Den Bosch zocht na onmacht heil in complete chaos Amateurdreumes verklaart oorlog aan spelverruiming FC Den Haag hoopt tij te doen keren Kleine kip moet zijn dag hebben bij Yolendam toch staan cls~showrooms vol met nieuwe auto's... Gi VRIJDAG 10 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 11 DEN HAAG Met vooral In de eerste periode magistraal ijshockey had HIJS HOKIJ bij het ingaan van de derde periode van de wedstrijd te gen Den Bosch al een comfortabele voorsprong van 61 opgebouwd. De Brabantse club had in dit duel om de Cup International daartegenover niets anders kunnen stellen dan krampachtige pogingen om de score zo beperkt mogelijk te houden. Wil van Dommelen had weer uit de gro te doos met trucs geput, maar dat hielp hem VOLENDAM Er zijn van die dagen dat bij Jaap Joijk uit Volendam alles lukt. Dan passeert hij moeite loos, zet puntgaaf voor en scoort aan de lopende band. ^at zijn van die dagen dat het publiek de kleine bal- goochelaar hartstochtelijk aanmoedigt als een al tijd vorsende verdediger de kleinste semi-prof voetbal ler van Nederland op zij zet. Op die dagen leeft kleine kip (zijn eigenlijk voornaam Jaap is in Volendam al lang vergeten). Dan is hij tot geweldige dingen in staat. Maar er zijn ook van die da gen dat de kleine kip geen bal kan raken. Dat hij met zijn hoofd diep gebogen over het veld sloft. ..Je moet ge woon je dag hebben", simpele verklaring Tenslotte wil Ik een vaste plaats in het eerste verove ren. Dat is mijn doel en dat moet toch kunnen. Ik ben toch niet minder dan sommi ge spelers in het eerste". 20-jarige kleine kip. „Heb ik mijn dag niet, dan lukt er niks dan kan ik geen goede bal geven. Heb ik daarente gen wel een goede dag, dan loopt alles als een sneltrein. Dan zie ik de mannetjes he lemaal niet staan." Jeine kip is er wel van over tuigd dat hij veel vaker zijn dag niet heeft dan wel. Schoorvoetend komt hij zelf met een belangrijke reden voor die wisselvalligheid aandragen: „Hier in Volen dam zeggen ze alles tegen me. En daar kan ik heel slecht tegen. Dan ben ik de Kleine kip zegt het fanatiek. De man, waarvan ook trai ner Hans Croon zegt: „Hij heeft zat talent om in de ere divisie te kunnen mee draaien", heeft alng genoeg steeds aan het eerste gero-* ken. Voor de rest speelde de zoon van de befaamde Kees Jonk (de waterdrager van de al legendarische Not Koning) steeds in het B-team. „Eerst als linksbuiten, wat ik altijd heb gespeeld in de junioren en in het derde elïtal, maar later als spelverdeler. En dat ligt me wel. Dat is wel lekker plaatsje". paar dagen gewoon helemaal Het is ook een plaats waar de weg Kleine kip doelt daarmee, zon der het expliciet te zeggen, op de vaak denigrerende op merkingen die hij van zijn ploeggenoten moet incasse ren vanwege zijn lengte (1.56 meter). En dat raakt kleine kip veel meer dan hij laat merken. Hij is er echter ook van overtuigd, dat hij wat dat betreft harder moet wor den. Dan kan hij ook beter over zijn nogal langdurige inzinkingen heen komen. .•Ik geloof dat het de laatste tijd al wat beter gaat. Maar ik moet nog meer vechten. specifieke kwaliteiten kleine kip het beste tot zijn recht komen. „Ik ben dacht ik het beste in de passjes. Daarna zijn geloof ik mijn techniek en mijn beweeglijk' heid wel mijn grootste kracht", zegt hij zelf eraan toevoegend dat het terug verdedigen niet zijn sterkste kant is. Ook dat is een kwes tie van mentaliteit. Mentali teit, die kleine kip sterk wil verbeteren. Want de man die zegt: „Voetbal is alles voor me", wil tenslotte het eerste team bereikten. BERT VOSKUIL (ADVERTENTIE) gewone 4-persoone werkelijkheid. Kom o kontsnt geld lege rente snelle afwikkeling