AD LANGEBENT: een gesloten jongen De prinses opkaasuittvuistje TANTE LEEN MET KERSTLIEDJES OP LOSSE GROEVEN Terugblik TV vanavond Hou het scherm in 't oog morgen Radio morgen LEIDSE COURANT DONDERDAG 9 DECEMBER Conflict rond TROS-show John Woodhouse OUDE PEKELA (ANP) Het bestuur van de jubilerende Han delsvereniging in Oude Pekela is boos op de TROS. Vele leden hebben verontwaardigd gerea geerd, nadat de TROS in een tv-uitzending de door de vereni ging uitgekochte John Woodhou- seshow had aangekondigd als onderdeel van de TROS-tv-tor- nee. 'Wij hebben deze show zelf gecon tracteerd', aldus de voorzitter van de Handelsvereniging, de heer de Vries..'We hebben niets met de TROS nodig. Wij zijn niet van plan voor de een of an dere omroep reclame te maken, zei hij. Een aantal pakketten met TROS-kompassen, dat hij kreeg toegestuurd, heeft hij dan ook direct terug gezonden. Als de TROS op de jubileum-avond in de sporthal in Oude Pekela komt, zal ik die desnoods door de politie eruit laten zetten. De directeur van de TROS, m M. Landré zei desgevraagd niets van het geval te weten. Wel bevestigde hij, dat John Woodhouse een TROS-artiest Zijn show, geproduceerd door de Groninger Herman Rinket, staat onder auspiciën var TROS. De heer Rinket op zijn beurt ver klaarde, dat hij de handelsver eniging had gevraagd of deze prijs stelde op een aankondiging voor de TROS-televisie. De han delsvereniging had hierop ja ge zegd. Herman Rinket zei, dat in de Woodhouse-show reclame voor de Tros wordt wordt gemaakt. ,,Er is op het toneel een sketch over die omroep en het publiek krijgt een TROS-kompas uitge reikt'. T.v. zit vol met nieuwe kwissen en andere raadspelletjes en de mening daarover is, om het voorzichtig te zeggen, nogal verdeeld. „Dagje ouder", het VARA-programma voor 65+, probeerde gisteren een nieuw spelletje uit, gebaseerd op het aloude ganzenbord. We vonden het enig! Het spel is een „panel- game", spel dat juist door een vast team wordt gespeeld. Het aardige ervan is dat de deelnemers rustig vals mogen spelen, omdat het ganzenbord een toevals-factor inbouwt die de uitkomst totaal onzeker maakt. Het bleek een erg leuke formule te zijn. Er was een bedreven „panel" en Jeanne van Munster was een erg charmante spelleld- ster. Uiteraard spitsten de opgaven zich toe op de speciale proble men van 65+. Ze zouden zich gemakkelijk op een telkens an- dersaardig probleem kunnen toespitsen. We geloven dat de VARA er niet goed aan zou doen om haar waardevolle ru briek Dagje ouder" voortaan met dit spelletje te vullen. Maar het spelletje leek te aardig om het na dit „proefballonnetje" te laten schieten. Gisteren was het filmavond en verder vooral praten wat de t.v.-klok sloeg. In VARA's Ach ter het Nieuws International werd Engels gepraat over Noord-Ierland. Diskussie die wat ons betreft geen enkel nieuw feit over het Ierse pro bleem kon aandragen. Hetzelfde gold de nieuwe NOS-rubrlek Stroming, wéér over mllleu-hy- giëne, wéér met alle doodgc- prate argumenten. Kenmerk, de informatierubriek van de gezamenlijke kerken, droeg zijn Ierse steentje bij, maar schakelde over naar de Dutch Burghers in Ceylon, men sen die daar een Nederlandse stamvader hebben. Een goede reportage (camerawerk wijlen Peter Bos) over een onderwerp dat volslagen buiten de aktuali- teit valt. Gezien het feit dat er op kerke- lijk-maatschappelljk gebied na genoeg geen vermeldenswaardig probleem meer is, was het goed dat IKOR op aantrekkelijke wij ze