Meerderheid Kamer vóór pil in ziekenfonds Loon- en prijsbeleid blijft heet hangijzer Paus maakt documenten van synode openbaar fieid^c Sommvt Gezinsmoord na 1 maand ontdekt „Laat iedereen paar jaar ongeschoolde arbeid doen" Morgen 12 ct. verdienen. Politie lost caravan- diefstal op PROF HOEFNAGELS: PONDERDAG 9 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 11 (ADVERTENTIE) Wajang-goudeerlijke planfenmargarine. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Morgen beslist het kabinet of de anticoncep tiepil in het ziekenfondspakket moet worden opgenomen. Minister Stuyt (Volksgezondheid) en vrijwel de hele Tweede Kamer vinden dat dat moet gebeuren. De helft van de KVP-fractie is tegen vanwege de extra kosten en gezien het totaal van het ziekenfondspakket. SGP en GPV zijn ook tegen, maar deze fracties zijn dat op principiële gronden. Gistermorgen (woensdag) vergaderde de kamercommissie Volksgezondheid over dit onderwerp met minister Stuyt. die om de vergadering had gevraagd. De minister zei dat thans 460.000 vrouwen de pil gebruiken. Daarvan vallen ongeveer 320.000 vróuwen in het ziekenfonds. Het gaat overigens niet alleen om de pil, maar om al die anticon ceptiva die medische begelei ding vereisen. VVD en PvdA zien de piverster- king uit het ziekenfonds mede als een instrument van bevol kingspolitiek. De KVP-fractie wenst dat over dit onderwerp een staatscommissie wordt inge steld. Mevrouw Veder-Smit vindt het belangrijk wanneer geboorteregeling een zaak wordt waarover men openlijk kan spreken. Er valt op gebied van de sexualiteit nog wel een en ander te emanciperen, aldus de VVD'ster. Een regeringuit spraak op dit gebied achtte ze van grote waarde De heren Abma (SGP) en Jonge ling (GPV) vroegen of princi piële tegenstanders van staats- bevordering van pilgebruik niet vrijgesteld kunnen worden van het betalen van de premieverho ging die het gevolg zou zijn van toevoeging van de anticoncepti va in het fondspakket. Maar mi nister Stuyt en staatssecretaris Rietkerk achtten dit een onge- mogelijk te realiseren wens. De meeste Kamerfracties zien in de pilverstrekking uit het zie kenfondspakket geen punt om het eigen risico van de verze kerde tot uiting te laten komen. Er zou dan slechts een beperkte groep door worden getroffen, namelijk alleen de vruchtbare leeftijd. De Westduitse topvoetballer Uwe Seeler is binnenkort op het witte doek te zien. In de film „Willi will fit it" hoe kan het anders de rol van een voetballer, die zijn club van de ondergang redt. Uwe (links) en zijn medespelersReiner Brönneke en Heinz Erhardt schijnen er veel plezier in te hebben. VA77ÓAANSTAD Paus Paulus uit zal in de toekomst met gro- e opmerkzaamheid onderzoeken f en welke voorstellen, die in de discussies van de bisschop ensynode naar voren zijn ge- racht, bekrachtigd zullen wor- -n als rechtstreekse richtlijnen ~f als practische normen". Deze ededeling van de staatssecre- de paus, kardinaal illot vergezelt de twee syno- documenten betreffende het "'esterambt en de rechtvaar- 'gheid in de wereld, die van- *ag door het Vaticaan zijn ge- de aanbieding van de twee sy- edocumenten aan de pers ""klaarde de secretaris-gene- de synode, mgr. L. Ru- dat de documenten een ,!ke weergave zijn van eerderheidsstemming in de sy- dertig pagina's tellende docu- r het priesterlijk ambt chrijft de situatie van stelt een reeks kritische nzien van het i de priester in i wereld. Het document "lt dat de priesters samen "t de kerk verplicht zijn voor mogelijk voor een bepaal- handelwijze te kiezen, wan- het gaat om de verdedi- van de fundamentele rech- van de mens, de totale ont- "".eling van de menselijke de bevordering de vrede en rechtvaardig- "id. Over de politieke activitei- de priester zegt het do- ent dat een zekere reserve tijd geboden is. Hij zal zich "jd voor ogen moeten houden zijn eigenlijke taak een reli- :uze is. het document wordt ook veel aandacht