DEN HAAG RIJSWIJK ZOETERMEEH Weeteinde 40. tel. 60 19 35 Raadhuis, tel 90 77 00 "t Trefpunt 4 uur meende-;'a v. van 5-7 uur Dorpsstraat 135 tderdag- en woensdag van 10 - 2 uur vrijdegav. van 7 -1 weinig, want Ed Hebert en ook Arie Klein schaatsten de wars van sportiviteit zijnde verde diger keer op keer voorbij. Bob Foster, die voor het Haagse geweld ook al had moeten wijken voelde zijn zin voor realiteit zakken. Toen in de derde periode Den Bosch door powerplay (er zaten twee Hagenaars op de strafbank) op 2—7 kwam, liep de wedstrijd de scheidsrechters. Zaalberg en Theunissen, volkomen uit de hand en volgde een massale vechtpartij. Ed Hebert die Tonnie de Groot een elbow" had gegeven en daarvoor met twee minuten werd gestraft, reed rustig naar SY^V01"" f'". wonlt je vermorzeld' had de Bosschenaar njn hand- Voor HIJS HOKIJ heeft het sta- ken geen nadelige gevolgen. De wedstrijd is gewonnen, omdat het reglement zegt dat de stand schoenen uitgetrokken en reed met een verkrampt gezicht op de niets vermoedende Hagenaar toe, sprong deze op de rug en begon te vechten. Dat vlam in de pan. „Vechter" Fos ter bemoeide zich er mee toen had een Wil van Domme len rijn zin en nadat hij bij Joop Manuel en Rob Hagen doorn niet helemaal trekken was gekomen, begon hij Arie Klein met zijn vuisten te bewerken. Scheidsrechter Ernie Zaalberg zijn collega Rob Theunissen konden de vechtersbazen niet meer scheiden (althans de vech tende Bosschenaren want de spe lers van HIJS HOKIJ beperkten zich tot een effectieve afweer) en besloten na zeven en halve minuut in de derde perio de de wedstrijd te staken. Het pandemonium was nu compleet en het publiek begon zich mee te bemoeien. De inmiddels gewaarschuwde politie moest spelers en officials van HIJS HOKIJ in bescherming nemen en Ed Hopman kreeg van de in het rondvliegende bierblikjes er twee in het gezicht. Het schan daal in Den Bosch was geboren. Jan van Udenhout, ere-voorzitter van Den Bosch, vroeg zich af: „Waarom in hemelsnaam? Den Bosch kon nooit meer winnen en HIJS HOKIJ kon nooit meer verliezen". Het antwoord op deze vraag moet gezocht wor den in de manier waarop coach Eddy Gosselin van Den Bosch zijn team begeleid. Al eerder dit seizoen heeft Den Bosch door vechtpartijen in het nieuws gestaan. En de chocoladefabri kant die zijn naam er aan heeft gegeven heeft er dan ook niet veel positieve reacties door ge kregen. HIJS HOKIJ begon direct over donderend en door wat misfor tuin had het niet direct succes met zijn flitsende acties. Den Bosch kwam er niet aan te pas en toen Van den Berg een schot van de blauwe lijn loste en Dave Andrews door Boyd, Tre- namen en Klein het gezicht werd ontnomen had Den Bosch onverwachts en tegen de ver houding in de leiding genomen. Het antwoord van HIJS HOKIJ was ondubbelzinnig. Via Sean Boyd (2x), Bossy, Hagendoorn en Van Wieren was de ruststand 1—5. opgetrokken kon Den Bosch zijn die na vijf minuten in de der- wonden gaan likken. Ed Hop- der periode is bereikt als eind- man: „Als ze je voor je gezicht stand geldt, slaan, moet je wel, anders Het molesteren van officials en spelers van HIJS HOKIJ door het Bossche publiek zal waar schijnlijk nog wel een staartje hebben. BART HOOGDUIN AMSTERDAM. Fokke, een be scheiden clubje van slechts 124 leden dat uitkomt in de Amster damse Voetbal Bond neemt het niet langer. Vooruitstrevend als het bestuur is, is in hetopen baar de oorlog verklaard aan de spelverruwing. De bestuur ders van de vereniging uit de eerste klasse, die zich al lang ergerden aan de steeds meer voorkomende „veldslagen" richtte zich onlangs in een uit voerig schrijven tot andere clubbestuurders. „Hand in hand moet