Bomans bekijkt buurman Belg fi. TV p vanavond B Schuchtere Vijanden van Hugo Claus Hou het scherm in 't oog morgen Radio vanavonc Vier man van VPRO staken medewerking morgen Terugblik PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 DECEMBER Godfried Bomans heeft met Willy van Hemert gemeen, dat hij zodra hij radio of tv met een bijdrage heeft verrijkt door bemiddeling van een uitgever hoopt, dat een breed publiek zijn activiteiten in duplo of zelfs in triplo zal ho noreren. We danken daar de uitstekende door hemzelf be dachte titel Bomans-in-triplo aan. Voorts heeft dit nu weer geleid tot de weelde van een bepaald niet overbodig boekwerkje; niet overbodig omdat het de complete tek sten bevat van dertig interviews met vooraanstaande Bel gen, die Bomans maakte op uitnodiging van de Belgische radio en tv (BRT), maar waarin door diezelfde BRT da nig werd geschrapt als de uitspraken wat al te kritisch uitvielen. In deze paperback, getiteld Een Hollander ontdekt Vlaanderen, maakt Bomans ons deelgenoot van de feilen en verrukkelijkhe den van buurman Belg. Met beide is hij niet zuinig. Hij loopt soms over van lof, maar schuwt de zere plekken niet. In zijn. voorwoord zegt hij: ,,Ik weet niet wat er uit de uitzendingen is weggelaten. Naar mij ter ore kwam moet dit veel geweest zijn en juist die passages, wara zowel gastheer als bezoekers iets geriskeerd heb ben". De auteur Paul de Wispelaere laat hij o.m. zeggen: ,,Wat de pers, radio en televisie betreft, je hebt het woord censuur ge bruikt en dat is een zwaar gela den woord. Laten we in ieder geval toegeven, dat zij de over heid naar de mond spreken, veeleer dan op te treden als kri tische instanties". Bomans vult hierop aan, dat voor aanstaande Belgen een cumula tie van functies vervullen. De man van de radio heeft iets in de krant te betekenen. Een be stuurslid van de televisie heeft elders een vinger in de pap. Heel België is één groot stam café. Er is geen kritiek, omdat kritiek geven hier altijd bete kent, dat men een vriend ver raadt. Als men dan weet, dat er in ver schillende Belgische kranten nogal wat kritiek is geweest op de uitzendingen van Bomans, mag men concluderen, dat Bo mans in België niet als een vriend wordt beschouwd. Nochtans laat hij zich in dit boek kennen als een vriend van de Vlaamse beweging, het behoud van het Vlaams als eigen taal en als voedingsbodem voor de eigen cultuür. Bij de studenten constateert hij een verflauwing van de belangstelling voor deze beweging, welke zich laat ver klaren uit de betrokkenheid van de studenten met bredere socia le problemen. De Gentse hoogle raar Verhulst meent, dat alleen in het Waals-Vlaamse conglome raat Brussel nog een harde noot moet worden gekraakt, maar ook daar leeft het Vlaams op, al is de strijd nog lang niet gestre- De volksvertegenwoordiger Frans Grootjans noemt het een pro bleem van zelfzekerheid voor de Vlamingen. Zij moeten niet te veel rekenen op wetten en in schikkelijkheid. Het is op de eerste plaats een sociale strijd. Vlaanderen moet eerst econo misch sterk zijn. Dan hoeft de Vlaming in Brussel geen Frans meer te spreken om bij zijn meerderen in het gevlij te ko Verschil In discussies gaat Bomans diep op deze en andere zaken in, zo ruim georiënteerd ook dat er een afzonderlijke studie over te Bomans verstaat In hoge mate de kunst om de essentie van het besprokene te treffen in korte Inleidingen die aan de inter views vooraf gaan. In het gesprek met Mark Eys- kens, hoogleraar te Leuven, komt het verschil tussen Neder land en België aan de orde: Bomans: ,,Ik heb gehoord dat de Belgische industrie zich gaande weg naar de kust verplaatst, in die zin dat het lijkt of het land schuin staat". Eyskens: „Dat is waar, maar jul lie staan ook schuin". Bomans: „Ik protesteer in naam van een onberispelijke natie". Eyskens: „Ik bedoel industrieel, maar weet u hoe het komt dat Nederland zo'n plat land is? Omdat jullie een volk zijn van theologen. Het geloof heeft bij jullie de bergen verzet". Bomans: „Daarom is België zo heuvelachtig gebleven. Een Vla