PERSONEELSTEKORT EN VEEL ZIEKENHUIZEN Joego-Slavië laakt moeilijke periode door PASTORES EISEN MEDEZEGGENSCHAP VAN WERKNEMERS ilir HOTEL rite §'-5 Vijf bom aanslagen in Ierland Onenigheid in duiven- sportwereld BALLERINA GEBLESSEERD 10.000 verzoeken adoptie Vliegen in Europa duurder Ralph Waver mag langer blijven Nog geen afdoende verklaring voor luchtvervuiling Belasting voorstellen aangenomen DENSDAG 15 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 7 it in augustus gedeeltelijk ingestorte hotel Riviera aan de Spaanse Co sta del Sol nabij Torremolinos gaat op 18 december weer open. Na de catastrofe, waarbij vier mensen omkwamen en een tiental ge- i onder het puin werd aangetroffen, ging het hotel dicht op last van de overheid. Zoals bekend ivonden zich geen Nederlanders onder de slachtoffers. Inmiddels heeft de hoteleigenaar een schade- aim van twee miljoen gulden ingediend bij de bouwer van het project, maar die heeft op zijn beurt e architect aansprakelijk gesteld voor het gebeurde. De rechter in het district Malaga heeft de zaak in handen genomen. (Van één onzer verslaggevers) UTRECHT „De personeelsbezettingen in vele ziekeninrlchtingen baart zorgen. Dit ondanks de verheugende absolute stijging van het aantal personeelsleden. Grote bedragen worden elk jaar gespen deerd aan wervingscampagnes en advertenties. Voortdurende bezin ning lijkt gewenst op de vraag wat aan dit probleem, dat wellicht meer dan enig ander vraagstuk een optimalisering van de gezond heidszorg bedreigt, op nationaal niveau kan worden gedaan". Dit staat te lezen in het jaarver slag van de nationale zieken huisraad. Gistermiddag zei mr. L. C. Wesseldijk erover: „Waar het gaat om de landelijke wer vingscampagnes, daar is slechts 25 tot 30 procent van de aange sloten ziekenhuis vóór. Het is namelijk zo dat lang niet in alle ziekenhuizen een tekort aan ver plegend personeel is. Vele heb ben genoeg leerlingen, maar hebben moeilijkheden met het verkrijgen van opgeleid kader. Juist in de laatste tijd is ons via de arbeidsbureaus aanbod ge daan van gehuwde vrouwen, die weer in de verpleging willen. Er blijven toch wel enige pro blemen over gezien het feit dat een verpleegster na een twee, drie jaar eruit geweest te zijn de nodige routine mist Onze wens is dat er meer mannen in de verpleging zouden gaan. Al was het alleen maar omdat deze mannen ook na hun huwe lijk in dit vak blijven doorgaan. Van oudsher is er echter een ze kere aversie tegen het beroep van ziekenverpleger. De laatste tijd neemt echter het aantal mannen die in ziekeninrichtin- gen werken, verhoudingsgewijs toe. We moeten er alles aan doen om het beeld van de ver pleger de broeder te ver beteren. De verpleegprljzen in onze zieken huizen die nu zo gemiddeld lig gen op f 80 tot f 90,— per dag hoeven helemaal niet zo te stij gen als ze nu doen, zei mr. Wesseldijk. Er moet slechts, om die kostenstij ging niet te hoog te maken, aan bepaalde voorwaarden worden voldaan. Eén ervan is, dat de wet ziekenhuisvoorzieningen in zijn geheel wordt uitgevoerd. Bloemenexport sterk vergroot DEN HAAG De export van bloemen is enorm toegenomen en wel van 308 miljoen gulden in de periode van juli tot en met november 1970 tot 394 mil joen in de overeenkomstige pe riode van dit jaar. Dit heeft de heer H. J. Hylkema, voorzitter van het produktschap voor sier gewassen gisteren bekend ge maakt op een vergadering van het schap in Den Haag. 5RADO (DPA) De door Tito ernstig bekritiseerde tatische partijleiders zijn afgetreden. In Zagreb heeft een nieuwe ploeg het roer overgenomen. Maar de vraag li dit een oplossing of een verscherping van de crisis bin- Dtn de liga van communisten in Joego-Slavië betekent is 1 I daarmee nog niet beantwoord. In Belgrado wil men in ie- - der geval niet verhelen dat de partij een van de zwaarste schokken sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog te verwerken heeft gekregen. ben vijf jaar geleden Rankovic werd uitgerangeerd was de toe- stand wellicht gevaarlijker om- p' dat een staatsgreep van de al machtige politiechef niet uitge sloten leek. Ditmaal gaat de cri sis echter veel dieper, ook al is dan voorlopig slechts de Kroa- - tische partij-organisatie in een maalstroom terecht gekomen. Enerzijds tast de crisis de structuur van de gehele partij aan op een moment dat zij zich nog niet heeft ingesteld op de grotere autonomie van de repu blieken, het uitgebreider zelfbe stuur en de door economische hervormingen en democratise ring ontstane ontwikkelingen. Anderzijds bestaat het gevaar dat nu de verhouding van de Kroaten ten opzichte van de ge hele Joego-Slavische staat op- 3 nieuw ter discussie wordt ge steld. De teruggetreden Kroati sche leiders gaven bijvoorbeeld. Politie wil getuige brand Eindhoven weer horen iINDHOVEN (ANP) De Elnd- bovense politie zou de 18-jarige G. V. uit Eindhoven graag nog eens willen horen in verband met de fatale brand op 28 sep tember in het hotel 't Sllveren Seepaerd te Eindhoven, waarbij elf mensen om het leven kwa len. alarmeerde toen als eerste de brandweer. In verband met zijn verklaringen wil de politie hem thans nog eens horen. verblijft momenteel in een Franse gevangenis wegens Joy riding, doch zal binnenkort uit i Frankrijk worden uitgewezen. W eerrapporten van hedenmorgen 7 uur l'dam motregen motregen geh.bew. geh.bew. Mhoven ueh.bew. Helder motregen ibchth. R'dam motregen temp. temp. slag Je Bilt Jente Limburg onbew. onbew. 'lona zw.bew. motregen 'eaux onbew. onbew. tfort licht bew. [ruck mist 4 —11 )n onbew. 16 7 i licht, bew 11 4 iburg mist 4 —2 l onbew. 15 4 I geh.bew. 16 13 samen met gelijkgezind^, krach ten in andere republieken, de stoot tot de ingrijpende grond wetswijzigingen van afgelopen zomer. En hoe men ook oor deelt over hun al te extreem ge voel van „nationalisme": hun doel was ongetwijfeld een mo derne en open, de nationale be langen behartigende communis tische partij van Kroatië defini tief in te bouwen in de Joego slavische gemeenschap van do ken. President Tito mag dan een per soonlijke overwinning hebben behaald, algemeen is men van mening dat er veel moeilijkhe den uit zullen voortvloeien. De afgetreden partijleiding was zeer geliefd bij een groot deel van de Kroatische bevolking, met name bij de jongeren, en zijn oproep tot zuivering van de „rotte elementen" in de repu bliek zal veel kwaad bloed zet ten. De studentendemonstraties zijn er wellicht de eerste getui gen van. Bovendien is het wei nig waarschijnlijk dat het kroa- tisch nationalisme, gegroeid door eeuwen van conflict en bloedige strijd met het naburige Servië, over religieuze, culturele en politieke verschillen, gemak kelijk zal kunnen worden inge- O BELFAST (DPA) In Belfast zijn gisteren vijf bomaanslagen gepleegd op woningen van ge meenteraadsleden en politici. Dit versterkt het vermoeden dat het Ierse Republikeinse Leger begonnen is zijn slachtoffers on der vooraanstaande Noordleren te zoeken. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft de Ierse re gering in Dublin indirect antwoordelijk gesteld voor de moordaanslagen. In een scherpe bewoordingen gestelde verklaring wordt gezegd: is de taak van de Ierse regering te verhinderen dat Ierland een schuilplaats wordt voor leden van de IRA die aanslagen in Noord-Ierland plegen". In Lon den ziet men deze verklaring als het antwoord van de Britse regering op de eis van de Ierse premier Jac Lynch, die maan-j dag heeft verlangd, dat er aan weerskanten van de grens waarnemers van de Ver. Naties worden gedetacheerd om aan- slagen van de IRA te voorko- Premier Heath men. I zoekt. VEENENDAAL (ANP) 5000 Nederlandse duivensportliefheb bers zijn in opstand gekomen tegen de Nederlandse Postdui- venorganisatie (NPA), het over koepelende orgaan van duiven sportbonden. Zij onderschrijven