Is Stomp wijk de blindedarm S ■van Leidschendam of niet? Lisserbroek valt beleid KA YB aan jaar S'heim boent St. Pancratius Nieuw leven voor Lisse LSG III blijft op kop in LSB bioscopen LEIDSE COURANT DINSDAG 14 DECEMBER 1971 LISSE Een nieuw stukje cultureel leven in Lisse, Het Geest grondtheater, brengt morgenavond in De Meerkoet in Lisser- broek het eerste toneelstuk op de planken. Zes maanden heeft men er aan gewerkt om de bewoners van Lisse het blijspel in drie bedrijven ,,En ik dan?" van Annie M. G. Schmidt te kunnen voorschotelen. Cock Schenk, voorzitter van de nieuwe toneelvereniging in Lis se zegt over de opzet van het Geestgrondtheater: „We willen in Lisse voor wat het toneelleven betreft duidelijk een andere koers gaan varen. Tot nu toe was het zo dat de bevolking van Lisse zich passief opstelde tegenover de verrichtingen van to neelgroepen. Op uitvoeringen bleven dikwijls de zalen leeg. Men was er nauwelijks bij betrokken. Daar willen wij veran dering in brengen. Meer Lissenaren er bewust van maken dat ook zij hun vrije tijd creatief kunnen doorbrengen. Het Geest grondtheater wil daar een eerste stap toe zijn", aldus voorzit- I ter Schenk. „En ik dan" is door Annie M. G. Schmidt ge- l.y schreven voor een select aantal toneelspelers die de rollen op het lichaam staan geschreven. Moeilijk was het daarom ook voor regisseur Ab van der Poll om de juiste mensen voor zijn stuk aan te trekken. Dat het hem toch is gelukt om de diver se personificaties tot hun recht te laten komen heeft hij voor al te danken aan de manier waarop hij zijn mensen zich laat uiten. „Een toneelspeler" zegt hij, „moet zichzelf kunnen zijn. Dan krijg je het hoogste rendement". Het Geestgrond theater dat in haar program onder andere de doelstelling „kom eindelijk eens achter die tv vandaan" heeft opgenomen stelt de zaal van de Meerkoet al om half acht open voor het publiek. Aanvang van „En ik dan?" 20.00 uur. Wat u ook moet weten t LEIDEN - De Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plant kunde zal een belangrijke bijdrage leveren aan de fleu rige manifestatie "Floriade '72", die 186 dagen van het komend jaar in en om de Amstelhal bij de RAI gehou den wordt. De leden van de afdelingen Leiden. Alkema de, Alphen a/d Rijn, Rijns burg, Noordwijk en Lisse kunnen van 19 tot 26 juli hun bloemen en planten insturen. LEIDEN Judy, een lang harig zwart-wit teefje, is za terdag 4 december weggelo pen van haar huis aan het Utrechtse Jaagpad. Haar baas is wanhopig. Hij kan zelf niet gaan zoeken want hij is spastisch en heeft de 31 jaar van zijn leven in een wagentje doorgebracht. Helpt U zoeken? Een tele foontje aan 52753 (Dierenbe scherming) kan Judy's baas gelukkig maken. LEIDEN De katholieke bond van bejaarden en ge pensioneerden zal woensdag vanaf 14.30 uur een kerstvie ring houden in het Anthonius Clubhuis. Op het programma staan: het kerstspel "Ik ben op weg naar een stal" door de toneelgroep van de Harte- brug; declamatie; enkele kerstliederen en een kerst toespraak door pastoor J. Wortelboer. ROELOFARENDSVEEN In de Alkeburcht wordt van avond gekaart ten bate van de jeugdbeweging in Alke- made-Oost. Voor de win naars van de wedstrijd die vlees- en vleeswaren-prijzen CAMERA (tel. 24919): .Grlngo EI Dia blo", do., vr.. ma. en dl. 14.30 u elke avond 19.00 dn 21.15 u. „Sjoi en Sjlmmle ln het land der reus—' LUXOR (tel. 21239): ..Sex ln hotel de Boek". 18 jr. BEX (tel. 25114)..Pornogratie zonder masker". 