ming voelt zich dorpser en meer verbonden met de bodem. Een Vlaming heeft zijn wortels in de grond. Een Nederlander in het water. Wij varen dan ook graag uit. Zelfs wanneer een Vlaming in diplomatieke dienst is, geeft hij al gauw aan de mi nister de wens te kennen niet verplaatst te worden naar het buitenland en in België te blij- Met figuren als Walschap, Gijsen, filosoof Dondeyne en minister Lefèvre ondergraaft hij vooroor delen als de rol van de Vlaming van guitige krullebol in de Eu ropese familie. Zo zou ook de Vlaamse literatuur alleen maar boers, leutig en sappig zijn. Dit is een even dwaze legende als de kaas, de klompen en de windmolens in Holland. Kwalen Een kwaal van de Belgen fo hun voorliefde om de wet te ontdui ken. Dit heeft Bomans bij diver se gelegenheden kunnen vast stellen. Deze behoefte vloeit voort uit minachting voor de overheid, welke weer een ge volg is van het feit, dat Vlaan deren eeuwenlang door vreem delingen overheerst is geweest. Belasting dient om te ontduiken, niet om bij te dragen in de bouw van wegen en bruggen en het treffen van andere noodza kelijke voorzieningen. Men ont duikt ook de wetten inzake ste- debouw. In elke straat zijn de sporen hiervan zichtbaar. Hoe vrijmoedig en vol bonhomie dit volk met elkaar verkeert maakt het volgende verhaal dui delijk uit het gesprek dat Theo Lefèvre, minister van Weten schapsbeleid. Deze is aan het woord: ,,Ik werd tot minister van staat benoemd en moest mijn opwachting maken bij de koning. Deze zei: „Ik feliciteer u, meneer de minister, omdat u sedert 1830 de jongste zijt, die tot deze functie werd geroepen. Was u niet verwonderd toen u ervan hoorde". „Met een stalen gezicht antwoord de ik: In het geheel niet, dat is mijn lot. Toen ik de eerste keer werd verkozen als kamerlid, werd de nacht zelf mijn oudste kind geboren. Vier jaar later werd ik voorzitter van de Chris telijke Volkspartij en binnen de veertien dagen werd mijn twee de kind geboren. En nu is mijn derde kind reeds een paar da gen ter wereld en er was nog niets voorgevallen. Maar zie, nu ben ik minister van Staat". Toen antwoordde de koning: „Wel, meneer de minister, dan geen vierde kind, alstublieft, .want ik wens absoluut te blijven Bomans: „Ook ik ben u erkente lijk voor deze zelfbeheersing. Anders zou ik nu ruggelings dit vertrek moeten verlaten". TON OLIEMULLER NEDERLAND I NOS 10.45 uur: School-tv KRO: 17.00 uur: Wop en Flop 17.20 uur: Kijk zelf maar NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Van gewest tot west 19.50 uur: Toeristische tips i.OO uur: Journaal Bomans in gesprek met de Belgische voetballer Jef Jurion Reeds in 1967 werd een schuchtere poging ondernomen om te komen tot een Nederlands- Belgische speelfilmproduktie. De grote animators waren producent Jan Vrijman en Hugo Claus, die voor het scenario zorgde en zich ook met de regie belastte. In een der hoofd rollen, als bange Duitse soldaat, stond Fons Rademakers, die dit jaar met „Mira" slaag de, waar Claus met zijn „De vijanden" faalde. Want dit verhaal, zich afspelend tijdens het Ardennen-offensief in december 1944, kan op geen enkele wijze overtuigen. Claus' bedoelingen zijn nobel. Hij wil bewijzen, dat men een onzichtbare vijand wel kan doden, maar dat het veel moeilijker zo niet onmogelijk is een vijand, waar men enige tijd mee optrekt te doden. Want dan doodt men een mens. Daartoe laat hij een Amerikaan, een jonge Belg en een gevangen genomen Duitser enige tijd in de ijzige kou door niemandsland zwerven. Tenslotte sneuvelen zij alle drie. Erg overtuigend klinkt het allemaal niet en de enscenering toont duidelijk dat het nog moeilijker is om gedachten in beelden om te zetten. Na de Amsterdamse première ver dween de film dan ook geruisloos naar de plank, om pas jaren later een weekje in Krite- rion-Den Haag te mogen worden vertoond. Misschien, dat het kleine T.V.