Krachtige maatregelen vervuiling water kust Vloed van moties over het college F 52.000 voor reconstructie van Sportlaan Accomodatie MMO kost ton Toedreding Engeland is niet zonder meer goed voor Nederlandse boer Vrije Lijst-motie voor regering Onvrede in Wassenaarse raad PAGINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 14 DECEMBER 1971 HAARLEM De aansluiting van Engeland, Ierland, Denemarken cn later ook Noorwegen bij de EEG betekent niet automatisch een verbetering van de Neder landse landbouwpositie. In En geland komt 12 miljoen ha. landbouwgrond (dat is 15 pro cent van het gehele EEG- areaal) ter beschikking met een prijsniveau, dat 20 tot 30 pet. la ger ligt dan elders in de EEG- landen. Het zal daar niet moei lijk zijn tot produktiviteitverho- ging over te gaan. Dit zei dr. J. van Lierde, hoofdadministrateur bij de directeur-generaal voor de landbouw bij de Europese Commissie te Brussel, tijdens een toespraak op de 53ste jaar vergadering van de Kath. Land en Tuinbouwbond, LTB, gisteren in het Haarlemse concertge bouw gehouden. Dr. Van Lierde schetste als oorza ken van het landbouwprobleem de moeilijkheden op het gebied van de structuur, van de prijzen en van de subsidiepolitiek. De nadelige gevolgen van deze oor zaken moéten worden weggeno men of verzacht om tot een aanvaardbare situatie te kunnen komen. In het Europese parle ment is de prijspolitiek al aan de orde geweest. Dat de prijzen van de agrarische produkten het komend jaar met 8 pet. om hoog moeten heeft een positieve reactie van dr. Mansholt gekre gen. ,,Ik denk", aldus dr. Van Lierde, ,,dat deze zaak betrek kelijk hoopgevend zou kunnen zijn". Betreffende de produktiestructuur is al een aantal vorstellen bij de Europese Commissie in stu die geweest. Zo zullen de ver- Suggestie LTB: Eigen omroep om publiek voor te lichten trekkende bedrijfshoofden, die hun grond ter beschikking van het structuurverbeteringsplan willen stellen, een premie ont vangen van minimaal 600 dol lar. Hierdoor zal worden ge tracht de gronden in mobiliteit te krijgen t.b.v. ontwikkelings bedrijven die hiervoor prioriteit genieten. Andere toekomstige voorstellen behelzen o.m. de in stelling van socio-economische informatiecentra, maar ook zal volgens dr. Van Lierde een marktstructuurpolitiek noodza kelijk zijn. „We moeten probe ren een economische macht op te bouwen met unies en produ centengroeperingen die subsi dies ontvangen". Een aantal subsidies zal afgeschaft1 moeten worden. De Commissie heeft hierover de vorige week al een besluit genomen (o.a. het ver vallen van.de subsidie kassen bouw). Per 1 juli '73 zou er voor de agrarische sector op subsidiegebied een gelijkschake ling moeten zijn van de concur rentievoorwaarden. Ook de heer Jac. de Groot, vice- voorzitter van de LTB, ging in zijn jaarrede in op de moeilijke economische omstandigheden voor de landbouw. „Weer heb ben dit jaar vele bedrijfsgeno- ten onder dwang van de ontwik keling hun bedrijf moeten beëin digen". Om de voorlichting bin nen de agrarische sector te in tensiveren en om voorlichting te geven aan het Nederlandse pu bliek deed spr. de suggestie, dat het misschien wel aanbeveling verdient om als agrarische or ganisaties van de mogelijkheden in de huidige omroepwet ge bruik te maken en een eigen omroeporganisatie te creëren. Het LTB-bestuur zal met alles wat in zijn vermogen ligt bevor deren, dat per 1 januari 1973 een belastingvrije pensioenre serve van kracht wordt. Met na druk stelde de heer De Groot, dat op het moment nog geen sprake is van een echt prijsbe leid en een vrije markt in de EEG. Bij langer uitstel zou er wel weer eens een mars naar Brussel kunnen komen. „Tot nu toe hebben de Europese minis ters nog slechts de voorhoede gezien van het Europese agrari sche front". Andere knellende kwesties noemde spr. de toene mende import van tuinbouwpro- dukten uit Oosteuropese landen, de onzekerheden rond de be