Prijs drinkwater zal sterk stijgen Metaal-CAO nog niet afgerond IR. VERHE Tijl weer actief in België Wildwest op autoweg Antwerpen- Brussel Verdeeldheid over kinderbijslag Probleemziekten nemen sterk toe E.E.G. wacht weer mars op Brussel LEIDSE COURANT Stuttgart hebben gisteren 35.000 stakende werknemers van staal- abrieken een demonstratie gehouden. Beide partijen in het loon- eschil houden nog steeds vast aan hun standpunten: de werknemers i loonsverhoging van 7,5 procent, de werkgevers zijn niet ereid verder te gaan dan 6 procent. DEN HAAG (ANP) De consument moet er rekening mee houden dat in de nabije toekomst de prijs van het drink water met gemiddeld 50 zal stijgen. (Deze prijs bedraagt thans gemiddeld 75 cent per kubieke meter). De prijsstijging is een gevolg van de kostbare maatregelen die de drinkwaterbedrijven moeten nemen om bij toe nemende verslechtering van de grondstof, toch water van de hoogste kwaliteit te leveren. Dit heeft de directeur van het rijksinstituut voor drinkwatervoorziening, ir. T. Ver heul, vandaag verklaard op een bijeenkomst van de Ne- derlandsohe Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Den Haag. BRUSSEL (ANP) Rijks wachters hebben gisteren in de buurt van Antwerpen drie gewapende mannen aange houden, die in een auto met een Nederlands nummerbord reden. Hun identiteit wordt nog geheim gehouden. De ar restatie van het drietal volg de na een ware wildwest-scè- de na een ware wildwestscè- rijkswachters probeerden de wagen tot stoppen te dwin gen. nadat de bestuurder een verkeersfout had begaan. Zo dra de bestuurder van de van Antwerpen richting Brussel rijdende wagen dat begreep, sloeg hij op de vlucht een rijweg van de au toweg in, waarbij hij drie lichte ongevallen veroorzaak te. Toen een van de rijks wachters zich met zijn mo- 'orfiets voor de wagen op stelde, probeerde de bestuur der hem te overrijden. Daar- De bij viel de motorfiets om en versperde de auto de weg. ree mannen die voorin za ten sprongen op de weg. Eén van hen had een pistool in de hand. De mannen vlucht ten. snel gevolgd door de derde inzittende van de wa gen, het vrije veld in. Met behulp van opgeroepen assis tentie wisten de rijkswach ters het drietal in te reke nen. Het pistool, dat een de mannen bij zich had, vond men later met behulp van een speurhond terug In een sloot. In de auto van het drietal vond men twee karabijnen met af gezaagde loop, patronen, een bijl, een aantal dolken, een koevoet en inbrekerswerktui gen. Onderzocht wordt of de wapens afkomstig zijn een inbraak die enkele dagen geleden gepleegd werd bij een wapenhandelaar in Bras- schaat en waarbij twee kara bijnen, 14 pistolen en een aantal dolken werden ont vreemd. Het drietal heeft toegegeven de wagen Roosendaal gestolen te heb ben nadat ze daar gearri veerd waren met een ai die ze in Breda hadden vreemd. De problematiek van de drinkwa tervoorziening is zijns inziens niet op te lossen door toepas sing van nieuwe technieken en het aanleggen van steeds grote re voorraden. Dit zijn nood oplossingen die door de beperk te beschikbaarheid van ruimte en kapitaal onaanvaardbaar HAAG Het overleg over e cao voor de groot- netaal is gisteren, tegen de 'achtingen in, niet afgerond. )e raad van overleg voor de ilindustrie denkt nu de on- erhandelingen vrijdag te kun- beëindigen. Deze dag was In bet vooraf opgestelde verga derschema als 'reservedag' aan- lerkt. de stand van zaken wilde geen enkele mededeling maar insiders weten, dat e situatie bijzonder moeilijk is. |0p een aantal punten is men al kei dichter tot elkaar gekomen, vakbondsvoorzitter Groe nvel t benadrukte dat het uit- indelijk gaat om het totale Meyenfeldt blijft directeur studiecentrum onze parlementaire redactie Haag Staatssecretaris Van van Defensie heeft de over- laatsing van luitenant-kolonel li. H. van Meyenfeldt, thans di- tcteur van het studiecentrum oor militair leiderschap, naar b infanterie ongedaan ge laakt. Officieel heet het, dat len de indruk wil wegnemen, sn de overste wiens kriti- instelling en