L Raad Leiden gaat akkoord met plaats Rembrandt-Lyceum Raad van Advies voor Binnenstad Leiden in wording Kerstkapshow werd grootse happening Palaver liep Leidse Raad weer eens goed uit de hand Restaurant van de Groenoordhal inzet discussies R INS ISDAG 14 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT Slaap velde velen van evroedschap Kleinigheden te veel in de aandacht ïg« eui EIDEN Tegen kwart over ;«n, vannacht, wreekte zich de Jaap. Wethouder Kret stemde voorstel dat hij zo de oppositie had over- enomen. De reactie was nog, een voetbalmatador in ei- doel had geschoten. Even trder had wethouder Menken iet discreet gebaar zijn rechter uurvrouw, wethouder Den tfcaan moeten wekken, die op al- sr-charmantste wijze trachtte e verhelen, dat ze het tegen de laap had moeten afleggen. En WETHOUDER KRET schot in eigen doel dere vergadertijd had hij de agenda willen afwerken. Maar met twintig tegen twaalf stem men stemde de raad dat voor nemen af: met een onderbre king van twee uur voor het avondeten was de gemeenteraad toen elf uur en een kwartier bij eengeweest. Donderdag aan staande komen de resterende punten aan de orde. toen Helmuth Driessen (KVP) Hoewel het de bedoeling zich ineens fel ging gen een vermeende fout in de procedure, toen leden de goede voornemens van voorzitter Vis schipbreuk. Bij gebrek aan ver ge- middags te debatteren i tot de avondbij eenkomst te bewaren, was er 's middags al heel wat afgepraat toen het 's avonds nog eens mo ties, amendementen, stemver klaringen en interrupties ging hagelen. Een voorbeeld: Er was een voor stel. ontslag te verlenen aan drie ambtenaren van de burger lijke stand. Onder hen was ook mevrouw M. Gardeniers-Berend- sen, die het door haar lidmaat schap van de Tweede Kamer te druk zou hebben om zo nu en dan nog een huwelijk te voltrek ken. Daartegen kwam mejuf frouw Kappeyne v. d. Coppello (WD) in het geweer omdat dan een vrouwelijk ..ambtenaar" zou vertrekken. En, wat erger was, men zou haar tot bedan ken overgehaald hebben met het argument dat er een wet houder zou zijn, die het graag Burgemeester Vis ontkende derge lijke praktijken; in de avond pauze werd de zaak uitgezocht en na de hervatting kwam er meer en meer tegenstrijd aan het licht. Daarom werd het ontslag van me vrouw Gardeniers, hangend het nader onderzoek, aangehouden. Maar toen waren er weer vra gen over het voorstel om twee nieuwe ambtenaren van de bur gerlijke stand te benoemen. Want de heer Van Aken (PvdA/PAK) wilde een moge lijkheid dat ..toevallige beken den" van trouwlustigen als „ambtenaar" zouden kunnen op treden. Hetgeen toch niet bleek te gaan omdat de benoeming die begint met een raadsbesluit, wordt afgerond met een beëdi ging voor de rechtbank en dat kost een maand of drie. Maar met al die bedrijven was er nog geen stuk van werkelijk belang behandeld. H. DRIESSEN schipbreuk ring en pensioen aan gewezen wethouders. Nu was het raads lid Waal (PvdA/PAK) die de tekst van de regeling ging uit eenrafelen. Zo vroeg hij de voorzitter of hij een voorstel ter zake als initiatiefvoorstel zou mogen doen omdat B. en W. niet hun eigen pensioenregeling kunnen voorstellen en vervol gens kamde hij de voorgelegde tekst uit op details. Daaronder was de beperking dat het pen sioen vervalt bij „overtredingen uit Nederlands nationaal oog- Deelnemen aan demonstraties zou ook als zodanig gezien kun nen worden", vreesde hij en hij kreeg bijval van de D'66-er Kuyper. Maar de voorzitter sus te hen met de mededeling dat dat alleen op tijd van oorlog slaat: in feite op verraad. Met dergelijk lopen op de kleine steentjes heelt de raad zoveel van zijn kostbare tijd ver knoeid, dat het raadslid Jonker (PvdA/PAK) 's nachts na enen vaststelde dat alle fracties wel door hun spreektijd heen waren en dat men daarom maar beter de agenda zou kunnen afhande len omdat voortzetting van de bijeenkomst op een andere da tum nieuwe spreektijd zou bete kenen. Een idee, die gretig werd overgenomen door Voorzit ter Vis. Tevergeefs. d.p^ i| d J iden De aanwijzing van een in voor de oprichting van Rembrandt-Scholengemeen- chap nabij de Haagweg, bene ens de herziening van het be- temmingsplan „Zuid-West", ten soortgelijk voorstel voor de rprichting van een m.e.a.o.