Veiligheidsraad r probeert weer te bemiddelen Bebouwing is teveel opgerukt Scheidsrechters met harde aanpak Z.-Holland komt 49 over dekte zwembaden tekort India?se para's voor Dacca evacuatie 400 buitenlanders Belg zaait dood en verwoesting op de weg Stenen voor bloot Gierek versterkt positie Gebruik filtertjes afgeraden Militair steekt school in brand DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND (Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. ivertenties (excl. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per we ek 1.63, maand 6.95, kwartaal 20,65, Jaar 80,15. Per post: r kwartaal 23,95, per jaar 94,55. 63e jaargang, no. 18.567 MAANDAG 13 DECEMBER 1S71 T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. I: 19.05 uur Toppop; 20.30 uur Peyton Place; 21.15 uur Ka rakter. Ned. II: 19.30 uur Op blote voeten in het park; 21.15 uur Film Fer- nandel. AF EN TOE REGEN De weersverwachting luidt: Plaatselijk wat regen, maar mor gen overdag ook enkele opkla ringen. Minimumtemperaturen van 8 graden nan zee tot 4 gra den in het ruidoosten van het land. maxima rond 8 graden. Matige, aan de kust af en krachtige wind tussen zuid west. toe Premier Gandhi spreekt een menigte van 250.000 mensen toe (Van t correspondent) USSEL Politiemensen in België en Noord-Frankrijk zoeken naar nan uit Luik, die in het weekeinde tijdens een dolle rit een auto's vernielde, een man dood reed en vijftal aanrijdingen teroorzaakte, een meisje van vijf jaar verkrachtte en een vrouw beroofde. dolle avontuur van de Luikenaar Henri Leclercq begon zaterdag morgen, toen hij in een Luikse voorstad een grote Citroën stal. En kele minuten daarna rukte hij een vrouw de handtas uit de handen. Vervolgens probeerde hij een andere vrouw te overrijden, toen trok bij een meisje van vijf jaar, dat op het voetpad speelde in de auto, iij verkrachtte het en gooide het op straat. awelijks een kwartier later reed hij twee auto's aan, om daarna te pletter te rijden op een muur. Twee politiemannen haalden hem uit bet wrak, maar slaagden er niet in hem in bedwang te houden. Le- dercq sloeg op de vlucht, gapte een Alfa Romeo, reed naar het van een vriend om andere kleren aan te trekken en verdween in de richting van de Belgische Kust. trdagavcmd reed hij op de autoweg nabij Ostende een man dood. let een derde auto reed hij naar Frankrijk. Leerling van school na tekening op schoolstoep ROOSENDAAL Het 10-ja- rig zoontje van de heer K. Rijsbergen uit Roosendaal mag vandaag niet naar school. Aanleiding daar toe was een tekening die de jongen vorige week op de stoep voor de school maakte, een naakte vrouw voorstellend. Daar boven stond de naam van de echtgenote van het schoolhoofd. Vorige week al werd de jongen, samen met een andere tekenaar, ge schorst. De andere jongen mocht vandaag wel weer op school terugkomen. De moeder van de nog steeds geschorste leerling kreeg telefonisch van de voorzit ter van het oudercomité te horen, dat het maar beter was als ook de bei de andere kinderen van school zouden gaan. Ltiden Drie sexboetieken en bioscoop in Leiden zijn afgelopen weekend voor- **rP geweest van een straf expeditie. Zaterdag bij het Ochtendkrieken werden klin kers door de ramen gegooid van de (herhaaldelijk gemo nteerde) sexshop aan de «aven en van twee sex-en- "garenwinkels aan de Mors- •baat en de Kraaierstraat. Ook de etalageruit van de Moscoop Trianon aan de Breestraat, waar de spelers V®J. de film Blue Movie ge- JOtnibitionecrd worden, moest bat ontgelden. Het was ken- tffjfh dén vernielingsrit. De etüheidsridders streden met gesloten vizier. Zelfs de kei "f ae etalage van het winkel- aan de Haven was nu •jjjs niet van een vermanend •wijven voorzien. India heeft bij monde van pre mier Gandhi en minsiter van buitenlandse zaken Singh laten weten, dat ,,het bereid is een oproep tot een wapenstilstand te overwegen." Deze bereidwillig heid is evenwel geheel afhanke lijk van een Pakistaanse mili taire terugtocht uit Oost-Pakis- tan en een vreedzame regeling met de burgerbevolking. Pakis tan zelf heeft laten doorscheme ren dat het buiten de VN om, stappen heeft ondernomen om tot een of andere regeling te ko men en in New Delhi bevindt zich de Russische onderminister van buitenlandse zaken Koesnet- sov voor besprekingen met de Indiase regering. President Nixon heeft, voor zijn vertrek naar de Azoren, waar hij presi dent Pompidou