DEENSE VREUGDE NA 11-11 Roemeense doelpuntenmachine ontregeld Nacional hield traditie hoog in Athene 'J% -£ 32ïg&sk, MVV kan vertrek Mraz gemakkelijk opvangen Tragisch debuut Attila Ladinsky DERDAG 16 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT irdam De Deense vreugde leren overstemden de woor- i van Gabriel Zugravescu. :b lukte het de Roemeense ner vlak voor de kleedka- r van de tegenstandsters, die i ploeg een gelijkspel hadden sdwongen, zijn bewondering te spreken. Die gold dan de inse dames. „Wat waren de e Nielsens (Lene en Anne- rie, red) goed, hé. Ze waren Kis te snel voor onze verde- log en ook was het schieten 1 die Annie-Marie altijd pre- i". Over zijn eigen pupillen reeg hij angstvallig. Logisch, ant Roemenie mocht nog blij n met het gelijkspel van 11—11. laatste doelpunt van Nadire adula was duidelijk in de cir- gescoord. Alleen de twee iderlandse scheidsrechters, al de gehele wedstrijd eemde beslissingen hadden nomen, oordeelden anders, esondanks waren de Deense mes blij, dolblij. Zij waren imers in de Rotterdamse lergiehal als underdog begon- tn. Nerveus hadden ze bij de arming-up staan toekijken, de Roemeense doelpunten- achine zich warm draaide, ie nervositeit bleef bestaan. Deense dames eenmaal in verdediging maakten tij- tns het geven van aanwijzin- n oorverdovend lawaai, oemenië daarentegen kwam tegen het einde af en toe in iniek. Ver van de cirkel peelden" zij met de tegen- leerst, maar met zeer harde :hoten bezorgden Baicoinu, Du ll Ibadula Roemenië een oorsprong in de eerste minu- i. Alleen Annemarie Nielsen Deense routenier hield het oofd koel en zorgde voor een gentreffer. Zij was het ook, ie later in de strijd, toen een ntwoord was gevonden op de af- andschoten van Petruta Bai- coianu (vijf treffers) haar ploeg aan de meeste doelpunten hielp. Veel pech van de Roemeense aanval voorkwam een grote voorsprong in de eerste helft, die slechts met een stand van 43 werd afgesloten. Maar na de rust moesten de pu pillen van trainer Zugravescu steeds vaker aan de noodrem trekken om erger te voorkomen. In het zeer harde en soms man nelijk duel werd de gevaarlijke Baicoianu uitgeschakeld door Hanne Lagerbon en Lene Niel sen. Het gevaar kwam nu van Deense zijde. Vooral Irene Oan- cea en Terezia Popa grepen in de Roemeense verdediging vaak zeer hard in en maakten daarna dan weer het karakteristieke ge baar van: „Ik heb niets ge- Effectvol Pas nadat Roemenië een voor sprong van 85 had genomen, toonde Anne Marie Nielsen, waarom zij als dè doelpunten- maakster bekend stond. Met drie effectvolle schoten bracht zij de stand halverwege de tweede helft op 8—8. Aangemoedigd door de 700 toeschouwers, die op de hand van de jonge Deense ploeg was, ging Denemarken rijk variërend in de opbouw fu ries verder en kwam zelfs met 10—8 voor. Maar Roemenië liet zich niet overbluffen, het ant woord kwam (alweer) van Bai- coinanu en Rozalia Soos, de beste speelster van de avond, die de stand weer in evenwicht brachten. In de spannende slotfase kwam Denemarken door Christinsen weer voor. Banu, de Roemeense af maakster" zorgde, al was het met een omstreden doel punt, voor de verdiende gelijk maker. Even ontsnapte zij aan de aandacht van haar twee be waaksters en sloeg-in de cirkel toe: 11—11. In de andere halve finale toonde West-Duitsland tegen Joegosla vië een tomeloos tekort aan schotkracht. Zelfs bij het nemen van de strafschoppen vertrouw de de Westduitse dames niet op zichzelf en lieten dan steeds de kleine „stoomwals" Waltraud Jacob met een veldspeelster wisselen. De Joegoslavische da mes hebben dan ook geen enke le moeite gehad met het beha len van de zege (118), na vijf minuten stonden zij al voor met 30. Tijdens een numerieke meerderheid kon de ploeg van trainer Werner Vick nog terug komen tot 3—3. Toen was het echter gebeurd met de West duitse ploeg, die in alle opzich ten faalde. Simpel liep de Joe goslavische aanval, af