Geen pessimisme over nieuwe AZL Pakistan-informatie in de Leidse Pieterskerk Raad Leiden begon begroting in sfeer van lusteloosheid Belastingen in Wassenaar fors omhoog Leiden English Theatre Group speelde Millers The Crucible nd Elisabethziekenhuis betrokken bij artsenopleiding ER DONDERDAG 9 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT LEIDEN "Het projectbureau werkt rustig door, want wat ons betreft is er geen reden om aan te nemen, dat het kabinet is te rug gekomen op zijn eerder ge dane toezegging, dat een bouw- stop voor de universiteiten niet zal gelden voor de bouw van de nieuwe Academische Ziekenhui- Dit commentaar werd ons desge vraagd verstrekt, toen wij het 1 Universitair Medisch Centrum van Leiden de sombere voor spellingen voorlegden, die oud minister van onderwijs prof. I.Diepenhorst vorige week deed. Prof. Diepenhorst voorzitter van het bestuur van het Utrechtse Academisch Ziekenhuis, zei vo rige week, dat het kabinet Bies heuvel begin 1972 zal beslissen of de voorgenomen bouwstroom hcjdt universitaire ziekenhuizen nog in 1972 kan be ginnen. Dit uitstel van de beslis sing zou wel eens de inleiding van afstel kunnen zijn, meent prof. Diepenhorst. Behalve de financiën zouden me ningsverschillen tussen de medi sche faculteiten van Amster dam, Leiden en Utrecht over de uitgangspunten in de bouw stroom oorzaak zijn van het uit stel van een regeringsbeslissing. Volgens de oorspronkelijke door het kabinet-De Jong goedge keurde plannen krijgen Amster dam, Leiden en Utrecht in één bouwstroom ieder een nieuw Academisch Ziekenhuis. De bouwstroom zou in 1972 in Am sterdam moeten beginnen, waarna telkens twee jar later de bouw zou starten in de twee andere universiteitssteden. Behalve het eigen Leidse universi taire projectbureau werkt ook het Bureau Coördinatie Nieuw bouw academische Ziekenhuizen onder leiding van oud Philipsdi- recteur ir. Tromp rustig door aan het opzetten van de bouw stroom, die in 1972 moet star ten. Volgens een woordvoerder van het Universitair Medisch Centrum Leiden zal de regering zich weliswaar nog moeten uit spreken over aanpassing van de in 1969 geraamde totale bouw som van de drie ziekenhuizen 750 miljoen) aan het huisige prijsniveau, maar men deelt in genen dele de sombere ver wachting van prof. Diepenhorst, dat een uitspraak daarover zal worden uitgesteld. Een uitstel, dat uiteindelijk tot afstel zou moeten leiden. Een gunstig symptoom, dat de plannen voor een nieuw Univer sitair Medisch Centrum doorge zet kunnen worden, is wellicht, dat het ministerie zich onlangs heeft verzet tegen het plan om bij de nieuwbouw van het nieu we Elisabeth-ziekenhuis te Lei derdorp speciale accommodaties te realiseren ten dienste van het universitaire medische onder wijs. Men zou er zelfs aan ge dacht hebben een hele vleugel te laten "meebouwen" voor het onderwijs aan co-assistenten. Dat idee is door het ministerie in principe verworpen. Het nieu we Elisabeth-ziekenhuis, dat de cember volgend jaar in gebruik wordt genomen, zal overigens wel zoals nu al het geval is en wellicht zelfs in ruimere mate een rol vervullen bij de oplei ding van de artsen. Het Ely beth ziekenhuis is thans meel geaffilieerd i demisch Ziekenhuis. Dat in. dat co-assistenten praktijker varing in de verschillende medi sche specialisaties kunnen op doen bij gebruik aan mogelijk heden in het huidige Acade misch Ziekenhuis. Zo werkt het Elisabeth-ziekenhuis thans als mee op het gebied van kinder geneeskunde, de verloskunde en de gynaecologie. In het nieuwe Elisabeth-zieken huis te leiderdorp blijft deze samenwerkingsvorm minstens gehandhaaft, omdat het moge lijk