ontmoet, geëist, dat „India zijn agressie tegen Pakistan staakt." Onverwacht zijn gisteren meer dan 400 buitenlanders met Britse vliegtuigen uit Dacca geëva cueerd; zestig moesten wegens Het Poolse staatshoofd en voor malig premier Jozef Cyrankie- wicz, is zaterdag door het cen trale partijcomité uit het Polit buro gezet. WARSCHAU (Reuter) De Pool se communistische partij heeft zaterdag spectaculaire wijzigin gen in de leiding aangebracht waarmee de positie van partij leider Edward Gierek aanzien lijk verstevigd lijkt. Het nieuwe centrale comité liet staatshoofd Josef Cyrankiewicz, minister van buitenlandse zaken Stefan Jedrychowski en het voormalige hoofd van de veilig^ heidsdienst generaal Moezar vallen als lid van het politburo, het hoogste uitvoerende orgaan van de partij. Zij werden ver vangen door nauwe medewet kers van Gierek. Zwaar weer in Italië ROME (AP) Vorst, storn sneeuw teisteren Italië. In de provincie Campobasso in Zuid- oost-Italië bleven twee auto bussen met in totaal tachtig passagiers urenlang steken in de sneeuwmassa's. Zij werden gered door de politie. Bij Paler mo zijn een aantal dorpen ge ïsoleerd. Door de zware storm moeten de schepen in de haven blijven. Bomen en telefoonlei dingen werden omgerukt. NEW YORK (Reuter-AP) Terwijl de Indiase wurggreep om de hoofdstad van Oost-Pakistan, Dacca, steeds knel- lender wordt - neergelaten Indiase parachutisten zijn de stad tot dichtbij genaderd - is er een toenemende diplo matieke activiteit waarneembaar om een einde te maken aan het gewapende conflict tussen India en Pakistan. Vannacht kwam, op verzoek van de VS, de Veiligheids raad in spoedzitting bijeen. De bijeenkomst werd later geschorst tot vanmiddag onder dreiging van een Russisch veto tegen een nog in te dienen Amerikaanse resolutie waarin opgeroepen wordt tot een bestand. plaatsgebrek achterblijven. Er kon ook geen bagage meegeno men worden. Voor het vertrek speelden zich wilde taferelen af. Toen een van de toestellen weg reed klemde een man zich vast aan de buitenkant van de deur. Hij viel tenslotte. In Decca wachten ongeveer 30.000 Pakis taanse militairen de laatste strijd af. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Zuid-Holland komt 49 overdekte zwembaden tekort. Om in de huidige behoeften te kunnen voorzien, zouden 26 klei ne en 23 middelgrote baden ge bouwd moeten worden. Hiermee zou een bedrag van 66 miljoen gulden gemoeid zijn. Een en ander is berekend door een werkcommissie van de pro vinciale commissie welzijnsbe leid in een rapport aan Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland. Op het ogenblik telt Zuid-Holland 29 kleine, 37 middelgrote en 5 overdekte zweminrichtingen. Het Westland, dat over geen enkel overdekt zwembad beschikt, heeft behoefte aan 2 middelgro te en 2 kleine overdekte baden. Delft heeft minimaal behoefte aan een tweede middelgrote in richting en de Haagse agglome ratie aan twee kleine en één middelgrote zweminrichting. ZoetermeT en Pijnocker heb ben behoefte aan nog een mid delgrote budinrlchling, evenals Alphen a.d. Rijn. In het bolien- gebled is een groot badentekort. Duur moeten zeker twee kleine en twee middelgrote baden bij komen. Hetzelfde geldt voor dc Leidse agglomeratie. DEN HAAG (ANP) Ontfluorl- dering met behulp van huls- houdfiltertjes per kraan is tech nisch zeer goed uitvoerbaar te gen een relatief lage prijs. Maar de bacteriologische kwali teit van het ontfluorideerde wa ter Is door bacteriële nagroei in het filtertje dermate slecht dat het gebruik door particulieren afgeraden moet worden. Dit is de voorlopige conclusie die getrokken kan worden uit een onderzoek dat een werkgroep op verzoek van de Vereniging van Exploitanten van Waterleiding bedrijven (VEW1N) op het ogenblik uitvoert. Winschoten WINSCHOTEN In Win schoten is gisteren een 29-jarige militair aange houden, die ervan wordt- verdacht een christelijke mavoschool in Winschoten in brand gestoken te heb ben. Door de brand werd in de nacht van zaterdag op zondag de lerarenkamer volkomen verwoest, ter wijl vier andere lokalen enorme waterschade kre gen. Onder meer gingen een bibliotheek met kost bare boeken en het uit 1880 daterende archief van de schoolvereniging verloren. De militair heeft intussen bekend de school te zijn binnengedrongen om naar geld te zoeken. Minister over Schiphol: HILVERSUM (ANP) „Bij Schiphol is dc bebouwing te veel opge rukt naar het