Devaluatie van dollar oplossing geldcrisis Dit jaar al bijna 20.000 ontslagen PVDA ZOU RECHTS ZIJN Ontslag 00 man Nixon: wellicht geen bezoek aan Sovjet-Unie Geen paniek maken over besmetting Verhoging van abonnementsgelden Resultaat gesprek Nixon-Pompidou Verhoging minimum loon Verzet tégen subsidie „politiek" Sergeant in arrest na dienst weigering Fosfaat vrij wasmiddel op de markt DAGBLAD \/nnR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22241* Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. dvertenties (excl. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per weck 1.63, maand 6.95, kwartaul 20,65, jaar 80,ir<. Per post: r kwartaal 23,95, per jaar 94,55. 63e jaargang, no. 18.569 WOENSDAG 15 DECEMBER 1971 T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. I: 20.30 uur De vijanden, film: '22.45 uur Graag gedaan, Ned. II: 20.21 uur Studio Vrij. KOUDER De weersverwachting luidt: Droog weer met af en toe zon. Over wegend matige zuidwestelijke wind. Minimumtemperaturen van 7 tot 3, maxima rond 9 gra den. KAT HOEFT NIET WEG O DEN HAAG Een woordvoerder van de Maatschappij voor Diergeneeskunde meent, dat er van het artikel in het tijd schrift voor de geneeskunde over de besmetting van jongge borenen door katten „niet zo'n toestand" gemaakt hoeft te worden. ,,De door prof. Van Veen beschreven gevallen van besmetting kunnen wel voorkomen, maar in een dermate ge ring aantal, dat gezinnen met jonge kinderen er hun kat niet voor weg behoeven te doen". o )e abonnementsprijzen van alle dagbladen worden per 1 janua ri a.s. verhoogd met 20 cent per week. >eze verhoging is nodig om de structurele positie van de dag bladen te verbeteren. lOeze verhoging geschiedt met de volledige instemming van de regering. :t ingang van 1 januari 1972 zijn onze abonnementsprijzen als I volgt vastgesteld: J| 1,83 per week, II 23,60 per kwartaal, II 11,55 per jaar. mees, die een machtiging hebben verstrekt tot automa- afschrijving van het abonnementsgeld van hun bank- of girorekening, zullen wij gaarne aannemen, dat zij ermee ak koord gaan, dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. Directie De PSP heeft het Pro- Ttsslti Akkoord verbroken. De Wfmene ledenvergadering ver- iefi arde zie gisteravond van ning, dat een deel van de .d.A.-leden in de PAK-raads- ctie zich in woord en daad dair heeft getoond met het htse college van burgemees- en wethouders in plaats van de bevolking, met name in irkwesties als die in Leiden- rd. ndien aast dat deel van de d voortdurend op wethou- szetels en voert het een slap- politiek die in strijd is met PAK-overeenkomst, aldus de overweging van haar stap t de PAK-vergadering „dat het PAK-programma, de K-overeenkomst en de PAK- kiezingspropaganda zolidari- en mobilisering van bevolking een belangrijke, zo essentiele plaats hebben in- omen". Ze stelt vast. dat het loemde deel van de P.v.d.A. PAK-overeenkomst niet na- t maar dat de P.v.d.A-afde- hiertegen niet optreedt, im beschouwt de afdeling PAK-overeenkomst als beein- en draagt ze fractie en be- ir op, de beloften, aan de gedaan, in het PAK-pro- mma en het aanvullend '•programma naar vermogen "lijven uitvoeren. voerder, dr. M. Verwer, in principe niet onjuist, maar er is geen reden om in paniek te raken. Een klein aantal katten zou besmetting kunnen ver oorzaken, wanneer ze aan diarreeh zouden lijden. Dr. Verwer, die verbonden is aan de faculteit voor kleine huisdieren van de Rijksuniversiteit in Utrecht, meent verder dat prof. Van de Veen ei genlijk weinig recht van spreken heeft, omdat hij geen parasitoloog is. Door de publicaties over de mogelijke besmetting door katten is de Rotter damse dierenbescherming overstroomd met tele foontjes. „Komt u mijn katje m^ar ophalen'' was de teneur van de meeste telefoontjes, die vooral af komstig waren van zwan gere vrouwen en mensen met jonge kinderen. Men verwacht dat de schri kreactie weer snel over zal zijn. Overigens is men kennelijk alleen in Rotter dam erg van de wat voor barige publicaties ge schrokken, want elders in het land zijn weinig of geen reacties binnengeko men. In Den Haag, Am sterdam. Utrecht en Gro ningen was van een ver hoogd aanbod van katten bij de dierenasiels niets te merken. Angra (Azoren) AP De bereidheid van de Verenigde Sta ten om de dollar te devalueren in ruil voor een revaluatie van de Mark en de Japanse Yen heeft de kans om een op lossing te vinden voor de internationale geldcrisis groter gemaakt. Verwacht wordt dat de dollar met acht procent zal devalueren en de Mark en Yen met 1.7 procent om hoog gaan. De gulden zou met tien procent stijgen. Tijdens de onderhande lingen die de ministers van fi nanciën van de groep van tien voornaamste westerse industrie landen in 't weekeinde in Wash ington gan voeren zal gepro beerd worden overeenstemming te vinden over de percentages. Dit blijkt uit het communiqué dat president Nixon en premier Pompidou hebben uitgegeven aan het slot van hun besprekin gen op de Azoren. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het wettelijk mini mumloon is per 1 januari vast gesteld op 187,80 per week en 813,80 per maand. Totnog toe zijn die bedragen als volgt: 170,90 per week en 770,90 per maand. STUTTGART (DPA) De geor ganiseerde metaalarbeiders in Baden-Wuerttemberg, Sleeswijk- Holstein en Neder-Saksen zijn akkoord gegaan met de nieuwe ioonovereenkomst. Hiermee is een officieel einde gekomen aan de metaalstaking in de Bondsre publiek die drie weken heeft ge duurd. De overeenkomst heeft een looptijd van 12 maanden en voorziet in een loonsverhoging van 7y2 procent en een één malige uitkering van 180 Mark. 'ERDAM Na de gelnlijn L Max Tailleur en de nieuws- van het ANP komt er begin Ed jaar ook een fortuinlijn Nederlandse telefoonnet, is die van de SUFA die zich deze service tot het snel eiend aantal deelnemers al ruim 200.000 aan de gi- terij richt. BAT A'dam "sterdam (ANP) De British American Tobacco Company zal haar siga renfabriek in Amster dam sluiten en de produk- 1e overbrengen naar de "tstiging in Brussel. Deze «aatregel houdt ontslag voor 300 van de 625 •erknemers. fabriek in Amsterdam tol gesloten worden om- tiat er geen uitbreidings mogelijkheden meer zijn <le hoofdstad. Deze zijn Brussel wel aanwezig, ■an het personeel dat *3n blijven zal een ge- veelte overgeplaatst wor- naar Wintermans si garenfabrieken in Eerse!, eer> dochteronderneming Va" BAT. Dacca zwaar bestookt NEW YORK-DACCA (Reuter-AP) Terwijl de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca onder Indiaas artillerievuur ligt en met bommen en raketten bestookt wordt en de Veiligheidsraad uit alle macht pro beert een voor ieder aanvaardbare resolutie te smeden, heeft presi dent Nixon Moskou doen weten dat hij zijn plannen voor een bezoek aan Rusland wellicht zal herzien, als de Sovjet-Unie door blijft gaan de Indiase militaire plannen aan te moedigen. Washington is van mening, dat Rusland China wil vernederen door aan te tonen, dat de Chinezen niet in staat zijn de stichting van een staat vrij Bengalen te voorkomen. In Dacca is de toestand slecht. De stad krijgt meer en meer met voedselgebrek te kampen cn ligt onder voortdurend vuur. De Oost pakistaanse regering is afgetreden en gouverneur Malik heeft zijn toevlucht gezocht in het Continentalhotel dat als neutrale Rode Kruiszone is aangewezen. Militaire commandant generaal Niazi wei gert capitulatie. India maakt zich zorgen over de Amerikaanse vlootbewegingen bij de Golf van Bengalen en heeft gewaarschuwd niet toe te staan dat Pa kistaanse militairen met Amerikaanse schepen geëvacueerd zullen worden. Minister Boersma van So ciale Zaken werd gisteren door een lid van de actie groep van de BBK verrast met een marsepeinen kunstwerk: een praalgraf met daarin een kunste naar. Voor kunstenaars dia in aanmerking komen voor een overheidsbijdra ge gelden namelijk met ingang van 1 januari aan staande leeftijdsgrenzen. De kunstenaars volen zich hiermee te kort gedaan. Als de dollar in waarde vermin dert zal dit voor het eerst zijn sinds de goudprijs bijna veertig jaar geleden werd vastgesteld op 35 dollar per troy ounce (31,1 gr.) Het op de Azoren genomen besluit zou ook de weg banen voor een algemene reorganisa tie van het internationale geld stelsel, dat nu nog werkt vol gens de regels die in 1944 in Bretton Woods (Verenigde Sta ten) werden opgesteld. De leider van de Democratische fractie in de Senaat, Mike Mansfield, verklaarde dat een re valuatie van de dollar een goe de daad zou zijn. De leider van de Republikeinse fractie Hugh Scott zei dat deva luatie een noodzakelijke conces sie zou kunnen zijn om duidelijk te maken dat het de Verenigde Staten ernst is wat betreft een stabilisering van de verschillen de geldeenheden. Op de New Yorkse effectenbeurs begonnen de aandelenkoersen na het bekend worden van het nieuws voorzichtig te stijgen. De omzet nam niet merkbaar De presidenten Nixon en Pompidou opgewekt lachend tijdens een pauze in de besprekingen op de Azoren. Daar werd overeengekomen dat de dollar onder bepaalde voorwaarden in waarde