langstelling voor milieuhygiëne en de steeds groter wordende moeilijkheden bij de financie ring van de vor een modern be drijf benodigde bedrijfsmidde len. Het belangrijkste financie ringsinstituut van de landbouw, de pacht, zal beschikbaar moe ten blijven en mogelijk ver ruimd moeten worden. De vergadering heeft de verhoging van de contributies overgeno men. Er waren nogal wat dis cussies over de voorgestelde af delingsrestitutie van 20 naar 17 pet., vanwege de toenemende kringactiviteiten. Mr. T. Brou wer werd met algemene stem men als voorzitter herkozen; een telegram werd hem toege zonden met de beste wensen voor een algeheel herstel. Gou den LTB-erespelden waren er voor de heer W. L. Agterof, Nieuwerbrug, en de héér W. van Ommen, thans lid van de cen trale directie van Interpolis N.V. te Tilburg, die 25 jaar lang te Leiden het directoraat heeft gehad van de Onderl. Waarborg Mij. van de LTB. Veel applaus was er tenslotte voor mgr. dr. A.J. Simonis, bis schop van Rotterdam, die ter vergadering met de LTB kwam kennis maken. Zijn korte toe spraak, waarin hij o.a. ook de geestelijke verdiensten van een organisatie als de LTB betrok en voorts aanspoorde om de ontwikkeling niet op zijn beloop te laten maar wel „geduld te hebben totdat de oogst gerijpt Is", kreeg veel aandacht en waardering. WASSENAAR De Wassenaarse gemeenteraad, die gisteren de begrotingen voor 1972 behandel de, heeft een record gevestigd. Niet zozeer wat de duur van de vergadering betreft, want na 15 uren vergaderen viel 's nachts half één de laatste ha merslag van voorzitter Mr. K. Staab. Wel een record op het gebied van moties: er werden er niet minder dan 11 ingediend, maar geen van die moties is in stemming gekomen. Een aantal werd eenvoudig door het colle ge overgenomen, een aantal an dere werd teruggenomen na be- palde toezeggingen door het college. Na de algemene beschouwingen, die ongeveer vijf kwartier duur den, werd de rest van de mor genuren besteed aan de finan ciële problemen van de gemeen te. Wethouder Mr. Dr. W. F. van Gunsteren gaf voorafgaand aan dit debat een schets van de situatie, waarin Wassenaar zich bevindt. Het was een sombere schets. De heer Sidney J. van den Bergh (WD) deed de sug gestie een onderzoek naar de ef ficiency van het gemeentelijk apparaat in te laten stellen. Ir. Theunissen lanceerde de ge dachte, dat de 25% van de be volking, die het grootste deel van het grondgebied van de ge meente „in beslag nemen", een evenredig deel van de lasten van de gemeente zullen moeten gaan betalen. Mevrouw G. J. Lange weg wacht het plan Duivenvoorde Leidschendam Wethouder H. J. van Dongen heeft gisteravond de commissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening de procedure voorgelegd die B. en W. willen volgen ten aanzien van de vaststelling van het be stemmingsplan voor „Duiven voorde", de laatste in Leid- schendam-noord te bouwen woonwijk. Begonnen zou moeten worden met het houden van hoorzittingen door de commissie, daaruit zou den conclusies getrokken moe ten worden door de commissie, gespreksgroepen moeten worden gevormd uit belangstellenden en deskundigen, die het plan zou den ondersteunen en eventueel met nieuwe suggesties moeten komen. De commissie zal daar na het zg. vlekkenplan opstellen en invullen waarna alles nog eens door de gemeenteraad zal moeten worden bekeken en aan de Provinciale Planologische Dienst moet worden voorgelegd. Wethouder van Dongen zei nog dat in „Duivenvoorde" alleen of bijna alleen in de premie-sec(or zal worden gebouwd, maar ook dit wilde de commissie nog eens ter discussie stellen. Beslo ten werd in januari een aparte vergadering aan „Duivenvoor de" te wijden, vóór alle hoor- Bij een bespreking over aanvul lende kredieten voor de bouw van zwembad en sporthal kwam het plafond van het zwembad weer ter sprake waarvoor de Heide Mij verkeerde tekeningen zou hebben geleverd, terwijl de gemeente voor de 12.000 