en toe onderbroken door te felle char ges aan de rand van de West duitse cirkel, door naar 63. (Ruststand). Trucjes Onder aanvoering van de felle Irene Hersenbach, die na rust twee keer scoorde, kwam West- Duitsland nog even terug tot 8 fi. Veel meer liet de Joegosla vische defensie waarin de knap pe Biserka Tomasek soms met behulp van „trucjes" op viel, niet toe. Hoefde niet toe te laten, want naast schotkracht ontbrak het bij West-Duitsland aan snelheid. Trainer Vick schreeuwde dan ook voortdu- West-Duitsland dat met 11-6 van Joegoslavië verloor. rend vanaf de zijlijn: „Jullie moeten lopen". Alhoewel zijn speelsters elka..r hetzelfde toe riepen, verzuimden zij de op dracht uit te voeren. Joegosla vië speels in de aanval maar bijzonder hard in de verdedi ging kon al vijf minuten voor lijd bij de stand 11—7 op balbe zit gaan spelen. De ontmoedi gende Westduitse speelsters scoorden door Veronika Kind nog maar een keer. Irene Her- chenbach kon haar teleurstel ling niet verkroppen, in de laat ste minuut sleurde zij bij een uitval Zdenka Istvanovic mee. De Joegoslavische doelvrouwe moest het speelveld krimpend van pijn verlaten. De Westduitse speelsters hadden toch gelijk gekregen, zelf had den zij graag tegen Oost-Duits- land gespeeld. Gisela na afloop: „Als we nu in de voorronden van Denemarken hadden gewon nen waren we met de D.D.R. ingedeeld. En die ploeg ligt ons. We speelden liever niet tegen Joegoslavië. Maar de bonds coach wilde anders". KEES KOOMAN Het enthousiaste, maar systeemlo ze spel van Japan bleek in de wedstrijd voor de troostronde in de Utrechtse Catharijnehal precies gelijkwaardig aan de meer gedegen spelende, maar minder atletische Noorse meis jes. Het verschil tussen beide ploegen bedroeg nooit meer dan twee doelpunten. De Noorse meisjes namen een voorsprong van 64 en leidden bij de rust met 76. Vooral dank zij de pro- duktiviteit van Taramizu en Shi- mada (beiden vijf doelpunten) hielden de Japanse meisjes na rust gelijke tred. In de Noorse ploeg was Fladset met negen doelpunten topscorer. Uitslagen Rotterdam: Groep A RoemeniëDenemarken (halve finales, gespeeld in Rotterdam), 11—11 (4—3). Scheidsrechters Houtbraken-Kielhorn (Neder land). Aantal toeschouwers: 700. Groep B (halve finales): Joego slavië—Wcst-Duitssland 118 (6 —3). Scheidsrechters: Grinber- gas-Smolengo (Rusland). Troostronde (om de 7e. 8e en 9e plaats). Japan—Noorwegen 12 12 (rust 67). Scheidsrech ters: Brunbauer-Hiezel (Oosten rijk). toeschouwers: 1200. hene De eerste wedstrijd tussen het Griekse Panathi- laikos en de Zuidamerikaanse kampioen Nacional (Uru- ;uay) om de wereldbeker voor clubs is gisteren in Athene ;eëindigd in een gelijkspel: 11. De ruststand was 00. lathinaikos speelde in de laats van Ajax, dat als houder an de Europese beker voor andskampioenen het recht had lacional te ontmoeten om de rereldbeker. Doch deNeder- tndse clug weigerde naar Zuid- itnerika te reizen, zodat de Europese nummer twee" (Pa- athinaikos verloor de finale in onden tegen Ajax met 2—0) ich opwierp om als tegenstan- er voor Nacional te fungeren, wedstrijd in Athene was, voor de tweede helft, rijkelijk ard. Fylakouris gaf de Grieken minuten na rust de leiding met het hoofd te scoren uit voorzet van Domazos. lechts drie minuten later laakte Artime met een schot an dertien meter gelijk, ge tijd later stuurde de Argen- jnse arbiter Neto de Nacional- [>eler Morales uit het veld, na- at deze de op de grond liggen- e Tomaras had nagetrapt. De Iriekse coach Puskas verving omaras door Vlachos, maar De Zwerver protesteert OTTERDAM „Volkomen onjuist". Zo kwalificeert Arte van Vliet, secretaris van de Rotterdamse ama teurclub de Zwerver, de be schuldiging als zouden zijn spelers zaterdag na afloop van de wedstrijd tegen SSC '55 In Sprang Capelle in de kleedkamer vernielingen heb ben aangericht. kt duel tussen SSC en de Zwerver was uit sportief oogpunt inderdaad verre van