Mevr. van der Bos werd ereburgeres Noordwijkse kwekers fleuren Floriade op De religie en Afrika Werkprogram 72 van parochieraad NZH komt sneller door Leiden dan in vorige jaren Burg. Smeetsweg op begroting voor f 2 miljoen Burgerlijke stand Laatste dagen noodgebouw LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 DECEMBEfcfl Veertig jaar verdiensten op sociaal gebied OEGSTGEEST In het raadhuis van Oegstgeest heeft het ge meentebestuur gistermiddag af scheid genomen van mevrouw M. v.d. Bos-Buurman als lid van het „College voor de verle ning van Bijstand".Op grond van haar buitengewone verdien sten werd zij benoemd tot ere burgeres van de gemeente Oegstgeest. Burgemeester jhr. T. A. J. van Eysinga hield een korte toespraak waarna hij de nieuw benoemde ereburgeres de zilveren medaille en oorkonde overhandigde. Mevrouw M. v.d. Bos-Buurman, thans wonende aan de Rijnzicht- weg 25, werd te Leiden geboren. Met ingang van 1 januari 1950 werd zij benoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur, een zelfstandig orgaan ter uitvoe- ring van de toenmalige armen wet. Zij was de eerste vrouw die zitting kreeg in dit tot dan toe uitsluitend mannelijk colle ge. Deze benoeming was een gevolg van haar activiteiten vanaf 1930 in de diaconie van de Gerefor meerde Kerk. Bij het inwerking treden -van de algemene bij standswet per 1 januari 1965, werd zij benoemd tot lid van het ..College van verlening van Bijstand". Mevrouw van der Bos heeft ruim 270 vergaderin gen meegemaakt. Zeer zelden verzuimde zij de bijeenkomsten. Hoewel de omschakeling van de Armenwet naar de geest van de Algemene Bijstandswet met zijn welomschreven rechten een gro te geestelijke souplesse vraagt, heeft mevr. v.d. Bos deze om schakeling kunnen opbrengen en heeft zij zelfs waardevol aan deel gehad bij de besluitvor ming in het nieuwe college. Het lidmaatschap van dit colle ge is beperkt tot maximaal 9 jaar. Mevr. van der Bos werd reeds tweemaal herbenoemd is thans niet meer herbenoem baar. De benoeming tot erebur geres is een bekroning op het werk dat zij gedurende veertig jaar op sociaal gebied heeft ver richt. Oegstgeest De leden van de Oegstgeester parochieraad, kerkbestuur en van het pastora le team bespraken dezer dagen in het Verenigingsgebouw een aantal belangrijke punten. De voorzitter, de heer Oltheten, behandelde allereerst een rap port dat uitgebracht was door een commissie welke de wense lijkheid tot het houden van een kindermis bestudeerd had. En kele leden wilden de kindermis meer liturgisch, anderen wilden de dienst meer afgestemd op het kind, meer vrije expressie. Het besluit om er op 1 januari a.s. mee te stoppen werd opge schort. De behandeling van het rapport ..Samenlevingsopbouw Oegst geest" acht men in de huidige vorm niet bevredigend. Men zal zich er nog rtader over beraden. Intussen is het rapport van de interkerkelijke studiegroep „Eu- charistie-Avondmaa!" gereed gekomen. Het werd in de Raad van Kerken, tegelijkertijd met het rapport van ..Sjaloom" door genomen. Met de inhoud waren de meesten erg gelukkig. Lang durig werd stilgestaan bij het punt „Oecumenische jeugd dienst". De jongerengroep wel ke voortgekomen uit de vroege re jeugdienstcommissie wil vol gend jaar ook de R.K. kerk bij haar aktiviteiten betrekken. Vanuit Hervormde en Gerefor meerde zijde is de wens te ken nen gegeven het jeugdwerk te Oegstgeest te bundelen in één interkerkelijke stichting. Ten aanzien van zelfstandige of zgn. open jeugdgroeperingen heeft dit echter konsekwenties, bleek dit uit de discussies. Ook het begrip „totale samenwer king" werd wat verder uitge diept. Men besloot dit punt. evenals het onderwerp Oecume ne op het werkprogramma 1972 te plaatsen. Tevens besloot men de ontwikkeling van de Kerkbijdrage nauwlettender te gaan volgen. Deze blijft achter bij de kostenstijgingen. DE ZILK Het kruispunt in de Hoogduinweg in De Zilk is bijna klaar. Het kruispunt, gelegen provincialeweg 