-scherm de film, die ook klein van opzet is, ten goede komt. In de bioscoopzaal bleefl het bij een dap pere poging met mager resultaat. Graag gedaan Egbert van Soest van de Vuurto ren in Amsterdam, jeugdcen- .trum van sociaal werk, komt vanavond aan het woord als een van de mensen van wie men an ders niet hoort. Ned. I 22.45 uur. MIK MIK komt ditmaal uit Vlaardin- cyclaam en begonia. Anton Huiskes «praaat verder schaatsen door kinderen en Ca rolina Kaart maakt een scène met Heintje. Kees Schilperoort is er met Raden maar en voorts wordt getoond een nieuw pro- dukt van de'doe het zelf-markt, t.w. Japanse sierpleister. Ned. II 20.21 uur. Kenmerk gen met als gasten het Cocktail Aan de orde komen de pogingen Trio, Drika, The Freelanders, de Jantjes etc. Tal van schla gers van weleer zullen door de ether ruisen. Ned. II 19.05 uur. de wereldraad om de heilloze strijd i te beëindigen. Ned. II 22.05 uur. Studio vrij Studio Sport Weer een bonte kaleidoscoop van vrijetijdsbezigheden. Tips voor de verzorging van de auto en de zorg voor bloemen en planten van dit jaargetijde, kerstster, Ned. I In dit programma vanavond een overzicht van het wereldkam pioenschap zaalhandbal in Utrecht. Caroline Kaart en Heintje maken samen een scène in Studio Vrij lodfried Bomans in gesprek met minister Lefèvre Ev. Omroep heeft minder leden dan opgegeven Van onze radio- en tv-redactrice HILVERSUM Naar is gebleken beschikt de snel in omvang groeiende Evangelische Omroep niet over de 135.000 leden, die zij zegt in de boeken te hebben genoteerd. Toen voor een aanvraag als C- omroep een accountants verklaring moest worden opgesteld kwam een aan tal van 95.000 te voor schijn. Voor C-omroep heeft men minstens 100.000 leden nodig. De 40.000 leden, die de Evan gelische Omroep meer zegt te hebben dan op de accountantsverklaring voorkomen, behelst inge schrevenen, die de betaling van minimaal 5 gulden nog niet hebben verricht en derhalve niet als leden aangemerkt mogen wor den. (ADVERTENTIE) Dit is het recept: Kaasfonduevan Nedetiandsekaas. Caquelon inwrijven met wat knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wün in do pon verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Nu 500 gr fijngesneden Jong goed brengen. Binden met maïzena afmaken met nootmuskaat 20.20 u 20-30 u 21.55 u 22.10 u l 22.35 i 22.40 li I 22.45 i Vai EID1 Pol. partij GPV W De vijanden, fiugtan Socutera Studio Sport Journaal Den Haag vandairati» Graag gedaan, |Scho tret. \eid NEDERLAND II KRO 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: MIK, show 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Studio Vrij IKOR: 22.05 uur: Kenmerk 22.30 uur: Journaal NEDERLAND I lOOg 10.45 uur School-t.v. reth KRO 14.00 uur Op weg naar Ker Jena 14.25 uur School-t.v. om' i 18.45 uur Fabeltjeskrant 118.55 uur Journaal VPRO 19.05 uur Popeye i 19.12 uur Programma overl fornië i 20.00 uur Journaal 20.21 uur Berichten uit menleving 20.35 uur Laurel en Hardy I 20.55 uur Have fun with Fef 21.45 uur Joop van Tijn sprek met 22.20 uur Eddie Duchin orkest IKOR - 22.30 uur Paulus, buitenge! gezant 23.00 uur Journaal NEDERLAND II TROS 18.45 i 18.55 v 19.05 v 19.30 Fabeltjeskrant Journaal Zorro De laatste sporei| i.OO uur Journaal 20.21 uur Dubbel en dwanj («F"2) 20.50 uur Mission impossilj (t.v.-serie) 21.40 uur TROS-sport NOS 22.40 uur Journaal 22.45 uur Ter visie 'tó.OMS) Aperitief: licht gramma. 18.30 Nieuws. 18.4 gevraagde gewilde muziek, kerk vandaag nieuws mentaar. NOS: 19.10 Pro) voor blinden en slechtzi< Openbaar Kin 22.30 Wereldkampioenschap handbal voor dames. Bond Naam: 22.25 In geen ge' val, lichtflits van de 22.30 Nieuws. 32.40 Den daag. 22 50 (S) Zln-Tulg kunstkroniek. 23.20 (S) Sip muziek van eigen tijd (opn.l °S 24.00 Nieuws. PHI Haa lp/ie Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Naar aanleiding van het ontslag op staan de voet begin november van twee free-lance medewerkers van het radioprogramma VPRO-vrijdag, hebben vier van hun collega's het VPRO-bestuur laten weten na 1 januari niet meer aan het programma te willen meewerken. Een aantal free-lance medewerkers had gedreigd per 1 ja nuari hun medewerking aan het radio-programma te beëindigen, als het ontslag van de twee collega's (John Jansen van Galen en Rogier Proper) niet zou worden in getrokken. Op vier man na zullen alle free-lance mede werkers hun bijdragen aan VPRO-vrijdag blijven leve ren. Het ontslag was een gevolg van openhartigheden over directionele zaken in een interview. 