Sciclóc (Sou/tCMii Viet minder reizen door dure trein GIST-DELFT ONTSLAAT 130 MAN BOUWBELEID MOET ANDERS Pakistan bereid tot „staakt vuren MINISTER DREES: Maatregelen nodig voor verminderde afzet van enkele prodnkten Olie morgen duurder Jeugdbende stal voor half miljoen 55 Hofprediker ds. J. Berkel overleden Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244* Giro 103003 - Hank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. vertenties (excl. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.63, maand 6.95, kwartaal 20,65, Jaar 80,15. Per post: kwartaal 23,95, per jaar 94,55. 63e jaargang, no. 18.565 VRIJDAG 10 DECEMBER 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. II: 19.05 uur Little woman; 21.00 uur Farce Majeure; 21.25 uur Bomans in gesprek met. de staking in de Duitse Ned. I 20.21 uur. AF EN TOE REGEN Veel bewolking met af entoe Veel bewolking met af en toe regen, of motregen. Matige tot krachtige wind tussen west en noordwest. Temperatuur rond 8 graden. HAAG Minister Drees erkeer) is niet bang dat de iefsverhoging voor trein- irtjes op 16 december gemiddeld 9Vi tot gevolg hebben dat minder mc de trein zullen gaan. Hij dat gisteravond in de Tweede mer, in het debat ove riefsverhoging, dat door de r.d.A. was aangevraagd. N.S. gaat dit jaar ongeveer iljoen gulden verlies lijden het reizigersvervoer, zo cht de minister. Over 1970 dat 168 miljoen, en volgend r misschien wel 250 miljoen, ter Drees wees erop dat de nende verhoging van de ta- nog slechts de helft kostenstijgingen op het i ervoer goedmaakt, motie van P.v.d.A., E PPR staat dat de tariefsver- jng moet worden opgeschort iwege de passagierafstotende totdat de Kamer met minister heeft kunnen discus ver een op te stellen «rjarenplan over het tarief- an N.S. Minister Drees legen zo'n plan: hij vindt het laalbaar. minister Drees drukt de iefsverhoging wel het aantal tigers; naar schatting 1 tot 3 Dcent. Dit geringe effect van verhoging op het aantal rei- ers wordt weer volledig goed- naakt door de algemene toe- ie van het aantal mensen met de trein gaat, aldus de nister. komt dinsdag in stem- ih£, maar zal worden verwor- n, omdat de regeringspartijen Euromunt De eerste Euromunt, ontworpen en geslagen door het reclamebureau Prad te Amsterdam, werd giste ren tijdens een lunchbijeenkomst in Den Haag aangeboden aan de voormalige Britse minister van buitenlandse zaken George Brown. Een beperkt aantal genummerde Euro's zal aan voorvechters van de Europese eenheid in binnen- en buitenland gezonden worden. cos#' Geen plaats oór artiest in Penrays hotel ién onzer verslagge vers) ENRAY Hotel de Zwaan in Venray voelt er niets voor klanten te ver liezen door het verblijf sommige artiesten. Eigenaar J. Bergkamp heeft dezer dagen de zan- Derrol Adams en i de toegang gewei gerd, hoewel deze zanger al een kamer besproken had. et hotel heeft al eerder artiesten niet toegelaten, toals Freddy Quinn en zijn groep, die volgens de heer Bergkamp niet be paald rustig de nacht doorgebracht hebben, jn houding geldt ook voor gastarbeiders, die even een kamer in ,,De Zwaan" kunnen krijgen. Volgens de heer Berg kamp is zijn hotel ver blijfplaats voor zakenlie den. Hij moet daarmee rekening houden bij het boeken van gasten, zegt hij. Ultra links infiltreert VVDM EN HAAG (ANP) Mi nister de Koster van De fensie heeft in antwoord schriftelijke vragen ran het Tweede Kamer lid, de heer Van Eisen, bevestigd, dat een kleine groep ultra links ingestel de militairen bezig is de vereniging van dienst plichtige militairen, VVDM, te politiseren en dienstbaar te maken aan bun ultralinkse politieke doelstellingen om de pa raatheid van de krijgs macht van binnenuit uit fe hollen. bewindsman ziet een duidelijk verband tussen dit gesignaleerde ver- •chijnse! en het streven van de Bond voor Dienst plichtigen (BVD). Minis- fer De Koster benadrukt tijn bevestiging met een Passage uit de recente •kgave van de BVD ..Het Nde boekje voor solda ten". Brigitte Bardot was niet alleen de entourage, maar ook het middelpunt van de tentoonstelling Honderd foto's van Brigitte Bardot". Het zijn foto's van BB over een periode van vijftien jaar, genomen door haar favoriete fotograaf Chislain Dussa-t. Grote werkloosheid verwacht In Swindon (Engeland) trad gisteren de 98-jarige