)pstandelingen tregen hun zin Genade Sadat bij vonnissen in Cairo antel pedalist CcktoeSou/tcuit VERHOUDING TUSSEN KERK EN STAAT IN NIEUWE VORM Deel Amerikaanse graanschuren naar West-Europa Mogelijk nieuw christelijk dagblad Jongen met nieuwe lever overleden Duinen op mars nsmsmsmsmsmsnnsnrisnnsnrisnrisnns Japonnen aanbieding voor te gekkeprijzen. 34.95 29.95 29?5 insmsmsmsmsmsmsmsmsmsmsms Gevangenen vrijgelaten in Israël DAG 10 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT OPROER IN GEVANGENIS JS In de gevangenis Toul zijn gisteren onge- r 600 gevangenen, me- deels zwaar gestraften, pstand gekomen en heb- geweigerd naar hun en terug te keren. Zij ken een timmermans- kplaats in brand en zelfde lot onderging de llotheek. De eis werd leid dat de directeur de gevangenis en de bewaker zouden wor- ontslagen en dat doel ereikt. Irecteur had kortgeleden gesteld dat langer zou wor- gewerkt, daardoor zou de uktie van de in de gevange- vervaardigde voorwerpen ii bij gevolg ook de ver en op die manier zouden [evangenen bij hun ontslag geld in handen krijgen om de maatschappij in te De gevangenen wilden niet aan, want aangezien g verscheidene jaren straf de boeg hebben, gaven zij Ie voorkeur aan korter te niet na zoveel jaar een dikker spaarbankboek- lar huis te gaan. Ook werd aagd over het voedsel en e grote hoeveelheid aard en in de dagelijkse me- :es uur in de avond had de van de gevangenen, de ou- zich ermee verzoend de cellen terug te keren, de andere helft, de jonge- iussen de 18 en 23 jaar, de gangen bezet. Tot de lekering was gegeven dat de cteur en de chef-bewaker den worden overgeplaatst. werden zij uit de gevan- is gehaald en met politieau- verdeeld over diverse ge- genissen in Frankrijk. lamervragen Donumenten- (mrgvestiging '"'MAG (ANP) De kamer- n S. Keuning en Verwoert ïlde DS'70) hebben de minis- van Binnenlandse Zaken en CRM gevraagd, alsnog een lere vestigingsplaats in over ging te nemen, indien de ver- atsing van de rijksdienst de monumentenzorg nog definitief geregeld is. uim dertig meter hoog. Gister Den Haag (ANP) Het is niet onmogelijk dat er in Nederland een nieuwe christelijke krant gaat verschijnen met de journa listieke formule van de „kwar tetbladen", die met het lande lijk ochtendblad Trouw worden samengevoegd. Het comité tot behoud van de christelijke pers in Nederland oriënteert zich op mogelijkheden tot de uitgifte van een dergelijke krant. De samenvoeging van de Kwar tetbladen, de Rotterdammer, de Nieuwe Haagse Courant, de Nieuwe Leidse Courant en het Dordts Dagblad, is voor het ac tiecomité onverteerbaar, omdat de journalistieke formules van Trouw en het Kwartet zeer ver uit elkaar liggen, aldus de voor zitter van het actiecomité, de burgemeester van Noordeloos H. W. Schakels. Volgens de heer Schakel is het actiecomité al in onderhandeling over de uitgifte van een krant met het karakter van de vkwartetbla- den". Financieel is de zaak „in onderzoek" evenals alle andere aspecten. CAIRO (AFP) Het Egypti sche revolutionaire hof heeft gisteren de voormali ge vice-president Ali Sabri tot levenslange dwangar beid veroordeeld. Hij stond met negentig anderen terecht op beschuldiging van deelneming aan een samenzwering in mei jl. te gen Sadat. Ook levenslang kregen de oud-mi nister van staat voor presiden tiële zaken Sami Sjaraf, de ex- vicc-premier en minister van Binnenlandse Zaken Sjaarawi Gomaa en de oud-secretaris van de Arabische Socialistische Unie in het gebied van Gizeh Abdel Meguid Farid. Evenals de ex-vi- ce-president Sabri hadden zij aanvankelijk de doodstraf ge kregen. Dit vonnis werd echter door president Sadat gewijzigd in levenslange dwangarbeid. Tot vijftien jaar dwangarbeid werden veroordeeld de voorma lige secretaris-generaal van de Arabische Socialistische Unie Abdel Mochsen Abdoel Noer en de oud-minister van oorlog, ge neraal Mohamed Fawzi. Deze generaal had aanvankelijk le venslang gekregen, maar ook hij werd door Sadat begenadigd. De voormalige minister van