ieuwe beschoeiing kost drie miljoen Gaat Westerbaan verloren voor Katwijkse tuinbouw? Kritiek in Boskoop op bijbanen burgemeester Ifeugdgang liep tegen de lamp Katwijkse markt niet verplaatst Kerstbijeenkomst in Zoeterwoude Parochieraad had inzage in cijfers LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 DECEMBER 1971 KATWIJK AAN DEN RIJN De situatie rond de Westerbaan, in de volksmond de „Bovenkant" genoemd, is erg duister gewor den. Wat gaat er met dit tot nu toe ongerepte stukje Katwijk Rijn gebeuren? Blijft het zoals in de loop der jaren beloofd, voor de tuinbouw bewaard, of wordt het benut voor de woning bouw? De heer Grimbergen, raadslid jot voor de CCP, maakte deze zaak gisteren aanhangig. Hij wilde wel eens weten wat de bestem ming van dit voor een groot aantal tuinders zo belangrijke gebied nu eigenlijk is. Veel tuinders lopen namelijk met het plan rond op deze grond kassen te bouwen. Dat hebben ze het gemeentebestuur vorig jaar verteld. Van deze zijde werd toen medegedeeld dat men medewerking zou verlenen, spe ciaal waar het de aansluitingen op het aardgasnet betrof. Voor zo'n aansluiting zouden de tuin ders vijfhonderd gulden moeten betalen. Dat was inderdaad het geval bij de eerste kassen die gebouwd werden. Maar enige tijd geleden reageerde het gemeentebestuur heel anders op een verzoek tot aansluiting. Burgemeester Ver meulen deelde een van de tuin ders toen mee dat hij voor een aansluiting op het gasnet niet minder dan achttienduizend gul den moest betalen. Het volle be drag. Vandaar de vragen van de heer Grimbergen. Burgemeester Ver meulen erkende gisteravond dat dat inderdaad het geval was. Hij zei verder: „De zaak ligt zo: ik heb die tuinder verteld dat hij er rekening mee moest houden dat in de nabije toe komst de Westerbaan best eens voor woningbouw benut kon worden. Per slot van rekening is de voltooiing van Rijnsoever, het laatste stukje grond dat wij kunnen vol bouwen, niet zo ver meer weg. Dan rest alleen nog de Westerbaan. Wij hebben dat toentertijd niet kunnen vertellen omdat we toen nog bezig waren met de annexa tie van Noordwijkse grond, Maar dat neemt niet weg dat we er toch wel degelijk reke ning mee moeten houden, dat dit gebied voor de woningbouw aangesproken moet worden. Daar komt nog bij dat we uit een oogpunt van schoonheid het groeiende aantal kassen niet zo erg kunnen waarderen." burgemeester Vermeu len, die er bij zei dat wat hij gezegd had niet als de mening van het college van B. en W. opgevat mocht worden, maar als zijn privé mening. Dat bleek wel uit de woorden van wethouder Bergman. Hij wilde niet zo ver gaan als de burge meester. Hij ontkende dat er ooit een toezegging gedaan was dat een aansluiting maar 500 gulden zou kosten. De wethou- dat degelijk rekening mee had ge houden dat er veel aanvragen voor aansluitingen waren. Hij veronderstelde dat daardoor de kostprijs gezamenlijk gedragen zou kunnen worden en daarom veel lager zou kunnen liggen dan achttienduizend gulden. [EMADE Maandagavond ll de Raad van Alkemade loeien besluiten over het be- hlkbaar stellen van een kre- 1 van f. 3.000.000,- benodigd r de uitvoering van de reeds tn bestaande plannen tot nieuwing van de beschoeiing Je Wetering en reconstructie tfdek Kerkstraat en Veer- «rüt. het ingenieursbureau Dwars, ederik en Verhey N.V. te ïersfoort was voor dit werk rapport opgesteld waarin de ale reconstructie- en vernieu- ngskosten zijn begroot op f. ,z|35.708,-. het hoogheemraadschap Rijn- ad is een maximum subsidie- drag toegezegd van f. 35.000,- De provinciale bijdrage in de bepaald op f. 426.000,-, getracht zal worden n nog hogere subsidie van de te verkrijgen. iet