gulden extra moest opdraaien, zoals de wethouder vorige maal beweer de. De zaak bleek zich nu enigs zins anders te hebben toegedra gen, hetgeen de heer Hulskem- per (PAK) de opmerking ont lokte dat hij zich „grotelijks be lazerd voelde" terwijl mevrouw Scheltema het meer damesach tig „een merkwaardig stukje voorlichting" noemde. Het voorstel de raad te vragen 60.000 gulden uit te geven voor het herstraten van de Stomp- wijkseweg deed de WD'er Ber- geren vragen hoeveel er de laatste jaren ai aan die weg is uitgegeven en of er niet eens een definitieve oplossing kon worden bestudeerd. De wethou der zou het eens natellen, een definitieve oplossing voor de slappe ondergrond van deze smalle, bochtige en enige ver binding met Stompwijk zag hij niet direct zitten. Betonvlechter belooft beterschap LEIDEN De 26-jarige beton vlechter uit Rijnsburg was geen onbekende voor de kantonrech ter. Al verschillende malen kreeg hij geldboetes voor het rijden zonder rijbevoegdheid. Dit maal stond hij terecht voor het feit dat hij werd betrapt. De betonvlechter beloofde niet meer auto te rijden voor hij zijn rijbewijs gehaald had. Deson danks bepaalde de kantonrech ter de straf op twee geldboeten van 150, 15 dagen en vier we ken voorwaardelijke hechtenis- *traf met een proeftijd van twee KATWIJK Tijdens de begro tingsbehandeling In de Katwijk- se raad heeft de fractieleider van de Vrije Lijst, M.A. de Vries, vanmiddag een motie in gediend waarin bij de regering wordt aangedrongen op krachti ger maatregelen met betrekking tot de steeds toenemende ver vuiling van het oppervlaktewa ter In Katwijk. Al sde raad de motie aanvaardt- daar was vanmiddag nog geen gelegenheid voor, krijgen de an dere badplaatsen in de omge ving de gelegenheid adhesie te betuigen alvorens de motie naar het ministerie van Verkeer en Waterstaat verzonden wordt. Zoals bekend kwam Katwijk in fe bruari van dit jaar in het nieuws toen een onderzoek van de consumentenbond uitwees dat de zee bij Katwijk, een di rect gevolg van de vervuiling van de Rijn, er erger aan toe was dan waar ook voor onze kust. De heer De Vries drong er van middag ook op aan bij B. en W. het hoogheemraadschap Rijn land onder druk te zetten de bouw van de rioolzuiveringsin stallatie niet in 1976, maar al over twee jaar te beginnen. Dan is namelijk de grond met de nieuwe rioleringen in Katwijk gereed.De fractieleider van de Vrije Lijst ging ook in op enke le andere facetten van de mi lieuvervuiling in Katwijk. Hij vroeg om maatregelen tegen de visverwerkende industrie van Ouwehand, die in de omgeving van de Tramstraat nog steeds veel stank veroorzaakt. De be woners van de betrokken wijk hebben vorig jaar al via een handtekeningenactie protest te gen deze vervuiling aangete kend. Een aanverwant bedrijf, de N.V. Parlevliet, besloot toen tot maatregelen en bracht via ingrepen aan de schoorstenen de stankoverlast met tachtig procent terug. De heer De Vries vroeg ook aan dacht voor het gevaar dat de in dustrieën opleveren die met gif tig stoffen omgaan. Hij wees op de Zuidhollandse Loonbedrij ven in Valkenburg waar giftige stoffen ingepakt worden. Hij vroeg of de voorziehingen in dit soort bedrijven, in verband met het gevaar bij brand en explo sie, voldoende zijn en of de aan- voerwegen, voor een groot deel op Katwijks grondgebied, bevei ligd zijn. Zoeterwoude Voor de jaarlijkse Adventsaktie „Soli- daridad" is er slechts één collecte welke a.s. zondag wordt gehouden. Voorschoten De wijkraad Boschgeest komt donderdag avond om kwart over acht bijeen in het VAM-gebouw aan de Papelaan voor een openbare vergadering. Tij dens deze vergadering zal discussie mogelijk zijn over het structuurplan. Voorschoten De Voor- schotense kunstkring zal in het vervolg eenmaal per maand in het huis gehouden worden. De serie begint met een expositie van Jopie Blöte. Anne Borst-Pauwels en Mar- gret de Korte Artz. Llsse De bekende histo rieschrijver