Korevaar in Volendam een gelegenheidsspits FC GRONINGEN: LIEVER FRANK EN VRIJ DAN KRAMPACHTIG VOETBAL StormvSoed F.C. Utrecht na de rust Gehoord: K.N.A.U.: Sterk-te MAANDAG 13 DECEMBER 1971 Al ulendam Uit de uit- van VolendamFC Den Haag (0—0) mag beslist niet worden afge leid dat er sprake is ge weest van een emotieloze partij voetbal. De uit- is dan ook in hoge mate bedrieglijk. Want tussen degradatiekandi daat Volendam en FC Den Haag is op het scherp van de snede ge vochten. Bij vlagen zelfs zo nadrukkelijk, dat gevreesd moest wor den voor een strijd in de ware, en dus op een voetbalveld niet al te plezierige zin van het woord. De schade van de stevige confrontatie tussen beide clubs bleef beperkt tot het noteren de namen van Sjaak Roggeveen en Jo- han Pelk. side oefenmeesters Croon Jezek vonden het een r mannelijk duel waarin scheidsrechter Vervoort wat te lankmoedig ingreep, o.a. bij twee lelijke botsingen in het strafschopgebied van FC Den Haag. Eerst werd Vo- lendams spits Billy Bond, die vergeefs trachtte een voorzet de uitblinkende aanvoer der Klaas Zwarthoed in te [koppen, lelijk geraakt door Aad Mansveld. Bond kreeg forse tik in de rug, die een paar minuten in ademnood bracht. Vervoort reageerde niet. Nauwelijks minuut later werd doel- Ton Thie het slachtoffer een „wraakexpeditie" Johan Pelk. Het vooruit gestoken been van de Volen- dammer trof Thie in het on derlichaam. Thie rolde kron kelend van pijn op de gras maar Vervoort greep «idermaal niet in. Beide bot singen leken een vrijbrief een ruig vervolg en leek het daar ook op, ook al omdat Wytze Coupe rus bij een botsing met Wim Kwakman zodanig werd ge blesseerd, dat hij even later Het ging er nogal fors aan toe bij Volendam-FC Den Haag. Hans van Eeden (rechts) kon het beamen toen Toch kwam FC Den Haag aan een doelpunt, door Rogge- hij zonder pardon onderuit werd gehaald. veen. Wegens buitenspel werd het afgekeurd en zo bleef het 0-0. het veld moest verlaten. Ge lukkig won het gezonde ver stand het van de revanche gedachte. ipits lie botsingen vonden plaats in het eerste half uur. Een pe riode, waarin Volendam liet blijken dat het wel weer eens wilde winnen. De kans daartoe leek aanvankelijk ook vrij groot, want terwijl een nogal chaotisch spelend FC Den Haag nauwelijks aanvalsacties van betekenis ontketende, kregen de Volen- dammers enige aantrekkelij ke kansen. De beste daarvan werd kort voor de botsin gen van Bond en Thie ge mist door Kwakman. Hij verscheen alleen voor de uit lopende Thie maar zijn boog- bal was te laag zodat Thie nog kon ingrijpen. Eerder had Korevaar zijn directe te genstander Jan Stoute (In valler voor Kras, lichte en kelblessure) ten koste van een hoekshop maar net van een doeltreffende daad kun nen afhouden. Er kwam pas wat lijn in het spel van FC Den Haag, toen Couperus hinkend naar de kleedkamer was gestrom peld. (Jezek: „Hij heeft een flinke enkelblessure, ik moet nog zien dat hij voor zondag weer fit is") en Joop Kore vaar als spits ging fungeren. Zijn plaats in de achterhoede werd bezet door De Caluwé, die een solide partij speelde. Toen de wisseling plaats vond, had Roggeveen zijn naam al in het boekje van Vervoort zien verdwijnen, na een forse overtreding tegen Klaas Zwarthoed. Zoals Volendam het spel in de eerste helft dicteerde, *zo deed FC Den Haag dat na de rust, vooral geïnspireed door Harald Berg, Sjaak Roggeveen, de na de rust ef fectief stuwende Kila en de constant gevaarlijke gelegen heidsspits Joop Korevaar. Jezek: „Zoals mijn ploeg in de