Belgische tv neemt spel „Beste Vrienden' over LORRETTA YOUNG ALS BOERENDOCHTER Hou het scherm in 't oog Terugblik Morgen 12 ct. verdienen. TV vanavond morgen Radio morgen LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 DECEMBER «1 Jan Hofman: „Met een tv-spel kun je soms jaren lopen leuren" Het is vrijwel zeker, dat de Belgi sche radio en televisie (BRT) het verleden week uitgezonden tv-spèl De Beste Vrienden van de Hagenaar Jan Hofman zal overnemen. De VARA heeft dit dezer dagen aan de auteur laten weten. In België heeft men zich voor deze keus mogelijk laten leiden door de recensies in de Nederlandse dagbladen. Deze waren op een enkele uitzonde ring na uitermate levend. Niet alleen was er bewondering voor de sterke dialoog en de door dachte inhoud, maar ook voor de indringende beeldende ele menten, die dit spel bij uitstek als een t.v.-spel deden kennen. Jan Hofman (57): „Eigenlijk is dit een snel succes. Anderen hebben langer nodig om op het scherm te komen. Mijn eerste spel Mevrouw Salomon schreef ik in 1964 voor een NTS-prijs- vraag. Het kon geen genade vinden in de ogen van de jury en verdween met 328 andere in zendingen in de prullemand. Toen heb ik er jaren mee lopen leuren bij de omroepen tot KRO-dramaturg Jan Willem Hofstra er iets in zag en dit spel over een Joodse vrouw in de oorlogsjaren in Amsterdam in een herdenkingsuitzending liet plaatsen. In dit spel worden in vier personen vier verschil lende houdingen geschetst te genover de hachelijke situatie, waarin de joodse vrouw zich be vindt. Het bevatte een tragische noot, maar geen drama. Het schokte niet. maar greep wel aan, schreven destijds de recen senten". Het thema van het spel De Beste Vrienden handelt evenzeer over complicaties, die tussen mensen kunnen optreden, met als mid delpunt een man die mentaal niet tegen zijn baas en vrouw is opgewassen, hulp verwacht van vrienden, maar onbereikbaar is omdat hij onredelijk beangst zich voor hen afsluit. In dit spel lopen werkelijkheid en fictie door elkaar heen; de auteur laat de vraag open of hetgeen de belaagde man doormaakt echt gebeurt dan wel slechts een hersenspinsel van een ver nauwde geest vormt. Jan Hof man zegt zijn figuren niet an ders te kunnen voorstellen dan dat ze in zijn gedachten tot leven zijn gekomen. Hij denkt zich een figuur in en omgeeft die met mensen met wie het tot een dialoog komt. Dit geestelijke proces vindt exact zijn weerslag op het papier. En dan kan de auteur zich er zelf evenzeer over verbazen ais later de kij ker, al zegt Hofman een voor keur te hebben voor een zoge naamd open slot. Hier werkt hij bewust naar toe. Een spel bevat een fragment van leven, een situatie die door een bepaald gebeuren kan wor den afgerond. Voor de man in kwestie gaat evenals voor ieder een het leven echter door. Le ven is samengesteld uit een reeks situaties zonder volein ding. Als een situatie ten einde loopt gaat het leven verder. J1T EIGEN KRING foor de Rijswijkse toneelvereni ging Uit eigen kring heeft Jan Hofman, overigens geboren Am sterdammer (Lehlseplein), vele stukken geregisseerd en veelal van zodanige kwaliteit, dat hij vier regieprijzen in de wacht sleepte, mitsgaders een aantal prijzen voor goed getroffen rol len. •an Hofman: „Ik wilde al vroeg naar de toneelschool. Het is er nooit van gekomen. Ik kwam in de mode terecht. Ik heb vroeger wel nog wat cabaret gedaan bij Frans Murilof en eigenlijk altijd amateurtoneel gespeeld. Ik heb er nooit over gedacht