ferbetert positie BEROERING NA ONDER WIJS DEMONSTRATIE Boek van de Maand Tot 9 januari 12.50 Harde woorden in Joego-Slavië Italië zit nog zonder president Mutaties Tsjechische regering en Mars kaartenactie VVDM Randstad krant LEIDSE COURANT bii middenstand z De kans voor de Westberlijners met kerst familie en kennissen in Oost-Berlijn te kunnen bezoe ken, is vrijwel tot nul gedaald. Checkpoint Oberbaumbrücke, een van de drukste doorlaatpos ten in vorige jaren, blijft met kerst waarschijnlijk dicht. ROME (AP) Het Italiaanse parlement is er gisteren in zijn eerste stemming niet in ge slaagd een nieuwe president te kiezen en is aan een herstem ming begonnen. In de eerste stemming kreeg de so cialistische kandidaat Francesco de Martino 13 stemmen meer dan de voorzitter van de senaat, Amintore Fanfani, de kandidaat van de christendemocraten. De 64-jarige De Martino, op wie het communistische blok zijn 259 stemmen uitbracht, kreeg in totaal 397 stemmen terwijl Fan fani 384 stemmen kreeg. Geen van de twee kandidaten kwam ook maar in dc buurt van de 672 stemmen tweeder de van de 1008 die in de eer ste drie stemmingen vereist Na de derde stemming is een meerderheid van stemmen vol- DEN HAAG Het laatste woord over de grote demonstra tie 'onderwijsprotest' in Utrecht is nog niet gesproken. Onder onderwijzers en leraren zijn heel wat emoties los geslagen, zo blijkt uit de jongste nummers van de week bladen van de docentenorganisaties. In het blad van de ABOP, een van de drijvende krachten achter O '71, eist een groep leraren van de Schiedamse technische school het aftreden van het hoofdbestuur van hun bond. Het is een schande, aldus de opgewonden brief, verzon den daags na de demon stratie, dat de organisato ren 450000 mensen voor niets naar Utrecht hebben laten komen. Volgens de groep leraren waren er geen sprekers meer nodig om de problemen nog eens op te sommen. 'Wist u dan niet dat bij veel collega's, leerlingen en ouders de ge voelens van verontrusting, verontwaardiging en erger nis over het regeringsbe leid tot in de strot zaten?" Volgens het ABOP- bestuur heb ben velen, waaronder de Schie damse briefschrijvers, er niets van begrepen. "Niets begrepen van de onvoorstelbare overvloed van publiciteit. Niets begrepen van de ongekend grote nawer- ;eh.vetVan onze parle mentaire redaktie) HAAG In de laatste axe/i is het aantal ver- wpplaatsen in de detail- andel met gemiddels twee reent per jaar gedaald, ieruit wordt weieens af- ?leid dat de gang van za- in het midden- en einbedrijf ongunstig zou n. Dat is echter een ge- v! arlijke comclusie. Dat ka i staatssecretaris Oosten- dr ink (Econ zaken) giste- m n tijdens zijn eerste op- vd eden in de Twee Kamer, v! staatssecretaris wees h nop dat tegen de duizen- kleien bedrijven die irden opgeheven er vele i, d euwe bijkomen detailhandel werden 13.400 irijven opgeheven, maar amen er 8.500 bij, sector ambachten verdewe- er 4.200 en deden 3.800 nieu- bedrijven hun entree, nals bij het grootwinkelbe- valt bij het midden- en ibedrijf een sterke schaal- groting waar te nemen. Het ital zelfstandige ondernemers nt af, maar het aandeel van midden- en kleinbedrijf in totale werkgelegenheid blijft ijk (23 percent). Ook dit jaar rdt de daling van het aantal Istandige ondernemers ge compenseerd door een toene ming van het aantal werkne mers. Door de schaalvergroting treedt een inkomensverbetering bij de ondernemers op, aldus de staatssecretaris bij de behande ling van zijn begrotingsparagra fen. Belangrijk noemde de invoering van een oudedagsvoorziening voor zelfstandigen per 1 januari 1973. Ook de uitbouw van de ar beidsongeschiktheidsverzeke ring tot volksverzekering staat in het program van het kabinet hoog genoteerd. De staatssecre taris zei te verwachten dat het volgend jaar tweeduizend aan vragen om bedrijfsbeëindigings hulp zullen worden ingediend. Hij kondigde aan dat volgende week de commissie midden standsopleiding