uitlatingen iver de gang van zaken bij de rijgsmacht bekend zijn, liever et de leiding van het instituut, aarmee hij een jaar geleden erd belast, wil laten houden, la echter bekend, dat tegen overplaatsingsbeslissing ster protesten zijn geuit, zowel muit het studiecentrum in Hil- irsum als vanuit de Tweede amer, vooral uit de KVP-frac- e. pakket van verlangens en niet om onderdelen. De vakbonden willen zo dicht mo gelijk bij de 12 pet. loonsomstij ging blijven, die de meerderheid van de Sociaal-Economische Raad (vakbonden plus kroonle- den) aanvaardbaar vond voor 1972. Men wil dit uit eigen be leidsoverwegingen, maar ook wel uit een stuk solidariteit met de hele vakbeweging. Problemen doen zich ook nog sterk gelden met betrekking tot de verlegging van een stuk vak bondswerk (inclusief onderhan delen op onderdelen) naar de ondernemingen, waar de werk gevers niet erg voor te porren zijn. Een ander moeilijk punt is de looptijd van de cao. Gemikt wordt op drie jaar, zij het dat de loonparagraaf slechts op 1971 betrekking zal hebben. De vakbonden hebben voorts aantal eisen gesteld, waa de regering moet voldoen ir vlak van de collectieve voorzie ningen. Geeft de regering op dat punt toe, dan willen zij hun bereidheid tot matiging nog wel met een half procent verhogen. Doet de regering geen toezeg gingen, dan wil men eventueel terugkomen op de thans in Verkiezingen in Italië Rome (AP) De voorzitter de Italiaanse senaat Amintore Fanfani, een christen-demo craat, en vice-premier Frances co de Martino, een socialist, zi'n gisteravord gekozen als de officiële kandidaten voor het prfisidentschap van hun respec tieve partijen. De stemming voor het presidentschap in het Italiaanse parlement is vandaag begonnen. geding zijnde voorstellen. Om dat de regering zeker niet voor vrijdag met uitspraken komt des avonds praat zij nog met de centrale werkgeversorganisaties en vakcentrales moet worden betwijfeld, of de metaal werkge vers bereid zijn een contract-on- d': -voorbehoud te tekenen. Zij willen namelijk zekerheid over dat halve procent. Een moeilijk punt blijft dan te vens nog een eventuele nabeta ling van de kostenstijgingscom pensatie. In de periode, waar over de metaal-arbeiders vol gens de thans nog geldende cao 6 pet compensatie krijgen, zijn de prijzen met zo'n 8,5 pet ge stegen. Over die resterende 2,5 pet willen de vakbonden nog praten. Kwaliteitsverbetering van het drinkwater moet worden bereikt d.m.v. waterbeheer dat in de eerste plaats gericht is op na tuurbehoud. Een van de eerste stappen is dan de aanleg van zuiveringsinstallaties, de terug winning van zeldzame stoffen en het opnieuw gebruiken er van. Wanneer bijv. de fosfaten uit de wasmiddelen teruggeno men zouden kunnen worden en gebruikt voor bemesting van het land, kan hierdoor de totale belasting van fosfaten met ca. 30 pet. worden verminderd, zo meent ir. Verheul. Hij vindt dat voorrang moet wor den gegeven aan het onderzoek naar afvalwaterzuivering, terug winning en hergebruik. De drinkwatervoorziening zal in de toekomst steeds meer afhan kelijk worden van de kwaliteit van het oppervlaktewater (de winningsmogelijkheden grondwater zijn beperkt). Het waterbeheer is echter niet sluitend en alleen op de drink watervoorziening gericht, dient namelijk tal van belangen zoals de bestrijding van de ver- zilting, de afvoer van afval, de visserij, landbouw of recreatie. De kwaliteit van het rivierwater zal bepaald moeten worden van uit het belang van natuurbe houd, aldus ir. Verheul. Oude Russische danseres overle den. Kosjessinskaja, een prima ballerina van 't keizerlijk ballet in St. Petersburg is in haar wo ning te Parijs overleden op hon derdjarige leeftijd. In 1911 dan ste zij in Londen bij Diaghilew en na de revolutie vestigde zij zich in Nice. Door haar huwe lijk met groothertog Andreas van Rusland werd zij een prin ses Romanovsky-Krassinsky. Sydney v. d. Berg geflankeerd door de Chinese zaakgelastigde in land, de heer Lee, gaf gister- avond op Schiphol een uiteenzet ting over de bevindingen va, handelsdelegatie, die hij leidde, tijdens een bezoek aan de Volks republiek China. Kerstconcert St. Jeroenkerk. Op vrijdag 17 december zal het Haagsche Tram Mannenkoor zijn traditionele Kerstconcert deze kerk geven in samen' king met het Don Bosco Jeugd koor. Er zullen werken van Cas- ciolini, Mozart, Da Palestrina, Haydn en Nieland ten gehoren worden gebracht. 