Hartinfarct voorkomen Mgr. H. Ernst: het pastoraat heeft toekomst Korte metten Ottaviani en de laatste Spakenburger visser Pater bekroond door Evangelische Maatschappij Kerk en Wereld MEDISCHE RUBRIEK MARKTEN BOEK WIJZER WOENSDAG 15 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT Ofschoon MJ rich ten volle be- wust is van de complexe cri sissituatie waarin de kerk momenteel verkeert, riet bis schop H. Ernst van Breda nog wel degelijk toekomst voor het pastoraat. „Voor waarde voor die toekomst ls wel, xo verduidelijkte de bis schop, „dat wij als laatste generatie in de kerk van weleer erin slagen een weg te bereiden die anders ls dan bet verleden, waaruit we zelf rijn voortgekomen". Tijdens een contactmiddag op de hogeschool van Tilburg schilderde mgr. Ernst voor de dekens van de bisdommen Den Bosch en Breda en de pastores uit het dekenaat Til burg het werk en de toe komst van de pastor, die het dan zal moeten opnemen voor de armen, bet onrecht zal moeten signaleren en be- str.jden en broederschap zal moeten brengen. Mgr. Ernst achtte de grootste zorg niet het aantrekken van ambtelijke bedienaren, maar het scheppen van een nieuwe levensvorm van de pastor. Het celibaat en het klooster leven waren zulke vormen, maar deze zijn in crisis ge raakt. De bisschop voegde er boven dien aan toe dat de pastorale arbeid geen zaak van alleen de clerus mag blijven, ter wijl hij het ook een schande zou achten voor het ambt als het alleen aan ongehuwden zou worden toegekend. „We zullen moeten toewerken naar een kerk met grote ver scheidenheid van ambten en bedieningen, een kerk, meer gezamenlijk gedragen door de overtuigden, die tot haar behoren", aldus mgr. Ernst. Terwijl haar man als een twintigste eeuwse kersfengel door het luchtruim zweeft om met de wijzen uit het oosten en het westen de vrede te achterhalen zet mevrouw Pat Nixon in het Witte Huis de kerststal klaar. Het zijn geen herdertjes, die bij nachte liggen met gasmaskers op en granaten binnen handbereik maar barokke handgesneden houten beeldjes uit de achttiende eeuw, made in Italy. Aan pater dr. A. J. van der Aalst (50) is de eerste prijs toegekend in de prijsvraag 1969 van de Evangelische Maatschappij. De prijsvraag handelde over de invloed van het Grieks-dualistische den ken op het christendom en op de verhouding van bet Grieks en Hebreeuws denken in de boeken „Vreemde ver leiding" en „Tweede refor matie" van prof. dr. H. Flo- „De aprichters van de Evange lische Maatschappij die zich ten doel stelt vanuit de grondmotieven der reforma tie op opbouwende wijze, waar nodig in kritische zin, bijdragen te leveren ln een zinvol gesprek met het rooms-kathoiicisme alsook tussen protestanten onderling zouden zich in hun graf omdraaien als zij zouden ho ren dat de eerste prijs van hun maatschappij is uitge reikt niet slechts aan een ka tholiek priester, maar zelfs aan een pater, een klooster ling", zo merkte de remon strantse hoogleraar dr. L. van Holk op bij het uitreiken van de prijs. Het geschrift van dr. Van der Aalst, lector in de Oosterse theologie in Nijmegen, „Aan tekeningen bij de Hellenise ring van het christendom", werd door de jury als verre weg de beste van de vier in zendingen op de prijsvraag geprezen. De eerste prijs, bestaande uit een bedrag van vijftienhon derd gulden, zal jaarlijks worden toegekend voor pres taties die de verduidelijking van de verschillende stand punten van protestanten en katholieken hebben bevor derd. Onderzoekingen door kerke lijke commissies in de we reld hebben uitgewezen, dat per jaar dertig miljoen vrou wen haar toevlucht nemen tot abortus, legaal of ille gaal. Dit is meegedeeld door José Alvarez, lid van de le- kenraad in Rome en voorzit ter van de nationale leken- raad in Mexico. De onder zoekingen zijn verricht op in- stlgnatie van de lekenraad in Rome. De prior van het protestant se klooster Taizé, Roger Schutz, heeft paus Paulus een brief geschreven waarin hij zegt het eens te zijn met de uitspraak van de paus en synode over het verplichte celibaat, dat