1 moet de grote verkeersstroom van Den Haag naar Noord-Holland zo goed mo opvangen. Beeld van mr. Taat in Boskoop Boskoop Op vrijdag 17 decem ber 's middags drie uur wordt in het Fivor-park bij het bejaar dentehuis IRENE een beeldje aangeboden aan de gemeente Boskoop ter herinnering aan mr. dr. J. F. Taat. De heer Taat is 23 jaar wethouder geweest en deed enorm veel werk in het belang van Bos koop. Mede door zijn initiatief kwam het bejaardentehuis IRENE tot stand en de stichting bejaardencentrum Hamwijck. Het aanvankelijk de bedoe ling van het comité „Wijlen mr. dr. J. F. Taat" het beeldje op het raadhuisplein te plaatsen, maar dit plein wordt volledig opgeëist als parkeerplaats. Nu krijgt het beeldje echter een waardige plaats tussen het groen van Boskoop dat hem zo bijzonder lief was. LEIDERDORP Bernardine Molkenboer, hoofdleidster van de kleuter school „Het Meijewitje", is gistermiddag in het huwelijk getreden met de bekende Leiderdorpse kunstenaar Rien van der Nat. Het hu welijk werd bevestigd in de Menswording-kerk. De kleuters van haar school leefden intens met het gebeuren mee voor de deur van de kerk. LEIDEN De NZH district Zuid-Holland heeft te kennen ge geven, dat het met de rijtijden van de bussen door de Leidse binnenstad allemaal wel mee valt. De vervoermaatschappij deed dit aan de hand van een vergelijkend schema, dat gister- Ruilavond in „Ossewa" Noordwijk De afdeling Noord- wijk van de Intern. Ver. Phila- telica organiseert weer een grote ruilavond voor postzegel- en muntenverzamelaars. Deze wordt dinsdagavond 21 decem ber a.s. geouden in „Die Osse wa" aan de Duinweg, aanvang 7 uur. Ook niet-leden van de Dit kondigde voorzitter G. J. van Houten gisteren aan tijdens de vergadering van de vereniging in „De Rank". n de jeugdclub overweldigende belangstelling. Er staan thans 75 jongens en meisjes als lid in geschreven. van wie er niet minder dan 61 op de clubavond present waren. Zo'n groep wordt voor de leidster, mevr. Crama en haar assistenten, veel te groot. Voor een goede gang van zaken zal men wel tot split sing moeten overgaan. Aan de januarivergadering zullen ver schillende attracties verbonden avond tijdens de begrotingsbe handeling in de Leidse raad werd gedistribueerd. Het betreft vergelijkingen van de rijtijden der busdiensten op woensdag en zaterdag, winter 1970/71 t.o.v. winter 1971/72. Het betrokken traject is Station- Koorevaarstraat, afstand ca. 1300 meter. Rijtijd volgens dienstre geling 9 minuten. De rijtijd in 1962 bedroeg 6 minuten. Derijtijd op woensdagmiddag 70/71 (StationKoorevaar- straat) bedroeg gemiddeld 10 minutun. Deze tijd was woens dagmiddag winter 71/72 gem. 7,6 minuten. De vergelijking op de winterse zaterdagen op het traject Koorevaarstraat—Station j was resp. gemiddeld 11,6 en 8,3 Grondaankoop Alkemade in Alkemade Ten behoeve van de vergroting van het industrieter rein aan de Alkemadelaan cn de uitbreiding van de woning bouw ten westen van de Sota- weg hebben B. en W. sedert medio 1968 pogingen In het werk gesteld om van mevr. B. de Vos-van der Knijff te Nieuwe Wetering aan te kopen enige percelen grond, groot 6.22.15 ha gelegen ten oosten van rijks weg 4. Ter continuering van de voorgeno men woningbouw werd besloten, omdat niet tot een minnelijke schikking kon worden gekomen, over te gaan tot onteigening van een perceel groot 88.00 ha. Na onderhandeling werd wel overeenstemming bereikt n G.S. gaf geen goedkeuring aan het raadsbesluit omdat deze de overeengekomen grondprijs 4.15 per ca te hoog vond. Dit resulteerde tenslotte weer in een onteigeningsprocedure en dank zij G.S. dus moest de ge meente van de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage een schadeloosstelling gaan betalen van 5,- per ca. Tegen deze prijs is mevr. de Vos-van der Knijff bereid om ook de reste rende grond ten oosten rijksweg 4 aan de gemeente te verkopen; 1.79.72 ha bestemd voor woningbouw, koopprijs uiter lijk te