <1 overheid niet bedoeld had, maar die voor de betrokkenen onvermi, delijk wordt, omdat alleen de meest gewieksten hiervoor de weg van sociale bijstand kunnen en willen inslaan. Meetellen'. IXet zou de moeite waard zijn eens te weten- hoe groot het totaal b« drag is in de mededelingen welke de Nederlandse burger der en de volgende maand thuis krijgt, dat het tarief, de contributie ei de bijdrage voor „dit en dat" („zeer tot onze spijt") verhoogd moes worden vanwege de algemene kostenstijgingen. Porto-kosten, vervoerstarieven, loonsverhogingen, fiscale maatregelen subsidie-vermindering en nog een lange rij van andere incidenten vormen gezamenlijk de oorzaak van diverse berichten rond 1 januai die bepaald niet het karakter hebben van een opkikkerende nieuu jaarswens. Bovendien rest de wetenschap dat er nog wel meer kan komen. Soms rechtstreeks In de vorm van ovcrheidsbeslissingen, vaak indirect als een gevolg ervan, Het kan variëren van de vakverenigingscontri butie tot het lidmaatschap van ontspanningsverenigingen; van h< spoorkaartje voor noodzakelijk familiebezoek tot het entreebewijs voor een-avondje-uit. Wij vragen ons af, of en op welke manier de statistici al dit soort lus tenverzwaringen meetellen en of degenen die beslissen hoever on/ gemeenschap met de lastenverzwaring gaan kan, dit allemaal tut de hele en halve luxe rekenen waarvan ze verkondigen dat omwil!- van het economisch perspectief maar er in geschrapt moet worden Waarom? Tlfaar we kunnen ons voorstellen dat het voor een moeder niet gc makkelijk valt Jantje uit te leggen waarom hij niet op de zwem club kan blijven en Mientje waarom ze een keertje minder naar opa en oma gaan. Om Churchill's bloed-en-tranen gaat het dan wel niet, maar ook niel om iets wat alleen maar lastig is. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister de Brauw (Wetenschappen) mag geen studentenstop ook al is die tijdelijk, in voeren aan de universitei ten, wanneer hij niet tege lijk de capaciteit van het hoger beroepsonderwijs (HTS- en, sociale acade mies, pedagogische acade mies, kunstacademies, enz.) uitbreidt. Dit is gis teravond gesteld van de kant van alle vijf de rege ringspartijen bij de behan deling van de onderwijsbe groting. De oppositie is het lang niet met de minister eens dat studenten stops volgend jaar al nodig zijn. De minister moet dat eerst maar eens met keiharde gege vens aantonen, zei de heer Mas- man. De oppositie heeft amen dementen voorgesteld om de universiteiten extra geld voor meer personeel en materieel te geven om studentenstops te voorkomen. Van verschillende kanten werden loedapest (AP) Door de ernstigste griepepidemie in de ge schiedenis van Hongarije liggen nu 1.8 miljoen Hongaren ziek te bed, zo heeft het nationale instituut voor openbare gezond heid bekend gemaakt. Een woordvoerder voorspelde dat dit aantal voor het einde van het jaar de twee miljoen, een vijf- in de totale bevolking, bereikt zou hebbben. TERDAM Tussen nu en 50 zullen er in Nederland on teer 20 duizend agrarische irijven verdwijnen. De ar- idsproduktiviteit in de land- uw daarentegen zal meer stij- dan in welke bedrijfstak k- Het aantal hectaren dat t man gemiddeld per jaar irdt verzorgd, zal van 9,5 in 1 toenemen tot 13,3 in 19S0 het aantal koeien van 20,7 tot i. deze conclusies komt het rap- ft „Prognose 1980" dat de chting Mechanisch centrum Wageningen heeft opgesteld. Aanslag op Jordaanse imbassadeur ®ON (AFP/DPA/Reuter) f Jordaanse ambassadeur in W-Brlttannië, Zald El-Rifa'i, 'tfsteren aan de dood ontsnapt zijn wagen in de deftige ense stadswijk Kensington een onbekende onder vuur Ifclitie is een grootscheepse "Pjacht op twee verdachten jonnen. De Palestijnse orga- (Van i verslaggevers) sanonet Volautomatische kleinbeeldcamera met ingebouwde flitser (voor flitsblokjes) Compleet in tas f£25. Wagenstraat 67-67a Tel.: 60.88.04 Fahrenheitstraat 555 Tel.: 33.68.24 Laan van N.O.