de aandacht vestigde op een probleemloze historische ver houding tussen Ceylon en ons land. Vg- De moeder van Ad Langebent zegt over hem: „U zult weinig over hem te weten komen". Ad Langebent (38), zoon van een Haagse kruidenier, Brandpunt jongen sinds zeven volle jaren, is 's zondags te zien in zijn rol van gesprekspartner van een bekend Nederlander. Rond Sin terklaas stond Willeke Alberti op het lijstje. Ad zelf is een gesloten jongen. Mevronw Langebent, een kwiek vrouwtje van in de tachtig, blijkt het hart op de tong te hebben: „Ik weet helemaal niet of Ad het wel leuk vindt, dat ik met ande ren over hem praat. Je komt weinig van 'm te weten. Maar zal ik eens vertellen hoe die in het vak gerold is? Nou, luister". Op samenzweerderstoon: „Ad schreef vroeger altijd brieven naar kranten! Ja en daar 1 zei die ons nooit wat over. Drie- ven aan hoofdredakties offie alsjeblief bij hun kon komen werken, want hij wilde zo graag journalist worden. Maar hij kreeg, och-arm, nooit eens een leuk briefje terug. Tot ik in de krant een advertentie ontdekte van het Katholiek Nederlands Persbureau. Daar issie toen aangenomen. Later heeft Ad nog gewerkt bij bet Binnenhof en de Volkskrant. Nu zit hij al weer bijna 8 jaar bij Brand punt. Ik heb 'm al zo vaak ge zegd, van joh, kijk 's uit naar wat anders. Maar dan lacht ie een beetje geheimzinnig en be gint gauw ergens anders over. Begrijp me niet verkeerd, hoor. Ad is een schat van een jongen en ik verdedig 'm door dik en dun, maar gesloten. Heel geslo- Later In Nieuwspoort Den Haag praten aan een tafeltje in dit Haagse perscentrum, omdat Langebent niets voelt voor een gespprek bij hem thuis, in de eensgezinswoning te Monster, die hij met echtgenote Lisette deelt. Langebent ziet er goed uit. Het grijze haar maakt 'm niet ouder, dan de 38 jaar die hij opgeeft. Een pikzwarte na gel ontsiert zijn rechterhand: „Klem gezeten tussen het por tier van de auto. Net op de dag van een uitzending Toen het gebeurde dacht ik dat ik flauw ging vallen. Ik verrekte van de pijn. De anderen zeiden: ga toch een spuit halen, maar dat heb ik vertikt. Nee, dan ben je niet meer bij je posjtieven moet er volledig met je kop bij zijn als zo'n uitzending de lucht ingaat". Op het scherm lijkt hij een luizen leventje te leiden. Een Brand puntje in de week. En voo: rest lekker luieren. Een ver keerde indruk natuurlijk? Langebent: „Je moest eens weten hoeveel uren wij maken. Nou, pak de maandag. Dan bekijken we de laatste Brandpuntafleve ring nog eens. Daar praten we over na en dan komen de nieu we ideeën op tafel voor de vol gende uitzending. Echt hoor, de maandag ben je dan helemaal kwijt aan brainstormen. Nou, en de rest van de week gaat op aan kamervergaderingen, pra ten met politici, kontakten gen. Je zit de hele tijd bovenop onderwerpen waarvan je zegt: dat zou wat kunnen zijn Maar je moet zo aktueel mogelijk werken, dus zodra er iets bij zonders gebeurt moet de hele opzet van de uitzending opnieuw bekeken worden. Wat niet mee kan, wordt weggegooid. Dus je werkt eigenlijk Prullenbak Voor een groot deel voor de prul lenbak? Langebent: „Ja. Voor de prullen bak. Dat kun Je gerust zeggen." Over de nieuwe formule van Brandpunt: „Veel prettiger wer ken. De sfeer is heel anders. Je komt nu tenminste een beetje te weten wat de mensen bezig houdt. Vroeger hadden we ik geef het toe veel te weinig kontakt met de kijker. Nu ko men we eindelijk een beetje af van de image van de strenge presentator. Wat