de agressiviteit te lijf wor den gegaan", is het devies. De eerste reacties zijn al binnen bij wedstrijdsecretaris Willem de ia Chambre. Ook van de KNVB. „Van de KNVB hebben we een bedankbedrijf gehad, ze willen onze actie ondersteunen". De secretaris ^t zeker, dat het voetbal de itste jaren veel harder is j. den. En hij kan het met zijn veertigjarige erva ring weten. „Er wordt niet naar gekeken, of je benen of armen hebt. Ze trappen maar wat. Ze ker in de lagere klassen, waar hardere tackles voorkomen dan in de eredivisie. Als je hoger komt, ga je gemakkelijker spe len, meer technisch voetbal". Het bestuur van Fokke, zag de-ongunstige-veranderingen "n de amateurwereld met lede ogen aan. Het kon zo niet lan ger. er moest wat gedaan wor den. Aan het begin van de vori ge competitie besloten de voort varende Amsterdammers het recht in eigen hand te nemen; een eigen strafcommissie werd ingesteld. Een besluit, waar me nige „mammoetvereniging" een voorbeeld aan kan nemen. Im mers, de aangewezen persone- nen, om pressie uit te oefenen op een beheerst gedrag van de spelers zijn in de eerste plaats de bestuursleden zelf. De resul taten zijn volgens de initiatief nemer Hendrik Roeland na een jaar „proef" merkbaar. „Het heeft effect. Natuurlijk het ge drag van de jongens is nog niet Zonder pardon Drastisch en zonder pardon wordt een speler, die zondag onspor tief heeft gehandeld, maandag avond voor Fokkes eigen straf commissie gedagvaard. En daarbij wordt niemand uitgeslo ten, ook de „steunpilaren" van het elftal niet. Roeland: „Toen we verleden jaar middenin de promotiestrijd waren, hebben we ook de betere spelers niet gespaard. Dat heeft toen veel kritiek opgewekt vanuit de ver eniging. Sportief gezien, zei men, kon dat niet. Maar ze ver geten, dat wij als club een naam hebben te verliezen en dan gaat het laatste voor. Dit jaar tolereren we weer niets". Zo werd afgelopen zondag A. Rij mers wegens natrappen uit het veld gestuurd. Een dag later, De spelverruwing neemt steeds steeds meer toe. De Amster damse amateurdreumes Fokke trekt ten strijde tegen de agres siviteit. moest hij voor de strafcommis sie, die uit drie leden bestaat, verschijnen. De rechtsprekers veroordeelden de „verdachte" vooruitlopend op de straf van de KNVB tot een schorsing van twee weken en twee wedstrijden voorwaardelijk. De voorzitter, die het plan ontwierp, is blij met „zijn" strafcommissie. „Sommige mensen zegggen wel t dat i ook r klein vergrijp. Maar gelukkig hebben we een positief bestuur, dat doorzet. De vijftigjarige voorzitter die nog actief is in het vijfde elftal wil hoe en dan ook de sportiviteit omhoog ha len. Het winnen wordt steeds be langrijker, dat geldt ook bij ons. In de loop van het vorig seizoen zijn er heel wat spelers in onze afdeling uit het veld gezonden. En dan vraag je je wel eens af, waarom voetbal je eigenlijk? Vooral voor de jeugd heeft het zin, dat er maatregelen worden genomen. Die nemen de „tech niek" van een overtreding snel over en denken dan nog, dat ze handig zijn ook. Ik wil graag een klein pionnetje zijn in het streven de waarde van de sport te verhogen". De Amsterdamse „mlni-verenl- ging" is de campagne tegen de agressiviteit voorzichtig begon nen. Alleen de bestuurders van teams uit de eigen afdeling kre gen een brief, waarin de be zorgdheid werd uitgesproken. Roeland: „Het is zo'n tere kwestie, we willen het pas gro ter aan gaan pakken, wanneer er meerdere positieve resultaten merkbaar zijn. Daarna hoop ik op een sneeuwbaleffect. Boven dien zijn we zo klein en missen de macht om landelijk actie te gaan voeren. „De moed van de bestuurders van Fokke is be wonderenswaardig; het „sy