van Lisse, de heer A. Hulkenberg, zal op 20 december een lezing hou den in Warong Djawa. Llsse Vanavond verga dert de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel in „Wel kom", Llsse Dc Harddraverij vergadert vanavond in „Trefpunt", aanvang 8 uur. •Lisse Door de afd. Lisse van de Mij. Tuinbouw en Plantkunde is een afd. „Bloemschikken" opgericht, waarvoor 25 leden zich opga- Stoomerette in Pijnacker geopend PIJNACKER Het in een stoom machine gooien van een jurk van Mammelou door Pipo de Clown betekende zaterdag de opening van een stoomerette de Oostlaan 2 in het oude pand van de Végé. Hieraan vooraf was een ronde van de muziek vereniging Excelsior door het dorp, welke optocht begeleid werd door Pipo in een auto. De verbouwing van de voormalige supermarkt heeft drie weken geduurd, aldus de nieuwe eige naar de heer G. Klitsie, die veel belangstelling voor de eerste stoomerette in Pijnacker ver wacht. De nieuwe stoomerette beschikt over een machine met een computersysteem. De capa citeit van de stoomerette is zo danig dat per behandeling slechts tien kilo verwerkt kan worden. Dit heeft het voordeel aldus de heer Klitsie dat met grotere zorg alle textielsoorten volgens een bepaalde reinigings methode gestoomd kunnen wor den. Het persoonlijke contact met het publiek moet waarborg zijn voor een goede service. Ook kan met dit systeem vorm- herstellend worden gewerkt, waardoor persen overbodig wordt. VOORHOUT De raad zal vol gende week maandag en dins dag naast de begroting de vol gende punten behandelen: -Het verlenen van een krediet van 52.000 voor voorzieningen aan de Dinsdagse Wetering bij de Sportlaan. Het voetpad hier zal verbreed worden met een rij wielpad. Naast de houten brug komt nog een tweede. De Sport laan wordt een meter verlegd in de richting van het sportpark, om schade te voorkomen die zou kunnen ontstaan door ver zakking van de oever. - De volkstuinen te verhuren aan de volkstuivereniging Elsgees. - Toe te treden tot de gemeen schappelijke vuilafvoerregeling. De VAM zorgt voor een vuil- overlaad-station, dat gebouwd zal worden bij het voormalige station Noordwijkerhout. De bouw duurt een jaar. De deelne mende gemeente zijn Hillegom, Katwijk, Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout. Rijnsburg, Valkenburg en Voorhout. - B. en W. vragen een krediet van f 8000 voor de aankoop van een Agria-trekker, een aanhang- Een raadslid kost 7500 gulden VOORSCHOTEN Een raadslid kost de gemeente Voorschoten jaarlijks 7.500 ft 8.000 dit was in 1965 nog maar ruim 1000. Wethouder Iestra vertelde dit speciaal aan Mr. Goosens (D'66), die zich afgevraagd had of dc gemeentelijke uitgaven werkelijk zo'n stijging de laat ste jaren hadden ondergaan. Wethouder Iestra deelde de raad wel mee, dat naar zijn ge gevens ieder raadslid de ge meente nog steeds meer op brengt dan hij kost. maaier en -wagen. Ook f wordt gevraagd voor straatver lichting aan de Sportlaan. - De pottenbakclub Voorhout heeft van de gemeente een subsidie van f1000 gekregen. Ook de jon gerenvereniging Kontakt heeft een subsidie gehad. - De vestiging van de Openbare bi bliotheek wordt door B en W te hoog geacht gezien de kosten van f 25.000. Men prefereert een rijdende bibliotheek met 8000 boeken. - De Aannemers Mij. Veldhuizen, Bakker en Van der Klok heeft de reconstructie van de Lage Weg en Noordwij kerhoekbrug gekregen voor een bedrag van f 798.000,-. van den Bosch-Brethouwer (Open-Appel) diende een motie in, waarin het college wordt uit genodigd binnen vier maanden een voorstel aan de raad voor te leggen betreffende de invoe ring van een toeristenbelasting, die de gemeente per jaar netto f 70.000,— kan opleveren. De heer A. Lodder (Partij Wasse naar) diende een motie in naar aanleiding van de sterk stijgen de kosten van de brandweer. Daarin werd gevraagd op korte termijn te bezien of tot bezuini ging kan worden gekomen door een regionale organisatie van