vliegveld. Dat is een lout die In het verleden Is go- maakt, want de aanleg van het nieuwe Schiphol was 15 jaar gele den al bekend. Men had bepaalde woonwijken duur niet moeten si tueren". Dit zei minister Drees van Verkeer en Waterstaat vanmor gen In het NOS-radioprogramma „Praten met de minister". Rechercheurs van de Haagse politie hebben zondagmorgen vroeg in de Sibergstraat een 18-jarige maga zijnbediende en een 20-jarige automonteur aangehouden, die ervan worden verdacht diefstallen uit auto's te hebben gepleegd. De politie kwam het tweetal op het spoor na een tip van een bewoner van de Van Reestraat, die de mannen aan een geparkeerde vrachtauto zag morrelen. Bij hun aanhou ding vond de politie in hun auto een antenne en een autospiegel, die vermoedelijk van diefstal afkomstig zijn. Uit de vrachtauto wordt echter niets vermist. De minister merkte ook op dat men bij bestaande vliegvelden helemaal niet kieskeurig kan zijn. ..Als voor Schiphol hogere eisen ten aanzien van de ge luidshinder worden gesteld, dan zouden of heel wot woningen moeten ontruimd of het lucht verkeer zou geweldig moeten worden beperkt met enorme ge volgen voor onze hele relatie met andere landen". Over de geluidshinder van het vliegveld Zestienhovcn zei de minister dat deze voor het me rendeel wordt veroorzaakt door ■portvliegerij. Daar zal In de nabije toekomst dan ook nog aan gewerkt worden. Wat betreft de aanstaande verho gingen van de NS-tarleven wees de minister op een conclusie van een internationaal weten schappelijk congres in Den i Minister Engels: Haag (in oktober). Daaruit bleek dat het tarief vnn het openbaar vervoer met zo be langrijk was als wel de frequen tie. dc voorrang boven het an dere verkeer en de afstand hal te-woning. DEN HAAG De straffere aan pak van 't Nederlandse schclds- rechterkorps leidde het afgelo pen weekeinde tot drie rappor ten. Arbiter Vervoort schreef Roggeveen (FC Den Hang) en Pelk (Volendam) wegens ruw spel op en scheidsrechter Keizer nam de kritiek van Epl Drost in de wedstrijd FC Den Bosch—FC Twente niet. Het ziet er naar uit, dat het snelrecht van de KNVB hoogstwaarschijnlijk drie spelers buitenspel zal zetten. De resultaten in de eredivisie wa ren minder schokkend. Ajax en Feyenoord wonnen weer. Van de achtervolgende groep bleef Sparta bij Telstar overeind (1— 2), maar FC Twente en FC Den Haag verspeelden ieder een punt. De moeilijkheden bij PSV dreigen een absolute dieptepunt te bereiken. Na het drama in De Lier werd ten nog groter dieptepunt in Deventer (3—1) een feit. In het buitenland be leeft Barcelona een plezierige tijd. De club van Rinus Michels won weer. Bij de amateurs stijgt in de eer ste klasse de spanning. RVC maakte kampi enskomhdaat Roodenburg een punt afhandig en leider Gouda miste eveneens gedeeltelijk de boot. De wereldstrijd zaalhandbal is be gonnen met een onplezierige er varing van het Nederlandse team. Het verloor van Honga rije (12—3) en van Oost-Duits- land (15—8). Er is veel succes in de zwemwercld. Peter Prij* dekker knabbelde meer dan een seconde van het Nederlands re cord op de 200 meter af. Dat Bert van der Helm de sterkste tafeltennisser is, bewees hij weer in de strijd om de NTTB- beker. Hij was de enige, die recht op de titel had. Katwijk moet centrum voor woonwagens in stand houden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Volgens minister Engels van CRM heeft het ge meentebestuur van Katwijk de verplichting tot het in stand houden van een openbaar cen trum voor woonwagens niet na geleefd. Dit blijkt uit zijn antwoord op vragen van het Kamerlid mevr. Wassen (D'66). Zij vroeg onder meer of de minister met haar van mening was dat de burge meester van Katwijk op 16 au gustus onzorgvuldig tegen een aantal woonwagenbewoners is opgetreden. Minister. Engels zegt die mening niet te delen, omdat het gevaar voor botsin gen tussen de Katwijkse bevol king en de woonwagenbewoners niet denkbeeldig was. Bondskanselier Willy Brandt, dia dit weekeinde in Oslo de Nobel prijs voor de vrede in ontvangst heeft genomen, maakte op terug reis near huis een kleine om weg vla Stockholm, waar hij in een kerk een toespraak hield. In Oslo beklemtoonde hij nog maals zijn beginselen: ..Oorlo gen moeten geen middelen zijn ter bereiking van politieke doel einden. Oorlogen moeten uitge bannen worden en niet slechts beperkt."

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1