Export bloembollen naar tweede plaats Begroting Woubrugge sluit weer Weth. De Vos wil komen met flexibel structuurplan )e Engel wordt liet uitgebreid Geen milieueontrole voor de bollenstreek Bolbloem neemt leiding over 3penbaar vervoer blijft probleem in de Poelpolder Verkeerslichten in centrum Sassenheim Woningbouw in Roelofarendsveen DONDERDAG 9 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT De bloembollenexpor- iurs die sinds de krijgsbedrlj- n 1940—1945 altijd trots an de kop van het sierteelt- eloton hebben gestaan, zijn lider-if. Vorig jaar bleef de ex- ortbalans nog min of meer in rtnwicht met een bedrag van 385 miljoen, maar dit tar werd een bedrag van an de bloembollen ver over- reffen. Bedroeg de uitvoer van loemen in de periode januari t oktober in 1970 316 miljoen, rer dezelfde periode van dit aar werd een bedragg van 405 miljoen bereikt. Dat bete ent een stijging van ƒ89 mll- of 28%. Over de maanden ovember en december wordt i bloemenuitvoer van ze er 80 miljoen verwacht, zodat >n recordbedrag zal be- eiken dat dicht tegen de 500 ïiljoen kan komen. ie gegevens maakte de voorzit- de HBG, de heer C. S. egers woensdagmorgen bekend ijdens een persconferentie in kantine van de NV Sierex, een dochteronderneming van de HBG die bloemen levert aan grote supermarkets en waren huizen en o.m. de gehele bloe- menvoorziening voor Albert Heijn regelt. Het gaat echter niet alleen om leveranties aan binnenlandse warenhuizen en supermarkets, aldus de direc teur van N.V. Sierex, de heer N. W. Lieverse. De zendingen naar het buitenland nemen steeds toe. Met name staan Duitsland en België hoog geno teerd op de lijst. In 1969 maakte de buitenlandse handel slechts 1% van de omzet van Sierex uit, maar nu reeds 30%. De toenemende mate van bloemen export houdt echter in niet ge ringe mate verband met de bloembollensector n.l. met de broei van bolgewassen. Hoe groot het bolbloemenpakket is in de totale bloemenexport is (nog) niet bekend, maar het staat wel vast dat dit aandeel bepaald niet aan de kleine kant is. Steeds meer bloembollenkwe kers gaan nl. de stille winter maanden produktief maken door bollen te gaan forceren. Dat ook de bloemenveiling van de HBG een graantje meepikt van deze toename van de broederij in het oudste produktiegebied van de bollen, spreekt vanzelf. Bedroeg de omzet van bloemen bij HBG in het seizoen 1969/1970 een bedrag van 2,7 miljoen in het afgelopen seizoen was dat bedrag al gestegen naar 5,3 miljoen terwijl men ook het komende seizoen weer toename van het aanbod wacht. Het telen van bloembollen en het broeien van bollen op eigen be drijf is een combinatie die men op de bloembollenbedrijven in het gebied tussen Haarlem en Leiden steeds meer gaat aan treffen, aldus de heer Segers. Het bossen en inpakken van bloemen zal, nu de bolbloem de bloembol van de eerste plaats heeft verdrongen, een steeds vertrouwder beeld t de bollenstreek gaan worden. iSE De Engel wordt voorlo- ig niet uitgebreid. Burgemees- Berends noemde een derge- ijke uitbreiding gistermiddag ijdens de begrotingsbehande- ing niet haalbaar. Woningbouw de Derde Poellaan en de aan de Beekbrug zit er lók niet in, omdat de betrokken nstanties hier weinig voor voe- raad. In het plan is nog ruimte gevonden voor de bouw van 28 woningwetwoningen. Er zullen 170 bejaardenwoningen verrijzen en 83 huizen in de vrije sector. In plan-west zit ook de grote omleidingsroute, waarvoor men tegen 1974 financiering door het Rijk verwacht. Wethouder De Kort deelde mee dat er in de omgeving van de toekomstige Chr. Mavo nog 70 woningwetwo ningen zullen worden gebouwd. SSE Llsse gaat opnieuw met e NZH praten over een deug- elijke busverbinding door de 'oelpolder. Er zijn te weinig assaglers en, volgens de socia- ist Kalis, de route Is te kort. )e oplossing kan gevonden wor- 'en als bus 50 door deze wijk aat rijden, zo werd gister- ivond in de raad gesteld, n