18 Jr. Nacht voorstelling ..Levend begraven". IS jr.. vr. TRIANON (tel. 23875): ..Blue Movi» Kerstviering Zevenhoven In het dorpshuls zal op dinsdag 21 december a.s. een kerstviering worden gege ven voor alle inwoners van Ze venhoven. Vooral de bejaarden hebben een uitnodiging ontvangen. Zij die slecht ter been zijn worden ge haald en gebracht met de auto. Alle koren van Zevenhoven zul len hun medewerking verlenen. Tevens zal er een kort kerstspel worden opgevoerd. Daarnaast staan er enkele gedichten en een schimmenspel op het program ma. Kaarten voor deze avond zijn gratis beschikbaar bij di verse winkeliers. Forse boete voor rijden in rammelauto LEIDEN Een 22-jarlge maga zijnbediende uit Alkmade stond terecht omdat hij zonder rijbe wijs in zijn tweedehandswagen tje had gereden. Dit wagentje „rammelde" boven dien aan alle kanten. Vandaar dat hij bij een routine-onderzoek werd aangehouden. Omdat het de eerste maal was. dat de ver dachte voor de rechter stond, bepaalde de officier zijn eis tot twee geldboeten van respectie velijk 250 en 100 of 35 dagen hechtenis. De rechter conform deze eis. Sassenheim De interieurver nieuwing van de Pancratiuskerk is praktisch gereed. Vrijdag en gisteren zijn een legertje van 20 vrijwilligers aan het werk ge weest om de vloeren schoon te maken o.a. van de cementres- ten. De architect Kirch uit Lei den en de plaatselijk aannemer Kiebert met een aantal onder aannemers hebben eer van hun Het interieur heeft een totale wij ziging ondergaan. Op de vloer is zwarte Portugese leisteen aangebracht, met uitzondering van het priesterkoor, dat aan merkelijk naar voren is geko men en bedekt is met licht Travestin-marmer. De oude ver lichting is op goedkope, maar doeltreffende wijze aangepast aan het nieuwe interieur, door het aanbrengen van bollen in plaats van de ouderwetse scha len. De nieuwe mahonie houten banken zijn voor een deel ook al binnen, terwijl de nieuwe al taartafel van de zelfde hout soort, donderdag zal worden ge plaatst. Het doopvont is van plaats veranderd en op het priesterkoor geplaatst. Achter het altaar is nu ruimte gekomen voor de koren. De gordijnen zijn verwijderd waardoor ge brandschilderde ramen beter tot hun recht komen, mede door de gewitte muren. Het oude altaar stuk is op z'n plaats gebleven, evenals de preekstoel. Bezijden het priesterkoor, waar vroeger de zijaltaren stonden, komen nu twee grote schilderijen te han gen uit het bezit van de paro- Verbetering v. d. Veldenweg in de raad chie, voorstellende St. Wille- brord en St. Bonifacius, beide in 1704 geschilderd door Is. Gille- sen. Voor het priesterkoor komt een groot blauw Smyrna-tapijt, waaraan in 25 gezinnen is ge knoopt. Een grote verbetering is ook het geheel vernieuwde ver warmingssysteem, bestaande uit twee gaskachels, aangebracht in de rechterzijbeuk, die via drie grote roosters zorgen voor vol doende warme lucht. De feeste lijke heringebruikname van het kerkgebouw zal zaterdag 18 de cember a.s. 's avonds 7 uur plaats hebben, met een speciaal aangepaste liturgie. Op de foto: de werkers voor de kerk. STOMPWIJK De heer Bisschop van Gemeentewerken in Leid schendam heeft Stompwijk de blindedarm van Leidschen dam genoemd. Die opmerking heeft weinig vreugde veroor zaakt. Niet in Leidschendam waar men er mee in de maag zat en nog zit. Wethouder Bun- nik, speciaal belast met Slomp- wijkse zaken, zei dezer dagen nog dat het geen gemeenteamb tenaar was die iets dergelijks gezegd heeft maar een raadslid, wiens naam hem niet te binnen wilde schieten. Weinig vreugde ook In Stompwijk waar men bevestigd zag wat