REGERINGSFRACTIES STEUNEN „ONDERWIJS" Kamp schiet Nieuwersluis doel voorbij sjonge-jonse HARTEVELT Ü1 ioti&e bij vragenuurtje ingeschakeld lata verlaagt luchttarieven n\i\ Amerikanen vrijgelaten Industrie bond NKV opgericht Metropoliet; Jakovos v overleden 0INSDAG 14 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT LEcn fraai staaltje weefkunst wordt hier getoond door een boer in de Wieringermeer. Zijn tapijt is waargenomen door fotograaf Ger van Middelkoop, eigenaar van Aerophoto-Schiphol, wiens werk vanaf 22 december in het stationsgebouw van Schiphol wordt tentoonge steld. Ger van Middelkoop viert daarmee zijn 25-jarig jubileum als luchtfotograaf. Van onze correspondent R. Simons loiden De regering-Heath is gisteravond in het Lager huis door socialistische afgevaardigden beschuldigd van geknoei met het parlementaire vragenuurtje. Deze aan tijging, die het gevolg was van een onthulling in Londen- se zondagskranten, gaf aanleiding tot een flinke rel, waar van de uitslag voorlopig onbeslist bleef. conservatieve ministers had den ambtenaren van hun depar tementen opgedragen om voorraad gunstige vragen denken, die in het Lagerhuis ge steld konden worden door be vriende afgevaardigden. Deze vragen werden dan uitvoerig met de nodige gloed beantwoord door de minister, die door mid- dit complot niet alleen veel goede publiciteit maakten voorzichzelf en hun medewer kers, maar die bovendien de op positie herhaaldelijk de pas af sneden. Zo kregen de socialisten veel minder de kans gering aan te vallen en netelige vragen te stellen, re De regering-Heath is vermoedelijk niet de eerste die het parlemen taire vragenuurtje misbruikt. Van socialistische- en parlemen taire zijde (van socialistische- en liberale zijde) vindt men het echter een schande dat door Heath' ministers bepaalde amb tenaren betrokken werden in een politieke manoeuvre, hoewel deze mensen buiten de politiek moeten blijven. n normale omstandigheden, wan neer een minister over iets wil ui^ opscheppen, vraagt hij aan een bevriende afgevaardigde om een bepaalde parlementaire vraag te stellen. Daar neemt niemand aanstoot aan, omdat er alleen politici in betrokken zijn en die kennen eikaars streken en knepen wel. Voor het Lager huis zijn ambtenaren zonder meer „vreemdelingen", dit wil zeggen buitenstaanders zoals u en ik. Zij mogen hun ministers wel helpen door hen informatie te verschaffen over de werking van hun departement, maar geen vraagjes bedenken om de poli tieke winkel van hun tijdelijke bazen in een mooi kleurtje te zetten. Experimenteel centrum voor vormingswerk 'jflrTRECHT (ANP) In zeven plaatsen in Nederland kan in augustus volgend jaar worden begonnen met experimentele streekcentra voor het onderwijs aan werkende jongeren omdat daar de samenwerking tussen beroepsbegeleiding en beroeps- isjfj begeleidend onderwijs en vor mingswerk ver genoeg gevor derd is. Deze plaatsen zijn Den Haag, Drachten, Emmen, Bre da, Hengelo, Maastricht, Sittard ®n Roermond. Overleg over ambtenaren salarissen Den Haag (ANP) Het centraal georganiseerd overleg in ambte narenzaken, onder voorzttter- schap van minister mr. W. J. Geertsema van Binnenlandse Zaken, is gisteren begonnen aan het overleg over de salarissen van het overheidspersoneel in 1972. Het gesprek hierover zal donderdag a.s. worden voortge zet. Sexmaniak veroordeeld tot dertig jaar Jersey, Kanaal Eilanden (RTR) Met de veroordeling tot 30 jaar gevangenisstraf van de 46- jarige aannemer Paisnel is de -rust op Jersey, een van de Brit se Kanaaleilanden, terugge keerd. Volgens de beschuldiging heeft de man de afgelopen 11 jaar 13 jonge meisjes en jon gens aangerand. Door de reeks aanrandingen, die lange tijd onopgehelderd bleef, was op het eiland een sfeer van angst en achterdocht ontstaan. Zelfs buren wantrouwden el