forensenstopplaats Lisse van de NS wordt door B en W niet wenselijk geacht omdat het sta tion te ver weg ligt om een doelmatig vervoer uit de Poel- polder mogelijk te maken. Nog een Poelpolderzaak: de biblio theek. Volgens het college is het niet nodig dat er een Openbare bibliotheek komt in de Poelpol der omdat de afstand naar het dorp best af te leggen is. SASSENHEIM De verkeerslicht installatie op het kruispunt van Hoofdstraat-Van Pallandtlaan en Carolus-Clusiuslaan zal volgende week geplaatst worden. Het kruispunt en de aansluitende wegen zullen echter moeten worden aangepast bij de nieuwe situatie. De uitrijstrook van de Van Pallandtlaan komt voor een gedeelte te liggen op de Paral lelweg. Op dat stuk van de Pa rallelweg mogen dan ook geen fietsers en bromfietsers meer komen. Op de Terleedelaan zal het voortaan indien men rijdt in de richting van de Hoofdstraat, verboden zijn links af te slaan Om moeilijkheden te voorkomen kan men deze wijk verlaten via de noordoostelijke parallelweg. Voor het rijwielverkeer zal tus sen de Terleedelaan en de noordoostelijke parallelweg een verbinding tot stand worden ge- VOORSCHOTEN De tweede vergadering van de Voorscho- tense raad over de begroting voor het jaar 1972 spitste zich weer toe op de relatie college van b. en w. en de raad. Mr. Italianen (p.v.d.a.) vond het antwoord van de voorzitter zeer teleurstellend. Het enige dat een aantal fracties wil, is een dis cussie op gang brengen In het openbaar naar aanleiding van SASSENHEIM Ook voor Sassenhem zal het ontbre ken van voldoende financie ringsmiddelen in het begro- tingsjaar 1972 2voelbaar wor den. Niet uitgevoerd zal kun nen worden: riolering voor de Postwijkkade (foto rechts) (0 90.000), herbestra ting en reconstructie Indu- stYiekade (foto boven) (d 111.780), subsidie restaura tie Ned. Herv. Kerft 100.730), aankoop gronden in plan Wasbeek (f 552.1585), Wat losse zaken uit de egen uur durende begrotings- ehandeling door de raad van isse. De Protestant Christelijke ter Smith deed de suggestie milieu-controleur aan te lellen. B. en W. zag een derge- jke functie niet zitten. Het col- tge noemde het een teveel om- Wende taak. Ook In streekver- and acht men zoiets een onmo- efijke zaak. rgemeester Berends deed nogal omber over het ontwerp gewest- orming. De bollenstreekge- izenten zijn niet bijeen te rengen tot een gewest met in- oud. Vandaar de suggestie van «nith om eens de kant van de Haarlemmermeer op te kijken Hij dacht dat het wel mogelijk zou zijn te zijner tijd Lisser- broek bij Lisse onder te brengen. Burgemeester Berends achtte dit een onmogelijke zaak. Hij ontkende dat het collége gewest vorming wilde wegwuiven zoals de heer Smith suggereerde. G.S. hebben goedkeuring verleend voor de reconstructie van de Oranjelaan inclusief het plaat sen van twee verkeerslichten installaties. Wethouder Mesman noemde het erg moeilijk om' tot streeksa- menwerking op het gebied van Gezinszorg en Gezinshulp te ko men in de vorm van een nieuw orgaan. De plaatselijke instellin gen zitten al met tekorten en de subsidies zijn nu eenmaal met bepaalde percentages vastge steld. Drs. Berends stelde nogmaals dat het college niets voelt voor deel name in een overlegorgaan. Men wil alleen luisteren en sug gesties ontvangen, meer niet. „Wij zullen nooit cfeel uitmaken van een soort ,,SER" van Lis se", zei de heer Berends. Een voorstel van de liberaal De Vos om 10.000,— uit de zwembad- reserve te halen en er een kunstwerk voor te kopen werd door de meerderheid van de raad afgewezen. de kritische woorden, die de wethouder van openbare werken in het openbaar tijdens een poli tieke bijeenkomst geuit heeft. De suggestie van de voorzitter om binnenskamers hierover te praten, kan niet, aldus Mr. Ita- lianer. Mr. Begeer (v.v.d) stelde dat het woord "vertrouwen" diverse malen is gevallen zodra over b. en w. ten opzichte van de raad gesproken werd. Algemeen