is gebleken, dat een deel van het nieuwe gebouw daar voor beschikbaar kan worden gesteld. Zolang uiteraard het Universitair Medsich Centrum zelf over onvoldoende mogelijk heden beschikt. ardyl idaar LEIDEN In zeer lusteloze, matte stemming heeft de ge meenteraad van Lelden zich gisteravond aan de behandeling van de gemeentebegroting-1972 gezet. Er klonk in de algemene beschouwingen maar één be moediging door althans voor de voorzitter. Dat was de waar dering, die alle fracties uitten voor persoon en werk van bur gemeester Vis en met name voor diens kwaliteiten als voor zitter. En dat moet voor het weinige publiek op de tribune toch wel geklonken hebben als een vorm van eerherstel voor de terughoudendheid, waarmee hij aan het begin van dit jaar verwelkomd werd. Ook de alternatieve begroting van het Progressief Akkoord, ten minste het werk dat daaraan ten grondslag ligt vond de waardering van vrijwel alle sprekers, ook al waren ze het met de inhoud of de interpreta tie niet altijd eens. VVD-er Portheine om utili- teitsredenen dit keer de eerste spreker was over het PAK- zèlf niet bijster te spreken. 'De houding van het PAK leidde in het voorbije jaar tot polarisatie en tot een verlammende stroom van tegenvoorstellen en amen dementen', vond hij. Hij meent d»t er sprake was van een per- aanente druk op en een voor de roeten lopen van het college. Een kwalijke zaak omdat me- lvTk> OgM Nlei Eensgezinde waardering voor dr. Vis mand onder permanente druk kan werken.' De heer Portheine vindt intussen wel, dat ook het college fouten maakte, speciaal op het gebied van de coördina tie en de beleidsvoorbereiding. Het experiment met de voorbe handeling in commissieverband, vond de heer Portheine ge slaagd. Hij bepleitte een perma nent overleg tussen universiteit en gemeente en hij zei van me ning te zijn, dat de regering de Leidse noden heel goed ziet en er ook naar wil handelen. De heer Van Aken (PvdA) maak te de balans op van een jaar collegebeleid. Hij vond, dat B. en W. de behandeling van de begroting slecht hebben voorbe reid en dat de raad niet serieus wordt genomen. De commissie behandeling vond hij geen groot succes. Verder was hij van me ning, dat het college geen ge fundeerd collegiaal bestuur vormt en dat er geen goede band is tussen het college en de daarmee verwante fracties. Ook mankeert het aan coördinatie 3 ÏASSENAAR Zoals reeds eer- der werd aangekondigd zal de Wassenaarse gemeenteraad de begrotingen voor 1972 behande len in een openbare vergade ring, die op maandag 13 decem ber a.s. gehouden wordt. De vergadering begint 's morgens half 10 en zal vermoedelijk tot laat in de avond voortduren. Te gelijk met de begrotingen ko men ook de voorstellen van bur gemeester en wethouders aan de orde voor de dekking van het begrotingstekort. voorstellen betreffen een verhoging van de straatbelas ting, een verhoging op de op- in de personele belas ting, een verhoging van het rioolrecht en een verhoging van de elektriciteitstarieven. "sï fat de straatbelasting betreft, wordt voorgesteld het percenta- i, dat geheven wordt van ge bouwde eigendommen te verho- 16 tot 21 en voor onge bouwde eigendommen van 8 tot 10. Burgemeester en wethouders verwachten in 1972 een op brengst aan straatbelasting van s ƒ590.000. Wat de personele be- \H lasting betreft stellen burge rs v» r meester en wethouders voor het aantal opcenten te verhogen van 200 tot 230. Dat zal leiden tot een hogere opbrengst van 100.000 op jaarbasis. Het riool recht zal, als de raad daarmee akkoord gaat, verhoogd worden met 50%.. De werkelijke verhoging van de elektriciteitstarieven per 1 ja nuari zal niet meer