Tarieven minder drastisch omhoog Belastingen fiks omhoog Leiden-Noord breekt met MCO Derde avond van Toerusting met Gebed als thema Kerstconcert Leids Kamerkoor >n< n( rï Bijna 4 miljoen lodig voor LW r In Leiden van 6,5 tot 10 procent Actie tegen huurverhoging NA SPOEDBERAAD COMMISSIE FINANCIËN 3ouwrijp- ifiaken van weeklust BEHALVE BOUWVERKEE Gaat Leids Slachthuis verdwijnen jUJDAG 10 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT ciële gevolgen van die stap zullen bestaan in een stijging van inkom sten ter grootte van 1 2000.000,— De norm die in 1972 voor de straatbelasting gehanteerd wordt bedraagt 24% van de kadastrale opbrengst voor gebouwde eigendommen en 12% voor ongebouwd; de rioolheffingen worden opge voerd tot een bedrag van 118,per aansluiting per jaar met en van 59, per jaar zonder zuivering. Deze verhogingen leveren naar raming tesamen een bedrag op van 744.000, Precariorechten zullen met on geveer 25% omhoog gaan hetgeen neerkomt op een stijging van inkomsten met 76.000,—. De legeskosten gaan eveneens met 25% om hoog, wat een bedrag van 191.000,— meer in de ge meentelijke kas brengt. De hondenbelasting gaat met een vierde omhoog; ook dit levert een meer-opbrengst van 23 mille op. De haven en liggelden worden volgens een zeer gedetailleerd sche ma verhoogd met 22.000, De verordening Ziekenver- voer, die gemiddeld 40,— bedragen, worden met 50% opgevoerd, waardoor ze de LEIDEN in het kader gemeente 15 000.- meer van de begrotingsbehan- £teve«n. Onts deling wordt de mint- f 2 0ME_ omhoog e„ de mum-borm voor de ge- wagenrechten zullen 1.000,— meentelijke belastingen meer op moeten leveren, verhoogd met 6,5%. De Voor het ophalen van huisvuil retributies worden met wordt 31,— per emmer of 10% verhoogd. De finan- P« —"*£2™ bij wordt aangetekend, dat ook alleenwonenden als zoda nig worden aangemerkt. Bij het aanbieden van de begro ting is uitgegaan van een verhoging van 37,20 per jaar voor de eerste twee vuilniszakken, een kleine verhoging voor de derde en het gigerende bedrag voor de vierde en overige zakken. Daaruit zou 200.000,— aan de gemeente toevloeien. Bad huisrechten en gebruik van niet-openbare gemeente-ei gendommen zullen naar ra ming elk negen mille meer opbrengen. Samen is dat een hoger inkomen van 1.292.000,— maar door het wegvallen van vermakelijk- hedenbelasting ter grootte van 92.000,— resteert uit eindelijk een meer-inkomen van 1.200.000,—. LEIDEN Het wljk-comité Noord stelt niet langer prijs op overleg met het gemeentelijke Maatschappelijk Contact Or gaan. De heer L.Cave, woord voerder van het comité zei dit gisteravond tijdens een buurtbij eenkomst in het clubgebouw. De Zevensprong. De bijeenkomst had het karakter van een pro test-meeting. De heer Cave stelde verder dat de gemeenteraad in de zaak van de huurverhoging ernstig had gefaald. „Wethouder Men ken heeft ons, evenals een groot aantal raadsleden, voor de gek gehouden. Wanneer men eerst door het aannemen van een mo tie en een bezoek aan'de wijk verwachtingen gaat wekken die achteraf op valse hoop blijken te berusten, dan is men bij ons aan het verkeerde adres. Vervolgens leverde de heer Cavé ook kritiek op de fractie van de PvdA, die door absentie van de heren In 't Veld en Verboom, aanneming van de PAK-motie onmogelijk maakte. Overigens achtte hij steunverlening van de Het PSP-raadslid Kees Walle ver- LEIDEN Klapstuk van de gis teren voortgezette begrotingsbe handeling door de gemeente- inten IDEN Voor het bouwrijp tbroii 'ak0n van '1et noordo°stelijk i Nieu van het Morskwartier, O Li« !t gebied dat wordt aangeduid 45*1(1 s Kweek'ust, is een krediet Kiig van 3.711.000. Van een srder verleend krediet ad S10.000 resteert - na het aan- ggen van rioleringen noodstra- en