voldoen op 2 juni 1973, waarbij verkoopster de koopsom onmiddellijk aan de gemeente uitleent tegen een rentevergoe ding van 734 en 3.54.43 ha be stemd voor industrie waarvan de koopsom eveneens moet wor den voldaan op 2 juni 1973. maar de gemeente is dan wel bevoegd de grond tussentijds aan derden door te verkopen. ZOETERWOUDE De gemeente Zoeterwoude heeft haar investe ringsprogramma voor de jaren 1972-1976 bekend gemaakt. Een bijzonder grote som is gereser veerd voor de aanleg van nieu- Noordwijk „Nu het einde van het jaar nadert en we een over zicht hebben van de uitkomsten vhn onze bollcnbcdrijven, moe ten wij weer constateren, dat de netto-opbrengsten door de grote kostenstijgingen opnieuw teleur stellend zijn". Dit zei de heer G. Faase, voorzitter van de af deling Noordwijk van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur, op een zeer druk bezochte ledenvergadering in het dorps huis „De Kuip". De bollenoogst is dit jaar overal best geweest. Daardoor was er in het handelsseizoen een groot Aanbod en vertoonden de prij zen een dalende trend. Voor vele tulpenkwekers was „het "zuur" in de bollen weer een grote zorg. Het zuurprobleem had zeer vel bollen en extra-ar beid gekost. Het voornaamste punt ter bespre- I G.Jsbi-rt 1 Hookbmk. Mi en C. J. T. Els:cco*t. Grit-la .lansje Ellsobc-'h dr v D. van U-cmven en A. M. Verheul. J.ost Jnn ni v: J. P. !<a;v-r tii E C. v.ia G1-1*. Daniël Pleter rn v: HJ. P .Kaper en E C. van Gont. Mark n\ -. H. H. Meteier en J. M. L. Varkevlsser. M.nno rn v: P. J. C. van der Strotten en R. S. C. M. A. Came. Behuwd: J. N. Ufcel en D. C. van Apoitfcwvrn. F. van S-hasen en J. S. van Gtec. P. J. Vijlbrtef Y. M. BodrtJ. L. L. P. Diks en M. J. C. Joh, M Owi-,1 V» t, en J Vogelaar. 17 J.. Ge ltij >ut). Th. J. Mculi m»,». 31 j. L. S. V.-H&. 22 J (te Leerdam), van Oom.-rt. J.. en S. Junker iA. G. E. Meen ens, 35 J., en Vis,- 33 J. (te Lelden). king in deze bijeenkomst was de beschrijvingsbrief voor de 252ste algemene ledenvergade ring van Bloembollencultuur, die op 20 december a.s. in „Tj-eslong" te Hillegom wordt gehouden. Uitgebreid werd van gedachten gewisseld over een voorstel van het hoofdbestuur om de contributie drastisch te verhogen, waardoor een meer opbrengst van 60 procent zou worden verkregen. Het bestuur van de afdeling Noordwijk bleek unaniem tegen en achtte een dergelijke verhoging ongemoti veerd. Het meende dat verschil lende kostenbesparende moge lijkheden aanwezig waren om het weekblad voor Bloembollen cultuur en het scheidsgerecht self-supporting te maken, het geen een besparing van ruim twee ton zou opleveren. Om het hoofdbestuur niettemin een zekere armslag te geven, zodat het kan functioneren, plaatste men zich met overgrote meerderheid achter een amen dement van de afdeling Wasse naar, een contributieverhoging van 25 procent toe te staan op basis van de thans geldende re geling. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A. J. Eindhout, secretaris, met algemene stemmen herbe noemd. in de vakature van de heer H. C. van der Loo, die niet herkiesbaar was, werd voorzien door de verkiezing van de heer C. Passchier. De voorzitter dankte de heer Van der Lno voor de trouw waarmede hij de bestuursvergaderingen had bij gewoond en het vele extra-werk dat hij ten behoeve van de afde ling had verricht, j Omtrent de Floriade 1972 deelde het bestuur mede, dat de afde ling Noordwijk van Bloembol lencultuur ongeveer 16.590 hol len op het expositieterrein had opgeplant, waaronder 8000 tul pen. 1500 hyacinthen en 2000 narcissen. De kosten waren te gengevallen en bedroegen onge veer 2500,-. wegen binnen 'de gemeente. In 1972 o.a. 2 miljoen voor de aai.leg van de Burgemeester Smeetsweg, zestigduizend gul den voor het asfalteren van de Noordbuurtseweg en voor de aanleg van een tunnel bij de Hoge Rijndijk wordt 50.000 ge raamd. Andere grote projecten in 1972 zijn, de bouw van bijzondere kleuterscholen aan de Hoge