18.00 Nieuws. 18.01 Actualiteit» Uitzending van de Partij van beid. 18.30 (S) Klink Klaar nonsens. 19.30 (S) Licht orta zangsoldsten. 20.00 Nieuws. 2' karwei: gevarieerd regional srrnjnma uit Apeldoorn. 21.1 .smuk: licht platenprop t toelichting: 22.30 (S) Ks kest Pleter Hellendaal en klassieke muziek. 22.55 Mei gen. 23.00 Nieuws. 23.10 Act ten. 23.20 (SI Radio Jazz Mr 33.55-24.00 Nieuws, trusxel (324 m.) Nederlands 8.00 Nieuws; 18.03 Uitzending soldaten. 18.15 Lekenmoraal- sofle. 18.45 Sport. 18.55 Taak 18.57 Intermezzo. 19.00 Nleuf actualiteiten. 19.40 Keurig 19.43 Lichte muziek; 20.00 klassieke muziek. 22.00 Niet De zeven kunsten. 32.20 Ste muziek. 23.00 Nieuws. 23.10 Radio. 33.40-23.45 Nieuws. Hilversum I vJCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Het woord. 7.07 (S) Preludium Iki sleke muziek (gr.» 7.30 Nieu« e' Preludium (gr). 8.1( II: seml-k Te De um j iizlek; 8.30 Nleuv sleke Her VARA's Achter het Nieuws is, wat zijn commentaar op de bin nenlandse politiek betreft, te ruggezakt tot de zure rol van kritiek leveren op alles wat de regering doet, zonder in feite zelfs op de merites van welke maatregel dan ook in te gaan. Achter het Nieuws heeft er een slechte naam door gekregen. NCRV' Het is daarom goed te consta- teren dat de dinsdagse aflevering Den Haag vandaag, opvolger partijen kregen gelijkelijk het woord en .stoorzender'. A. L. Constandse werd zelfs het woord ontnomen toen hij al te stoorzenderig werd. KRO's Vanavond in Nieuws poort, zich richt naar de regel van haar voorganger en tot nog toe een keurige objectiviteit ten toonspreidt. Gisteren was «defensie' aan de orde. De PvdA heeft daar eigen Toch kreeg dit onderwerp Hier en Nu ging een beetje de mist in doordat het belangrijkste onderwerp ziel zorgers in bedrijven door sto ring werd uitgeschakeld. Op merkelijk was de rubriek in een eigen interview met Jorge Be- renbaum, rijke Uruguees die een tijdlang gegijzeld is geweest door de Tupamaros. meningen en een eigen nota over. Maar het gesprek dat in „Den Haag vandaag" werd ge voerd was volkomen objectief. De minister kon kwijt wat hij wilde, regerings- en oppositie- zweverige aanpak. Mag men misdrijf (onderdrukking van so ciaal-zwakkeren) bestrijden met misdrijf (ontvoering en afper sing)? Hier en Nu hield zich op de vlakte... Met plezier keken we naar de show van Van Kooten-De Bie in de Teleac-cursus Esperanto. Omdat het zo leuk werd gedaan. We geloven overigens niet in die kunsttaal, zien er hoogstens een plezierige vrijetijdsbeste ding in die bovendien tot plezie rige internationale kontakten kan leiden. Dat zijn dan kontakten van hob byisten onder elkaar. Want er is geen land ter wereld waar er meer esperantisten zijn dan bij voorbeeld engels-sprekenden. Er is ook geen taal ter wereld waar zo gemakkelijk boeken, tijdschriften, grammofoonplaten e.d. beschikbaar zijn dan in het Engels. We gunnen esperantis ten hun hobby en hun Teleac- cursus. Voor degenen die echt willen communiceren met Rus sen, Chinezen of Albanezen ad viseren we Engels... Vg. ;wijde n Podium v JMHHi ke muziek (gr). 10.00 G« ap. liederen. 10.04 Schoolradio. Nieuws. 10.33 (S) Samen l 'Chi T mee^moeUIJke^ situatie! 'feJ Gewijde muziek Innn en B r Hier en Nu: Populaire kli 111.53 Mededel...- gevarieerd programma. (13 Kunst- en vliegwerk tzio" Nieuws12.41 Nu: actualiteiten13.OO-13.04 fel van drie). 13.10 "I 13.30 Zingen mofoomnuzlek. (S) Jeugdland. i/.OO (S) 1 17.30 Nieuws. 17.32 Hier mal i ziek. 13.50 (S) Moder. 14.30 (S) Rljkspolttlekapei Voor dc •"-* zieken 16.00 N!ei kunstprogramma l_ Mobiel- beweeglijk program! beweeglijke mensen, met ®r .-an Gelder leuws. 9 03 10.03 Ribt 11.00 Nieuw KRO: 12. Raden maar.. (13.00 NleuJ Nieuws 14.03-18.00 KRO UtE <15.00.. 16.00 en 17.00 Nlcu^Krel LlV

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2