vijvers in het gebied tus- Gerard Brandtstraat en de 33 Vi eidse Invalsweg - nog een be- Itetten ag van 540.000. Zaten s- B |wc het bouwrijpma- in, dat b en w aan de raad Dorleggen omvat: het aanleg- 14.35 n van wegen en riolen ter van het bouwterrein het complex van 360 gale- 'oningen 3.320.000); enige sterende werkzaamheden voor bouw van 161 flatwoningen een garagebedrijf 454.000); het aanleggen transportriool van Opaal- r-_-t naar Jacob Catslaan via mst. Huygenslaan en Leegh- 477.000) Tesamen •tuaiitl v'en bedrag van 'n. vai.251.000. Het resterende be- (10.30- ag van 540.000 daarop in xieM iodering gebracht, blijft het op ivraagde bedrag T< ir B: ALPHEN De Alphense be id: Alphen naar 1972. In het twaalf pagina's tellende O 'nÜ toekje wordt uiteengezet wat Alphen volgend jaar gaat doen, en laten: de begroting strum wordt behandeld. Wie weet wordt het druk volgende week in de raadzaal. ZOETERWOUDE De woningbouw moet bevorderd worden. Met alle middelen. In Zoeterwoude heeft daarom het bouwverkeer zelfs een streepje vóór. Getuige het verkeersbord dat tussen Europaweg en Ambachtsherenweg in het plan Westeinde het verkeer maant, de snelheidslimiet van 20 kilometer per uur aan te houden. Met uitzon dering van het bouwverkeer, waarvoor geen beperking geldt. Want snelheid is geboden in de bouw. LEIDEN Enkele raadsleden wezen er gisteren tijdens de be grotingsbehandeling op, dat het openbaar slachthuis wel eens gedoemd kan zijn om te ver dwijnen. Mejuffrouw Kappeyne van de Coppello (VVD) zei dat als gevolg van verschillende oorzaken de positie van het Leidse slachthuis onzeker is ge worden. PvdA-er Van Aken ging nog een stapje verder. Wat doen wij met het terrein van 3,5 ha. dat vrij komt als het slachthuis wordt opgeheven?, zo vroeg hij. B. en w. zullen volgende week op deze vragen antwoorden. raad was een verklaring van PAK-voorzltter In 't Veld. Hier aan was een spoedvergadering van de commissie „financiën" onder leiding van wethouder Harmsen vooraf gegaan en aan leiding hiertoe was weer een aan het begin van de middag vergadering verspreide opgave van de dienst van financiën de verwachte reserveposi tie per 1 januari 1972: het nade- Leiden i jaren. Nu komt de raad eerst over alle groepen aan het woord en pas daarna gaan B. en W. tot beantwoording over. Giste ren werden de groepen econo mische aangelegenheden, cul tuur, recreatie en sport- en jeugdzaken en maatschappelijke zorg en volksgezondheid afge werkt, voor zover alle sprekers aanwezig waren. Enkele flitsen: lig saldo van de saldireserve per 1 januari 1971, groot 900.000 zal op 1 januari a.s. zijn omge zet in een voordelig saldo van 3,3 miljoen waarbij een der uitgangspunten is, dat over de jaren 1970 en 1971 aanvullende bijdragen tot een totaal van 7,5 miljoen worden verkregen. Net als De heer In't Veld deelde na het spoedberaad mee, dat dit over leg heeft geleid tot een concept overeenkomst, waarmee alle fracties in principe akkoord zijn De gegaan, evenals trouwens B. en W. De overeenkomst behelst een tariefsverhoging tot slechts 418.000 (B. en w. hadden aan vankelijk verhogingen tot een totaal van 1,2 miljoen voorge steld). De straatbelasting gaat nu slechts omhoog van 20 tot 24 procent, de reinigingsrechten van 30 tot 31,20, terwijl voorts het ziekenvervoerstarief wordt ver hoogd en de leges voor dische verklaring ten van het verkrijgen van een huis wordt afgeschaft. Het bedrag van 418.000 krijgt geheel de bestemming van een post „on voorziene uitgaven". Andere punten van de concept overeenkomst: het begrotingste kort zal minimaal 11,6 miljoen bedragen en maximaal 12,5 miljoen; de wenselijkheid van fondsvorming wordt erkend maar voorlopig worden de acht door 't PAK opgesomde fondsen „pro memorie" opgevoerd. Er zal 'n diepgaand onderzoek naar het structurele tekort worden in gesteld; voorlopig wordt dit ge taxeerd op 25 tot 30 miljoen. Voordat de raad tot dit principe akkoord kwam, zij het voorlo pig nog in commissieverband, hadden de financiële experts van de fracties elk hun ziens wijze gegeven op de algemene aspecten van de begroting. De heer Elsgeest (prot.