Van Tuyll zou graag met studiebeurs naar Amerika gaan Burgemeester Vis sloeg paal voor „Agnescomplex" Noorwijk: ernst met de sanering De boomlange basketballer Studentenflat met 545 kamers Geheide waarheden als dessert Leidse agenda Leidse bioscopen t DONDERDAG 16 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT LEIDEN Voor de omwonenden is het dreunen van heiblokken sinds weken een vertrouwd ge- luiclGistermiddag stonden ze op daken, balkons en platjes om te zien, hoe burgemeester Vis op het terrein tussen Oude Vest en Pelikaanstraat de eerste .of ficiële" paal in de grond te zien slaan van de 365 die het „Agnescomplex" (studentenflat) zullen dragen. Dc paal ging onberispelijk de grond in. Maar de nieuwsgieri gen kregen een toegift. Want toen de paal stuitte, ontbrand den honderden donderslagen en als klap op de vuurpijl schoot een mortier de Nederlandse vlag, ten teken van vreugde, huizenhoog de lucht in. Toen het dundoek aan een parachute dreven, verzamelden de geno- over de Herensingel was wegge- digden zich in de cantine van het ..Vlietcomplex", de tweede studentenflat die de stichting Leidse Studenten Huisvesting in aanbouw heeft. Daar heeft burgemeester Vis zeer minzaam enkele geheide waar heden gezegd in een beschou wing over de betekenis van de student en zijn huisvesting voor de Leidse samenleving. Hij stel de vast. dat de (valse) roman tiek van studeren op een zolder kamer met potkacheltje verle den tijd is. Een positief punt van die situatie was dat de stu denten via de „ploerterij" con tact hielden met de samenle ving. Nd worden ze meer en meer ge wone flatbewoners. Ze beschou wen hun studie als een deelne men aan het produktieproces en hebben de neiging, zich er in te isoleren. Maar niettegenstaande hun afwijkend gedragspatroon, blijven ze leden van de Leidse samenleving. ,,Dat wil niet zeggen aldus de burgemeester dat in de zorg voor het algemeen belang a priori de zorg voor de studenten voorop staat. Toch gaat ze ons zeer ter harte". Daarom sprak de burgemeester de hoop uit op een goede samenwerking met het bestuur van Studentenhuis vesting, „met name op het stuk van de grond-transacties". Dr. Dijkstra, voorzitter van de stichting, antwoordde dat de toont van stadsherstel en stads huisvesting van studenten alleen een gemeenschapsbelang ontwikkeling. Daarom verklaar- is maar ook een belang voor de de hij zich van mening dat voor stad. Een voorbeeld daarvan zei het huisvesten van studenten hij te zien in het „Vlietcom- niet altijd een afwegen van plex" .(de vroegere fabriek van prioriteiten nodig is. Parmentier aan de Kaiser- De toekomst van studentenhuis straat) dat duidelijke aspecten vesting hangt zijns inziens niet af van een bestuur. Toch kan 'n bestuur door zijn visie een bij drage leveren aan de ontwikke ling ervan. Wanneer ook HVO- ers huisvesting geboden wordt zullen vanzelf de banden met de universiteit losser worden die met de stad hechter. In dat opzicht voldoen zowel Agnes complex als Vliet-complex de eisen, 'die zo'n pluriforme bewoning stelt: ze zijn veel flexibeler dan de „woonhokken" die de stichting eerder gebouwd heeft. Dr. Dijkstra eindigde i dank aan de burgemeester aan de heer Van Rooijen, direc teur van de stichting, en aan al len, die zich hebben ingespan nen en zullen inspannen voor dt bouw van de flats. WOUBRUGGE De vv Woubrugge organiseert a.s. zate'rdag om 8 uur een bout avond in de kantine. ROELOFARENDSVEEN Met ingang van I januari 1972 zal het kerk-schoolbe- «tuur van St. Petrus haar taak van schoolbestuur beëindigen. Haar taak wordt per genoemde datum overge nomen door de stichting Ka tholiek Onderwijs Alkemade. waarin de Mariaschool, de Ignatiusschool en de St. Jo- zelf kleuterschool. KATWIJK In de Prtiel- kerk aan de Hoornselaan houdt de vereniging „Phila delphia" een kerstwijding. Een blokfluitgroepje zal me dewerking verlenen. RIJPWETERING De jeugdleden van de w