is er het vertrouwen in de eerlijke bedoelingen, anders ligt dit zo dra er vertrouwen gevraagd wordt inzake de deskundigheid van de betrokkene. De raad maakt zich wel eens schuldig dit laatste te betwijfelen. Mr. Koetser (.v.v.d.) zag een sterke re leiding van de voorzitter niet in het afkappen van een spre ker, maar meer in een soort beoordeling, wanneer de spreker buiten de orde gaat en een bete re afronding van de discussies door de voorzitter. Drs. Van der Laan (k.v.p.) vond het heel opmerkelijk, dat de v.v.d. meedeelde tegen de gehe- indien de moties van de v.v.d. door de raad verworpen zouden worden. Dit is nog nimmer voor gekomen. Indien de v.v.d. tegen de bedrijfsbegrotingen stemt, dan stelt deze fractie de ver trouwenskwestie, aldus drs. Van der Laan. De verhoging van de hondenbelas ting krijgt in de begrotingsbe- sdiouwingen meer aandacht dan de f 15.000,-- eigenlijk waard zijn gezien het gehele budget van de gemeente Voor schoten B. en w. hebben van deze hondenbelastingverhoging een sluitpost gemaakt en het ziet er naar uit, dat deze verho ging er bij de raad niet door komt. Ir, Van Dalen (v.v.d.) voerde een groot aantal motie ven aan waardoor de hondenbe lasting verouderd en zelfs dis criminerend genoemd kan wor den. Wethouder De Vos van Steenwijk (v.v.d.) deelde mee binnen af zienbare tijd een voorstel te doen om te komen tot vaststel ling van de structuur van Voor schoten. Graag zag de wethou der een structuurplan dat flexi bel zou zijn. Het eerste schetsplan is reeds in de besloten commssievergade- ring geweest, aldus de wethou der. Het ligt wel in het voorne men de woningbouwverenigin gen te gaan betrekken bij de bouw in de sociale sector. Vol gens de wethouder is dit een moeilijke zaak omdat de beide plaatselijke woningbouwvereni gingen thans wel een actief en ter zake kundig bestuur hebben, maar de gemeente weinig ga rantie heeft dat dit ook zal blij ven. Ir. Franken (k.v.p.) toonde zidi weinig gelukkig met deze woorden van de wethouder en las een brief voor, waarin een woningbouwvereniging aan b. en w. vroeg om eindelijk eens mee te mogen werken aan de woningbouw. Wethouder Esselaar (k.v.p.) gaf naar aanleiding van vragen ge steld door mevr. Scheffer (v.v.d.) een uiteenzetting over de zgn. experimentenpot voor het onderwijs, wat alleen experi menten toelaat indien deze voor het totale onderwijs bruikbaar zijn. Drs. Mennema (p.v.d.a) verzocht de wethouder om na te gaan of het verzoek aan de ou ders van de leerlingen van de Parkschool navolging verdienen kan. Deze ouders zijn benaderd door de schoolvereniging om eventueel een aantal uren les te geven op de school in handenar beid, muziek e.d. vakken indien zij daarvoor een akte bezitten. Er blijken tal van getrouwde vrouwen te zijn, die wel bereid zijn om enige uren als "hobby" per week les te willen geven. Waarom eerst de Mariaschool bouwen en niet de Parkschool in Boschgeest? Wethouder Esse laar zette uiteen, dat voor de Mariaschool in Adegeest de plaats is aangegeven en het bouwplan gereed, voor de Park school in Bosdigeest is de plaats er nog niet en ook de bouwtekening niet gereed. Daar om heeft de Mariaschool priori teit zodra de financiën er ko- Wethouder Pels (p.v.d.a.) deelde desgevraagd mee, dat hij een subsidie t»n gunste van de poli tieke partijen nog niet direkt ziet, maar er is bereidheid bij i het college om er over te pra ten. DE bomen op de Voorstraat krij gen een goede onderhoudsbeurt. De zes slechtste bomen worden thans behandeld. De rijkssubsidie voor het „Hoog- spoor" bij de De Vink is wegge vallen en hiermede alle zeker heid weggenomen. In regionaal verband zal men binnenkort over hat "Hoogspoor" overleg gaan plegen. De heer De Klerk Wolters (p.c.) diende een voorstel in tot vor ming van een fonds voor jeugd- aangelegenheden ter grootte van rond 15.000,-- per jaar, te vens diende de prot. christ. groep een voorstel in tot