mij persoonlijk betreft: „Ik ben er erg tevreden over, want ik heb altijd nog een beetje mededogen met de man die moe en ontevreden van kan toor of fabriek komt en die ge woon geen zin heeft om in de zware wereldproblemen te dui ken. Dat neem ik ze echt niet kwalijk. Vandaar dat we ook wat onderwerpen erdoor doen die een brede massa aansppre- ken. In de hoop, dat er ook ge keken wordt naar de zaken die wat minder prettig zijn". Hij is naar India geweest voor Brandpunt. Hoe voel je je in zo'n land, waar het leven maar weinig waarde heeft. Wat gaat er in je om bij terugkomst? Ad Langebent: „Ja, ik ben daar geweest, 's Kijken (bladert wild in miniscule agenda) van 12 eh... tot eh ja 24 juli. Met drie man. Cineast, assistent en ik. Nu, dan ben je ter plaatse, hè? En dan zit je in je onvoor stelbaar luxe hotel in Calcutta en dan knap je één voor één af. HELEMAAL AF 's Avonds diner met striptease na. En daar, hemelsbreed nog geen 40 meter verderop, rijdt 's morgens de reinigingsdienst op en neer om de lijken van mensen op te halen. Dode men sen. Zo in de goot. Gestorven aan God weet wat. Een paar ki lometer verder de eerste kam pen. vol ellende. En jij in je luxe hotel. Ja hoor, dan knap je wel even af. Dan heb je echt momenten dat je het allemaal niet meer ziet. Dat gevoel van: Van mij hoeft het niet meer. Dié sfeer. Ik per soonlijk heb d6 grootste klap gehad toen ik uitgemonteerd was. De 30ste is die reportage uitgezonden. Toen was het ei gelegd. En vanaf dat moment begon het pas goed bij mij van binnen te rommelen. Nou, ik heb wekenlang slecht geslapen en rot gedroomd. Maar je zit met de vraag: wat moet je? Daar blijven? Maar je kunt niks. Helemaal niks. Die men sen zijn met jou niet gediend. Wat ze nodig hebben is een mentaliteitsverandering In de wereld, die dit soort zaken niet bestempelt als een binnenlandse aangelegenheid. Daarom heb ik "toen een manifest voor de Ver enigde Naties mede-onderte kend. Samen met o.a. Romme, Marga Klompé en de ouwe Drees. En dan maar hopen, dat Eén van de redenen waarom hij geen intieme vrienden heeft on der de politici in Den Haag bij wie hij vrijwel dagelijks ver keert: „Ik ben geen Hoogendijk, die thuis feestjes geeft voor po litici. Dat kun je niet maken als je onafhankelijk wil blijven je eerlijke, kritische vragen staan tegenover de mensen die moet kunnen stellen. Als ze me vóór een interview voorwaarden gaan stellen van dit mag je niet vragen of dat wil ik niet, dan zeg ik: luister eens beste. Elke inmenging in mijn werk wijs in In principe af. Dan hoeft het niet meer. Dan vergeten we het maar liever. Ik heb al heel wat ervaringen in die richting, maar al gaat de hele uitzending de mist in: ik begin er niet aan. Dat verdom ik ten enemale. Ik haat pogingen van de overheid de media naar hun hand te zet- NEDERLAND I NOS 20.21 uur: De onverschrokt J 21.10 uur: De mensen de zj 1 Marty Feldman Tante Leen te z i te horen in „Op losse groeven' De nieuwe formule van Brandpunt ii Chiel Montagne laat ons weer ge nieten van een uur lang Hol lands glorie. Behalve de Neder landse top vijf wordt een aantal nieuwe kanshebbers voor de ere-plaats geïntroduceerd. Ver der de rubriek „successen van toen" en het laatste nieuws over het Hollandse lied. Verwacht wordt o.m. Peter en zijn Roc kets met „He! kom van het dak af" en ons aller Tante Leen die een kerstliedje ten gehore zal brengen. Ned. I 19.05 uur De mens en de zee In de serie korte natuurfilms van Bruno Vailati