dan gemid deld 0,6% bedragen, omdat tot 31 december al een -tijdelijk - verhoogd tarief gold. Op verzoek van de raad heeft het •college getracht in de tarieven structuur een wijziging aan te brengen in die zin dat het on derscheid tussen elektriciteitsle vering aan woningen en aan be drijfsruimten zou verdwijnen. Door geen der andere distribu tiegemeenten, die van Leiden elektriciteit betrekken, werd dit onderscheid als een bezwaar er varen, zodat Wassenaar wat dit betreft alleen stond. Wel zal voor de combinatie bedrijf/wo ning een vermogenstoeslag voor de eerste 1200 kWh komen te vervallen. Dit betekent voor on geveer 500 aangeslotenen een voordeel van ongeveer 48 per Voorzien van het H. Sacrament der Zieken is toch nog c wacht, rustig en kalm van ons heengegaan, onze lieve j schoonzuster en tante, HENDRINA JOHANNA ESSING op de leeftijd van 70 jaar. Leiden, 7 december 1971. De Laat de Kanterstraat 42. Thuis geen bezoek. Wij vieren de H Eucharistie voor haar zielerust, op vrijdag 10 december a.s. te 11.00 uur in de parochiekerk van de H. Petrus (Lammenschansweg) waarna de begrafenis plaatsvindt op de Begraafplaats „Rhijnhof" (r.-k. gedeelte). tussen college en ambtenaren, aldus de heer Van Aken. 'Een gebrek aan vertrouwen en een devaluatie van het commis siewerk', zo typeerde mevrouw Geelkerken (prot.-chr.) de situa tie in de Leidse raad. 'Men krijgt soms de indruk, dat elk raadslid zich wethouder waant. Wanneer men meent, dat alleen de eigen oplossing goed is. heeft me geen democratie maar dic tatuur. Het zittende college kan geen zwakheid worden verwe- KVP-er Driessen is ongerust over het gemeentelijk apparaat B. en W. plus ambtenaren. 'Het be staat wel uit goede krachten', meent hij, 'maar er is een on voldoende en slechte organisatie met als gevolg onder meer een eindeloze vertraging in de be sluitvorming en een verschra ling van de beleidsplanning.' Over het huidige college zei hij, dat dit aan de verwachtingen van zijn fractie beantwoordt. 'Een meerderheidscollege zou het niet beter hebben gedaan'. Over het PAK: 'De onenigheid binnen het PAK heeft de ver houdingen in de raad verslech terd.' Verder zei de heer Dries sen van mening te zijn, dat de regelmatige afwezigheid van le den der WD-fractie de besluit vorming in de raad belemmert. 'Geen gehakketak, het belang van de bevolking staat ons primair'. alJus de heer Hoeven (CPN). De hoogte van het begrotingste kort was daarom voor hem bij zaak, urgentie hoofdzaak. De heer Oosterman (D'66) gaf zijn visie op de milieu-verontrei niging en PSP-er Walle vertelde een verhaaltje over een Volks wagen anno 1970, die 4 jaar mee moet en waarvan de PAK-motor wel goed is m conventionele de rottige kant is'. 'Wat brachten wij samen in het afgelopen jaar tot stand?', zo vroeg de heer Zundermnn (DS'70) zich retorisch af. En hij gaf het antwoord: 'Wij lieten vee' tijd verloren gaan omdat wij elkaar niet wilden ver staan'. Hij verklaarde zich nu al tegen de door B. en W. voor gestelde verhoging van de reini gingsrechten en van de riool- en straatbelasting. De heer In 't Veld (PvdA) ten slotte, sprekend als voorzitter van het PAK, ging nader in op de financiële aspecten van de begroting(en) en vertelde in dit verband, dat het PAK wat de tariefsverhogingen betreft niet verder w-il gaan dan de mini- neerkomt op een totaalbedrag van slechts 417.000,—. Vanmiddag en vanavond werd en wordt de vergadering voortge- LEIDEN Rotary Founda tion heeft de Leidse student Herman Schaper een studie beurs gegeven voor het stu diejaar 1972/1973. Herman Schaper studeert op het mo ment voor zijn doctoraal examen nieuwe geschiedenis en wil