Rijndijk, en de aankoop van gronden in het plan Westeinde. In 1973 wordt het plan Westeinde ontwikkeld, wat door de ge meente zelf gefinancierd wordt en in 1974 hoopt men te komen tot de oprichting van een sport hal aan de Hoge Rijndijk. In 1974 en 1975 tesamen wordt on geveer 3 miljoen uitgegeven voor wegenbouw. LISSE Sinds de oprichting van de „Stichting Openbare Biblio theek" ongeveer twee jaar gele den, waarin de drie vroegere bestaande leesbibliotheken van verschillende richtingen zijn op gegaan heeft deze Openbare Bi bliotheek in Lisse ven enorme vlucht genomen. mede aangespoord door het feit dat van overheidswege het on derbrengen van de Leesbiblio theek aan de Grachtweg als een noodoplossing moest worden ge- zie.. en men aanspraak op over heidssubsidie alleen dan kan doen gelden, wanneer binnen af zienbare tijd met eer nieuwbouw aanvang maakt. af aan heeft het be- 1 de Stichting gestreefd Het Bestuur van de Stichting ruime moderne opzet, hëeft nu de beschikking gekre gen over een terrein van rond 1000 m2 in de noord-oosthoek van het terrein-Blokhuis bij de Nassaustraat. Men streeft er zeer ernstig naar om nog voor 1 jan. a.s. met een schetsplan voor nieuwbouw gereed te ko men, waartoe opdracht werd ge geven aan de architecten ir. Van Hengel en Koersen, de ont werpers van het plan-Blokhuis als totaliteit. Om de subsidie veilig te stellen moet het plan voor 1 jan. a.s. ter tafel liggen. Oranjevereniging was bij elkaar SASSENHEIM De Oranjever eniging vergaderde gisteravond in het Bruine Paard. De notulen wezen uit dat koninginnedag en de najaarsfeesten een succes waren geworden. Ook dankte men het gemeentebe stuur, de dienst van openbare werken en de plaatselijke politie voor alle medewerking. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek dat er een batig saldo van 199 was. Deze pen ningmeester nam overigens na tien jaar afscheid van de Oran jevereniging wegens drukke werkzaamheden. Voorts keek men op deze avond ook nog vooruit: de voorzitter deelde mee dat het tochtje van de be jaarden gesteld is op 16 mei en de najaarsfeesten op 20 en 21 september. WASSENAAR De buurt vereniging Oostdorp en Om geving organiseert op 21 de cember om 8 uur in Flora een kerststukjesavond. Toe- j gang 2,50 per persoon. Kaarten vanaf 18 december aanstaande bij Jack van 1 Laar. Oostdorperweg 41. Kaarsen, paddestoeltjes e.d. zijn tegen gereduceerde prij zen verkrijgbaar. NOORDWIJK In de Nederlands Hervormde Kapel te Noordwijk, wordt van 20 december tot II ja nuari een tentoonstelling gehou den met als titel „Met u naar Afrika". Het thema van deze tentoonstelling is „de religie be heerst de cultuur van het zwar te werelddeel". Dat komt zeer duidelijk tot uit drukking in de tentoonstelling, waarop 85 Afrikaanse kunstvoor werpen te zien zijn. Deze wer ken, die wij kunstvoorwerpen noemen, zijn voor de Afrikaan geen kunstvoorwerpen, maar een vorm van religie, een le vensvisie, een verlangen naar levenskracht. Een verlangen, dat de basis vormt voor de hele Afrikaanse cultuur. Achter die cultuur gaat een diep gewortelde levensbeschouwing schuil. Wanneer de bezoeker van de tentoonstelling hier geen re kening mee houdt, zal hij de uiterlijke vorm van de ten bewonderen, hij zal d ictit toonstelling ervaren als ht W, nenstappen in Toch mag de Afrikaanse kui i™' westerling niet heli vreemd zijn. want zij hee 8 zonder veel invloed gehal01,1 bijvoorbeeld Picasso Bij beeldhouwers is ook het kerachtige van de Afrik kunst terug te vinden. De maskers en plastieken zij s[u, mij !%ri j.ri maakt door vakmensen, die door hun stamgenotei gtu, vreesd werden of in hoog zien stonden. Het maken een beeld of plastiek blijft deze vaklieden een zigheid. De maker is hierv j)" doordrongen, dat ged jw'e lijk zijn vakmensen overtr n e mede het karakter van beeld b&paalt. Eveneens uit Mali is dit masker t Ivoorkust komt, fungeerde als weefrd

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6