om zelf stukken te schrijven, omdat ik er te druk mee was ze te regis seren of spelen. Daar heb ik veel plezier van gehad, toen de VARA mijn Beste Vrienden ac cepteerde. Met regisseur Nick v. d. Boezem heb ik scène voor scène doorgenomen. VARA-dra- maturg Fortuin vindt het in mijn stukken een sterk punt, dat ze beeldend zijn geschreven. De situatiebeschrijvingen, die ik geef, kunnen zo in décor of beeld worden omgezet. Nick v. d. Boezem voegde er nog wat ideeën aan toe, waarin ik hem grote vrijheid heb gelaten, om dat ik zelf als regisseur ook al tijd een eigen stempel op een regie heb willen drukken. Er is maar één ding, dat we echt hebben moeten forceren. Bij de poging tot zelfmoord van Hoog- hand, raak neergezet door Cor van Rijn, door een dreigende sprong vanaf een hoge flat, stond in de tekst, dat dit ge beurde tijdens hevige regenval. In de mooie juni-maand van de opnamen bleef het alsmaar droog. Toen hebben we de Am sterdamse brandweer laten ko- men om de straten nat te spui ten en het beeld in deprimeren de stemming te brengen door een fraaie waterboog". VARA-hoofd drama Fortuin was de eerste om Jan Hofman geluk te wensen na de acceptatie door de kritiek van zijn spel. Dit klonk Jan als muziek in de oren, omdat Fortuin bij die ge legenheid tevens vertelde, dat nu ook spoedig een tweede stuk van Hofman op het scherm zal verschijnen, niettegenstaande Fortuin eerder had laten weten, dat het drama-budget van de VARA niet toestond ook maar over de mogelijkheid van het uitvoeren van een tweede spel te denken. De gang Het nieuwe spel heet De Gang en speelt zich ook af in een gang, een lange gang waardoorheen een jongeman zich beweegt. Een moeizame wandeling waar in hij wordt besprongen door dreigende situaties. Langs de kant staan getuigen die hun vi sie geven op de reacties van de jongeman. Is hij aan het eind van de gang gekomen, dan ein digt dit spel. Jan Hofman: „Ook hierin zitten weer enkele situaties die zuiver beeldend gedacht zijn. De VARA heeft al laten weten veel mogelijkheden in dit spel te zien die zich specifiek lenen voor uit beelding door middel van televi sie, ook al hebben zij gezegd en kele dingen te willen verande ren. Ik geef ze daar graag de vrije hand in. Er komt heel wat voor kijken voor zo'n spel dat aan de kijker overbrengt wat je er als regisseur en auteur in' hebt willen leggen. De Gang heb ik niet geschreven met voorop gezette bedoelingen wat het the ma betreft, maar het schijnt zo te zijn. dat ik in mijn spelen tot uitdrukking wil brengen, dat op een of ander terrein iedereen wel meer of minder vast zit in een bepaalde levenssituatie, waar hij geen vrede mee heeft, maar waarvan hij zich nochtans niet los kan mal&n. Of iedereen dat ook zo aanvoelt? Het is heel moeilijk daar over te oordelen. Uit reacties in je Tot Ieders verrassing, niet in het minst van haarzelf, verover de de actrice Loretta Young in 1947 de Academy Award voor de beste vrouwelijke hoofdrol. En dat nog wel in een komedie, terwijl haar mede-kandidaten vette dramatische kluiven ter beoordeling aan te bieden had den. Maar noch Dorothy Mc- Guire, die met haar optreden in „Gentlemen's agreement" favo riet was, noch Joan Crawford, Rosalind Russell, of Susan Hay- ward bleek een kans te hebben en Loretta kwam met haar rol in „The farmer's daughter" on betwist als overwinnares uit 't strijdperk. In deze door de routinier H. C. Potter geregisseerde komedie speelt zij de rol van een Zweed se boerendochter, die