preadvies op het voorstel ggen B. en W. dat aan het be- beschrkbaarstelling j! er het gevraagde krediet de WS strictie is verbonden pas tot ■ka hroering te zullen overgaan de bijdragen van rijk, pro- NH|ncie en hoogheemraadschap der jnland zodanig zullen zijn, dat n jaarlijkse kapitaalslasten annu^teitsbasis maximaal een Jdrag van f. 100.000,-- ten laste n de gemeente blijft. S* Boskoop Bij het begin van de begrotingsvergadering werd door de heer G. W. Baron van Dedem nog eens benadrukt dat hij als burgemeester beslist niet het hoofd van de gemeente is (iets wat vele mensen nog den ken). Het hoofd der gemeente is echter de gemeenteraad Floriade '72 te Amsterdam en het p.p.h. (plant propaganda Holland). De organisatie voor vertegenwoordiging, op de Flo riade, van Boskoop vraagt enorm veel tijd. Hij werkt 14 ur per i de Het regende amendementen, burgemeester is de dienaar, zoals in het burgelijkwetboek vermeld staat. In zijn antwoord op de algemene beschouwingen zei de burge meester beurtelings warm en koud te zijn geworden bij het in W. keurige bewoordingen gevatte De pr0( ehri3ti fractle wllde ee„ verwijt van de prot. christ.-fra - nrrgnnppktnn pn Hp nost nprcn- ties en voorstellen bij de behan deling van de gemeentebegro ting. Bij het punt personeelsbe leid stonden de meningen van de fracties lijnrecht tegenover die van het college van B. en verwijt van de prot. tie over zijn „halveweekse af wezigheid op het raadhuis, in verband met neven functies". Van dit verwijt bleef niet zo erg veel meer over bij nader uit- personeelstop en de post perso neelsbeleid verschuiven naar de post onvoorzien. Hierop ant- woorde wethouder mr. J. J. M. Tromm dat het personeelsbeleid wettelijk is voorbehouden aan het college; en dat hij desnoods op deze wet zou gaan staan. van de zomer een boerderij af brandde in eeuwijk, omdat de brandweer uit omliggende plaat sen er niet zo snel bij was. Hij had ook niet zoveel vertrouwen in een centrale brandweer. Toen het middernachtelijk uur al overschreden was, vroeg de heer Geleijnse (prot. chr.) de vergadering te verdagen. De burgemeester weigerde dit per tinent: „U mag van mij naar huis gaan", zei hij, „maar wij gaan gewoon verder." Er wer den wat drankjes geserveerd, de burgemeester at een broodje en de vergadering werd voort gezet tot twee uur in de mor gen. Wat u ook moet weten ALKEMADE Als de raad het voorstel maandagavond goedkeurt zal worden over gegaan tot verplaatsing van tien lichtmasten in het Noor deinde in Roelofarendsveen. Er zullen 17 nieuwe licht bronnen komen. Aan de Poeldijk te Rijpwetering zul len vijf lichtmasten geplaatst worden. Kosten in Roelofa rendsveen f 18.800, in Rijp wetering 5.500. ALKEMADF. Gedeputeer de Staten hebben de gemeen tebegroting 1972 en de begro tingen voor dat jaar van wo ning- en grondbedrijf goedge keurd. Ook het krediet van 5500 voor de omschakeling op plastic zakken werd goed gekeurd. BOSKOP ln de gymn- stiekzaal aan de Valkenbur gerlaan worden onderlinge wedstrijden gehouden a.s. zaterdag. Aanvang voor aspi ranten en dames om half OEGSTGEEST Evenals vorig jaar zal de vierde Ad ventszondag om 20.15 uur in Garage Kamsteeg een kerst zang worden gehouden. De organiserende commissie van gezamenlijke kerken verzoekt degenen, die een zitplaats willen hebben, vroeg aanwezig te zijn. Dl ZILK - Vanavond wordt in de Heilig Hart kerk in de Zilk een interkerkelijke kerstzangbijeenkomst gehou den. Gezongen zal worden door het koor van het college Leeuwenhoorst bestaande uit een 70-tal jongens en meis jes. Joop Walhain uit Noord- wijk bespeelt het orgel. KATWIJK De raad heeft het gemeentebestuur tijdens de be handeling van de