besteed aan het celi baat, dat volledig gehandhaafd blijft. De discussie rond de priesterwijding van de gehuwde man is in het document terug gebracht tot de twee formulerin gen, waarover uiteindelijk is ge stemd. In het document over de recht vaardigheid in de wereld wordt veel herhaald, dat al gezegd is in eerdere documenten. Er wordt gepleit voor een samen werking van de kerk met de in ternationale organisatie en met andere kerken. In het document staat tenslotte dat de kerk er niet is om concrete oplossingen aan te bieden. V.V.D.'s waarschuwende vingertjes T>IJ de WD is het waarschuwende vingertje in de mode gekomen: senatcr Van Riel, senator De Wilde, benjamin-fractievoorzitter en straks wellicht nog een paar liberale ministers of staatssecretarissen, ze proberen gezamenlijk de Katholieke Volkspartij ervan te door dringen hoe onverstandig en/of politiek onfatsoenlijk het zou zijn om kopspijkertjes of dwarsbalken te deponeren op de weg welke het kabinet-Biesheuvel berijden moet. Terwijl de opwinding over de bestuursverkiezingen bij de KVP door een verduidelijkende verklaring van nieuw-voorzitter dr. De Zeeuw weer aan het wegebben is, moest deze week de financiële expert van de WD-fractie in de Eerste Kamer, mr. Do Wilde, de dreigende klaagzang van collega Van Riel herhalen; de plaatsvervangend KVP-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, mr. Andriessen, wekt bij de VVD de indruk, dat vanuit de KVP „de homogeniteit en de daad kracht" van het kabinet aangetast worden. Kennelijk vreest de VVD dat met of zonder druk van de publieke opinie de Katholieke Volkspartij bereid is meer tanden te laten zien dan haar tijdens de kabinetsformatie wegens diverse redenen mogelijk was. Maar niet alleen reacties in de publieke opinie, ook het optreden van sommige liberale politici, lokt ongenoegen en weer stand uit. Naïef FkE ook door professor Witteveen verkeerd geschatte verslech- tering van de financieel-economische toestand heeft de christen democraten gedwongen een flink stuk van hun urgentieprogram tij delijk op „sterk water" te zetten. Het kan inderdaad niet anders. Maar de WD moet niet zo nafef zijn te veronderstellen, dat dit voor de KVP en andere christen-democratische partijen de noodzaak im pliceert om kritiekloos af te wachten hoe het met hun fiat geformeer de kabinet het gesloten regeerakkoord uitwerkt, aanvult of verduide lijkt. De KVP erkent zo dachten we dat afremmen van de expansie bij onderwijs, cultuur en sociale voorzieningen noodzakelijk is, al was het maar om nog urgenter taken naar behoren te kunnen aanpakken. Het kabinet-Biesheuvel moet redelijk de tijd krijgen om de inflatie terug te dringen, maatregel zonder welke Nederland bij zijn welzijns- politiek op drijfzand zou blijven bouwen. Maar niets let de KVP te verhinderen, dat daaraan gekoppeld wordt een liberale tendens om enkele denkbeelden toegepast te krijgen welke volgens het VVD- boekje tot de inventaris van aantrekkelijk kabinetsbeleid behoren. Misschien werkt de VVD de laatste weken zo intensief met het ver manende vingertje, omdat ze begint te vrezen dat de KVP dit sprook je waarin Wiegel, Vonhoff en Van Riel geloven, niet slikken zal. Maar in de regering zitten politici Boersma, Van Agt, Boertien om er een paar te noemen die ook zonder oppositie binnen eigen gelederen in de Kamer weinig ervoor voelen van hun regering een team te laten maken dat qua beleid naar de pijpen van de VVD danst. ten EUWARDEN (ANP) De ge meentepolitie van Leeuwarden ts er na veel moeite in geslaagd ten omvangrijke caravandief stal op te lossen. Zeven gestolen taravans, afkomstig uit Gelder land n Noord-Brabant met een (ezamenlijke waarde van 150.000,— heeft de politie kun nen achterhalen. taak kwam aan het rollen 'oen op verzoek van de politie Zwolle een 44-jarige caravan- handelaar, een 26-jarige ser veerster en een 32-jarige Chauffeur, allen uit Leeuwar den, werden aangehouden. Het drietal had een caravan gesto len van een groothandel in ?