Rijp- wetering gaan zaterdag weer oud papier ophalen. Het geld dat men hierdoor krijgt ver dwijnt in de jeugdkas. Lor ren en karton worden niet erg op prijs gesteld. RIJPWETERING Het be jaardencomité houdt morgen avond de wekelijkse kaarta vond in café Bakker, aan vang 8 uur. Hogere bijdrage bezwaart de ijsclub Hoogmade Hoogmade Het gaat goed met de IJsclub in Hoogmade. Tij dens de jaarvergadering in Hui ze Van der Ploeg maakte pen ningmeester Jansen bekend, dat er een batig saldo is van 1080,62. In dit verband oefende men kri tiek uit op het besluit van de KNSB. dat vereniging van 25 naar 35 gulden is gegaan met de bijdrage en dat er tevens voor ieder lid nog eens 50 cent per jaar betaald moet worden. Het bestuur bleef in de oude sa menstelling, C. van Rijn, A. Co- lijn en G. van Leyden, gehand haafd. De nieuwe baancommis saris, als opvolger van de over leden heer Lieverse, werd W. Colijn. De prijzen bij de gratis verloting bij de damesleden wa ren voor mej. Van Doorn, mevr. Van Zanten, mevr. Zee- straten en mevr. Van Leyden. NOORDWIJK Het gemeentebe stuur van Noordwijk gaat ernst maken met de sanering van be paalde gebieden in de oude dorpskernen. Het legt daartoe aan de gemeenteraad een nota voor waarin verschillende as pecten van dit vraagstuk wor den belicht en een beknopt overzicht wordt gegeven van het te voeren beleid. Het gebied, begrensd door de Zee straat, Molenstraat, Wilhelmina- straat en Tramsteeg zal als eer ste saneringsplan worden aan gepakt. Een uitzondering wordt gemaakt voor de bebouwing di rect aan de Wilhelminastraat. dat in het bestemmingsplan de klassificatie „woondoeleinden, klasse B" kreeg. De nota geeft verder een uiteen zetting van de procedure en de werkzaamheden, die de gevol gen van het op te stellen sane ringsplan zullen regelen, zoals het doen van de aankopen, de herhuisvesting, de financiële consequenties voor de bewo ners-huurders en de lasten, die de aanpak van een dergelijk plan voor de gemeentelijke huishouding met zich mee brengt. Er kan niet worden ont komen aan vóórfinanciering ge durende kortere of langere ter mijn, en dit is. gezien de finan ciële positie van de gemeente, reeds een heet hangijzer. LISSERBROEK De opvoering van het blijspel „En ik dan van Annie M. G. Schmidt in het dorpshuis „Meerkoet" in de Lisserbroek is een eclatant succes geworden. Het „Geestgrond Theater" vertolk te dit boeiende stuk op zeer gevatte wijze die diep respect afdwong voor de slechts vijf tonelisten die de gehele avond het spel móókten. Een bijzonder woord van waardering geldt Ria Hulsman die deze avond voor het eerst meespeelde en dit deed op een wijze alsof ze zich reeds jaren achtereen op het toneel bewogen had! LEIDEN Een Kerst-Innmag dan voor iedereen zijn: er zijn altijd groepen en verenigingen, die zich in eigen, besloten kring op het kerstgebeuren willen bezinnen. Zo kwamen gistermiddag de leden van de Katholieke Bond van Bejaarden te Leiden in het Antonius-clubhuis bijeen voor een kerstviering met zang, declamatie en een bijdrage van de toneelgroep van de Hartebrug. Pastoor J, Wortelboer hield een toespraak. zijn tegenstanders. Hier is hij als verdediger t LEIDEN Pieter van Tuyll van Serooskerke wiens lengte In zijn naam lijkt te worden weer spiegeld noemt zich een vredelievend persoon. Het pacifisme, gesymboliseerd door het natuur- liefhebbende meisje met de wat beteuterd kijkende koe, lijkt dat op een affiche in een studenten- bovenkamertje in Leiden te bevestigen. Basket balvereniging Bona Stars heeft echter een andere mening over hem. Die van een weerspannig iemand, die samen met Paul Ruysenaars voor de nodige onvrede heeft gezorgd. Van Tuyll op zijn beurt is Bona Stars na de onverkwikkelijke over schrijving ook in een heel ander licht gaan zien: „Soms kon ik Bona Stars niet meer zien. Zo nij dig was ik. Ik heb er vier jaar gespeeld. Als ie dan weg wil wordt er gedaan alsof je verplichtin