- ichool in het Morskwartier, en het aankopen van een tuinderij labij de Haagweg, vormden een reeks van voorstellen, waarmee de Leidse raad bijzonder lang is bezig geweest. het geding zou komen; boven dien achtte hij de grondprijs veel te hoog voor de bouw van scholen. Ook Jonker (PAK) stootte zich aan de grondprijs, die de lasten voor de rest van de wijk zal op- Wethouder Kret verdedigde de plaats van de school met het ar gument dat de keuze wel bijzon der klein was en van de grond prijs met de vaststelling dat het Elisabethziekenhuis de gronden irde iwijzen begon met een voorstel van het voorstel tot het an grond in zuid stellen. Maar toen verworpen werd, volgde on- öddellijk een reeks van refera- over de bestemming van de id, die in strijd zou zijn met geest van de Wet op de uimtelijke Ordening (mr. aal, PAK) over het voorberei- tjigsbesluit, dat alleen maar het afgeven van een luwvergunning terwijl op het nd nog steeds een agrarische istemming ligt. Mr. Waal wil- alleen akkoord gaan met het oorstel als een bestemmings- lan voor het geheel werd voor zegd. De heer Driessen voer- e als zwaarste argumenten in, dat de plaats van de school .-et is los te zien van de tuinde- c ij, die twee voorstellen later in VN vragen optreden van missie-Jarring NEW YORK (AFP-Reuter) De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft zich met 79 tegen 7 stemmen bij 36 ont houdingen uitgesproken voor reactivering van de missie-Jar- ring in het Midden Oosten, en een beroep op Israël gedaan te beloven dat het zijn troepen uit de bezette Arabische gebieden zal terugtrekken. Een dergelijke belofte zou voortzetting van de missie mogelijk moeten maken. Egypte stemde voor, Israël tegen en Amerika onthield zich. t* IDEN Drastische beperking it» an het tekort op zo kort moge- ike termijn of een andere be- temniing geven aan de Groen- ordhal. Dat eiste M. van Aken P.v.d.A./PAK) van B. en W. aanleiding van hun voor al 'el inzake de exploitatie van de i v afé- en restaurantruimten van dj e Groenoordhal. dat men niet gebonden is. een Ontract van drie jaar met de j uurder te sluiten, wilde de Van Aken slechts een ver- ig van een jaar. Mej. yne van de Coppello meende op overeenkom- gronden dat het ook twee iar mocht zijn. Maar de heer lam (KVP) bracht zijn mede- idsleden onder aandacht, dat de raad, óók als hij tegen het voorstel van B. en W. zou stemmen aan het oude con tract gehouden zou zijn. We:' ouder Lijten opperde: „Een zakenman wil zekerheid; een contract voor korte termijn tast de zekerheid aan voor wat be treft de investeringen". Waarop mej. Kappeyne: „Je krijgt de indruk, dat Milikan gaat bijten als je iets doet, wat hem niet zint". Maar de heer Ham (KVP) vroeg begrip voor het standpunt van de wethouder. De raad stemde „Opzegtermijn 5 jaar" werd verworpen met 21 stemmen tegen en 14 vóór. Cap- peyne's motie, de termijn op 2 jaar te stellen overgenomen door B. en W. werd z.h.st. aan vaard. destijds kocht voor een prijs die een gemeente niet kan betalen. Wanneer de raad zou besluiten, tegelijk met de school de gehele wijk in exploitatie te nemen, dan zou dat bijzonder prijsop drijvend werken. Niettemin drong de heer Waal aan op een serieus programma van eisen voor een totaal be stemmingsplan en de heer Driessen (KVP) bleef erbij, dat de voorgestelde bestemming van de grond nooit gerealiseerd zal worden. Hij wilde weten, waarom de school gebouwd wordt op grond die veel duurder is dan eerder verworven kavels van dezelfde termijn. Waarop wethouder Kret betoogde dat het nog niet vaststaat dat de school op het aangegeven stuk grond komt maar dat het ge meentebestuur aan het departe ment moet