Italiaanse militaire leiders leunen neofascisme Pas op voor groei van christendom in Afrika Korte metten Vormingswerk en vrouwendienst samengevoegd Weerbericht LEIDSE COURANT DINSDAG 14 DECEM 1 piNSDA In Afrika zijn er nu 45 miljoen katholieken, vijf miljoen ka- techumenen inbegrepen. De protestantse kerken tellen 29 miljoen gelovigen en de on afhankelijke kerken negen miljoen. De islam telt 145 miljoen aanhangers in Afri ka. Achtentwintig procent van de totale bevolking Is christen. Deze cijfers zijn van de angli- kaanse geestelijke dr. David Barret. Hij is een van de drie samenstellers van het handboek voor de christelij ke wereld, dat in 1972 moet verschijnen. Hij is expert op het gebied van de Afrikaanse statistiek. Dr. Barret waarschuwt er met kracht voor de „buitengewo ne snelheid" te onderschat ten waarmee het christen dom in Afrika groeit. Als de kerk zich dat niet bewust wordt, wordt de toestand ca tastrofaal in de nabije toe komst. Volgens Barret zal rond de eeuwwisseling het aantal christenen in Afrika 350 mil joen belopen en dan 46 pro cent van de bevolking uitma ken. Er zullen dan 175 mil joen katholieken zijn en 110 miljoen Afrikanen zullen tot de officiële protestantse ker ken behoren, vier maal zo veel als nu voor beide. Bar ret baseert deze cijfers op berekeningen over de afgelo pen zeventig jaar. Tot nu toe is er nooit een se rieuze poging gedaan zich bezig te houden met de pro blemen, die zich dan zullen voordoen. Dan moet er van alles vier keer zo veel zijn: kerken, godsdienstonderricht voor kinderen, christelijke li teratuur, vormingsprogram ma's enzovoorts. Volgens hem moeten de kerken di rect met de planning begin nen. Wat de toekomst betreft voor spelt dr. Barret, dat het zwaartepunt van de christe lijke wereld zich merkbaar naar het zuiden verplaatst zal hebben, namelijk van Europa en Noord-Amerika naar Afrika en Zuid-Araeri- ka. Zeer optimistisch stelt hij: terwijl in het jaar 2000 de westerse kerken zich ver dubbeld zullen hebben ten opzichte van het jaar 1900 (Van 392 tot 800 miljoen) zullen de kerken van de der de wereld of de jongere ker ken zich verzeventienvoudi- gen: van 67 miljoen in 1900 tot meer dan een miljard in het jaar 2.000. Archeologen hebben in het babtlsterium van de St. Jan van Lateranenkerk in Rome een schaal van marmer ont dekt, waarmee waarschijn lijk keizer Constantijn door paus Silvester werd gedoopt. De opgravingen die nu al ne gen jaren duren hebben reeds waardevolle dingen aan het licht gebracht. In samenwerking met het Vaticaans museum zal mis schien volgend jaar al een „Palestinomuseum" wor den ingericht in Jeru zalem. Dezer dagen zijn hoopvolle besprekingen tus sen het Vaticaan en Israël afgesloten, die betrekking hadden op de overname van archeologisch materiaal. Het Amerikaanse radiosta tion „De stem van Amerika" gaat In de toekomst twee maal per week een program ma verzorgen voor de drie miljoen Joden in Rusland. Het programma zal een on derdeel zijn van een half uur durende uitzending, die be stemd is voor Russisch-or- thodoxe luisteraars. Goed ingelichte Vaticaanse kringen verwachten binnen kort de benoeming van de aartsbisschop van Turijn, Michele Pellegrino, tot kardi naal en wellicht ook tot voor zitter van de pauselijke com missie Justitla et Pax. Men acht het ook mogelijk dat hij voorzitter van het secreta riaat voor de nlet-christenen wordt. De bisschop van Meissen Oost-Duitsland, Gerhard Schaffran, heeft onlangs een entwintig jonge mannen tot subdiaken gewijd. Enkele da gen later ontvingen ze de diakenwijding. O Op de Hezenberg te Hattem wordt van 4 tot en met 6 ja nuari een predikantenconfe rentie gehouden onder het thema: „Hebben kerk en jeugd elkaar nog iets te zeg gen?" Tijdens de conferentie zullen ook de achtergronden van het druggebruik worden toegelicht. In de afgelopen tien jaar is het aantal katholieken in Tanzania met ruim zestig Een bezoek aan de Sowjel-Unie is tegenwoordig niet compleet als ook niet een kerk of klooster wordt bezocht. De voorzitter van de Duitse CDU, R. Barzel (links) volgt deze trend en spreekt in Zagorsk met de overste van het klooster van de H. Drieëenheid, dat dient als achtergrond voor het gesprek. procent gestegen. Het aantal binnenlandse priesters groei de van 290 tot 496. De semi naries zijn overvol. Vieren twintig van de zeventien bis dommen worden door een bisschop uit Tanzania geleid. Pater Arthur Malin, van de missionarissen van Steyl is in de Indiase stad Bangalore begonnen