volgens Schutz, de kerk versterkt in haar taak „het zout der aarde te zijn". Dr. C. A. Rijk uit het bisdom Haarlem, verbonden aan het secretariaat voor de eenheid te Rome, is benoemd in een commissie die tot opdracht heeft gekregen publikaties over de bijbel te onderzoe ken en voor verspreiding er van in de wereld zorg te dra gen, wanneer ze voor het blj- belapostolaat van betekenis zijn. Ds. Yge Schaaf, secretaris binnenland van het Neder landse bijbelgenootschap legt per 1 januari 1972 zijn func tie neer. Hij zal twee tijdelij ke opdrachten aanvaarden van de wereldbond van bij belgenootschappen. Zo zal hij ondermeer een audiovisuele presentatie ontwerpen voor de eerste algemene assem blee van de wereldbond die in september in Ethiopië bij- In een lezing voor de oud-ka tholieke synode heeft prof. dr. H.A.M. Fiolet onlangs ge sproken over de proeve van een beginselverklaring van de Rand van Kerken in Ne derland. Prof. Fiolet, secre taris van deze raad, heeft daarbij volgens „De Oud-Ka tholiek" enkele concrete aan bevelingen gedaan in het zoeken naar nieuwe vormen om de eenheid te beleven. Christenen zouden als gast in eikaars kerken moeten ko men en daarbij goed opletten om correcties te aanvaarden van hun eigen eenzijdighe den. Ze moeten ervaren hoe men in andere kerken de bij bel leest. Ze moeten elkaar vragen naar hun wijze van christenzijn. Zo zou men el- kaars predikanten op de kan sel moeten halen. 2. Men zou de wederzijdse dooperkennlng ernstig moe ten nemen en daarbij uit gaan van het ambtelijk ka rakter van de doopbedicning in andere kerken. Dit heeft te maken met vragen naar erkenning van eikaars ambt en met de doopbelijdenls. Als men eikaars ambten echt erkent, zou men ook be voegdheden aan elkaar kun nen overdragen en in het verband van een aantal ver schillende kerken elkaar bij voorbeeld in een pastoraal team helpen. Pas in de prak tijk van het kerkelijk leven ontmoet men elkaar echt. 3. Kerkbesturen en parochiera den zouden samen de verant woordelijkheid moeten aan vaarden voor allen, die in een wijk wonen, ongeacht of ze nu van huis uit zus of zo tot een kerk behoren. Dan zou men kerkelijke organen kunnen oecutneniseren en ook kerkelijke financiën. 4. Open communie is veelal beleefd als een soort oecu- zmenische magie. Anderzijds is ze vaak afgewezen tot de wederkomst des Heren. Men moet echter zeker niet in het geloof deelneming aan el- kaars Avondmaal tussen hervormden en rooms-katho- lieken uitstellen tot kardinaal Ottaviani en de laatste Spa- kenburgse visser elkaar in het geloof herkend hebben. Dat komt neer op zoeken naar een alibi. Christenen zouden Avondmaal kunnen vieren als een gave om nog meer voor elkaar open te staan; één in het geloof, dat de Heer aanwezig is. Justitia nn ook vrouwelijk in Vaticaan Op voorspraak van de voorzit ter van het pauselijk ge rechtshof, mgr. Boleslaw Fl- lipiak, heeft paus Paulus vier vrouwen toegelaten tot de opleiding voor kerkelijk rechter. Het ls voor het eerst in de geschiedenis van de kerk, dat dit gebeurt. Tot nu toe werd de opleiding al leen door mannen veelal priesters gevolgd. "en komt. De aanblddlngszusters van Steyl vieren deze maand het 75-jarlg bestaan van de con gregatie. Van deze door de Duitser Arnold Janssen ge stichte congregatie zijn er na 1915 ook gemeenschappen ge sticht in De Verenigde Sta ten, in Nederland (Soester- berg)) en op de Philippljnen. De evangelische kerk van Duitsland, die elk jaar in de advent de hulpactie „Brood voor de wereld" voert rekent erop dat de Duitse christe nen dit jaar dertig miljoen mark voor hulpprojecten bij een zullen brengen. Dat zou ruim 2.7 miljoen mark meer zijn don vorig jaar. De bisschop van Cbur, mgr. J. Vonderach is door paus Paulus tot lid van de congre gatie voor de geestelijken benoemd. Hij neemt de plaats in van de Zwitser dr. Anton Hhnggl, die zich ln mei van dit jaar als lid te rug heeft getrokken. De eerste gezant van Daho mey bij de H. Stoel, Laurent Cyrille Faboumy heeft on langs rijn geloofsbrieven aan de paus aangeboden, waar