zal verminderen. DEN HAAG Het voorstel tot subsidie van politiek- weten schappelijke instituten heeft gis teren in Eerste Kamer nogal weerstanden ontmoet. Het voor stel zal volgende week de eind streep wel halen, maar delen van de A.R., V.V.D. en D'66 zullen tegenstemmen, evenals 1 socialist en de fracties van S.G.P., C.P.N. en P.S.P. De bezwaren tegen de subsidië ring - met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 1970 - zijn gevarieerd. Sommigen zijn principieel tegen subsidie van politiekwetenschappelijke insti tuten, anderen vinden subsidie in deze tijd van talrijke bezuini gingen niet verantwoord. Een ander bezwaar is, dat van dc subsidie indirect ook de politie ke partijen zelf zullen profite- Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Dit jaar zijn door bedrijfssluitingen en reorganisaties bijna 20.000 werknemers ontslagen. Minister Boersma (Sociale Za ken) zei dit gisteren bij de behandeling van de begroting van Socia le Zaken in de Tweede Kamer. Ruim 450 ondernemingen werden ge sloten of gereorganiseerd. Hiervan gingen 267 ondernemingen defini tief dicht. Als gevolg hiervan gingen 19.400 arbeidsplaatsen verlo- Minister Boersma deelde mee, dat er nu al meer dan 90.000 inge schreven werkzoekenden zijn. De meest recente verwachting is dat het aantal werklozen vol gend jaar gemiddeld boven de 100.000 zal komen te liggen. De minister zei dat de werkloos heid thans gelijkmatiger is ge spreid dan in de recessieperiode 1967/68. Wel is het aantal werk lozen in de administratieve sec tor thans groot. Hij gaf de verzekering dat zo gauw mogelijk in het nieuwe jaar een nota een uiteenzetting zal geven over de maatregelen, die worden voorbereid en even tueel noodzakelijk zijn om de werkgelegenheid in kwetsbare gebieden te verbéteren. Wat betreft de buitenlandse arbei ders zei de minister, dat de v stuk rijksweg tussen Breda overspanning in de Randstad steeds een bron van onrust is geweest. In de Rijnmond zijn dan ook de meeste buitenlandse arbeiders aangetrokken. Het is niet de bedoeling de buiten landse arbeiders eruit te schop pen nu het in de economie iets minder goed gaat. Wel zal een ander en voorzichtiger wer vingsbeleid worden gevoerd. Een groot probleem kan ont staan als Engeland tot dc EEG toetreedt en de vrije toevloed van Indiërs en Pakistani moge lijk wordt. De minister herhaalde dat ingrij pen in lonen en prijzen door dc regering „niet verstandig" zou zijn geweest. Het effect van in grijpen door de regering zou ge ring, maar de nudclen zouden groot geweest zijn. Algemeen is de opvatting dat de inflatie moet worden bestreden door lo nen en prijzen te matigen. Gardcren (ANP) De 24- jarige dienstplichtige ser geant Gerard Roovers is gisteren in de kazerne de Wittenberg in Gardcren onder justitieel arrest ge steld, nadat hij die och tend op politieke gronden dienst bad geweigerd. Gerard Roovers had in no vember in een open brief aan zijn commandant meegedeeld „dnt hij zich niet langer kan verenigen met het feit dat het Ne derlandse leger het poli tieke syseem van he westen, mede in stand houdt". Maandagmorgen had hij zich niet van weekendver lof teruggemeld. Maar zijn commandant bleek wel van zijn afwezigheid op de hoogte te zijn ge steld. Roovers was die dag enkele uren met zijn advocaat, mr, Vnn Wijk uit Amsterdam, in Den Haag geweest om daar een brief aan minister De Koster (Defensie) op te stellen. Noordierse jongen (16) gedood BELFAST (Reuter) In 't Noord ierse dorp Coallsland hebben Britse militairen vanmorgen vroeg een 16-jarige Jongen dood geschoten. Volgens een medede ling van de Britse legerleiding had de jongen op het punt ge staan het vuur te openen op een militaire patrouille. Drie andere gewapende personen wa ren er in auto's vandoor ge gaan. ZWOLLE (ANP) - Sinds enkele dagen wordt in twee wasseret tes te Zwolle cn Kampen uitvoe- rig gediscussieerd over de voor- j en nadelen van fosfaat in was- poeder cn het gevaar van wa- j terverontreiniging. Aanleiding tot deze milieudebat ten is een proef van de NV Sen- sora. een zeepfabriek in Deven ter. die een fosfaatvrij en biolo gisch volkomen afbreekbaar waspocder heeft gemaakt en dit thans test in de tweg wasseret tes. Grote raambiljetten wijzen voorbijgangers op dc mogelijk heid poeder te gebruiken zonder milieuverontreinigende elemen ten. Prinses Gracia van Monaco arri veerde gisteren op het Londense vliegveld Heatrow, gekleed in een lange mantel met daaronder een tweed visgraat en laarzen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1