1 onze parlementaire redactie ■N HAAG De regeringsfrac- Ito in de Tweede Kamer zijn tok thans blijkt niet zo eensge- rind ver wat er verder met de inderbijslag moet gebeuren. In k»t regeerakkord van de vijf ï*8eringspartijen mag dan taan, dat de kinderbijslag voor «t eerste kind en zo nodig voor M tweede kind moet worden [•vroren, de WD acht het •tot onontkoombaar dat ver- frf wordt gegaan. <te confessionele regeringsper- heeft men met bevreem- van het standpunt van de M) kennis genomen. „Wij zul- niet knabbelen aan het re torakkoord, maar dan moet de M) dat ook niet doen," zo "dde het standpunt van de **ifessionele fracties, liberaal Van Aardenne ontke- fnde de „bevreemding" bij de tfriessionele regeringspartijen. ™i voorzag dat het nodig zou fja ook de kinderbijslag voor *t tweede kind te bevriezen, J® daardoor de verhoging van AOW-AWW en verbetering in de regelingen voor gehandicapten mogelijk te maken. Voor hem was het de vraag of het bij bevriezing van de kinderbij slag voor het eerste en tweede kind wel zal kunnen blijven. De KVP-er Hermsen en mej. Leeuwen (AR) lieten weten, er aan de kinderbijslag niet ge makkelijk valt te tornen. In het totale pakket van sociale maat regelen moet de bevriezing heel goed worden afgewogen. Herm sen en mej. Van Leeuwen lieten wel uitkomen, dat ze niet ge makkelijk aan de bevriezing van de bijslag voor het tweede kind zullen meewerken. Ook drs. de Boo (CHU) liet dat doorschemeren. De heren Van Lier (PvdA) en Ny- pels (D'66) wilden dat het hele systeem van kinderbijslag wordt veranderd. Zij bepleitten de bijslag en de kinderaftrek voor de belastingen in één rege ling te brengen. Voor de hoogte van de bijslag zou rekening moeten worden gehouden met de hoogte van het inkomen. De ouders en de leeftijd van de kin deren. KVO-enquète acht oplossing urgent (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Het gezond houden van de gezinnen komt vol gens minister Stuvt van Volksgezondheid in belangrijke mate neer op de gezondheid van de huisvrouw. Daarom zouden huisartsen en specialisten meer medische aan dacht aan de huisvrouw moeten besteden. De minister zei dit vanmorgen in Haarlem bij de opening van het nieuwe Sint-Elisabeth Gasthuis, toen hij sprak over het stijgend aantal ziekteverzuimen ais gevolg van moeilijkheden in werk-, woon- en gezinsmilieu. Het ziekteverzuim, waarvan geen diagnose gesteld kan worden en waarvan geen symptomen be kend zijn, neemt aldus minister Stuyt de laatste jaren sterk toe. In 1959 was dit aantal 9 procent, in 1967 echter al 27,3 procent. „Dit betekent, dat een vierde van alle ziekteverzuiin gevallen onder de categorie van diagnose onbekend vallen", al dus de minister. De gemiddelde ziekteduur van deze gevallen bedraagt 7 dagen, ofwel een volle week. Daarom moet volgens de minister •atle Dit is het zojuist gereedgekomen testmodel op kunstmaan. Hij staat in de ruimtevaartafdeling dat de ANS in augustus 1974 in Californië door grootte van de ANS. de eerste Nederlandse Fokker-VFW op Schiphol-oost. Het is de bedoeling. Amerikaanse Scout draagraket wordt gelanceerd. industrieel consortium dat door Fokker en Philips wordt ge- plaatsvinden op de opsporing van ziekte-oorzaken in het werk-, woon- en gezinsmilieu. Het maatschappelijk went en andere sectoren van welzijn moeten daaraan met de gezond heidszorg de grootste aandacht besteden. Een andere zorgelijke ontwikke ling is volgens dr. Stuyt het st'j- gend aantal verzuimdagen als gevolg van ongevallen. In 195-1 bedroeg dit aantal anderhalf miljoen dagen, in 1967 was flit al gestegen tot 5 miljoen dager. Aardgasprijs aanpassen aan olieprijs Den Haag (ANP) Binnenkort zal minister