voor lichting Mohamed Fajek en een oud-lid van het dagelijks be stuur van de Arabische Socialis tische Unie, Diaeldin Daoed, werden tot tien jaar dwangar beid veroordeeld. Over negentien verdachten wer den vonnissen van drie tot ze ven jaar dwangarbeid geveld. De Israëlische premier Golda Meir, die thans in de Verenigde Staten verblijft, bezocht in New York de première van de Israëlische musi cal „To live another Summer". Na de voorstelling onderhield zij zich met de acteurs van de musical. Onder hen bevonden zich het voormalige hoofd van de inlich tingendienst Mohamed Kamel en de oud-minister van Huisves ting Saad Zejed, die respectie velijk drie en vijf jaar kregen. Drieëndertig verdachten kregen twee jaar dwangarbeid en ze ventien een jaar, van wie der tien voorwaardelijk. Tenslotte werden veertien personen vrij gesproken, onder wie de oud-mi nister van Verkeer Ali Zein Al Abedin. DENVER (AP) - Een zeven J: oude jongen uit Minnesota die een lever-transplantatie langer heeft overleefd dan wie ook wereld is gisteren in het akade- misch ziekenhuis in Denver overleden aan een leverinfektie. Jimmy Arthur Grund onderging transplantatie in Denver op 20 juli 1968. MOSKOU (RTR) Op foto's van de planeet Mars zijn duinen, vele kraters en sporen van glet- schers te zien, zo meldt het Russische vakverenigingsblad Troed. De kraters variëren in doorsnee van 400 meter tot kilometer. Uit het artikel is het niet duide lijk, of de conclusies uitsluitend zijn gebaseerd op de foto's de Sowjet-satellieten mars- mars-3, of dat ook gebruik is gemaakt van de opnamen van de Amerikaanse Mariner-9. De Amerikanen hebben hun gege vens van de mariner-9, die sinds midden november mars cirkelt, ter beschikking van de Russen gesteld. Geen paniekvoetbalbij spreiding van diensten YP7ANNEER onze volksvertegenwoordiging bij groeiende werkeloos heid vooral de economisch zwakke gebieden aanwijst als patiënt die dringend geholpen moet worden, handelt ze juist. Maar wannen verschillende parlementsleden hun concrete advies beperken tm aandrang om op grote schaal rijksdiensten naar het zuiden en noor den over te plaatsen, heeft hun optreden wel iets weg van paniek voetbal. Immers, wanneer rijksdiensten uit de Randstad wegtrekken en al hun personeel meenemen, is de stimulans voor de economie in het bi treffende gebied slechts indirect. Dan moet de „schrijftafel"-vei huizing wel van massale omvang zijn om op korte termijn merk bare resultaten af te werpen. Dan komt men inderdaad tot voor stellen als Kamerlid Kikkert heeft gedaan, die misschien als mis lukt alternatief voor zijn plan om de grote militaire oefenterreinen naar het noorden te verplaatsen nu voorstelt „Defensie" compleet naar Emmen en CRM naar Leeuwarden te laten verhuizen. Uit de voorlopige plannen om Onderwijs naar Zoetermeer te transporteren, weten we intussen dat met de realisering van zulke plannen jaren gemoeid zijn. Intussen blijft de economie van de noodlijdende gebieden verder weg kwijnen en zal men de tussenliggende tijd alleen kunnen benutten om arbeidskrachten zo te herscholen, dat ze wel werk vinden, wan neer de nationale schrijfbureaus eenmaal in Emmen, Groningen. Leeuwarden, Assen en Drachten staan. Investeringen TkEGENEN die als de heer Kikkert denken en spreken, gaan ver- moedelijk ervan uit, dat het verplaatsen van ministeries eerst tot injecties in de bouwindustrie zal leiden, daarna in toeleverende bedrijven en tenslotte via de normale bestedingen van gezinnen de gehele economie. Wij dachten dat de economisch-achtergebleven gebieden meer erbij gebaat waren, wanneer de overheid op grote schaal in industrie en handel met een selectief investeringsbeleid zou gaan werken. Ten eerste treft de malaise welke een deel van ons industrieel produktic- apparaat teistert, juist de werkgelegenheid in eerder genoemd'' randprovincies en ten tweede kan, als de ontwikkeling zo door gaal. ook de nationale produktie de economisch gevaarlijke rode streep gaan naderen. Op dit moment