-chr.) had verklaard tot overleg over de alternatieve PAK-begroting be reid te zijn en de heer Ham (KVP) deelde mee niet zonder meer akkoord te gaan met ver hoging van de rioolbelasting maar wel met die van de straat belasting en met verhoging van de reinigingsrechten tot 36. Mejuffrouw Kappeyne van de Coppello (WD) had verklaard een tekort van 11,6 miljoen wel aanvaardbaar te vinden. De begrotingsbehandeling is an ders opgezet dan in voorgaande evenals omliggende gemeenten, zo snel mogelijk overgaan tot het slechts één keer per week ophalen van huisvuil, vinden met name me juffrouw Kappeyne van de Cop pello (WD) en de heer Els- geest (prot.-chr.), die mede na mens de KVP sprak. in Deventer moet de poli- hier iedereen, die een stuk papier op straat gooit, gaan be keuren, betoogde de heer Zun- derman (DS'70). moet er een afde ling „economische zaken" bij- krijgen, bepleitte de heer Corne- lissens (KVP); ook was hij voor het spoedig samenstellen van een werkgelegenheidsnota. Mocht binnen afzienbare tijd de sport helemaal uit de Groen- oordhal gjaan, dan zijn zeker drie sporthallen nodig, terwijl er nu maar één is gepland en dan nog pas omstreeks 1975 en in de Merenwijk, aldus de heer Kwik (PvdA), behoeve Onder anderen de heren Ooster man (D'66) en Houtman (Prot. chr.) braken een lans voor een goede oplossing van museum De Lakenhal; het moet geen rijksmuseum worden, vond eerstgenoemde; de heer Hout man wilde in elk geval wèl het beheer van dit museum in Leid se handen laten blijven. De heer Dirks (PvdA) brak een lans voor een subsidieverorde ning en hij was niet erg blij met het CRM-beleid, zoals dat zich tot nu toe manifesteerde. Mejuffrouw van Buel (KVP) ten slotte was voor het omzetten van het maatschappelijk contact orgaan in een raad van advies en overleg. Haars inziens kan het bestuur niet voldoende te genwicht vormen tegen de werkwijze van de functionaris sen van genoemd orgaan. zijde der gemeenteraad niet doorslaggevend. Wat de bewo ners van de Haagse schilders wijk en het Rotterdamse Oud-West kunnen, dat kunnen wij ook, zo meende de heer Cavé. klaarde eveneens zeer teleurge steld te zijn over de houding van het merendeel der gemeen teraad en deelde de opvatting dat van deze kant weinig viel te verwachten. Vervolgens ging hij in op de ge volgen van de komende huur- harmonisatie die volgens hem in vele gevallen zal leiden tot huurverhogingen van vele tien tallen guldens. Volgens Walle weet de woningbouwvereniging er zelf geen goed raad mee en dit heeft er nu al toe geleid dat de voorbereidingen behoorlijk zijn vertraagd. Op een vraag uit de zaal hoe men de aktie tegen de huurverhoging het best kan voeren, antwoord de Walle, dat naur zijn mening een zo groot mogelijke eensge zindheid een absolute voorwaar de is. „Wanneer van iedere straat slechts de helft van de bewoners zouden weigeren, dan is dat al genoeg. De instanties beschikken in feite over geen enkel machtsmiddel. Men kan toch moeilijk drie- of vierhon derd gezinnen op straat guan zetten." Onder luide bijval van de aanwe zigen verklaarde een bewoon ster van de Bernhardstraat dat iedereen de handen ineen moet slaan en dot de aktie zoveel mogelijk moet worden uitge breid. De vergadering, waar iedereen de kans kreeg om via de microfoon het woord te krijgen, besloot als eerste daad om een aantal affi ches te laten drukken met een tekst die