de brandweer ofwel door het be lasten van de brandweer met andere taken. Open Appel kwam met een motie om aan te dringen op een snelle verwezenlijking van de maatre gelen, die de minister van Ver keer en Waterstaat in januari 1971 heeft aangekondigd ten aanzien van de situatie bij de Rijksstraatweg en een verbete ring van de aanwezige tunnel onder de Rijksstraatweg. Twee moties van de heren Lod der (Partij Wassenaar) en van mevrouw van den Bosch-Bret houwer (Open Appel) kwamen ter tafel over de kwestie van de inmiddels opgeheven nacht- en week-enddiensten van de Wasse naarse apotheken. De moties werden ingetrokken toen wet houder Mr. G. C. van Dijk had toegezegd, een gesprek te zullen hebben met de minister van Ook over dit onderwerp was weer een motie van Open pel. Daarin werd het college genodigd uiterlijk in de ma mei een beleidsnota aan raad voor te leggen over de strijding van de woningnood. nadat wethouder Mr. N. W. Brink een nota over deze ki tie had toegezegd. Wat alia wegen- en vereerskwesties treft werd besloten, dat de binnenkort de gelegenheid kn daarover in een aparte verga ring uitvoerig van gedachte» wisselen. De promenade-ph voor de Langstraat zijn ld en zullen binnenkort in d« treffende raadscommissies de orde komen. Ten aai van de subsidie aan de V Wassenaar waarvan was vo gesteld deze te halveren werd na enige discussie bes ten de oude regeling voorloj in 1972 te laten voortbestaan Een Open Appel-motie over I spoedig invoeren van fluori ring van drinkwater werd ter genomen na de toezegging het college, dat deze kwestie het begin van het volgend j* aan de raad zal worden vooi legd. De raad ging tenslotte de begrotingen en met de gestelde verhogingen van enk belastingen en van de elektr teitstarieven akkoord. Schok voor de schriftgeleerden ^EIDEN De leden va nde Leidse gemeenteraad die rotsvast van mening waren, dat „wat geschreven staat, staat geschreven", zijn gis teravond tot in hun gebeente geschokt. Bij de behandeling van de overdracht van be voegdheden van de raad aan B. en W. maakte het raads lid Jonker (PAK) bezwaar tegen de termijn, waarin het besluit van kracht is. Toen de juiste gegevens werden opgeslagen in de „Handelin gen", bleek bovendien, dat de grens van het betreffende bedrag gesteld was op ƒ15.000. Toen de loco-secretaris er het boek met de officiële vastge stelde notulen op na sloeg, bleek, dat daarin een bedrag van ƒ25.000 genoemd wordt. En daarbij bleef het. Want dat is de officiële versie. WOUBRUGGE/HOOGMADE Nadat de gemeenteraad in juli 1970 het besluit had genomen om ten behoeve van de bouw van een moderne sportaccommodatie op het sportveld van MMO te Hoogmade 160.000 te lenen en als subsidie toe te kennen aan deze vereniging, werd dit besluit in december 1970 weer ingetrok ken. Thans wordt een gewijzigd plan tot een bedrag van 138.000, gevraagd: A. een eenmalige subsidie van 47.500,- en B. een renteloze in 20 jaar lossen lening tot een gelijk drag. De sportcommissie advise hierop gunstig onder voo houd, dat het gebruik vat kantine ook voor de handbal eniging gegarandeerd Tevens werd becijferd, dat budget van MMO met per jaar zal worden belast dien het gevraagde bedrag 95.000,— door de raad besi baar wordt gesteld. Aang MMO nog een rekening f 8000,te vereffenen (deel architektenhonori voor het eerste ontwerp) sl B. en W. de raad voor het bedrag op 100.000,te sti tenslotte wordt de mogelij nog opengelaten van tuele bijdrage van de Provi le Sportraad, de Nederli Sportfederatie, de Toto e® Anjerfonds. Weer recon voor Hansji GOTTWALDOV - Hansje ten heeft zondag in Gol het Nederlandse record ®f 400 meter vrije slag (25 banen) scherper gesteld bracht op 4.31,2. Ze was 28 augustus jl. recordhoflf met een tijd van 4.31,3. Het meisje uit Naarden voorts de 200 meter nM in 2,30,7, de 800 meter vrijijJ in 9.22,0 en de 100 meter slag in 60,8 seconden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4