V akantiespr eiding nog steeds fictie £eidoe@ouoa/nt GEEN EXTRA VERHOGING AOW EN AWW ZORGVULDIGE PRIISVORMING NODIG VLIEGREIZEN POPULAIR resident leidde mval op kapers lOO miljoen ezuinigen t) defensie Symbolische eis ƒ20 tegen naturisten Hzssa JSDAG 15 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT LONDEN (Rtr./DPA) Het Britse Lagerhuis is gisteren met 300 tegen 27 stemmen (het grootste deel van de La- bouroppositie onthield zich) akkoord gegaan met een drastische verhoging van de toelagen aan de koninklijke familie. Die van koningin Eli zabeth is van 475.000 op 980.000 pond sterling per jaar gebracht. Aan de stemming ging een ru moerig debat vooraf, waarbij de Labourafgevaardigde Wil liam Hamilton (bekend te genstander van de monar- Toelagen voor Brits koningshuis verhoogd chie) een felle rede afstak waarin hij gewaagde van klaplopers en parasieten die het geld niet verdienden dat ze al kregen. Hij beschreef prinses Margaret als een „duur onderhouden vrouw, die nog minder uitvoert dan haar ouwe moeder", en de koningin-moeder als een pen sioentrekster met een lieve glimlach op het gezicht. „Maar mijn god, als mijn vrouw zoveel betaald kreeg, hield ze niet meer op met la chen", aldus de 54-jarige ex- onderwijzer. HAAG (ANP) Hoewel groot aantal vakantiegan- buiten de zomerperiode hoofdvakantie zou willen brengen, komt hiervan in ;tijk weinig terecht. Dit uit een marktpsycholo- onderzoek, dat in op- van een aantal reisorga- samen met KLM en tir werd ingesteld. cent van de mensen die de jaren een vliegvakantie i gemaakt, zou ook buiten hoogseizoen met vakantie gaan. Het merendeel hen zegt bovendien een der- e vakantie aantrekkelijk te In de praktijk blijkt onderzoek is de afnemende be langstelling voor het kamperen en de toenemende vraag appartementen. De populariteit van de vliegvakanties groeit sterk. Dit is vooral merkbaar bij de jongeren beneden de 25 jaar. Het gebruik van het vlieg tuig als vervoermiddel blijkt vooral ten koste te gaan van de auto. Als het „ideale" vervoer middel voor de vakantie, werd door 70 procent van de vliegva- kantiegangers het vliegtuig aan gegeven. Maar ook een bijna even hoog percentage van hen die nog nooit per vliegtuig op vakantie waren geweest, vonden een vliegvakantie zeer aantrek- dat 65 procent toch in de De Nederlander blijkt in het alge- nden juni, juli en augustus meen tevreden over de vliegva- kantiereizen die hij heeft ge maakt. aaiend met machinegeweer 0SE (RTR) De president gedood. De president antwoord- Costa Rica, Jose Figueres, de: „Jammer, maar het gaat zelf bevel gegeven te heb- om de eer van Costa Rica. it een stormaanval op het Vuur". tuig dat na kaping in San De politie gooide daarop traan gas geland. „Ik zal laten gasgranaten in het vliegtuig, at ze met Costa Rica niet dat in brand vloog. De politie, i spelen, al is het klein en zonder president, stormde het het geen leger. Vooruit vliegtuig binnen door een deur riep hij, zwaaiend met die was open gelaten door pas- machinegeweer. sagiers die eerder waren vrijge laten. ebeurde nadat de drie ka- Minister van veiligheid Fernando Cuba wilden, be- Valverde zei later, dat deze ac tie van de Costaricaanse autori teiten een voorbeeld is voor an dere landen. Wanneer overal zou worden geweigerd met pira ten samen te werken zullen de kapingen wel ophouden, zei hij. Een van de drie kapers is dood geschoten en verscheidene mensen, onder wie minister Valverde, liepen letsel op. Zij sprongen door de kapot gescho ten ruiten toen het vliegtuig vlam vatte. De twee andere ka pers zijn gearresteerd. en te schieten door de i van het vliegtuig. Een functionaris protesteerde d dat onschuldige stewar- m zouden kunnen worden onze parlementaire redac tie) HAAG Vooruitlopend op debat over de Defensie-be- Ing volgende week in de ede Kamer heeft de PvdA r grotendeels reeds bekende stellen gebundeld voor een gvaardiger en minder kost- bijdrage aan de Navo-de- i". Daardoor zou het huidi- percentage van 3,6 procent het nationaal inkomen voor defensie met ongeveer 1/4 ;nt kunnen worden ver voor 