wordt vanavond wat meer aandacht aan IJsland besteed. De visserij is hier het belangrijkste middel van be staan. De opbrengst in de zomer maanden moet voldoende zijn voor een heel jaar. Gedurende de zomermaanden schijnt de zon 24 uur per dag en iedereen verricht zoveel mogelijk werk omdat er tijdens de lange pool nachten niet gewerkt kan wor den. Vailati toont de kijker hoe de bewoners van IJsland van de warmwaterbronnen gebruik heb ben gemaakt voor de verwar- Ned. 21.10 uur. Marty Feldman De Golddiggers ontvangen „Het Zwarte Theater uit Praag" De groep die eerder een toernee door ons land maakte met een programma met mime-kunst, goochelen en dansen brengt vanavond enkele zeer knappe theater technische acts. Niet al leen de invallen zijn amusant maar ook de uitwerking e: waardoor de toeschouwer steeds weer voor verrassingen komt te staan. Ook ditmaal spelen de komieken Mary Feldman en Charles Nelson Reilly vele sket ches. Zij worden bijgestaan door de comedienne Fenella Fielding, de zanger-danser Tom my Tune en de mime-speler Ju lian Chagrin. Ned. I 21.45 uur Namens Misverstand Kort Geding Sinterklaas Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Simon Jelsma, die zondagavond de eindredactie voerde over het NOS-program- ma Kort Geding, waarin de fi guur van Sinterklaas werd gea- naliseerd, hetgeen ontaardde in een bont gedoe met vele Sinter klazen op de vloer, heeft laten weten, dat dit ook inderdaad de opzet was van dit programma. Twee panelleden, t.w. mr. Peter Lohr en Mies Bouhuys, hadden na afloop van de uitzending hun ontstemming geuit over de gang van zaken. Zij wilden een ern stig debat over de betekenis van Sinterklaas en hadden niet gere kend op een potsierlijke verto ning. Dit lieten zij Simon Jelsma in een protest-telegram weten. De heer Jelsma heeft beiden een tele gram teruggestuurd, waarin hij zegt tevoren alle deelnemers schriftelijk op de hoogte te heb ben gebracht van de opzet van dit programma, inclusief het vrolijke slot. Voorzover hier achteraf nog misverstanden over zijn ontstaan, betreurt hij Een kwartiertje neo-mythologie Acht leden van het Ned. Dans theater maakten gisterenavond in de redelijk bezette Kon. Schouwburg een trip. De Israë lische choreografe Linda Hodes zorgde met de slagwerkmuziek van haar landgenoot Tzvi voor de stuf. De uitvoerenden en de toeschouwers zijn er niet stoned van geworden, want aan fraaie lichamen in een soort openbare les in Grahamtechniek is men nu wel gewend. De goede plasti sche sier, die de modernisten het academische ballet altijd verweten, is hier een vol kwar tier achtereen op het podium aanwezig. Goed gedanst wordt er ook, \vant Marian Sarstiidt c.s. verstaan hun vak. Het ballet laat zien, dat de schikgodinnen altijd gelijkikrijgen. De dood in de vorm van harakiri gaat met veel rood bloed gepaard. Een barrevoetse neo-mythologie met de mannen in zwarte mini- maillots en de vrouwen iets fleuriger belijnd op het huid- strakke omhulsel. Innerlijke noodzaak hebben we achter deze choregrafie, die een we reldpremière was, niet be speurd. Wel bij Van Manens foundation-ballet Three Pieces en bij de esthetische erotiek van Falco's Huescape, die met het langademige Pierrot Lunai re van Tetley de reprises vorm den. D-y Peter en zijn Rockets met de oude goude hit „Kom van het dak af" In Dronten is als surrogaat voor de middenschool die nog steeds niet in ons land is ingevoerd, een soort gezamenlijke l.t.s.