met het stichten van een centrum voor gees telijk gehandicapte kinderen. Reeds geruime tijd zet de pater zich in voor de geeste lijk gehandicapte kinderen, waarvan er in India onge veer tien miljoen zijn. In de drie eeuwen oude Lon- dense kathedraal van St. Paul weergalmde zondag avond het geluid van basgi taren en drumstellen toen daar zesentwintighonderd be zoekers tijdens een herden kingsdienst luisterden naar de muziek en liederen uit de musical „Hair", ter gelegen heid van de derde verjaar dag van de musical. Een kamerkoor bracht een rockmis van de componist van „Hair", Galt MacDer- mot ten gohore, naast beken de nummers uit de musical. „Hair" kerks op derde verjaardag Een der actrices las uit de brief van Paulus de definitie van liefde voor. De deken van de kathedraal hield de predikatie. sen tegen de beslissiml de deken de kathedraal dit doel beschikbaar d len. De demonstJ zwaaiden met spande fakkels, zongen liederen en spraken g voor de spelers van (d In de afgelopen weken i een groep van veertig! nees laten weten daj naar hun mening onrad is een dergelijke diens-,) een musical te verenia met de christelijke my ven. - De centrale voor het vormingswerk van de Nederlands hervorm de kerk en de lande lijke commissie her vormde vrouwen dienst hebben beslo ten tot de vorming van één organisatie. Aan deze organisatie, gevestigd te Drieber gen, heeft men de naam „Centrale voor het vormings werk/hervormde vrouwendienst" gege- Tussen de centrale voor het vormings werk en de hervorm de vrouwendienst be stond reeds lange tijd nauw contact inzake publikaties. Ook op het terrein van de dienstverlening in de gemeenten ontston den reeds geruime tijd geleden mogelijk heden tot samenwer king. De minder rooskleurige kerkelij ke financiën vormden de aanleiding tot een samenvoeging van 'UTREC Kerk en e* moeti Wereld «et"" naar je jo rondt beide organen hervormde kerk De Oofi train Hong ning. „Het vrouwendienst hebb vt Dat is De provinciale plaatselijke ten van de r honderd den gewoon 1 zet. hebb Het Is niet de bedoeling dat een gemeente doet aan ont wikkelingshulp, vinden Gede puteerde Staten van Gelder land. De gemeente Rheden ls het daar niet mee eens en heeft de zaak aanhangig ge maakt bij de Raad van Sta te. Enkele jaren terug, aldus het bisdomblad van Den Bosch, vatte een aantal jongeren uit Rheden het plan op, om pri vé een stukje ontwikkelings hulp op te bouwen. Ze deden dit tijdens vakantie in een plaatsje in Tunesië, waar ze boeren de kunst van het kip- Gemeentegeld niet voor ontwikkeling pen fokken en het aardap pels poten bijbrachten. Hun enthousiasme werkte oz aanstekelijk dat tal van Rhe- dense jongeren een actie op touw zetten om het mogelijk te maken de incidentele hulp een vaste basis te geven. Kerken, politieke partijen en de Novib steunden de Het gemeentebestuur het enthousiasme nog aanwakkeren i darom het geld te verdubbelen tot ee drag van 25.000 Groot was de verbazii teleurstelling toen G.S. Gelderland dit niet Gemeentegelden bel niet besteed te wordet ontwikkelingshulp, zij. Burgemeester Dros Rheden zal zelf voor de van State betogen wa hij het daarmee niet De ruim ben gi: nieten De ont paald strijd, dat vo rechte goed i een di tijd I ging r Oost-C sfeerlc schuld Voora Oostdi „verd Hongt doorhi scheit t sov, den, liefst nen. gaars en Be Oostd de ba riode Oost- Van onze correspondent ROME Toen in novem ber een Hercules van de RAF in de Tyrrheense Zee stortte, waarbij de Britse bemanning en 46 Italiaanse parachutisten omkwamen, schreef een anonieme hand op een muur in Livorno: ,,46 parachutisten gevallen 46 fascisten minder". De rechtse pers zei dat de hand aan een communist had toeoehoord. De linkse pers antwoordde dat het een oud fascistisch foefje was, daterend uit de dagen van Mussolini, om haat 'te kweken tussen militairen en burgers. De ir.eeste Italianen staan onver schillig tegenover hun militai ren. terwijl de militaire leiders velen van hen in ieder geval steeds vijandiger komen te vooral tegenover diegenen, die vooral tegenover diegene die het land besturen. tijdschrift met de naam „Nuovo Pensiere Militaire" schreef generaal Alfredo Pizzi- tola in oktober dat „De Italia nen in de MSI (de neo-Fascisti- sche Partij) een beweging zien die strijdvaardig en energiek is en in staat om politiek terroris me en wanorde en het losbre ken van demonische krachten te weerstaan". In Mussolini Een andere generaal, Saturno Va lentino, schreef dat als alle ge pensioneerde militairen