mee de diplomatieke betrek kingen met het Vaticaan offi cieel zijn bevestigd. De pest in de Middeleeuwen en de gesel van de tuberculose geduren de de vorige eeuw spreken nog zeer tot onze verbeelding. Dit neemt niet weg dat het hartbifarkt momenteel in de geïndustrialiseerde landen meer slachtoffers maakt dan genoemde besmettelijke ziek ten op het hoogte pun van hun verspreiding. Terecht spreekt men in dit verband dan ook van de ergste epidemie van de laatste decennia. Vergeten we niet dat het hartinfarkt in het begin van deze eeuw ta melijk zeldzaam was terwijl het nu één man op vijf van middelbare leeftijd doodt in de Westerse geïndusrialiseerde landen. De vrou- De ziekte treft in ons land alle sociale standen zodat er op dit punt van echte democratie kan gesproken worden. Nochtans worden de leidende functies en de vrije beroepen erger getroffen dan de ande ren. Kantoorpersoneel betaalt ook een grotere tol dan de arbeiders en de mortaliteit bij stedelingen is groter dan bij plattelandsbewo ners. Uit het grote volume wetenschappelijk werk dat tot nu toe verricht werd kan men niet komen tot het aanduiden van één enke le grote oorzaak die het epidemisch karakter van het hartinfarkt kan verklaren. Wel kent men een lijst van oorzakelijke verbanden die alle het hunne bijdragen. wen worden voorlopig nog gespaard, althans vóór de menopauze. Behalve de erfelijke faktor zijn de meesten vatbaar voor preventieve Een getraind hart klopt per dag 18.000 maal minder dan een onge traind. Het getrainde hart gaat ekonomischer werken. In kilogram meter per dag uitgedruktt komt dit neer op 6000 voor een sportman tegen 14.000 bij een normaal persoon. Ook de tijd die een hart nodig heeft om terug te komen tot rijn normaal ritme wordt korter. De bloeddruk heeft de neiging om te dalen onder invloed van regelma tige sportbeoefening. Nu is het een bewezen feit dat personen met hoge bloeddruk meer kans lopen een hartinfarkt op te doen. Dit wordt door iedere grote levensverzekeringmaatschappij bevestigd. De moderne maatschappij vermindert voortdurend de lichamelijke in spanning die van de werknemer gevraagd wordt. Vele personen ge bruiken nog slechts twee organen, de ogen en het zitvlak. Personen met een zittend beroep hebben een groter sterftecijfer door bartin- farktus dan anderen. Vier faktoren dienen hier in het oog gehouden te worden: 1. Zwaarlijvigheid als gevolg van te overvloedig eten. De kurve van het overgewicht en die van de verhoogde sterftekans door hartin- "farkt zijn gelijklopend vanaf de middelbare leeftijd. Wat men er ook van moge beweren, praktisch alle gevallen van zwanrlijvigheid kunnen en moeten behandeld worden door minder eten. Wilskracht van de patiënt, vakkundige begeleiding en morele steun van de be handelende geneesheer zijn hier van kapitaal belang. Ook de fami lieleden moeten hun steun toezeggen. 2. Minder gebruik van verzadigde en meer gebruik van onverzadigde vetten. Ook dit begint stilaan tot de massa door te dringen. Ver scheidene firma's brengen reeds zeer goede dieetmargarines op de markt. Ook gewone maisolie doet het goed voor keukenproblemen zoals frituren, bakken en mayonnaise maken. 3. Minder zout gebruiken. Overvloedig zoutgebruik doet. althans statis tisch gesproken, de bloeddruk stijgen. Het verband tussen hartin farkt en bloeddruk werd reeds vermeld. 4. Minder gebruik van suiker: De laatste wetenschappelijke onderzoe kingen beginnen de invloed te bestuderen van de verschillende soor ten suikers op het ontstaan van aderverkalking. In afwachting dat er meer klaarheid ln deze zaak komt. is het goed het suikergehalte te beperken ten voordele van koolhydraten (brood en aardappelen). Bisschoppen bezorgd om discriminatie UTRECHT (KNP) - De bis- schoppen van Nederland hebben aan het comité tot steun aan Jo den in Arabische en Oosteurope- se landen een telegram ge stuurd, waarin ze zeggen dat ..de toestand van hen. die op grond van ras, geloofsovertui ging en wetenschappelijke stel- lingname gediscrimineerd wor den, een reden is tot grote zorg voor allen die vrede en gerech tigheid ter harte gaan." In hun telegram aan het comité, dat gisteravond in het Amster damse Rai-gebouw een protest vergadering heeft gehouden, schrijven de Nederlandse bis schoppen verder: ..Wij menen tekort te doen aan de boodschap van het evangelie als wij niet blijven getuigen van ons mede leven en niet aanhoudend een beroep deden op de publieke op- nie om solidariteit te tonen met de onderdrukte minderheid. LEIDEN l*« 315-366, AnOJvtS !37—V,. 