- en huishoudschool geopend. Binnen het lager beroepsonderwijs is de scheiding tussen jongens meisjes opgeheven, zodat elke leerling gelegenheid krijgt zijn belangstelling te ontplooien. Anneke Klaasen Bos, 16 jaar is een van de vele meisjes die de dupe werd van het ontbreken van een middenschool. Bob Ris maakte met haar een program ma over lager beroepsonder wijs. Ned. II 20.55 uur Dick Cavett-show De bekende Amerikaanse televi siepresentator interviewt van avond John Lennon en Yoko Ono. John geniet nog steeds grote bekendheid als ex-Beatle, hoewel hij zich van de groep heeft gedistantieerd. „Dank zij Yoko", zegt hij. De Lennons hebben in het verle den heel wat stunts uitgehaald en hopelijk wordt hier in het terview opheldering over gege- Ned. II 21.35 uur. Kinder programma Oebele stopt Van radio- en tv-redactie HILVERSUM Het bekende KRO-kinderprogramma Oe bele zal van het scherm ver dwijnen. Eerste kerstdag is de allerlaatste uitzending, waarvoor opnamen in de Ef- tellng werden gemaakt. Oebele moest wel stoppen om dat alle hoofdpersonen niet langer beschikbaar waren. Koen (Willem Nijholt) ver liet de groep 't eerst. Wieteke van Dorth (foto) en Marjan Berk mogen van de dokter niet meer meedoen. Zij zijn beiden in verregaande staat van blijde verwachting. Teleac vraagt om snellere inschrijvingen Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Een van de pro blemen, waarmee Teleac regel matig wordt geconfronteerd bij het begin van cursussen, is dat deelnemers pas inschrijven als er eerst enige uitzendingen op het scherm zijn geweest. Van belang is dan de cursisten zo snel mogelijk van studiemate riaal te voorzien, omdat men anders te veel achterop raakt met de lessen. Omdat Teleac uit ervaring weet dat de belangstel- Wedstrijd in hoorspelen (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De Belgische Ra dio en televisie (BRT) en de N.O.S. hebben een gemeen schappelijke wedstrijd georgani seerd in het schrijven van een hoorspel, waarvoor teksten kun nen worden ingezonden tot 15 juni 1972. De uitslag van de wedstrijd wordt vóór 15 oktober 1972 bekend gemaakt. francs, de tweede 25.000 francs en de derde 15.000 francs, of overeenkomstige bedragen in Nederlands geld. De bekroonde hoorspelen zullen door zowel de BRT-radio als de N.O.S.-radio worden uitgezon den. Er kunnen ook hoorspelen voor uitzending worden aanbe volen, die niet zijn bekroond. Reglementen voor de wedstrijd kunnen worden aangevraagd bij de N.O.S. Dienst Radio-Pro gramma, Postbus 10, Hilver- (ADVERTENTIE) Met betrekking tot Esperanto is een andere werkwijze geko zen. De cursus ging van start op dinsdag 7 december met een inleidende les. Ook de tweede uitzending een week later heeft een inleidend karakter. De eer ste les, waarbij studiemateriaal van belang is, vindt plaats op dinsdag 21 december. Teleac vertrouwt dat het aantal cursisten dat zonder lesmate riaal zit op deze manier beperkt zal blijven. ling de Spaat groot is, start de cursus na drie uitzendingen opnieuw. Dat wil zeggen dat maandag 13 decem ber opnieuw de eerste les Spaans wordt uitgezonden. Marie Collier, de uit Australië af komstige operazangeres is in Londen verongelukt. Zij viel uit het raam op de vierde verdie-1 ping van haar huis. In 1965 j werd zij beroemd toen zij in Co- vent Garden in een uitvoering j van Tosca de plaats van Maria Calles innam. 'Zou 't een echte prinses zijn?' vroeg de koning. 'Dat zullen we es zien', zei de koningin en legde een brok kaas-uit-'t-vuistje in het ledikant met twintig donzen bedden er bovenop. 