tegen de huurharmoni- satie is gericht. In de loop van de avond deed zich nog bijna een incident voor toen een aantal leden van de Bond van Huurders en Woningzoeken den de orde dreigden te versto ren. Na een scherpe discussie gaf het merendeel van de buurt bewoners te kennen, geen prijs te stellen op de aanwezigheid van de verwarring zaaiende BHWers. LEIDEN Gekleed als een Spaanse „van den bloede" betrad mej. J. Boom onderwijzeres van de derde klas van de Koningin Em- maschool in Leiden-Zuidwest gisteren het stadhuis, aan de arm van Bartolomé Moya Medina. Hun huwelijk hoewel ze niet van plan zijn naar Spanje te gaan droeg typisch-Spaanse trekjes: uiterlijk door de kostuums, die in Cordova gebruikelijk zijn en door het bruidsboeket dat niet door een lint maar door een mantilla bij een werd gehouden. ZOETERWOUDE In het kader zltter A.Paardekooper In zijn van het pastorale plan ..Toerus- openingswoord, ting" werd gisteren in de Chris- Mede door <le gedegen opzet en Dienaarkerk de derde bij- voorbereiding eenkomst gehouden. Het thema was „Bidden schept ruimte." geleid door pater A.Vooges, Be nedictijn van de abdij van Eg- mond. „De moeilijkste avond van de gehele cyclus" zei voor- N Het Leids Kamerkoor dat betreft is de sfeer dus al he- cantica altijd nog Strategier op zich in zijn dertiende Ie- lemaal verzekerd. z'n best. fnsjaar wagen aan een Kerst- Maar ook het programma is veel- Aan het concert, aanvang 20.15 J«xrt. Dit ensemble, dat zich MM 1 Leiden praktisch als enig zin- "kf gezelschap toelegt op pure capella en daarin letterlijk en Vturlijk gesproken grote hoog- aüï bereikt, voelt zich artistiek dds- fejjj in kerkconcerten. jn het r"oene Kerkje van Oegstgeest het een dankbare erva- hg opgedaan en een groot luis- *'end publiek veel doen genie- Het derde concert van dit k wordt gegeven in de Ned. Tv- kerk aan de Hoofdstraat Leiderdorp, op woensdag 15 «Wmóer a.s. Het wordt een ^stconcert bij kaarslicht. Wat belovend. Onder leiding rigent Barend Schuurman wor den vier oudduitse kerstliede ren, in bewerkingen van Jo- han Herman en Cornelius Freundt, uitgevoerd. In het ka der van de Sweelinck-herden- king (de grote Amsterdamse componist-organist stierf 350 jaar geleden) past Psalm 24. Van Herman Strategier zingt het koor een reeks juweeltjes van liederen voor de Kersttijd: deel I (Prope es tu. Dom ine) van de kostelijk en vaak fijnd getoonzette Cantica tempore natali. Wij vinden deze sel verlenen verder instrumen tale medewerking de bekende Leidse hoboïst Han Kapaan en Barend Schuurman zelf aan het orgel in de sonate no 3. in e kl. t. van de 18e eeuwse Vlaming Willem de Fesch, die ook in het noorden veel naam maakte met Een kreet zijn kamermuziek. Kapaan is tot besluit: ook solist in drie landelijke mi niaturen voor hobo van de mu ziekpedagoog en Sweelinckken- ner Bernhard van den Sigten- Iwrst Meyer. '- De liefhebbers van koorzang van het zuiverste gehalte (een raad- het er altijd nog weinig zijn) kunnen ervan over tuigd zijn. dat het Leids Kamer koor niet alleen goed is voor een exclusieve vertolking van de Johannes Passie. Het zijn bijna 30 zangeressen en zan gers die terecht een pretentieus elan aan de dag leggen onder Schuurman, die een optimale klankwaarde weet te bereiken. i het L.K.