eerste helft speelde was het een parodie op voetbal. Daar heb ik natuurlijk wel het een en ander van gezegd. Het spel van Korevaar in de aanval is mij niet tegenge vallen. maar helemaal nieuw was het niet. Tijdens de trai ning heb ik het al eens uitge probeerd. Het is best moge lijk dat ik volgende week Korevaar als spits in de ba sisopstelling zet, gesteld na tuurlijk, dat Couperus en Hestad nog niet fit zijn". De aanwijzingen van Jezek in de rust hadden dus weer nut gehad. De kansen die FC Den Haag kreeg, waren ten minste even groot in aantal als die van Volendam in de eerste helft. Kila en Berg droegen steeds munitie aan en drongen bovendien zelf herhaaldelijk tot diep in de vijandelijke stellingen door. Kila zelfs een keer zover, dat Johan Pelk hem aan het shirt vastgreep om het ge vaar te keren. Het kostte de Volendammer een notitie in het boekje van Vervoort. Geen meter FC Den Haag kreeg op het middenveld nagenoeg vrij spel en Sjaak Roggeveen kreeg in die periode een kans, die hij nooit had mo gen missen. Na een briljante solo van Berg en een beke ken voorzet van Van Eeden werd Roggeveen op nog geen meter voor doelman Van Straaten in stelling gebracht. Hij had de hoek maar voor het uitzoeken, maar hij knal de de bal diagonaal voor langs het doel. Volendam putte er de nodige moed uit, want met gevaar lijke tegenstoten verraste het FC Den Haag enige malen bijna. Bijvoorbeeld toen Wim Kras (een kwartier na de rust vervanger van Hoog land) een voorzet van de na de rust goed spelende Stoute net naast kopte. En in de slotfase, toen Aad Mansveld tot tweemaal toe een mis greep beging. Maar de schut terij van Volendam (Kras, Bond) bleek over te weinig vuurkracht te beschikken. En zo bleef het in deze bij vla gen spectaculaire wedstrijd zonder goals. Voor Volen dam een verdienstelijk resul taat. Trainer Hans Croon was er dan ook blij mee, evenals de spelers. Zei aan voerder Klaas Zwarthoed: „Voor de wedstrijd had ik voor dit gelijkspel gete kend". BERT BREVOORD Scheidsrechter Vervoort. Toe schouwers: 4500. Volendam: Van Straaten: De Boer, Hans Jonk, Jac Jonk, Jan Jonk; Zwarthoed, Kwak man (Plat), Hoogland (Kras): Stoute, Pelk, Bond. FC Den Haag: Thie; Wijn- gaarde, de Zoete, Mansveld, Korevaar, Advocaat, Kila, Roggeveen. Berg, Souperus (De Caluwé), Van Eeden. i De afslachting, die Ron Groe- trainer van FC Groningen had ge- esd, bleef uit. Maar hij had er wel inge- ta ln het duel met Feyenoord, dat de tbilitatie van het puur slechte treffen Excelsior zocht en vond. Het fortuin Groningen vertrekken met een neder- van 4-1 maar de mannen uit het hoge Men waren vooral gelukkig met het doelpunt. Groenewoud, spraakzamer dan Ernst ppel die commentaar weigerde met de Mn „ik ben geen emotionele trainer en •Be verhalen na afloop, ik krijg er hon- d brieven per week over", sprak van ''normale en redelijke uitslag. „Dat der- doolppunt van Feyenoord viel te vroeg d« rust. Mijn mannen, en ik ook trou- waren overigens heilig overtuigd van «ospel. Daarna nog de, verdiende, *!schop want het was onderuit halen. schakelt Feyenoord over op balbezit "ikt het of je wordt weggespeeld". la*tste half uur was dan ook een antlcli- Tevoren had Feyenoord levendig ge- **ld en de Indruk gewektt geen genoegen Mllen nemen met een geringe voor- ï0n8- En omdat FC Groningen een „leu- Ploeg** is met enige uitstekende voetbal- uitblinker de achttienjarige Jaap die er niets voor voelde om het pu- tekort te doen met massaal verdedi- «wam er een lekker kijkwedstrljdje jGroenewoud: ..Ik