zal worden geïn stalleerd. Over de handel in tweedehands auto's zei minister Langman (Econ Zaken) later dat de hui dige situatie onbevredigend is en dat hij ernstig zal bekijken of het invoeren van een wette lijk verplichte keuring mogelijk is om zwendel tegen te gaan. f De Egyptische ex-generaal, oud-minister van oorlog en voormalig opperbevelhebber is tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Fawzi luistert tussen twee mannen dienst naar het voorlezen van het vonnis. Mohammed Fawzi, van de veiligheids Universiteit it geweigerde studenten alsnog toe t*CHT (ANP) De rljksunl- siteit In Utrecht zal alsnog 16 ienten tot de colleges en ten ens pedagogie en andrago- toelaten. Ze werden In au- Us buiten de loting voor een de 250 beschikbare plaatsen iden, omdat hun vooroplei- (Sociale academie) onvol le zou zijn. bij de president van de stbank in Utrecht tegen de ^universiteit aangespannen geding heeft mr. M. G. namens de 16 studenten ige week de geldigheid van numerus fixus betwist en de studenten alsnog toe iaten. De behandeling van kort geding werd tot vrijdag geschorst om de raadsman de universiteit de gelegen- te geven de problematiek te bestuderen, nderling overleg tussen de Olieden is de eis van de stu- tot stand gekomen. De "gezette behandeling van kort geding gaat nu niet fADVERTENTIE Het fascinerende werk van de graficus Escher. Van de eerste naturalistische prenten tot de laatste mulfi-dimensionale voorstellingen.Verzc n één magisch prentenboek. Een unieke kollektie van grafische meesterwerken die u maar zelden in een museum kunt bewonderen. Voortaan kunt u deze kunstkollektie permanent exposeren. Op uw eigen boekenplank. Maar dan moet u er wel vlug bij zijn. Uw boekhandelaar heeft slechts een beperkte voorraad. „De werelden van M. C. Escher" 19.2 x 28 cm. 264 pagina's. Met 270 reprodukties, waarvan een achttal in kleur. Plus informatief tekstboek. BELGRADO (AP) Een aantal hooggeplaatste Joegoslavi sche communistische functionarissen heeft te horen ge kregen af te treden of de kans de lopen te worden ontsla gen als men niet bereid is oprecht en principieel in over eenstemming met het aanvaarde beleid te strijden. Dit is meegedeeld op de vergadering van het uitvoerende comi té van het presidium der Joegoslavische communistische partij. PRAAG (AP) De Tsjechoslo- waakse premier Lubomir Strou- gal heeft gisteren zijn ambassa deur in Moskou, Bohuslav Chnoupek, tot minister van Bui tenlandse Zaken benoemd. Hij volgt Jan Marko op die na het ontslag van de regering na de algemene verkiezingen niet in het kabinet is teruggekeerd. Chnoupek, een 46-jarige gewezen journalist en ex-directeur van de radio, staat bekend om zijn pro-Russische opvattingen. meer (daarna 2230) Steeds gastarbeiders zonder werk ROTTERDAM (ANP) In Rot terdam hebben op het ogenblik ruim 600 gastarbeiders geen werk. Ze zullen het de komende maanden waarschijnlijk ook niet krijgen, omdat de vraag naar ongeschoolde arbeids krachten ontbreekt. In de me taalsector zijn de laatste tijd aanvragen voor buitenlandse werknemers geannuleerd. Dit deelde de heer J. G. Schuma cher, adjunct-directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Rotterdam gisteren mee. President Tito, die aawezig was, verklaarde dat de partij op het ogenblik een crisis beleeft die was veroorzaakt door het natio nalisme van enige Kroatische leiders. Op een vergadering van de Kroa tische partijleiders had Tito ver leden week een deel van het lei derschap, bij het aanpakken van extreme uitingen van Kroatisch nationalisme, be schuldigd van lui, inactief en beroerd liberalisme. Eén van die extreme uitingen was geweest toen ongeveer 30.000 studenten van de Kroatische universiteit te Zagreb waren gaan demonstreren tegen het Joegoslavische monetaire stel sel. Het meeste geld werd ver diend door de Kroaten en wel aan het toerisme. De Serven hadden er echter het meeste voordeel van. Acht ton voor bioscoop