in Amerika zijn scrip tie maken. Hij is een van de vierhonderd mensen aan wie Rotary Foundations een stu- Alphen voor de ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling verga dert maandag a.s. op het ge meentehuis. De vergadering is openbaar. Aanvang 19.30 uur. Besproken worden onder meer het plan ..Herenweg" en het plan „De Burcht 1970", LEIDEN In het koor van de Leidse Pieterskerk geeft een simpele tentoonstelling van in- formatietahleaus tot en met za terdagavond een overzicht van de historische ontwikkelingen, die geleid hebben tot de huidige, onvoorstelbare ellende In Oost- Pakistan en in de vluchtelingen kampen in India. De tentoonstelling bestaande uit louter feiten, cijfers, grafieken, krantenkoppen en enkele foto's werd samengesteld door een werkgroep uit de studentenver eniging ..Augustinus". in sa menwerking met het Leids Vre- descomité en het ..Bangla Desh Comittee". De NOS stond enke le foto's af. Een deel van de re cente gegevens zijn afkomstig van de Londense „Action Ome ga". die zich tijdens de schaam teloze Westpakistaanse actie te gen Oost-Pakistan illegaal in dat land waagde om te helpen, wrir dat mogelijk bleek. Ze was eerder te zien in Den Haag tijdens de ronger-sit-down voor de Pakistaanse ambassade. Het doel van deze confrontatie met de gruwelen waaraan Pa kistan (en India) nu bloot staan is vlogens drs. P. Terhal. die leiding gaf bij het samenstellen „de mensen, die je om geld vraagt, te laten weten waarvoor dat nodig is; te laten zien hoe diep het gat is, waar ze het in gooien". Want hoewel de orga nisatoren zich principieel opwer pen voor een geweldloze oplos sing schuwen ze het niet, tfe rode draad van de onafwendbaarheid van het noodlot aan te geven; die loopt dwars door het meer dan 1.000 jaar oude conflict tus sen beide landen. De expositie is open van tien tot tien uur. Hedenavond is er om acht uur een film en forumge sprek o.l.v. prof. Heesterman hoogleraar Indologie aan de Leidse universiteit: morgen na dezelfde film om acht uur houdt de socioloog drs. H. de Vries een korte voordracht over Oost- en Westpakistan, in welke landen hij enige tijd werkzaam was. Na zaterdag gaat de ten toonstelling o.a. naar Maas tricht, Roermond, Antwerpen en Rotterdam. HAZERSWOUDK De ge meenteraad van Hazerswou- de behandelt aanstaande dinsdag de begroting voor het dienstjaar 1972. Aanvung 20.00 uur. Voorproefje kerstdiner LEIDEN De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen hield gisteren in de zaal van de Doopsgezinde Kerk een receptenbeurs. Met het oog op de komende feestdagen heeft het bestuur uit de door de leden ingezonden recep ten een verrukkelijk kerst maal samengesteld. Om een idee te geven hoe lekker de dames met de Kerst gaan eten, laten we wat gerechten volgen. Als voorgerecht een garnalen- crab-, of kreeftcocktail, of als u daar allang op uitgeke ken bent, champignons op zijn Grieks. Daarna een Franse kaassoep, of een vet arme champignonsoep. Als hoofdschotel een stuk groot vlees in de vorm van een Ossetong, een Quiche Lorrai ne. of een gevuld konijn, klaargemaakt op een wijze die in Bourbon gebruikelijk is. Als afsluiting van een echt kerstmaal komen we natuur lijk onvermijdelijk op een plumpudding, maar wie nu wel eens wat anders wil, kan ook eens een Australische Sandwich Cake maken. Het bijzondere aan deze cake is dat ze verschillende vullin gen heeft voor zomer en win ter. Het recept van de cake, dat we hieronder geven, is van mevrouw A. S. Sölner- van der Chijns. Benodigdheden: 250 gr. bloem, f 250 gr. suiker, 2 eetlopels bo ter, 3 eieren, kopje melk en water (lauw), 1 >/2 theele pel bakpoeder ui het