houd niet van af- ^'Metbal en van iedereen een manne tje nemen. Ik kan wel proberen op één punt te spelen maar dan moeten we dat krampachtig doen. Zo'n nederlaag is nor maal en dat stootje kunnen we best hebben want in de tweede helft belanden we in de middenmoot". Die Instelling van de Groningse trainer was goed voor een duel waarin gespeeld kon worden. Feyenoord trok profijt van het ontbreken van de mandekking, speelde „wijd" voetbal maar het laatste feilloze passje ontbrak meestal. Dat open spel le verde echter toch een snel doelpunt op. Een gave pass van Jansen naar de op snelheid liggende Wery. Een reactie ook op wat bijna een sensatie was geworden, ln de allereerste minuut al had Oldenburger, ook al zo'n jeugdig talent, bijna gescoord. FC Groningen had immers de nederlaag te voren aanvaard en speelde frank en vrij. Snelheid (de voormalige hockey-er Hylke- ma won het royaal van Laseroms die moest intimideren om hem aan banden te leggen) en conditie waren de bases waarop Groningen steunde als geheel. Daarbij kwomen de individuele kwaliteiten van spelers als Bos, Koeman, Fransen (36), Hovenkamp, Oldenburger. Menigmaal ook kwam Groningen uit de dor Feyenoord op gedrongen verdediging. „Maar door die druk moeten er natuurlijk gaten vallen", oordeelde Groenewoud. Die vielen ook, zelfs bij een hoekschop waaruit Laseroms voor 2-0 zorgde. Maar een snelle tegenaanval bracht de redelijke ruststand 2-1 (doelpunt Hylkema na zwak werk van Laseroms en Van Duivenbode) op het sco rebord. Tevoren had Hasil enorm hard op de paal gemikt en dat was het moment ge weest waarop Groningen ineen zou zijn ge stort. „Die kans had er tenminste dik inge zeten", zei Groenewoud eerlijk. De score liep na de rust (weer) snel op door een treffer van Van Hanegem ln een naar buitenspel riekende positei (niet al te sterk punt van Boogaerts) en toen Maiijald werd neergelegd, joeg Hasil de bal uit de straf schop achter Nordstrom, die enige wonder- barlijke reddingen op de lijn verrichtte. Happel wisselde nog Malwald voor Posthu mus, die geen voet aan de bal kreeg, en Jansen (last van dijbeenspiertje) voor Bos kamp. Maar toen was het plichtmatig uit gespeelde laatste half uur al aangebroken. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 5. Wery 1-0, 22. Laseroms 2-0, 44. Hylkema 2-1, 50. Van Hanegem 3-1, 60. Hasil 4-1 (strafschop). Scheidsrechter Boogaerts, toeschouwers: 37.000. Feyenoord: Treytel; Schneider, Israel, Lase roms, Van Duivenbode: Hasil, Jansen (Boskamp); Wery, Malwald (Posthumus), Van Hanegem, Moulijn. FC Groningen: Nordstrom; Schipper, Corne lls, Koeman, Guns; Van der Heide, Fran sen, Hovenkamp; Bos, Hylkema, Oldenbur- „En toen kwam ook nog die strafschop", zei Ron Groenewoud. trainer Franz Hasil paseerde Nordström feilloos. FC Groningen. Dit is 'm UTRECHT FC Utrecht—Excel sior was een wedstrijd met twee gezichten. Voor de rust waren de verrichtingen het aankijken niet waard, maar in de tweede helft voerde FC Utrecht zulk een sprankelende show op dat Eddy van der Roer zes keer werd gepasseerd. Dat het bij FC Utrecht voor de rust zo stroef liep, was voor een belangrijk deel te wijten aan het feit dat Olsen al na een kwartier (geblesseerd) moest uitvallen. De thuisclub mocht zich gelukkig prijzen dat Excel- siors topscorer Jan Coenen oog in oog met Henriksen faalde Amper na het hervattingssignaal begonnen de Utrechters aan een hevig offensief. Jan Groenendijk zette de goede acties van zijn ploeggenoten voor het eerst in een doelpunt om: 10. FC Utrecht draaide de Rotterdamse verdediging dol en Excelsior was tegen deze stormvloed vi energie machteloos. Scocevertoop: 50. CroerK-ndlJk l—O. I Van d.