begroting nog al verweten dat er in Katwijk niet erg economisch met de grond wordt omgesprongen. Drs. Van Raalte van de CCP haalde als voorbeeld hiervan aan de weg die men door het centrum van Katwijk van noord naar zuid wil trekken. Daarvoor moet er een doorbraak komen bij de Ouwehandstraat, Dwarstraat en de Noordstraat (foto). Deze weg wordt maar liefst veertig meter breed. Het bezwaar van de heer Van Raal te was dat het niet verantwoord is in een zo kleine kern zoveel grond voor een dergelijke „heerbaan" uit te trekken. RIJPWETERING ln de grote zaal van het dorpshuis wordt zondag a.s. om elf uur een kerstviering gehouden voor de leden van de invali- denbond „Alkemade en Om streken". De dag wordt be gonnen met een eucharistie viering. Daarna volgen tal rijke verrassingen die nog niet aan de openbaarheid zijn prijsgegeven. B Roelofarendsveen In de Dosr-kantine worden zater dag en zondag de kampioen schappen tafeltennis voor le den van de voetbalclub ge houden. Inschrijving voor deelnamen bij Bertus van der Zwet Narcisstraat 22 of Jan van Ruiten, Zuideinde 119. KATWIJK Er gaan de laatste tijd in Katwijk nogal wat stem men op om de markf te ver plaatsen. Het huidige marktter rein, naast het zwembad, voldoet op zich wel maar biedt te weinig parkeermogelijkheden om opti maal te kunnen functioneren. Bovendien is het niet uitgesloten dat een eventuele uitbreiding van het zwembad het marktter rein zou beslaan. Ook in de raad werd gisteren over deze zaak gepraat. Vrije Lijst voelde veel voor plaatsing, de SGP eveneens. CHU, bij monde van de heer Pronk, noemde een dergelijk initiatief echter onzinnig. Wet houder Van der Plaa, ook CHU, voelde wel voor verplaatsing, maar niet naar Cleyn Duin zoals geopperd werd. Hij zag meer in een situering In de na bijheid van het toekomstige bad- en winkelcentrum. Katwijk wil omvangrijker uitwisseling D KATWIJK Om het andere Jaar deden leerlingen van de Kat wijkse mavo's en Havo mee aan een uitwisseling met Lowes toft in Engeland. Maar 25 leer» lingen op een bevolking van zo'n 37.0U0 inwoners ia wel erg weinig hoorde men van ver schillende kanten. Nu wil men het aantal deelnemers gaan uit breiden tot driehonderd. Van de Juliana-mavo. de Bestevaer-ma- vo en de Chr. Scholengemeen schap elk honderd leerlingen. De bedoeling is nu, er een werkweek door te brengen. Vraag is echter of Lowestoft wel 300 gezinnen in de uitwisse ling kan betrekken De heer v.d. Schee, van de afd. onder wijs van de gemeentesecretarie ziet dot probleem niet zo som ber in. F.en definitief antwoord uit Lowestoft is echter nog niet binnen Wupeen W>. A3 lat wijk. l« december. ,i s+> *70 ai «yv- B cxtr «SOO «tl BI Z70-«W). B2 2.-») Cl jon-*», Cl 170 ra. BtoetntaMl 12 r*r b*k i 3». Ami I'i:> lll-m kp. en IS» 'JO Groene k>«>l 19—30, De nevenfuncties die de burge meester heeft zijn in het belang van Boskoop, zoals het voorzit- De burgemeester terschap van respectievelijk de Trom hielden centralewerkcommissie van de JRDWIJK Een groepje jon- bezeten door de cross- ort die ze in de duinen plach- 0 te beoefenen, is dezer dagen de politie aangehouden op irdenking van diefstal van omfietsen, gereedschappen en goederen uit geparkeerde ito's. orl zaak kwam aan het rollen e»en het groepje, allen jongens i vijftien tot zeventien jaar steeds afkomstig uit een be- •rlijk milieu, bezig was, dk|raatlantaarns stuk te schieten, de politie ter plaatse ver- heen, gingen de jongens er uidoor maar even later wer en er een paar gepakt. Meer sl ioeite kostte het de surveille- »de agenten, het wapen te iden waarmee de lampen wa- 1 vernield. haar nasporingen vond de rtrouille niet alleen het ge mikte wapen, maar bovendien tffen de agenten in een chuurtje achter de woning van «n der daders een ongewoon TOe hoeveelheid gereedschap- tn bromfietsonderdelen waarvan de herkomst op ;t: 'D muist dubieus was. De kna- ;u#«n werden door de recherche link aan de tand gevoeld en bleek dat zij heel wat op e tn kerfstok hadden. Gezamen- if 'ik en ook wel in groepjes van e of soms alleen, waren ze verscheidene malen op uit Rweest om te stelen of in te ^ken. In totaal werden vier 'r' nil.