fraai geweest: twee spelers van de Rotterdammers moes ten naar een ziekenhuis wor den gebracht en van beide clubs kreeg een speler een officiële waarschuwing. Als wraakneming zouden de spe lers van de Zwerver na af loop in de kleedkamer spie gels, douchesproeiers en ver warmingsapparatuur hebben vernield. Voorts zouden zij bet vertrek onder water heb ben laten lopen. ».Maar dat kunnen onze spe lers onmogelijk gedaan heb ben", aldus secretaris Van Viet. „Drie kwartier na de Wedstrijd is onze reisleider, toen de spelers in de bus za len, nog even gaan kijken of W niemand was achtergeble- •en In de kleedkamer heeft bij toen nog met de secreta- van SSC staan praten, beeft hem eon hand gegeven d is weggegaan. Er was geen sprake van verniel m- gen". hoewel Panathinaikos de rest van de tijd een man meer had dan Nacional vielen er geen doelpunten meer. Steeds ruwer In de eerste wedstrijd om de we reldbeker voor clubs, tussen Pa nathinaikos en Nacional, is de traditie van gewelddadigheid» weer eens hoog gehouden. Na dat beide ploegen een technisch redelijk goede eerste helft had den gespeeld werd het spel na de hervatting steeds ruwer. In de 60e minuut culmineerde dit in een zeer grove overtreding van de Uruguees Morales tegen Tomaras, rechtsachter van Pa nathinaikos. Morales schopte de op de grond liggende Tomaras zo hard tegen de knie, dat deze met een gebroken knieschijf moest wordenweggedragen. Scheidsrechter Neto (Argenti nië) 'stuurde Morales s veld. Na dit incident werd de wedstrijd niet rustiger, eerder het tegendeel, beide partijen maakten overtreding n treding en bezorgden de arbiter handenvol werk. Als geheel heeft deze eerste moeting de 40.000 toeschouwers in het Karaiskaki-stadion van Piraeus weinig waar vi geld geboden. Nacional speelde vanaf het eerste fluitsignaal vertragend als maar mogelijk was en bleek er alles aan gele gen om gelijk te spelen. Het ge volg was uiteraard een constant veldoverwicht van Panathinai kos. dat voorlopig echter niet verder kwam dan drie hoek schoppen. Vier minuten na het begin van de tweede helft had de stormloop van de Grieken eindelijk succes. Domazos zette goed voor op het hoofd van Fylakouris. die met een harde kopstoot scoorde. Na cional reageerde onmiddellijk en schudde de „lethargie" van zich af. Drie minuten later, na een combinatie tussen Cubillas en Esperango. schoot Luis Arti me van vijftien meter keihard raak. Nacional zag in dat er kansen op winst aanwezig wa ren en ging door met het offen sief. In de 59e minuut kwam Ar time vrij voor doelman Oikono- mopoulos, maar miste de kans van de dag. Na de verwijdering van Morales (60 min.) zag Nacional geen be tere afweer dan om de stelling maar weer in te nemen. Pana thinaikos mocht dus zijn storm-' loop hervatten, maar het voor namelijk op kracht gebaseerde aanvalspatroon vermocht weinig verwarring te zaaien in de gele deren van Nacional. Kwam er nog eens een kansje voor Pana thinaikos. dan faalde men in de afwerking. De tweede wedstrijd tussen beide clubs wordt op 28 december ge speeld in Montevideo. Ondanks de verwoede pogingen van doelman Manga en twee verdedigers Dertig naties op Maeeabiah DEN HAAG De negende wereldspelen voor Joodse sport lieden zullen van tot 19 juli 1173 worden gehouden. Ditmaal zullen aan de Maeeabiah onge veer dertig landen deelnemen. De Maeeabiah, wat opzet be treft vergelijkbaar met de Olympische Spelen, wordt steeds een jaar na de spelen ge houden, sinds de oprichting van de staat Israël steeds in dit land. De eerste Maeeabiah werd in 1932 in Antwerpen gehouden. De deelnemers zullen voor het merendeel gehuisvest worden in het Maccabidorp in Rair.at Gan bij Tel Aviv. De deelneming van Nederland is steeds mede mogelijk geweest dankzij de fi nanciële steun van de Nederland se Sport Federatie en de betref fende Nederlandse Sporthonden. Het prestatiepeil tijdens de Maeea biah stijgt sterk. Bij de achtste spelen in 