naar Washington lift en bij de sena torsfamilie Morley 'n betrekking als dienstbode krijgt. Haar openhartigheid waar het de Morley's betreft wordt door de politieke oppositie uitgebuit en zij wordt zelfs candidaat gesteld wat haar zowaar een zetel in het congres oplevert. Een char mante komedie, waarin Joseph Cotten haar tegenspeler is en Ethel Barrymore weer hartve- roverend is als „moeder" Mor ley. Zestien jaar later bouwde men op ditzelfde gegeven de ook in ons land zeer populair geworden televisie-serie „De Zweedse gouvernante", waarin de inmiddels overleden Inger Stevens de rol van de diploma tieke boerendochter Ned. I 20.35 uur. leefbaarheid? Dit zijn de kern vragen van het programma Stromingen. Wij werken hard. Omdat we steeds meer moeten produceren? Maar hebben wij dan steeds meer nodig? Het zijn niet alleen kritische jongeren die zich met deze vragen bezig houden. Velen maken zich zor gen. De conclusie is veelal: Als wij doorgaan met produceren en vervuilen, kopen en econo misch groeien, hebben wij straks alles maar dan is het le ven op een vervuilde wereld niets meer waard. Over de pro blematiek van het „Kritisch consumeren" discussiëren Roel van Duin, mr. A. Vas Nunes, direkteur van de Shell, Hans Wiegel fractie voorzitter van de VVD en Piet Reckman van de groep Sjaloom. Ned. II 22.40 uur. Dagje ouder In het programma „Dagje Ou der" wordt ditmaal het bekende oud-Hollandse spel Ganzenbord gespeeld door Mies Bouwman, Anneke Goudsmit (2e Kamerlid voor D'66), Koos Postema en PvdA-voorzitter André van der Louw. Zij krijgen in de loop van het spel problemen op te lossen waar gewoonlijk oudere mensen in de maand december mee worden geconfronteerd. Ned. II 19.05 uur. Achter het nieuws In Achter het Nieuws Internatio nal komt vanavond aan de orde het conflict in Noord-Ierland. Stromingen Is economische groei noodzake lijk? En is zij in strijd met de Ned. II 21.35 v «- .'"-n V- t André v. d. Louw en Mies Bouwman zitten in Dagje ouder aan het ganzenbord Gisteren was het een typische kruis-of-munt-t.v.-avond. Als 'kruis' -t.v. was en 'munt' bij voorbeeld een goed boek lezen dan waren degenen die 'munt' trokken het beste af. Losse kanttekeningen: Klatergoud had een goede aflevering, Ko ning Klant eigenlijk ook wel, al werd in de oorlog om de fosfa ten geen nieuw materiaal in stelling gebracht, '....en een zoen van de juffrouw' was de enige uitzending die voor heel wat kijkers echt-praktische in formatie bood. Een erg nuttig programma, moest eigenlijk 'verplicht zyn voor alle ouders met schoolgaande kinderen. Wat zagen we verder? Het rare ratjetoe van 'Eenmaal ander maal', NCRV-programma dat via omslachtige liefdadigheid de PTT-begroting op peil wil bren gen. Ditmaal o.m. met ontluiste ring van oud-minister Beernink die voor-het-goede-doel zich te kijk stelde als Bromsnor. Ombudsman Marcel van Dam stelde kinderbeschermingspro blemen aan de orde. Zeer punt in ons maatschappelijk bestel. Hij kon echter ook een alterna tief tonen dat wellicht slechts in een klein deel van de gevallen oplossing kan bieden, maar dat daar ook een goede (tevens re latief goedkope) oplossing is. Merkwaardigst van alles wat we gisteren zagen was overigens een Hier en Nu-onderwerp: ka beltelevisie in Herkenbosch. In dat Limburgse plaatsje kan men slechts ZEVEN verschillen de t.v.