kaar. Een man ging zelfs op een onbewoond eiland voor de kust van Jersey wonen omdat zijn buren hem beschuldigden van de aanrandingen. Paisnel werd aangehouden toen hij met zijn auto door een rood stoplicht reed. Hij beschouwt zichzelf als een afstammeling van Blauwbaard, de 15de eeuw- se Fransman Gilles de Rais die volgens de overlevering de moord op 1000 kinderen op zijn geweten heeft. Voor de recht bank werd Paisnel beschreven als een duivelsaanbidder, die bij volle maan zijn slachtoffertjes uitzocht. Van onze parlementaire redac- zich daarin achter de belang- tie) rijkste punten van het onder- wijsprotest, tenminste voor DEN HAAG Driehonderdacht- ZOver dat protest is uitgemond enzestig minuten spreektijd jn concrete eisen hebben de fracties deze «eek Da, de begroting 'het ,a| haien, voor zich gereserveerd om de bomt niet allce„ doordat de re- onderwijsbegroting te behande- geringsfracties zich met handen len. Die begroting zal wat haar m voeten htbben gebonden aan cijfers betreft zonder grote ver anderingen de eindstreep halen, ondanks het massale „onderwijs protest '71" in Utrecht, de ad vertenties waarin het parlement wordt opgeroepen het onderwijs te verdedigen, en de grote pro blemen die er met of zonder protest voor het onderwijs - opdoemen. De oppositie van PvdA, D'66 en PPR heeft en serie amendemen ten ingediend, en moties zijn aangekondigd. De oppositie stelt Stammenoorlog met pijl en boog Port Moresby (AP) In het hooggebergte van Australisch Nieuw Guinea zouden al drie dagen op grote schaal gevech ten tussen stammen aan de gang zijn. Die gevechten waren ontstaan over land, vrouwen en varkens. Tot nu toe zijn door de politie door militairen 300 mannen vargen genomen. Hoeveel doden er zouden zijn ge vallen bij de strijd, waarbij ge bruik wordt gemaakt van pijl en bogen en alle mogelijke soor ten slag- en steekwapens, is niet precies bekend. Poolse mieren voor Bulgarije Belgrado (AP) Polen en Bulga rije hebben in Warschau een overeenkomst ondertekend, waarin onder meer bepaald wordt dat Polen mieren-kolonies naar Bulgarije zal exporteren om te helpen de Bulgaarse bos bouw te beschermen. De Poolse mieren zouden veel be ter dan de Bulgaarse mieren het ongedierte in de bossen be strijden. het regeerakkoord. Bij KVP, ARP. CHU, WD en DS'70 over heerst echter de overtuiging dat de begrotingscijfers van de mi nisters Van Veen, De Brauw en staatssecretaris Schelfhout rede lijk zijn. Redelijk gezien de sterke kosteninflatie, waaraan een zeer arbeidsintensief bedrijf als het onderwijs ten gronde gaat als er niet elk jaar miljoe nen meer voor worden uitge trokken. En dat is ook voor 1972 het geval: 1326 miljoen meer dan voor het lopende jaar was begroot. Dat is veel, maar voor velen in het land nog niet ge noeg. De ongekende grote op komst in Utrecht getuigde daar van. Elf amendementen heeft de opposi tie nu al ingediend. Ze zijn allen gebaseerd op de alternatieve begroting, en zullen alleen al om die reden door het rege- ringsblok worden weggestemd. Wat in het lijstje oppositievoor- stellen niet voorkomt, is de in voering van schoolgeld voor de leerplichtigen in het voortgezet onderwijs, ook het lager be roepsonderwijs. Vooral de KVP heeft daar erg veel moeite i en zal zware zekerheden vragen om te voorkomen dat het schoolgeld vooral voor cultureel zwakkere milieus een rem geven voor deelname aan voortgezet onderwijs. De opposi tie heeft wel een motie ovei schoolgeld in petto. De KVP wil, om minder bedeelde ouders te sparen, tot een bepaald inko men (18 mille?) vrijstelling van schoolgeld. Voor het eerst dit jaar zullen de universiteiten waarschijnlijk niet de meeste aandacht in de wacht slepen in de Kamer. En slechts weinigen zal dat opval len. De gedachte breekt baan dat het universitair onderwijs in het verleden teveel is