1989, waaraan 27 lan den deelnamen, won Nederland zes gouden medailles, drie bij het boksen, een bij atletiek. i Nacional wordt hier het doelpunt van Panathinaikos een feit j roeien en wielrennen. Attilla Ladinsky wordt na xl/n botsing met Van der Berg geholpen. ROTTERDAM Toen Feijenoord Maiwald destijds had aangetrokken, kreeg hij een auto-ongeluk en kon maanden niet spelen. Attila Ladinsky, de Hon gaar die gisteravond in de oefenwedstrijd tegen Haarlem ais linkerspits debuteerde, heeft tenminste nog een halve wedstrijd in het veld gestaan. Vlak voor de rust kwam hij bij een kopduel in botsing met de Haarlemmer Piet v.d.Berg en stortte op de grond. In het ziekenhuis werd geconstateerd dat hij het verbindingsbeen tussen onder- en bovenkaak had gebroken. Vanochtend is Ladinsky geopereerd. Het genezingsproces zal ten minste vijf weken duren. Attila Ladinsky kan voorlopig rustig nadenken in welk een ploeg hij is terecht gekomen. Het moet een verschrikking zijn om te debuteren in een elftal dat zo slecht speelt als Feijen oord gisteravond. Een redelijk oordeel kan dan ook niet ge veld worden, al bleek dat Ladinsky moeilijk passeert - hij had wel de uitblinkende WenUnk tegenover zich - en te sim pol een duel verliest. Van zijn schotvaardigheid kon hij mets laten blijken. De andere debutant, Herrie Vos, bracht het er beter af als lln- kerverdediger. Zijn opstellen en afnemen heten weinig te wensen over, wel het afgeven dat nogal eens onzuiver was. Conditioneel kon Vos best meekomen, maar het tempo lag dan ook niet hoog. Haarlem was een uitstekende sparring partner, die best wilde winnen. Met dikwijls gave combinaties had de eerste-divisie- plog meermalen het initiatief en ook in de directe duels werd geen greintje ontzag getoond voor de „grote broer," die ver viel tot een armzalig partijtje. Het was erger dat Feijenoord zo geïrriteerd raakte, waartegen scheidsrechter Klopper niet optrad. Maiwald sloeg de Haarlemmer De Haan in het ge zicht. Israel voerde een onbehouwen charge uit, Maiwald wip te de heer Klopper de bal midden in het gezicht. Dat mocht allemaal. De actie van Van Hancgem kon hij onmogelijk tolereren. Ger- rie de Goede lag op de grond, de bal onder zich. Van Hane- gem schopte hem tegen het lichaam. Klopper: „Ik heb hem genoteerd wegens trappen naar een tegenstander.' Wat Feijenoord de toch nog met 27.000 man opgekomen trouwe aanhang durfde voorzetten, was beneden peil. Haarlem speel de er tenminste voor, en deed dat ook nog bijzonder aantrek kelijk. Feijenoord bracht er niets van terecht. Daar Lex Schoenmaker tweemaal bijna op de doellijn de bal in het doel tikte - Feijenoord kreeg veel meer kansen maar kon ze niet benutten - kon in de boeken een trieste zege van 2-0 worden opgetekend. En juist tegen dit pittige Haarlem had Feijen oord kunnen laten zien wat het waard ia en zouden de debu tanten een eerlijker kans gekregen hebben. HERMAN VAN BERGEN CEBINAC WELLICHT NAAR FSC DRACHTEN ONTSLOEG TRAINER DRACHTEN Het voltaIHge be stuur van de amateurvoetbal- vereniging Drachten, die uit komt in de eerste klasse KNVB, heeft gisteravond besloten trai ner Teddy van de Horst te ont slaan. De reden hiervan Is het feit dat Van de Horst zaterdagochtend het bevel van de voorzit'er en de secretaris negeerde om met zijn trainende spelera van het hoofd- veld af te gaan. Dit veld mag contractueel alleen voor wed strijden worden gebruikt. Teddy van de Horst was reeds vijf Jaar oefenmeester bij Drachten. De training wordt nu geleld door de tweede oefenmeester, Ate Bootsma. DEN HAAG Trainer Georg Knobel van MVV tilt niet zwaar aan het vertrek van Ivan Mraz, die naar Tsjechoslowakije is terug gekeerd. „Ach, natuur lijk", zegt hij, „Mraz speelde de laatste weken erg goed en was daarom zeer bruikbaar, maar nu hij weg is zullen anderen de doelpunten moeten ma ken". Dat houdt niet in, dat MVV voor onoverko melijke problemen komt te staan. Die zijn er