1972 wil de PvdA bij trijgsmacht forse bezuinigin- aanbrengen: bij de land- cht 170 miljoen, de lucht- :ht 69 miljoen en de marine miljoen. De doorwerking van in komende jaren zou 1975 leiden tot bezuinigingen resp. 279, 129 en 46 miljoen, r de hele periode 1972-1975 het om plm. 1600 miljoen. n dag vorming er week voor militairen HAAG Van KVP-zijde zal volgende week bij de behan- ng van de Defensiebegroting fden aangedrongen om mili- fen een dag in de week bij mingsinstituten een verplich- vorming te geven. Het idee loe is afkomstig van het P-Tweede Kamerlid Kleister- door de „Nationale Raad Itijn Militairen" overgeno- n pleidooi bij de Defensie-lei- g hield in, om twee jaar te orimenteren met één vor- "gsdag per week voor de iwillig dienende technische cialisten in de krijgsmacht. zou dit vormingswerk dan men worden uitgebreid tot de fctplichtigen. MUSTEN IN ZAGREB «EB (Reuter-AFP) In het Mnim van de Joego-Slavische 1,1 Zagreb zijn gisteravond op- ongeregeldheden voorge- waarbij volgens het «bureau Tanjug 93 personen **•«1 gearresteerd. Witie trad volgens het bericht harde hand op tegen circa ordeverstoorders. Volgens politie was het de derde ach- tenvolgende avond dat de tic op het „plein van de repu- bk" werd verstoord. De on- R wordt teweeg gebracht jeugdige betogers, meren- studenten, die zich solidair •en verklaard met het afge- partijbestuur in Kroatië. ALKMAAR (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Alkmaar heeft gistermiddag in een proefproces tegen twee le den van de Nederlandse Fede ratie van Naturistenverenigin gen een symbolische geldboete van 20 of twee dagen hechte nis geëist. Het proces was door de twee naturisten zelf uitge lokt. De verdachten werden op 22 au gustus van dit jaar op het strand van Callantsoog door de rijkspolitie geverbaliseerd we gens schending van de Openbare zeden en eerbaarheid. De verde diger vroeg 'voor beide verdach ten ontslag van rechtsvervol ging omdat het hier ging om ideële exhibitie. Verslaggevers en fotografen wachten op nieuws voor de bungalow van de ontvoerde miljonair Albrecht in Bredeney, t De 49-jarige Theo Albrecht is 27 november ontvoerd. Zijn ontvoerders eisen een losgeld van zeven miljoen gulden. voorstad van Essen. Het begrafenis-tarief bij het rij-examen J£EN berichtje over gebrek aan soepelheid van het Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen heeft ons over dit onderwerp aan het denken gezet. Dit bureau, het C.B.R., zou de begrafenis van schoonouders niet als geldige reden beschouwen om uitstel van het rij-examen te krijgen en dus teruggave van reed-, betaald examengeld onder het motto van „We moeten nu eenmaal een grens trekken", weigeren. Want bij de ruim achthonderd duizend rij-examens per jaar kan het C.B.R. „niet aan veel uit zonderingen beginnen". De eerste vraag welke bij ons rees, Is of het C.B.R. soms ook zijn examinatoren verbiedt om vrij te nemen voor het begraven van schoonvader of schoonmoeder. De tweede vraag waar het C.B.R precies het recht vandaan haalt om uit te maken, wanneer iemand wel of niet verplicht is zijn persoonlijke verplichtingen wegens het overlijden van een nabestaande voorrang te geven boven een rij examen. Straks wordt het nog „in plaats van bloemen een nit-i benutte kwitantie van 30 gulden om rij-examen te mogen doen". Dat er grenzen moeten zijn, erkennen we met het C.B.R. Maar won neer die grenzen nog beperkter uitvullen dan die welke voor hog< autoriteiten bij hun publiekelijk optreden gelden, wordt het toch wel wat gortig; zeker wanneer er een mogelijkheid kan worden geschu- pen op controle tegen misbruik. 