bevoor deeld. Ten koste van de univer siteiten mag voortaan best iets meer worden gedaan voor het lager beroepsonderwijs en het basisonderwijs. Hoe onopvallend ook. belangrijk is deze ontwik keling zonder meer. De Amerikaanse Mary Ann Her bert (25) en haar landgenoot Ri chard Fecteau zijn gisteren in Honoloeloe aangekomen na te zijn bevrijd uit gevangenschap in China. (Boven) In de VS wachten de voormalige echtge note van Fecteau en zijn 22 jaar oude tweelingdochters Sidnice (l.) en Suzan (r.) die hun man en vader 19 jaar lang niet meer hebben gezien. Fecteau werd ge durende de Koreaanse oorlog als vermist opgegeven. Ned. soldaat is keihard Van een onzer verslaggevers Maastricht „Als soldaat is de Ncdcrlnnder prima. Tij dens de Koreaanse oorlog is gebleken, dat een Neder landse soldaat veel gemak kelijker tot doden en mar telen te brengen is dan de Amerikaanse soldaat. De Nederlandse soldaat Is van een hardheid, die slechts door de voormalige S.S. werd geëvenaard. Zijn be wapening is goed, maar hij Is onvoldoende gcoetend. De Nederlandse vrijwilli gers vormden het beste deel van het Duitse leger, zo heeft een S.S.-officier mij eens verteld". Deze markante uitspraak over de kwaliteit van -Ie Nederlandse soldaat deed de voorzitter der VVD-frac- tie in de Eerste Kamer, mr. H. van Riel, gisteren in Maastricht tijdens een lunchbljeenkomst van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Mr. van Riel plautste zijn opmerkingen als antwoord aan een vragensteller, die als zijn mening gaf, dal op het ministerie van Defensie onderhand plaats is voor een „sterke man". De libe rale fractievoorzitter beaamde dat, maar, zei hij, „Do Nederlandse poli tiek verdraagt dat niet. Als er nog eens een oorlogstoe- stand ontstaat zal de Ne- j derlandse soldaat zich bij- zonder misdragen, omdat hij geen ontzag meer heeft voor officieren en leldfng", aldus profeteerde mr. Van Riel. De Apollo-16 staat sinds gisteren op het lanceerplatform van Kaap Kennedy opgesteld. De ruim honderd meter hoge Saturnusraket zal op 16 maart naar de maan vertrekken. UTRECHT (ANP). - De tucht- klasse Nieuwersluis, waar men door middel van een soort kada verdiscipline jongens met aan passingsmoeilijkheden een mili taire heropvoeding meent te Aldus formuleert mr. Jan Rcint- kunnen geven, schiet volkomen jes, oud-voorzitter van de Ver- bruikelijk iemand met aanpas singsmoeilijkheden domweg in de cel te stoppen en meer niet? Daar bereik je niets mee". haar doel voorbij. Aanpas singsproblemen lost men niet op door iemand in een cel te doen of hem de stormbaan op te stu ren. Het is in de burgermaat schappij toch ook hoogst onge- 18.000 eerstejaars studenten Den Haag (ANP) Blijkens ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek waren op 25 oktober jl. bij de gezamenlijke universiteiten en hogescholen ruim 18.000 eerstejaarsstudenten ingeschreven. Dit is bijna 1400 of 8 meer dan vorig jaar. In 1970 was de toeneming even eens 8%. In de loop van het stu diejaar zal naar de ervaring leert, nog een beperkt aantal in schrijvingen volgen. De belangstelling van de eerste jaars voor de wiskunde en na tuurwetenschappen bleef nage noeg gelijk, evenals voor de technische wetenschappen. Bin nen deze faculteiten trad een sterke stijging op bij de natuur kunde (23%). farmacie (23%) en de elektrotechniek (15%). terwijl een duidelijke daling viel te constateren bij de scheikunde (15%) en de scheikundige tech nologie (19%). Bij de landbouw wetenschappen trad een stijging op van 26%. In de maatschappijwetenschappen trad bij de sociaal-culturele we tenschappen een geringe stij ging op van 5%. Daarentegen een sterke daling bij de psycho logie van 16%. De pedagogische en andragogische wetenschap pen namen toe met 41%. terwijl de rechtsgeleerdheid en de eco nomische wetenschappen nau