*olle. De Leeuwarder politie "am een kijkje op het erf van de caravanhandelaar te Wirdum en daar bleken zeven gestolen Caravans voor verkoop aangebo den te worden. (Van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG De verdeeldheid tussen de regeringspartijen over het loon- en prijsbeleid is giste ren in de Tweede Kamer duide lijk aan het licht getreden. Von den de confessionele fractie dat de regering niets anders kan doen dan afwachten, DS '70 vindt dat de tijd van ingrijpen voor de deur staat. Bij de be handeling voor de begroting van Sociale Zaken was het vrij alge mene oordeel dat het slagen van het centrale loonoverleg tussen werkgevers en werkne mers niet is te verwachten. De confessionele regeringspartijen lieten onmiddellijk weten dat een ingrijpen van de regering op dit moment niet erg verstan dig zou zijn. Van de regeringspartijen sprak S. Keuning (DS '70) zich het dui delijkst uit voor een krachtig op treden van de regering t.a.v. de loon- en prijsvorming. De VVD'er Aardenne verwachtte ook wel dat er geen centraal akkoord tussen werkgevers en werknemers tot stand zal ko men, maar hij wilde eerst van de minister weten of deze on verhoopt de bevoegdheden van de loon- en prijswet wil gaan hanteren. De heer Keuning loste „schoten voor de boeg". Als er niet in samenspel met werkgevers en werknemers een beleid kan worden gevoerd, dan moet de overheid zelf de zaken opknap pen. Het is onverteerbaar als de prijzen volgend jaar met zeven percent stijgen en de loonsom met 12 percent omhoog zou gaan. „Als de regering maar blijft wachten, lijkt dat op een gebrek aan politieke moed en inzicht. De periode van verder wachten is nagenoeg voorbij", zei hij. „Ik waarschuw heel na drukkelijk tegen een wijsheid die weieens quasi-wijsheid zou kunnen worden. Namens de KVP zei de heer van der Gun de kans op een akkoord tussen werkgevers en werkne mers niet groot te achten. Hij verweet de werkgevers dat ze zich in het loonoverleg niet Afvloeiing 200 medewerkers Heidemij ARNHEM (ANP) Om, te ko men tot een aanpassing van het personeelsbestand aan de struc tuur van het bedrijf zullen twee honderd personeelsleden van de Koninklijke Nederlandse Heide maatschappij moeten afvloeien. Over een afvloeiingsregeling wordt overlegd met de onderne mingsraad en de vakbonden. De Heidemaatschappij wordt ge confronteerd met een teruglo pend aantal orders voor sommi ge objecten, maar de inkrim ping van het personeelsbestand staat hier, aldus een woordvoer der van de Heidemaatschappij, Het „Adviesbureau Arnhem" een van de ondernemingen van de Heidemaatschappij, geeft onder de huidige omstandigheden wat meer problemen dan de andere omdat het conjunctuurgevoeli ger is, aldus de zegsman van de KNHM. reëel genoeg hadden opgesteld. De werkgevers hadden beter hun best moeten doen om tot een akkoord te komen. De heer Kikkert (Ch.) verbaasde zich erover dat er nu al mensen zijn, die zo gemakkelijk praten over ingrijpen door de overheid. Het kabinet handelt zeker niet passief, het wil alle ruimte ge ven aan werkgevers en werkne mers om vrijwillig tot een ak koord te komen. Het kabinet moet dan ook pas ingrijpen als daartoe de dringende noodzaak aanwezig is. Van diverse kanten werd aan dacht gevraagd voor een aktie- ve arbeidsmarktpolitiek, als de werkgelegenheid verder zou verslechteren. Minister Boers ma dient een pakket gerichte maatregelen klaar te hebben om zonodig werkgelegenheid te scheppen, zei de heer Van der Gun en mejuffrouw Barendregt (P.v.d.A.) De laatste diende een motie in waarin van de minister werd gevraagd voor 1 februari een nota samen te stellen over de werkgelegenheidssituatie. Minder leerlingen kleuterscholen DEN HAAG Blijkens een over zicht van het Centraal Be re au voor de Statistiek is het aarl'al leerlingen van kleuterscho.cn in 1970 gedaald van 493.100 tot 