Edward Simpson in het huwelijk met de 82-jarige Eva Midwinter. Beiden dachten het zelfde: alleen is maar alleen Kerstbomen niet verbranden planten maar NUNSPEET (ANP) In het Ve- luwse Nunspeet kan men het niet langer aanzien dat elk jaar I een groot aantal jonge dennen worden verbrand na eerst in dr- huiskamer voor kerstsfeer ge zorgd te hebben. De stichting tot behoud van het natuur schoon in Nunspeet heeft beslo ten dit jaar bomen van het bos te lenen. Zij heeft een beroep op de bevolking gedaan om dit jaar alleen kerstbomen nu-t kluit te kopen. De bomen zullen dan begin januari tijdens een feestelijke middag door de jon gelui weer in het bos worden j geplant. Noordieren klagen over mishandeling LONDEN (DPA) Drie Ie- den van het Ierse republi keinse leger die uit een gevangenis in Belfast zijn ontsnapt, hebben gisteren op een persconferentie In Dublin verk aard dat ze in de gevangenis zijn ge folterd. Meehan toonde de ge journalisten een wond met 31 hechtingen in zijn hoofd en eon wond in zijn hand. Doherty liet een beenwond zien. die vol gens hem door brnru e- sigaretten was vercc zaakt. Ze zeiden dat deze verwondingen in gevangenis hadden opge- UTRECHT De centrale com missie bouwnijverheid, samen werkingsorgaan van de drie er kende bouwbonden, heeft er bij de leden van de Tweede Kamer op aangedrongen de regering te verzoeken haar bouwbeleid te wijzigen. „In plaats van afrem men van de bouwproduktie zou de overheid deze moeten stirou- De bonden vrezen, dat de werk loosheid van 1967—1968. toen bijna 40.000 bouwvakkers geen werk hadden, de komende pe riode zal worden benaderd. Het aantal werklozen in de bouw eind november heeft een nieu we, verontrustende piek bereikt, aldus de bonden, die menen dat de huidige werkloosheid in be langrijke mate een gevolg is van het regeringsbeleid. De geringe omvang van de op drachten uit het bedrijfsleven worden volgens de bonden niet goed gemaakt door overheidsop drachten. Integendeel, de over heid versterkt deze conjuncture le teruggang door haar op drachten nog sterker te beper ken. Een en ander zal volgens de bon den ook konsekwesties hebben voor de woningbouw. De rege ring heeft de omvang van het woningbouwprogramma welis waar met één procent verhoogd, maar de uitgifte van vergunnin gen voor de woningwetwoningen blijft aanzienlijk achter bij het huidige programma. (Van een onzer verslaggevers) DELFT Aan 130 man personeel van de n.v. Gist-Brocades te Delft zal binnenkort ontslag wor den aangezegd. Dit is duidelijk geworden tijdens 'n gesprek dat de drie vakbonden gisteren gevoerd hebben met de directie van de Delftse onderne- Wanneer de personeelsleden het ontslag zal worden aangezegd is nog niet bekend. Op 7 januari zal de directie van het concern opnieuw met de vakbonden overleggen over een afvloeiings regeling. Overigens heeft de di rectie nog niet bekend gemaakt welke personeelsleden zullen ontslagen of overgeplaatst, zo dat daaromtrent onder het perso neel nog grote onzekerheid be staat. Wel kon het hoofd van de afdeling voorlichting van het bedrijf, de heer H. J. Overbosch, meedelen dat de meeste ontslagen zullen vallen in de productieafdelin gen. Begin november deelde de direc tie van Gist-Brocades het perso neel reeds mee, dat men door ongunstige bedrijfs-economische ontwikkelingen gedwongen was over te gaan tot vermindering van activiteiten. De N.V. kampt met algemene economische moeilijkheden maar ook met de sterk verminderde afzet van pe nicilline en wasmiddelen-enzy men. ming, die ongeveer 3000 personeelsleden in dienst heeft. Verwacht wordt, dat 40 personeelsleden op korte termijn via het natuurlijk verloop de onderne ming zullen verlaten. Ongeveer 130 personeelsle den zullen binnen de onderneming overgeplaatst worden. Burgemeester West-Berlijn doet beroep BERLIJN (AP) De Westberlijn- se burgemeester Klaus Schuets heeft gisteren een beroep ge daan op Oost-Duitsland om zich te houden aan de belofte met Kerstmis een pasjesregeling tot stand te brengen. Schuetz zei dat het stadsbestuur van West-Duitsland bereid was om de overeenkomst te paraie ren, die in de nacht van 7 op 8 december in Oost-Berlijn was uitgewerkt ondanks het feit dat „aan veel van onze wensen geen gehoor is gegeven". (Van één onzer verslagge vers) DEN HAAG De huis brandolie