-n Merkt 2-0. 74. Vnn Vaart S--1. 75, Van d"-n Mcrtt 31. Tv Groenendijk 4 1. 80. Groenen dijk 5—1. Si. Van Veen 6—1. Scheld*re--hier Dorpman», Toeschou- ;ie«4ator: Var. de Roer G. den But ter. THteroo. Var. Nlerup. Vaart, A. den Butter: Me» (Boananl). Coenen. Librv«ts. Intimidatie VOORZITTER Frans Jutte gaf vrijdagavond tij dens de Unleraadsvergailc- rlng een staaltje ongeëve naarde Intimidatie ten bes te. Op het moment dat bleek dat het Unlebestuui de meerderheid van de vc- gaderlng tegenover ziel» wist in de kwestie Mlek Sterk deed de heer Juli- IJzersterke zet het aftreden van het bestuur aan te kor digen. De Unieraad wa hierdoor zichtbaar gelmpo neerd en bij een hernieuw de stemming zou het niei onwaarschijnlijk zijn ge weest als men toch weet de zijde van het bestuur had gekozen. De vergade ring schrok kennelijk teruc van de konsekwentles bi' aftreden. Wie zouden <lc nieuwe leiders moeten zijn?, vroeg men zich al. Dit facet en de mededelin- van de heer Jutte dat het demissionaire bestuur de lopende zaken zal blijven behartigen, lijken de kie men voor een volgende ril ling van het nu afgetreden KNAU-bestuur. De algeme ne ledenvergadering in munrt zal hierover meer zekerheid geven. Dan Is echter de tijd tot de Olym pische Spelen zo kort ge worden dat een mogelijke herziening van dc limieten, die aanvankelijk ook op »'e agenda stond in Utrechi wel wnt aan de late kant zou komen. Organiseren JJOE het wereldtoernooi zaalhandbal voor du- mes ook afloopt, organisa torisch ls het bi] voorbaai al een succes. Het met de organisatie belaste comité heeft gezorgd voor een voortreffelijke documenta tie zie het programma voor het luttele bedrag van twee kwartjes en een wa terdicht wedstrijdschema, ondanks de moeilijkheid dat met (verre) reizen re kening moest worden ge houden. Op de eerste dagen Is het toernooi ook wat dc publieke belangstelling be treft geslaagd. Wat het Nederlands Handbal Ver bond aan organisatievermo gen heeft getoond, mag als voorbeeld worden gesteld voor andere bonden die er al naast hebben gezeten (basketballbond met het wereldtoernooi dames) en de tnfcltennisbond die bin nenkort naar voren moet treden (Europese kam pioenschappen) maar mo menteel nog lang niet zo ver Is nis het NHV op hel vergelijkbare tijdstip voor het toernooi. Nog lang niet gHANE GOULD, de Au stralische zwemster „voor wie momenteel in dc wereld de erkenning los barst, heeft het afgelopen weekeinde weer duidelijk gemaakt dat Australië niet stilzit. In de persoon van de 16-jarige atlete bewijst het zich met alle energie op de Olympische Spelen van Mllnchen te rerpen. Als men daarbij nog reke ning houdt met de te ver wachten recordjacht van Amerika, die binnenkort eveneens moet beginnen dan kan Nederland zich er van bewust zijn dat het er ondanks de recente succes sen van Enlth Brlgltha Hansje Bunschoten er Anke RIJdens nog lang nic Is. De tijden zullen no* sneller moeten zijn on straks, In de Beierse hoofd stad, een waarborg te zljt voor een Olympische plak Limieten jJJE eenentwintig deelne mers(-stcrs) die Neder land naar de Olympisch Winterspelen ln Sappor stuurt, worden begelei door tien officials. De plov loopt dus een op twee. Br glë overtreft ons nog: e< deelnemer, drie official Er bestaan voor de deeln men limieten. Er bestai voor officialsgeen mieten. Toch Jammer.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13