welijks enige stijging te zien ga- Het aantal eerstejaars bij de ge neeskunde en diergeneeskunde nam toe met reap. 25% en 30%. Dat van de tandheelkunde met 6%. Ook de belangstelling voor de let teren nam sterk toe, nl. met 27%. Opvallend is daarbij de zee: sterke stijging bij de ge schiedenis (74 Dienstplichtige Mili tairen en mede-opsteller van een maandag verschenen VVDM-rapport over Nieuwer sluis. de bezwaren die de WDM tegen het militaire straf kamp Nieuwersluis en met name tegen de tuchtklasse heeft. In het rapport, opgesteld na ge sprekken met gestraften en kampleiding, constateert de WDM dat veel „tuchtklassers" niet in Nieuwersluis terecht zijn gekomen wegens aanpassings moeilijkheden. Veel mensen hadden moeilijkheden gekregen door een persoonlijk conflict met hun commandant of door heimwee. Ook de kampleiding, bij monde van overste Bos, is volgens het rapport van mening dat bij deze mensen een groot aantal problemen kan worden opgelost door overplaatsing naar een andere kazerne. Even min horen de VVDM-redacteu- ren Schul en Dona, die in Nieu wersluis zitten wegens versprei ding van onkrijgstuchtelijke ar tikelen, in de tuchtklasse thuis, aldus het rapport. „In hun ge val is er geen sprake van aan passingsmoeilijkheden maar is alleen de vrijheid van menings uiting in het geding". In Nieuwersluis zou drie tot vier keer per jaar een zelfmoord poging worden ondernomen. Maar volgens de kampleiding zouden dat allemaal „onechte pogin gen" zijn. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Vanmiddag I» it het Kurhaus In Schevcnlngeh d« industriebond NKV opgericht Deze nieuwe ruim 140.0011 leder tellende bond komt voort uit dc fusie van vla bij het NKV nan gesloten bonden, St.-F.loy (me taal en elektrotechniekSt.-Wil librordus (industriële werkne mers) katholieke mijnwerkers bond en St. Lnmbertus (kleding en textielwerknemers). De nieuwe bond, die tcvensgdc grootste binnen het NKV is, {pal zich niet alleen door de sjfecflle- ke katholieke beginselen leiden Ze stsaat ook open voor mensen met een andere levensbeschou wing, maar wijst elk maat schappelijk systeem af, dgt niel is gestoeld op de erkenning van de fundamentele menselijke ge lijkwaardigheid. De voorzitter van de industrie bond P. Brussel (voorheen "St.- Eloy-voorzitter) zei in een toe spraak dat het de eerste tuak van de Industriebond NKV is tr komen tot het optellen van een actieprogram. BONN (KNP) Aartsbisschop dr. Jakovos Tsavarls '61), Grieksorthodox metropoliet (51), Duitsland en geestelijk leider van de Grieks-orthodoxen van Midden-Europa, is door een au to-ongeluk om het leven geko- Sinds 1969 was metropoliet Jako vos aartsbisschop vnn Duitsland en vertegenwoordiger voor Eu ropa van patriarch Alhenagoras van Constantinopel. HIJ is voor al bekend geworden door zijn oecumenisch werk. GENftVE Zesendertig lucht vaartmaatschappijen die op de Noord-Atlantische en aanver wante routes vliegen, hebben in Genève overeen.su r.imlrg be reikt over een pakket van be langrijk lagere tarieven voor het passagiersvervoer, in sommige gevallen wel dertig procent. Een woordvoerder van de Interna tional Air Transport Associa tions (IATA) heeft meegedeeld dat de nieuwe tarieven op 1 apri' 1972 in werking treden en geidlg bijven tot 31 rtca'i 1973. De verlagingen zijn bedoeld om dc markt voor het toeristische verkeer nieuw leven in te.bla zen en om passagiers terug te lokken van dc chartermaat schappijen. De overeerj{pr»et makt na zes maanden een ein de aan dc onzekerheid ovér de toriet het Op twee eerder gehouden IATA-confcrentlcs kon geen over eenstemming worden bereikt ca het begon er naar uit te zien dat na het aflopen van de nu nog geldende overeenkomst eel farievcnoorlog op de Noordate lantische route zou uitbreken. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7