men al jaren vreesde, namelijk dat Stompwijk niet dat deel vna Leidschendam (eind van de ja ren dertig ontstaan door samen voeging van Veur en Stomp wijk) is met de meeste facilitei ten. Men vindt in Stompwijk, 2400 in woners, dat er te weinig aan het dorp gedaan wordt. Een groepje Stompwijkers, waarvan de meesten niet in Stompwijk geboren zijn. verenigde zich ongeveer anderhalf jaar geleden in een stuurgroep. Zij waren on der meer van plan de Stomp- wijkse raadsleden, de heren Van den Bosch en Boer, beiden KVP, te gaan begeleiden. Dat is echter niet doorgegaan. De ge meente kwam met een ander Er werd een commissie ad hoe in gesteld die de gemeente moest gaan adviseren over specifiek Stompwijkse aangelegenheden. In deze commissie zitten verte genwoordigers van alle vereni gingen, wethouder Bunnik is voorzitter. Men is in Stompwijk, een jaar na het installeren van de commis sie, nog niet erg onder de in druk van de resultaten. De heer Hodes, lid van de stuurgroep: „Er is niets veranderd. Er wordt alleen gepraat over de problemen, maar dat deed men zes jaar geleden ook al. Het lijkt er op dat men gewoon geen geld erin wil steken. Dergelijke klanken vinden bij de heer Bun- nik geen gehoor. „Stompwijk is net zoveel Leidschendam als de rest. In welke gemeenschap van 2400 mensen vind je zo'n schit terend sportcomplex en een dito dorpshuis (Hodes: „Het aandeel van de gemeente in het Dorps huis is nihil geweest")?" Wat zijn de voornaamste klachten in Stompwijk? De heer Hodes: „Op de eerste plaats het be stemmingsplan Santhorststraat. Dat is heel anders uitgepakt dan oorspronkelijk de bedoeling was. Men heeft artikel 20 van de wederopbouwwet gebruikt om het eerste plan, dat vrij teveel huizen en een redelijke hoeveelheid groen, te laten ver vallen." Wethouder Bunnik: „Het is inderdaad een ander plan. Het is ook benauwder ge worden maar dat komt in hoofd zaak doordat de provinciale weg naar Leiden een hoek afsnijdt". Ondanks het teruglopen van de beschikbare oppervlakte werden er toch meer huizen in het plan opgenomen. Men moest daar door ook nogal dicht op de voet van de dijk bouwen. Te dicht blijkt nu. Hodes: „De grond is 55 centimeter omhoog gedrukt. Na een half jaar zitten er al scheuren in de huizen". Maar er is nog iets. „Rijnland vreesde door deze manier van bouwen voor een dijkdoorbraak en daarom ligt er in deze nieu we wijk steeds een schip met zand klaar". Hodes: „De ge meente had elders kunnen bou wen. Aan de overkant van de weg was bouwgrond beschik- Een andere klacht. De Stompwijk- seweg, de verbinding met Leid- schendamr De weg is in slechte staat. Een voorbeeld daarvan: Een aantal Stompwijkse kinde ren heeft zwemles in Leid schendam. Zij gaan met een NZH-bus. Maar niet via de Stompwijkseweg, de kortste weg. De bus rijdt via Zoeter- woude en Voorschoten naar Leidschendam. Reden: de Stompwijkseweg is te smal, te gevaarlijk. Wethouder Bunnik: „Het leed is bijna geleden. De verbetering van deze weg komt een dezer dagen in de commis sie van Openbare Werken". Ho des: „Beloven doen ze al zo lang". Nog een paar klachten. De Dr. Van Noortstraat heeft nog steeds geen trottoirs. Dat is vooral 's zondags, als er vrij veel auto's van deze weg ge bruik maken erg lastig. De vaart is volgens de heer Hodes en medestanders een open riool. De wethouder: „Er wordt een voetpad aangelegd van de Meerweg tot de kerk. Daarmee kunnen we een gedeelte van de moeilijkheden opvangen. Aon die riolenzaak wordt gewerkt. Overigens, we moeten er aan gaan wennen dat we niet