heeft geloven wij de overheid in de eerste plaats de plicht om de economisch-zwakke gebieden te helpen aan een groter aandeel in het produktie-apparaat, met uitbreiding van werk gelegenheid in de dienstverlenende sector op de tweede plaats. Wij dachten dat op die manier verdediging en aanval goed georgnni seerd zouden worden en zoiets gebeurt niet, wanneer onze volks vertegenwoordiging de regering dwingt om haar voorkeur voor paniekvoetbal te volgen. Piratenzenders en aanverwante zaken |7R lijkt iets meer schot te komen in het optreden van de Nederland se wetgever tegen omroepschepen die volgens het international'' recht gerangschikt moeten worden onder „piratenzenders". Zet hei kabinet-Biesheuvel de door het kabinet-De Jong nogal vertraagde actie tegen Radio Veronica en Radio Nordsee door, dan zijn de da gen van de piratenzenders vóór de Nederlandse kust geteld, omdat de grote meerderheid van de regeringspartijen met de grootst oppositiepartij van mening zijn, dat de wetgever vanuit juridisch standpunt gezien doorzetten moet en mits Hilversum III volwaai dig wordt ook doorzetten kan zonder dat de luisteraars reden hebben om zich te beklagen. Een zakelijk nevenargument kan zijn, dat de reclamegelden welk'- Veronica en Nordsee aan de Nederlandse markt onttrekken direct ten koste gaan van de Nederlandse omroep en indirect weer ten koste van de Nederlandse pers. Naar onze mening kan mede daar om voor Veronica alleen in het Nederlandse wettige omroepbestrl een plaats gemaakt worden met handhaving van alle bepalingen welke een commerciële omroep verbieden. En mede hierom weer zal de Nederlandse wetgever bij plaatselijke, regionale en kabeltelevisie niets voor de bekostiging daarvan mui ten toelaten, wat direct of indirect de financiële positie van het Nederlandse omroepbestel ondergraaft of nieuwe schade zou toe brengen aan het economisch perspectief van de Nederlandse kran ten en dagbladen. Een politiek-pikante noot hierbij Is dan dat in het blok der regerings- partijen de WD en bij de oppositie D'66 en sommige socialisten hierover anders denken. Kwaliteit en klasse in acryl jersey. Leuke veterceintuur. Kleuren: aubergine/beige, bruin/beige, zwart/wit. Maten: 40 t/m 46. Leiden, Haarlemmerstraat 163a, 01710 - 418 52 Amersfoort, Breda, Dordrecht, Den Haag, Haarlem, Rotterdam. Tilburg, Utrecht, Leiden. TEL AVIV (AP) Israël heeft ir de afgelopen twee maanden ir het bezette gedeelte van Jorda nië en in de strook van Gaza 627 Arabieren vrijgelaten, die waren gearresteerd op verden king van collaboratie met Arabische guerrilla-eenheden, heeft het leger gisteren in Tel Aviv bekend gemaakt. Kamer akkoord belastingvrijdom koninklijk huis (Van parlementaire redak- tie) DEN HAAG De Tweede Kamer Is gisteren ook in tweede lezing met de benodigde tweederde meerderheid akkoord gegaan met grondwetswijzigingen inza ke uitkeringen aan een belas tingvrijdom voor de koning andere leden van het koninklijk huis. Daardoor zijn de leden van het ko ninklijk huis vrij van persoonlij ke belastingen voor wat betreft de ontvangen uitkeringen ten laste van het rijk en voor wat betreft die vermogensbestand delen, die dienstbaar zijn aan de uitoefening van hun functie. Voorts is hetgeen de koning of de vermoedelijke erfgenaam van de kroon ontvangt van een lid van het koninklijk huis vrij van de rechten van successie, over gang en schenking. Bij wet kan voorts nog verdere belasting vrijdom worden verleend. Dreiging Britse mijnstaking LONDEN (DPA) De vakbond van Britse mijnwerkers heeft gisteren aangekondigd, dat zijn 280.000 leden op 9 januari in sta king zullen gaan, als er dan nog geen akkoord over hun loonei sen is bereikt. De bond wenst loonsverhogingen in fasen tot 45 procent, terwijl de staatsmijnen zeven procént aanbieden. Als gevolg van een weigering van de mijnwerkers om met ingang van 1 november overwerk te doen, zijn de kolen- voorraden al geringer dan nor- DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer is bereid mee te werken aan herziening van de huidige financiële verhouding tussen kerk en staat. Het werd gisteren, tijdens een kamerdebat, (Van onze parlementaire redactie) echter nog niet duidelijk of die meerder heid toereikend is om het grondwetsarti kel 185, dat die verhouding regelt, ge schrapt te krijgen. Daarvoor heeft men tweederde der stemmen nodig. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De Verenigde Staten willen een deel van hun graanschuren naar West-Europa verhuizen. Op deze ma nier zal Europa moeten gaan meebetalen aan de Ameri kaanse graanopslag, die gedeeltelijk voor Europese con sumptie is bestemd. De meest egranen worden in West- Europa veelvuldig geïmporteerd. Deze nieuwe Amerikaanse eis voor oplossing van de monetaire crisis werd gistermiddag ont huld door de Nederlandse minis ter Lardinois (Landbouw). Hij vertelde, dat op de vergadering van de ministers van Financiën van de tien rijkste landen, an derhalve week geleden in Rome, meer is gepraat over landbouwzaken dun over her waardering van de dollar, yen, Duitse mark en andere valuta. De ministers van Landbouw wa ren bij die vergadering niet aanwezig. Minister Lardinois deed zijn me dedeling in Den Haag op een bijeenkomst van de Nationale Coöperatieve Raad voor Land- en Tuinbouw. Voor de daar verza melde Nederlandse landbouwtop kwam het als een verrassing. De Amerikanen zien hun eis in het kader van lastenverdeling tussen de westerse bondgenoten. In dit verband willen zij ook dat Europa een groter aandeel van de defensielasten voor haar re kening neemt. Uit de rede van minister Lardi nois bleek, dat de Europese lan den van de groep van tien waarschijnlijk aan de Ameri kaanse wens tegemoet zullen komen. Zaterdag tot woensdag aanstaande vergaderen in Brus sel de landbouwministers van de EEG. Dan zullen waarschijn lijk al principebeslissingen val len. Op de vergadering van mi nisters vun Financiën in Rome is ook uitvoerig gesproken over betere marktverdelingen voor citrusvruchten en tabak. Minister Lardinois zag voordelen in graanopslag in West-Europa. Vooral de Nederlandse veefok kerij (varkens, kippen) heeft een zeer grote behoefte aan voe- dergranen. Die worden voor het grootste deel Ingevoerd. Crisis sen als havenstakingen kunnen de aanvoer grondig verstoren. Grotere graanvoorraden aan deze kant van de oceaan geven meer zekerheid. In de oude samenstelling was de Tweede Kamer in voldoende mate bereid het betreffende ar tikel te verwijderen. Gisteren ging het dan ook om behande ling van het desbetreffende wetsvoorstel in tweede lezing. Intussen heeft de regering-Bies heuvel laten weten, dat zij de oude verplichtingen ten opzichte van de kerken af wil kopen, waarmee een bedrag van circa 60 miljoen is gemoeid. Tegen dat besluit bestond vanuit de kamer kritiek. Tijdens de eerste behandeling van het voorstel tot schrapping van hei grondwetsartikel was ïiamelijk vla een motie dc regering ver zocht, een speciale commissie te laten uitzoeken of er in plaats van een afkoopregeling niet ook een subsidieregeling mogelijk zou zijn. Het kabinet-Biesheu vel liet weten, dat subsidiëring te ingewikkeld zou zijn. Thans was de kritiek, dat de regering de motie niet had uitgevoerd en geen studiecommissie had inge schakeld. Met de uitspraak vun het kabinet werd geen genoegen genomen door een deel van de PvdA-fractio en ook niet door de KVP-fractic, wier woordvoer der P. van der Sondcn zei, pas te willen aannemen dat een sub sidieregeling technisch een bij zonder moeilijke zaak is, als dit de kamer is duidelijk gemaakt. Hij wilde de motie dan ook als nog op enigerlei wijze uitge voerd zien: hij wenste een stu die over een afkoop- en een sub sidieregeling naast elkaar. ROTTERDAM Aan de Ned Econ. Hogeschool R'dam zijn geslaagd voor doet. economi sche wetenschappen: J.Hofl (Den Haag) P.J.A. de Kok (De. Haag) A.D.Bac (Bleiswijkl A.Berkouwcr (Reeuwijk) F.E1 bers (Den Haag), IJ.Ch. van dt Rhee (Zoetcrwoude).

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9