1VADER beraad over deze gang van zaken vinden we te meer nodig omdat aldus een bericht in De Volkskrant rijschoolhouder- hun klanten al verzoenen bij de gedachte dat het terugkrijgen van gestort examengeld bij het C.B.R. nog meer moeite kost dan voor sommige kandidaten om een rijbewijs te krijgen. Dan zou het C.B.R erger zijn dan de fiscus, die wel is waar ook met graagte incasseeri, maar niet te beroerd is om het teveel betaalde op een nette maniei te verrekenen of desgewenst terug te betalen. Gewoon geredeneerd dachten we, dat een examenkandidaat die wegens dwingende persoonlijke redenen verstek moet laten gaan. direct ol vla zijn rijschoolhouder het bureau dat zijn examen regelt, tijdig moe inlichten maar dat het C.B.R. zijnerzijds dan moet werken met spel regels die voor een groot deel van het bedrijfsleven algemeen ge accepteerd zijn. Wellicht vragen thans burgers zich af, of ze tegenover het C.B.R. no- wel recht van spreken hebben, wanneer zc op het uur van hun examen bezig waren met het blussen van een brand in hun huis of op weg nar hun mobilisatiebestemming wegens een plotseling' militaire oproep. Het C.B.R. kan immers niet alles regelen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Rietkerk (Sociale Zaken) wijst het voorstel van de oppositie van de hand om de AOW en AWW extra te verhogen. De PvdA had voorgesteld de ouder- in het kabinetsprogramma krij- gewenste uitbreiding van de ciale verzekeringen mogelijk worden gemaakt. Hiertoe zal on der meer de kinderbijslag voor het eerste kind en zo nodig voor het tweede kind worden bevroren. domsuitkeringen per 1 april 5 procent extra te laten stijgen. D'66 wilde een extra verhoging van jlrie procent. De staatssecretaris wees gister avond bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken in de Tweede Kamer ook een extra stijging van het wettelijk mini mum loon van de hand. Mr. Rietkerk zei, dat een eentra verhoging van de ouderdomsuit- keringen niet past in het totale programma van de sociale gen de uitkeringen voor oud-in validen en de uitbouw van de Arbeidsongeschiktheidsverzeke ring tot volksverzekering voor keur. Ook de zelfstandigen zul len hiervoor zware offers moe ten brengen. Een wijziging van het hele systeem van kinderbij slagen zal worden bestudeerd. Staatssecretaris Rietkerk gewaag de van de ernstige kostenstijging in de gezondheidszorg. Als voor beeld gaf hij de ziekenhuiskosten, die van 1971 op 1972 met 28,3 procent stijgen. zekeringen. Uitgangspunt is dat Van Lier PvdA) diende twee i de vierjarige kabinetsperiode de totale premie voor de sociale verzekering met drie procent mag stijgen. Bij ongewijzigd beleid is daarvan al twee pro cent opgebruikt. Door beleidsombuigingen moet de Hij drong er op uitkeringen aan oud-invaliden al per 1 januari te verbeteren. In de tweede motie vroeg hij het wettelijk minimumloon in 1972 twee keer met 3 gulden per week extra te verhogen. Moeder met baby trapt op mijn BOCHTHAUSEN (AP) Een 21-jaar oude moeder is erin ge slaagd om haar baby in haar armen te houden toen zij tijdens een vlucht met haar gezin naar West-Dultsland op een landmijn liep. D» onderbenen van de vrouw wer den weggerukt toen zij met haar even oude echtgenoot en hun één jaar oude baby over de „strook des doods" aan de grens trok. Zes inwoners van Bochthausen, dat ongeveer 25 km. ten oosten van Göttingen ligt renden het mijnenveld in om het gezin te redden. Het hele gezin werd naar het zieken huis overgebracht. De man had verwondingen aan het gezicht, maar de baby is ongedeerd. „Burgerschapkunde" Ruim 5000 deelnemers (Van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG Kamervoorzitter mr. F. v»n Thiel betreurt jaren groeiende kritiek op het parle- menta erstelsel. Hij zei dit gis teren toen hij in de vergader zaal van de Tweede Kamer aan ongeveer 70 deelnemers en deel neemsters van de curusus „Bur gerschapskunde" de „verkla ring" (diploma) uitreikte, e cursus geeft informatie over het politiek en moatschappeljlk gebeuren. Ze is opgezet in sa menwerking met politieke par tijen. Ruim 5000 deelnemers hebben tot nu toe de cursus ge volgd. HHI Tijdens de paardenrennen in Nottingham maakten jockey Champion en zijn rijdier Impatient een specta culaire val. Het paard achter Impatient moest een noodsprong maken om zijn gevallen collega te ont wijken. Merendeel Nederlanders tegen staken (Van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG Bijna driekwart (73 pet) van de Nederlanders vindt het nu niet de tijd om te staken voor hoge'e