gen hebt. Maar het is net andersom, als er ten minste over verplichtingen kan worden gespro ken. Bona Stars gaat er van uit inkomsten te derven nu ik niet meer speel. Maar ze hebben toch aan mij verdiend? Heb ik daar ooit iets van teruggezien Student volkenrecht Pieter van Tuyll is na drie maanden van Aanvankelijk uitzichtloos gekra keel vrij basketbalman gewor den. die afgelopen zaterdag ein delijk zijn debuut kon maken fcj Factotum Punch. Van welke "substantie de vloeistof is ge weest. die op de golven is ge gooid wil Pieter niet zeggen. Wel betwijfelt hij het of het con flict het allemaal wel waard is geweest. „Als ik een studie beurs van zo'n zestienduizend gulden kan krijgen, ga ik naar Amerika. Twee jaar geleden ontmoette ik in Duitsland met het Nederlandse team Jimmy McGregor, die Flamingo's aan een sponsor heeft geholpen. Hij bracht mij in contact met ver scheidene coaches. Bovendien kan ik altijd nog mijn licht op steken bij de twee Amerikanen van Levi's. Schreur en Moore. Maar ik wil wel een universiteit waar ik eok wat leer. Anders ga ik liever naar Frankrijk. Ik ben al een jaar In Dyon geweest. Als je dan weet dat ik dan nog maar veertien competitiewed strijden «n enkele bekerwed strijden met Factotum Punch ..Bona Stars kon ik soms niet meer zien kan spelen is het duidelijk dat het allemaal maar betrekkelijk is. Vooral omdat ik door het conflict weinig aan mijn studie heb gedaan. Het hele geval hing mij de keel uit. Praten. Probe ren te praten. Nauwelijks een antwoord. Toch weer proberen. Ik weet dat het geen excuus mag zijn waarom ik drie maan den achterop ben geraakt, maar ik ben nu eenmaal zo". Bona Stars, dat er vanuit ging ..de reglementen schrijven voor dat een club zijn spelers twee jaar mag vasthouden" en Van Tuyll vonden elkaar vrijdag avond dan toch nog. Al eerder is op voorstel van de Leidse vereniging, bij monde van voor zitter André de Jong. het recht tot vasthouden van «-en speler beperkt tot een jaar. „Het is nog altijd een regeling, die in het belang is van de club en de sponsor. In de tweeslachtige si tuatie van dit moment kan het ook niet anders. Alleen als je voorzorgsmaatregelen neemt cn op schrift een bevestiging krijgt van een vrije overschrijving, ben je geen speelbal. Maar ik verwachte niet dat dit nodiR was bij een amateurclub als Bona Stars". Geruchten als zou Van Tuyll ook andere spelers van Bona Stars op het spoor van Factotum Punch hebben gezet ontzenuwt hij: „Zo terloops heb ik wel eens gevraagd aan Jaap Maas- sen en Har Stol of ze er niets voor voelden bij Punch te ko- Dat neemt niet weg dat Bona Stars het nog moeilijk genoeg zal krijgen met Maassen. Vele topspelers worden aan het eind van het seizoen benaderd door clubs als Fiat Stars en Lions. Dat is erg vervelend. De tele foon staat niet stil. Steeds maar weer word je gevraagd: „En, heb je al besloten? Als jij komt kunnen we ook een vriend van je krijgen". Waarom sturen die clubs geen brieven, zodat je op je gemak kan vergelijken. Het gaat allemaal oneerlijk en be dekt. Dat komt voornamelijk door het stadium waarin het basketbal op het ogenblik ver keert met zijn valse amateuris me. Als ideaal zie ik een schei ding tussen de gesponsorde en niet gesponsorde clubs, maar de tragiek is dat er niemand is met visie in de basketbalwe reld". De kennismaking met Factotum Punch was voor Pieter van Tuyll niet al te hoopgevend. Bij wijze van grap stond de naam van de in aantocht zijnde Leide- naar op de spelerslijst in de zaal. Het lachen verging de Delftenaren toen een ijverige secretaresse vol vertrouwen af ging op de annonce en preci- sieus alle namen noteerde, in clusief die van de op de reser vebank vertoevende Van Tuyll. „Mars, dat er veel belang bij had twee punten te veroveren protesteerde prompt en won. Dat levert de club weer zoveel geld meer op. Dat is de konse- kwentie als je met geld gaat werken". Toen Van Tuyll dan eindelijk