-programma's ontvangen en er bleek derhalve behoefte aan een achtste mogelijkheid. Dei is er mogelijk ook, als de plaatselijke slager en nog een paar middenstanders er tegen goed geld hun waren mogen aanprijzen. Als zoiets zou doorgaan gaat t.v. in ons land een heilzame toe komst tegemoet. Met een veel voud van kleine STERretjes met kleine budgetjes die beroer de programmaatjes mogelijk gaan maken. Die beroerde pro grammaatjes k,omen noodzake lijkerwijze relatief veel duurder uit dan de doorsnee-produkties uit Hilversum (Herkenbosch heeft 6.000 inwoners!) en de t.v.-konsumenten krijgen de re kening daarvoor gepresenteerd. In de vorm van hoger kijkgeld, of in de vorm van dure snij- worst. Het een zowel als het an der lijkt ons erg onaantrekke lijk. Vg. naaste omgeving blijkt, dat de inhoud van een spel zeer ver schillend kan overkomen. Daar kun je vooraf weinig over zeg gen. Achteraf vaak nog minder. Als een spel niet aanslaat bij de kijker vind ik dat vooral be roerd voor de omroep, die er zoveel moeite voor heeft gedaan om het spel op het scherm te brengen. Want daar komt nog heel wat voor kijken". Jan Hofman blijft zich er intussen over verbazen, dat hij stukken kan schrijven, die bij een breed publiek aanslaan. Hij wist van zichzelf niet dat hij dit kon. An ders zou hij er wel eerder mee begonnen zijn. Maar misschien moest hij ook eerst door De Gang heen.... TON OLIEMULLER Protest tegen Jelsina na Kort Geding over Sinterklaas (Van onze radio- en tv-redactle) HILVERSUM Bij de NOS Is een protesttelegram binnengeko men, afkomstig van mr. Peter Lohr en Mies Bouhuys. Zij na men zondagavond deel aan de uitzending van Kort Geding, waarin de betekenis van Sinter klaas in het geding werd ge bracht. Het protest is gericht te gen eindredacteur Simon Jeis- Beiden hebben er bezwaar tegen, dat dit programma aanvanke lijk serieus was opgezet en later ontaardde in een bont gedoe, waaraan diverse toegesnelde Sinterklazen deelnamen. Hier over was tevoren niets meege deeld door Simon Jelsma, die de leiding over dit programma had. Mr. Lohr zowel als mevr. Bouhuys heeft geen bezwaar tegen een vrolijke avond, maar zij i te Bij het wekelijkse overleg van de programmastof is dit protestte legram ter sprake gekomen. De NOS stelde zich voor hierop Ia- ter commentaar te geven. Kleine Waarheid verkoopt goed (Van onze radio- en tv-redactie) AMSTERDAM Het succes van de NCRV-serie „De Kleine Waarheid" valt niet alleen aan de kijkcijfers af te lezen, maar vooral ook aan de commerciële bijverschijnselen. Alleen sleutel hangers en limonadeglazen met Kleine Waarheidfiguren ontbre ken nog, al zullen die volgens goed Fabeltjeskrnntgebrulk wel licht ook nog volgen. Recentelijk verschenen een foto boek, een langspeelplaat en een semi-autobiografie van Willeke Alberti, waarin De Kleine Waarheid een belangrijke plaats inneemt. Wij schreven daar al over. Voorts is er een elpee waarop de liedjes van Marleen voorkomen. Zowel boeken als plaat worden uitstekend ver kocht. (ADVERTENTIE) Tekeningen van Kees Verwey zul len te zien zijn in de Rijksaca demie van Amsterdam van 17 december tot 30 januari. Han Redeker zal deze expositie inlei den. Wajang - goudeerlijke plantenmargarine. Lierse SK-PSV op de radio (Van onze radio- en tv-re dactie) HILVERSUM Het pro gramma van de NOS-ra- dio via Hilversum I wordt vanavond van 21.30 tot 21.50 uur onderbroken vco ecu 2chtst. ee' s ver slag van het laatste ge deelte van Lierse S.K.