steem" wordt dan ook door de spelers zelf volledig geaccep teerd. De tegenstanders komen van buitenaf, zij wijzen graag op de „lekenrechtspraak". Di st raf com missie bestaat uit twee bestuursleden en de voorzitter van de elftallencommissie). Hendrik Roeland begrijpt die bezwaren. „De rechtspraak door leken is moeilijk. Ik zou Geerd Bakker, een meester in de rechten graag in de commis sie zien. Maar dat vinden de an deren bezwaarlijk, omdat hij ook speler van het eerste elftal is. We moeten de uitspraken nauwlettend gadeslaan. Punt is. dat er te veel grove overtredin gen worden begaan. Daar moet iets aan gedaan worden." Fokke is de eerste vereniging in Nederland, die met het instellen van een eigen strafcommissie vooruitlopend op de maatrege len van de KNVB, ingrijpt. Wie volgt? KEES KOOMAN Protest HOKIJ tegen Uithof DEN HAAG De Haagse over dekte kunstijsbaan „Hokij" n.v. heeft bij de kroon twee bezwaar schriften ingediend tegen reali satie van een schaatscntnim in het recreatiegebied „De Uithof" te Loosduinen. Op 10 november jl. heeft het col lege van gedeputeerde staten van Zuid-Holland de gemeente Den Haag toestemming gegeven garantie te verlenen voor een geldlening tot een bedrag van 6.100.000 aan de „Stichting Zuidhollands Schantscentrum 's-Ciravenhage". Het ligt in de bedoeling op 14 december de eerste paal te slaan voor ,.De Uithof". De directie van „Hokij" is van mening, dat op Houtrust een schaatscentrum kan worden verwezenlijkt tegen aanzienlijk lagere kosten. namelijk 3000.000. Men stelt bovendien dat twee kunstijsbanen in een gemeente niet op verantwoorde wijze kunnen worden geëxploi teerd. In de bezwaarschriften verzoekt men hel besluit van ge deputeerde sf; 'en te vernietigen. De Nederlni „IJshockybond is bereid zich liter de plunnen vun de „Hokij" te stellen. want in de physiexe Kracnt ver gistten zij zich in de Hagenaars. Toen de kruitdamppen waren \0"Wdag- Erik Haker verrassing VAL D'ISERE Noorse skier, heeft gisteren voor een grote verrassing gezorgd door in Val d'Isere, de reuzenslalom te win nen van het clrterium van de eerste sneeuw. Haker had al in de eerste manche van deze eerste wedstrijd om de wereldbeker een ruime voor sprong genomen op zjn grootste concurrent de Fransman Jean Noel Augert. De.uitslag was:l. Haker (Noo) to- taaltijd 2 minuen 59.55 seconden eerste manche 1.33.47, tweede mache 1.26.08), 2. Augert (Fra) 2.59.90 (1.33.92 en 1.25,98)), 3 Duvillard (Fra) 300.89 (1.34.65 en 1,26,24). 4. Bachleda (po.) 3.01,95) 1.35.04 en 1.26.91) 5. Tresch (Zwi) 3.02.47 (1.35L31M EB 1 6. Blemer (Oos) 3.02,87 (1.34.79 en 1.28,08). DEN HAAG De voetballers in de eredivisie gaan zondag de eerste competitiehelft afsluiten. Van het begin af heb ben Ajax en Feyenoord de hoogste plaatsen ingenomen e nverandering kwam er niet in de rangschikking. Momen teel hebben de Amsterdammers twee punten meer, maar van doorslaggevende betekenis is dat nog niet. FC Twente staat met vijf punten achterstand op de derde piaats en FC Den Haag zakte verder af. in d eonderste regionen strijden Volendam, Vitesse en FC Den Bosch om de twee degradatieplaatsen, ofschoon ook Excelsior nog in het ge drang kan komen. De twee grootmachten hebben op papier twee eenvoudige klussen op te knappen. Vitesse speelt thuis tegen Ajax en vanzelfspre kend zal oud-Ajacied Ger Bals er alles aan proberen te doen om zijn doel schoon te houden. Feyenoord speelt in de kuip te gen FC Groningen, dat in het verleden de Rotterdammers vaak dwars zat. Normaal ge sproken moeten Ajax en Feyen oord deze partijen met de volle winst afsluiten en daar houden de supporters het zeker op. FC Den Bosch komt in eigen huis tegenover