491.700. Het aantal scholen steeg echter met 235 tot 6.379. WASHINGTON (DPA) Een maand lang hebben de stoffelijke res ten van vijf leden van een goed gesitueerd gezin in hun huis in Westfield (New Jersey) gelegen, voordat zij door de politie werden ontdekt. De heer des huizes, John E. List, is onvindbaar. De politie werd ge waarschuwd door buren die de familie al lange tijd niet gezien had den. Zij vond bij binnenkomst de vier lijken van: de 45-jarige Helen List en haar kinderen Frederick (13), Patricia (16) en John (15). Allen waren gedood door pistoolkogels in het hoofd. UTRECHT (ANP) „De on geschoolde werkende jeugd komt waarschijnlijk vaker tot gewelddadig ge drag dan anderen. Men kan de jeugd daarvoor wel straffen maar het is de vraag of dat rechtvaardig en doelmatig is. We moe ten dan ook preventieplan nen in de fabriek zelf ma ken door de arbeidssituatie te verbeteren. Desnoods moesten we dan allemaal maar een paar jaar de corvee van de ongeschool de arbeid verrichten. Want het lijkt uit een oogpunt van volksgezondheid on houdbaar om zo'n grote groep Nederlanders en het grootste deel van onze jeugd daarvoor alleen te laten opdraaien". Deze gedachten ontvouwde giste ren de Rotterdamse criminoloog prof. dr. G. P. Hoefnagels op de jaar bijeenkomst van de Katho lieke Centrale Vereniging voor Geestelijke Volksgezondheid in Utrecht. Thema van de verga dering was „agressie en ge weld". Prof. Hoefnagels constateerde dat geweld geen vraag is voor des kundigen maar voor iedereen. Wat voor oplossing inzake ge weld wordt gekozen is volgens hem mede afhankelijk van dc wijze waarop we een conflict benaderen: „Er wordt nogal eens geleerd: weglopen is laf, het mes erin. Maar in een anti- geweldhouding bestaat ook een ander soort moed, namelijk om weg te lopen", zo zei hij. Prof, Hoefnagels signaleerde een aantal structurele vormen van geweld, zoals overbevolking, aantasting van welzijn, en ge ringe deelname aan de sociale kansen. Er is sprake van een technologisch geweld dat geen rekening houdt met individuele verschillen. De mensen worden onder één noemer gebracht en apart gezet. „Bejaarden gaan in bejaardentehuizen, we zetten ge handicapten apart in dorpen. Straks hebben we een maat schappij zonder ouderen, zonder kinderen, zonder gebrekkigen. zonder buitenlanders, zonder gekken, zonder priesters. Een maatschappij van kortgeknipte leeftijdloze harde werkers", al dus prof. Hoefnagels. „Als de Club van Rome gelijk heeft en we door het milieugeweld op de fles gaan o.a door teveel grond stoffen gebruik en vuilproduktie. dan is reclame voor allerlei ar tikelen een soort dood door schuld of een poging tot opzette lijke levensberoving met voor bedachten rade", zo vervolgde hij. De Rotterdamse hoogleraar meent dat „wij eigenlijk van geweld houden, al ligt er een ta boe op. Al zijn wij wettig ge trouwd met de vrede, naast haar koesteren wij de maitresse van het geweld, zo ze-i hij, er op wijzend dat blijkens een recent onderzoek 59 procent van de Nederlanders het goed vindt dat ouders hun kinderen slaan en 63 procent het goedkeurt dat de politie bij de handhaving van de openbare orde gaat slaan. Prof. Hoefnagels vindt dat er al heel wat geweld zou kunnen worden vermeden „wanneer mensen met een baan waar ge weld in zit meer zouden Ieren lachen maar met mate mag", den, ook in het openbaar. We le ven in een cultuur, waarin man nen het huilen verboden is en lachen maar met mate ma mag". Proteststaking Engelse studenten LONDEN (DPA) Honderddui zenden Britse studenten hebben gisteren deelgenomen aan pro testbijeenkomsten tegen de voorgenomen plannen van de regering de geldmiddelep van de studentenorganisaties onder strikt toezicht te stellen. De studenten weigerden colleges te volgen. Zij hielden zitstnkin- gen in de universiteitsgebouwen j en organiseerden demonstratie ve optochten met spandoeken.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11