-I-diefstallen opgehel derd. Verder kwamen enkele In- taken in bouwketen en op bou- m •'«rijen en diefstallen van ge nschappen aan het licht. Ook "•«Iden de jongens in de afgelo pen zomermaanden goederen weg uit geparkeerde auto's. Zelfs mistlampen en knipper lichten bij wegopbrekingen wa ren voor .hen niet veilig. Re chercheurs zijn bezig uit te zoe ken aan wie de gevonden goede ren toebehoren. Vuilverwerking jaagt Noordwijk op kosten Noordwijk B. en W. van Noord wijk stellen de gemeenteraad voor toe te treden tot een ge meenschappelijke regeling voor de verwerking van het huisvuil. Behalve Noordwijk zuilen ook Hillegom, Katwijk. Lisse. Noordwijkerhout, Rijnsburg, Val kenburg (ZH) en Voorhout aan deze regeling gaan deelnemen. Welke verwerkingsmethode toe gepast zal worden, staat nog niet vast. Uit de toelichting blijkt dat er overleg is met de N.V. VAM over de afvoer van vuilnis. Daarvoor zal een over- laadstation nodig zijn. De voor gestelde nieuwe regeling zal grotere financiële lasten met zich brengen. Is de tegenwoordi ge verwerkingsprijs van het storten slechts 4.- per ton, bij de nieuwe methode zal deze cir ca 33,50 per ton gaan bedra- gen. Evenals andere gemeenten raakt Noordwijk met het vuilnis storten in de knoop, want vol gend jaar is de belt vol. Een snelle oplossing is daarom gebo den. en wethouder vurig pleidooi voor hetsecretarie-personeel en zeiden dat deze mensen veel meer werk doen dan men aan de buitenkant ziet. Volgens het interim rapport van het efficiën- tie-onderzoek is er een tekort aan personeel, vooral in de la gere rangen. Door vasthoudendheid aan beide zijden werd de sfeer emotioneel. De heer ir. A. C. J. Kuivenho- ven (Bosk 2000) vroeg schorsing van de vergadering voor enkele minuten om de fracties gelegen heid te geven zich te beraden. Hierna kwam men tot overeen stemming. De post personeels beleid blijft gehandhaafd onder voorbehoud dat bij aantrekken van personeel boven de gewone sterkte bespreking plaats zou vinden met de economische fi nanciële commissie, uitgebreid met de heren L. M. van den Nieuwendijk (kath.) en N. Dool (SGP). De gemeente Waddinxveen heeft het laten afweten en de post voor het met de gemeente Bos koop aan te leggen bosplan tus sen Snijdelwijk en de nieuw bouw van Waddinxveen van de begroting geschrapt. Boskoop besloot deze post toch te hand haven. De burgemeester wilde Waddinxveen nog wel 20.000 lenen, dit vooruitlopend op het toekomstige recreatieschap, maar de heer W. H. van Eek (prot. chr.) was hier vierkant tegen en kreeg later bijval van de heer T. Bier. Het reinigingsrecht wordt ver hoogd. wat sommige raadsleden deed informeren of een gediffe rentieerd reinigingsrecht niet beter zou zijn, dit kijkend naar andere gemeenten. De heer T. Bier (prot. chr.) vond het be schamend dat iemand met veel afval nitet meer betaalt dan een alleenstaande bij voorbeeld. Wethouder P. van den Dool con stateerde dat in vele gemeenten de reinigingsdienst een puinhoop is, voor wat betreft de tarieven. De heer W. Tol pleitte voor een ander onderdak voor de brand weer aan de oostzijde der Gou we. Hij kreeg bijval van de heer L. M. van den Nieuwen dijk. die zich herinnerde dat ZOETERWOUDE Op