Prijs Concorde blijft vraagteken foidAeeowa/nt Effectief beleid middenstand Onderzoek Mars in nieuw stadium Eerst gunstige voorwaarden scheppen dan onafhankelijkheid h Noordelijke dagbladen liet duurder SiBHI Kamerlid Brautigam contra 'barre zwendel' 'Tabaksrook gevaarlijk' -OENSDAG 8 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT (Van onze Parijse correspondent Lucas Kleijn) - Gisteren zou in Frans-Brits overleg de prijs wor den vastgesteld van 't supersonische vliegtuig de Concorde. De Britse minister van luchtvaart en de Franse minister van transport hebben de gehele dag vergaderd en zijn, zo wordt officieel gezegd, tot een akkoord gekomen, maar dat akkoord is niet bekend gemaakt. De prijs is dus nog steeds geheim. Het vaststellen van de definitieve prijs zal worden overgelaten aan de vliegtuigbouwers, waaruit men moet opmaken dat in het geheel geen overeenstem ming is bereikt. Begin volgend jaar zullen de onderhande lingen worden voortgezet waarschijnlijk in Londen. Concorde Is dus nog steeds et aan het einde van zijn lij- lensweg. De kosten voor de prototypes, één in Frank- ijk en één in Engeland, hebben dusver in totaal 12 miljard rank gekost, die waarschijnlijk geheel of ten dele zullen r i worden afgeschreven wil het nestel tegen een redelijke prijs de handel worden gebracht, geschatte prijs is in de loop jaren geleidelijk gestegen. steeds of de luchtvaartmaat schappijen zich zulke offers kunnen getroosten met een con current als de Amerikaanse Boeing, die weliswaar niet su personisch is maar veel meer passagiers kan vervoeren. Ook speelt nog altijd een grote rol de vraag of bepaalde landen het overvliegen van de Concorde zul len toestaan i.v.m. de beruchte dreun, het doorbreken van de geluidsbarrière. (en sprak eerst van 100, daar- Voor zijn besprekingen met Nixon tenslotte van 165 op de Azoren neemt Pompidou iiljoen frank. Men zal minstens 50 toestellen moeten verkopen de kosten te dekken, terwijl olgens deskundigen 750 toestel- moeten worden verkocht om produktie winstgevend te naken. De grote vraag is nog ONINGEN (ANP) De presi- an de rechtbank in Gro- ingen, mr. G. F. de Sitter, eelt gistermorgen bepaald dat et besluit van de Nederlandse lagbladpers de prijzen van de laden per 1 januari 1972 te ver ogen, geen dwingende regeling rechtbankpresident, deed die jjitspraak in het kort geding dat NDU had aangespannen te- i de Winschoter Courant en |let Nieuwsblad van het Noor- niets voor verhoging i het abonnementsgeld voel- oelden. Plannen voor Islamitisch centrum in Utrecht N HAAG (ANP) Er bestaan lannen om in Utrecht een root Islamitisch centrum te ouwen, dat Is bestemd voor ge- eel West-Europa. Naast de lomtoren en enkele hoge flatge- ouwen zullen dan een 60 m minaret en gouden koepel contouren van de stad Itrecht medebepalen, zo bericht decembernummer van Bijeen", maandblad op het ge- missie, zending en ont- rikkelingswerk. plan tot dit Westeuropees Is- imltisch Centrum is afkomstig Nederlands-Arabische ring met als promotor de heer [amerbeek uit Utrecht, die al 5 jaar geregeld in het Midden- losten verblijft. Hij ziet het cen- nim als een erkenning van de ilam door het christelijke fest-Europa. Het centrum in Itrecht moet de officiële verte- enwoordiging worden van de loslimwereld in het christelijke resten. Om elke zweem van po- tiek te vermijden heeft men ";ozen voor Brussel als oofdstad van Europa. zoals bekend uit propaganda- overwegingen de Concorde ter wijl de Britse eerste minister voor zijn onderhoud met Nixon op de Bermudas een normaal vliegtuig neemt. De Fransen verkneuteren er zich over dat wat snelheid betreft Pompidou het wint van Nixon, maar die snelheid moet betaald worden. d emonstratietocht Brandkasten opgevist BREDA (ANP) Bij de schoon maak van het riviertje de Mark bij Breda zijn gisteren acht brandkasten en drie geldkisten boven water gekomen. Zij zijn waarschijnlijk van inbraken af komstig. Leden van de vaar- en duikers- school uit Hedel hebben de voorwerpen met behulp van een takelwagen aan land getrokken. Een onderzoek van de rijkspoli