-bestuur We zitten te gillen om één of twee goeie tenoren".1 De totale bezetting wordt rede- I lijk genoemd, maar de hoge mannenstemmen (een algemeen gesignaleerd euvel) schijnen uit te sterven. Men wacht graag op een bewijs van het tegendeel. (TP.) deelnemers de gespreksstof reeds vooraf hadden thuis ge kregen en de inleiding van pa ter Vooges kwam het gesprek rond de 40 tafels toch goed op gang. Zo werd deze avond op nieuw een verrijking voor de aanwezigen. Pater Vooges zei in zijn inleiding het een waagstuk te vinden dit thema in zo'n grote groep aan d' rde te stellen, want geloven en hidden is iets zeer persoon lijks. Voor de tafelgesprekken schetste hij een viertal portret ten van biddende mensen Da vid, Jezus Christus, een figuur uit het boek ...School for prayer" van Anthony Bloom en de dokter uit het hoek ..Kanker paviljoen" van Alexander Solz- ienitsyn. De eindrapportage was ten op zichte van de vorige avonden sterk vereenvoudigd. Over elk van de figuren werd slechts van één tafel rapport uitgebracht. De overige conclusies komen in het verslag wat aan iedereen zal worden toegezonden. Hier door kwam voor het eerst de zaaldiscussie goed op pang. Ge heel passend bij het thema werd de avond afgesloten met gezamenlijk avondgebed. De serie wordt op 13 januari voortgezet met pater Grollen- berg met het thema ,,De Bij i Kol OEGSTGEEST De stichting .Winkelcentrum Lange Voort" in Oegstgeest heeft uit Noorwe gen een flinke vleug kerstsfeer aangevoerd in de vorm van een aantal sparrebomen. In hun soort niet eens zulke grote exen i plaren, zijn de „kerstbomen" met hun tien meter hoogte en 4 meter breedte aan de voet naar Hollandse maatstaven ware giganten. Gisteren werden de bomen opgezet, geïllumineerd met een flinke lading lampen. iseren Leidse studenten gaan zich weer organ LEIDEN Na het overlijden van de Algemene Leidse Ver eniging in 1970 gaan de Leid se Studenten zich weer orga niseren. Aanstaande dinsdag zal de Leidse Studenten Fe deratie haar statuten bij de notaris laten passeren. De Leidse Studenten Federatie (LSF) overkoepelt een groot aantal confessionele, gezel ligheids- en faculteitsvereni gingen. Zij is ontstaan uit de wens de belangen van de studenten op algemeen nivo te behartigen. De LSF zal de oprichting van aktiegroepen binnen de faculteiten gaan stimuleren; zij ziet ook ta ken voor zich weggelegd ten aanzien van het algemene onderwijspolitieke beleid. Het bezuinigingsbeleid van de huidige regering zal kri tisch worden gevolgd en tot actie worden omgebogen door een werkgroep, ontstaan uit het door de LSF georga niseerde onderwijsprotest op 29 november. Zo zullen ook de voorstellen van de regeringscommissa ris voor het onderwijs, pprof. Posthumus, aanleiding geven tot de vorming van aktie groepen in alle faculteiten. De LSF treedt hierbij op als service instuntie voor hel verlenen van allerlei facili teiten. Deze variëren van ty- pemuchines en stencilwerk tot het assisteren met een braintrust. De LSF, die nog maar net begint met haar werkzaumheden heeft een da gelijks bestuur dat het beleid van de algemene vergade ring van alle verenigingsver tegenwoordigers uit njoet voeren. Hour politieke oriën tatie beperkt zich tot het ge bied van het onderwijs. Om dat ze zo weinig geld heeft zal ze geen eigen blad gaan uitgeven, maar voor het aan kondigen en begeleiden van haar aktiviteiten de reeds bestaande binden van vereni gingen, o.a. van de fakultei- tcn gaan gebruiken.De LSF heeft nog slechts incidenteel contact met niet-universltai- re onderwljsgroeperingen. zoals met de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel. Zij maakt verder deel uit van het Landelijk Overlegorgaan van de Grondraden, waarin de studentenvertegenwoordi gers van alle universiteits steden het werk van de ver dwenen Nederlandse Studen ten Raud voortzetten. De Cu ratoren van de Leidse uni versiteit steunen de LSF fi nancieel door het gebouw Noordeinde 5 gratis ter be schikking te stellen, terwijl ook administratieve hulp ••oor nop wordt verleend. Het dagelijks bestuur van de I SF wordt gevormd door Cri Kars, Anneke Ochtman, Else Smalbraak. Maurits Pekelha ring. Ruud Stam en Jan van Hel.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3