wordt morgen duurder. De particuliere prijs gaat met 60 cent per 100 liter omhoog en de nlet-particuliere prijs met een gulden. Petroleum wordt eveneens een gul den duurder. De oliehandel heeft bere kend, dat de benzineprijs per 1 januari als gevolg van onder meer de ver hoogde benzine-accijns met 6 cent per liter ver hoogd zal moeten worden. Opel. Vauxhall en Simca hebben hun prijzen ver hoogd. De goedkoopste Opel Kadett is 200 gulden duurder geworden en kost nu 6994. de Vauxhall Viva ruim 150 gulden duurder en kost nu 7347. Simca heeft de prijzen van de 1100 serie verhoogd met 200 gulden voor de LS en 100 gulden voor de Spe cial, Tourist en Commer cial. De goedkoopste Sim ca 1100 kost nu 7295 gul den. HANTIEKhi veiling in AVIFAUNA Voor informaties zie elders in dit blad. Een zwaar onder bewakmg staande plaats van een school in Belfast c een kerstfeest in de kwartieren van kerstman betrad gisteren de speel- >m de kinderen uit te nodigen voor een Britse troepeneenheid. AMSTERDAM De Amsterdam se recherche is een uitgebreide bende jongens tussen 14 en 19 jaar die diefstal op grote schaal gepleegd hebben op het spoor. Tot nu toe zijn 24 arres taties verricht. Er is voor een half miljoen aan gestolen waar gevonden, maar de politie die zich dag en nacht met de zaak bezig houdt denkt dat dit nog pas het begin is. Indiu weigert Indiase soldaten dragen een ge wonde Pakistaanse officier weg na de gevechten bij Jestore, die eindigden in een terugtocht van de Pakistaanse troepen. NEW DELHI/KARATSJI (Reuter-AP) Pakistan is bereid gevolg te geven aan de oproep van de VN tol een wapenstilstand. India met de verovering van Oost-Pnklstan onder handbereik en alleen geïnte resseerd in een onafhankelijk Bengalen, heeft de VN-oproep verwor pen. Inmiddels hebben zich, volgens Indiase bronnen, 37.000 Pakis taanse militairen ingegraven rond het gebied van het vrijwel omsin gelde Dacca, om zich te weer te stellen tegen de laatste stormloop. India is over deze laatste aanval nogal optimistisch: in New Delhi kon de binnen- en buitenlandse pers zich opgeven voor een onmid dellijk bezoek aan Dacca als daar de strijd gestreden was. intussen zijn de buitenlanders in Dacca, onder wie veel VN-deskundigen. nog steeds niet geévacueerd, vanwege de geregelde indiase luchtaanval len. India heeft nu „veilige uren" ingesteld: Van morgen acht uur af tot zes uur des middags krijgen buitenlandse vliegtuigen de gele genheid te laden. De Indiase luchtmacht is overigens weinig kies keurig met het uitkiezen van delen: er werd een Islamitisch wees huis in Dacca gebombardeerd. Driehonderd jongens zijn vermist. Hoeveel doden er onder hen gevallen zijn, is niet bekend; de hqn- de kust van Oost-Pakistan om afvoer per schip van Pakistaanse troepen onmogelijk te maken. derd meisjes van het weeshuis konden tijdig geevacueerd worden. In Kasjmir hebben de Pakistaanse troepen hun positie bij de rivier de Moennawar Tawi verstevigd. Indiase marinecenheden blokkeren APELDOORN (ANP) Op 62-Ja- rige leeftijd is in de nacht van woensdag op donderdag overle den ds. J. F. Berkel. emeritus predikant van de Nederlands Hervormde Kerk en hofprediker van de koningin. Ds. Berkel werd in september 1947 tot hofprediker benoemd. Vooral met koningin Wilhelmina had bij veel contact. Daaruit is ook een door hem geschreven boek tot stand gekomen, geti teld: ..Een ingezetene van Apel doorn". Hij bediende als hofpre diker de doop aan prinses Christina en had een aandeel in de plechtigheden bij de bijzet ting van koningin Wilhelmina. Ds. Berkel ging in 1964 met emiritaat, maar bleef werkzaam vooral als ziekenhuispredikant. AMSTERDAM Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is de heer W. J. A. Goedhard gepro moveerd tot doctor in de ge neeskunde op het proefschrift „Visco-elastlsche eigenschappen van de arterie-wand". Promotor was prof. dr. A. A. Knoop. Dr. Goedhard, geboren in 1939 in Den Haag, is wetenschappelijk medewerker bij het laborato rium voor fysiologie te Amster dam. MOSKOU (Reuter) Acht perso nen in een Russisch werkkamp die zichzelf zien als politieke ge vangenen zijn een driedaagse hongerstaking begonnen om be tere levensomstandigheden verkrijgen. Dit blijkt uit een op roep die in Moskou circuleert.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1