meel. Bewerking: Klop boter paar minuten, voeg sui toe, sla tot schuimig. Voeg één voor één eiderdooiers toe met het wit, dus heel ei Zeef bloem en bakpoeder voeg bij lepels tegelijk toe Voeg melk en water bij klei ne beetjes toe. tot dikke massa. Bak in hete oven. stand 5/6 gedurende 20 min. Open de ovendeur de eerste 7 min. niet. Zomer; doe in het deeg de ge raspte schil van 2 sinaasap pelen, en i.p.v. melk en wu- wat citroensap Winter: vermeng in het deeg 2 eetlepels kaneelpoeder. Garnering: 1 of l'/i grote eet lepel boter roeren. Zomer: voeg poedersuiker en heet water en citroensap en geraspte sinaasappelschil toe tot een dikke massa en be strijk de doorgesneden taart daarmee en daarna de gehe le oppervlakte en zijkanten. Winter: Voeg poederchocolnde toe en heet water en poeder suiker tot een vrij dikke massa en bestrijk daarmee de doorgesneden taart en daarna de gehele oppervlakte en zijkanten. Tenslotte cocos- noot hierover sprenkelen. LEIDEN Voor een groot geïn teresseerd publiek heeft The Leiden English Theatre Group gisteravond in het LAK-theater aan het Levendaal met veel elan en goed dramatisch toege rust Arthur Millers De Vuur proef vertolkt. The Crucible is nog steeds een stuk, dat indruk kan maken in tijden, dat men zich keert tegen onrecht, tegen discriminatie, tegen verdacht makingen en zeker tegen be krompen en levensgevaarlijke levenshoudingen die de even mens in het verderf kunnen doen storten. Millers visie en adaptatie van de laat 17e-eeuw- se rigoureuze heksenprocessen in het Salem (Masachusetts) van de enghartige Quakers is een vuistslag die hard aankomt. Het drama werd in 1953 ge schreven en het lag voor de hand. dat men het beschouwde als een allegorische versie van de onderzoekingen die de anti- ROELOF ARENDSVEEN De brandweer van Roelofarendsveen rukte gistermiddag met groot materieel tomrnur" c e senator c ar uit. Dit keer echter geen angstig kijkende brandweerlieden op weg naar een fikse brand, maar een rus- - ,r e Penocle voerd Een tige en gezellige tocht naar het gemeentehuis. Geen wonder ook. want in de met bloemstukken versierde beschuldiging, die achteraf be- brandweerauto zaten brandweei man Dick van Roon en zijn bruid Anja de Bil op weg naar de huweli/ks- schouwd, niet houdbaar bleek. inzegening. Voor het gemeentehuis vormden de 12 vrijwillige brandweerlieden met hun opgepoetste brandspuiten een erehaag voor hun collega. Na afloop van de plechtigheid konden de brandweerlieden hun theorielessen nog even in praktijk brengen In de brandweergreep droegen zij de gelukkige bruid van The Leiden English weer de brandweerauto in. Theatre Groep hebben een uit stekende prestatie geleverd. Bu na pretentieus spel, niet in de i laatste plaats door een bewon derenswaardige rolkennis en j tekstvastheid. Dat er puntgaaf Engels te genieten viel is een I vanzelfsprekendheid waarvoor tallozen deze curieuze groep te j recht erkentelijk mogen zijn. Dat niet alles toneeltechnisch de aandacht kon blijven boeien mag deze serieuze amaieurtone- listen geenszins kwalijk worden genomen. Van degenen die het meest zeggingskracht aan talent paarden noemen wij John Epps als Proctor, Liz Kuypers als zijn vrouw Elizabeth, Wim La- man als de Reverend Parris, Greet Hooymans als het meisje I Mary Warren en George Miley als dominee John Hole. De ove rigen volvoerden De Vuurproef op een niet minder loffelijke i wijze. De meubels waren most kindly ter beschikking gesteld door De Lakenhal. Hedenavond vindt een reprise van de opvoe ring plaats, T. P. MESSCHER's Modehuis BR EESTRAAT 175 - LEIDEN TELEFOON 22095

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3