laten zien dat er grond beschikbaar is teneinde de rijksgoedkeuring voor de bouw te krijgen. Hij toonde zich niet bereid de rest van het ter rein te kopen tegen elke prijs en omdat het dan zeker niet binren 2>A jaar in gemeentebe- zit zou zijn. ried hij af. aan het verlangde programma van eisen de limiet van 1 juni '72 te stel len: najaar '72 convenieerde be ter. Bovendien ontried hij. te stemmen voor het afsluiten van de toegangsweg via de Haag weg. Inderdaad werd dat voor stel tot slot weggestemd. SJMCA LEIDEN Het nieuwe pand van Auto Bierman aan de Oegstgeesterweg zal 17 december geopend wor den door wethouder Kret. Tijdens de opening biedt directeur C. J. Bierman de Stichting Paardrijden voor gehandicapten" een bedrag voor de aankoop van enkele pony's aan. Op 18 december komt Swie- bertje voor de kinderen. Beide dagen is de gastvrouw Karin van Wamelcn. Geen gif over speelstoepen VOORSCHOTEN - In Voorscho ten zullen volgend jaar de speel- trottoirs niet meer bespoten worden met onkruiddodend mid del. Het PvdA-raadslid Drs. Mennema wist als bioloog deze concessie op uiterlijk schoon af te dwin gen van de PvdA-wethouder Dr. Pels, die als chemicus geen weerwoord had tegen het plei dooi van zijn partijgenoot, die o.a. opmerkte dat het bij kinde ren vreemd moet aandoen te zien dat de overheid plantjes en bloempjes, die niet precies op een rijtje staan, geregeld dood maakt. Ook zal tijdens de winterperiode tijdens gladheid gestrooid wor den met een strooisel, dat min der funest is voor de bloemen en struiken. LEIDEN De instelling van een adviesraad voor de binnenstad, de behandeling van de binnen stadsnota en de verdere ontwik keling van het binnenstadsbeleid zijn gisteravond in de vergade ring van de Leidse gemeente- li raad onderwerpen gebleken werving van leden Verzet tegen onduidelijke Wat u ook moet weten Alphen Er zijn de afgelo pen dagen in Alphen twee in braken gepleegd. De totale buit bedroeg 49,30. Uit de Koningin Juliana-huishoud- school werd 9,30 meegeno men, uit de Maranatakerk 40. In deze kerk was al eer der ingebroken, maar de die ven trokken de plank die de koster voor de eerder ge sneuvelde ruit geslagen had weg en gingen opnieuw hun gang. Alphen De openingsdag van het postkantoor trok ruim 700 inwoners uit Alphen en naaste omgeving. Zoeterwoude De jonge renbijeenkomst die de werk groep „gespreksgroepen" van de parochieraad organi seerde naar aanleiding van de brief van mgr. Simnnis is bijzonder geslaagd Ruim 90 jongeren namen aan het ge sprek in het Don Boscohuis deel. Het resultaat zal aan de bisschop worden medege deeld. Bovendien sprnken bijna alle aanwezigen zich uit voor voortzetting van deze vorm van samen pra ten. Dat zal dan ook gebeu- Niewveen De LTV Zeven- hoven-Nieuwveen houdt op donderdag a.s. om 8 uur in Zaal Lelyveld een kerstvie ring Pater f.ohman uit Woerden houdt een lezing over het Heilige Land. Zoeterwoude Donderdag avond is er om 8 uur in het Don Boscohuis een bijeen komst voor de medehelpers- sters van de financiële reor ganisatie van de parochie van Sint Jans onthoofding welke per I maart a.s. zal ingaan. p Hazcrswoude De plaatse lijke afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond viert mor gen om kwart voor acht een kerstviering in de geref. kerk. De vrouwenbond ver zorgt 's middags om drie uur het kerstfeest voor de be jaarden. Hazcrswoude Op het ge meentelijk sportpark wordt zaterdag a.s. om twee uur het startsein gegeven voor een wielerveldrit. De rit wordt georganiseerd door Avanti. Het parcours is 1500 meter lang. Burgemeester Ten Heuvelhof geeft het Zevenhoven De nachtmis in de Johannes Geboortekerk begint om twaalf uur. Kaar ten zijn verkrijgbaar aan de pastorie vanaf a.s. zondag twaalf uur. Van de kerkgan gers wordt een bijdrage van een gulden gevraagd. Het plaatsegeld vervalt dan. De viering wordt opgeluisterd door het dames- en herenkoor en het jongerenkoor onder leiding van de heer Her- Zoeterwoude