'Hoe heb je geslapen?' vroeg de koning de volgende morgen. 'Heerlijk', zei het meisje,'vooral na dat heerlijke hapje'.'Hm', zei de koningin, 'ze eet met d'r vingers, f dus 't is geen prinses. Maar ze weet wel wat lekker is en da'sook wat waard. Trouwen!' 23.05 uur: Journaal NEDERLAND II EO 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Kom tot mij 20.00 uur: Journaal VPRO 20.21 uur: Berichten uit df menleving 20.35 uur: Laurel en Hardy 20.55 uur: 21.35 uur: De Dick Cavett- NOS 22.25 uur: Journaal 22.30 uur: Ter visie. kleur. NEDERLAND I NOS 10.45 uur School-t.v. 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal EO 19.05 ui 19.40 u 20.00 ui VARA 20.21 r Roept uit alle stra r Judy Mackenzie r Journaal Achter het nieuw 20.45 uur Twee voor twaalf 21.25 uur Hadimassa 22.05 uur Een klein uur: U 22.45 uur Journaal NEDERLAND II NCRV Fabeltjeskrant Journaal Little woman Per ongeluk Journaal 20.21 uur Waar of niet 21.00 uur Farce majeure 21.25 uur Bomans in ges met Pro Musica 18.45 i i 18.55 i 19.05 i 19.30 i 20.00 i 22.05 u NOS 22.15 u 22.20 u 22.25 u r Journaal r Den Haag vandaag r Uit de kunst 8.00 Lichte muz: 18.24 Op de af, praatje. 18.30 Nieuws. 18.41 reldpanor ,0 c" 'oi- T 19.05 (S) Ke ;sleke muziek -.„1 vrij voor muzV tijd: Koorzang en Fanfs .9.35 (S) Tijd vrij zangsoMstén: merrtsm uztek. 23.55—24.00 Nleun HILVERSUM II .00 Nleu\ R.„ De gesproken ÖCOR: 19.30 Kleur: vragen rt schrift en samenleving. AVRO: Nieuws. 20.05 (S) Bayreuther spiele 1971: Lohengrin, opera Wagner, uitgevoerd deer koor en -orkest met soils 2e acte). 22.30 Hoe vers wereld in 25 minuten. 22.55 Me 3.55—24.00 Nieuw HILVERSUM I 7.00 Nleuv d. 7.07 (S) 7.02 Het dlnerieI ()gr)(7.30 Nieuws: 4 gevarleerd 12.26 Mededelingen tb.v. lanc tuinbouw; 10.30 Nieuws: 12.41- Actualitfleten13.00—03.05 I 12.30 Nl< m13.1 14.05 Schoolradio. Interlokaal op vrijdag: middag magazine. (15.30- Nfeuws). HIRO: 17.00 Milieu overbevolking, 'c O'. .30 Nlf zond snoepen. KRO: 17.32 (S) Actualiteiten. HILVERSUM n AVRO: 7.00 Nleu 7.11 Ochtendi nastiek. 7.20 Dag met ei lichte grammofoonmuzlek Nieuws, om 8.11 Radiojournasi om 8.30 De Groenteman Kamerorkest (gr.klas ziek, 9.35 Waterstanden. Jongerenkoor: klassieke- c deren. 10,00 Voor de klet Arbeidsvitaminenpopulal pla t enpro gramma(11.00 11.30 Horlepiep: volksmuziek, frv. Beursberichten. NOS: 12.00 B12 de wereld: Informatief prograi over problemen van Europese gratie. 12,30 Overheldsvoorllcl Uitzending voor de landbouw. (S) Lichte grammofoonmuzlek. Recht en slecht, praatje. VARA: 18.11 Actual!» 13.50 (S) Licht nek uit r 4.55 Ruin ei4.25 ïat de Bondsrepubliek, mteradiomagazine muziek, lezingen en iwne overdenking. VPRO: VPRO-vrljdag: lichte muziek, t tages, Interviews, commentarer rlohlori en telefonische restt. ip (16.00 Nieuws): 17.55 Mededelln lu HILVERSUM III NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Zing, l S.OO Nieuws). NOS: 9.03 Jan Corduwener S Euronees Popparler !UWS, 10.03 De. Eddy B« Tien L.P.'s. 15.00 Nieuws. van Gelteren Show. 16.00 Ni* 16.03-J18.00 Top—30. (17.00 Nlei Zaalhandbal dames op radio Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De N.O.S, radio zal vrijwel dagelijk aandacht schenken aaf het wereldkampioenschap zaalhandbal voor dames, dat van zaterdag 11 tot ei met zondag 19 decembei op diverse plaatsen in Ne derland wordt gehouden' Verslaggever is ArnolG den Hartog.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2