H. Langmnn van Economische Zaken een beslis sing nemen over de wijze, waarop de aardRasprijs steeds kan worden aangepast aan de olieprijs. Verandering in het olicpriisnivoau zal z.o volledig mogelijk in de aardgasprijs moeten worden gevolgd. Voorkomen moet worden, aldus de bewindsman gisteravond in de Tweede Kamer, dat door een lage prijs de vraag naar aard gas op onevenredige wijze wordt gestimuleerd. Een te ster ke prijsdiscrepantie tussen aardgas en vervangende ener gie, in dit geval olie, zoals die zich in de periode 1970/1971 heeft voorgedaan, moet voorko men worden. !r is volgens minister Langman in ons land nog voldoende voor openbare voorziening tot onge veer het jaar 2000. De aardgas reserves per 1 oktober J.l. wa ren enkele tientallen miljarden kubieke meters groter dan in 1967 werd geraamd. DEN HAAG (ANP) - „De taak en verantwoordelijkheid waar voor de Europese commissie nu staat is duidelijk. Blijft men echter ook nu weer weinig of niet meer bereid om aan ge rechtvaardigde verlangens van de Europese boeren te voldoen en tracht men, zoals in het ver leden wel eens het geval was, zich er met weinig houdbare ar gumenten van af te maken, dan houdt zulks een directe uitnodi ging in om nogmaals een mars door Brussel te houden. Het is niet aan ons om dit te voorko- Aldus, gistermorgen in Schevenin- gen, de heer W. H. Jas, voorzit ter van de „Hollandsche Maat schappij van Landbouw" Hij sprak de algemene vergadering van deze in de provincies Noord en Zuid-Holland werkende niet- confessionele organisatie toe. „Wij kunnen" aldus de heer Jas, „in gemoede de jonge generatie niet op het agrarisch onderne merschap gaan voorbereiden, als we zelf een ernstige twijfel koesteren over de reële moge lijkheden hiervan". Wij willen als georganiseerde landbouw de jongeren liefst meer in het vooruitzicht stellen dan alleen maar hard werken, In Maastricht Gooi- en smijtwerk met dode vissen (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Een zeer boze en onvriendelijke chef van de huishoudelijke dienst van de gemeente Maastricht heeft gister middag een groepje Maas trichtse kinderen het stad huis uitgejaagd door zc na te gooien met dode vissen. Hevig teleurgesteld over veel onbegrip, begonnen de kinderen terug te gooien. Het groepje kinderen was. met emmertjes en netjes vol dode vissen naar het gemeentehuis gekomen, t de burgemeester te wijl op de ernstige vervuiling van een vijver in Maas tricht Fen spontane actie van de kinderen, heeft In de afge lopen dagen tot resultaat gehad, dat vele vissen de vervuiling hebben O' leefd. De kinderen brengen vissen over van de vijver naar de Maas. Gisteren werd de si tuatie zo ernstig dat zij de burgemeester op de hoogte wilden stellen, omdat handen tekort kwamen met het redden van vissen. Omdaf de burgemeester In een bespreking was bleef een emmertje met dode vis achter. De chef van de huishoudelijke dienst van de gemeente, die de em mer zag steen, werd daar over zo nijdig, dat hl) de emmer leeg smeet over de hoofden van de kinderen- met het vermeldde resul taat. grote zorgen en een te laag in komen. Want die kant gaat het op indien, ondanks alle vergaan de produktiviteitsstijglngen, de voortdurend stijgende kosten onvoldoende door prijsverbete ringen worden gevolgd. Zo kan het dus niet, zo mag het ook ANTWERPEN In België duiken momenteel overal figuren op die zich voorstellen als Tijl en, naar het voorbeeld vnn Tijl 1 die In het nieuws kwam na de Vermeer-affaire, hoge losgelden eisen. Een van die Tijls eist geen losgeld, maar Nederlnnds-tallgc onderschriften bij speelfilms op Frans-talige televisie, de RTB. In een dreigbrief aan de dienst van de radio- en tv in Brussel schrijft hij een bom te zullen plaatsen in de lokalen van dc dienst als voor kerstmis en nieuwjaar de films niet van Nederlandse-talige onder schriften voorzien zijn. Brusselse en Antwerpse kranten kregen ano nieme telefoontjes, waarin gedreigd werd de spoorlijn Brussel-Ant- werpen op te blazen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9