- PSV, de tweede wedstrijd in de achtste finale om de UEFA-cup, die die avond wordt gespeeld in Lier in België. Verslaggevers i Dick Van Rijn. Stefan Askenase, de beroemde pianist zal ter gelegenheid van ziin 75ste verjaardag op de eer ste Kerstdag te 15 uur een reci tal geven in het Congresgebouw te Den Haag. Hij zal de 24 pre- ludus, opus 28, van Chopin spe len en na de pauze, sonate opus 35, 3 mazurka's en twee walsen. NEDERLAND I VARA 17.00 uur: Hoedjesstad NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Van gewest tot gewest 19.50 uur: Toeristische tips 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Boerenpartij 20.31 uur: Socutera 20.36 uur: De dochter van d boer, film 22.05 uur: Studio Sport met 1 22.30 uur: Journaal 22.35 uur: Den Haag vanda 22.40 uur: Stroming over maatschappij NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VARA 19.05 uur: Dagje ouder 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: The Virginian 21.35 uur: Achter het nieuw CVK 22.10 uur: Kenmerk 22.35 uur: Journaal NEDERLAND 1 NOS 10.45 uil r: School-tv 18.45 uu r: Fabeltjeskrant 1855 uu Journaal TROS 19.05 uu r: Op losse groeven 20.00 uu r: Journaal 20.21 uu r: De onverschrokka 21.10 uu r: De mensen de zee 21.20 uu r: Omnibus 21.45 uu r: Marty Feldman IKOR 22.35 uu r: Paulus, buitengew 23.05 uu r: Journaal NEDERLAND II EO 18.45 uu r: Fabeltjeskrant 18.55 uu r: Journaal 19.05 uu r: Kom tot mij 20.00 uur: Journaal VPRO 20.21 uur: Berichten uit de menleving 20.35 uur: Laurel en Hardy 20.55 uur: Namens 21.35 uur: De Dick Cavett-sb NOS 22.25 uur: Journaal 22.30 uur: Ter visie. kleur. HILVERSUM I 18.00 (S) Aperitief: licht muziek gramma: 18.30 Nieuws: 18.41 gevraagde gewilde muziek. 19.00 kerk vandaag -nieuws en comr taar. Politieke Partijen: 19.10 zending van de Katholieke Volta tij. NOS: 19.20 Openbaar Kun; 19.30 (S) Woensdagavond-Muz gazlne. (Tussen 21.30-21.50 Rcpo ge laatste gedeelte van de voel wedstrijd Lierse S.K.—P.S.V. ft Den Haag vaMI 22.50 (S) Zin - Tuig nr. 54: ki ran lek. 23.20 (S) Horizon: mod Actualiteiten. 23.20 (S) Radl. Magazine. 23.55-34.00 Nieuws. BRUSSEL 325 m (Nederlands) 18.00 Nieuws; 18.03 Uitzending voor soldaten. 18.15 Lekenmoraal en sofle. 18.45 Sport 18.55 Taalwcnl 18.57 Intermezzo, 19.00 Nws tualltellen. 19.40 Keurig Fra Intermezzo. 19.45 Uitzending p-v' ke partijen. 19.55 Gramn ziek. 20.00 Promenadeconc Nieuws en De zeven kuns Moderne muziek. 23.00 Nle Lichte muziek. 23.40-23.45 Nieuws woord. 7.07 (S) Preludium I: sleke muziek (gr.) 7.30 Nieuws. Hier en Nu: actualiteiten. 7.5c Preludium II: klassieke muziek 8.10 Gewijde muziek (gr.) Nieuw S i'. (S) Podi'. m voo vrouw, 9.10 Radio Blazers Et ble: klassieke- en moderne mt_ 9.46 (S) Radio Filharmonisch ort en zangsollsteklassieke (opn.) 10.00 Geestelijke liedet (12.10-02.16 Kunst- 12.26 Medede ngen t.b.v. land- tu'.nbouw12.30 Nieuws: 12.41-1 Hier en Nu: actualiteiten: 13.00-1 De tafel van drie). 13.10 Middag) ze-dienst. 13.30 Zingen met Cec. voksmuzlek. 13.45 klasslel citalklassieke e muziek. 15.00 Her dienst. 15.30 Nieuw; Jeugdland; 17.00 (S) Popm Je (gr.) 8.00 Nieuws. 8.11 naai S.20 is> Dar met een pW4 vervolg). (8.30-8.33 De groenttO 8.50 M .rgenwljdlng, 9 00 Tof» van toen (gr.) 9.35 Watersla 9 10 Schoolradio. ïo.OO Voor de ters. 10.20 Arbeidsvitaminen: la!r verzot-kp lat en program m a I 1 Radiojournaal. 13.30'(«>"K»i rtteke comb'nntles. 14.00 Df p g<p-n>-loerd programma, f rrammn, 17 W Mobiel.C" TROS: 7.00 Nlein Nieuws, lom Robbie Dale c 12.03 Van twaalf PM ek !7 50 Bu::i '3 )1 Nieuws 3.20 BRT-nroduW 'Ichte-i. 14.oo NW

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2