tie wees uit dat er geen geld meer in de kasten aanwezig Over de herkomst kon de politie nog niets meedelen. Ze moeten reeds geruime tijd in het water hebben gelegen. '■kootjongens begeleiden de kist met het stoffelijk overschot van de dertienjarige Jimmie Cromie. die zaterdag bij een aanslag op een Calé in Belfast, tezamen met veertien andere bezoekers om het leven k»am. Jimmie was juist bezig met een partijtje tafeltennis toen de txplosie plaats had. Isabel Peron, de (derde) echtgenote van de voormalige dictator van Argentinië, Juan Peron, kreeg een geweldige ontvangst van de aan hangers van haar man bij haar aankomst in de Argentijnse hoofd stad Buenos Aires. Zij is naar Argentinië gegaan om te proberen de tegenstellingen onder de peronisten te overbruggen. DEN HAAG Regeringspartijen en oppositie hebben zich gister middag in het debat over de be groting van Economische Zaken in de Tweede Kamer voor een „effectief middenstandsbeleid" uitgesproken. De Kamer was het eens met het streven van staatssecretaris drs. J. J. M- Oostenbrink om het beleid ten aanzien van het midden- en kleinbedrijf in het geheel van het overheidsbeleid te Integre- De beoordelingen van de situatie bij het midden- en kleinbedrijf waren verschillend. Mr. F. Por- theine (WD) sprak over een zorgelijke situatie, gezien de cij fers over de rentabiliteit. Maar drs. A. Schouten (ARP) waar schuwde voor elke „welvaarts generalisatie", omdat de groep van het midden- en kleinbedrijf zowel hoge als lage inkomen strekkers omvat. „Van het midden- en kleinbedrijf wordt vaak gezegd", aldus drs. Schouten, „dat deze sector structureel steeds meer in ver sukkeling raakt en dat de zelf standigen als groep een steeds grotere welvaartsachterstand oplopen. Ten onrechte: 33 pro cent van de zelfstandigen ver dient gedurende dit jaar een in komen dat hoger ligt dan 25.000". Drs. D. F. van der Mei (CHU) vroeg steun voor middenstands- bedrijven, die gelegen zijn in saneringgebieden en hun klan tenkring dreigen te verliezen. Het Kamerlid A. J. Lems (PvdA) achtte financiële steun voor de planologische ontwikkelingen van het midden- en kleinbedrijf noodzakelijk. De middenstand is meestal in het nadeel vergele ken bij de grote bedrijven als het .gaat om reconstructie, sane ring en stedelijke nieuwbouw.. De middenstander J. de Jong zei dat het midden- en kleinbedrijf niet heeft afgedaan. Hij wees op deze tak in de Ver. Staten, die zich krachtig heeft hersteld en weer een belangrijke peiler van de economie is geworden. Sane ring is nodig, maar dan op so ciaal verantwoorde wijze. „Het mag niet zo zijn dat gezonde on dernemingen het loodje moeten leggen", aldus de heer De Jong. UNIVERSITAIR NIEUWS Utrecht Aan de Rijksuniversi teit te Utrecht zijn geslaagd: kand. Spaanse taal- en letter kunde: mej. E. C. Montbleau, Hoek v. Holland. P. R. H. Ver meulen, Den Haag. DEN HAAG (ANP) „De be windslieden van Economische Zaken moeten snel iets doen aan „de barre zwendel" die be dreven wordt bij de verkoop van tweedehands auto's." Dit stelde mevrouw G. Brautigam (PvdA) gis ermiddag tijdens het Kamerdebat over de begroting 1972 van Economische zaken. Het Kamerlid zei dat er natuurlijk ook goede handelaren in tweede hands auto's zijn. „Maar de goeden lijden meer onder de praktijken van de kwaden". Me vrouw Brautigam wees op een uitzending van de t.v.-rubriek Koning Klant en publikaties van de Consumentengids over die verkoop. „Je haren rezen te berge. Het is werkelijk van de gekken", aldus mevr. Brauti gam. MOSKOU (TASS-DPA) Met kort en werd plotseling afgebro- een succesvolle landing van een ken. landingssloep uit het Sowjetrus- De Mars-3 draait slsche ruimteschip Mars-3 Is het onderzoek van de rode planeet in een nieuw stadium gekomen. Het Russische persbureau Tass meldde dat de landing al vorige week donderdag, 2 december, was gebeurd. De landingssloep maakte een zachte landing aan een valscherm en kwam terecht op het zuidelijke halfrond van Mars. Op een punt op 45 graden zuiderbreedte en 158 graden westerlengte. Rond de planeet draaien nu drie