FC Twente te staan, terwijl Sparta op bezoek gaat bij Telstar en Excelsior bij FC Utrecht. FC Den Haag trekt naar Volen dam. De Volendammers willen koste wat kost aan degradatie ontsnappen, zodat FC Den Haag het lastig genoeg zal krijgen op het kleine veldje. De afgelopen zondag verloren de wijdbroeken met 4-0 van FC Twente, maar een maatstaf is het niet. Spelers als Johan Pelk, Billy Bond en Wim Kras kunnen onverwacht excelleren en daarop dienen de spelers van Jezek bedacht te zijn. Ook Jac. Hoogland, Wim Kwakman, Hans Jonk (Kip). Jac. Jonk en Jan Jonk (Bol) hebben vaak voor goede presta ties gezorgd. De FC Den Haag-equipe wordt - als vanouds bij uitwedstrijden- eerst zondag samengesteld. Gro te veranderingen zijn evenwel niet te verwachten, behoudens dan dat Harry Hestad wegens een dijbeenblessure verstek moet laten gaan. Voorts is Kees Weimar door een lichte knie blessure even absent en Paul Roodnat reeds geruime tijd. Een groep van veertien spelers maken de tocht naar Volen dam: Thie, Ardesch. Wijngaarde. De Zoete. Mansveld. De Calu- wé, Korevaar, Berg, Advocaat, Kila, Roggeveen. Pas, Couperus Hans en Van Eeden. seU het duel tegen Volendam. Van der Veen een wedstrijd geschorst DF.N HAAG De strafcommlsi. - betaald voetbal heeft gisteren de volgende straffen uitgespro ken: Schorsingen van één bindende wedstrijd voor De Jonge (SC Cambuur) en Van der Veen (Sparta). Voorwaardelijke uit sluiting van één bindende wed strijd voor Van der Putten (Hel mond Sport) en Hazelhekke (Wageningen). Zoetendal (Hee renveen) Is het recht ontnomen als aanvoerder van een voetbal elftal op te treden in de period# 9 december 1971—1 april 1972. Voorts is de voorwaardelijke straf, die 2 september Jl. werd opgelegd aan Onsman (Cam buur) omgezet in een onvoor waardelijke straf van één bin dende wedstrijd naar aanleiding van het voorgevallene bij Cam buur— PEC Zwolle op 21 no vember. De Jonge (Cambuur) kreeg naast de straf van een bindende wed strijd nog een voorwaardelijke uitsluiting van één wedstrijd met een proeftijd van 1 jaar cn een geldboete van honderd gul den wegens het maken van een onbeheerste trappende bewe ging, waardoor een tegenspeler werd geraakt tijdens de wed strijd SC Cambuur— l-ortuna Vlaardingen van 5 december. De speler van Sparta Van der Veen kreeg naast dc straf van één bindende wedstrijd 'n boete van tweehonderdvijftig gulden wegens ruw aanvallen van een tegenspeler tijdens de wedstrijd Sparta—FC Utrecht van 5 de cember. Bij de strafbepaling heeft een rol gespeeld dat de strafkaart van Van der Veen niet blanco is. De speler van Helmond Van der Putten kreeg naast zijn voor waardelijke uitsluiting van één bindende wedstrijd een boete van hondervijftig gulden wegens het ten val brengen van een te genspeler tijdens de wedstrijd Blauw Wit—Helmond Sport op 5 december. in Wageningen werd et voorwaardelijke an een wedstrijd en geldboete van hon derdvijftig gulden wegens ruw spel in de ontmoeting Wagenin gen—Heerenveen van 5 decem ber. De strafcommissie tekent daarbij aan. dat zijn strafkaart niet blanco is De speler van Heerenveen, Zoeten dal. die bovendien nog een geld boete kreeg van honderd gul den. verloor het recht als aan voerder te mogen optreden we gens de zeer ongepaste opmer kingen. die hij mankte tegen de scheidsrechter tijdens de wed strijd Wageningen—Heerenveen van 5 december. Leo de Caluwé, aanvoerder van FC Den Haug-B, heeft zijn za terdag opgelopen waarschuwing (uit legen FC Utrecht) moeten bekopen met een wedstrijd voorwaardelijke schorsing. Ver der kreeg hij een boete vac 100. Hazelhekke gestraft n uitsluiting t kreeg

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11