Hedenavond komt de parochieraad bijeen in het zaaltje van de C.D kerk. De agenda vermeldt o.m. het financieel verslag 1970 en de begroting 1972 van het kerkbestuur, versla gen van de werkgroepen, de brief van mgr. Simonis aan de jongeren en het verslag van de het eerste contact van de parochieraad met de kerkeraad. Zoeterwoude Donderdag 16 december wordt de bloemschikcursus van het kath. Vrouwengilde afgeslo ten met een demonstratie wnnrbij ook de andere leden welkom zijn. Aanvang half twee. De kerstviering vindt plaats op maandag 20 de cember en niet op 22 decem ber zoals al eens eerder was aangekondigd. leg geeft. iedereen eigen t OEGSTGEEST Een aantal dames heeft zich gisteren geworpen op een cursus waarbij zij in een hoog tem po leren hoe ze kerstversie ringen hunnen maken. De lessen werden gegeven in ge bouw Taberna. Voor de heer Van Aken (PAK) waren de grootste moeilijkheden bij de behandeling van de nota die van de juiste timing en van de wijze waarop inspraak gege ven moet worden of overleg ge pleegd kan worden met de be volking. B en W hadden voorge steld vertegenwoordigers van de bevolking bij de adviesraad te betrekken. Om de juiste man op de juiste plaats te krijgen, stel de de heer Van Aken voor. be langstelleren per advertentie te werven. Zowel voor de ontwik keling van het binnenstadsbeleid als voor de adviesraad. Mevr. Van Geelkerken (pr. chr.) zou daarmee akkoord kunnen gaan, wanneer die advertentie zou uitgaan in het raam van die adviesraad. Anders wordt er ,,in de ruimte" gesteld dat er een adviesraad moet komen en niemand weet wat gedaan moet worden en wie de opdracht geeft. De moeilijkheid van de voorgeleg- i de opzet achtte de heer Dries- sen (KVP) de manier, waarop men de burgerij bij het binnen stadsbeleid kan betrekken. Gerkema (PSP) hield in dat ver band een pleidooi voor groepen als ..Leefbaar Leiden" e.a. die eens in de vier jaar hun stem geven en tóch hun stad naar de knoppen zien gaan. In zijn antwoord herinnerde wet houder Kret eraan, dat alle hoofdstukken van de binnen stadsnota uitlopen op een vraag teken. Het is onmogeliik een panklaar voorstel te doen. De ene stap in de procedure hangt samen met de andere. Het zijn alle belangrijke stappen voor een deel van de burgerij en gro te delen van de stad. Dat vergt rustig overleg. En op die uitlating vatte de heer Van Aken (PAK) vlam. Hij her innerde eraan, dat zijn fractie vanaf medio maart gepoogd had de discussie op gang te bren gen. Steeds kwam er iets tussen en nu moet een adviesraad plot seling volgens vastomschreven model worden ingesteld. De bur gerij moet over de vorm kunnen meespreken en dan kan ze in houdelijk veel mer aandragen dan L.C.C. of Oud Leiden. De heer Driessen (KVP) daaren tegen maande voorzichtig te zijn met het uitstellen van za ken, die zo lang voorbereid zijn. De democratie stelt er zich mee tevreden ééns in de vier jaar een uitspraak te doen en. gezien de opkomst, is ook dat nog te veel. Welke groep je ook als vertegenwoordiging uit de bur gerij neemt: Ze hebben alle maal slechts beperkte belangen en men moet niet zo precies de waarde daarvan tegen elkaar afwegen. Als deskundigen wor den aangezocht, dan zijn die cr niet uitsluitend ten dienste van het gemeentebestuur maar ook om de alternatieve opvattingen te wegen. Omdat ook in de rest van de pro cedure inspraak mogelijk is. op wat de adviesraad aanvoert, achtte de heer Portheine (VVD) het voorstel dat zo lang op zich heeft laten wachten, een zeer reëel voorstel. Hij betreurde al leen dat de rand, nog voor dit alles gaat werken, al stringente richtlijnen uitgeeft. „Laat het toch bij een simpele raad blijven, die we kunnen kie zen". We hebben deskundigen genoeg. Burgers zijn geen idea listen: ze willen heel reële din gen voor de leefbaarheid van hun kinderen en ze kunnen die wel onder woorden brengen ook", voerde de heer Ooster man (D'66) aan. Alvorens de raad zijn stem kon uitbrengen, beantwoordde