ruimtevoertuigen, de Sowjetrus- sische Mars-2 en Mars-" ongeveer elf dagen rond de planeet, waarbij de kortste afstand tot mars 1500 km bedraagt. Tass zegt dat de wetenschappelijke gegevens die tijdens de 188 dagen durende reis van de Mars-3 zijn verkre gen, nog worden bestudeerd. In Washington hebben Amerikaan se ruimtevaartdeskundigen het nieuws van de zachte landing met bewondering en respect ge lezen. De Sowjet-Unie is er vijf jaar eerder mee dan de VS, die pas voor 1976 een zachte lan ding van een Viking-sonde op Mars op hun programma heb ben staan. v„„ d, Mars-3 wordt m de ruimtevaartkringen de Amerikaanse beel- bereikte, Mariner-9. De Mars-3 heeft seienen den van de oppervlakte van de planeet opgevangen en van 2 tot 5 december naar de aarde door gezonden. De beelduitzending van Mars duurde echter slechts BRUSSEL (ANP- Het Euro- pees instituut voor kankerologle wil dat bij alle publiciteit voor tabak en zeker op pakjes tabak en sigaretten en dozen sigaren en sigaartjes de vermelding komt: „De rook van dit produkt is gevaarlijk voor de gezond heid". Dat staat in de richtlijnen die het wetenschappelijk comité van het instituut, tijdens een inter nationaal symposion in Brussel, vorige week, heeft opgesteld. Het zijn richtlijnen die moeten leiden tot opstelling van een Eu ropees handvest ter voorkoming van ziekten door het leefmilieu. bijzondere prestatie de Sovjet-Unie beschouwd. Zoals de zaken in de VS nu staan moet de Mariner-9 eerst nog de samenstelling en dichtheid van de atmosfeer precies vaststel len. voordat er een landings- techinek voor de Viking-sonde kan worden ontworpen. Terecht nader beraad gevraagd TIET Christelijk Nationaal Vakverbond maakt bezwaar tegen het al in een wetsontwerp uitgedrukt voornemen van het kabinet-Bies heuvel om met ingang van 1 januari a.s. de Algemene Premiespaar- wet (initiatief van de toenmalige staatssecretaris Schmelzer) bij wijze van bezuinigingsmaatregel in te trekken. Al maanden is bekend dat dit gebeuren zou. Waarom nu een alarmkreet? Ook het CNV deelt de mening, dat de spaarwet voor de bezitsvorming van de laagst-betaalden weinig geholpen heeft. Met name de con cretisering ervan voor het overheidspersoneel heeft voor menig amb tenaar die het niet nodig had, een onverwacht cadeautje opgeleverd. Maar voor de laagst-betaalden die wei spaarden, betekent de nieuwe wet inderdaad intrekking van een broodnodige spaarregeling, terwijl het betere alternatief (belastingvoordelen bij spaarloon) pas een jaar later van kracht kan worden. 1977 merkbaar wordt, omdat dan geen premies meer uitgekeerd behoeven te worden. (Er is na melijk een overgangsregeling van 5 jaar voorgesteld). Maar er zal in elk geval per 1 januari iets moeten gebeuren, omdat anders weer nieuwe premie-verplichtingen ontstaan. Voor intrekking van het kabinetsvoorstel zien wij derhalve geen reden; wel tot herziening of tot uitstel voor nader beraad. Misschien kunnen dan het voordeel van de in te trekken en het voordeel van de nieuwe regeling elkaar op één zelfde dag aflossen. Strafpunten in liet verkeer TVieuw is het plan van bij de Raad van Europa aangesloten landen niet; in sommige landen, West-Duitsland, kent men al een systeem om bij het bereiken van een bepaald aantal bekeuringen de betref fende weggebruiker voor een bepaalde periode de rijbevoegdheid te ontnemen. Niettemin is het initiatief, om in heel Europa aan deze zijde van het IJzeren Gordijn straf en gecoördineerd op te treden tegen misslagen in het verkeer, er een om van harte toe te juichen. Mits een aantal vragen tenminste bevredigend beantwoord worden. Ten eerste of men ook gaat proberen de voorwaarden waarop een bewijs van rijbevoegdheid nationaal verkregen kan worden, op elkaar gaat afstemmen. Wij dachten dat dit tot op de dag van vandaag bepaald niet het geval is. Daarna vragen we ons af, of het wel zin heeft voor overtredingen als verkeerd parkeren, blokkeren op kruispunten e.d. een strafpunt uit te delen dat gaat meetellen voor de fatale tien-in- totaal. Op die manier zullen overtreders meer geneigd zijn het niet tot een