zoveel armslag meer hebben. Onze be groting is niet langer sluitend en dat betekent dat we voor ie der bedrag boven de 25.000, moeten wachten totdut GS het beschikbaar heeft gesteld. En dan is er nog iets: We wachten nog steeds op het sociologisch rapport dat al een paar jaar in de maak is. Aan de hand daar van kunnen we een nieuw be stemmingsplan voor Stompwijk opstellen". De andere partij over het door het maatschappelijk contact orgaan opgestelde rapport: „De moeilijkheid Is dut die sociolo gen werken met een gerichte opdracht. Bcpuulde dingen dur ven ze er doodgewoon niet in te zetten". En dat is natuurlijk jammer voor Stompwijk. Niekjan van Kesteren. het de beschoeiing Leimuiden Dc Raad van deze gemeente komt vrijdagavond 17 december om acht uur In open bare vergadering bijeen. Op de agenda staan de volgende pun- Wijziging gemeenschappelijke regeling tot instelling van een Intergemeentelijk overlegorgaan noord-oostelijk Zuid-Holland. Bepaling standpunt met betrek king tot de door de Provinciale Planologische Dienst Zuid-Hol land ter voorbereiding van het streekplan Plassengebied opge stelde studiestukken. - Grondaankoop en vestiging za kelijke rechten in verband met de reconstructie van de Willem van der Veldenweg. - Vaststelling begroting woning bedrijf en gemeentebegroting voor het dienstjaar 1972. gen. - Burgemeester en wethouders zullen verzoeken aan de raad inzake de „Aktie Koppelbelan- gen Oost-Bengalen" om zich uit te roepen tot koppelgemeente, d.w.z. zich te verbinden met de kampen in India. Sassenheim Veel Sassenheimers hebben gisteren de handen uit de mouwen gestoken om te helpen bij de schoonmaak van de St. Pancratiuskerk. De oproep vanaf de preekstoel dit weekeinde om, nu de restauratie is voltooid, met vereende krachten de nieuw ingelegde vloer schoon te boenen, is een volle dig succes geworden. Op de foto de kerkboenploeg compleet met bezem en emmer. Leiden Phllldor IV is er in ge slaagd Voorschoten I een 5—5 af te dwingen. LSG II bleef In de LSB ongeslagen koploper, want de beide afgebroken stan den brachten twee winstpunten op zodat Alphen I met 6I het onderspit dolf. Leiderdorp I volgt LSG op één punt: dit keer fungeerde Voorschoten II als slachtoffer (64). In 2A kwam leider Katwijk I te gen Bodegraven I na uitspelen van de afgebroken stellingen niet verder dan 55. Alphen II noteerde de eerste zege ten kos te van Leithen III, dat hier door rode lantaarndrager werd (5K-4H). In 2B zal LSG IV waarschijnlijk Noordwijk I de derde nederlaag bezorgen: de stand is nu 4V$— VrA voor LSG. In de onderste regionen duelleerden Voorhout I en Rijnsburg met elkaar: het werd 4'/2—4',^ plus een te orbi- treren partij waarin Voorhout I de beste papieren schijnt te hebben. Philidor V ging gehan dicapt naar Katwijk II en Incas seerde een 2J4—3'/j achterstand. In 3A besliste de arbiter de wed- sirijd Leiderdorp II—Noordwijk II in hot voordcel van Leider dorp (6—4). In 3B degradeorde Leiderdorp II het arme Leimuiden I tot een fi gurant (9'/,—'4). Philidor VII blijft goed volgen en boekte de derde zege met 4—6 op Sassen heim IK. LSG VI bleef derdé dankzij het overrompelen van Noordwijk III (3—7). De rij kanshebbers sluit met Boskoop II, dat Roelofarendsveen met 3'A-4'A vloerde. Volirend Lisserbroek Gisteravond heeft de afd. Lisserbroek van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur zich nogal sterk gekant te gen de financiële zaken welke met het algemeen beleid van het hoofdbestuur van de K.A.V.B. te maken hebben. Men wil géén contributieverho