en hun families extreem-rechts zouden stemmen, zij in hun eentje een voormalige Italiaanse chef-staf, als parlementslid. Admiraal Birlndelli, de huidige bevelhebber van de NAVO-zee- strijdkrachten in Zuid-Europa, heeft gezegd dat ook hij zich bij de MSI zal aansluiten wanneer hij zijn verplichtingen zal heb ben vervuld. De militairen be ginnen hun politieke kaarten op tafel te leggen en het valt niet te verbazen dat die allemaal zwart zijn. Een van de kaarten zou wel eens een aas kunnen •den. Afgelopen zomer gelastte de chef staf van het leger, generaal Francesco Mereu, een 61-jarige Sardiniër, zijn officieren om in ieder garnizoen en iedere barak rechtse „spionnen" te benoemen die verslag moesten uitbrengen „subversief" of anti-mili tair gepraat onder dienstplichti gen en geregelde militairen. bijvoorbeeld iedere sol daat die wordt gesnapt bij het lezen van een socialistische krant worden gemeld, ondanks het feit dat de socialisten deel Uitmaken van de regering. „De aanbrengers", zei Mereu, „zul len worden beloond met „verlo ven en contanten". Kortgeleden kregen troepen die in een kamp nabij Verona gelegerd zijn van hun bevelhebber te horen dat zij zich door geen enkele burger mochten laten benaderen. „Je moet ze slaan, hun tanden door de keel stoten", zei hij. „Mocht je in zoiets verwikkeld raken, dan zul je niet worden gestraft, beloond". Generaal Mereu maakt kans om tot chef-staf van alle strijd krachten te worden gepromo veerd, wanneer die betrekking binnenkort vrijkomt. lang geleden sprak hij tot de Alpenjagers een van de elitekorpsen van het leger: „Wij zijn niemands dienaren wij zijn slechts de dienaren van de vrijheid". Wanneer autoritaire figuren over vrijheid spreken, bedoelen ze doorgaans hun vrijheid om au tonoom en op het geschikte mo ment in te grijpen. „Niets van nut" schouwen, tot de hoogste gelede ren. De hedendaagse soldaten beweren dat zij gedurende hun diensttijd niets leren dat in tij den van oorlog of in het burger bestaan van nut zou kunnen zijn. Het is waar: er wordt weinig aan dacht aan besteed om de jonge mannen een vak of zelfs maar iets over hun eigen land te le ren. Het geschiedenishandboek, dat in het trainingsinstituut voor onderofficieren wordt ge bruikt besteedt 84 bladzijden aan de Eerste (en voor Italië geslaagde) Wereldoorlog, maar slechts zes aan de Tweede We reldoorlog; de verzetsbeweging krijgt vier regels. Numeriek is Italië de vijfde mili taire macht van de wereld. Het heeft ongeveer 500.000 man, waarvan een kwart officieren. Deze enorme piramide van offi cieren is bijzonder ontevreden over de manier waarop ze door de burgerlijke regering meent te worden verwaarloosd: ze zou alleen verouderde spullen krij gen en onvoldoende munitie. De militairen huiveren bij het, idee afhankelijk te zijn van een vaak incompetente democrati sche bureaucratie en zien zich zelf omsingeld door „subversie ven", hetgeen zou kunnen bete kenen pacifisten, anarchisten, communisten en de eenvoudige burgerman die weinig moet heb ben van de militairen en hun retoriek. Het is een ongezonde situatie. Een mogelijke toename van rechtse stemmen in de verkiezingen, die mogelijk volgend jaar zullen worden uitgeschreven, zou wel eens een samenstelling van de militairen en de MSD kunnen meebrengen. (Copyright The Guardian) De Bilt Boven Midden en Zuid Europa handhaaft zich in het komende etmaal een gebied met hoge barometerstanden. In de omgeving van de kern met name in Frankrijk en het Al pengebied is de lucht vrijwel tot stilstand gekomen, als gevolg van opklaringen daalt de tempe ratuur 's nachts in midden Frankrijk plaatselijk tot meer dan S graden onder het vries punt. Onder invloed van een oceaan front,fat morgen via de Britse eilanden naderbij komt, zal bij ons met winden tussen Zuid en - zuidwest de drogere lucht ui Frankrijk toestromen. Vooral in de nacht zal daardoor de temperatuur op een lager ni veau komen, dan de laatste tijd het geval is geweest. Overdag echter zal de zon het kwik tot omstreeks normale waarden doen oplopen. Vooruitzichten voor donderdag: Tamelijk zacht met plaatselijk re gen of motregen en vooral later opklaringen. Weersvooruitzichten voor donder dag in cijfers. Aantal uren zon: I tot 5 Min. temp.: 2 tot 6 graden boven normaal Max. temp. 1 tot 6 gradt normaal Kans op een droge pen minstens 12 uur: 90 pru Kans op een geheel droog 70 procent Zon 8,41-16.28, Maan Schev. hoogw. 1.3-13.39 9.16-1.4. 20ste Cavalerie

Leidse Courant | 1971 | | pagina 10