pas als er een aantal spelers ge blesseerd raakt, omdat de Maastrichtse ere-divisie- club nu een betrekkelijk kleine groep heeft. „Die kans", vindt Knobel zelf, „zit erin, want reserves heb ik nauwelijks. Trainer Knobel ziet voor de open gevallen plaats van Ivan Mraz verschillende oplossingen. „In de eerste plaats heb ik natuur lijk Nico Marea achter de hand. Hij is weer practiach fit en speelde onlangs enkele keren zeer goed. Ik veronderstel dan ook dat Nico de eerste weken wel in de spits zal blijven staan. Aanstaande zondag, als we te gen zijn oude club PSV spelen, zal hij er zeker bijzijn. Daarna zullen we wel verder zien". Trainer Knobel is blij deze moeilijkheden onbezorgd te be handelen. Zijn elftal heeft ten slotte al betrekkelijk veel pun ten veroverd. „Daarom kan ik nu rustig aan de verjonging werken. In het B-elfta! speelt De Regter de laatste weken als spits een opvallende rol. Hij krijgt voor het einde van het seizoen zeker ook zijn kans". Gezien de slechte resultaten van de Eindhovenaren moet MW zondag kunnen winnen. Knobel: „Wij hebben inderdaad een goe de kans. Tenminste als er deze week bij PSV mets gebeurt. Het heeft genoe; kwaliteit en na een trainerswisseling kan het voor een verrassing zorgen. Ik hoop dus maar dat het deze weck nog stilletjes blijft rommelen in Eindhoven". Koopt MW dus niet. na Feijen oord (Lardinsky en Vos). FC Den Bosch (Beek) belooft een andere Limburgse club wel een duit in het zakje te doen. Fortu- na Sc. de eerste divisieclub, heeft een vrij spectaculaire transfer op het oog Het heeft onderhandelingen aangeknoopt met de Joegoslaaf Cebinal, die inclusief de afkoopsom ongeveer een ton moest kosten. Deze wis pelturige speler, die bij FC Nurnberg destijds veel trubles met Max Merkel had, wil graag in Nederland komen voetballen, omdat hij in Keulen dan vrij ge makkelijk kan gaan studeren voor het trainersdiploma. Fortu- na Sc wenst echter het zekere voor het onzekere te nemen en heeft een clausule in het con tract laten opnemen waarin staat dat vijfhonderd gulden per wedstrijd zal worden ingehou den wanneer hij niet bereid is om te voetballen. In de loop van deze week valt een defini tieve beslissing. De enige kaper op de FSC-kust is de cx-Sittar- denaar Jan Notermont, de hui dige trainer van Arminiu Biele- field. „Hij wi NSF en KNSB stimuleren trimaetie DEN HAAG In nauwe samen werking met de Nederlandse Sport Federatie heeft de KNSB besloten een trim-actie van start te laten gaan. Vnnat 15 de cember kun men aan de kassa's van de Nederlandse kunstijsba nen (als het vriest ook bij da natuurijsbnnen) deelnemlngs- kaarten verkrijgen. Het is de bedoeling dat een trim mer 25. 50, 100 of 200 km. nf- legt, waarmee hij op grond van de door hemzelf ufgetekenda kaart een bronzen, zilveren, gouden of stalen speld kan ver dienen. De kaart moet worden opgestuurd naar de KNSB In Am sterdam. terwijl per giro een be drag van 2,50 dient te worden overgemookt. Van dit geld wordt telkens een gulden be steed aan training en uitzen ding van veelbelovend jong ta lent. BOKSERS HIELDEN TITELS LOS ANGELES De Mexicaan Jose Napoles heeft dinsdag avond in Los Angelos zijn we reldtitel in het wellergewlcht met succes verdedigd tegen de Amerikaan Hedgemon Lewis. De titelhouder won op punten. Tijdens hetzelfde boksgala behield ook de Mexicaanse wereldkam pioen bantamgewicht Ruben Oli- vares zijn titel. ,,Mr. knockout" versloeg zijn landgenoot Jesus Pimentel In de elfde ronde gooide diens helpster de hand doek in de ring. Cebin gisteren. „Maar het nadeel deze transactie zou zijn, dat ik een half jaar ihoet stoppen met voetballen, want er is geen transferperiode in Duitsland SPORTTOTO DEN HAAG De premie in toto nu 17 ten bedrage van I 176.912,70 is ten deel gevallen aan de houder van formulier O. 2775305. Hij ontvangt nu aan prijs en premie ui totaal bruto i 265.389.05.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11