ging in voeren, doch tot uitga venbeperking besluiten! Er was goede opkomst van de le den voor de agenda. Voorzitter, de heer A. J. Mesman, stelde in zijn openingswoord vast, dat de concentratie en fusie van grote re exporteurs voor de kleinere kwekers een gevaar in zich kan houden en tot een zekere machts positie kan gaan leiden wat de marktprijzen betreft. Daartegenover werd de opmer king gemaakt, dat de K.A.V.B. in wezen eigenlijk weinig geeft voor de afdeling. Wil men naar de Beurs, zo werd gezegd dan moet men als lid toch óók nog entreegeld betalen en een in stantie als het Scheidsgerecht geeft een bijlegger van fl 25.000.- per jaar. Een en an der heeft geleid tot een stand punt van de afdeling om te ko men tot besnoeiing der uitga ven, hetgeen men bereiken wil door drie belangrijke posten af te voeren: in het Projectenfonds met een bedrag van 50.000,- ziet men geen heil; de exploita tie van het orgaan „Bloembol lencultuur" met een nadelig sal do van fl 143.000.- wil men schrappen door de uitgave van dit blad buiten de kas van de KA VB te houden. Dit blad moet zich door advertenties en abon- né's kunnen bedruipen (thans krijgt men het vakblad als lid gratis). Voorts geeft het scheidsgerecht een nadelig slot te zien, wat men niet nodig achtte, want een instelling als deze moet „selfsupporting" zijn door hogere kosten in rekening te brengen bij hen, die van het Scheidsgerecht gebruik maken. Deze belangrijke zaken zullen het hoofdbestuur ter kennis worden gebracht en als een amende ment op de begroting van dc KAVB worden ingediend door afgevaardigden Straathof en Geerlings. persleiding in Voorhout VOORHOUT Tijdens de begro tingscommissie heelt men giste ren aangedrongen op spoed bij de aanleg van een persleiding. B en W hebben de Indruk dnt men nog dit jaar met het werk wordt begonnen. De kosten zul len beduidend hoger zijn dan de geraamde f 150.000. De commis sie was van mening dat in het investeringsprogramma naar urgentie tijdstippen van realise ring moeten worden vermeld B. en W hanteert dit criterium niet, er is maar één object dat de realisering 'beheerst: HET GELD. Dc commissie stelde zich ook op het standpunt dat de vergoeding voor het basis onderwijs met 5 tot f 147 per leerling te verhogen. Bataven voorop in Goutlacross Gouda Mede dankzij dc gocdo weersomstandigheden cn de voortreffelijke organisatie wa ren weer veel atleten aunwezlg op de 14de Goudu-cross. Het parcours was gelegen aun het Gouda-voctbalterrein. De atleten konden dankbaar gebruik ma ken van deze accommodatie. Het Bataven-tenue werd weer dik wijls in de voorste gelederen ge signaleerd. In een enerverende strijd bij de B-meisjes legde Leontiene Boom beslag op de tweede plaats. Leo Mooljman van de Bataven wist na con goede wedstrijd eveneens een tweede plaats (e bemachtigen. Als beste senior eindigde C. van Rooden op de elfd- plaats. Een verdienstelijk resultaat wanneer we bedenken, dat er 98 atleten aan de start verschenen. De diverse winnuars ontvangen weer mooie prijzen en een leder vlei een fijne attentie te beurt, die bestond uit twee Goudse kaarsen. Verdere uitslagen: Meisjes D 700 m 5. C. van den Berg B 1500 m 7 P. Jansen: 18.00 m 4. M. Brugman. 9. R. Loos: jongens A 3600 m 7. G. Ooms: Heren 8700 m 17. A. van Tol, 22. J. Hen driks 29. G. Brugman, 34. A. Brugman, 44. K. Vergeer, 41). J, van Rooden, 55. S. Veldhuyzen, 61. A. van Velzen. 64. P. d« Jong. 66. L. Onderwater, 70. H van Aken, 90. K. Hoogenboom.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5