wel zijn entree mocht maken bleek de sur place van drie maanden behoorlijk aan de vorm te heb ben geknaagd. „Ik ben blij dat ik juist tegen DED debuteerde. Het was net een training waar het er allemaal veel gemoedelij ker aan toegaat dan in een wed strijd. Je bent minder alert. Het aanvallen gaat gemakkelijker en je loopt meer p's op. Onder andere door het wegslaan van een bal voor die kleine jonge tjes, die dribbelen. Een onbe heerste reactie van mij in plaats van af te wachten tot zij schieten, zodat ik rustig kan blokkeren. Nu moest ik al na 25 minuten het veld uit". Die „kleine jongetjes" van DED zijn 1.80. 1.90 meter lang. Ogen schijnlijk een niet onaanzienlij ke lengte. De spelers vervallen echter tot „dwergen" als je Pie ter van Tuyll naast hen zet. De mare wilde dat hij tot 2.14 reik te. Of hij door de non-activiteit op sportgebied nu gekrompen is, is niet bekend, in ieder geval wees de laatste meting 2.11 m. Van Tuyll draagt zelf nog een tweede mogelijkheid aan: „Jan Loorbach „verkocht" zich vroe ger voor 2.18 meter. Omdat de Nederlandse basketballpers over de kwaliteit van lange spelers niet zo hoog opgeeft heeft hij er maar 2.14 m. van gemaakt". JAN PREENEN DONDERDAG II! DECEMBEll ANTHONIUS CLUBHUIS - Kcrsi das van dc Ned. Ver. vo. vrouwen, aanvang 14.00 uur. STADSGEHOORZAAL RottenJ Phil'harmonisch Orkest ojLv. HOTTHEATER DEN HAAG we Komedie: „Geen bacch aanvang 30.30 uur. STADHUIS Gemeenteraad, aanl 20.00 uur. DEKENAAL CENTRUM Hem! gel 3. Bespreking van remsanjl van kerkelijke financiën, aanl 11.00 uur. f STADHUIS B.-sMtinjjsverBada Algemeen besiuurlijki- aangelega NIEUWE RIJN 19 Federatieve eenkomst KVPJG VRIJDAG 17 HOTHOUSE Oud vans 32.00 uur. GEMEENTEHUIS. Raadsvergader HCTPTHEATER, DB se comedie: 2x 20.30 uur. KATHOLIEKE MIL SINGEL Sah Bond voor Oud-: 20.00 uur. CAMERA: .De nachten i 16.15 uur: Naehl verstelling 23 30 „Nevada Smith'" 18 Jr. LUXOR: ..Billy J ach". 18 Jr. STDUIO„Wat zien ik" 16 Jr. Nachtvoorst, vr/za ..Sen het ParadJks. De voorstellingen OPENBARE BIBLIOTHEEK „Zl 35. WEST- T/m 7 Jan exposeert san Mlzée-Asperstagh wandt en poppen: openingstijden wc za 10.00—12.30 uur; ma. wc vrij. 14.00—17.30 uur ;dl. on 18.30—31.00 uur. GALERIE VAN DER VLIST: 22806) tot 31 dec. „Kunst al: deau", schilderijen van Karei l/m 5 jan. exposeert Helène L met wandkleden en pastels. Jo w Svmak met bronsplastieken. Wil gtr Hendrik Sispen met etsen. P van de Meer met bronsplasüeka Willem de Zwart mot etsen. C STED. MUSEUM DE LAKENK !nC' (tel '440441 tot 16 Jan. schilder JM van Jan en Charley Toorop en gar Fernhout. tot 16 Jan. beeldlx werken van Renze Hettema RIJKSMUSEUM VOOR VC KUNDE: (tel 33641) tot medio „TJderldi NEDERLANDS lenlevlng gedur E> de dag van I LEGERMUSEI I poppen (Javaa bollek in gedachten Weer gesprek lozing mest in slootwater Ter Aar Op uitnodiging van 1,0 vereniging voor bedrijfsvoori i ting Noordelijk Klei-Veengel *n heeft de heer A. D. Bekooy het Hoogheemraadschap land gisteren een uiteenzet Wr gegeven van de heffingen die r*t landbouwers moeten beti voor het zuiver houden van De lozing van mest op het si loe water, rechtstreeks dier. zal de boer voortaan t ten betalen met tachtig gul tn per koe. De industrie is nil' ergste vervuiler, slechts I eenderde verantwoordelijk, afval van de bewoners van gebied van Rijnland vormt thu ernstigste bedreiging van milieu. Als uitvloeisel van wet op de waterverontrelnij is Rijnland begonnen met I bouwen van zuiveringsinsti D ties, die rond 400 miljoen gu> bouwkosten vragen. Omdat vervuiler moet betalen een aanslag opgelegd aan "J" naars van gror.d. fabriek of '1* drijf. De boeren zullen daar aangifte van hun bedrijf moeten doen. die zal worden e* controleerd. De reinheid van water is van groot belanfi T3' voor de boeren. Het water wordt elke dinsdaf monster nagezien om n.'.!r*_r het zoutgehalte te bepalen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4