schikking te laten komen en de kantonrechter in het geding te be trekken; dat zou weer een berg van onbetekenende rechtszaken tot gevolg kunnen hebben. Laat de internationale afspraak zich beper ken tot gevallen waarbij de verkeersveiligheid op grove wijze over treden of in gevaar gebracht worden. Ten derde is ons niet duidelijk, in hoeverre nationale rechtspraak en internationale afspraken elkaar zullen gaan dekken. In Nederland bijvoorbeeld kan éénmaal onder invloed rijden al ..Veenhuizen" en en half jaar ontzegging van rijbevoegdheid tot gevolg hebben; voor de tien strafpunten van de Raad van Europa is men bij twee van zulke overtredingen nog pas aan de 8 punten toe. Er valt o.i. nog heel wat nader te bestuderen, zoals ook blijkt uit de opvattingen van de Nederlandse regering die het strafpunten-stelsel voorlopig opzij legt. Monumenten zorg naar Delft of Zeist DELFT (ANP) De rijksdienst voor de monumentenzorg In Voorburg gaat volgend Jaar ver hulzen. Nog deze maand wordt beslist of de 150 man tellende dienst zich in Delft of in Zeist gaat vestigen. In Delft heeft monumentenzorg het begin 1972 leegkomende Be- thelziekenhuis aan het Bagijnhof op het oog, terwijl in Zeist de panden van de Broedergemeen te als geschikte huisvesting worden genoemd. Monumentenzorg is thans onder gebracht bij het Directoraat-ge neraal van de Arbeid in Voor burg. Tegemoetkom in<; milieuverbetering is gewenst Rotterdam (ANP) Bij de uitgif te van nog beschikbare terrei nen en de bouw van nieuwe fa brieken ln het Waterweggebied, zal de grootst mogelijke aan dacht moeten worden besteed aan het aspect van de milieu verontreiniging. De mogelijkheid van fiscale tege moetkomingen voor milieuver- beterende maatregelen die door het bedrijfsleven moeten wor den genomen, verdient verdere bestudering. Dit verklaarde gistermiddag de voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, W. H. Fockema Andreae tijdens een openbare vergadering van de kamer. SURINAAMSE PREMIER: Paramaribo (ANP) Het stand punt van de Surinaamse rege ring over de toekomstige status van het land wordt bepaald door de regeringsverklaring van 15 december 1969. Dit zei pre mier dr. J. Sedney gisteren tij dens de begrotingsdebatten in de Staten van Suriname. In die verklaring staat o.m. dat de Su rinaamse regering zich op het standpunt heeft gesteld dat de Het Jazz Festival van San Remo heeft gisteren hulde gebracht aan de onlangs overleden ..king of jaiz" Louis Armstrong. Vol bewondering staat zijn vrouw bij het beeld van haar man, terwijl de Italiaanse jazz-virtuoos Carlo Loffredo lachend de vrolijke kop van de buste begroet. huidige regeringsperiode niet d« verwerving van de nationals zelfstandigheid als inzet zal heb ben. Het beleid zal erop gerlchi zijn gunstige voorwaarden U scheppen op staatkundig, poli tiek, militair en sociaal-econo misch terrein. Het doel hierva* is dat bij de verwerving van d« staatkundige zelfstandigheid di democratische rechtsstaat, d« fundamentele rechten en vrijhe De bewindsman zei dat deze rege ringsverklaring tot stand wa. gekomen door de akkoorden vai de politieke partijen die de re genngsverantwoordelijkheld heb ben aanvaard. En afspraal is nu eenmaal afspraak. Hij ze dat ook zijn partij, de progres sieve nationale partij, als Jongi politieke beweging moest tonei zich aan gemaakte afspraken ti houden. De instelling van de onlangs gein stalleerde Surinaamse commis sie was het gevolg geweest val het protocol van Den Haag waarin was bepaald dat Surina me zich eerst Intern zal bera den. Premier Sedney achtte he niet denkbeeldig dot deze com missie zal worden benoemd to de Surinaamse sectie van de kc ninkrijkscommissie. Deze com missie zal de regeringen va, het koninkrijk advies uitbrenger over staatkundige alternatiever het tijdstip van zelfstandighei en hoe die tot stand moet kt Over de trek van Suriname! naar Nederland zei de premie o.m. dat Suriname als eersl maatregel geen paspoorten mes aan minderjarigen zal afgeve indien niet in de voogdij is vort

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9