de wens van een actiecomité, dat er op uit is het eigendoms bewijs rechtsgeldigheid te ver schaffen. De NPA heeft de actiegroep laten weten nogal sceptisch te staan tegenover inmenging van de overheid. Men vreest namelijk dat de overheid hierin een kans zal zien belasting te gaan heffen als tegenprestatie voor de dui- venregistratie en de uitgifte van ringen. De actiegroep is hier voorstander van en wil dat de handel in ge ringde duiven alleen wordt toe gestaan, wanneer daarvan een eigendomsbewijs kan worden overlegd, de handel in ongering- de duiven dient absoluut verbo den te worden. Van i onzer verslaggevers DEN HAAG In een open brief heeft een werkgroep van Indus trie-predikanten en bedrljfsaal- moezeniers haar bezorgdheid geuit over de toestand van on mondigheid waarin veel mensen in het bedrijfsleven zich bevin den. Aan de hand van een reeks praktijkervaringen en vanuit de geloofsovertuiging dat men sen elkaar recht moeten doen en bevrijd moeten worden van onmondigheid, uiten de pastores openhartige kritiek, die ten doel heeft de positie van de mens In het bedrijfsleven verbeteren. De werkgroep, samengesteld uit predikanten en aalmoezeniers uit bijna alle delen van het land, neemt het in de brief, die verstuurd is aan alle kerken en kerkgenootschappen, de Eerste en Tweede Kamer, de vakbon den en de werkgeversorganisa ties, op voor de mensen die vanwege hun positie zelf kwets- baar zijn om de problematiek naar buiten te dragen. De zielzorgers hebben ervaren dat de werknemers er onvrede mee hebben, dat eigen initiatieven en mogelijkheden niet ontplooid kunnen worden, dat ze wantrou wig zijn ten opzichte van welke verandering dan ook. dat hen al snel een gevoel van machteloos heid bekruipt, als men bijvoor beeld denkt aan het promotiebe leid. Velen, ook hoge functiona rissen, zijn naar het oordeel van de werkgroep, bang om zich met wezenlijk menselijke zaken bezig te houden. Toch zullen de vastgestelde struc turen opengebroken moeten worden, zo stelt de werkgroep in haar brief. Machthebbers zul len tot verantwoording moeten worden gedwongen en er zullen situaties geschapen moeten wor den waarin de mensen invloed hebben en tot hun recht komen. Een duidelijke mentaliteitsver andering en een kritische soli dariteit acht de werkgroep daar voor harde noodzaak. Het vor mingswerk zal daarin een be langrijke rol kunnen spelen, mits dat gebeurt in onafhanke lijke instituten. Men blijft er echter van overtuigd dat het werkmilieu zelf de beste vor mingssituatie behoort te zijn. De briefschrijvers stellen aan het eind van hun open brief duide lijk dat zij bereid zijn en blijven om op weg te gaan met allen die eveneens overtuigd zijn van de eis dat medeverantwoorde lijkheid van ieder mens voor zijn arbeidssituatie geen vrij blijvende zaak is. Deze eis moet in uitvoerbare modellen worden omgezet, aldus de werkgroep. De Nederlandse bisschoppen zul len naar men verwacht begin volgend jaar over dezelfde pro blematiek een herderlijk schrij ven publiceren. In de muur van een wolkenkrabber in het hartje van New York ontstond deze geweldige scheur. Het gebouw moest ijlings ontruimd worden. Maar deskundigen zijn van me ning dat van instorten geen sprake is. Wel bestaat het gevaar van vallende bakstenen. In vijftien jaar DEN HAAG Sinds vijftien jaar geleden adoptie in ons land mo gelijk werd, zijn ruim tiendui zend verzoeken om adoptie In gediend. Daarvan is ongeveer driekwart toegewezen. Dat staat in het jaarverslag 1970 van de Centrale Adoptleruad. De raad zegt te hopen dat nu, na deze vijftien jaar adoptieprak tijk, een duidelijke lijn zal wor den uitgestippeld, waarlangs binnen redelijke termijn adoptie kan worden verkregen. De raad bereidt een voorstel voor. om te komen tot een efficiëntere en meer deskundige opzet van de adoptievoorbereiding. Daarbij zal rekening worden gehouden met eerdere voorstellen van het ministerie