ondernemers DEN HAAG De Tweede Kamer is er gisteren unaniem akkoord mee gegaan om over de maand januari van dit jaar aan de bioscoopondernemers een be drag van maximaal 833.500 gul den te verschaffen. Daarmee wordt een compensatie van ongeveer 75 procent gebo den van de vermakelijkheids belasting die door de bioscoop ondernemers is betaald. Sedert 1 februari van dit jaar is de vermakelijkheidsbelasting op filmvoorstellingen van bioscoop ondernemers definitief afge schaft. king. Er zijn er die menen ver antwoordelijken te moeten zoe ken voor... ja, waarvoor eigen lijk? In feite voor het overweldi gende gebeuren zelf,' aldus een commentaar in het ABOP-week- blad. Overigens is het de vraag of de organisaties van docenten erin geslaagd zouden zijn een sa menhangend plan van alterna tieven op tafel te leggen. De be langen van de verschillende soorten leraren lopen nogal uit een. Zo is de ABOP, een NW- bond, in het recente verleden voorvechter geweest van de middenschool. De leraren bij AVO en VWO toonden echter weinig behoefte om na invoe ring van de mammoetwet het voortgezet onderwijs weer hele maal overhoop te halen. Ook de salariëring is een punt van tegengestelde belangen. Verge leken met het buitenland is in Nederland het verschil in sala riëring tussen onderwijzers (ba sisonderwijs) en leraren (voort gezet onderwijs) zeer groot. On der meer onder invloed van de nieuwe docentenopleidingen zijn er krachten werkzaam die naar enige nivellering streven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vereniging van Dienstplichtige Militairen orga niseert op 18 december een „Mars op Nieuwersluis". De vereniging wil met deze demon stratie reeds lang bestaande ei sen onderstrepen: afschaffen van de tuchtklasse Nieuwesluis, afschaffen strafbevoegdheid mi litaire meerderen, vrijheid van meningsuiting voor dienstplich tigen. Tevens verlangt men vrijlating van de twee militairen, die op grond van een publikatie in een VVDM-blad zijn gestraft met „Nieuwersluis". Weliswaar heeft minister de Koster van de fensie recentelijk enige verbete ring gebracht in de publikatie- vrijheid van militairen en de strafbevoegdheid van officieren, maar de WDM vindt deze ver beteringen minimaal. Tevens zullen op initiatief van de WDM 30.000 prentbriefkaarten worden verstuurd naar de mi nister van Defensie, politieke partijen en andere bij het defen siebeleid betrokken personen of instanties. Ontslag dreigt voor 100.000 man in Duitse metaal BONN De metaalstaking in Ba- den-Wiirtemberg dreigt duizen den mensen over het gehele land werkloos te maken, met name in dc motorindustrie. Al leen al in het Volkswagcncon- cern zullen, Indien de staking nog langer duurt 100.000 mensen ontslagen worden. Een bemiddelingspoging door een onafhankelijke voorzitter is mis lukt. Zijn voorstel voor een loonstijging van l/2 procent voor een jaar werd aanvaard door de vakbonden, maar ver worpen door de werkgevers. In de metaalindustrie in andere delen van het land zijn waar schuwingsstakingen van onge veer een uur gehouden. Rotterdammers betalen voor ..watervervuiling" ROTTERDAM (ANP) - Rotter- dam moet voor mei van het vol gend jaar 1,5 miljoen gulden aan het rijk betalen voor het af voeren van rioolwater op Nieu we Maas en Nieuwe Waterweg. Hiervoor zullen alle bewoners van de stad worden aangespro ken. Dit zei de Rotterdamse wethouder van financiën drs. J. Reehorst, gisteren tijdens de behandeling van het voorstel van B. en W. een heffing vast te stellen op de watervervuiling. De gemeenteraad stelde rich, vrij wel unaniem achter het voor stel. Het communistische raads lid mevrouw H. de Vos-Krul vond het onjuist de kleine vervuiler te laten betalen, terwijl nog geen inzicht is in de vervuiling door de grote bedrijven. Gepaste afstand Een federaal distrlctsrechter in New York heeft de fotograaf Galella gelast zich op gepaste afstand van mevrouw Jac queline Onassis en haar kin deren te houden