lonen. In mie J.l. was dat 69 pet. Wel sta ken wil 10 pet., in mei was dat 26 pet. Dit blijkt uit een NIPO-enquete onder 1067 mannen en vrouwen, gehouden op 22 november j.l. verdeeld naar politieke voor keur bleken er bij P.v.d.A en D'66 nog de meeste voorstan ders van staken voor loonsver hoging te zijn. Het minst sta- kmgsbereid zijn AR- en DS '70 aanhangers met 3 pet Onderzoeker Gene Savoy bij een bewerkte steen, die gevonden werd in het Amazonegebied in Noordwest Brazilië. Volgens de oude legende werden Spaanse schepen aangevallen door een oorlogszuchtige vrou wenstam tijdens een ontdekkingstocht over de Amazone. Savoy hoopt te kunnen aantonen dat deze ag gressieve dames inderdaad bestaan hebben. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het bestuur van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen is het er met zichzelf nog niet over eens op welke wijze het de onofficiële regeringsopdracht moet realise ren om via duidelijke prijsmati- ging de Inflatie sneller te beper ken dan wel eens voor mogelijk wordt gehouden. doen valt dan het doen uitgaan van een algemene oproep tot zorgvuldige prijsvorming. „Heel veel prijsverhogende fakto- ren heeft een ondernemer niet in de hand", zo zei ons vice- voorzitter mr. P. van Meeteren. Hij noemde in dit verband het invoerprijspeil, de vrachtprij zen, de overheidstarleven en de lonen. Bovendien heeft in het al gemeen de rentabiliteit van de bedrijven de kritische grens be reikt en dit noopt vaak ook al tot enige prijsverhoging, anders zou de werkgelegenheid in ge vaar kunnen komen, resp met uitgebreid kunnen worden. Het VNO-bestuur heeft zich giste ren langdurig met het vraag stuk beziggehouden en het Mr. van Meeteren zei niets kwam tot de voorlopige conclu- voelen voor de suggestie sie dat er niet veel meer te minister Langman Zes doden bij mijnramp in Duitsland HERTEN (AP) Zes mijnwer kers zijn gisteren omgekomen bij een instorting op 950 meter diepte in de Ewaldmljn. Vier mannen zitten nog steeds opge sloten In een schacht. Een woordvoerder van de maat schappij, Ruhrkohle AG, zei, dat een gedeelte var. zestig me ter van de schachtwand was in gestort terwijl de mannen daar aan het werk waren. Hoe de si tuatie is van de vier opgesloten mijnwerkers ia niet bekend. mische Zaken tot het instellen van een eigen prijsbewakingsor- gaan. De VNO-vice voorzitter betreurde het, dat niet wordt aangedrongen op prijsmaatrege len. Pauselijke onderscheiding voor Nervi VATICAANSTAD (AP) - Paus Paulus VI heeft de Italiaanse architect Pier I.uigl Nervi het grootkruis in de orde van Sint Gregorius de Grote verleend. Nervi is ontwerper van de nieu we audiëntiezaal van het Vati- caan, evenals van het gro'e kantorencomplex in Den Haag. Leeuw bijt leeuwin uit liefde dood (Van onze correspondent) SITTARD In het safaripark in Tuddern (Duitsland) heeft zich een lecuwendrama afgespeeld, waarbij een der beste leeuwin nen van het park het lever- heeft gelaten. De leeuwin werd besprongen door een 7-Jarigc leeuw, die haar de strot dooi beet en zeer waarschijnlijk haai ruggegraat beeft gebroken. He toegeschoten personeel van hei safaripark kon niet tussenbeid* komen. Een der personeelsleder van het Duitse wildpark, die ge tuige is geweest van de beest achtige vechtpartij, vertelt „De leeuwen en leeuwinnen zljr vun elkaar gescheiden dooi middel van schrikdraad. Door dat een auto een der drader stukreed, viel de elektricitei uit. De leeuw maakte van dez< kans gebruik door de leeuwir nan te vliegen. Het beest was a lang verliefd". Jarring wil bemiddeling hervatten NEW YORK (AP) —De Zweedei diplomaat Gunnar Jarring zot gisteren contact hebben gehat met vertegenwoordigers van Is raël en Egypte over een herval ting van zijn vredesmissie i| het Midden Oosten. Een VN-woordvoerder zei dat Jat ring zich bezig had gehoudei met de verschillende mogelijk heden voor de hernieuwing vqj zijn bemiddelingspogingen. D Algemene Vergudering stemd maandag voor de hervattint van indirecte besprekingen vi Jarring.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9