van Justitie en de FIOM (federatie van instellin gen voor de ongehuwde moeder en haar kind). De motieven van ongewenst zwan gere vrouwen zullen volgens de adoptieraad niet worden beïn vloed door de mate waarin adoptie mogelijk is. In zijn jaar verslag stelt de raad „op grond van ervaringsfeiten" dat de pro blematiek van de vrouw dia abortus overweegt wezenlijk an ders is dan bij ongewenst zwan gere vrouwen die een oplossing voor het te verwachten kind zoeken. GENèVE De tarieven op de normale vliegroutes binnen tu- ropa gaan met ingang van I april 1972 waarschijnlijk met gemiddeld vijf procent omhoog. Dit heeft een zegsman van dc IATA (International Air Trans port Association) meegedeeld. De verhoging zou zowel voor eerste klasse als voor „Econo my" klasse gelden. Ook de tarieven voor vluchten van Europa naar Afriku worden met vijf procent verhoogd, zij het dat hier enkele uitzonderin gen gelden. Maandag maakte de IATA bekend dat een definitief akkoord is be reikt over de nieuwe tarieveij (in sommige gevallen een verla ging van dertig procent) voor vluchten op de Noordatlantlsche en aanverwante routes. Natalia Makarova, de Russische ballerina, die enige tijd geleden asiel vroeg in Engeland, wrijft met een pijnlijk gezicht over haar dif. Zij blesseerde een spier tijdens een repetitie van Het Zwanenmeer in Covent Garden. Ondanks de teleurstelling van het niet kunnen op treden betrad zij toch glimlachend en vergezeld van haar verloofde en manager, Vladimir Rodzianko, Covent Garden op de avond van de eigenlijke uitvoering. kaanse deserteur Ralph Waver die vandaag zou aflopen, Is met een half Jaar verlengd. Hij mag nu blijven tot half juni, tenzij er eerder een definitieve bcslissirtfc in zijn zaak komt. De Raad vun State heeft twee we ken geleden (geheim) udvics uitgebracht over Wavers ver zoek om politiek asiel in ons land. Dat advies wordt alleen gepubliceerd als de Kroon tcgëh de uitspraak van de Raad vart State mgnat. Wavers advocaat; mr. W. J. van Bennekom, ver wacht dat de beslissing snel zal worden genomen, als het udvies overeenkomstig het regeringsbe leid is. t Engeland treedt hier in Downingstreet op als gastheer ROTTERDAM (ANP) Dc meetcijfers alleen geven geen afdoende verklaring voor de overlast, die de luchtverontrei niging veroorzaakte In de twee de helft van september van dit jaar In het Rijnmondgebied. Een nader onderzoek Is nodig. Rekening houdend met het feit, dat de weersomstandigheden niet exceptioneel zijn geweest, kan worden verwacht dat een periode met verhoogde mate van luchtverontreiniging zich opnieuw zal voordoen. Tot deze conclusies komt drs. J. 1 I v.-ndijk, hoofd van het la boratorium voor luchtverontrei niging van de Rotterdamse keu ringsdienst van waren, in het gisteren verschenen verslag over het derde kwartaal van dit jaar. Uit het onderzoek blijkt, dat de gemeten luchtvervuilende com- jjonenten gedurende de tweede helft van september niet die concentraties hebben bereikt die een verklaring kunnen geven voor de vermelde overlast in het Rijnmondgebied. De stof- en rookconcentraties wa ren tussen 21 en 23 september duidelijk hoger dan normaal. Hetzelfde was het geval met de lood- en Ijzerconcentratles. Juiet in deze periode werd een record aantal klachten geregistreerd over een prikkelende lucht. Niettemin was het stofgchalte In bedoelde periode niet zo hoog, dat de gemelde overlust hier door verklaard kon worden, al dus drs. Evendljk. parlementaire redac- (Van tie) DEN HAAG - De Eerste Ka mer heeft gisteren de voorge stelde belastingmaatregelen vun de regering aanvaard. Dc CPN stemde tegen alle voorstellen. Tegen de accijns op alcoholvrije dranken stemden tevens PvdA, PPR, PSP en SGP De eerstge noemde drie partijen stemden ook tegen de wiebcltax. Tegen verhoging van de motorrijtui genbelasting stemden PvdA, PPR en CPN.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7