76 -008. Krrrtuti 3*. Kmnen. gcfavéa 60. rv^rweooat 18-30. 9pn.lton A 47- 58. Spruiwn B «6—40. KomtovnnMrt 36—4$. Tamaw») A 800. T./nwaton C 300. Ulsti mlddetgrof 8-dtt. WMM •<0-0«4. Knotoolrtertj U—38. SU A 23-81. Sta B 14—17, Luns Luns Luns Is een soort nationaal symbool. Hij is bezit van ie dereen en toch slaagt hi/ er steeds in te laten merken dat we niets over hem te vertel len hadden. Luns Is negen tien Jaar lang onze minister van Buitenlandse Zaken ge weest. Dat is een formidabel lange liid en nog nooit Is ie mand in de staatsrechtelijke historie van ons land erin geslaagd het zo lang op een post uit te houden. Laat staan, dat de politieke partij en het iemand gunden er zo lang te bli/ven zitten. Luns heeft eens verti ld dit hU memoires zou kunnen schrij ven met als titel: grote man nen. die mij gekend hebben. We!, dat is er nog lang met van gekomen, want Luns heeft een andere taak op rijn brede schouders genomen. Maar als minister van Bui tenlandse Zaken wilde hij wel veel kwijt aan Michel van der Plas, die als onderti tel voor een nieuw boek koos „vrijmoedige herinnerin gen".. Een paar dingen uit dit boek worden duidelijk: Luns is een heel geestige man voor zover we dat nog niet wisten. Hij heeft geweldig veel oog voor het detail, is zeer va derlandslievend, kent over de hele wereld zo langzamer hand jan en alleman en weet, In diplomatieke zin, waar Abraham de mosterd haalt. Al heeft hij zich blij kens de ervaringen wel eens Een hele serie fraaie foto's vertellen ook Iets van de his torie van Luns. Alles bij el kaar toch wel een aardig boek. Het verhaal in strips De ook bij onze zuiderburen herleefde belangstelling voor strips en het contact met de in Breda wonende verzame laar Cees Coenders hebben geleld tot het ontstaan van het volwassen tijdschrift voor stripoflelen CISO. Tot nu toe ls het tijdschrift voor namelijk op België en Zuid- Nederlands gericht geweest, maar het is de bedoeling dat binnenkort ook Noord-Neder land bij betrokken wordt. „CISO besteedt voornamelijk aandacht aan zaken die het Stripschrift om commerciële redenen laat liggen en waar voor Het Stripschap tot op heden weinig belangstelling aan de dag heeft gelegd, zegt Cees Coender*. Volgens hem is CISO vooral gericht op de echte ■tripllefhehber en de dikwijls ongrijpbare verzamelaar waarvan Coen ders schat dat er in België zo'n 5000 en in Nederland zo'n 8000 zullen rondlopen. Belangstelling blijkt er In le der geval genoeg te bestaan. De eerste 5000 exemplaren van het laatstverschenen Vondersteen-nummer (CISO 7) zijn allemaal verkocht. Het blad bestaat voorname lijk uit een complete herdruk van het Suske en Wiske-ver- haal „Het Vliegende Hart," dat nooit eerder In boekvorm verscheen en In de oorspron kelijke niet vernederlandste tekst is gelaten. Het l« één van de oudste verhalen en die waren het beste. !n deze CISO 7 verder artikelen over de Vlaamse strip in het alge meen en het werk van Von dersteen (de geestelilke va der vnn Suske en Wlske) in het bijzonder en een blbilio- grafle van de verhalen van Suske en Wlske en van Bes sy, de Schotse herder. Be loofd wordt, dat in een vol gend nummer de Science Fiction In de Nederlondse strip wat meer thematisch wordt behandeld. Andere nummers die In het verschiet liggen zijn een ..Special" over de historische strip en een Bob da Moor-nummer. CISO Is een goede aanwinst voor stripminnend Neder land. Lucky Luke ,20ste Cavalerie \vwizBflmmtf WD, m irnsr/mUK m/w? n voa? asr POOSJE. Z€JfP Jó

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13