-Indië II Tel.: 85.36.84 nisatie „De zwarte september" heeft verklaard verantwoorde lijk voor de aanslag te zijn. De aanslag is volgens de politie goed voorbereid. Zij acht het niet uitgesloten dat de daders afkomstig zijn uit dezelfde kringen die enige weken gele den de Jordaanse premier Was- fi Teil in Cairo hebben ver moord. Er was toen al aange kondigd dat meer vooraanstaan de Jordaniërs zouden moeten boeten voor de vervolging van de Palestijnen in Jordanië. DEN HAAG „Ik weet goed genoeg dat ik de jongeren niet ken. Ik heb geprobeerd me erin te verplaatsen hoe ze denken, maar ik heb hun denken niet als maatstaf ge nomen. Ik heb nu eenmaal mijn eigen boodschap, die Ik over moet brengen, ondanks het feit dat ik besef soms te gen de haden in te strijken". Aldus sprak mgr. A. Si monis, bisschop van Rotter dam gisteravond tijdens een bijeenkomst van overwegend Haagse jongeren, waar de recente brief van de bis schop voor de eerste maal onderwerp v&n discussie De bisschop verduidelijkte In een korte inleiding de tot standkoming van de brief, waarvan hij weet dat er. met name onder de pastores, weerstanden bestonden deze te verspreiden. Ondanks het feit dat meer dan zestig mensen bij het opstellen van de brief zijn betrokken, gaf mgr. Simonis te kennen dat de brief gezien moet worden als zijn persoonlijke visie, zij het hier en daar wat onvolle dig. Het is een oproep aan jongeren om mee te werken aan werkelijke vernieuwing van kerk en maatschappij. De brief van de bisschop, waarvan er vijfentachtigdui zend zijn verspreid, be schrijft de betekenis van Christus In het leven van de jongeren, de functie van de kerk en de dienstbaarheid aan de samenleving. Naar het oordeel van een aantal jongeren, zou mgr. Simonis er beter aan gedaan hebben niet direct met de figuur van Christus in huis te zijn ge vallen, maar had hij de voorkeur moeten geven aan De bisschop van Rotterdam, mgr. Simonis, heeft zich onlangs per brief tot de jongeren van zifn bisdom gewend. Gisteravond kreeg hij tijdens een bespreking in Den Haag daarop mondeling antwoord. de dienstbaarheid. „Ik kom liever met de deur in huis vallen, al was het alleen al om te voorkomen dat je an ders het verwijt krijgt: Eerst een mooi verhaaltje, maar aan het eind komt hij toch weer met Christus aan dragen", aldus mgr. Simo nis. Inmiddels heeft de bisschop een honderdtal schriftelijke reacties op zijn brief binnen gekregen. van ouderen, maar ook van jongeren. Naast de positieve kritiek, zou vooral een aantal jonge ren zich nogal negatief over de brief hebben uitgelaten. Naar de mening van dr. Si monis klinkt in de brieven van jongeren op veel plaat sen ook de kritiek van de pastores door. maatregelen aangedragen om studentenstops af te wenden. Hoogleraren en lectoren zouden tijdelijk kunnen terugkeren tot de minder aantrekkelijke, maar goedkopere en even doelmatige hoorcolleges. De heer Dijkstra stelde voor de vakanties te be korten en ook 's avonds college te geven. TV en radio zouden kunnen helpen de capaciteit tot het uiterste op te voeren. Maar vooral werd aangedrongen op uitbreiding van het HBO. Het hoger beroeps onderwijs kent al jaren een studentenstop. Studenten