jaar lijkse bijstelling van de gemeen telijke belastingen en heffingen. WOUBRUGGE Het totale be drag van de kapitaalbegroting beloopt 8.483.121 in inkomsten en uitgaven, doch voor zover deze gemeente betreft nogal meevallend, aangezien het nade lige saldo van deze dienst slechts 524.025 bedraagt. Voor het doen van zijn kapitaals uitgaven, waaronder ook zijn begrepen de uitgaven voor de woningbouw leende de gemeente tot een bedrag, dat op 1 januari 1972 nog 7.226.300 te betalen was, een bedrag van circa 1930 per inwoner! De financie ring van de gemeentelijke kapi taalsuitgaven is naast de hier boven genoemde leningen moge lijk gebleken door gebruik te maken van het zogenaamde ei gen kapitaal van de gemeente ad 77.715, de gemeentelijke re serves ad 658.645 en de in de gemeentekas verantwoorde en gestorte waarborgsommen van de besturen van de bijzondere scholen ad f 245.295. De Gewone dienst van de gemeente beloopt in 1972 in inkomsten en uitga ven een bedrag van 3.504.820. Hieronder is echter begrepen een bedrag van 1.477.645 voor administratieve boekingen. Het werkelijke begrotingsbedrag kan dus worden gesteld op 2.027.175. De eerste post. die in deze begroting van belang is, is het saldobedrag. Deze post onvoorzien bedraagt 4 570. Een sluitende begroting dus, doch mogelijk alleen omdat de financieringsbeperkingen de af gelopen jaren een nadelige in vloed hebben gehad op het in vesteringsniveau van de ge meente en dus ook op de in de gewone dienst tot uitdrukking komende rente en afschrijving. Hieronder volgen nog enkele van de belangrijkste posten, die de gemeentebegroting beïnvloe den: Openbare Werken: inkom sten 199.639; uitgaven 466.079. Onderwijs, recreatie e.d.: inkomsten 234.427; uitga ven 567.914. Sociale Zorg en Maatschappelijk Werk: inkom sten 149.835, uitvaven 307.994. Belastingen: inkomsten 89.670, uitgaven 5.846. De wijze waarop de gemeente al deze uitgaven weer dekt. is als volgt: gemeentelijke belastingen en heffingen zoals straatbelas ting e.d. I 57000 reinigingsrech ten 38.000. opcenten en hoofd som personele belasting 51,300, idem grondbelasting 24.670, hondenbelasting 6100, en woon- forensenbelasting 6.450. Op grond van de financiële verhou dingswet tussen Rijk en Ge meente ontvangt de gemeente voor het lager onderwijs een be drag van 192.145, terwijl de al gemene uitkering, gebaseerd op oppervlakte en inwonertal der gemeente zomede op de kosten sociale zorg, wordt geraamd op 93.756 De bloemenveiling „EMM-Roelofa- rendsveen" ziet zich de laatste jaren geflankeerd door een steeds toenemende uitbreiding van huizen etc. Noordelijk van het veilingcomplex wordt ze ge flankeerd door hallen voor lich te industrie en garages en nog meer noordelijk door een be langrijk complex van woonhui zen, dat voltooid wordt met de in aanbouw zijnde 41 woning wetwoningen van de woning bouwvereniging „Alkemade". Ten westen van de veiling en So- taweg heeft men het afgelopen jaar met uitgebrei "e houw-akti- viteiten te maken gehad. In to- tanl worden hier 131 woningen gebouwd n.l. 67 woningwetwonin gen en 64 premiekoopwoningen. Thans zijn hiervan 84 woningen opgeleverd en bewoond n.l. 33 woningwetwoningen en 51 eigen- bezitswoningen. Dit project zal in de toekomst nog worden af gesloten met de bouw van plm. 16 woningen welke ten noorden van de evenwijdig lopende Alke- madelaan zullen verrijzen. Voorts zijn in de gemeente Alke made nog plannen in voorberei ding om begin 1972 te kunnen beginnen met de bouw van 21 woningwetwoningen en 41 pre miekoopwoningen, alsmede is een aanvraag voor rijkssteun bij het betrokken ministerie in gediend voor de bouw van plm. 60 bejaardenwoningen aan de Middenweg, alsmede een aan vraag voor de bouw ven 29 wo ningwetwoningen. waarvoor reeds het vereiste contingent is verkregen. Niettegenstaande dit telt Alkemade nog ruim 200 wo ningzoekenden

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7