Tweede Kerstdag wordt in het gebouw Ons Huis een hele dag durende interkerkelijke kcrstbljeenkomst georganiseerd. Een en ander gebeurt op initiatief van de Werkgroep „Vrede" in samen werking met de Jeugdraad van de N.H. Gemeente. Het programma begint 's mor gens nu de diensten van 10 uur het gemeenschappelijk koffie drinken in de grote zaal van Ons Huls. De drie overige ruim ten zijn ingericht als creatief centrum, (waar kinderen en volwassenen heel fijne dingen kunnen mdken) als stille ruimte waar allerlei gezelschapsspelle tjes gedaan kunnen worden en als „bouwruimte" waar men uitgenodigd wordt een ontwerp uit te werken van Zoeterwoude een kindermiddag die geheel wordt verzorgd door de Jeugd- ruad en de N.H.-gemeente. Vanuf 17.00 uur gaat het programma verder met poppenkust- door ilc bekende poppenkastspeler Plet Onderwater uit Lelden- volks dansen. vertoning van films van Charlie Chaplin en improvisa tie-wedstrijden. ln de avonduren zal de zanger/gitarist Peter Blanken uit Hellauw diverse malen optreden. Tussen half zea en half acht kan iedereen in de pastorie van de N.H. gemeente gratis een eenvoudig, maar zelf te bereiden maaltijd gebruiken. Dominee Schoch en zijn vrouw houden de pastorie overigens da gehele dag open voor iedereen die met elkaar wil spreken over de waarde en de zin van het kerstgebeurt in het jaar 2000. Deze drie Om dit programma tc financieren ruimten zijn de gehele dag voor wordt morgen, vrijdag, iedereen vrij toegankelijk. Om half twee start in de zaal een- continue programma met com munity-singing en korte voor drachten. Om half drie begint huis-aan-hulscollecte gehouden. Het ligt in de bedoeling deze ge hele dag gratis aan iedereen die er aktief of passief aan wil deel nemen aan te bieden. LEIDEN Op het gemeentehuis m Oegstgeesl zijn gistermiddag Wim Visser (22) doelverdediger Leidse amateurecrstcklasser I.FC en mei. Duyverman (22) in hel huwelijk getreden. Jvugdspelertjes van de Leidse Football Club zorgden voor een erehaag. Het kerkelijk huwelijk werd voltrokken in de Jozefkerk aan de Herensingel in Leiden, ZOETERWOUDE Nu de voor bereidingen voor de algemene kerkbijdrage, op vrijwillige ba sis, in volle gnng zijn heelt ook de parochieraad op zijn maan delijkse vergadering zich hier mede bezig gehouden. Het kerk bestuur had ter informatie de rekening over 1970 en de begro ting van bet volgend jaar aan de vergadering voorgelegd. De misstipendiu die nu recht streeks naar de priesters gaan zullen straks in de kerk kas ko men. De pastores zullen met In gang van 1 januari een vast sa laris ontvangen en een vergoe- d ing voor reiskosten d. Dit al les volgens de gemiddelde nor men van bisdom De huishoud- men. iters komen in dienst Van 'iet Door de veelal onbekende liederes kerkbestuur Aan het bisdom die er In de jongerenmisset de -tal, naar verwachting, een be- worden gezongen krijgen d« drag van 20.000 moeten wor- nonwezigen ook niet de gelegen den afgedragen. Daar tegenover held meer aktief bij het gebeu staat dat vele vroegere bestem- ren betrokken te zijn. mingscollecten zullen wegvallen. Het huidige systeem van inkom stenwerving is gebaseerd op collectes. Hierdoor zijn de las ten van hot kerkbedrijf ongelijk verdeeld. Vrijwel allo loden van de parochieraad hebben zich aangemeld als medehei- pcrs)sters aan de financiële reorganisatie. Bij de kennisname van het pro gramma van de diensten voof de Kerstdagen werd het vrl| ah gemeen betreurd dat het Latljs zo'n grote voorkeur heeft gekre- gen bij de koren. Hierdoor zal het gezamenlijk zingen, waar voor -loze dagen zich zo uitste kend lenen, in het gedrang ko-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5