wet houder Kret de op- en aanmer kingen. Hij ging ervan uit. dat de adviesraad in de openbaar heid werkt en zijn adviezen in de openbaarheid vormt en dat het advies tot stand gekomen, openbaar blijft. De heer Kret had geen enkel be zwaar tegen tussentijdse aan vullingen op adviezen omdat het FSS-onderzoek daarnaast staat Dat in het voorgelegde hesluit de bevolking niet genoemd was, werd snel bijgewerkt dooi haar in de tekst te noemen. En toen waren de voorstellen rijp om op te stemmen. De heer Van Aken en de dames Van Meters-Banen en Kerling-Simons dienden in de gauwigheid een motie in. hou dende dat burgers, die zich niet vertegenwoordigd voelen in de adviesraad, tijdig inzage in «'e boeken mogen hebben om ook van advies te kunnen dienen. De motie werd z.h.st. aanvaard; evenals het voorstel over de be handeling van de binnenstadsno ta. De adviesraad werd later ook geaccepteerd met 21 stem men voor en 14 tegen. Oegstgeest De zaal van de „Grote Burcht" was glste- avond te klein om alle belang stellenden voor de grote Kerst- kap.- en modeshow, georgani seerd door de Leidse afdeling van de Ned. Kapperspatroons bond, te kunnen bevatten. Het werd een uniek hoogtepunt in het bestaan van de afdeling want voor het eerst werd de kapshow uitgevoerd door een demonstratieteam van dames- en herenknppers(sters) gefor- j meerd uit leden van de heide I vaktechnische clubs. De kapshow werd geopend door I Jan Stouten jr. die een Kerst- I wens uitsprak. N'a een prachtig j gezongen Kerstlied konden de I aanwezigen met stijgende be wondering kennis nemen van hetgeen door het team. hestaan- I de uit zeven heren en vier da mes werd geshowed Bij de he renkappers lag de trend in de z"n I.ong-hair-style" waaruit duidelijk valt op te maken dat de j( "r,d de vaders aanzet om de bakkebaarden wat langer te Bij de dames lag het accent op de dag-, avond-, feest-, en cocktail kapsels waarin de fantasie en het vaktechnisch kunnen sterk tot uiting kwam. Het kappersvak heeft vooral de laatste Jaren een evolutie door gemaakt en een drietal model- tan showden ons kapsels uit de jaren 1900, 1020 en 1925 die ge- noemde evolutie nog eens ac centueerden. F'en welhaast idenal voorbeeld daarvan lever de mevrouw van Putten uit Lei den die een feestkupsel ont wierp waarin de geraffineerde kien netting van het haar op viel. Zeer smaakvol was een cocktail- coiffure, hoog op de kruin en af geleid van de nieuwe Duitse modelijn. De show werd besloten met een grandiose bruiloftsstoet waar aan alle modellen deelnamen. Pauline Verboomen en Jan van Klaveren vormden een ideaal bruidspaar. Nadat de heer Fmest Lsngezaal de werkzaamheden van de Leid se afdeling had uiteengezet wer den de aanwezigen door de heer Guus Harms uit Amsterdam binnengeleid In de Jardin 'les Modes. Twee heren en vier da mes-mannequins showden zi|n collectie met bijzonder veel ple zier. Ook op dit gebied viel veel extravaguntie, evolutie en fanta sle te bewonderen. Tentgkeei naar het boerenmeisje, gestnlti gegeven door vier mannequlnl in de boerenjurkies met fraa bord irwerk. was kostelijk on unn te zien. Heren toonden lan ge, met bont gevoerde jassen o geheel uitgevoerd In peraianer bont. Niet goedkoop, maar bij zonder exxclusief. De mannequins showden avond kledivan fluweel, vaak indruk wekkend van eenvoud en som opvallend van kleurschakering Bij de heren werd een kostuun van goudbrokaat getoond me de sterk modlsche hnoggcslo ten Spaanse pantalon. Wii zngei een kanten kapje. Dit bruid* pakken, zeer gracieus door d dames gedragen en beslist nis te duur De transparante kis ding. een tikkeltje sexy. wu eveneens de moeite waard. De show werd besloten met enki Ie bruldstolletten waarvan co in boerensnif, óp klompen nu een kanten knple. Dit brull puar stnl de show. Wat Guil llarms hier liet zien was grut dlooR. Het haalde dezer dag* terecht de fotopagina's van landelijke dagbladen. A I

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3