die door niet meer te recht kunnen, wijken thans uit naar de veel duurdere universi taire studies. Uiteindelijk moet er een geïntegreerd, samen hangend geheel van tertiair on derwijs komen. Begonnen zal moeten worden met die HBO- richtingen uit te breiden, die de druk van studentenaantallen op verwante universitaire studie richtingen kunnen verlichten. Dat slaat dus met name op de gamma wetenschappen (sociolo gie, psychologie enz.) KVP, ARP en CHU hebben nogal wat reserves tegenover de colle gegeldverhoging voor studenten. Minister de Brauw wil de stu denten vanaf ougustus volgend jaar duizend gulden in plaats van tweehonderd gulden per jaar collegegeld laten gaan be talen. De confessionelen hadden liever gezien, dat deze verho ging nog een jaartje werd uitge steld, totdat op basis van de ad viezen van de commissie-An driessen een nieuw systeem van studiefinanciering ingevoerd is, gebaseerd op studieleningen. Dit stelde drs. Leljenhorst (CHU). mede namens KVP en ARP. Nu de collegegeldverhoging in 1972 toch doorgaat, willen de confes sionelen, dat de studenten met een studietoelage tegelijk hun toelage verhoogd zien met het bedrag waarmee het collegegeld wordt verhoogd. Dat extra toc- lagedeel mag dan de vorm heb ben van een lening. De confes sionelen willen hiermee probe ren de middengroepen (18 tot 30 mille jaarinkomen) niet op nieuw extra te belasten. Ook de P.v.d.A. wil de verhoging van 1972 uitgesteld zien. Zowel oppositie als alle regerings fracties willen dat alle vor van lager beroepsonderwijs vierjarig worden. Er zijn nog een aantal driejarige cur sussen. Voor de meeste fracties zouden sommige „beleidsombui gingen" voor het LBO beter verteerbaar worden, wanneer het LBO vierjarig wordt gemaakt. De regeringspartijen hebben een motie ingediend om volgend jaar experimenten te laten star ten met kleuterscholen waar driejarige peuters worden toege laten. De motie komt van de WD, die al jaren pleit toelating van driejarigen tot het kleuteronderwijs. Het plan van minister Van Veen om ook voor leerplichtige leer lingen bij het voortgezet onder wijs schoolgeld te gaan heffen, zal de eindstreep halen. De con fessionele partijen wensen deze maatregel echter slechts als tijdelijke te zien. gisterochtend zijn 120 nieuwe telefoonverbindingen tussen Oost- en West-Berlljn in gebruik genomen. De Westber lljnse telefonistes hadden er druk werk mee. Op de achtergrond een reeds opgetuigde kerstboom JERUZALEM Mevrouw Mclr, de Israëlische premier, heeft een brief gekregen waarin staal dat zij met dc dood wordt be dreigd als zij geen einde maak te aan het houden van' lijk schouwingen In Israël. De brief was. volgens het blad Je- diot Araronot, afkomstig van een groep godsdienstige fanatici die lijkschouwing beschouwen als een ontheiliging van de do den. Als de premier er geen eind aan maakt, aldus dc brief, „dan zul len wij optreden tegen uw faml Üe'.eden, wij kunnen tot moord toe gaan en u kon een slachtof fer zijn". Half miljoenste DAF gereed BORN In de fabriek In Bom (Limburg) is gisteren met enig feestelijk vertoon de 500.000ste Daf personenwagen van de band gelopen. Het was een oranjekleurige Daf 55 de luxe met zwarte bekleding. De auto krijgt het kenteken 50-00 TJ. Op 7 februari 1958 werd Daf's eerste personenwagen, de Daf C00, op dc Rai-autotentoonstel- ling in Amsterdam aan het gro te publiek getoond. Op 23 maart 1959 werd met de produktie be gonnen. In juni 1967 werd de nieuwe personenwagenfabriek In Bom in gebruik genomen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9