als hij tracht deze te fotograferen. De wedu we van president Kennedy had voor de rechtbank verklaard, zich ernstig bedreigd te voelen door hot brutale optreden van Galella en haar woning niet meer te durven verlaten, uit angst voor molestatie. Dc reqji- ter gaf Galella opdracht zich op minstens 100 meter afstand van haar flat op te houden en min stens op 50 meter afstand van mevrouw Onassis en haar kip deren te blijven als zij uilgaan. Zuiver Waarom is de lucht in België ~to zuiver? Omdat de Belgen met de ramen dicht slapen. Wreedheid Uit 'n rapport, opgesteld door het Ierse genootschap ter voorkoming van wreedheid jegens kinderen is gebleken, dat in Ierland van elke vier getrouwde mannen er één zijn vrouw slaat, en regel matig. Men had 490 gevallen on derzocht en ook geconstateerd dat een op de drie kinderen door de ouders geslagen wordt, en dat dit erger aan het worden is. Het genootschap maakt zich zorgen over het feit, dat de kin deren mentale wreedheden moe ten ondergaan door erbij te zijn als hun vader hun moeder af rost, aldus is namens de organi satie verklaard. Treintje (N.S. verhoogt voor de derde keer in een jaar de tarieven). Een celibatair en geen kleintje, die al zijn geld uitgaf aan wijntje, riep: „Het reizen wordt duur en ondanks mijn natuur kan ik straks tóch mijn geld kwijt aan treintje". Korte broek Het bureau van de Australische senaat heeft bepaald, dat sena toren voortaan niet meer in kor te broek ter vergadering mogen verschijnen. Het bureau gaf daarmee te kennen, dat de drie senatoren die enige weken gele den op een snikhete dag in kor te broek en sporthemd waren verschenen, in strijd met de waardigheid vun het parlement hadden gehandeld. Strepen Wat betekenen de strepen op de mouwen van een agent? Drie strepen: hij kan lezen en schrijven. Twee strepen: hij kan tenminste telefoneren. Een streep: hij kent iemand die kan lezen en schrijven. Veilig De Westduitse mctaolstaking heeft de autofabrikanten in een moeilijk parket gebracht: in Westduitse autofabrieken staan de produktlcbanden stil. Zure opmerking van een voetganger: „Misschien is het wel goed voor de verkeersveiligheid. Dc veili ge auto is die, welke niet ge maakt wordt". Eten Een rijke Amerikaanse aunncmer heeft van het luxueuze Waldorf Astorla-hotel een schadeloosstel ling van 3,5 min gulden geëist, omdat er op een in hel hotel georganiseerd liefda digheidsfeest veel te weinig te eten zou zijn geweest. Dc ver bolgen bouwer had een feest ge geven, waarvoor per gast 100 dollar moest worden betaald ten bate van een ziekenhuis op Long Island. Volgens hem was er zo weinig te eten geweest, dat velen van de duizenden gas ten broodjes van bulten het ho tel hadden laten halen. Best-seller Nieuwe bestseller na de Engels talige versie van „Ik Jan Crc- mer": „I Marry Mu'isch". Ruzie Een Portugees dorp Is In zijn ge heel van het geloof afgcvallert na een hevige ruzie met de pas toor. Die pastoor heeft iets vóór op vele van zlja collega's: hij wéét tenminste waarom zifn pa rochianen niet meer naar d<f kerk komen. Stellingen Ter afsluiting nog wat laatste steP lingen van promovendi. Omdat de staat verantwoordelijk Is voor de volksgezondheid, blijft hij in gebreke door geert verbod op het roken, mede ter1 bescherming van anderen, af te kondigen. Na het verdwijnen van de oude stadswallen ter bescherming te- gen aanvallen dient een nieuw soort stadswal te ontstaan, na melijk een ring van parkeerga rages, om de stad tegen gemo toriseerd verkeer te bescher- Het nut van stellingen bij een proefschrift is twijfelachtig. Bij de liturgievernieuwing in de rooms-katholteke kerk in Neder land zifn onjuiste maatregelen genomen betreffende de veran dering in de kerkmuziek. Het is triest voor degenen die het aangaat maar: „Het is geble ken dat dc formule van Wcibull niet de betekenis heeft die men er tien Jaar geleden aan toe schreef",

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7